PARAATHEID VAN DE DEFENSIE MAG NIET WORDEN GESCHAAD Ziekte van Dulles schept sfeer van onzekerheid WEERBERICHT WAARSCHUWENDE STEMMEN IN TWEEDE KAMER Moeilijk te geloven in trouw van Engeland en de Ver. Staten OVEREENKOMST OVER CYPRUS Prinses Beatrix geniet in Sankt Anton dagelijks van het skiën Tochten van tientallen kilometers Breukoperatie-met-rustperiode of een veel ernstiger kwaal? 97ste jaargang WOENSDAG 11 FEBRUARI 1959 No. 29668 LEIDSCH DAGBLAD Direoteur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze parlementaire redacteur) Defensie is duur, maar naar verhouding zijn de uitgaven voor defensie minder gestegen dan voor andere doelen. Thans bedragen de defensiekosten 22 pet. van de totale Rijksuitgaven, maar in 1938 was het 25 procent. Daar maakte de heer Calmeyer (CHU) gisteren in de Tweede Kamer op attent bij de behandeling van de begroting van Oorlog en Marine. Van de Anti-Revolutionnairen is geen afbraak van onze defensie te verwachten, verklaarde de heer Roosjen (AR), en hij waarschuwde de P. v. d. A. en de KVP niet tegen elkaar op te bieden bij de afbraak van de defensie in verkiezingstijd, zoals in België is gebeurd. De paraatheid van onze defensie mag niet worden geschaad. Ongerustheid over Ned. Nieuw-Guinea Het verzenden van een brief door de KVP aan de commissie, die een onder zoek instelt naar de mogelijkheid van verkorting van de diensttijd, noemde de heer Fens (KVP) niets bijzonders. De grondwetscommissie is destijds ook ge bombardeerd met brieven. Van de totale uitgaven van 1650 mil joen gulden per Jaar voor de defensie is ongeveer 800 miljoen nodig voor de personeelssterkte. Die uitgaven zullen nog wel stijgen, meende de heer Cal meyer, door de technische ontwikkeling, die vervanging van dienstplichtigen door deskundigen vereist. Verkorting van de diensttijd is ook alleen mogelijk door langer dienend, duurder beroepsperso- neel. Op den duur zal dat tot besparing leiden, maar in de eerstkomende tijd zullen daardoor de uitgaven stijgen. Hoe denkt de regering bij gelijkblijvende kosten de defensie op peil te houden? „Slechts" 5 procent In 1957 heeft ons volk 950 miljoen gulden uitgegeven voor tabak, 720 mil joen voor chocolade, banket en ijs, 988 miljoen voor alcoholhoudende en alco holvrije dranken, totaal 2658 miljoen of 7.8 pet. van het nationaal inkomen. Ter wijl het voortbestaan van onze natie op het spel staat, moet ons volk zich toch niet beklagen, zei de heer Calmeyer, wanneer 5 pet. van het nationale inko men wordt uitgegeven voor defensie. De uiterst bescheiden militaire maat regelen voor de verdediging van Nieuw- Guinea zijn gestuit op bezwaren van de P.v.d.A. Dat vond de heer Calmeyer onbegrijpelijk. Zolang Nieuw-Guinea grondwettelijk een deel is van het ko ninkrijk, zei hij, moet men de verdedi ging er van niet belemmeren. Is de re gering van mening dat de verdedigings maatregelen op Nieuw-Guinea voldoende zijn? Onafhankelijke republiek Het eiland Cyprus wordt een onafhankelijke republiek. Er komt een nationale vergadering (parle ment), een Griekse president en een Turkse vice-president. Dit is het voornaamste resultaat van de besprekingen, welke de Turkse en Griekse ministers van Buitenlandse Zaken (Zorloe en Averoff) giste ren in Zürich hebben voortgezet. Vandaag zouden de ministers op nieuw in de Zwitserse stad bijeen komen om de laatste hand te leg gen aan de oplossing van een vraagstuk, dat reeds zo lang tot moeilijkheden heeft geleid. Op vra gen over waarborging van de Britse belangen op het eiland, zei de Griekse minister Averoff: Grie kenland en Turkije zijn altijd vrienden en bondgenoten van Groot-Brittannië geweest; men moet dus niet denken, dat zij de Britse belangen niet zouden be schermen. Toen het nieuws van een overeen komst bekend werd, werden in Nicosia en andere plaatsen op Cyprus Griekse vlaggen uitgehangen. De ontwerp-grond wet bevat een clausule, die een unie van Cyprus met Griekenland of Turkije onmogelijk maakt. Wat de samenstel ling van de nationale vergadering aan gaat, deze zou zodanig zijn, dat de be volking van het eiland op billijke wijze wordt vertegenwoordigd. Gisteren was nog niet bekend, hoe groot de percen tages van de Grieks-Cyprische en Turks-Cyprische vertegenwoordigingen zouden zijn. Een Turkse afgevaardigde naar de besprekingen zei, dat de mili taire aspecten van de kwestie die het bereiken van overeenstemming ver traagde, binnen het verband van de NAVO was geregeld. Er zullen voorts Griekse en Turkse militairen op het eiland worden gestationeerd. Over de uitzending van dienstplichti gen naar Nieuw-Guinea bestond oor spronkelijk geen verschil van mening, memoreerde de heer Roosjen, die zich er over verwonderde dat de P.v.d.A plotseling haar draai had genomen. Zeer bedenkelijk vond de heer Fens (KVP) de Amerikaanse wapenleve ranties aan Indonesië. Er wordt in totaal voor twee bataljons (14.000 man) uitrusting verstrekt en daarbij komen nog patrouillevaartuigen. Met Essay over auteur Bordewijlc De staatssecretaris van O. K. en W. heeft aan de heer Th. Govaart te Breda opdracht verleend tot het schrijven van een essay over F. Bordewijk. De heer Govaart heeft de opdracht aanvaard. Zwakke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met op de meeste plaatsen mist of laaghangende bewolking. Zwakke wind. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 12 februari Zon op: 8.03 uur; onder: 17.47 uur. Maan op: 9.41 uur; onder: 23.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.13 en 18.24 uur. Laagwater te 1.55 en 14.16 uur. Plotselinge draai de Russische hulp erbij kan Indonesië een aardig legertje in elkaar zetten voor de „bevrijding" van Nieuw-Gui nea. Onze Amerikaanse en Engelse bondgenoten maken het ons wel moei lijk te blijven geloven in hun trouw tegenover ons. In ieder geval zal bij de verdediging van Nieuw-Guinea met de hulp van onze bondgenoten aan Indonesië rekening moeten worden gehouden. Ook door andere sprekers werd kritiek uitgeoefend op de wa penleveranties. Vandaag wordt het defensiedebat voortgezet. Regeringscommissaris voor het radiowezen Oud-staatssecretaris M.van Veen Bij beschikking van de staatssecreta ris van O. K. en W. is de heer M. van Veen te Santpoort, oud-staatssecretaris van Oorlog, met ingang van 15 februari 1959 als regeringscommissaris voor het radiowezen belast met het toezicht op het radio-omroepbedrijf en op de tele visie. Met ingang van dezelfde datum is eer vol ontslag verleend aan de heer mr. H. J. Scholvinck als waarnemend rege ringscommissaris voor het radiowezen. Slag voor Soekanio P.N.I. verwerpt „geleide democratie" De grootste Indonesische politieke partij, de Partai Nasional Indonesia heeft, naar uit kringen dier partij werd vernomen, een voorstel verworpen van president Soekarno, volgens hetwelk de helft der zetels van het Indonesische parlement zou worden ingenomen door niet tot een politieke partij behorende leden. Naar van de zijde der P.N.I. werd gezegd is dit de grootste tegenslag, die de „geleide democratie" van president Soekamo tot heden heeft ondervonden. Het was de bedoeling van de president, dat de helft van het aantal parlements zetels zou worden bestemd voor ver tegenwoordigers van de verschillende groeperingen in de Indonesische samen leving. Prinses Beatrix, die thans met vakantie in Sankt Anton am Arlberg in Oosten rijk vertoeft, brengt het grootste gedeelte van de dag in gezelschap van haar skileraar op de bergen door. Haar vriendin Hasseley Kricher en mevrouw Sen- sink wachten dan beneden op haar. Prinses Irene wordt 22 februari in Sankt Anton verwacht en blijft daar dan tot 1 maart. Prinses Beatrix legt elke dag vele tientallen kilometers op de ski's af. Tegen de middag keert zij naar het hotel terug voor een korte lunch en gaat opnieuw skiën. Na de theetijd ver zorgt de Prinses haar correspondentie, leest een boek of bladert in een krant die zij elke dag in de dorpsboekhandel haalt. Met de andere toeristen vermaakte de Prinses zich gisteren zeer met de traditionele carnavalsoptocht op ski's van grotesk gemaskerde en gekostu meerde skiërs, welke het einde van het „feest der zotten" betekent. Koning Boudewijn van België en zijn zuster Charlotte van Luxemburg trek ken er elke dag op uit om, genietend van het gunstige weer, een aantal afda lingen op de ski's te maken. Zij gaan daarbij het moeilijkste parcours niet uit de weg. Volgens deskundigen kan dat voor hen geen gevaar betekenen, daar zij bijna even goed de ski-kunst meester zijn als hun leraar Albert Funder. die ook Koningin Juliana in Sankt Anton begeleid heeft. Koning Boudewijn heeft aller har ten voor zich gewonnen door zijn een voudige en onopvallende optreden. Hij luncht gewoon in een drukbezocht restaurant of gebruikt ergens een hapje in een broodjeswinkel. Prins Bernhard als toeschouwer bij een concours hippique in de Chi leense stad Vina del Mar. Links van de Prins zit generaal Eduardo Yanez. voorzitter van de Chileense Paardensportbond en geheel rechts op de foto Hernan Videla Lira. de voorzitter van de Chileense Senaat. Geen volledige persvrijheid in Indonesië De Indonesische minister van voor lichting, Soedobjo, heeft op 'n vergade ring van de Indonesische persvereniging verklaard, dat er niet langer 'n volledige persvrijheid bestaat, aldus bericht „An- tara". Soedibjo deed op de Indonesische pers een beroep om rekening te houden met haar verantwoordelijkheid jegens de gemeenschap. Hjj zei de, dat zelfs ln de vrije democratieën men zich op het standpunt stelt, dat de pers zich bewust dient te zijn van haar maatschappelijke verantwoordelijkheid. Britse chirurg verontrust over verontreinigde lucht Een vooraanstaande Britse chirurg, professor F. C. Pybus, schrijft in een medisch tijdschrift, dat het inademen van de verontreinigde lucht van een grote stad als Londen wat de kans op kanker betreft gelijk staat met het roken van honderd sigaretten per dag. Rook van andere stoffen dan tabak kan even gevaarlijk zijn, aldus prof. Pybus. Het is naar zijn mening „sterk over dreven" om de grootste schuld op het roken van tabak te schuiven. Dit nummer bestaat ui*, pagina's. Weer een treiler bij New Foundland in moeilijkheden Sedert drie dagen is niets meer ver nomen van de IJslandse treiler „Juli", met 31 man aan boord. Zondagochtend werd het laatste bericht van de treiler ontvangen. Daarin seinde de kapitein van het 657 ton metende schip, dat het in een gevaarlijke positie verkeerde door zwaar weer en ijsafzetting. Het schip bevond zich toen op 150 mijl ten noordoosten van Gander op Newfound land. De „Juli" is de vierde treiler, die in de afgelopen dagen bij de Canadese oostkust in moeilijkheden is geraakt. Maandag is het schip „Blue Wave" uit New-Foundland met 16 man aan boord verdwenen. Zondag is de treiler „Cape Dauphin" uit Nieuw-Schotland vergaan, doch de 13 bemanningsleden konden door een andere treiler worden gered. Het IJslandse schip „Thorkell Mani" moest zondag wegens zware ijsafzetting die het schip bijna deed kapseizen, de reddingboten overboord zetten en laten wegdrijven. Voorts verkeert een Spaans schip, de „Meletia", in nood op 80 myl ten zuid oosten van Kaap Race op New-Found land. Een kotter van de Amerikaanse kustwacht is naar de Spanjaard onder weg. Het is niet bekend met welke moei lijkheden dit schip te kampen heeft. De Prins in Paraquay Hoge onderscheidingen en eregast van Asuncion Prins Bernhard is gisteren in Asun cion aangekomen, waar hij tot 13 februari de gast van de regering van Paraguay zal zijn. De Prins werd bij aankomst op het internationale vliegveld van Asuncion met 21 kanonschoten verwelkomd. Hij werd door een talrijke menigte toege juicht. Een detachement van de Marine vormde een erewacht. De Prins werd vervolgens door de minister van Buitenlandse Zaken, Saul Sapena Pastor, begroet, die de minis ters, vertegenwoordigers van de strijd krachten. kerk. magistratuur en zaken leven alsmede parlementsleden aan hem voorstelde. 's Avonds ontving Prins Bernhard uit handen van de burgemeester de gou den sleutel van de hoofdstad van Paraguay en een document waarin hij tot eregast van de stad werd benoemd. Daarna legde hij een krans bij het monument van de onbekende soldaat. Tijdens een grote ontvangst in de presidentiële paleis hing president Stroessner de Prins de keten om van de Orde van maarschalk Francisco Solano Lopez de hoogste onder scheiding van Paraguay. Deze tele foto laat zien hoe de Ame rikaanse staatssecretaris voor Bui tenlandse Zaken Dulles door het hoofd van de geneeskundige dienst werd begroet bij zijn aankomst bij het Walter Reed hospitaal in Washington, waar hij een operatie ondergaat. Enorme ravage in het rampgebied St. Louis De ravage in de Amerikaanse stad St. Louis (Missouri) tengevolge van de hevige tornado, welke in de prille och tenduren van gisteren in enkele secon den een ruïne maakte van westelijke stadswijken, is zeer groot. Vele huizen en gebouwen zijn ingestort, bomen ont worteld en gas-, elektriciteits- en tele foonleidingen vernield Hier en daar braken branden uit, die echter spoedig geblust konden worden. Bluswater was er genoeg, want kort voor de tornado had het hevig geregend. President Eisen hower heeft het gehele gebied van St. Louis tot rampgebied verklaard. Het komt hierdoor in aanmerking voor hulp van de federale autoriteiten. Gistermid dag waren er officieel eenendertig do den geconstateerd: er liggen evenwel nog tallozen onder de puinhopen begraven, aldus vermoedt men. In de ziekenhuizen vertoeven 265 gewonden, van wie 55 ern stig. De ergste wervelstoim uit de ge schiedenis van de stad woedde in 1896: toen kwamen 306 mensen om het leven. (Van onze correspondent in Washington) De opneming van Dulles in een ziekenhuis te Washington heeft een sfeer van onzekerheid geschapen. De belangrijkste vraag op dit moment is: „hoe ernstig is de toestand van Dulles in werkelijkheid?" Enkele dokters verzekerden ons, dat Dulles inderdaad over enige weken zijn werk weer kan hervatten, indien de werkelijke situatie geheel overeenstemt met de officiële lezing. Mocht echter, zoals sommige medici vrezen, toch wederom kanker worden geconstateerd, dan kan men zich nauwelijks voorstellen, dat Dulles nog een rol van betekenis zal kunnen vervullen in het buitenlands beleid van Amerika. Grote bewondering voor activiteit van de minister Ruim twee jaar geleden (december 1956) is Dulles aan kanker nabij de maag geopereerd. Eerst indien die ziekte vijf jaar uitblijft acht men de patiënt definitief genezen. De ongerustheid om trent Dulles is voornamelijk ontstaan vanwege de aanhoudende ontsteking in de dikke darm. Volgens officiële informaties heeft zich echter niet opnieuw kanker gema nifesteerd. Locale terugkeer van deze ziekte zou men volgens onze inlichtingen met stralen moeten constateren en ver spreide kanker in de klieren zou even eens gemakkelijk zijn waar te nemen. Op grond van officiële gegevens moet men dus aannemen, dat Dulles over en kele dagen alleen zal worden geopereerd aan een breuk terwijl de noodzakelijke rustperiode, voor en na de operatie, ge bruikt zal worden om de ontsteking in de dikke darm grondig aan te pakken. Tot dusverre heeft de hardwerkende Dulles zijn 'artsen daar onvoldoende kans toe gegeven. Men zou kunnen zeg gen dat een operatie het enige middel ls om de fantastisch-actieve minister enige tijd ln bed te houden! Dulles heeft persoonlek een regeling op schrift gezet voor een tijdelijke, zelfs nog maar gedeeltelijke overdracht van zijn bevoegdheden. Herter en Dillon zul len hem vervangen maar zelfs in het ziekenhuis wenst John Foster de voor naamste teugels in handen te houden, nij blijft beschikbaar voor consultatie en zal zich zelf blijven concentreren op de Duitse problemen. Alles wijst erop, dat Dulles beslist zijn taak wenst voort te zetten en Amerikanen van elke rich ting bewonderen zijn toewijding en vol harding. Gaat alles zoals Dulles verwacht, dun kan hij weer normaal zijn functie vervullen gedurende de drukke maan den. die op komst schijnen te zijn. Mocht echter, zoals sommigen vrezen, zijn gezondheidstoestand Dulles tot af treden dwingen, dan zal Hertpr of Dillon hem waarschijnlijk opvolgen. Maar hoe dat ook zij, enige wijziging in het bui tenlands beleid van Amerika mag men dan niet uitgesloten achten. Zowel Her ter als Dillon zijn bekwame deskundigen die echter, zolang Dulles niet is afge treden, slechts bescheiden zaakwaar nemers kunnen zijn. Herter die 63 jaar ls, lijdt helaas vrij ernstig aan ge- wrichtsreumatiek. Het is mogelijk, dat men daarom voorkeur zal geven aan de 49-jarige Dillon, de voormalige Ameri kaanse ambassadeur ln Parijs, die thans voornamelijk economische zaken voor het State Department behandelt. Eisenhower verbolgen President Eisenhower heeft gisteren in zijn persconferentie op de vraag van een journalist, of hij iets zag ln een be zoek aan de Sovjet-Unie. waarvoor Kroesjtsjef hem uitgenodigd heeft op scherpe toon geantwoord, dat hij dan een vriendelijker invitatie zou moeten ontvangen dan die welke Kroesjtsjef in zijn slotrede op het Moskouse partijcon gres had gedaan Eisenhower toonde zich nog steeds zeer verbolgen over de uit latingen van Kroesjtsjef over de Ver. Staten in die rede.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1