Nieuw Guinea vraagt om een internationale oplossing GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL Tijdens de mist zijn twee schepen gezonken op de Westerschelde 75-jarig bestaan N. J. K. groots te Muiden en Amsterdam gevierd MAANDAG 9 FEBRUARI 1959 Gewest P.v.d.A. in Leiden bijeen Geen dienstplichtigen naar Nieuw Guinea Zaterdagmiddag werd in de foyer van de Stadsgehoorzaal de ledenver gadering van het gewest Zuid-Hol land (Noord) van de P. v. d. A. ge houden. De voorzitter van dit gewest, de heer H B. Engelsman, gaf aan het begin van deze bijeenkomst, welke tevens be doeld was als een inleiding van de ver kiezingsactie voor leden van de Tweede Kamer, een kort overzicht van de acti viteiten van de P.v.d.A. in de laatste maanden. Na het ontstaan van de kabinetscrisis startte de partij met een ledenwinactie, die grote resultaten op leverde. In de afgelopen week werden in de 23 afdelingen die deze middag in vergadering bijeen waren, 201 nieuwe leden ingeschreven. Bovendien brachten de leden reeds een groot bedrag bijeen. Hierna gaf de heer J. Bommer, lid van de Tweede Kamer, een overzicht van de huidige politieke situatie en be sprak hij enkele punten uit J?et verkie zingsprogram. Alvorens spreker hiertoe overging, wees hij op het ontstaan van de P. v .d. A. en de constructieve ar beid. welke deze partij in de loop der na-oorlogse jaren op zo verschillend terrein heeft ontwikkeld. Voor elk program, waarop moest wor den geregeerd, moesten compromissen worden gesdoten, omdat ons land nu eenmaal een grote nuancering op poli tiek terrein kent. Zolang er echter bij de anderen bereidheid bestond om mede te werken, werd door ons, aldus spreker, het compromis aanvaard. Toen echter bleek, dat die bereidheid er niet meer was, was er geen enkele grond voor compromis meer aanwezig. De rechtse groeperingen trokken samen op tegen de P. v .d. A. en stemden de socialisti sche ministers weg, nadat de toenmalige minister van financiën Hofstra het „on aanvaardbaar" had laten horen. Een regeringsverantwoordelijkheid met het oog op een komende kabinetsfor matie, bij voorbaat af te wijzen, is van zelfsprekend niet juist, doch als straks wederom regeringsverantwoordelijkheid moet worden aanvaard, dan zullen toch duidelijk waarborgen aanwezig moeten zijn. dat het program van de P. v. d. A., aldus spreker, zal worden nageleefd en de socialistische wensen niet in het ge drang komen. De P. v. d. A. heeft een verkiezingspro gram. dat aan duidelijkheid niets te wensen overlaat, een program, dat door het congres werd vastgesteld en daarom het program van de partij is, waaraan ieder lid is gebonden ook de eventuele afgevaardigden. Er staan echter enkele punten in het program, die het bespreken nader waard zijn, zo is daar bv. de kwestie Nieuw Guinea. Indertijd is Nieuw Guinea bui ten de soevereiniteitsoverdracht gehou den, omdat de andere partijen niet tot overdracht wensten over te gaan, zo Nieuw Guinea erbij betrokken was. Sindsdien is de situatie met betrek king tot Nieuw Guinea zeer verward, het Js nl. een kolonie en we willen, al dus spreker, van het kolonialisme af. Dit land dreigt telkens weer aanleiding te worden tot een internationaal con flict. waar niet alleen Nederland, doch ook tal van andere landen bij betrok ken zijn of zullen zijn. Daarom is dit geen aangelegenheid meer voor Neder land alleen, doch eèn internationale aangelegenheid, die om een internatio nale oplossing in V.N.-verband vraagt. GEEN DIENSTPLICHTIGEN! Hier mee samen hangt de ver plichte uitzending van dienstplichti gen naar Nieuw Guinea. Nieuw Gui nea is een kolonie en daar moeten we aldus de heer Bommer, geen dienst plichtigen heenzenden, dat deden we vroeger ook niet. Wat de defensie betreft, maken wij deel uit van de N.A.V.O en zullen onze verplichtingen ten dien aanzien nako men, doch ook niet méér. Wat doen we bv. met onze oorlogsmarine? Wij zijn geen zeemogendheid meer met koloniale belangen, die verdedigd moeten worden. Velen leven nog in die oude waan en pleiten daarom voor een sterke marine. Onze marine is notabene groter dan voor de oorlog, toen wij wel overzeese belangen te verdedigen hadden, aldus spreker. We moeten daarom onze mari ne terugbrengen tot proporties aange past aan onze huidige positie; zij be hoeft niet groter te zijn, dan die van België, Duitsland of Griekenland. VERKORTING DIENSTTIJD. Wij hebben de verplichting tot leve ring van 40.000 man aan parate troe- PfP houden op het ogenblik circa 110.000 man aan troepen op de been. Hier kan duidelijk op bezuinigd worden, er kan met minder dienstplichtigen worden volstaan en derhalve kan de diensttijd worden bekort, aldus spreker. In de derde plaats moeten de gevol gen van de bestedingsbeperking worden teruggedraaid voor de loontrekkenden en gesalarieerden. Om de overige groe pen behoeven we ons, aldus de heer Bommer, niet druk te maken, want als de welvaart stijgt, betekent dit, dat de winsten stijgen, zodat deze groep al direot aan haar trekken komt. Voor loontrekkenden en gesalarieerden moe ten maatregelen worden getroffen, want voor hen komt de welvaartstijging te laat. Wat betreft de verkorting van de arbeidstijd heeft het SER advies gezegd dat hiervoor zeker ruimte is en dat voor bepaalde bedrijfstakken langzaam aan tot arbeidstijdverkorting kan worden ge komen, zonder dat dit de produktiviteit nadelig beïvloedt. De regering heeft het SER advies teruggezonden om dit op nieuw te doen bezien. Volgens spreker betekent dit, dat de arbeidstijdverkor ting, wat de geleidelijke Invoering be treft, op de lange baan wordt gescho ven. WONINGBOUW Was er aanvankelijk een woningtekort voor alle inkomensgroepen, de tellingen van 1956 hebben uitgewezen, dat 93 van de wegens woningnood inwonenden, behoren tot de groep, die minder ver dient dan f 6000.per jaar. Er zullen dus woningen moeten komen met een voor deze groep passende huurprijs. De bouwkosten zullen derhalve drastisch dienen te worden verlaagd. Toont minis ter Witte zich thans een verwoed voor atander van particuliere bouw, deze particuliere bouw echter bouwt geen woningen voor de eerder genoemde groep woningzoekenden. De door parti culier initiatief gebouwde koopflats en -huizen, zyn, volgens spreker, niet pas send voor deze groep en bovendien staat een gedeelte van deze huizen nog steeds leeg. Er zullen dus meer woningen moe ten komen van woningbouwverenigingen en gemeenten. Met de huurverhogingen wilde men bereiken, dat de huren van de nieuwe woningen minder afsteken, dan van die van oude huizen. De huur verhoging van 25%, die men heeft doorgevoerd is overtroffen door verho ging van bouwprijzen van meer dan 25% Voor één groep is de bestedingsbeper king, aldus de heer Bommer, zeer wel kom geweest, nJ. voor de kapitaalbeleg gers. Er was een krappe kapitaalmarkt en daardoor steeg de rente tot grote hoogte. Er moet dringend iets gedaan worden aan rente op bouwkapitalen. Tenslotte wees spreker erop, dat het verkiezingsprogram van de P. v. d. A. een stevige basis biedt voor de verkiezingen. Na de pauze volgde een geanimeerde discussie. Minder bezoekers op de R.A.I.-tentoonstelling In vergelijking tot de vorige tentoon stelling van bedrijfsautomobielen in 1957 is er bij de huidige expositie een lichte teruggang in het bezoekersaantal te constateren. Sinds de opening (vrij dagmiddag) hebben 21.000 personen de bedrijfs-automobielenexpositie in het R.A.I.-gebouw bezocht, waarvan er gis teren alleen al bijna 10.000 kwamen. De teruggang wordt geweten aan het Car naval in het zuiden van het land. de opening van vele ijsbanen, maar vooral aan de televisie. Want zaterdagavond waren er aanmerkelijk minder bezoekers dan in vorige jaren. ALLEEN „STUL"DANSEN IN SOERABAJA. De polibie te Soerabaja heeft de Cha Cha Cha. de Rumba en aanverwante dansvormen verboden, „teneinde de openbare orde en de moraal te bescher men". Alleen volksdansen en stijldan sen zijn toegelaten, en wie tegen het verbod zondigt zal worden gearresteerd. Bovendien zal de politie geen vergun ning meer geven voor schoonheidswed- strijden. fijn als u iets in tiuis hebt! Redder bij Nijmegen door het ijs en verdronken Zaterdagmiddag is ter hoogte van Kekerdom bij Nijmegen in een grote baggerput bij een poging tot redding van twee Nijmeegse schaatsers de 25- jarige H. Menting uit Leuth verdron ken. De Nymegenaren, die gered konden worden, hadden zich op onbetrouwbaar Üs begeven, waar zij doorheen zakten Het slachtoffer ging hen achterna om te redden, doch ook hij zakte door het nog slechts dunne laagje ijs en ver dween onmiddellijk in de diepte. Toen men erin slaagde zijn lichaam op te dreggen, waren de levensgeesten reeds geweken. (Van onze Zeeuwse correspondent) Het scheepvaartverkeer op de Zeeuwse wateren is gedurende het weekeinde ernstig getroffen door hevige mist. Op de Westerschelde bij Bath brak de aan de grondgelopen Irini (4600 bruto register ton) doormidden en verdween gistermiddag in de golven. De te hulp gesnelde sleepboot En Avant 16 uit Terneuzen, kwam een uur later in aanvaring met een veer boot en zonk in de vaargeul. De veerboot liep zware averij op, ten gevolge waarvan de dienst Terneuzen Hoedekenskerke werd gestaakt en Zeeuws-Vlaanderen gisteravond geheel was geïsoleerd. Alle opvarenden konden zich tijdig in veiligheid stellen. De Irini. een onder Costaricaanse vlag varend vrachtschip van een Griekse rederij, was vrijdag in de mist omhooggevaren op de ballastplaat bij Bath, niet ver van de Belgische grens. Het schip was op weg naar Antwerpen met een lading kunst mest. De kapitein weigerde echter de aangeboden hulp van een viertal sleep boten. Hij hoopte de komst van zijn reder te kunnen afwaohten, die per vliegtuig onderweg was. De sleepboot En Avant 16 van de sleepdienst Willem Mulder uit Terneuzen, bleef in de buurt, daar men verwachtte, dat de Irini zou breken. De meeste bemanningsleden waren al van boord gegaan, toen zater dagavond het schip inderdaad begon te Kerkelijk L Hoüdefreuw Bij een inwoner van Achterveld, was enige tijd geleden een witte hond komen aanlopen, die al gauw goede maatjes werd met de eigen hond van de man. Toch wilde de Achtervelder zijn nieuwe aanwinst kwijt, want hij had aan zyn grote zwarte „Meta" al genoeg. Hij ging naar het dierenasiel in Amersfoort, maar onderweg zag de aangelopen hond kans te verdwijnen en zette koers terug naair zijn tijdelijke kosthuis, dat hij eer der bereikte dan zijn nieuwe baas. Opnieuw werd een poging gedaan het dier weg te brengen, maar nu in een auto. Na verloop van een paar dagen echter zag de viervoeter weer kans te ontvluohten en liep de 14 kilometer lange weg van Amersfoort naar Achter veld terug, om zioh opnieuw van vreugde blaffend bij zijn baas te melden. Deze was tegen zoveel hondetrouw niet opgewassen en heeft het dier nu geadop teerd. Twes maanden in de lucht! Twee Amerikaanse vliegers, Timm cn Cook zyn erin geslaagd 65 dagen ach tereen in de lucht te blijven. Zy zijn zaterdag met hun eenmotorige Cessna 172 op het McCarranvliegveld bij Las Vegas, in de Amerikaanse staat Nevada, geland. Op 4 december waren zij opge stegen. Timm en Cook verbeterden het wereldduurrecord met vijftien dagen. Het stond op naam van de Amerikanen Heth en Burkhart, die in 1958 vyftig dagen in de lucht zyn gebleven. Om de vier uur wisselden de piloten elkaar af. 's Ochtends en *s avonds kwam het vliegtuig laag over het vlieg veld om te tanken en een mand met levensmiddelen aan boord te hysen. Het tanken geschiedde door het oppikken van een slang van een tankauto, die rijdend de benzine in het vliegende vliegtuig pompte. Volendam heeft gisteren volop genoten van de ijssport. en dat leverde dit aardige plaatje op. Bromfietser in Nieuwkoop gedood Zaterdagavond omstreeks halftwaalf reed de 61-jarige K. Boeren wonende te Noorden over de Noordenseweg te Nieuwkoop naar zijn woonplaats. De heer Boeren, die een bromfiets bereed, heeft waarschijnlijk in verband met de dichte mist aan de linkerzijde van de weg gereden. Dit ging goed tot dat uit de richting Noorden een perso nenauto kwam. bestuurd door een in woner uit die plaats. Op het laatste mo ment heeft de heer Boeren toen nog getracht naar de rechterzijde van de weg over te steken, doch de tijd was hiervoor te kort. De auto schepte aan de linkerzijde de bromfietser, die met het hoofd door de voorruit ging en toen met een smak op het wegdek werd ge- e ven NED. HERV. KERK Beroepen door de Generale Sijnode als koopvaardijpredikant te Singapore M. C. Baart, idem te Rouen (Pr.); te Streef kerk en te Zoetewneer <2de pred.pl.) P. de Jong te Kootwijk; te Mellskerke A. Muilwijk, kand te Ameide; te Sohellui- nen J. Vhjm. kand. te Lunteren. Aange nomen naar Schoonebeek (toez.) A. Meijeringh te Woudsend (Fr.). GEREF. KERKEN Beroepen te Reitsum (Pr.) L. J. Wolt huis. kand. te Groningen; te 's-Graven- hage-west (vac. W. Reeskamp) J. J.Oranje te Djakarta. DS. D. C. LOS GAAT NAAR CANADA Ds. D. C. Los zal iondag 1 maart af scheid nemen van de Geref. Kerk van Ferwerd en donderdag 19 maart met een KLM-vliegtuig naar Canada ver trekken, waar hij beroepen is als eerste predikant van de Christian Reformed Church of Georgetown in de provincie Ontario. Ds. Los werd op 16 augustus 1923 te Sassenheim geboren. Hy bezocht eerst het gymnasium te Leiden en studeerde daarna verder nog aan de theologische hogeschool te Kampen, waar hy op 30 januari 1950 zijn kandidaatsexamen deed. Nadat kand. Los kort daarna door de clasis Leiden beroepbaar was gesteld in de Geref. Kerken in Nederland werd hij op 11 juni van datzelfde jaar door ds. P. D. Kuiper uit Sassenheim te Stel lendam op Goeree-Overflakkee in het ambt bevestigd. Op 5 februari 1956 ver wisselde ds. Los deze kerk met die van Ferwerd in de clasis Hallum. slingerd. De bromfietser moet op slag gedood zijn. Dr. Bremer die snel ter plaatse was kon slechts de dood con stateren. De bestuurder van de auto liep ook enkele verwondingen aan het gelaat op door rondvliegende glassplin ters. Advertentie Journalisten vierden feest Benoeming van drie ere-leden De viering van het 75-jarig bestaan van de Ned. Journalisten Kring, de oudste en grootste der drie na de oorlog in de Federatie van Nederlandse journalisten samenwerkende kringen, begon zaterdagmorgen met een bijzondere vergadering van de kringraad in de Ridderzaal van het Muiderslot. Het was de slotvoogd Ton Koot, die er in zyn welkomstwoord aan herinnerde, dat op het slot in 1883 de kiem werd gelegd voor de NJK. Heel oud was volgens de slotvoogd de relatie tussen Muiderslot en pers, die teruggaat tot de 13e eeuw. Toen was het een klerk die op rijm verslag deed van hetgeen er 659 jaar geleden gebeurde ten tijde van de stichter van het slot, Floris V, die in 1296 werd vermoord. Staande voor de fraaie 17e eeuwse 6<shouw hield de NJK-voorzitter mr. Maarten Vrolijk, een herdenkingsrede. Hy deelde mede dat uit de oude weer- stand ska s van de NJK een bedrag is geschonken aan het fonds voor gepen sioneerde journalisten die een extra feestgave zullen ontvangen. Voorts maakte hij de benoeming bekend van drie ere-leden namelijk de heren F. Th. Holsboer, C. J. Schotel Fzn en M. C. M. Voorbeytel. De heer Holsboer is oud- hoofdredaoteur van het Deventer Dag blad en heeft zich voor de organisatie van journalisten in de provincie ver dienstelijk gemaakt. De heer Schotel, oud-redacteur van het Algemeen Handelsbad. heeft in de bijna 50 jaren, dat hij lid van de Kring is, eveneens een belangrijke plaats in de geoi%aniseerde journalistiek ingenomen, de heer Voorbeytel, oudcorrespondent van het Algemeen Handelsblad in Parijs, heeft een belangrijke bijdrage geleverd tot het scheppen van goede verhoudin gen op het terrein van de internatio naal georganiseerde journalistiek. De sohrijver van het ter gelegenheid van het jubileum verschenen pocketboek „75 jaar in het nieuws kroniek van de NJK 1884—1959", De Haagse parle mentair redacteur dr. Nico Cramer, ont ving uit handen van mr. Vrolijk het eerste exemplaar vap dit boekwerkje. Het geschenk van de leden aan het bestuur, een bedrag van f. 900, werd aangeboden door de journalist J. Ubink, die tevens een bedrag van f- 250 over handigde bestemd voor het fonds voor oudr-collega's. De heer G. van Lieshout, voorzitter van de Federatie sprak na mens de Kath. Ned. Journalistenkring en de Prot. Christelijke Journalistenkring een woord van gelukwens. Ook hij over handigde een geschenk onder couvert. 's Middags recipieerde het bestuur van de NJK in het Internationaal Cul tureel Centrum te Amsterdam. Tot de tallozen uit velerlei kringen die het be stuur kwamen complimenteren, behoor den de voorzitter van de Eerste Kamer mr. Jonkman, de voorzitter van de CHU, de heer Tilanus, oud-minister In 't Veld, de oud-staatssecretaris van Oorlog de heer Van Veen, mr. A. W. Schade van Westrum namens de minister van O. K. en W., wethouder mr. Van 't Huil na mens het gemeentebestuur van de hoofdstad en oud-burgemeester d'Ailly. Uiit de perswereld waren er versohei- dene hoofdredacteuren en directeuren, o.a. de algemeen directeur van het ANP, de heer H. H. J. van de Pol, de voorzit ter van de PCJK, J. D. van Troostheide, de ere voorzitter van de NJK, prof. dr. M. Rooy en diens voorganger in de faculteit der politieke en sociale wetenschappen aan de Amsterdamse Gemeente Univer siteit prof. Barohwitz, bestuursleden van de buitenlandse perswereld en de Ned. Ver. van Fotojournalisten en de voor zitter en secretaris van de Ver. De Ne derlandse Dagbladpers, W. van Norden en mr. W. G. J. Veenhoven. De heer Van Norden bood voor het toekomstige kantoor va,n de kring een klok aan om uiting te geven, naar hij zeide, aan het verlangen der uitgevers, „dat U de klok in het oog houdt". Voorts verschenen ter receptie de pre sidenten vaci het Hof en de Rechtbank te Amsterdam, het Hof van het Arron dissementsparket, de Amsterdamse hoofdcommissaris van politie, de terri toriaal commandant van Noord-Holland, de directeur van de staf van het defen sie 6tudie centrum luitenant-generaal der cavalerie T. E. E. H. Mathon en de persattaché van de Indonesische diplo matieke vertegenwoordiging. Verder waren er vertegenwoordigers van diverse voorlichtingsdiensten ran de ministeries, van de Rijksvoorlichtingsdienst en de SER. By de talrijke gelukwenstele- grammen waren er o.a. van oud-minis ter president dr. Drees en prof. Oud. Na de receptie ontving de Staatssecre taris van O. K. en W. mr. Höppener de feestvierende journalisten en hun dames in het Rijksmuseum. De voorhal van de eregalerij, waar de verbouwing nog niet geheel voltooid is, was in allerijl door deze grote ontvangst in gereedheid ge bracht. De Staatssecretaris ontving uit handen van de voorzitter van de NJK het pocketboek van dr. Cramer. Tot de oud-journalisten, die op deze ontvangst verschenen, behoorde de burgemeester van Rotterdam mr. van Walsum. In de vooravond trokken de journalis ten in groten getale naar de Stads schouwburg. waar het gemeentebestuur hun een voorstelling van het blijspel „Oscar" door de Nederlandse Comedie aanbood. Met autobussen van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf ging het gezelschap daarna naar Carlton, waar met een groot persbal het jubileumfestyn werd besloten. Bijna liad de mist Louis Armstrongs optreden verhinderd De concerten, die Louis Armstrong zaterdagavond en in de daarop volgende nacht in Den Haag en Amsterdam heeft gegeven, zijn radio- en televisie-uitzen dingen, hebben aan een griezelig dun draadje gehangen. Byna had de mist roet in het eten gegooid. Impresario Lou van Rees heeft er enige grijze haren bij gekregen, want het tijd schema was nogal scherp vastgesteld en als het S.A.S.-toestel, waarin Satchmo en zyn bandleden zaten, niet op Schip hol had kunnen landen, zou dat voor de heer Van Rees een aanzienlijke fi nanciële strop hebben betekend. Louis Armstrong had er by de piloot op aan gedrongen toch zijn uiterste, best te doen om op de A'damse luchthaven te landen en niet uit te wijken naar Frank fort of München. Maar de S AB.-vlie- gers mogen niet landen als er geen 800 Tekenaars hadden de wanden der za len, gangen en bars met groteske en bi zarre karikaturen aangekleed. Aan het plafond hingen allerlei vreemdsoortige voorwerpen. De danslustigen konden op muziek van Dixieland tot Tzigane hun bedrevenheid met het voetenwerk uitleven! Op een „supermarket" met door pe- troleumlantaams verliohte kraampjes konden de feestvierenden bij de klanken van een Amsterdams pierement hun honger stillen. Het Amsterdams journalistencabaret trad op met een uittreksel van zyn pro gramma „Pers-vers". Een vitrine was als scherts-persmuseum ingericht, waarin met allerlei attributen, teksten, zonderlinge en grillige compo sities 75 jaar persvrijheid was uitge beeld. Het liep tegen zessen toen het feest ten einde was en de gasten door het mistige Amsterdam met zjjn berypte bomen huiswaarts togen. scheuren. Gistermorgen verliet ook de kapitein het zinkende schip. Gister avond by hoog water, verdween het ge heel in de golven. De sleepboot voer onverrichterzake terug op weg naar Terneuzen. Ter hoogte van Hoedekenskerke doem de de veerboot Prins Willem I op. komende van Terneuzen. Een aanvaring was niet meer te vermijden en de veer boot voer met zyn boeg midscheeps op de bakboordflank van de sleper in, die direct openscheurde en water maakte. Kort nadat kapitein Van der Berg en zijn drie bemanningsleden waren over gestapt, zonk de En Avant 16 op een plaats midden in de vaargeul. De veer boot liep een gescheurde plaat en een defect voorroer op, maar kon veilig de veerhaven van Hoedekenskerke berei ken De dienst op Terneuzen werd ver der gestaakt in navolging van de andere veren op de Westerschelde. zodat Zeeuws-Vlaanderen weer eens op ouder wetse wyze geheel in het isolement van de mist heeft gezeten. Dirigent Ignace Neumark te Den Haag overleden Bekend door zijn Kurhausconcerten Vanmorgen vroeg is in het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag op 70-jarige lecftyd overleden de dirigent Ignace Neumark, die bekend werd door de lange reeks van jaren, dat hij in het Scheveningse Kurhaus volksconcerten dirigeerde. Ignace Neumark is in 1888 in Plock (Polen) geboren. Al heel jong ging hij naar Warschau om er muziek te stude ren aan het conservatorium. In Leipzig voltooide hy o.a. by Nikisch zijn op leiding. Hij verliet het conservatorium daar met onderscheiding. Hy begon te werken in diverse plaatsen in Duitsland. O.a. was hy tot 1914 koorrepetitor van de Hofschouwburg in Karlsruhe. Van IGNACE NEUMARK 1914 tot 1921 was Neumark samen met Schneevoigt dirigent van de Philharmo- nische concerten in Oslo. Ondertussen was hy al enkele malen in Amsterdam geweest om er als gastdirigent op te treden. In 1922 dirigeerde hy voor de eerste maal het Residentieorkest in Scheveningen: dat is hy met onder breking van de tweede wereldoorlog tot in het afgelopen seizoen blyven doen. In de oorlogsjaren kon hy met hulp van prof. Lothar Wallerstein naar V.S. gaan. In 1946 stond hy echter weer in Sche veningen achter de lessenaar toen de concerten daar weer begonnen. De con certgangers daar kennen hem als een minzaam, vriendelijk man, die een spe ciale voorliefde had voor de Slavische muziek. In het by zonder was Tsjaikofs- ky een door hem zeer bewonderd com ponist. Ook in onze stad is Neumark enige malen met succes als leider in het Residentie-Orkest opgetreden. meter zicht horizontaal is. Dat is hun uiterste limiet. Toen het toestel om 15.25 uur zaterdagmiddag boven Schip hol kwam was het zicht horizontaal niet meer dan 400 meter, maar bij vlagen was het soms beter. Vooral op de z.g. mistlandingsbaan 19, waar de flitslichten ontstoken waren. Tien minu ten later kreeg de piloot de mededeling, dat het zicht 750 meter was geworden, even later zelfs 775 meter. Na alles nog eens extra gecontroleerd te hebben, be sloot de gezagvoerder het toch te pogen Keurig werd het toestel door de man nen van de controletoren binnenge loodst. Om acht minuten voor vier kon een dolgelukkige Lou van Rees de "ko ning van de jazz" de hand drukken. Ook Louis Armstrong en zyn mannen waren enthousiast over de perfecte lan ding. Onder de druk der belangstelling duurde het echter enige tyd eer zy de aankomsthal konden verlaten. En toen wachtte er toch nog een grote teleur stelling, want by de controle miste men achttien stuks bagage. De consternatie was groot en onmiddellyk werden tele foongesprekken naar vele plaatsen ge voerd, maar men slaagde er niet in de instrumenten op tyd .binnen' te krijgen. Het lukte echter een Amsterdams orkest „uit te kopen" en toen was het gehele programma van Louis Armstrong gered zij het dan dat voor een deel op ge leende instrumenten werd gespeeld. Maar het deed aan het wilde enthousi asme van het luisterend publiek in Den Haag en Amsterdam niets af. In beide plaatsen werd de dynamische Satschmo ovationeel onthaald.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9