öe neóeRUnös pionieRt in nuatschappij Relööelen Vorderingen in de eerste vijf jaren stemmen tot tevredenheid Zeventig-jarige met jeugdig enthousiasme en ontsluiten van terreinen met inbe grip van de volledige ontwerpen voor de benodigde civieltechnische kunst werken, zoals stuwdammen, potnp- gemalen, sluizen en bruggen. Het zou ons uiteraard te ver voeren, alle werkzaamheden, die ln de afgelopen vijf Jaren zijn verricht, op te sommen. Hierna zullen wij enkele indrukken geven uit een aantal gebie den. Over de tot heden bereikte resul taten ls de directie te Arnhem tevre den. Het spreekt vanzelf, dat de activi teiten ln het buitenland aan buiten landse projecten ontplooid, slechts een fractie zijn van hetgeen de cijfers ln Nederland te alen geven, doch men moet daarbij rekening houden, dat voor er tot uitvoering van werken kan worden overgegaan, daar vele Jaren van planning aan voorafgaan. De grootste categorie, die der uitvoeren den, zal in de komende jaren na het ontvangen van orders voor het ver wezenlijken van de plannen, naar de objecten gaan. Toch tonen de cijfers aan, dat er grote vooruitgang is. Voor 1957 was het aantal manmaanden gesteld op 450 en voor het afgelopen Jaar was dit 800-850. De oudste opdrachtgever was de PAO te Rome. Voor deze organisatie van de Verenigde Naties werden ad viezen gegeven voor irrigatieprojecten en inpoldering in Pakistan, Joego slavië, Philippijnen en Trinidad. Nabije Oosten Grote projecten zijn of worden op gesteld in samenwerking met Nedeco en het Amersfoortse bureau in het Nabije Oosten en met name in Irak. Zo omvangrijk waren de opdrachten hier dat besloten werd tot oprichting van een Nedeco-vesti- ging in Bagdad. Over de Tigris werden twee bruggen gebouwd, waarvan er één kortgeleden in gebruik is gesteld. Men ontwierp en kreeg vervolgens de supervisie over de uitvoering van negen pompgemalen; ontworpen wer den voorts vier rioleringswerken, een drietal wegen (men moet daarover niet te gering denken, want een „be- stekje" voor honderd kilometer weg beziet men daar op dezelfde wijze als wij bv. drie km. zienEen belang rijke opdracht was die voor verzwa ring van de Razazadijk, alsmede die voor een riviereconomische studie van de Tigris. De Tigris houdt de ingenieurs overi gens wel bezig, temeer omdat er voor Bagdad steeds gevaar bestaat voor overstroming. De Wadi Tharthar-stu- JBij de bosontsluiting in Zuid- Sumatra, welk werk wordt ver- richt door de N.V. Sukadana, werkt men o.m. met de zogenaam de high-ball. Voor hogere bodem -produktiviteit die omvat het zoeken naar de moge lijkheid, om het teveel aan water in de Tigris af te leiden naar depressies in de woestijn. Dat het afvoeren van het overtollige water naar een laagte, die zo groot is als onze provincie Overijssel, geen eenvoudige opgave zal zijn is pas duidelijk, wanneer men weet dat men door de rotsen heen moet. Deze en de Abu Dibbis-studie duren reeds drie jaren, doch naderen thans de voltooiing. In mei 1957 is men begonnen met de bestudering van het Diwaniyah- drainage project Een gebied van 400.000 ha. (dl. achtmaal de Noord oostpolder) ten zuiden van Bagdad gelegen, zal ontzilt moeten worden. Dit gebied ls zogenaamd in culturn» Nog een opname uit Rhodesia: een moderne „regenmaker" aan het werk. doch in feite komt het daarop neer, dat dertig procent in de winter be zaaid is; twee jaar achtereen verbou wen is een onmogelijkheid, doordat het zoutgehalte veel te hoog is en men tevens met een groot gebrek aan wa ter heeft te kampen. In de droge periode is het land witHet is de bedoeling, om d.m.v. een stelsel van kanalen en sloten het zout door irriga tiewater en regen door de grond af te voeren. Voordat aan de uitvoering kan worden begonnen zal dit vraagstuk voor de ingenieurs nog een jaar het onderwerp van studie uitmaken. hevige Kafue Flats in cultuur te bren gen. Het is nu een Jaar geleden, dat de proefpolder klaar kwam en de re sultaten lijken goed. Doch de periode is te kort, om definitieve conclusies te trekken. Ir. Joosten, die tot begin dit jaar directeur van Ilaco was, is samen met ir. Der Weduw uit Amersfoort voor Nedeco naar Mexico gegaan. Voorheen is men daar reeds geweest in verband met havenprojecten. Wat Nederlands Nieuw-Guinea aan gaat: daar werd onlangs opdracht verkregen voor het ontwerpen van een 6000 ha. groot rijstproject, naar analo gie van het Wageningen-project in Suriname. De activiteiten van dit zojuist ge noemde „Rijksdeel overzee" ressorte ren onder een andere werkmaat schappij van de Nederlandsche Heide maatschappij en wel de N.V. Lareco De Heidemij. stelt zich o.m. ten doel, steun te verlenen aan achter- gebleven gebieden. Daartoe be hoort in vele opzichten ook Syrië Worden de plannen verwezenlijkt dan zal de landbouwkundige ont wikkeling krachtig ter hand wor den genomen. Door het toepassen van betere bewerkingsmethoden wat overigens tot de „nazorg" moet worden gerekend) zal de houten ploeg thans nog een alle- daags werktuig, spoedig vervan gen zijn door één van betere en een meer doelmatige kwaliteit De naam van de in 1888 opgerichte Neder landsche Heidemaatschappij heeft in ons land een voortreffelijke klank. Zulks bijna uitsluitend in verband met en als gevolg van activiteiten in het eigen land. Wijziging van de statuten opende de mogelijkheid om ook in het buitenland werkzaam heden te gaan verrichten. En sinds vijf jaar treft men nu vertegenwoordigers van de maatschappij buiten de landsgrenzen aan, zij het dan, dat in combinaties en onder andere naam activiteiten worden ontplooid. Dat men niet eerder werk in andere landen ter hand nam, vond mede zijn oor zaak in de loop der historie. Het overgrote deel van het bedrijfsleven en ook van de land- en tuinbouwexperts had de volle belangstelling ge concentreerd op de tropen en met name op het toenmalige Nederlands-Indië. Sedert door de politieke ontwikkelingen de mogelijkheden daar geringer werden, zwermde men uit over de wereld. En zo werd ook de faam van de Hekfemf snel verbreid. Wat die faam betreft: men behoefde slechts te wijzen naar Nederland, waar de NHM reeds zeventig jaar plannen maakt en die ook uitvoert, om te komen tot een verhoging van de produktiviteit van de bodem. Op het ogenblik beschikt de maatschappij over niet minder dan 2500 ervaren vaste medewerken, zomede over een moderne technische outillage. Doch toen de mogelijkheid werd gescha pen, over de landsgrenzen te blikken, kreeg men tevens de kans, een nobel doel na te streven: hulpverlening aan achtergebleven gebieden. De opbouw van een buitenlandse dochtermaatschappij voor de tropische gebieden was mede mogelijk door het vrijkomen van een groot aantal topdeskundigen uit Indonesië. De N.V. Internationale Maatschappij voor Landbouwkundige Ontwikkeling (IMLO) werd, ter coördinatie van het geheel, in het leven geroepen. Een vijftal werk maatschappijen, gespecialiseerd op bepaalde gebieden of werkzaamheden, te daarop ontstaan. Sinds de start, nu vijf jaar geleden dus, zijn projecten uitgevoerd, nog in uitvoering of in voorstudie in Syrië, Pakistan, Philippijnen, Trini dad, Joego-Slavië, Egypte, Rhodesië, Mexico, Brits-Guyana, Iran, Irak, In donesië, Columbia, Belgisch Kongo en voorts in Westelijk Nieuw-Guinea en Suriname. Sommige landen spreken graag mee in de belangen, zoals dat het geval is in België. Daar wordt sa mengewerkt in de N.V. Agrotechnic. Deze maatschappij houdt zich uitslui tend bezig met werkzaamheden in het land zelf. Behalve boerenwerken en mogelijkheid tot ruilverkavelingswer- ken in verband met de onlangs tot stand gekomen ruilverkavelingswet, worden recreatie-oorden (sportvelden) aangelegd. Belgisch Kongo Een andere maatschappij, Socuco geheten, heeft de belangen van Belgisch Kongo op het oog. Deze Belgisch-Kongolese maatschappij, die het hoofdkantoor in Leopoldville heeft, heeft diverse plannen op stapel staan. Zo moet er voor een tweetal gebie den ter gezamenlijke oppervlakte van pl.m. 110.000 ha. een landbouwontwik kelingsplan worden opgesteld. Dit ge bied bevindt zich in de omgeving van de plaats Thysstad, nabij Leopoldstad, in de streek van Beneden Kongo. In het oosten van Belgisch Kongo wordt o.a. gewerkt aan een irrigatie plan voor een toekomstig landbouw gebied van pl.m. 7500 ha., gelegen langs de Rutshuru-rivier in de nabij heid van het Kivu-meer. Eveneens in het oosten van Kongo worden plannen uitgewerkt voor de verbetering van de afwatering van valleimoerassen. Als voorbeelden kun nen genoemd worden de studie-werk zaamheden voor moerassen in het Iturigebied (noordoosten van Kongo) en voor moerassen in Ruando-Urundi met name voor de riviervalleien Nya- mushwaga en Nyebagogo. Met wegaanleg heeft de N.V. So cuco ook bemoeienissen en inzake wegaanleg d.m.v. zand-cement-stabili- satie werd pioniersarbeid verricht. Wegaanleg met deze methode wordt bestudeerd o.a. voor wegen in het oos ten nabij Usambura. Omvangrijke taak Vele ingenieursbureaus op civiel-en cultuurtechnisch gebied zijn aan gesloten bij de Nedeco, gevestigd te 's-Gravenhage. Dit is een overkoe pelende organisatie, die het buiten landse werk van deze bureaus coör dineert. Uiteraard is dit ook van toepassing op een andere werkmaat schappij van de Nederlandse Heide maatschappij, de N.V. Ilaco, het inter nationaal landbouwadviesbureau. De hieraan verbonden ingenieurs dienen uitsluitend van advies waar het ont wikkelingsplannen betreft. Deze N.V, De wegenaanleg in Belgisch Kongo wordt volgens de nieuwste methoden (hier bij Leopoldville volgens het „mix-in-place" systeemuitgevoerd. werkt nauw samen met het civieltech nisch ingenieursbureau Dwars, Heede- rik en Verhey uit Amersfoort. Daar door kunnen ook de civieltechnische aspecten, die veelal aan het ontwerpen van de landbouwkundige projecten zyn verbonden, in harmonie met de land bouwkundige aspecten, worden behan deld. De taak van deze maatschappij omvat, behalve kartering en bodem- kundig onderzoek, het verzamelen en verwerken van meteorologische gege vens, het verrichten van landbouw- technische en -economische studies, het ontwerpen van schema's voor gewassenkeuze en vruchtwisseling voor bedrijven, alsmede het ontwerpen van een inrichting voor de bedrijven, het maken van ontwerpen met kosten ramingen voor het inpolderen, draine ren, irrigeren, effenen, verkavelen Tenslotte kunnen we, wat Irak aan gaat, nog melden, dat op het moment, dat men het wegenplan gereed had, de revolutie uitbrak. Een onderdeel van dit plan was de aanleg van een grote boulevard in Bagdad. Later achtte men dit evenwel te luxueus en het ge volg was, dat niet tot uitvoering werd overgegaan. Zoals men zich zal herinneren, te onlangs de secretarie van de Gelderse Maatschappij van Landbouw, ir. G. Klompe, in een nieuwe functie ver trokken naar Iran (Perzië). Daar wordt onder andere, ln samenwerking met de Amerikanen, een plan uitge voerd voor irrigatie en landbouwkun dige ontwikkeling ln de Khuzistan- vallei bij de plaats Dezful. Het gebied dat daarby la betrokken, beslaat een oppervlakte van 170.000 hectare. Dit plan wordt in etappes uitgevoerd. Speciaal in de zomer ls het daar moeilijk werken; zeer in het bijzonder degenen, die dan veldwerk moeten verrichten, hebben het allerminst ge makkelijk; er heersen dan n.L tempe raturen van vijftig graden Celsius en meer. Het is te begrijpen, dat de pres taties onder dergelijke omstandigheden terug lopen. Daarbij komt nog, dat men er slechts een klein gedeelte van de dag kan werken: van 05 tot 10.00 uur en een ogenblik ln de namiddag. Voor degene die nog niet lang in het gebied vertoeft, te het wel een vreemd gezicht, als men tijdens die schroeihitte herders ziet voorbijgaan, die zich dik hebben gekleed: om de warmte weren.... Andere landen In Rhodesia is een proefpolder ge reed gekomen. Dit was niet een op zichzelf staand object, doch het vormde de inleiding voor «een enorm werk. Het ligt namelijk in de bedoe ling, om de 500.000 hectare grote, periodiek aan overstromingen onder- Als onderdeel van een algemeen landbouwkundig onderzoek werd in Rhodesia een proefpolder aan gelegd. Op deze foto ziet men een dragline in het water. (maatschappij vow buitenlandse cul tuurtechnische werken). De objecten die deze maatschappij in Surtoaine uitvoert of ontwerpt, behoren tot hei welbekende tienjarenplan. Ook In Columbia wordt thans ge werkt aan een studie met betrekking tot eventuele mogelijkheden voor olie- palm- en cacaocultures voor Colum- biaanse opdrachtgevers. Tenslotte Indonesië. Ondanks de anti-Nederlandse campagne werkt de Nederlandsche Heidemaatschappij nog in Zuid-Sumatra. Daar werkt de N.v. Sukadana (onder directie van de NHM) op grote schaal en met zwaar materieel op volledig gemechaniseer de wijze aan de ontginning van zwaar oerbos. De ontgonnen terreinen worden voor de Indonesische opdrachtgever ingericht en ontsloten; de gronden worden bouwrijp afgeleverd ten be hoeve van Javaanse transmigratie. Uit dit overzicht, dat uiteraard niet volledig kon zijn, blijkt wel, hoe zeer de Nederlandse landbouw deskundigen ln de wereld vertrouwen genieten; het is aan geen twijfel onderhevig, dat naarmate de resulta ten duidelijker zichtbaar worden, ook de opdrachten van elders talrijker zul len zijn. Daarbij komt nog, dat de Ne derlandsche Heidemaatschappij een gunstige positie inneemt t.o.v. buiten landse maatschappijen, aangezien men in deze ene instantie alle schakels, zo wel voor planning als voor uitvoering, aantreft. Et ligt, om in de sfeer 6 blijven nog veel grond braak in de we reld. En ook hier zal het kleine Neder land tonen, dat het grote mannen bezit!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9