Verrassend Leids Studentencabaret üemmenie Suriname-avond in het Leidse Gymnasium werd groot succes Levensspel rond de aloude Hogeschool van Scharrehvoude ZILVEREN AMBTSJUBILEUM DR. H. J. WESTERINK 97ste jaargang Donderdag 5 februari 1959 Tweede blad no. 29Ü63 Filmvertoning en dansdemonstraties De Vereniging van Vrienden van het Leids Gymnasium organiseerde gisteren in de aula van het schoolge bouw een Suriname-avond. De Neder landse Stichting voor Culturele Sa menwerking met Suriname en de Nederlandse Antillen was bereid ge vonden aan deze avond medewerking te verlenen. Over de belangstelling viel zeker niet te klagen: een groot aantal oud-gymnasiasten was bij el kaar gekomen om kennis te nemen van het leven en werken van onze landgenoten in de overzeese gebieds delen. Ook vele leerlingen toonden zich geïnteresseerd. Er werden op deze „voorlichtingsbijeenkomst" twee films over Suriname gedraaid terwijl later op de avond het orkest „Guyana" optrad. De rectrix van het gymnasium, mej. dr. A. M. M. Smit, sprak een hartelijk woord van welkom. Na een opwekking om zich bij de vereniging aan te sluiten gaf zij het woord aan de heer H. H. Frese van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde. Deze leidde de filmvertoning Ned. Padvindsters Gilde Afdeling Leiden blies verzamelen Letterlijk en figuurlijk blies de afde ling Leiden van het Ned. Padvindsters Gilde gisteravond in het St.-Antonius- clubhuis verzamelen. Tijdens een door vele ouders bijgewoonde propaganda- samenkomst, waarin o.a. kabouters en padvindsters enkele facetten van het werk lieten zien en enige films wer den vertoond, is nog eens de nadruk gelegd op de wereldomvattende doel stelling van de padvinderij: het aan kweken van de gemeenschapszin bij de jongeren. Bovendien deed de lan delijk presidente, onze stadgenote mevr. N. A. den HaanGroen, deze avond een dringend beroep op de aanwezigen het leidsterskorps te komen versterken. De opening van de avond was al even klank- als kleurrijk. In een paar pittige marsen presenteerde de band van het NP.G. zich aan de vele aanwezigen. De D.C., mevr. L. S. Groenv. d. Vijver, vertelde hierna iets van de opzet van deze bijeenkomst, waarvan het de be doeling is de padvinderij in het middel punt van de belangstelling te plaatsen. Ook zij gewaagde van het gebrek aan leiding, in verband waarmede binnen kort een cursus voor kabouterleidsters zal worden gegeven. Voorts vroeg zij aandacht voor de financiële opzet van het werk, waarvoor deze avond ook een verloting werd gehouden. Het seniorenvendel en de kabouter- groep „De Denkmutsen" wat beleef den de meisjes een plezier in haar spel! toonden nu iets van het groepswerk, zoals dit regelmatig wordt beoefend. Aansluitend hierop brachten twee pad vindsters een alleraardigst Engels zang spelletje. dat vooral op de mimiek was afgestemd. Voor de humor zorgden hierna vier vaders, die de opdracht kregen ieder een kabouter, resp. padvindster aan te kleden. Zij hadden nog al wat moeite met het aantrekken van het uniform en dan o, die schoenen, waarvan de veters natuurlijk in de knoop zaten! Een woord „van hart tot hart" sprak mevr. Den HaanGroen, waarin zij een lans brak om aan het leidsterwerk, dat mede beoogt het opvoeden van de jeugd tot gelukkige en nuttige mensen, deel te nemen. Bovendien schonk zij aan dacht aan de taak: het met enthousias me uitdragen van het „weest bereid", waarvoor de leidsters staan. Ook is het van belang de kinderen, die aan dit padvindsterswerk deelnemen te wijzen op de door hen afgelegde belofte. Na de pauze werden enkele interes sante films over de padvinderij in Amerika, Mexico en India vertoond. Bepaald ontroerend was de Finse film, welke een indruk gaf van het werk der Blauwe Vogels, de gehandicapte pad vindsters. De films werden toegelicht door mej. W. Zwart, padvindsters- trainster van het hoofdkwartier. Met elkaar was het een interessante en geanimeerde avond, een uitstekende propaganda voor de padvinderij, met als opwekking het leidsterskorps te komen versterken met een kort praatje in. Hij wees o.m. op de goede verstandhouding, die er tussen ons land en het sedert 1954 po litiek onafhankelijke Suriname bestaat, een winstpunt, dat in de huidige wereld situatie niet verwaarloosd mag worden. De heer Frese vertelde hoe de verschil lende bevolkingsgroepen in Suriname het land telt op het ogenblik ongeveer een kwart miljoen zielen terecht zijn gekomen en schetste vervolgens de moei lijkheden, welke deze verscheidenheid van mensen veroorzaakt. Bij het onder wijs kampt men b.v. met allerlei taal problemen. De Surinamers leven niette min voortreffelijk met elkaar samen. De eerste film, die gedraaid werd, ging over de bevolking van Suriname. De 3000 In dianen van dit land, dat 140.000 km2 groot is, vormen er de oerbevolking. Zij komen met de Westerse wereld nauwe lijks in aanraking en jagen met zeer primitieve middelen. Missie en zending geven onderwijs in de bosnegerdorpen. Verder wonen er in dit deel van de West hindoes, mohammedanen. Chine zen en blanken. Hoe al deze bevolkings groepen elkaar op de markt in Parama ribo treffen was duidelijk in beeld ge bracht. Voorts wordt in de film aange toond, dat Suriname rijk is aan ertsen en vruchtbare gronden, doch arm aan arbeidskrachten. Het tweede filmpje gaf een verslag in beelden van al hetgeen het welvaartsfonds, dat inmiddels plaats heeft moeten maken voor een tienjaren plan, in Suriname tot stand kon bren gen. Meer en meer wordt thans de rijk dom van de grond voor Suriname ont sloten. Na de pauze volgde het optreden van het orkest „Guyana" uit Paramaribo. Dr. G. D. van Wengen maakte van de gelegenheid gebruik om iets te vertellen over de WeStindische muziek en liet tevens een aantal typische muziek instrumenten zien, die in Suriname wor den gebruikt. Het uit zes man bestaande orkest musiceerde alleraardigst. Het ene grappige wijsje volgde op het andere. Dat het ritme de Surinamers in het bloed zit bewees een danseresje, dat en kele zeer gewaardeerde demonstraties gaf. Met een van de leden van het or kest danste zij ook een Curagaose wals. Kortom het was al vrolijkheid wat de klok tijdens het tweede deel van deze leerzame avond sloeg! ERNSTIGE AANRIJDING Gisteravond omstreeks vijf uur is de 76-jarige bromfietser, de heer F. a. Gründemann, wonende Lorentzkade 32, bij het viaduct Lage Morsweg door een stationcar gegrepen. Het slachtoffer, dat geen voorrang verleende aan de auto, werd tengevolge van deze aanrijding van zijn bromfiets geslingerd, kwam op de motorkap terecht en sloeg met zjjn hoofd door de voorruit. De EHD ver voerde het slachtoffer dat een schedel- basisfractuur en sny wonden aan het hoofd opliep, naar het ziekenhuis. He denochtend was zijn toestand redelijk. Advertentie Mil K "1. 2MM VAKANTIE HERINNERINGEN 1 - 1 Laat Uw foto's niet slingeren, maar geef ze een vaste plaats in een FOTOALBUM. Grote maat met vloei doorschoten. Reeds vanaf f 2.95. HAARLEMMERSTRAAT 169" GEVONDEN VOORWERPEN In de mnd. januari zijn de volgende voor werpen gevondenSjaal, aktentas, bril, wanten, handschoenen, kinderschoentje, portemonnee, oorbellen, schuifmaat, kindertasje. geldbedrag, pantoffels, autostep, portefeuille, armband, paraplu, rijwielpompje, rozenkrans, schaartje, jopper. trouwring, regenbroek, vulpen, presenteerblaadje, blouse, verlengsnoer, damespolshorloge, sleutels, autowiel, rij wieltas, bankbiljet, woordenboek, tas, inh. gereedschap, weegbak, wieldop, boek, kleedje, autohoes, motorhand schoenen, schoolétui met inh., schoenen, vakantiezegels, zak inh. groenten, aamesschort. halsketting, turnbroek, tuinschoenen, lap katoen, rieten kof fertje met inh., kistje inh. huishoude lijke artikelen, dolkmes. Terug te halen en inlichtingen te ver krijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort, op woensdag- en zaterdagmiddag tus sen 2 en 4 uur. Telefonische inlichtin gen kunnen niet worden verstrekt. Dit handig instrumentje voor automobilisten, wordt door een Zwitserse firma op de markt ge bracht. Het is een miniatuur-wek kertje, dat aan autosleuteltjes ge hangen kan worden. Men kan het instellen, wanneer men zijn auto ergens heeft geparkeerd, waar par- keren slechts gedurende een be perkte tijd is toegestaan. Het wek kertje geeft een zoemtoon, wanneer deze tijd verstreken is. Zo maar golven van de lach Beroepscabaret moet op z'n tellen passen Het beroepscabaret staat, op enkele uitzonderingen na. in ons land niet op hoog peil. De planken, radio en televisie geven daarvan voor en te na overvloedige voorbeelden. Wanneer wij nu zeggen, dat het slechts in enkele weken voor bereide Leidse Studentencabaret, dat zich gisteravond ter gelegenheid van de dies der Universiteit onder de toepasselijke titel ,,Laat je zoon studeren" voor het eerst in de stampvolle Schouwburg presenteerde, beslist van beter gehalte was, dan wat wij (op die enkele uitzonde ringen na!) in de laatste jaren van beroepsartiesten zagen, dan meent men wellicht, dat dit niveau nog niet eens zo hoog stond. Fout: deze avond bleek ongedacht verrassend, zeker voor amateurs! Slechts een klein select groepje droeg het geheel; één vrouwelijke en vier man nelijke krachten. Te weten; Liselore Gerritsen, F. W. Kist, P. P. van Vliet, P. Lens en de conferencier H. Hille- brand. Dit kleine aantal had het onschatbare voordeel, dat de knappe regisseur mr. A. Cronheim er zijn volle aandacht aan kon schenken. Dit heeft hij, met aller- boeiendst resultaat, volop gedaan! De intrige bewoog zich rond het jubi leum der aloude Hogeschool voor Alge mene Ontwikkeling te Scharrelwoude van 1358! waarover de conferencier de nodige wetenswaardigheden en toe lichtingen gaf. U begrijpt, dat hieraan heel wat pro blemen en probleempjes uit de Universi- teits- of studentenwereld van nu of vroeger aan te pas kwamen. Het werd één aaneenschakeling van grappen, sa tyres of parodieën; we weten werke lijk niet, welke scène of welk liedje ons het beste heeft bevallen. Telkens kwam ook de rake zelfspot op de proppen als bewijs, dat de studenten zichzelf drom mels goed zien zoals ze zijn of willen zijn. Hoè hébben we met dit alles meege leefd! Was het al direct de ouverture (op- kikkertje en afzakkertje), was het die treffende typering van het dilettanten toneel in Scharrelwoude, waren het de mokkende oud-Indische heertjes op hun bankje of was het 't examen met die heerlijke persiflage op de televisie- „kwiz", die ons het meeste boeide? Och: dit is slechts een greep uit de aaneenschakeling van geestige scènes en liedjes die te berde werden gebracht, met als grootste winst: de beschaafde allure, die zich constant deed gelden, zonder dat er van zoetelijkheid sprake was. Zie: hier werd nu eens eindelijk weer getoond, hoe het zijn kén, wanneer ware geestigheid de boventoon voert en er originele vondsten aan de lopende band aan de orde komen. Een verademing voor degeen, die dik wijls getuige is van het platte gedoe op het beeldscherm of elders Alwéér op een enkele uitzondering na! Eerlijk gezegd: we waren er stomver baasd over, dat dit kleine groepje dilet tanten zó goed voor de dag kan komen! Wie bijv. de liedjes „In Leiden sind die Nachte lang", „Dromen" of „1000 liedjes" hoort, wie de parodie op een Zarah Léander of een Mariene Dietrich zag, zal dit niet licht vergeten. Wie getuige was van de kleine cate chismus van de vicaris, het praatje over het tentenkamp of meemaakte, hoe de conferencier met een toonval la Mary Dresselhuys allen van de ene scène in de andere leidde, weet op slag wat „ca baret" inhouden kan, wanneer het niet z'n succes zoekt in ordinaire grollen, in gesteld op de gierende en zich op de dijen kletsende massa. Nee: hier was iets anders aan de orde, dat daar vèr bovenuit ging, zon der „intellectueel" te doen: de esprit, zo als deze hoort te zijn, was in grote mate aanwezig. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maria Elisabeth Christina Sophia, dr v. A. J. J. de Groot en S. J. E. van Bellen, Reglna, dr van L. Boers en A. M. Humme, Harm Jan, zn van H. J. Prins en E. de Heer. Jacobus Adrlanus Maria, zn van J R. van den Nouland en A. E. van der Vlugt. Maria Cornelia Johanna, dr van C. A. Onderwater en C. M. Leuven, Paul Do nald. zn van N. P. Langerak en C. E. Fe- nenga, Hermanda Johanna Theodora, dr van H. J. T. van den Berg en A. T. van der Zon. OVERLEDEN P de Graaf, 95 Jaar, man. B W. Ramak, 75 Jaar, echtgenote van H. Swanenburg. P Goddijn. 46 Jaar, man, J. Tuinman. 83 Jaar, man. F. Hon6beek, 81 Jaar, weduwe van P. Dubbelaar We brengen dit groepje daarvoor graag een hartgrondig compliment. Het had bovendien in K. G. W. van Oven een pianistisch accompagnateur, zoals men zich deze niet beter wensen kon. De pittige tekst, ook van de char- Scène uit een der beide ouvertures. mante liedjes, was van de hand van F. W. Kist en P. P. van Vliet, de muziek stamde van K. G. W. van Oven en al weer P. P. van Vliet. Met de verzorging van de aardige décors hadden zich resp. E. W. J. H. de Liagre Böhl en Edith Deutman belast. We willen niet de ene medewerker boven de ander stellen. Natuurlijk wa ren er verschillen, maar allen tesaam speelden enthousiast onder een regis seur, die de klappen van de zweep kent. Zij verdienen dan ook allen gelijkelijk een compliment. Wat wij hierbij dan ook van harte doen, ons daarbij aansluitend bij het uitermate geestig dankwoord van de rector-magnificus prof. dr. H. J. Lam onder overhandiging van bloemen. Deze sprak uit, wat ons eigenlijk de ganse avond al op 't hart lag: „Dit cabaret was beter dan het beroepscabaret". Hadden deze begaafde jonge mensen hoger hulde kunnen incasseren? De grootste lering van deze avond: het be roepscabaret zal terdege op z'n tellen moeten passen. Een bevrijdend werkende lach golfde telkenmale zo maar door de zaal. Ge zult er U graag in de komende dagen bij aansluiten, mitsge iets van deze warmgestemde studentikoze wereld begrijpt! H. Dient reeds 21 jaar Geref. Kerk van Leiden Woensdag 18 februari zal het 25 jaar geleden zijn, dat dr. H. J. Westerink, de nestor der Leidse gereformeerde predikanten, de evangeliebediening in de Geref. Kerken in Nederland aanvaardde. Dr. Westerink, die reeds 21 jaar de Geref. Kerk van Leiden dient, werd 9 mei 1904 te Nunspeet geboren. Hij be zocht eerst de chr. h.b.s. te Zwolle, deed daarna aanvullend staatsexamen en stu deerde vervolgens verder nog aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij in oktober 1931 zijn kandidaatsexa men deed en in 1937 bij prof. dr. F. W. Grosheide op een proefschrift „Het Ko ninkrijk Gods bjj Paulus" promoveerde tot doctor in de faculteit der Godge leerdheid. Nadat dr. Westerink in november 1931 door de classis Harderwijk was beroep baar gesteld in de Geref. Kerken werd hU op 18 februari 1934 door zyn schoon vader, ds. R. de Jager, toen nog predi kant te Amerongen. te Tienhoven in de classis Breukelen in het ambt bevestigd. Op 8 februari 1938 verwisselde de jubi laris deze kerk met die van Leiden, waar hij werd bevestigd door ds. H. A. Wier- singa, toen nog predikant te Leiden en thans predikant in bijzondere zendings- dienst te Baarn. Dr. Westerink is in de 21 jaar, welke hij thans in Leiden staat - uitgezonderd enige kleine wijzigingen - steeds werk zaam geweest in dezelfde wijk (gemeen te), thans „Leiden-Noord" geheten. Hij was indertijd in de Sleutelstad beroe pen in de vacature van ds. W. Bouman. aan wie met ingang van 2 februari 1937 op 69-jarige leeftijd emeritaat was ver leend en die in juli van het vorige jaar op ruim negentig-jarige leeftijd te 's-Gravenhage is overleden. Dr. H. J. WESTERINK Dr. Westerink was enige jaren vice- voorzitter van het algemeen bestuur van de Stichting „Evangelisch Herstel en Opbouw", landelijk overkoepelend or gaan voor Gereformeerd Jeugdzorgwerk. Thans is hij o.a. nog deputaat voor de zending onder de Chinezen en Ooster lingen in ons land en lid van de Com missie van samenwerkende Kerken voor Studentenpredikant te Leiden. Behalve zijn dissertatie verschenen verder van zijn hand: Gods Woord in menselijk schrift; Ontmoeting in Dordt; in samenwerking met ds. G. Toornvliet, thans predikant van de Geref. Kerk van Bloemendaal: Gereformeerden, wat nu? en artikelen in diverse periodieken o.a. in Gereformeerd Theologisch Tijd schrift; Bezinning; Diaconaal Corres pondentieblad: Centraal Weekblad en in de Leidse Kerkbode. Tijdens zijn ambtsbediening in de Sleutelstad heeft dr. Westerink, die in dertijd ook deel uitmaakte van het af delingsbestuur van de Chr. Filmactie, de stoot gegeven tot de oprichting van de Stichting Clubhuizen „De Mirt", een zeer bijzondere vorm van jeugdwerk. In verband met dit zilveren jubileum zal dr. Westerink dinsdagavond 17 fe bruari om half acht in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg een herden kingsrede uitspreken. In deze dienst zal er tevens gelegenheid bestaan om hem geluk te wensen met dit jubil jm. Vraag Droste cacao „met de verpleegster Daar kikker je van opl Ja, iedere dag de bekers vol met de allerlekkerste èn voedzaamste cacao die van broste. Maak er een dagelijkse gewoonte van

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3