Russen lieten Amerikaans konvooi na ruim twee etmalen doorrijden WEERBERICHT Machtswellustige plagerij was uitdaging van Westers geduld OP HOOG BEVEL... Eisenhower tevreden over de defensie 33441 ).(h ,tW Bolletje/' Slechts acht overlevenden van vliegtuigongeluk bij New York Dulles en Macmillan wisselden van gedachten over problemen RADIO en TELEVISIE Amerika paraat voor een tweede „Korea" De Engelse regering probeerde edelmoedig te zijn jegens K.L.M. 97ste jaargang DONDERDAG 5 FEBRUARI 1959 No. 29663 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel l> Leiden - Oiro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Bonn) Na een oponthoud van 54 uur te Marienborn aan de Oost-Westduitse grens kon het Amerikaanse vrachtwagenkonvooi gisteravond om zeven uur doorrijden naar de Bondsrepubliek. De Russen gingen overstag na een regen van Ameri kaanse mondelinge en schriftelijke protesten, die van maandagmiddag tot gisteren op het Russische hoofdkwartier in Oost-Berlijn terecht kwamen. Nog nimmer in de laatste drie jaar hebben de Russen een Amerikaans militair transport zo lang opgehouden als ditmaal en zelden ook heeft men van Amerikaanse zijde zo fel geprotesteerd als deze keer. De slachtoffers van dit zuiver politieke incident waren vijf jonge Amerikaanse militairen, die, in jassen gewikkeld, de „strijd" om hun autocabines uithielden. Het was de vierde maal in twee jaar, dat de Russen poogden Westelijke militaire konvooien te contro leren. Zij probeerden het overigens dinsdag weer met een Britse auto, hetgeen ook mislukte. De brandende vraag achter dit Rus sisch-Amerikaanse incident op de weg van West-Berlijn naar West-Duitsland, die nu eenmaal door communistisch Oost-Duitsland loopt, is: waarom gin gen de Sovjet-Russen tot deze plagerij over? Want dat het hier een ordinaire, waarschijnlijk machtswellustige plagerij en speldenprik-tactiek betrof, staat vast. Het konvooi van vier vrachtwagens van het Amerikaanse garnizoen in West- Berlijn vervoerde voor een ieder zicht baar oude jeeps; de Russische eis om desondanks de vrachtwagens te door zoeken, was dan ook zinloos, nog afge zien van de onrechtmatigheid ervan. De zinloosheid was des te groter, omdat de Russen bij Babelsberg, aan de grens van West-Berlijn naar Oost-Duitsland het konvooi rustig hadden laten passeren, maar vele uren rijden verder aan de Oostduits-Westduitse grens plotseling wilden controleren en de Amerikanen de onsportieve raad gaven maar terug te gaan naar West-Berlijn Uitgelokt Er is geen twijfel aan, zo zegt men in West-Berlijn en in Bonn, dat de Russen dit incident op hoog bevel heb ben uitgelokt. De bedoeling ervan was ten eerste, een nieuwe proef te nemen met de houding van de Amerikanen op de autoweg van Berlijn naar het Westen, ten tweede, de Amerikanen nog eens duidelijk te maken, welk een macht men van Russische zijde ten deze in handen heeft. Van Russische kant kan men dergelijke incidenten vrij gemakkelijk uitlokken, omdat er bijna geen geschreven overeenkomsten be staan. die de rechten van Amerikanen, Britten en Fransen ter zake van het President Eisenhower heeft gisteren op zyn persconferentie gezegd, dat de proefneming van dinsdagavond met een intercontinentale Atlasraket geheel ge lukt is. Eerder had de Amerikaanse luchtmacht aangekondigd dat er een proef meteen Atlas was genomen, maai slechts een gedeeltelijke, omdat de At las minder ver zóu gaan dan de nor male afstand voor een intercontinentale raket. Naar verluidt zou deze slechts een 5500 km. afgelegd hebben. De president was van mening dat de VS op het terrein van veiligheid en ver dediging er uitstekend voorstaan. De jongste verklaringen over de ontwikke ling der Russische raketten beschouwde hij als propaganda. Gevraagd om commentaar te leveren om Malinofski's bewering van dinsdag op het Russische partijcongres dat de Russische raketten elk doel op aarde met grote nauwkeurigheid konden ra ken, vestigde Eisenhower er de aan dacht op dat de Russen ook beweerden het vliegtuig, de auto, de telefoon e.d. uitgevonden te hebben. Achter elke Russische uitspraak zit een bedoeling, aldus Eisenhower. Zijns inziens hebben de V.S. een veel even wichtiger en beter geschakeerde defen sieorganisatie dan de Russen. De sprei ding in het Amerikaanse verdedigings stelsel, Amerika's defensiecapaciteit in de lucht, gesteund door zijn raketpro gramma geven Amerika een sterke posi tie. In antwoord op vragen zei Eisen hower dat de Amerikaanse strijdmacht, die van anderen en ook Amerika zelf in geval van een Russische verrassingsaan val verliezen zullen lijden. Bij een dic tator loopt men altijd de kans dat hij een oorlog zal beginnen en daarom moet men steeds op zijn hoede zijn. Maar Amerika verbetert steeds zijn waarschu wingsstelsels. Zo is de strategische luchtmacht thans veel meer verspreid dan enkele jaren geleden. Het systeem zal tot gevolg hebben dat een zeer groot deel van deze luchtstryd- macht binnen enkele minuten in de lucht is. Daarenboven beschikken zij over elk soort wapen dat van nut kan zijn, aldus de Amerikaanse president. Weinig wind De Bilt verwacht van heden tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke oostelijke wind. Vannacht overwegend lichte vorst, morgen overdag temperaturen oplopend tot enkele gra den boven het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur). 6 februari Zon op: 8.14 uur; onder: 17.35 uur. Maan op: 6.58 uur; onder: 16.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.12 en 14.30 uur. Laagwater te 10.21 en 22.43 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. verkeer ter land van Berlijn naar het Westen sluitend regelen. Men zegt, dat er een soort gewoonterecht bestaat, dat het Westen zekere rechten geeft, maar dat gewoonterecht is sedert 1949 dan toch stukje voor stukje afgebrokkeld! Mochten vóór dat jaar Amerikanen en Britten er op deze weg bijvoorbeeld nog eigen steunpunten opna houden, de laatste tien jaar is daarvan geen sprake meer. Veelbetekenend Kortom, de Westelijke positie op deze verkeersweg te land is op dit moment materieel al niet meer zo sterk. De Russische plagerij kan er nu op duiden, dat men in Moskou de Westelijke positie in West-Berlijn zo moeilijk mogelijk wil maken en wil trachten die positie nog geringer in aanzien te doen lijken, dan zij in feite reeds is.. Vooral in het licht van de Russische plannen inzake Berlijn en Dulles' blik sembezoek aan West-Europa is dit voor val veelbetekenend. Het duidt namelijk ondermeer aan, dat de Sovjet-Unie nog eens wil laten blijken, hoe wankel de Westelijke positie in West-Berlijn is en hoe makkelijk die positie ondermijnd kan worden. Daarbij weet een ieder, dat, gezien het zeer gestegen welvaartspeil van de Westberlijners, een luchtbrug, zo als in 19481949 thans bepaald onvol doende zal zijn om de 2 1/4 miljoen in woners van het nodige te voorzien. In elk geval is deze Russische zet in het politieke schaakspel van thans een niet te negeren offensieve actie, daarenboven een uitdaging aan het Westelijke ge duld en tenslotte een staaltje vap sta linistische tactiek, dat weinig goeds be looft voor de komende maanden. Telefoonnummer gewijzigd in: Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg. Zelfkritiek van Saboerof Maxim Saboerof, de vroegere vice- premier en leider van de industriële plannen, heeft gisteren voor het 21ste partijcongres in Moskou zijn „fouten" en „politieke onevenwichtigheid" bele den. Hij had geweten dat de „anti-par- tygroep" had geprobeerd de pogingen om de Ver. Staten in te halen wat de landbouwproduktie per hoofd der bevol king betreft, te belemmeren, meldt het officiële Sovjet-persbureau „Tass". Saboerof, die nu administrateur is van een fabriek in Syzran, circa 800 km. ten oosten van Moskou, zei dat de anti- pai'tij groep ook de oplossing van een aantal kwesties der buitenlandse poli tiek had belemmerd. Dit betrof vooral de economische banden tussen de Sov jet-Unie en de landen van het socialis tische kamp en de hulp aan minder- ontwikkelde gebieden. Hij noemde het zeven-jarenplan een „overwinning van het collectieve denken van de communistische party en het Scvjet-volk". Het plan is tevens het be wijs van het bankroet van de anti-par- tygroep van Malenkof. Kaganowitsj, Molotof. Boelganin en Sjepilof, zei hy. Over indijking Lauwerszee kunnen G.S. zich uitspreken (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Verkeer en Water staat, mr. J. van Aartsen, heeft giste ren in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij het laatste rapport heeft ont vangen over de inpoldering van de Lau werszee. Het is een probleem dat niet alleen van economische betekenis is en dat daarom niet uitsluitend financieel moet worden afgewogen. De minister heeft aan Ged. Staten van Groningen en Friesland toegezegd, dat, alvorens de regering een beslissing neemt, zij in de gelegenheid zullen worden gesteld op merkingen te maken. In de eerstkomen de weken zal het rapport naar Ged. Sta ten worden verzonden met het verzoek om opmerkingen. Het kabinet-Beel zal de beslissing niet nemen, maar wel een beslissing voorbereiden. Piloot had een dertigjarige ervaring- Toestel was pas een iveek in gebruik Oorzaak nog onbekend Prins Bernhard sprak met Chileense president Prins Bernhard heeft gisteren in ge zelschap van de Nederlandse ambassa deur in Chili, de heer Ch. J. H. Dau- banton, een bezoek gebracht aan de pre sident van Chili. Na afloop van het bezoek zei de Prins dat hij met de president gesproken had over de versterking van de betrekkingen tussen Chili en Nederland en dat het onderhoud bijzonder hartelijk was ge weest. Daarna vertrok de Prins naar Pinar del Rio. waar hy gisteravond een inter nationaal concours hippique opende. Van de 73 inzittenden van de „Electra" van de „American Airlines", die in de nacht van dinsdag op woensdag bij een poging om op het New Yorkse vliegveld La Guardia te landen in de East River terechtkwam, hebben slechts acht per sonen het ongeluk overleefd. Inmiddels heeft men de stoffelijke resten van twintig inzittenden geborgen. Van de 45 mensen die nog worden vermist, wordt aangenomen, dat ook zij om het leven zijn gekomen. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men in het duister. Volgens een deskundige van de Raad voor de Lucht vaart kan de ramp niet aan het weer worden toegeschreven. Er viel een mot regen, er hing een lichte mist en het zicht was ongeveer 3..5 km. De 59-jarige gezagvoerder Albert de Witt, die na een vlucht van Chicago het pas een week geleden in gebruik genomen toestel met behulp van de instrumenten aan de grond wilde zetten, had al dertig jaar ervaring bij de „American Airlines". Hij had ruim 28.000 vlieguren op zijn naam staan. Hij behoort tot de vermisten, evenals de 22-jarige stewardes. Naar verluidt waren alle inzittenden Ameri kanen. De acht overlevenden, onder wie drie leden van de bemanning, werden door de opvarenden van een sleepboot gered. De tweede stewardes. de 21-jarige Joan Zeiler, verkeert nog in levensgevaar. De achtjarige Robert Sullivan is de enige overlevende van een gezin van vijf. Zijn moedei- overleed kort nadat zij was ge red. Zijn vader en zyn twee zusters behoren tot de vermisten. Het reddings werk wordt gehinderd door de sterke stroom in de rivier. De „Electra", een toestel met turbine- propelleraandrijving van de Lockheed- fabrieken, kwam in de negen meter diepe rivier terecht, vrijwel cp dezelfde plaats waar twee jaar geleden een toestel van de „Northeast Airlines" verongelukte, hetgeen aan twintig mensen het leven kostte. Prins Rainier en Prinses Gracia van Monaco waren de gast aan boord van twee Engelse oorlogs~ schepen, die een officieel bezoek aan het miniatuur-vorstendom brengen. Prins Rainier geheel links) ziet toe hoe zijn echtgenote van een der opvarenden bloemen krijgt aangeboden. Britse premier zou vandaag een verklaring over zijn plannen afleggen in Lagerhuis Kroesjtsjef zou uitweg uit situatie-Berlijn zoeken (Van onze Londense correspondent) De bespreking, welke de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles gistermiddag in Londen met zijn Britse ambtgenooot Selwyn Lloyd heeft gehad, betrof voornamelijk de kwestie-Duits- land. de ontwapening en het Midden- Oosten, zo is van officiële zijde te Londen meegedeeld. Beslissingen zyn er niet genomen. Het ging slechts om een gedachtenwisseling. Gisteravond had de Amerikaan een onderhoud met premier Mascmillan. Dulles en Lloyd zouden hun gesprek hedenochtend voortzetten. Gis teren heeft Dulles ook gesproken met de NAVO-bevelhebber Norstad en wel over Duitsland. Het was gisteravond, voordat Macmil lan Dulles had ontmoet al bekend, dat hy vandaag in het Lagerhuis een ver klaring zou afleggen. Hieruit kan worden opgemaakt, dat de Britse regering Ame rika reeds voldoende had gepolst. De enige kink in de kabel, welke zich theo retisch nog kan voordoen, is dat Dulles op het allerlaatste nippertje Macmillan op andere gedachten zou brengen, maar dit is hoogst onwaarschijnlijk. President Eisenhower en Dulles zelf waren van te voren geraadpleegd en gaven hun fiat. looft niet, dat de Russische leiders oor log willen. Men zou by hen echter niet het gevoel moeten wekken, dat oorlog met Amerika onvermydelyk en op han den is. In dat geval zou een verras singsaanval niet uitgesloten zijn. Het betrouwbaarste adres voor NIEUWE RIJN 30-32 LEIDEN - TEL: 24244 Prinsessen naar wintersport Prinses Beatrix zal zaterdag a.s. een korte wintersportvakantie beginnen in Sankt Anton in Oostenryk. Zij keert op 17 februari naar Nederland terug. Prins- ses Irene zal eveneens deze maand voor een korte wintersportvakantie naar Sankt Anton gaan. Zy zal daar verble ven van 22 februari tot 1 maart. Wisseling bevel Smaldeel I Met ingang van gisteren is kapitein ter zee M. J. Vos eervol ontheven van het bevel over oefensmaldeel I onder ge lijktijdige benoeming tot chef-staf ad miraal Benelux. Kapitein ter zee G. J. Platerink, die totnutoe de functie van chef-staf admiraal Benelux bekleedde, is thans belast met het bevel over oplei dingssmaldeel I. De Amerikaanse minister van Defen sie, Neil McElroy, heeft gisteren voor de Congrescommissie voor de strijdkrach ten verklaard, dat Amerika paraat is in een éventuele oorlog la Korea van atoomwapens gebruik te maken. Men had McElroy verzocht te verzekeren, dat Amerika paraat blyft om zowel in beperkte als grote oorlogen te vechten. McElroy preciseerde nader, dat de V.S. met atoomwapens zullen antwoor den indien communistisch-China een nieuwe aanval van het Koreaanse type zou lanceren. Hy voegde eraan toe. dat een confliot op de schaal van de Koreaanse oorlog nu niet als een be perkte oorlog zou worden opgevat. Gevraagd naar een raming van Rus- lands macht op het terrein van de raketten voor middelgrote afstand zei McElroy, dat de Russen met hun raketten vrij veel vooruitgeschoven Europese NAVO-bases zouden kunnen bestoken. En dit speciaal wanneer de Russen raketbases in Oost-Duitsland, Hongarije en Tsecho-Slowakije zouden willen vestigen, aan welk voornemen overigens getwijfeld wordt. Vronen in het Lagerhuis De riet-oogst is begonnen. Er wordt hard gewerkt langs de uitge strekte rietpiassen in de omgeving van Markelo. Men oogst het best Er zijn in Londen belangrijke aanwij zingen, dat niet alleen Macmillan Kroesjsjef, nodig heeft, maar, omge keerd, Kroesjtsjef met Macmillan wenst te praten. Uit een brief, welke de Rus dezer dagen aan een Britse organisatie heeft geschreven blijkt duidelijk, dat ook hij naar een uitweg zoekt uit de door hem zelf geschapen Berlijnse situatie. Want hoe ver de Russen misschien ook wensen te gaan, zij willen alles doen om een militaire uitbarsting te vermijden. Het Russische economische zeven jarenplan is kennelijk Kroesjtsjefs per soonlijke bijdrage tot de geschiedenis, waarmee hij staat of valt. Oorlog, in dien deze tenminste nog denkbaar is, of voortdurende spanning, zou dit plan in gevaar brengen. De Britse vice-premier Butler herinnerde dezer dagen nog eens ten overvloede aan de diepe vrees, welke het Russische volk voor oorlog koestert. Tot zover onze Londense correspon dent. De voormalige ambassadeur van Ame- rik., in Moskou, George Kannan, heeft in deze tijd. nu een ijslaag op de yoor de ontWapeningssubcommissie van plassen het bereiken van het riet de Senaat verklaard, dat de Russen de kwestie-Bcrlyn hoog opnemen en dat het van het Westen niet verstandig zou zijn er te licht over te denken. Hij ge- vereenvoudigt. De Britse minister van Verkeer en Burgerluchtvaart. Harold Watkinson, heeft in het Lagerhuis in antwoord op een door het Labourlid John Rankin gestelde vraag gezegd, dat de Britse regering probeerde edelmoedig te zijn tegenover de KLM wat betreft de dienst op Singapore. Rankin had gevraagd, waarom de regering besloten had het aantal KLM-vluchten naar Singapore van twee op een per week te brengen. Minister Watkinson zei, dat de KLM, wat er ook gebeurt, „een eindpunt zal krygen, dat zeer waardevol is. iets wat zy nimmer tevoren heeft gehad". Tevoren had hy gezegd, dat de KLM eind 1957 het recht had gekregen een dienst met eindpunt te Singapore te onderhouden met dien verstande, dat dit een tydelyke vergunning was om haar gedurende de Indonesische crisis te helpen. Het besluit de dienst tot een vlucht per week te beperken was maart j.L genomen en had in september van kracht moeten worden. Naar aanleiding van stappen van de Nederlandse rege ring was dit telkens uitgesteld en in die tyd was de kwestie tot in byzonder- heden met de Nederlandse autoriteiten gesproken. Het besluit om het aantal vluchten te beperken was geheel in overeenstem ming met de gevestigde internationale gewoonte wat betreft het geven van verkeersrechten aan buitenlandse lucht- vaartmaatschappyen. Maar naar aan leiding van verdere stappen van de Nederlandse regering stelde de Britse regering nog een bespreking voor over de technische kanten van het besluit, aldus de minister. Rankin vroeg verder naar de argu menten van Nederlandse zyde, welke de Britse regering er toe hadden gebracht een uiteindelyke beslissing uit te stellen. Minister Watkinson antwoordde hier op: „Natuurlyk willen wy onze goede vrienden niet afvallen, zy zeiden dat de van beide kanten aangevoerde cijfers niet met elkaar schenen te kloppen". De regering zou de kwestie opnieuw bestuderen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1