Tsjech Karol Divin beschaamde de verwachtingen niet Na de „grote uittocht'"' nog een aantal Nederlanders in Djakarta De ramp op de Drachenfels komt spoedig voor Bonner rechtbank 07ste jaargang Woensdag 4 februari 1959 Vierde blad no. 29662 Europees kampioenschap kunstrijden Karol Divin heeft de verwachtin gen niet beschaamd. De 22-jarige stu dent in de filosofie uit Praag werd gistermiddag in Davos voor de tweede maal gehuldigd als de Europese kam pioen kunstryden heren. Alain Giletti, de Franse crack, die reeds driemaal deze titel won, stond na de eerste dag toen de verplichte figuren verreden werden al zover achter in het klassement, dat hy de Tsjech in zyn specialiteit, het vrije rijden, niet meer kon inhalen. Bovendien, Giletti ver prutste zyn laatste overgebleven kan sen, door zijn zenuwachtig gedoe, een nervositeit die hem by het uitvoeren van de moeilijke figuren te zeer hin derde om topprestaties te bereiken. Zijn tegenpool was Divin. Tenslotte had deze eveneens een zware mentale druk te dragen. Want zijn voorsprong (vas nu ook weer niet zo, dat hij zich ton permitteren zo maar wat te rijden. Mee. Divin moest de negen juryleden jeslist wel iets goeds laten zien. Hij leed dat met een zekerheid, een rust ;n een kalmte die iedereen imponeerde. Vlsof het louter ontspanning voor hem vas, zo draaide de Tsjech vijf minuten ang over het ijs en hij bracht een kur, iraarin vrijwel alle moeilijke figuren ge- oond werden. Toch was zijn rijden nog niet het loogtepunt van deze laatste dag van de itelstrijd voor de heren. Daar zorgde le tweede Fransman Alain Calmat voor. Itond hij maandagavond nog op de evende plaats, nu steeg Alain naar de ierde. Ritmisch en volkomen uitgeba- inceerd bracht hij het spectaculaire oogtepunt van de derde dag der kam- doenschappen. Calmat verwerkte in jjn programma meerdere driesprongen n maakte de mooiste Axel-Paulsen's. 'an sommige juryleden kreeg hy daar- oor het zeer hoge cijfer van 5.9. (Het oogst te behalen cijfer is zes) voor de thoud. Hij had een gemiddelde van Seinposttoernooi Door van G. Marijt te winnen is de 5G-er R. D. Westra zo goed als zeker mnaar van het toernooi om de Sein- st-wisselbeker, georganiseerd door de jordwykse Schaakvereniging Daniël ïteboom. De partij nam slechts 17 zet- n in beslag, aangezien Maryt in een iaanse-verdediging een blunder maakte t tot stukverlies leidde. W. G. Demmendal, de oudste deel- mer. die steeds weer opnieuw verrast or zijn taaie volharding (hij heeft zijn schaakloopbaan heel wat prij- in de wacht gesleept en menigmaal LSB-titel veroverd!), zegevierde over Sleeboom en blyft zodoende Westra's raarlyke concurrent. In een Weense ïning bracht Demmendal een paard- er, dat correct en beslissend was. De jeugdige C. C. Berg wist de gerou- eerde J. Verduin een gelijk spel af dwingen. Op een zeker ogenblik, toen de kwaliteit en pion voorstond, zag zich genoodzaakt remise door her- ing van zetten in te schakelen, ïveneens remise werd de partij J- etM. D. Etmans. Door een fraaie fibinatie veroverde Etmans een pion, :h in het eindspel bleek deze onvol- inde voor winst te zijn. )e uitslag van de partij W. F. Schuss V. H. v. d. Nat was ons, bij het ter se gaan van dit nummer nog niet .end. le gedetailleerde uitslagen luiden: stra jr.—Marijt 1—0. Koet—Etmans «-'i, DemmendalSleeboom 10, Ver- nBerg V», Schussv. d. Nat lekend De uitgestelde partij Berg— lans eindigde in remise. »e stand luidt als volgt: R. D. Westra (LSG) 6% pnt.; 2. G. Demmendal (LSG) 5 pnt. plus igpartij; 3. G Marijt (Noordwijk) nt.4. J Verdluin (LSG) 4% pnt.; 5. H v. d. Nat (LSG) 3 pnt. en 2 hang- tyen; 6. en 7. J. Sleeboom (Noord - t) en J. Koet (Philidor) 3% pnt.; 8. Schuss (Philidor) 2pnt. plus; 9. D. Etmans (Philidor) 2VZ pnt. en C. Berg (Philidor) 2 pnt. e laatste ronde vindt plaats maan- .eidse Schaakbond at VTL 2 (3A) tegen koploper Bos- p 2 een nederlaag zou lijden was te •zien, maar dat het slechts één half tje zou behalen heeft niemand kun- voorspellen. j de Touwmensen zijn twee spelers opgekomen en aangezien dit ver- |nsel het vorig seizoen eveneens aan )rde was, lijkt het o.i. raadzaam in de nodige verbeteringen te bren- Door het aanschrijven van reser- elers bij uitwedstrijden kan men dit 1 grotendeels ondervangen! lor dezelfde afdeling veroverde Al- 3 een kostbaar puntje op Bode en 3. De uitslag werd 5—5, waar- Bodegraven uit de running is ge- t. I gedetailleerde uitslagen luiden: iskoop 2—VTL 2 K. Slingerland- .oozemeijer 1—0. N. van Gemeren— 1—0, ir. C. BroertjesG. Rooze- ïr 10. P. VuykJ. H. Klein 10, H. Flim—A. C. Teleng 1—0, C. v. l—n.o. 1—0, N. P. de Jong—J. Bey J. ErkelensJ. P. de Roo 10, A. in Gemeren—J. Brugmans 1—0, J. DnneveldChr. de Laat 10 Totaal: 4. phen 3—Bodegraven 3: W. de Rui- P. M. Batelaan 1—0, L. Kleiweg- Muiswinkel 01, C. KnookJ. C. Elman 01, J. LemkesJ. P. Rijke P. L. Wagenaar—W. Verduin 1—0, •enth—J. Duits 0—1. H. W. v. Teef- W. van Os 0—1, N. van Nierop— lomburg 01, A. v. d. KempH. 1—0, A. v. Egmond—L. Breedijk Totaal: 55. Schaatskalender KNSB belangrijkste wedstrijden voor de inde dagen: 5 februari: Beetster- g: Nationale langebaanwedstryden, nenhuizen: Nationale langebaan- tryden; 6 februari: Hoorn: Na- ple langebaanwedstrijden. 5.74. Ook zijn prestatie werd zeer hoog gewaardeerd: een gemiddelde van 5.59 voor de uitvoering. De Oostenrijker Norbert Felsinger, die de bronzen medaille won, was by het vrije ryden ongetwijfeld de meest ele gante schaatser. De beide deelnemende Russen werkten het snelst, maar maak ten daardoor de indruk te haastig en onnauwkeurig te zyn. De enige Neder landse vertegenwoordiger by de heren, de jonge Hagenaar Wouter Toledo ein digde in het eindklassement op de 17e plaats. Zijn hoogste cijfer voor de in houd tfas 4.8 en by de uitvoering kwam hij niet verder dan 4.6. Het eindklassement luidde als volgt: 1. Karol Divin (Tsjecho-Slowakije) 1623.6 pnt.; 2. Alain Giletti (Frankrijk) 1582.5 pnt.; 3. Norbert Felsinger (Oos tenrijk) 1554.4 pnt.; 4. Alain Calmat (Frankrijk) 1533.9 pnt.; 5. Manfred Schnelldorfer (W.-Duitsland) 1506.7 pnt. Twee miljoen uit voetbalpool James Gault, een 53-jarige arbei der te Belfast die nog geen tien pond per week verdient, en een ge deeltelijk blinde vriend die van zijn ouderdomspensioen moest rondko men, hebben samen de hoofdprijs gewonnen in een nationale voetbal pool. Het juiste bedrag is nog niet bekend, maar vermoedelijk zal het meer dan 200.000 pond (ruim twee miljoen gulden) zijn. De twee win naars plachten wekelijks tien shil ling voor de pool te spenderen. „Ik leef als in een droom", zei James Gault toen hij naar Londen vertrok om- zijn prijs te innen. Hij had des avonds in zijn vrije tijd dienst ge daan als taxichauffeur om het be drag van 236 pond bijeen te krijgen voor een reis van zijn vrouw naar Nieuw-Zeeland waar zij haar broer ging bezoeken. Nu gaat Gault ook naar Nieuw-Zeeland. Hij blijft ook autorijden, maar niet meer in een taxi. Generale repetitie voor Squaw Valley De ijsbanen en de op de ruige, besneeuwde bergen, rond het vroegere Indianendorp Squaw Valley, uitgezette skipistes zullen van 21 tot en met 2 maart a.s. het toneel zijn van een harde, spor tieve strijd. Voor de organisatoren van de Olympische Winterspelen 1960 betekent dit een der laatste fasen van een periode van veel voorbereidend werk. Wanneer namelijk ongeveer 70 atleten uit dertien landen op zaterdag 21 febr. a.s. bezit nemen van dit kleine, voor heen zo onbekende dorpje, zal moeten blijken of de wedstrydbanen werkelijk aan alle door de internationale bonden gestelde eisen voldoen. Deze wedstrij den, die men zou kunnen betitelen als „generale repetitie" voor de Olympische Winterspelen, beginnen die dag met de Noordamerikaanse skikampioenschappen in de Alpine en Noorse nummers. Daar na volgen de schaatswedstrijden met deelnemers uit West-Duitsland, Oosten rijk, Canada, Chili, Finland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Japan, Noor wegen, Zweden, Rusland, Nederland en de Verenigde Staten. Niet alleen bij het hardrijden op de schaats zal Nederland vertegenwoordigd zijn, ook onze kunstrijdsters, de Neder landse kampioene Joan Haanappel en de Amstelveense SJoukje Dijkstra zullen daar hun beste beentje voor zetten. Na de Europese kampioenschappen kunstrijden, die op het ogenblik in Davos worden gehouden, reizen beide meisjes in gezelschap van Wim de Graaff en Cees-Jan Kroon met een chartervliegtuig van Ztirich naar Colo rado Springs, waar van 24 tot en met 28 februari de wedstrijden om de we reldtitels plaats vinden. Wanneer deze wedstrijden zyn afgelopen worden er nog enkele demonstraties gegeven in Denver en dan komt dit viertal uit in de z.g. „vóór-Olympische" wedstrijden in Squaw Valley. Aan alles komt een eind. behalve aan worstwant die heeft twee ein den. Zo denkt deze slager er niet over, want die heeft zijn knak worstjes tot eindelozeslierten samengebonden en dat leverde dit aardige plaatje op. Meeuwissen winnaar in Oosterhesselbrug Een nationale lange-baanwedstryd, welke gisteren to Oosterhesselbrug in Drente is gehouden, is gewonnen door Meeuwissen uit Voorburg. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Van Houten (Wognum) 47,8 sec.; 2. Postma (Leeuwarden) 48.7 sec.; 3. Meeuwissen (Voorburg) 49,- sec. 4 De Boer (Leeuwarden) 49,- sec.; 5. Hulshof (Aalberg) 49,8 sec. 1500 meter: 1. Meeuwissen 2 28.-: 2. Van Houten 2.32.1; 3. Postma 2.40,-; 4. Dijkhuizen (Uithuizermeeden) 2.40,-; 5. Pfrommer (Harderwijk) 2 40,5. 3000 meter: 1. Meeuwissen 5.15,-; 2. Van Houten 5.20,-; 3. Postma 5.35,-; 4. Bakker (De Wijk); 5. Terpstra (Leeu warden) 5.50,-. Eindklassement: 1. Meeuwissen 151 003 2. Van Houten 151.833; 3. Postma 159.866 4. Dijkhuizen 160.666; 5. Pfrommer 160.750. Italiaanse bridgers verloren niet Ook een Rotterdams bridgeteam is niet in staat geweest om de Italiaanse ploeg een nederlaag toe te brengen. De eindstand van de ontmoeting, die gis termiddag in het Kurhaus te Scheve- ningen werd gespeeld, was 3524 in het voordeel van de Italianen, die bij de pauze reeds een 2012 voorsprong had den. Voor Rotterdam kwamen uit de gebroeders Oudshoorn en de combinatie SlavenburgVerboog, voor Italië de combinaties Chiaddia (na de pauze For- quet)d'Alelio en BelladonnaAvarelli. Ook de laatste wedstrijd werd, zij het met gering verschil: 3226 (stand bij de pauze 17—16) door de Italianen ge wonnen. De tegenstanders waren Am sterdamse combinaties, t.w. de gebroe ders Goudsmit en CatsKramer. De Italiaanse ploeg bestond uit Avarelli— Belladonna en Chiaradiad'Alelio (in de 2e ronde vervangen door Forquet). De Italianen zijn vandaag per KLM naar New York vertrokken, waar zy hun wereldtitel zullen verdedigen. Bent U niet vaak precies eender U eet en drinkt toch ook niet alles met evenveel ple zier. Wilt U, dat Uw kinderen vlot hun boterham eten, geef ze er dan van Houten cacao bij. Weinig hoop voor toekomst Voor de groep spijtoptantenhel ergst Op zaterdagavonden is Djakarta's beste hotel, het Hotel des Indes, vol met vertier zoekende mensen. Verloren in de menigte van plezierzoekers kan men hier en daar een groepje zien, dat rustig en onopvallend aan een tafeltje zit. Die achteraf-zittende bezoekers zyn dan Nederlanders, enkele van de ongeveer 7000 die nog in Indonesië zijn achtergebleven na de grote uittocht van het vorige jaar. Zy zoeken wat afleiding van de verveling en de hopeloosheid van hun werk, dat eens een symbool was van de glorie van Nederland. Van de bijna 7000 Nederlanders die nog in Indonesië wonen, is ongeveer een kwart werkzaam bij de verschillende christelijke zendingen en missies. Een ander groot deel is in dienst van de drie grote buitenlandse oliemaatschappijen. Enkelen werken bij de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging en de overigen zyn nog altyd in particuliere zaken. Tot deze laatsten behoren em- ployé's van Nederlandse maatschappijen die wachten op een definitieve beslissing van de Indonesische regering, of op het ogenblik, dat hun directies in Nederland alle hoop opgegeven zullen hebben. Zij blijven hun gewone werk doen, maar onder het waakzaam oog van Indonesische controle-commissies. In die atmosfeer van wantrouwen en ach terdocht trachten zij zo onopvallend mogelijk hun gang te gaan, terwijl de Indonesische leden van de staf vechten om de hoge funoties, die eens door I Nederlanders waren bezet. Beschuldigden treffen het niet: officier van justitie heeft technische knobbel Deskundigen wisten niet genoeg van remmechanisme (Van onze correspondent in Bonn) Binnenkort zullen voor de Bon ner rechtbank vier mannen terecht staan, die verantwoordelijk geacht worden voor de ramp op de Dra chenfels van 14 september j.l., waarbij 17 mensen gedood en 112 mensen, onder wie een Zwols echtpaar, gewond werden. Deze zaak is in handen gelegd van de officier van Justitie, dr. Walter Engwitz, een jurist die de afgelopen vier maanden bij wijze van spreken ieder boutje en ieder moertje van het treintje, dat op 14 september naar beneden stortte, heeft onderzocht. De beschuldig den treffen het niet, dat zij een man tegenover zich hebben, die zich erop kan beroemen een jurist te zijn met een technische knob bel! Van zijn jeugd af heeft Eng witz namelijk geknutseld, radio's gemaakt, en wat dies meer zij. Zijn BILJARTEN Leidse Biljartbond Voor de competitie van de Leidse Biljartbond werden de volgende wed strijden gespeeld: le-klas: De Caraimbolé ADe Caram- bolé B 2—4; TOG—UVS 2—4; Rij neg om 't Centrum 2—4; TOP A—TOP B 42; De SpijkerbakDOS 42. 2e-klas: De Vriendschap—'t Zuid 44; De HeulRijnegom 2 44; DVH De Morschpoort 26; 't Spoortje DOS 2 4—4. 3e-klas: 't Zuid 2De Morschpoort 2 08; De Morschpoort 3—De Vriend schap 2 62; TOG 2Rijnegom 3 44; DOS 3De Spijkerbak 2 2—6. 4e-klas: De Heul 2De Spijkerbak 3 6—2; UVS 3—MBO 6—2; TOP 3—De Vriendschap 3 26; DVS*t Centrum 2 4—4. 5e-klas: Rijnegom 4t Zuid 3 44; DVS 2—De Carambolé 4 6—2; UVS 4 —DVH 2 6—2. 6e-klas: De Spijkeihak 4TOP 4 26; 't Spoortje 3De Carambolé 5 08; De Morschpoort 6De Heul 3 26; MBO 2 —De Vriendschap 4 26. Van de Pel en Wijnen naar Europees kampioenschap 71/2 Aan het toernooi om het Europese kampioenschap 71/2, dat van 19 tm. 22 februari as. in een zaal van het „Stadium" te Brussel wordt gehouden, zullen de volgende spelers deelnemen: Wafflard en Vervest (België), Van de Pol en Wijnen (Ned.), Rudolph en Spielmann (Did), Grivaud (Frankrijk) en Scherz (Oostenrijk). België, Nederland en Duitsland heb ben dus elk twee vertegenwoordigers, wat te danken is aan het feit. dat Por tugal, Spanje en Zwitserland verstek laten gaan. Het programma voor de eerste speeldag luidt: Van de PolWijnen, Wafflard Vervest, RudolphSpielman en Grivaud Scherz. Sportsplinters Totnutoe hebben 5 landen zich opgegeven voor het Olympische voet baltoernooi 1960, zo deelt het organisa tie-comité mede. Het zijn Noorwegen, Denemarken, Oostenrijk, India en Italië. België heeft de organisatoren ervan in kennis gesteld, dat het geen ploeg zal inschrijven. Voor de wereldkampioenschappen tafeltennis, die van 27 maart tot 5 april s in de Westfalen Halle te Dortmund worden gehouden, hebben reeds 41 lan den ingeschreven, waaronder Nederland. Voor de tenniswedstrijden tussen de top-jeugd en de I.C. van Nederland die op 8 februari a.s. in de Middachten- hal te Ellecom wordt gespeeld, zijn beide teams als volgt samengesteld: Top- jeugd: enkelspel: Maris; Van de Weg; Lansdorp; dubbelspel Marls en v. d. Weg I.C.: enkelspel: Van Eysden; Goris; Breukink; dubbelspel: Van Eysden en Goris. aanklacht omvat niet minder dan 70 pagina's. Op 14 september j.l. ging het kleine, ook bij vele Nederlanders geliefde trein tje van de Drachenfels tegenover Bad Godesberg en vlak boven Königswinter gelegen des avonds om kwart over zes met 150 passagiers naar beneden: eerst het locomotiefje, met daarachter drie rijtuigen. Beneden stroomt de Rijn de tandradbaan zelf kronkelt al net zo wispelturig naar Königswinter als de rivier hier naar Keulen. De stoker, een Fransman, gooide nog wat kolen op het vuur, want de locomotief moest vanwege de vele passagiers zwaar afremmen. Na goed 50 meter bemerkte de machinist al dat er iets mis was: er was geen stoom genoeg, het vuur bevatte te veel as de keteldruk was slechts zes atmosfeer. Toen de helling een verval van 20 pro cent toonde, bleek dat de remkracht van de locomotief niet voldoende was: de verraste machinist liet de stoker de handrem in werking zetten, maar dat ge schiedde veel te onverwachts, waardoor de tandraderen uit de rails liepen. De trein kreeg plotseling een grote snelheid, raasde door een tunnel, botste tegen een betonnen paal, draaide vervolgens 180 graden om zijn as en viel in een bosje. De machinist was op tijd van de locomotief gesprongen, de stoker werd doodgedrukt tussen de machine en de tunnelmuur Het eerste personenrijtuig achter de lo comotief botste met grote snelheid op de machine en werd volledig in elkaar ge drukt, het tweede rijtuig werd zwaar be schadigd, het derde werd met de hand goed geremd. De officier van Justitie meent nu, dat de machinist noch de bedrijfsingenieur van de Drachenfelsspoorweg nauwkeurig op de hoogte waren van het remmecha nisme van de trein, het mechanisme waaraan dagelijks het leven van duizen den mensen hing! En dat acht hij een hoogst ernstig feit, waarvoor hij vier mensen terecht wil laten staan, onder wie twee directeuren van de spoorweg maatschappij. Zijn aanklacht wordt on dersteund door de aanklachten van twaalf slachtoffers van de ramp. Adenauer wil rust... Inmiddels is aan de andere zijde van de Drachenfels een minder ernstig en bijna vermakelijk incident aan de dag getreden. Aan die andere zijde ligt Rhöndorf, een idyllisch dorpje waar Bondskanselier Adenauer in een fraaie villa woont. In dit dorp bevindt zich een ondernemende banketbakker, Peter Pro- fittlich genaamd, die een actiecomité heeft opgericht, dat geld bijeen heeft gebracht voor de bouw van een kabel baan van Rhöndorf naar de top van de Drachenfels. Dat zal. aldus Profittlich, die al lang genoeg heeft van het idyl lische van zijn dorpje, veel toeristen trekken en geld in het iaadje brengen. Maar Adenauer voelt daar niets voor. Hij wil rust. geen toeristen. En dus heeft hij de CDU in Rhöndorf opgetrommeld om tegen Profittlichs plan te ageren. Maar Profittlich zit zelf voor de CDU in de raad van Honnef, waartoe Rhön dorf behoort.Adenauer wil rust, want als er een kabelbaantje naar de Dra chenfels komt, zal dit precies langs Adenauers huis lopen. En, zo zegt men te Rhöndorf. daarover heeft de Bonds kanselier in onvervalst Rijnlands dia lect gezegd: „Und dat. kommt nich in Frage!" Bakker Profittlich, die profijt ziet in zijn project, heeft evenwel ge antwoord. eveneens op zijn Rijnlands: „Leve Jung, mir han Jeld Jenug für zehn Seilbahne. Und der alte Herr wird sich ja wohl langsam an den Fortschritt gewöhnt haben" (beste kerels, wij heb ben geld genoeg voor tien kabelbanen en de oude heer zal langzaam aan wel aan de vooruitgang wennen). Tentoonstelling „Paraat 1959" Het ministerie van Oorlog zal ook dit jaar een leger- en luchtmachttentoon stelling houden, thans onder de naam van „Paraat 1959". De expositie zal, omdat de Noord Atlantische Verdragsorganisatie op 4 april ajs. 10 jaar bestaat, het accent leggen op dit bondgenootschap. Veel ruimte zal daarom ingeruimd worden om de samenwerking tussen de 15 leden- landen in beeld te brengen, terwijl in het filmprogramma de film „Waarom Navo" is opgenomen. De tentoonstelling zal op 3 april te Almelo beginnen en daarna de ronde doen door een aantal steden in de noordelijke provinciën. In Harlingen zal ook de Kon. Marine haar medewerking verlenen. Dan zijn er kleine zakenlieden, die hun bedrijfje niet in de steek willen laten, hetgeen vaak zou betekenen dat zy hun levenswerk te niet zouden doen. zy hebben weinig hoop op de toekomst, ook als zy naar Nederland zouden gaan. Want hoe komen zy daar weer aan de slag en hoe zouden zy hun roepiahs kunnen overmaken? Een andere groep is er evenwel nog slechter aan toe: die vroegere Neder landers, die indertyd geopteerd heb ben voor de Indonesische nationali teit, maar daar nu spijt van hebben. Slechts weinigen uit deze groep heb ben zich een plaats in de nieuwe Indonesische maatschappU weten te verwerven. De meesten leiden een onzeker be staan en zyn vaak even stuurloos als de „displaded persons", dat in het Europa van direct na de tweede wereldoorlog waren. Zij kunnen moeilyk een baan vinden. Tenzy zy beschikken over ge specialiseerde capaciteiten, worden zy steeds gepasseerd ten gunste van vol bloed-Indonesiërs. Als zij werken, moe ten zy meest genoegen nemen met karige salarissen en weinig kans op promotie. Ofschoon zy wettige Indone sische staatsburgers zyn, worden zy nog steeds geïdentificeerd met de Nederlan ders en staan zy bloot aan alle argwaan waarmee een deel van de Indonesische maatschappy de Nederlanders be schouwt. Het merendeel hunner is van gemengd bloed. Deze Indo-Europeanen, of „Indo's" zoals zy in Indonesië worden genoemd, worden zelfs diikwyls nog meer gehaat dan de volbloed-Nederlanders zélf. Hun wordt verweten, dat zy voor de oorlog een arrogante houding ten opziohte van de inheemsen aannamen en „Nederlandser waren dan de Neder landers". Zeer velen hebben zich dan ook tot Nederland gewend met het verzoek hun Nederlands staatsburgerschap te rug te krygen en naar Nederland ge- evacueerd te worden. Het aantal visum-aanvragen by de Nederland se diplomatieke vertegenwoordiging wordt op 30.000 geschat. Dagelyks komen zeer velen horen hoe het met hun aanvrage staat. Maar Nederland is tot dusverre weinig geneigd hen toe te laten. Het probleem van de gerepa trieerde Nederlanders is reeds ernstig genoeg geweest. De „Indo's" hebben vooralsnog weinig bemoedigende voor uitzichten, waar zij zich moeten trach ten aan te passen aan een samenle ving die hen uitwerpt. Wisselteelt van aardappelen met bloembollen Reeds eerder berichtten wy dat met ingang van 1 januari j.l. beperkingen van kracht werden ten aanzien van de zogenaamde wisselteelt tussen aard appelen en tuinbouwgewassen. Doch hiernaast is, met ingang van dezelfde datum, voor het gehele land een ver bodsbepaling in het leven geroepen om de teelt van bloembollen, houtige gewas sen en vaste planten te doen plaats vinden in hetzelfde Jaar of binnen de daarop volgende twee jaren na de teelc van een aardappelgewas. Van dit ver bod kan door de Plantenziektekundige Dienst te Wageningen ontheffing worden verleend. Genoemde ontheffing is ech ter slechts vereist wanneer de gewas sen kennelijk worden geteeld met het doel de gehele plant of ondergrondse delen daarvan te verhandelen of elders uit te planten. De ontheffing wordt in ieder geval geweigerd wanneer uit grondmonsteronderzoek de aanwezigheid van cisten van het aardappelcistenaaltje blijkt, zowel op het betreffende perceel als op de belendende percelen. Vanaf het derde jaar na een aardappelgewas mag men dus bloembollen en andere gewassen weer vry telen, tenzy op het betreffende perceel de teelt van aard appelen en een aantal andere gewassen voor langere tyd verboden is. Voor een aantal gemeenten rond Leiden, t.w. Ter Aar, Alkemade, Benthuizen, Bodegraven, Haastrecht, Koudekerk aan den Ryn, Leimuiden, Oudewater, Papekop, Rietveld, Zeven huizen en Zoetermeer, heeft de Plan tenziektekundige Dienst reeds een al gemene ontheffing van bovengenoem de verbodsbepalingen verleend, zodat men aldaar, zonder aanvraag, direct na een aardappelgewas bloembollen enz. kan telen. In dit verband wordt er echter op gewezen dat, indien de situatie t.a.v. de aardappelmoeheid hiertoe aanleiding geeft, de algemene ontheffing voor be paalde gemeenten te allen tijde kan worden ingetrokken. Formulieren voor het aanvragen van ontheffing zyn onder meer verkryg- baar by de kringkantoren van de Plan tenziektekundige Dienst te Aalsmeer, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Leiden en Boskoop. Tenslotte wordt er nogmaals de aan dacht op gevestigd dat het bovenstaan de niet betrekking heeft op de gemeen ten in de Bollenstreek, omdat aldaar de teelt van aardappelen absoluut verbo den is. Duitse miljoenenorder voor Nederland Na vele proefnemingen heeft het Westduitse ministerie van Defensie be sloten de vuurleiding voor een aantal van zyn sahepen alsmede een walstation in Nederland te bestellen. Men heeft thans by de Hollandse Signaal Apparaten N.V. in Hengelo een order geplaatst, die tientallen miljoenen guldens omvat. Het bedryf zal deze order met de bestaande capaciteit kun nen uitvoeren. 22 miljoen meer goud en deviezen Volgens de weekstaat van de Ned. Bank laat de totale goud- en deviezen voorraad een aanwas zien van f22 mil joen. De totale voorraad welke de Ne- derlandsche Bank als goud of deviezen aanmerkt, liep terug van f5601 miljoen tot f 5226 miljoen, zodat de vordering op de E.B.U. per saldo groot blijkt te zyn ca. f 400 miljoen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7