GASBEDRIJF KATWIJK BESTAAT 60 JAAR Sober herdenken laatste jubileum Elektriciteitsbedrijf viert tevens het 40-jarig bestaan Westduitse vakantiegangers in Noord-Afrika konden niet terug 97ste Jaargang Woensdag 4 februari 1959 Derde blad no. 29662 Op 27 januari 1898 nam de gemeenteraad van Katwqk een bijzonder gewich tige beslissing. Op voorstel van het toenmalige college van Burgemeester en Wethouders, bestaande uit burgemeester T. A. O. de Ridder en de wethouders D. Meerburg en C. Wassenaar, werd toen namelijk besloten om over te gaan tot stichting van een gemeentelijk gasbedrijf. Dat men bij deze beslissing niet over één nacht ijs ging bleek wel uit het feit dat Burgemeester en Wethouders, bijgestaan door een commissie uit de raad, reeds op 28 januari 1896 van de raad machtiging kregen om te onderzoeken of een zodanig bedrijf levensvatbaarheid zou hebben. Toen echter de beslissing eenmaal was gevallen werd er vlot gewerkt. Reeds op 18 juni 1898 vond de aanbesteding plaats en op 7 februari 1899, des namid dags om vijf uur, kon de kraan worden opengedraaid waardoor de eerste Kat- wijkse aansluitingen het waren er nog slechts zesentwintig van gas werden voorzien. De officiële inwijding van de gasfabriek werd vier dagen later op 11 februari door burgemeester T. A. O. de Ridder verricht, in tegenwoordigheid van de leden van de gemeenteraad, dr. J. J. Neurdenburg, directeur van de Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden, die als adviseur de bouw had helpen voorbereiden, en vele andere genodigden. de oude retortenovens werden vervangen door kamerovens een modernisering die de Katwijkse gasfabriek van een klein- tot een middelgroot bedrijf deed uitgroeien. In 1940 weyd de gashouder capaciteit tot 8800 kub. meter opgevoerd. Bescheiden begin Zoals uit het voorgaande reeds blijkt was het begin zeer bescheiden. Toch was er reeds dadelijk een gezonde groei merkbaar. Aan het eind van het eerste exploitatiejaar was het aantal aanslui tingen reeds gestegen tot 300, terwijl in 1899 ruim 100.000 kub. meter gas werd afgeleverd. Ook de personeelsbezetting was aanvankelijk zeer bescheiden -opge zet. De administratie werd nog geheel ter gemeentesecretarie verzorgd, terwijl het technisch personeel, dat onder lei ding stonó van de fabrieksbaas A. Kleinhout. slechts een smid-fitter, een fitter en drie arbeiders omvatte. Uitbreiding was echter spoedig nood zakelijk. In 1904 moesten reeds twee gas houders worden bijgebouwd, waardoor de houderca-paciteit werd verhoogd tot 2200 kub. meter. Niet alle uitbreidingen die in de loop der jaren plaats vonden willen wij op de voet volgen, doch slechts enkele mijlpalen aangeven om daarmede de groei te accentueren. Belangrijk was het jaar 1925, toen voor de eerste maal de omzet de miljoen kub. meter over- schreedt. Verder noemen we 1932, toen Huidig bedrijf Wanneer we vervolgens de huidige stand van zaken onder de loep gaan nemen valt duidelijk te constateren dat de gezonde groei zich steeds is blijven voortzetten. Over 1958 bedroeg de gas- produktie namelijk ruim 4'- miljoen kub. meter, die werden afgeleverd aan 6204 aangeslotenen. De, totale lengte van het buizennet bedraagt thans 51! 2 km. Het personeel is in de afgelopen zestig jaar aangegroeid van 6 tot 60 personen. Leiding Toen het bedrijf nog in de kinder schoenen stond acht-te men de aanstel ling van een directeur niet noodzakelijk. Tot 1919 was de leiding dan ook nog in handen van een fabrieksbaas, welke functie 20 jaar lang op voortreffelijke wijze werd bekleed door de heer A. Kleinhout. De gestadige groei noopte echter tot de aanstelling van een direc teur, die itevens de leiding van het water bedrijf en het elektriciteitsbedrijf op zich moest nemen. Met ingang van 15 april 1919 werd als zodanig aangesteld de heer E. A. van Daalen. die op uitnemen de wijze tot zijn overlijden op 24 juni 1940 de directie voerde. Zijn opvolger werd ir. D. J. Adriaanse, die op 1 de cember 1940 in dienst trad en zich voor de moeilijke taak gesteld zag om in de donkere jaren van de tweede wereld oorlog de gas-, water- en elektriciteits voorziening op ongestoorde wijze voort gang te doen vinden en hierin ook op voorbeeldige wijze slaagde. Zijn benoe ming tot directeur van het Schiedamse gasbedrijf maakte op 15 januari 1946 een einde aan zijn dienstverband met de gemeente Katwijk. Een waardig opvolger vond hij in de huidige directeur de heer J. A. Blom. die vanaf 15 juni 1946 de di recteurszetel bezet. Onder diens leiding vonden de omvangrijke uitbreidingen plaats die het bedrijf na de tweede we reldoorlog onderging, gedurende welke tijd het aantal inwoners toenam van bijna. 20.000 tot ruim 28.000. Wij denken hierbij vooral aan de fabricage van watergas, die naast de produktie van ko. lengas ter hand werd genomen om de sterk toegenomen vraag te kunnen op vangen Zo ziet de Kat wijk se gasfabriek er thans uit. (Foto LD./ J. van Duyn, Katwijk) Centralisatie De viering van het zestigjarig jubi leum zal geen grootscheeps karakter dragen. Slechts in de beperkte kring van, het gemeentebestuur en enkele genodig den zal de herdenking plaats vinden, terwijl aan het personeel een gezellige avond wordt aangeboden. Over dit ge denken zal ongetwijfeld een bijzondere sfeer hangen, omdat het waarschijnlijk de laatste maal zal zijn dat de Katwijkse gasfabriek een jubileum zal vieren. Door de na de oorlog sterk doorge voerde centralisatie in de gasvoorziening moest reeds een zeer groot aantal gas fabrieken verdwijnen. Dat Katwijk, als een der laatste middelgrote bedrijven hiervan nog niet het slachtoffer is ge worden is uitsluitend te danken aan het zeer verstandige beleid dat werd gevoerd, waardoor nog steeds een rendabele be drijfsvoering kon worden verwezenlijkt. De in oprichting zijnde Gewestelijke Gasvoorziening Zuid-Holland, die zal worden aangesloten bij de kortgeleden opgerichte Nationale Gas Maatschappij N.V. maakt echter reeds plannen om ge heel Zuid-Holland van z.g. afstandsgas te gaan voorzien, afkomstig van de in liet plan Europoort te stichten hoog ovens en de olie -installaties te Pernis. Wanneer het zover is zal ongetwijfeld het Katwijkse productiebedrijf hieraan ten offer moeten vallen. De veranderde tijds omstandigheden maken dit nu een maal noodzakelijk. Elektriciteitsbedrijf Hoewel het Katwijkse elektriciteits bedrijf eerst in 1920 met de stroomleve ring een aanvang maakte wil men de gelegenheid, geboden door het 60-jarig bestaan van de gasfabriek, tevens be nutten om ook het 40-jarig jubileum van het elektriciteitsbedrijf te vieren. In tegenstelling met de gasfabriek is het elektriciteitsbedrijf een distributie bedrijf, dat de stroom betrekt van de ste delijke lichtfabrieken te Leiden. Ook hier is de groei duidelijk. In 1958 werd, bij een aantal van 2940 afnemers, meer dan 10 miljoen kWh afgeleverd. Het kabelnet omvat 17 km hoogspanning»- en 66 km laagspanningskabels. Het aantal hoog spanningsstations bedraagt 28, tegen 6 in 1940. Ook de straatverlichting, die onder het elektriciteitsbedrijf ressor teert, onderging door de stichting van nieuwe woonwijken een enorme uitbrei ding en omvat thans 1277 armaturen. Plannen zijn in voorbereiding voor de Coen- en IJtunnel van het hoogste belang Zowel de Coen- als de IJ-tunnel zijn van het hoogste belang, aldus delen Ged. Staten in een Memorie van Ant woord over de provinciale begroting 1959 mede aan de Prov. Staten van Noord- Holland. Het college blijft zijn volle aandacht aan het vraagstuk der oeververbindin gen onder het Noordzeekanaal en het IJ schenken. Mede op aandrang van Ged. Staten heeft onder leiding van de mi nister van Verkeer en Waterstaat een bespreking plaats gevonden, welke tot oplossing van deze vraagstukken zal bij dragen. Het college onthoudt zich ervan mede te delen welke tunnel het meest urgent is, „omdat hier belangen van verschillende orde in het geding zijn". Gevaarlijke duik De passagiers van een straalvliegtuig van de Pan American Airlines hebben gisteravond enfge angstige ogenblikken beleefd doordat het toestel een steile duik van 9000 m. maakte als gevolg van moeilijkheden met de automatische pi loot. De menselijke piloot slaagde er echter op een hoogte van ongeveer 180C meter in het vliegtuig weer recht te krijgen en veilig op het vliegveld van Gander op New Foundland te landen. Er bevonden zich 114 passagiers, onder wie de acteur Gene Kelly en talrijke journalisten, die de nieuwe Parijse mode hadden verslagen, en tien bemannings leden aan boord van het toestel, een „Boeing 707". De duik duurde slechts korte tijd en niemand werd gewond. De passagiers werden met een andere Boeing naar New York overgebracht. Geleide projectielen bij Dortmund „voorlopig" Het personeel van de staalbedrijven, de mijnen en de vervoersbedrijven van Dortmund zou vandaag tien minuten het werk neerleggen als protest tegen de legering van de Britse eenheid met ge leide projectielen, aldus deelde een woordvoerder van het Westduitse vak verbond gisteravond mee. De Westduitse minister van Defen sie, Strauss, heeft gisteren besprekin gen gevoerd met de burgemeester van Dortmund. Bij dit overleg heeft minis ter Strauss beloofd, dat het Britse regi ment slechts voorlopig in de buurt van Dortmund zal worden gelegerd. In een communiqué, dat na de be sprekingen is uitgegeven, wordt gezegd dat het ministerie van Defensie de be zorgdheid van Dortmund begrijpt. Aan wezigheid van de Britse eenheid in West-Duitsland is echter als gevolg van de huidige politieke toestand nodig, vooral gezien de geallieerde garantie ten aanzien van Berlijn. De minister van Defensie zal echter met de regering van Noordrijn-Westfalen nagaan of er een betere legerplaats voor het Britse regi ment bestaat. De burgemeester van Dortmund heeft bij het onderhoud met de minister kri tiek geleverd op de vermindering der Britse troepensterkte in de Bondsrepu bliek. Nu willen zij dit neutraliseren door hun vuurkracht te vergroten, zo meende de burgemeester. De Britse troepen, die zijn uitgetust met Corporal-raketten voor gebruik te gen gronddoelen, worden in maart of april verwacht. Het is nog niet bekend of het gemeentebestuur het compromis voorstel van minister Strauss heeft aan vaard. Westelijke uitlatingen over Rocd-China en Rusland De Franse stafchef, generaal Paul Ely. schrijft in een militair maandblad, dat de Sovjet-Unie misschien over twin tig jaar aan de zijde van het Westen zal staan om een nieuw machtseven wicht tegen China te vormen. De Amerikaanse minister van Defen sie. McElroy, en de voorzitter van de commissie van stafchefs, generaal Twi ning, hebben gisteren verklaard, geen Luchtaanval op Ceram In een communique van het hoofd kwartier der Indonesische Lucht macht in Djakarta is medegedeeld, dat vliegtuigen van de luchtmacht in het afgelopen weekeinde aanvallen hebben uitgevoerd op concentraties van aanhangers der „Republiek der Zuid-Molukken" op Ceram. Dit is de eerste maal sedert vele maanden dat wordt toegegeven, dat de centrale regering nog steeds strijd le vert tegen de R.M.S. op Ceram. De op stand van de aanhangers der R.M.S. te gen de regering in Djakarta begon in 1950. Volgens het communique werden luchtaanvallen uitgevoerd op concen traties van opstandelingen en op be voorradingscentra in Sala, Talepe, Tanahbinga, Kalimati en Amasono. op Ceram. Overleg Vaticaan-Boedapest over kardinaal Mindszenty? Volgens doorgaans welingelichte krln- jen te Wenen voert het Vaticaan onder handelingen met de Hongaarse regering over de toekomst van kardinaal Minds zenty, de primaat van Hongarije, die in november 1956 zijn toevlucht zocht in het gebouw van de Amerikaanse dele gatie te Boedapest, toen de Russen de Hongaarse opstand gewapenderhand onderdrukten. Het Vaticaan zou bereid zijn de kar dinaal in die Romeinse curie te benoe men en hem te ontheffen van zijn func tie in Hongarije. Paus Joannes zou be reid zijn geen opvolger als primaat te benoemen. Aartsbisschop Groesz, die thans als waarnemend hoofd van de R.-K. Kerk in Hongarije optreedt, zou officieel hoofd van het Hongaarse epis copaat worden. In ruil hiervoor zou van de Hongaarse regering zijn gevraagd, aan kardinaal Mindszenty een vrijge leide te geven, opdat hij het land kan verlaten. Er werd niet gezegd waar het overleg wordt gevoerd. stichting van een groot transformator- geloof te hechten aan de verklaring van station ter vervanging van het kleine ge-de Sovjetrussische minister van Defen- bouwtje aan de Van Egmondstraat. dat sie, maarschalk Malinofski. dat de Sov- Het kleine fabriekje waarmede men in 1899 de gasproduktie aanving. thans nog nauwelijks in staat is de grote stroomafname te verwerken en binnen- I kort als de nieuwe woonwijken in het gebied Hoornes zullen worden gebouwd zeker niet meer in staat zal zijn alle 1 verdere uitbreidingen te verwerken. Bejaarde man aan brandwonden overleden De alleenwonende 78-jarige heer G. den Hartog uit Scherpenzeel is aan brandwonden overleden. Gisteren wilde hij met petroleum de kachel aanmaken, doch morste daarbij iets van de olie over zijn kleding. Deze vatte vlam. Op zijn hulpgeroep schoten buren toe. maar zijn wonden waren reeds van zo ern stige aard. dat medische hulp niet meer mocht baten. Luchtcharter-maatsclmppij van een zekere Krukenberg was tenslotte failliet gegaan Bewolkt verblijf op Canarische eilaiuleu (Van onze correspondent in Bonn) Een avontuur, dat 44 Westduitsers en Oostenrijkers de afgelopen maand in Afrika beleefd hebben, zal hun heugen. Zij zijn namelijk in handen gevallen van een luchtcharter-maatschappij, die fail liet ging toen de reizigers in Noord- Afrika van hun vakantie genoten.... Hel probleem, waarom het hier gaat, is dat van de luchtcharter-maatschap pij. Daarmee kan men goedkoop vliegen: naar een vakantie-oord, naar een haven waar een schip een andere bemanning nodig heeft, naar een stad waar paar den aan rennen mee moeten doen, enz. De luchtcharter-maatschappijen zijn, op enkele uitzonderingen 11a, geen lid van de I.A.T.A., de Internationale Organisa tie van 'Luchtvaartmaatschappijen en daardoor in staat onder de gebruike lijke tarieven vracht en passagiers te vervoeren. Ook in West-Duitsland zijn lucht charter-maatschappijen: de Deutsche Flugdienst G.M.B.H., waarvan het kapi taal in handen is van de scheepvaart maatschappijen Hapag, Hansa-Linie, Norddeutsche Lloyd en de Deutsche Lufthansa en Duitse Spoorwegen. Ver der: de Condor Luftreederei van de bak poederfabrikant en miljonair Oetker Men kende tot voor enige weken boven dien nog enige artdere maatschappijen, die thans alle in zo grote betalings moeilijkheden verkeren, dat de vlieg tuigen niet kunnen opstijgen. Een van die maatschappijen is van een zekere Krukenberg, directeur van Aeropa. Columbus-reisen G.M.B.H. Met Krukenberg is het al vier jaar lang niet best gegaan. Op 31 december j.l. verzamelde hij veertig vakantiegan gers op het vliegveld van Hamburg voor een „goedkope" reis naar Spanje en Noord-Afrika De reis begon met negentien uur vertraging. Men arriveer de tenslotte te Teneriffe op de Canari- sche eilanden. Maar daar had Kruken berg zó'n slechte naam, dat geen enkel hotel het reisgezelschap onderdak wilde geven. Alleen toen de reizigers op eigen kosten wilden boeken, kregen ze een kamerDe zonnige vakantie op de Canarisohe eilanden ^werd nog bewolk ter, toen zij reizigers van een vorig „transport" ontmoetten, die niet meer terug konden. Er waren vakantiegan gers, die 1.600 mark hadden betaald voor de reis zelf, en nog eens 1.200 mark op tafel moesten leggen voor de hotel kosten! De reisleider was zó arm. dat hij van de passagiers geld moest lenen. Geen cent op zak De zon verdween geheel, toen Kruken- bergs vliegtuigen in Duitsland een startverbod kregen. Reizigers met geen cent meer op zak, waren al lang op de pof in goedkope pensions gegaan. Men wilde naar huis, men wilde Krukenberg zien. Een pianist moest naar Berlijn telegraferen, dat hij niet kon optreden. Tenslotte kwam een Engelse charter machine als reddende engel voor 36 [passagiers. Acht anderen bleven nog 1 achter Dit drama, waaraan in West-Duits- land veel publikatie is gewijd, toont twee zaken aan, zegt men hier. Ten [eerste de drang van vele Westduitse I zakenlieden om van een verre vakantie I te genieten, ten tweede de drang van andere zakenlieden om van hun vakan- I tiebegerende collega's te profiteren en daartoe luchtcharter-maatschappijen gebruiken. Krukenberg en anderen heb ben het klaar gespeeld jarenlang steeds op het randje van het faillissement te zweven, tot zij onlangs niet meer over de brug konden komen en failliet wer- |den verklaard. Inmiddels zag Kruken- j berg nog wèl kans om op de Canarische I eilanden een paar architecten het hoofd op hol te brengen, waardoor deze Span jaarden twee nieuwe hotels lieten maken. Ook deze lieden zijn nu failliet. Men zegt thans in West-Duitsland. I er is niets tegen charter-maatsdhap- I pijen. Maar ze moeten geld achter zich hebben, opdat ze in de winter het hoofd boven water kunnen houden Nederlands smaldeel op manoeuvre Het Nederlands oefensmaldeel is gis teren uit Mavport (Florida) vertrokken, voor gedeeltelijk met Amerikaanse ma rinemanoeuvres te combineren oefenin gen in onderzeebootbestrijding, die tot 23 februari zullen duren. Het smaldeel vertrekt dan naar de West, waar het in maart aankomt. Op 5 mei zal het in Den Helder teruggekeerd zijn. De bemanningen van de „Karei Door man", de onderzeebootjagers „Amster dam" en „Gelderland", en de onderzee boot „Zeeleeuw" zullen tussen het oefenprogramma door verschillende plaatsen langs de Amerikaanse kust be zoeken. De „Zeeleeuw" gaat enkele da gen naar Key West, de „Gelderland" naar Tampa, en drie schepen van het smaldeel zullen een bezoek brengen aan Port Everglades. De ongeveer 1500 man van het smal deel hebben reeds verschillende bezoe ken en rondreisjes achter de rug. Het viel de Amerikanen op, dat de meeste Nederlanders vlot Engels spreken. In opdracht van Westerling In Makassar is een proces gaande tegen een voormalige politieman, een zekere Ba toto Daeng Matoetoe, die er van beschuldigd wordt, tenminste zes mensen te hebben vermoord, 13 jaar ge leden. De verdachte heeft zijn rechters ver teld dat hij enkele mensen indertijd heeft terechtgesteld op bevel van kapi tein Raymond Westerling, die in die ja ren op Zuid-Celebes, volgens de Indone sische beweringen, ongeveer 40.000 men sen zou hebben uitgeroeid. Matoetoe beweerde dat Westerling hem de executie-order gaf, omdat hij be schouwd werd als „de best gediscipli neerde politieman" en als de enige die rechtstreeks orders van Westerling wil- de uitvoeren. Hij zeide bevreesd geweest te zijn zelf terechtgesteld te worden, als hij niet zou gehoorzamen. GRAFSTEEN VOOR WIJLEN- PROF. P. DEDDENS In de kring van de Vrijgemaakte Ge reformeerde Kei-ken heeft zich een co mité gevormd om gelden bijeen te bren gen voor een monument op het gir»f van de verleden jaar overleden hoogleraar in het kerkrecht aan de Theologische Ho- 1 geschool te Kampen, prof. P. DeddensJ jet-Unie door het bezit van haar inter continentale ballistische projectielen het Westen overvleugelt. ,,Ik geloof dat onze inlichtingendienst een tamelijk goed beeld geeft en ik maak me niet bezorgd over een dergelijke snoeverige uitspraak", zo zei minister McElroy op een persconferentie. Minister McElroy deelde later de com missie voor de strijdkrachten in het Huis van Afgevaardigden mee. dat naar zijn mening de V.S. tegen het einde van dit jaar op het gebied van de intercon tinentale raketten op hetzelfde peil als de Russen zullen staan. PRINS VAN CAMBODJA BEZOEKT INDONESIË Prins Norodom Sihanouk van Cam bodja zal deze maand een bezoek van vijf dagen a^n Indonesië brengen. Hij wordt op 8 februari a.s. te Djakarta verwacht. In officiële kringen te Djakarta spreekt men van een ,.goodwill"-bezoek en van „algemene oriënterende bespre kingen". Dr. Van Roijen neemt contact op Naar aanleiding van de berichten over eventuele militaire leveranties der V.S. aan Indonesië, heeft de Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. v. Roijen, contact opgenomen met het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken. Overigens werd in Den Haag herin nerd aan reeds eerder door minister Luns afgelegde verklaringen, dat „het leveren van wapens aan Indonesië een speciale en verhoogde verantwoordelijk heid met zich meebrengt voor hetgeen Indonesië er mee zou gaan doen". Het geld lag op straat Lompenharidelaar aan de tand gevoeld (Speciale berichtgeving) Als men het vrij ongeloofwaardige verhaal van een 22-jarige lompenhan delaar uit Rotterdam mag geloven, ligt het geld in Rotterdam op straat, zo maar voor het oprapen. De politie neemt dit verhaal met een korreltje zout en vraagt zich af wie in de laatste tijd een flinke geldsom is kwijtgeraakt. Wat is namelijk het geval? Op vrijdag 23 ja nuari, zo vertelde de verdachte aan de politie, liep hij op klaarlichte dag te wandelen in de Zwarte Paardenstraat. Opeens kwam een man uit een gang van een huis rennen en gooide een porte feuille vlak voor zijn voeten. Deze nam de moeite te bukken en raapte de por tefeuille op. En wat zat er in? Tiendui zend gulden! Aldus het verhaal van de verdachte. Het was opgevallen, dat de man in ta melijk goede doen was geraakt. Hij dreef de laatste tijd een autohandel op zo'n wijze, dat hij wel over veel geld moest beschikken. Dit was voor zijn doen erg ongewoon en dus verdacht. De politie ging gisteren een kijkje nemen. Toen bleek dat de lompenhan delaar drie auto's in zijn bezit had, die hij contant had betaald. Bovendien had hij thuis een splinternieuw tv-apparaat staan en waren de kamers nieuw ge meubileerd. Aan bedrijfskapitaal bleek hij een bedrag van f 6000 in contanten in huis te hebben. Na een lang verhoor vertelde hü bo venstaand verhaaltje, wat de politie maar niet wil geloven. Rechercheurs vermoeden dat het geld van misdrijf af komstig is, maar er is nog geen aangifte van diefstal, inbraak of beroving bin nengekomen. Verdachte werd in bewa ring gesteld, omdat het, volgens hem, niet zijn geld is en hij er tóch overheeft beschikt. Ook werd gearresteerd een 36- jarige havenarbeider uit Rotterdam, die eveneens flink van het geld heeft ge profiteerd. Hij beweert niets van de herkomst te weten Henry Hudson wordt in Amsterdam herdacht De eigenzinnig gevoerde navigatie van de Engelse zeevaarder Henry Hudson, die geheel in strijd met zijn opdracht met de „Halve Maen" van Amsterdam naar Amerika voer en daar de naar hem genoemde rivier de Hudson verkende, is de aanleiding ge weest tot de uitgebreide handelsrela ties tussen Amsterdam en het latere New York. Dit feit zal op 4 april a.s. in de Nederlandse hoofdstad worden herdacht. Het is dan n.l. 350 jaar geleden dat Henry Hudson met de 20 meter lange „Halve Maen" in opdracht van het stadsbestuur van Amsterdam van de Schreierstoren wegvoer om door de Noordelijke IJszee naar Indië te varen. Reeds voor hem hadden Nederlandse zeevaarders van naam tevergeefs ge tracht „om de noord" een route naar Indië te vinden. Hudson besloot een maal op zee in westelijke richting te koersen en in september 1609 bereikte hij de rivier, die later zijn naam kreeg. Zijn exploraties zijn voor ons land en in het bijzonder voor Amsterdam niet zonder resultaat ^gebleven. In Amsterdam is een comité opgericht ter voorbereiding van de Henry Hud son herdenking. Bekende Amerikaanse figuren als mr. Nelson A. Rockefeller, gouverneur van de staat New York en Robert Wagner, burgemeester van die stad, zijn reeds uitgenodigd om de plechtigheden bij te wonen. Ook in New York zal de vermaarde zeereis van Hudson worden herdacht. In het Ko ninklijk Instituut voor de tropen te Amsterdam zal op 26 maart een ten toonstelling worden geopend onder de titel: „In het kielzog van Hudson". Interpellatie over politieke zendtijd (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag de heer Vrolijk (P.v.d.A.) verlof ver leend Staatssecretaris Höppener te in terpelleren over het besluit tot toewij zing van zendtijd aan de politieke par tijen voor radio en televisie in de ver kiezingstijd. Waarschijnlijk zal de in terpellatie dinsdag a.s. worden ge houden. Naar aanleiding van de uitgave van een boek onder de titel „Land zonder grenzen", waarin de inter nationale samenwerking een be langrijke plaats inneemt, werd in Maastricht een bijeenkomst gehou den. waarbij de burgemeesters aan wezig waren van de drie steden, die in samenwerking deze uitgave mogelijk maakten. Van links naar rechts burgemeester Buisseret van Luik. burgemeester Heusch van Aken en burgemeester Michiels van Kessenich van Maastricht

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5