K. van K. en Fabrieken voor Rijnland OUDE GLORIE KEERT TERUG Drie studierichtingen in het Leidse interfacultaire baccalaureaat GENIET RUSTIG VAN Zonder strakke studieleiding zou titel devalueren 97ste jaargang Woensdag 4 februari 1959 Tweede blad no. 29662 Voorzitter en werden Drie nieuwe leden geïnstalleerd Tydens de gistermiddag in „De La kenhal" gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, welke voorafging aan de traditionele nieuwjaarsbijeenkomst, heeft de voorzitter, de heer T. M. H. van Wa- veren, het overlijden herdacht van de heer A. Oosthoek, die vele jaren zyn krachten geschonken heeft aan het werk der Kamer. Voorts schonk hy aandacht aan het vertrek van de heer J. P. van der Stoel, die eveneens ge ruime tijd in de K. van K. zitting had. Als nieuwe leden werden in deze ver gadering geïnstalleerd de heren B. D. Arentshorst, jhr. Z. H. M. van Asch van Wijck en mr. W. J. M. Kerckhoff. Bij de bestuursverkiezing werden zo wel de heer Van Waveren, als de beide ondervoorzitters, de heren ir. J. J. G. v. Hoek en C. Meerpoel, herkozen. De diverse commissies der Kamer werden in deze bijeenkomst als volgt samengesteld: Commissie Afvalwater zuivering: de heren ir. J. J. G. v. Hoek, J. H. van der Kloot, F. H. Nieuwenhui- zen Segaar en J. G. J. Verhey v. Wijk; Commissie voor Bedrijfsruimte: de he ren J. H. van der Kloot, W. G. J. van der Linden, L. R. van Vliet, jhr. Z. H. M. van Asch van Wijck, W. J. E. Tis- sing en J. Minnée; Commissie voor Bouwmaterialenvoorziening: de heren G. J. den Heeten, P. J. van Hoeken, C. Sweris, jhr. Z. H. M. van Asch van Wijck en B. D. Arentshorst; Commissie voor Colportage en Afbetalingen: de heren P. A. de Jong, C. F. Meerpoel en W. J. E. Tissing; Commissie voor het Handelsregister: de heren J. A. E. Aal- ders, S. J. Anes, N. Langezaal, F. H. Nieuwenhuizen Segaar en F. J. E. Urlus; Commissie voor de Makelaardij: de he ren G. J. den Heeten, P. J. van Hoeken, ondervoorzitter herkozen H. L. van der Horst, D. Houtzagers, D. L. Landman, T. M. H. van Waveren, L. Zitman en B. D. Arentshorst; Commis sie Prijsuitreiking: de heren J. A. E. Aalders, C. Sweris en W. J. E. Tissing; Commissie inzake Uitverkopen: de he ren: P. A. de Jong, C. F. Moerpoel en W. J. E. Tissing; Commissie voor Ver voer en Verkeer: de heren P. J. van Hoeken, ir. M. C. de Jong, J. F. van der Meer, E. S. Prins, J. W. Heringa en D. F. E. Meerburg; Commissie Vestigings wet: de heren C. A. Bos, mr. W. J. M. Kerckhof, J. H. van der Kloot, C. D. Ligtvoet, C. F. Meerpoel, G. Schrama, W. J. E. Tissing en A. Vogelaar. In onderling overleg tussen de Ka mers in Zuid-Holland zal dit jaar een bedrag van in totaal f 68.545 aan sub sidies worden verleend. Het aandeel van de Leidse Kamer bedraagt f 4.525. Bovendien werd besloten om de volgen de subsidies rechtstreeks te verlenen: VW Leiden f 175.VW Noordwijk f100.—VVV Katwijk f 100.—VVV Lisse f 50.WV Sassenheim f 50. VW Nieuwkoop f 25.VVV Voorhout f25.—, Ver. Alphens Belang, Alphen a/d Rijn f50.Genootschap Kennis is Macht te Leiden f 200.Vereniging Nederlands Fabrikaat te 's-Gravenhage f 25.en Econ. Instituut voor de Mid denstand te 's-Gravenhage f100.— Bejaardensocieteit in herv. „Molenwijk" De hervormde .Molenwijk" heeft het voorbeeld van een aantal wijkgemeen- ten in onze stad gevolgd en een bejaar densociëteit in het leven geroepen. Het idee is uitgegaan van de vrouwengroep, welke in alle stilte en bescheidenheid haar nuttig werk verricht. Zo worden bijv. in besloten kring allerlei goederen vervaardigd, die op bazaars en verkoop dagen gretig aftrek vinden en waarvan de baten een belangrijke versterking van de kaspositie der wijkgemeente beteke nen. De hervormde vrouwengroep, die in mevrouw K. W. v. d. Wiel-Van Grieken een actieve leidster heeft gevonden, nam onlangs het besluit de deur ook voor an deren open te zetten met name voor de bejaarden van de „Molenwijk". Het ligt in de bedoeling de ouden van dagen eens in de twee weken op dinsdagmid dagen van half drie tot half vijf in het wijkgebouw „De Goede Herder" aan de Oude Vest de gelegenheid te geven ge zellig bij elkaar te komen. De eerste bijeenkomst vond gistermid dag plaats. Ds. J. v. d. Wiel sprak 'als voorzitter van de wijkkerkeraad een hartelijk woord van welkom en zette in het kort de bedoeling van het genomen initiatief uiteen. Met nadruk wees hij erop, dat de vrouwengroep het gevoel van eenzaamheid onder de bejaarden wil helpen wegnemen. Hij hoopte, dat de arbeid zal slagen, want een en ander is uiteraard niet zonder moeite en kosten tot stand gekomen. Namens de cen trale diaconie wenste de heer F. W. Donkers bij de opening van deze nieuwe sociëteit de hervormde vrouwen geluk. Voorts wees hij de bejaarden erop hoe belangrijk het kan zyn om de weg tot elkaar te vinden. Met een praatje en een spelletje werden de uren die volgden doorgebracht. Een kopje thee, een snoepje en een rokertje ontbraken van zelfsprekend niet. De belangstelling voor deze eerste bejaardenmiddag was vrij groot en het spreekt vanzelf dat mevr. Van der Wiel het prettig zal vinden als dit in de toekomst zo blijft. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornells Dirk, zn van D. van der Plas en L. Zwanenburg, Ingrid, dr van M. C. Schippers en T. Neuteboom, Mla Petro- nella, dr van H. Salomons en A. Hakkert, Catharina Elisabeth Maria, dr van G. P. H. Spierings en M. J. A. Roodbergen, Gerritje Adriana. dr van J. van Tol en A. H. de Blanken, Petrus, zn van J. Keljzer en C. J. A. Groenendijk. OVERLEDEN H. F. Omtzigt, 31 Jaar, echtgenote van J. J. van Leeuwen, W. Peet, 90 jaar, man, H. Vreedenberg, 74 jaar, man, G. Brasker, 78 jaar, weduwe van P. Paardekooper. E Wesselink, 76 Jaar, echtgenote van W. Scheepmaker, A. van der Voort, 61 Jaar, man, C. J. L. van. Velzen, 66 Jaar, man. Nieuwjaarsreceptie K. van K. De voorzitterde heer T. M. H. van Waveren (rechts), in gesprek met de burgemeester van Sassenheim, jhr. R. Sandberg van Boelens. Links de burgemeester van Zoeter- woude, de heer H. J. J. A. Smeets en in het midden de heer P. M. M. v. d. Weijden. burgemeester van Noord wijkerhout. (Foto L.D./Van Vliet) Naar aanleiding van een schrijven van B. en W. besloot de Kamer om. in samenwerking met dit college, contact op te nemen met de directie van de Ned. Spoorwegen over de slechte aan sluitingen in Utrecht, na aankomst van de trein uit Leiden. Nadat deze vergadering gesloten was volgde in tegenwoordigheid van vele ge nodigden de nieuwjaarsbijeenkomst, waarin de voorzitter zijn gisteren door ons reeds gepubliceerde nieuwjaarsrede uitsprak. Namens de aanwezigen dankte de voorzitter van het departement Lei den van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de heer J. G. J. Verhey van Wijk, de heer Van Wave ren voor zijn in deze rede gegeven visie op tal van actuele problemen. Een ge animeerde receptie besloot deze eerste Kamerbijeenkomst in het nieuwe jaar. Het voormalige ,Jtotel j Levedag" aan de i Breestraat 85, een i halve eeuw geleden tot ver buiten de ge- I meentegrenzen be- j kend, krijgt weer ten j dele zijn oorspronke- J lijke bestemming te rug. Door aankoop is de firma A.v.d. Heij den, thans gevestigd aan Breestraat 83, eigenaresse van dit pand geworden. Het ligt in de bedoeling om hierin een tea room-restaurant te vestigen. Met hand having van de oude gevel is men thans reeds enkele maan den bezig met de restauratie van het interieur, waarvoor men teruggegrepen heeft op de oude stijl. Lambrizering plafonds, schuifdeu ren en de prachtige witmarmeren schouw worden alle weer in de oude toestand te ruggebracht. Ook het fraaie trappenhuis keert in zijn oude glorie terug. Onze foto, welke wij inder tijd reeds publiceer den in onze serie „Oud-Leiden", dateert uit de tijd, dat de Breestraat nog een rustige, deftige straat was. Aan een wegen schema had men toen geen behoefte! Tentoonstelling en Leiden in Scaliger U.B. Op 21 januari j.l. was het 350 jaar geleden, dat één der beroemdste geleer den die aan de Leidse Universiteit ver bonden zijn geweest, Josephus Justus Scaliger, te Leiden is overleden. Ter gelegenheid hiervan zal in de Universiteits-Bibliotheek (Tijdschrif tenzaal) een tentoonstelling aan zijn leven en werken worden gewijd, waar ook een keuze uit de door hem aan de bibliotheek nagelaten oosterse en wes terse handschriften te zien zal zijn. De tentoonstelling zal worden gehou den van 6 tot en met 21 februari en op werkdagen van 9.3017.30 uur voor be langstellenden toegankelijk zijn. (Advertentie) Naam een ongunstig etiket? De baccalaureaatsstudie, zoals deze thans door de Leidse Universiteit wordt voorbereid (wy schreven daarover in ons blad van gisteren) is als gezegd een zelfstandige studie, welke niets gemeen heeft met in ons land reeds bekende korte vakstudies of met de Angelsaksische vormen van voorstudies leidende tot de Bachelor-titel. Het interfacultaire baccalaureaat is een afgerond geheel van brede universitaire vorming in drie studiejaren. Weliswaar zou het eerst algemene studiejaar in dit baccalaureaat kunnen dienen als voorportaal voor een vakstudie voor diegenen, die zich eerst op algemeen universitair terrein willen oriënteren alvorens in een vakstudie te duiken, doch dit is niet het vooropgezette doel van de nieuwe studierichting. Integendeel: als „voorportaal" leidt dit eerste baccalaureaatsjaar onvermijdelijk tot verlenging van de studie, terwijl juist het eerste doel is de aflevering aan de maatschappij van jeugdige, in korte tijd algemeen academisch gevormden. Het is de vraag, of de naam „baccalaureaat", zelfs wanneer daaraan het adjectief „interfacultair" wordt verbonden, psychologisch wel juist gekozen is nu onder deze naam zonder adjec tief in ons land reeds andere begrippen verbonden zyn, zoals de verkorte vak studies, terwijl deze naam ook sterk doet denken aan de algemene college-voor opleiding in het Engelse systeem. De naam staat echter nog geenszins vast, dus het is mogelyk, na reacties van maatschappij, bedrijfsleven etc. te hebben beluisterd, hierin nog verandering te brengen indien blijkt, dat die naam een ongunstig etiket op deze studievorm plakt. de gekozen moderne taal, tezamen vor mend het propaedeutisch examen. Na dit eerste jaar kan de student kiezen uit drie richtingen: een cul tuur-historische, een sociologische en een natuurwetenschappelijke. Een deel van de colleges in deze richtin gen loopt parallel. Volle dagtaak Het zelfstandige karakter van deze korte algemene studie blijkt wel duide lijk uit het voorlopige programma. Het aantal college-uren varieert voor de richtingen en jaren tussen de 12 en 17 per week hetgeen betekent, dat men deze studie niet volgen kan naast een gespecialiseerde facultaire vakstudie als een soort uitgebreid studium generale. Anderajds blijkt het zelfstandig karak ter uit de aard van het onderwijspro gramma. Het baccalaureaat geeft een volle dagtaak! Drie richtingen na algemene onderbouw Het eerste algemene Jaar voor de onderbouw van de baccalaureaatsstudie omvat beheersing van het Nederlands in woord en geschrift, passieve beheer sing van een der moderne talen naar keuze, de economische en sociale ge schiedenis sinds 1789, de Euxopese be schaving en haar belangrijkste geestes uitingen, een historisch overzicht van de verhouding tussen westerse en niet- westerse wereld en de verhouding tus sen natuurwetenschap en moderne sa menleving, opgebouwd rondom het na tuurkundig opgevatte energiebegrip. Het eerste jaar wordt besloten met tenta- mina in alle vakken en bovendien een schriftelijk tentamen in Nederlands en Cultuur-historie Het tweede studiejaar omvat voor de cultuurhistorische richting een tijdvak uit de Nederlandse cultuur, een tijdvak of cultuurstroming in een ander Euro pees land, een moderne taal als voort zetting van de keuze van het eerste jaar, de economische en sociale geschie denis tot 1789, een onderwerp uit de hedendaagse internationale betrekkin gen, de studie van een onderwerp uit de historische verhouding tussen het westen en de niet-westerse wereld en een voortzetting van de natuurweten schappelijke studie van het eerste al gemene jaar. ditmaal toegespitst op de cybernetica regelmechanismen De cultuurhistorische richting wordt afgesloten met een derde studiejaar, waarin de studierichtingen van de voor gaande jaren worden voortgezet in spe cialisaties en verdiepingen, terwijl in plaats van verdere natuurwetenschap pelijk gerichte studie de filosofie der wetenschappen wordt doorgenomen, waaronder godsdiensthistorische kwes ties. In de loop van voorgaande studie jaren is de wysbegeerte reeds inciden teel by andere onderwerpen behan deld. Sociologie Het tweede studiejaar van de socio logische richting toont op het vormings programma een algemene volkenkundige inleiding, de algemene studie van de grondbegrippen der economie, uitbrei ding van de economische en sociale ge schiedenis, die in het eerste basisjaar is gedoceerd, een studie van het ver band tussen maatscappij en godsdienst in hun sociale en economische aspec ten, een studie van de relatie tussen maatschappij en recht in deze aspec ten, de voortzetting van de studie der in het eerste jaar gekozen moderne taal, en de studie van natuurweten schap en moderne samenleving over eenkomstig het tweede jaar van de cultuur-historische richting. Het derde studiejaar brengt voor deze richting studie van vormen van samen leving, economische vraagstukken, pro blemen van internationale organisatie, een voortzetting van de studies over verhouding tussen maatschappij en godsdienst en tussen maatschappij en recht, voortzetting van 'de studie van een moderne taal en de voor de cul tuurhistorische richting reeds genoemde filosofie der wetenschappen. N atuur wetenschappen Voor de natuurwetenschappelijke rich ting brengt het tweede studiejaar na de algemene onderbouw van het eerste jaar studie van de gezondheidsleer, beginselen van atoomfisica, energie problemen, een keuze tussen vraagstuk ken van waterbeheersing (Zuiderzee werken en Deltaplan!) of moderne grondstoffen (plastics!), voortzetting van de moderne taal-studie en de met vorige studierichtingen overeenkomen de behandeling van verhouding tussen natuurwetenschap en moderne samen leving. Het afsluitende derde studiejaar in deze richting omvat de relatie van ge zondheidsleer en atoomfysica, de ener gievoorziening der wereld, een keuze- onderwerp uit de stof van het tweede studiejaar, een keuzevak uit elektronica of optiek, voortzetting van de moderne taalstudie en wederom de reeds elders genoemde filosofie der wetenschappen. „Geleide" studie Typerend voor de nieuwe studie- vorm is de strakkere studiediscipline door toevoeging aan het collegeroos- ter van werkgroepen, en andere vor men van groepestudie benevens het inlassen van examens na elk studie jaar. Enerzyds moge dit in stryd lijken met de traditionele vormings vrijheid in het hoger onderwys, an derzijds is het begrijpelijk dat bij een dergelijke studie, die vooral gericht is op een algemene vorming in een korte tijd, de studenten sterker „aan de lijn" moeten worden gehouden dan by een gewone studie. Immers de gewone studie is in de eerste plaats gericht op de vorming van vakspecia listen .waarbij de duur van de studie wel van groot, maar toch van secun dair belang is, doch deze interfacul taire baccalaureaatsstudie wordt in gesteld om jeugdige academisch ge- vormden in de maatschappij te bren gen, waarbij dus de snelie studie van even groot belang is als de kwaliteit van de vorming. Toch is men niet zover willen gaan, dat een navolging van het Engelse college-systeem werd verkregen. In En geland sluit een dergelijk systeem uit stekend aan op het voorgaande school systeem, in Nederlandse verhoudingen is hiervoor in positieve zin geen plaats. Voorts is sterke studiediscipline noodzaak voor het prestige van de baccalaureaatsvorming. Wil dit pres tige verworven en behouden worden, dan moet het geen uitwijkmogelijk heid bieden aan hen, die een inten sieve studieperiode (nodig voor de fa cultaire vakstudie) willen ontgaan. Dat zou de aan de baccaulaureaats- studie te verbinden titel devalueren. De discipline komt ook tot uitdruk king in de onvrijheid tot het kiezen van de examendata en de afwijzing by niet slagen voor een examen voor de tijd van een jaar, dus niet tevens de mo gelijkheid van afwijzing voor een of meer kwartalen zoals bij vrijwel alle andere academische examens. Tweeërlei toevloed Verwacht kan worden, dat de instel ling van de baccalaureaatsstudie zowel nieuwe groepen studenten zal aantrek ken als een overheveling tot gevolg zal hebben uit de facultaire vakstudie naar deze algemene universitaire vor ming van korte duur. Zoals gezegd, zoeken velen thans hun heil in rechten studie of sociologie, terwijl zij niet an ders begeren dan ,een' academische vor ming zonder van plan te zyn gebruik te maken van het .effectus civilis' van een te verwerven graad of titel. Zij zoeken dus nu algemene vorming in een vakstudie, doch zullen ongetwijfeld later deze algemene vorming zoeken in het interfacultair baccalaureaat. Dat zou tevens b.v. de juridische faculteit sterk ontlasten. De toestand, dat tegenwoordig ieder jaar maanden achtereen circa tweehonderd doctoraal-examens rech ten moeten worden afgenomen, welke voor het grootste deel resulteren in titels, waarvan de bevoegdheden nimmer gebruikt worden (dat doen alleen zfl, die een loopbaan zoeken „Verkeers-eode" voor de fotografie Een zeer goed gevulde foyer van de Stadsgehoorzaal genoot gisteren van een door de N.V. Gevaert georganiseerde voorlichtingsavond over kleurenfotogra fie. In de praktijk blijkt de amateur fotograaf dikwijls te zondigen tegen de meest elementaire regels van de foto grafie. Dit geldt zowel in de zwartwit- teohniek als bij de kleurenfotografie. Nu staat het iedereen gelukkig vrij, te fotograferen zoals hy wil, maar het valt toch te betreuren, dat zoveel her inneringen in beeld verloren gaan door een onvoldoende inzicht in de mogelijk heden van de fotografie en de voor iedereen begrijpelijke grondbeginselen van de compositieleer. Gevaert had nu, voor toelichting van de elementaire beginselen van goede fotografie, mr. Reind M. de Vries uit genodigd tot vertonen en toelichten van een grote serie eigen werk. Mr. De Vries heeft zich na zijn terugkeer uit Indone- jsië geheel op de fotografie geworpen en I heeft in die richting op velerlei wijzen j bekendheid verworven, i Met enthousiasme en heldere betogen voerde hij gisteravond zijn belangstel lend gehoor door het fascinerende land J van de kleurenfotografie. Talloze dia's I uit verschillende landen toonden deze belangstellenden, hoe het wel en hoe het niet moet, waaruit als het ware een J verkeerscode voor de fotografie kon 1 worden opgebouwd. In het eerste deel i van de avond legde hij zich speciaal toe 1 op compositie-aspecten, terwijl het tweede deel van de avond gevuld was met min of meer experimenteel opge zette fotoreeksen, waaronder vooral de „expo-rimenten" (merkwaardige beelden van de Expo» zeer aantrekkelijk waren. De kleuren van de opnamen konden ons niet steeds bekoren, in compositie werd echter over het algemeen bijzonder goed werk getoond. Advertentie qemmenie 21400 IIM STEMPELS W voor elk doel NAAMSTEMPELS CIJFERSTEMPELS DATUMSTEMPELS PRITZENSTEMPELS HAARLEMMERSTRAAT 164" Marie Thérèse Fourneau voor Kunstkring Dinsdag a.s. zal in de Stadsgehoorzaal voor de Leidsche Kunstkring optreden de gevierde Franse pianiste Marie Thérèse Fourneau. Haar gevarieerd programma bevat werken van Schumann, Chopin, César Franck, Ravel en Debussy. Onze stadgenoot de heer E. Lux, is te Delft geslaagd voor het ingenieurs examen voor elektrotechnisch ingenieur. b(j de rechterlije macht of advoca tuur) is een absoluut verkeerde situatie. Het is natuurlijk niet zo, dat bij n- stelling van het baccalaureaat indivi duele studenten uit een vakstudie zul len stappen in deze nieuwe richt ng, maar wel zo, dat vele mensen, die an ders rechten zouden zijn gaan studeren, dan het baccalaureaat zullen vo'.een. Naast hen zullen waarschijnlijk nk velen de studie opvatten, die anders om financiële of leeftijdsredenen ro'et aan een (lange) vakstudie zouden toe komen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3