BRITSE PREMIER MACMILLAN EIND FEBRUARI NAAR MOSKOU Auto reed bij liet Fort Blauwkapel gracht in WEERBERICHT Beste Westelijke woordvoerder geeft eerste bezoek aan Rusland verkennend karakter Duurtetoeslag op kinderbijslag Een dame wist zich te redden AMERIKAANS VLIEGTUIG IN EAST RIVER NEERGESTORT 97ste jaargang WOENSDAG 4 FEBRUARI 1959 No. 29662 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 ALS DE BONDGENOTEN AKKOORD GAAN.... Meintyre naar Australië Waarschuwend woord De ambassadeur van Australië in In donesië, Meintyre, die gisteren uit Dja karta naar Australië is vertrokken, heeft voor zijn vertrek verklaard: „Ik betwij fel of het bezoek, dat de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soe- bandrio, binnenkort aan Australië zal brengen, enigerlei wijziging ten gevolge zal hebben in het Australische stand punt met betrekking tot de status quo van Nederlands Nieuw-Guinea". Meintyre zeide, van de Indonesische regering opnieuw de verzekering te heb ben gekregen, dat zij niet voornemens is, tegen Nederlands Nieuw-Guinea ge weld te gebruiken. Hij voegde hieraan toe, deze verzekering uiteraard te heb ben geaccepteerd, doch gaf toe, dat de toestand in Indonesië zou kunnen ver anderen". Meintyre gaat naar Australië ter voorbereiding van het bezoek van Soe- bandrio, dait 9 februari zal beginnen. Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van Buitenlandse Za ken verklaarde, dat men op het mini sterie met verwondering heeft kennis genomen van berichten uit Australië, volgens welke alle deuren zouden zijn gesloten voor verder overleg tussen In donesië en Australië over Ned. Nieuw- Guinea en dat dit aan minister Soeban- drio te Canberra zou worden medege deeld. De woordvoerder betwijfelde de juistheid ervan en verwachtte, dat dr. Soebandrio er nadere inlichtingen over zal vragen aan de Indonesische ambas sadeur in Australië. Oostelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond Droog weer met zonnige perioden. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind Vannacht lichte tot matige vorst, morgen overdag temperaturen even boven het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur). 5 februari Zon op: 8.16 uur; onder: 17.34 uur. Maan op: 6.15 uur; ohder: 15.24 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.15 en 13.38 uur. Laagwa>ter te 9.14 en 21.48 uur. Tanks ef luchtbrug Dulles zou vandaag in de late na middag besprekingen voeren met Sel- wyn Lloyd in het Foreign Office en vanavond verder met Macmillan praten in diens ambtswoning no. 10 Downing Street. Macmillan beseft dat zowel De Gaul- ie als Adenauer bezwaren maken, maar Macmillan om naar Moskou te gaan. (Van onze correspondent in Londen) Het ziet er naar uit, dat de Britse premier Macmillan tegen het eind van deze maand naar Moskou gaat voor een bezoek aan Kroesjtsjef. Vandaag arriveerde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, in Londen, waar Macmillan zyn voornemen als eerste punt van de agenda met hem zou bespreken. De uitnodiging van de Russen was oorspronkelijk reeds tot Macmillans voor ganger, Sir Anthony Eden, gericht. Dat was drie jaar geleden. Gisteren bracht Macmillan de kwestie op zyn wekelijkse audiëntie by Koningin Elizabeth ter sprake. Maandag zou de Sovjetrussische zaakgelastigde tijdens een bezoek aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, een uitnodiging van Kroesjtsjef aan premier Macmillan hebben overgebracht. Moskou koos deze omweg om de pers er buiten te houden. Men wilde dat het antwoord op de invitatie eerst volledig zou zijn overwogen. Sindsdien bewaarden officiële bronnen in Londen een hardnekkig stilzwijgen als er van journalistieke zyde voorzichtig naar ge ïnformeerd werd. Toestand te ernstig voor partijpolitiek Het doel van Macmillans bezoek is overigens niet alleen verbetering van de betrekkingen met de Sovjet-Unie, maar ook Macmillan naar voren te schuiven als de beste woordvoerder, waarover het Westen beschikt. Macmillan zou de aan gewezen man zijn om de bestaande ob stakels te overwinnen. Men verwacht niet dadelijk een doorslaand succes. Het eerste bezoek van de Britse premier zal een verkennend karakter dragen. In persoonlijke gesprekken met Kroesj tsjef zal hij trachten na te gaan wat diens bedoelingen zijn en wat er met hem kan worden bereikt. Macmillan hoopt dan met positieve denkbeelden te rug te keren hoe de kwestie verder aan te pakken. Van de zijde der Labour-oppositie ziet men in Macmillans plan om naar Mos kou te gaan natuurlijk ook het element van een verkiezingsstunt, hoewel men tevens natuurlijk erkent dat de toe stand te ernstig is om deze onderge schikt te maken aan pure partijpolitiek. Macmillan hecht grote betekenis aan persoonlijk contact tussen staatslieden. Hij hoopt dat zijn aanwezigheid in Mos kou in elk geval tot enige ontspanning zal leiden. Vorige week, toen Macmillan in het Lagerhuis over een reis naar Moskou werd ondervraagd, verklaarde hij dat hij „op het ogenblik" geen verklaring kon afleggen. Hij was toen echter al vastbe sloten om te gaan, maar hij kon van zelfsprekend officieel nog steeds niets zeggen omdat hij eerst overeenstemming met zijn bondgenoten moet bereiken en daarom met een kink in de kabel reke ning moet houden. Dulles schijnt iets soepeler geworden te zijn. Indien het bezoek doorgaat, zal Macmillan dit hoogstwaarschijnlijk in het Lagerhuis aankondigen. Het is, zo als gezegd, op het ogenblik nog niet ten volle duidelijk, wat hij in Moskou denkt te bereiken. Volgens sommigen zal het bezoek op zijn best neerkomen op een „omgekeerde Mikojan-tocht". Generaal Norstad, de opperbevelheb ber van de NAVO, zou vanmiddag op doorreis naar Washington Dul les te Londen ontmoeten. Dulles en de Westelijke regeringsleiders zullen o.a. hun houding moeten bepalen over het geen er gebeuren moet wanneer de Rus sen een noodtoestand in Berlijn force ren. De Amerikaanse militaire leiders zijn er in elk geval voor om, wanneer het wegtransport door de Russen of Oostduitsers wordt geblokkeerd, tanks te sturen, maar de Britten achten zulks te riskant en geven de voorkeur aan een luchtbrug. Morgenmiddag gaat Dulles door naar Parijs. In Londen wordt opgemerkt, dat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken in eigen land onder ster ke druk staat van de democraten, met name van Senator Fulbright, de nieuwe voorzitter van de Senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken, om zijn bekende starheid te laten varen en iets meegaan der tegenover de Russen te zijn, zonder natuurlijk op essentiële punten te capi tuleren. Dulles zal daarom waarschijn lijk zijn zegen geven aan het plan van Voor die niet meer verdienen dan f.16.—p.d. De duurtetoeslag van 10 cent per kind per dag, die in 1958 werd gegeven aan werknemers wier inkomen niet meer bedroeg dan gemiddeld f16.— per dag, zal, indien een vandaag by de Kamer ingediend wetsontwerp door het parlement wordt aangenomen, ook dit jaar worden uitgekeerd. Voor de bepaling van de p-ens van f16.zal het werknemersaandeel in pensioenpremie niet meer mee^ tellen, zoals dat vorig jaar het geval was. Ook zullen volgens het wetsontwerp in 1959 weer worden uitgekeerd de duurtetoeslag van f2.60 per maand per kind op de kinderbijslag voor in- validiteits-, ouderdoms- en wezen- rentetrekkers, de duurtetoeslag van 10 cent per dag per kind op de kinder bijslag voor kleine zelfstandigen en de duurtetoeslag van f2.60 per maand per kind op de kindertoelagen voor gepensioneerden. De kosten van de regeling voor werk nemers die wederom ten laste van het kinderbyslagvereveningsfonds komen, worden ook voor 1959 geraamd op f36.000.000.De kosten van de rege ling voor rentetrekkers komen evenals vorig jaar ten laste van het Rijk en worden ook nu op f 3.500.000.— geraamd. De regeling voor kleine zelfstandigen zal naar raming f 1.400.000.kosten, die ten laste van het Rijk komen. De kos ten van de regeling voor gepensionneer- den worden evenals vorig jaar op f450.000.geraamd. In 1958 werd de duurtetoeslag inge voerd omdat zich het jaar daarvoor on voorziene prijsstijgingen hadden voorge daan, in de sector van de eerste levens behoeften, die uitgingen boven de in vloed van de in de regeringsnota inzake beperking van de bestedingen genoemde maatregelen. De SER heeft unaniem geadviseerd de duurtetoeslag voor 1959 te handhaven, omdat naar zijn me ning de ontwikkeling van het prijs indexcijfer voor het levensonderhoud niet zodanig is, dat het genoemde mo tief zijn betekenis zou hebben verloren. De wijziging, dat bij de regeling voor werknemers het werknemersaandeel in de pensioenpremie niet meer meetelt by het bepalen van de dagloongrens van f 16.is door de Sociale Verzekering's- raad voorgesteld. Bij een door die raad ingesteld onderzoek is namelijk gebleken dat bij meetellen van het werknemers aandeel de administratie van bedrijfs verenigingen en werknemers vertragen de moeilijkheden ondervindt. Prins Bernhard op het vliegveld Buenos Aires Prins Bernhard, die op weg is naar Chili, heeft gistermiddag korte tijd vertoefd op het vliegveld van Buenos- Aires. De Prins, die werd begroet door ver scheidene Argentijnse regeringsautori teiten en Nederlandse diplomaten te Buenos Aires, zei zeer verheugd te zijn zich weer op het Amerikaanse conti nent te bevinden, waar Nederland tal rijke trouwe vrienden heeft. NOODWET VERVOER IN OORLOGSTIJD INGEDIEND Bij de Tweede Kamer is gisteren het ontwerp van de vervoersnoodwet inge diend, waarin de regeling van het na tionale verkeer is vastgelegd, voor tijd van oorlog. In de memorie van 'toelich ting wordt gezegd, dat in oorlogstijd niet langer geldt, dat vervoersontwik- keling bepaalt wordt door economische behoeften, maar door de militaire situ atie. Het is daarvoor nodig, dat, vooral omdat Nederland verplichtingen heeft in NAVO-verband, een centraal orgaan het ganse vervoer regelen kan. Daartoe zal een klein college worden Ingesteld van hoofdambtenaren van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, waaraan een militair deskundige van het ministerie van Oorlog zal worden toegevoegd. De vervoersnoodwet valt onder de verantwoordelijkheid van de minister van Verkeer en Waterstaat. Zodra ech ter de staat van beleg wordt afgekon digd, deelt deze bewindsman de ver antwoording met zijn ambtsgenoot van Oorlog. Onder de vervoersnoodwet vallen alle soorten schepen, motorrijtuigen, trams en treinen, aanhangwagens en zelfs wagens met paardetractie, omdat de meidagen van 1940 de noodzaak daar van geleerd hebben. Artikel 18 van deze wet bevat een regeling voor vergoeding aan hen die vervoersmiddelen hebben moeten af staan. Deze regeling, zo blijkt uit de memorie van toelichting is getroffen om de normale commerciële sfeer van het vervoersbedrijf in het algemeen zo min mogelijk te verstoren. Als regel zal diegene, die een vervoersprestatie le vert, op normale wijze en langs nol-male weg voor zijn diensten worden beloond. Lichte wapens uit V.S. voor Indonesië? De V.S. beraden zich over een Indo nesisch verzoek om voor een waarde van ongeveer 10 miljoen dollar licht militair materieel aan te kopen, zo is gisteren in diplomatieke kringen te Washington vernomen. Een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde des gevraagd, dat „men aanvullende hulp overweegt". In genoemde kringen werd een be richt uit Djakarta, dat het verzoek de aankoop van lichte wapens en bijbe horend materieel ter waarde van on geveer 10 miljoen dollar betreft, in grote ljjnen juist genoemd. Lichtsignaal gezien bij Groenland Amerikaanse kotter volgt aanwijzing van vliegtuig De kotter van de Amerikaanse kust wacht „Campbell", die naar overleven den van de ramp met „Hans Hedtoft" zoekt, vaart op het ogenblik op volle snelheid door het ijskoude Oceaanwater, nadat een vliegtuig had gemeld, dat het een lichtsignaal had gezien, zo is door de Amerikaanse kustwacht in New York meegedeeld. Het vliegtuig, dat het ge bied afzocht waar de „Hans Hedtoft" vrijdag op een Ijsberg is gelopen, zou een „vaag licht" hebben gezien. Het zoeken wordt thans met steeds minder hoop op resultaat voortgezet. Het gebied waarin wordt gezocht naar wrakstukken of overlevenden in red dingboten, is uitgebreid tot op 70 mijl ten zuiden van Groenland. Het zoeken wordt belemmerd door een stroom van grote ijsschotsen, afkomstig van de Groenlandse gletsjers. Zo ploeterde het halve Zwitserse vrachtschip Nyonachter een sleepboot aan naar de Nieuwe Waterweg. In ons land zal het schip een nieuwe voorhelft krijgen. De oorspronkelijke voorste helft ging verlorentoen het schip strandde voor de Engelse kust. ANP-Foto nam deze opname van het merkwaardige gevaarte ter hoogte van de Doggersbank. Drie doden (Speciale berichtgeving) Vannacht om kwart over drie vloog een grijze Skoda-personenauto op de Singelweg bij het op de grens van Utrecht en Maartensdijk gelegen Fort Blauwkapel uit de bocht de Fortgracht in. Van de vier personen, die zich in de tweedeursauto bevonden, kon alleen de 41-jarige mevrouw G. van Altena-Knoppers uit Hilversum zich redden. De drie overige inzittenden kwamen door verdrinking om het leven. Het zijn de 31-jarige kelner G. van Altena uit Hilversum, Achterom 45, en twee beroepsmatrozen van het Marinekamp Hilversum, de 25-jarige H. J. Oene uit de Reigerstraat 107 te Haarlem en de 25-jarige Jansen van *t Laar, Van Loghemstraat 23 te Deventer. Over de toedracht van het ongeluk tast de Utrechtse verkeerspolitie in het duister. Het onderzoek wordt ingesteld in samenwerking met de Rijkspolitie van Maartensdijk, aangezien de weg Maartensdijks en de gracht Utrechts gebied is. Burgemeester mr. H. H. Schuller van Maartensdijk was van nacht bij de bergingswerkzaamheden aanwezig. De auto is op de kop ln het water terecht gekomen, ongeveer twee meter uit de kant. Voor driekwart raakte de Skoda onder water. Mevrouw Van Al tena was de enige, die kans zag zich te bevrijden. Zij moet ongeveer een kwar tier op dJeze verlaten weg hebben staan roepen en zwaaien, eer haar alarm op gemerkt werd. Een totnutoe onbekend gebleven automobilist, die door de vrouw werd aangehouden, waarschuwde de po litie. Mevrouw Van Altena moest daar na met een shock naar het St.-Anto- nlusziekenhuis te Utrecht worden over gebracht. Nadat het alarm was opgemerkt, riep de politie onmiddellijk een kraan wagen op. Naar schatting hebben de Tijdens mist en sneeuwval Aantal doden onbekend, maar zeker acht Door nog onbekende oorzaak is vannacht een verkeersvliegtuig van het type Lockheed Constella tion Electra tijdens dichte mist en sneeuwval neergestort in de East River bij New York, dichtbij het vliegveld La Guardia. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De Nederlandse Spoorwegen hebben als proef enige perron-stof zuigers in gebruik genomen om de faam van de Hollandse zindelijk heid hoog te houden. Een van deze apparaten in actie in het Centraal Station te Amsterdam. Aan boord van het toestel bevon den zich 67 passagiers en vijf be- mo.nningsleden. Hoeveel personen er bij de ramp zijn omgekomen, was vanmiddag omstreeks het middag uur nog niet bekend. Wel staat vast, dat tenminste acht mensen de dood hebben gevonden, maar andere be richten spraken reeds over vijfen twintig lijken, die geborgen zouden zijn. Vijf schepen van de kustwacht, een sleepboot en een hefschroefvliegtuig zoeken naar overlevenden, maar het reddingswerk wordt ernstig bemoeilijkt door de weersomstandigheden, in het bijzonder de mist. Bovendien voert de snelle stroom lijken mee. Gewonden, die zich zwemmend in veiligheid wil den brengen, werden door de rivier meegesleept, voordat zij de oever of de boten konden bereiken. Tien overlevenden, die door de sche pen werden opgepikt, zijn met ambu lances naar een ziekenhuis gebracht. Verscheidene van hen waren er zeer ernstig aan toe. De politie deelde mede, dat het vier motorige toestel waarschijnlijk het vliegveld van La Guardia, waar het komend van Chicago moest landen, heeft gemist. Het toestel stortte in de East River tussen Rickers Island en de Bronx. Het eiland ligt ongeveer twee kilometer ten oosten van Manhattan. Twee jaar geleden, op 1 februari 1957, stortte een vliegtuig van de Northeast Airlines tijdens een sneeuwstorm op Rickers Island neer. Toen vonden 20 mensen de dood, 74 overleefden de ramp. Een woordvoerder van de kustwacht vertelde, dat op een afstand van an derhalve kilometer van de plaats van de ramp een stuk van de romp ter grootte van zes meter werd gevonden. Het verongelukte toestel had een tur bine-propeller aandrijving. Het had een maximumsnelheid van ongeveer 700 kilometer per uur en kon 81 passagiers vervoeren. slachtoffers ongeveer 20 minuten in het Ijskoude water gelegen. De stoffelijke overschotten werden naar het Stads- en Akademisch-ziekenhuis te Utrecht over gebracht. Bij het politie-onderzoek bleek, dat de bochtige weg kurkdroog moet zijn ge weest. Een technisch onderzoek van de naar het hoofdbureau gesleepte wagen wees uit, dat de linker voorband vol komen glad was afgesleten. Ook de rech ter achterband van het oude autootje was slecht. Verder vond men, dat de f usee-pennen van het linker voorwiel slecht waren, wat by een bepaalde snel heid slingeren van het wiel tot gevolg kan hebben. De remmen waren prima in orde. Een remspoor is niet gevonden, maar ook dit is geen bewijs, dat er niet geremd zou zijn. Juist bij het beste remmen vindt men geen sporen op de weg. Zolang mevrouw Van Altena niet kan worden gehoord, onthoudt de politie zich van een oordeel over de toedracht, omdat uit de waarnemingen, die totnu toe konden worden gedaan, nog geen be trouwbaar beeld over de mogelijke oor zaak van het ongeluk naar voren is gekomen. Naar uit het Marinekamp te Hilver sum werd vernomen, waren de beide beroepsmatrozen magazijnbeheerder eer ste klas. Sinds december waren zij in kaderopleiding voor korporaal. Zij wa ren ongehuwd. Hun uitstapje werd be schreven als passagieren. Twee Japanse soldaten gaan nog door met vechten De Philippijnse politie is met hon den een grote speurtocht begonnen naar twee Japanse militairen, die niet weten dat de tweede wereldoor log is afgelopen en nog steeds met vechten doorgaan. De Japanners een tweede luitenant en een ser geant, hebben zondag een wegwer ker neergeschoten. De vorige maand hebben zij een boer gewond. Zij heb ben zich, sedert dertien jaar geleden de Phïlippijnen door de Amerikanen werden bevrijd, in de bossen van het eiland Lubang verborgen gehouden. Functionarissen van de Japanse ambassade in Manilla hebben vorig jaar pamfletten boven het eiland la ten uitwerpen om de vechtjassen mede te delen dat de oorlog afgelo pen is en dat ze zich moeten overge ven. Men is er echter niet in ge- slaag'. in contact met de militairen te treden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1