laatste nieuws De Indische Nederlanders in Amerika hebben het redelijk Oud-minister H. J. Hofstra sprak de P.v.d.A. in Oegstgeest voor WOENSDAG 4 FEBRUARI 1959 Technisch geschoolden ondervinden in het algemeen de minste moeilijkheden (Speciale berichtgeving) Hoewel zeer velen nauwelijks of nog geen twee jaar in de V.S. wonen, is het welstandspeil van het merendeel der naar Amerika geëmigreerde Indische Neder landers redelijk tot zeer redelijk te noemen. De omstandigheden, waaronder zy leven, zijn gunstig, zowel wat betreft klimaat, huisvesting, sociaal milieu, econo misch uitzicht als de toekomst der kinderen. Dit concludeert de heer T. Cnossen, eerste ondervoorzitter van het emigratiebestuur te Den Haag. in zyn rapport over de cmigratiemogeiykheden van Indische Nederlanders in de V.S. De heer Cnossen heeft een oriënteringsreis gemaakt in verband met het z.g. Pastor-Walter-quotum, dat thans tot de V.S. wordt toegelaten. Over voorkomende mislukkingen zegt het rapport, dat deze zijn terug te bren gen tot ongeschiktheid of tot ziekte en heimwee. Daarom is een deskundige en welbewuste selectie noodzakelyk, waarbij de zichtbaar twijfelachtige gevallen niet via de Nederlandse organen mogen worden voorgedragen. De leeftijdsgrens moet op ongeveer 4045 jaar worden gesteld, speciaal voor administratieve werkers. In het alge meen leert de praktijk, dat het voor mensen, alleen opgeleid voor kantoor- werkzaamheden en niet geschikt voor harde arbeid, moeilijk is een positie te vinden. Voor vrouwen ligt dit doorgaans gemakkelijker. Technische scholing, in het bijzonder op elektro-technisch en elektronisoh gebied, maakt het de immi grant belangryik eenvoudiger aan de slag te komen. Kennis van de Engelse (Amerikaanse) taal noemt het rapport „uiteraard van de grootste betekenis". De landbouw biedt weinig mogelijkhe den. De seizoenwerkzaamheden in deze bedrijfstak worden voornamelijk ver richt door Mexicanen. Het contact met oud-Nederlanders of met een der kerken is zeer belangrijk voor het slagen in een bepaalde rich ting. Maar toch moet men zelf zijn w eg weg vinden en dat betekent „soms zo niet weken" er op uit om werk te vinden en dat betekent „soms dagen, daarop en onaangekondigd. De beta ling staat dan onmiddellijk stil. Dit is de harde praktijk, zo verklaart de heer Cnossen. Speciaal mensen boven de 45 jaar en gezinnen met enkele kleine kinderen komen voor een zware opgave te staan. De berichten en geruchten over gereed staande gemeubileerde huizen met for nuis, koelkast, t.v. en een maand mond- STADSNIEUWS Twee bekerculturen In het Rijksmuseum van Oudheden hield de heer J. D. van der Waals uit Groningen gisteravond een lezing over „Twee bekerculturen". De twee culturen, die voor het late neolithicum in Nederland het meest karakteristiek zijn, zijn deze bekercul turen. Lang werden in ons land beide culturen als een eenheid beschouwd. Tegenwoordig ziet men echter twee verschillende culturen, waarvan de ene, de „standvoetbekercultuur", samen hangt met de z.g. .strijdhamerculturen*, die hun oorsprong waarschijnlijk in het zuidwest-Russische steppengebied had den, terwijl de andere, de „klokbeker cultuur", vry zeker van Spaanse oor sprong was. Zij ontmoeten elkaar in Nederland. Op grond van vele belangrijke vond sten kunnen wij, aldus spreker, ons een beeld vormen van deze bij uitstek inter nationale fase van onze voorgeschiede nis. Aan de hand van lichtbeelden wer den de ontwikkeling en onderlinge be ïnvloeding van beide culturen in ons land duidelijk gemaakt. In het Gemeentemuseum te Arnhem wordt thans een tentoonstelling, gewijd aan deze culturen, gehouden. Doel daar van ls tot uitdrukking te brengen, welke bindingen het Nederlandse cultuurbeeld uit die periode heeft met andere ge bieden van West- en Midden Europa. Daarbij wordt een overzicht gegeven van de bijbehorende cultuurverschijnse len, zoals levenswijze, grafbouw, werk tuigen, sieraden, e.d. Het is voor de eerste maal, dat de belangrijkste stuk ken die in Nederland gevonden zijn en over verschillende Nederlandse musea zijn verspreid, in een overzicht bijeen zijn gebracht. Jaarvergadering Vola Onder leiding van de voorzitter, de heer J. P. Zwanenburg, hield de Vereni ging van Oud-leerlingen der Am bachtsschool te Leiden gisteravond in de kleine zaal der Stadsgehoorzaal haar jaarvergadering. De secretaris, de heer G E. R. Kuyntjes, had in zyn jaarver slag o.m. het overlijden van de oud-di recteur, de heer C. Brilman, alsmede de viering van het dertigjarig bestaan van de Vola vermeld. Hij zei verder, dat er in het afgelopen jaar weer heel wat excursies en filmavonden georganiseerd konden worden. De penningmeester, de heer J. Dijkstra, heeft voor een klein batig saldo kunnen zorgen. Er werd op deze vergadering ook een bestuursver kiezing gehouden. Tot opvolger van de eerste voorzitter, die zich niet herkies baar stelde, werd de tweede voorzitter, de heer K. van Vliet, gekozen. De twee andere aftredende bestuursleden wer den herkozen. Ir. A. M. Vos van de NV HandelmJJ v.h. Joh. H. van der Meiden tc Amersfoort hield op deze avond een voordracht over warmwatertoestellen, hun functie en toepassing. OUDERAVOND CHR. NAT. SCHOOL OBRECHTSTRAAT De eerste ouderavond van deze nieuwe school in het Haagwegkwartier werd zeer goed bezocht. De avond stond onder leiding van de heer A. J. v. d. Berg, bestuurslid van de Ver. voor Lager Onderwijs op Geref. Grondslag, die in zyn openingswoord de waarden van het christelijk onder wijs schetste en wees op zijn vorming vanuit Bijbelse visie, waarin vooral de liefde een grote rol speelt. De liefde, die daarom zo belangrijk is, omdat zij karaktervormend een gewichtig element is in de opvoeding om te leren op meer juiste wijze de medemens tege moet te treden. Vanuit dit gezichtspunt wil de heer v. d. Berg ook het verkeers- onderwijs gegeven zien: liefde tot de medemens. Hierna was het woord aan het hoofd der school, de heer L. Noorduin. Hij bepleitte en onderstreepte opnieuw het recht van het bestaan der christelijke school. Vervolgens werden nog enkele interne zaken behandeld en werd over een losser klasseverband, waarbij zitten blijven tot een minimum wordt beperkt, met de ouders van gedachten gewisseld. Na de pauze was er gelegenheid tot bezichtiging van het gemaakte werk. Hiervan werd druk gebruik gemaakt. voorraad moeten radioaal de kop wor den ingedrukt. In dit verband wijst het rapport er nog eens op dat „sponsoring" (het verlenen van bemiddeling bij im migratie) wil zeggen „de mogelijkheid geven om naar de V.S. te emigreren", dus het verkrijgen van een visum en niets méér. Hulp bij het zoeken naar huisvesting en een baan is welwillend heid. Vele klachten heeft de heer Cnossen tijdens zijn reis overigens opgevangen over de in Nederland gegeven raad geen meubelen mee te nemen. Men betreurde het zijn bezittingen goedkoop in ons land van de hand te hebben gedaan om daarna in Amerika genoodzaakt te wor den zich van de schaarse dollars nieuwe meubelen aan te schaffen. Typisöh voor het Amerikaanse leven is het in het rapport opgenomen advies om vóór de emigratie zich het besturen van een auto eigen te maken. Bij het zoeken van een betrekking blijkt het gebruik van een auto namelijk effectiever*en goed koper te zijn dan het reizen per bus of tram. Van hun huidskleur bleken de meeste immigranten weinig of geen last te ondervinden. Slechts in plaatsen (zoals b.v. Chicago) waar een sterke penetra tie van de negers opvalt, bestaan moei lijkheden by het zoeken van woongele genheid. Overigens moeten de meeste Amerikanen even wennen aan de idee van een „bruine Nederlander". Koninklijk Paar bij „Vrijheren van het woud" H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden en ex-Koning Leopold van België met Prinses Lilian van Rethy zullen de galavoorstelling bijwonen van de film over Belgische Kongo „Vrij heren van het woud", die gegeven wordt in het City-theater te Amsterdam op vrijdagavond 6 maart a.s. Koning Leopold heeft het initiatief genomen voor het doen vervaardigen van deze film door de wetenschappelijke internationale stichting te Brussel. Over eenkomstig de wens van Koningin Ju liana zal de opbrengst van deze gala voorstelling ter beschikking worden ge steld van de Hoge Commissaris der V.N. voor de vluchtelingen. Een groot deel van de opbrengst zal op verzoek van H.M. bestemd worden voor het werk van de Belgische Dominicaan pater Pire winnaar van de Nobelprijs voor de vrede die ijvert voor hot stichten van vluchtelingendorpen in Europa. Voor de Belgische hoofdfilm zal „Tus senspel bij kaarslicht" worden vertoond, een zojuist door de Nederlandse cineast Oh ar les Huguenot van der Linden be ëindigde film over de poppenspeler Harry van Tussenbroek. De mogelijkheid 'bestaat, dat er een t.v.-uitzending aan deze Koninklijke voorstelling zal worden gewijd, die ook naar België gerelayeerd zal worden, en waarin beelden van de aankomst van de Koninklijke gasten bij het theater op het filmdoek ln het City-<theater te zien zullen zijn. Doodstraf voor aanslag op Soekarno De officier van Justitie van de bijzon dere Rechtbank te Djakarta heeft de doodstraf geëist tegen Wahab Rena, die terecht staat wegens medeplichtigheid aan de aanslag op het leven van presi dent Soekarno in november 1957. Drie andere beklaagden in deze zaak. die bekend staat als de „TJikini-affaire" werden bij eerdere uitspraken tot de doodstraf, resp. gevangenisstraffen van 20 jaar veroordeeld. Partij wil verantwoordelijkheid dragen Het aantal plaatsen in de grote zaal van Het Witte Huis was gister avond nauwelijks voldoende voor de talrijke belangstellenden die ge komen waren om te luisteren naar oud-minister H. J. Hofstra, die voor de Oegstgeester afdeling van de Partij v. d. Arbeid sprak over „Het financieel beleid en kabinetscrisis". Deze vergadering stond onder leiding van de voorzitter der afdeling, de heer J. S. v. Mameren, die een welkomstwoord sprak en enkele zakelijke mededelingen deed. De heer Hofstra begon met op te merken, dat het belastingwetsontwerp, waardoor de kabinetscrisis ontstaan is, wel de aanleiding tot die crisis was, doch dat de oorzaken dieper lagen. Z.i. was in de jaren 19461956 de tegenstel ling: progressief-conservatief geleidelijk aan toegenomen. Zelfs was er een kans dat een rechts kabinet zou zijn ont staan in 1956 indien de CHU daaraan meegewerkt zou hebben. Het was vooral de KVP, waar het conservatisme groter invloed kreeg, mede door het optreden van de z.g. Wel ter-groep. De verwijten aan het adres van de PvdA werden steeds talrijker. Het kabinet was het volkomen eens over een twee-jarig tijd vak voor handhaving van de verhoogde belastingen. Die periode was volgens de heer Hofstra beslist noodzakelijk. Im mers in het begin van 1959 wordt al begonnen met de voorbereidingen voor de begroting voor 1960 en geen minister van Financiën is in staat te werken zon der te weten waarop men rekenen kan. Hij zelf kon niet anders dan het onaan vaardbaar uitspreken en nu kreeg het conservatisme zijn grote kans. Van KVP-ziJde heeft men geen enkel zakelijk argument weten aan te voeren. Men wilde blijkbaar de socialistische minis ters kwijt en men wil nu oogsten waar men nooit gezaaid heeft. Volgens de heer Hofstra heeft de PvdA het spel altijd loyaal gespeeld en nooit ge schroomd minder populaire maatregelen te nemen, waarbij o.m. te denken is aan de bestedingsbeperking. De overige po litieke partijen hebben niet zo'n fraaie houding aangenomen, door te verklaren zich niet te willen houden aan het ka- binetsprogram van 1956, waaraan met zoveel zorg was gewerkt. De heer Hofstra beklaagde zich over de ondank, want de PvdA heeft z.i. zeer belangrijk werk gedaan sedert 1946. Hy herinnert aan het gezegde: wie breekt betaalt en paste dat toe op de partijen, die de crisis veroorzaakten en moreel alsdan verplicht zyn een nieuwe regering te vormen. Doch daartoe is men niet in staat, men durft de conse quenties van zijn eigen daden niet aan, hetgeen uit het oogpunt van democratie uiterst bedenkelijk is. Men had dus zelf op de bok moeten gaan zitten. VOORUIT OF TERUG En wat wil ons volk nu? Vooruit of terug? Een progresief beleid volgen, of de kant op van het dorre conservatisme? Z.i. is dit conservatisme een negatie van de samenwerking, die juist in een pro gressief beleid van zo grote waarde is en voorgestaan door de PvdA. Spreker wees op het enorme belang van plan- politiek. Het kan niet anders of het planmatig denken doordringt steeds meer het maatschappelijk leven. Het vrljespel der maatschappelijke krachten is voorby. Mede dank zU de socialisti sche politiek zyn in het afgelopen jaar twee records bereikt, n.l. in de woning bouw en in de scholenbouw. Als men ln de KVP en WD voortdurend aan dringt op belastingverlaging, dan zal er steeds een vechtparty tussen kabinet en Kamer zyn, hetgeen niet strookt met onze Grondwet. VERWIJTEN Spr. verweet de confessionele partyen gebrek aan christeiykheid en vooral de VVD kwam er in de beschouwingen van de heer Hofstra slecht af. De groei dier party is ontstaan omdat men daar tegen vrywel alles „neen" zegt. Het gevolg ls dat men dan een vergaarbak wordt van het negativisme. De VVD doet aan een regering nooit mee. hoe de verkiezings uitslag ook zal zyn. Men speculeert al leen op de ontevredenheid hier en daar. Spr wekte zijn gehoor op vooral de pro gressieve iyn te blijven volgen. De a.s. verkiezingen zyn byzonder belangrijk, want de grote aanval op de PvdA is begonnen. Na de pauze werd o.m. gevraagd of naar de mening van de heer Hofstra, de PvdA wèl of niet in de oppositie zou komen. Het antwoord was, dat een grote politieke partij zich bezwaarlyk een op positie kan veroorloven. Immers het dienen van de eigen beginselen moet hoofdzaak zyn. De PvdA wil verantwoordelijkheid dragen. Er zyn volgens de heer Hofstra evenwel twee voorwaarden: er moet een duidelijk regeringsprogram zyn en er moeten waarborgen komen, dat dit ook zal worden uitgevoerd. Het aantal gestelde vragen was niet talrijk, zodat de spreker daaraan nogal ruim aandacht kon besteden. LEIDERDORP RAADSAGENDA Op vrydag 6 februari hoopt de raad der gemeente te vergaderen om 7.45 uur en de volgende agenda af te werken: Voorstel tot vaststelling der destructie verordening; van een nieuwe verorde ning voor de vleeskeuringsdienst; tot verlenging van de ontruimingstermijn van onbewoonbaarverklaarde woningen: vaststelling resp. goedkeuring van de volgende begrotingen voor 1959: a. van het waterleidingbedryf; b. van het wo ningbedrijf; c. van het grondbedrijf; d. van het Bureau Sociale Zorg; e. van de Zwemvereniging; f. de gemeentebegro ting en tenslotte vaststelling van de be dragen per leerling voor het gewoon la ger onderwUs en het bijzonder uitge breid lager onderwUs. Raadsstukken VASTSTELLING DESTRUCTIE-VERORDENING B. en W. hebben van de directeur van het openbaar slachthuis te Leiden een aavies ontvangen inzake de aangifte, bewaring, het ophalen en vervoeren van destructiemateriaal. Dit advies is aan- zienlyk eenvoudiger dan dat van Ged. Staten; en voldoet nochtans aan de eisen, die B. en W. daaraan voor deze gemeente menen te moeten stellen. Als hoofdregel bevat de verordening de verplichting alle destructiemarerieel te vervoeren naar de noodslachtplaats; dit geldt ook voor dode honden en kat ten, tenzij ze begraven, verbrand, gecre meerd of opgezet worden. B. en W. stel len de raad voor deze verordening vast te stellen. VERHOGING KEURLONEN Het is gebleken, dat de vleeskeurings dienst voor de kringgemeenten, w.o. ook onze gemeente valt, jaarlijks een be langrijk tekort oplevert. Voor 1953 en 1959 is dit tekort geraamd op f3500. Over voorgaande jaren zijn deze te korten steeds gedragen door de ge meente Leiden. Nu heeft het gemeente bestuur van Leiden overleg gepleegd met de kringgemeenten. B. en W. stel len nu de raad voor hun stem te geven aan het voorstel van een verhoging van dc keurlonen in de kringgemeenten met ongeveer 25 tot hetzelfde peil als te Leiden geldt ..ZIJLKWARTIER" KRIJGT CLUBGEBOUW De voorzitter van de buurtspeel turn vereniging ..Het Zijlkwartier" deelde ons mede dat door bemiddeling van bur gemeester van Diepeningen de vereni ging van de directie der Touwfabrieken een dubbelwandige keet gekregen heeft. Deze keet staat nog op het terrein der V.T.. en zal. na afgebroken te zijn. door eigen mensen weer opgebouwd worden 'op het speelterrein aan de M.P. Splin terlaan. Dit toekomstig „clubhuis" voorziet in een grote behoefte. Reeds vanaf 1945 is de vereniging zeer actief werkzaam, want onder leiding van een damescomité zijn er vele clubies voor de jeugd, zowel knutsel, als naaiclubjes. De korfbalclub ..Zijlkwartier" met z'n twee twaalftallen zal ln het nieuwe gebouw tje kleedgelegenheid kunnen vinden. De „Risico" aan de grond Schippers aten meeuwen (Speciale berichtgeving) Schipper H. Boskma uit Bergum en zijn knecht S. Bersma uit Eernewoude (Fr.) bevinden zich sinds zaterdagavond op hun scheepje „Risico" bij het onbe woonde eilandje Griend, dat in de Wad denzee tussen Harlingen en Terschelling ligt. Tengevolge van de mist is het scheepje aan de grond gelopen. Het was op weg van Harlingen naar Vüeland met een lading schelpen. De reddingboot Brandaris van Terschelling is vandaag reeds voor de tweede keer uitgevaren om de mannen aardappelen, groente, brood en brandstof te brengen. De schippers hadden namelyk slechts voor 1 dag voedsel aan boord. De hond, die zy by zich hebben, zorgde er even wel voor, dat er wat afwisseling in het menu kon komen, want hy ving een van de vele zeemeeuwen, die er op dit eiland zyn. In het water, dat zU gelukkig in geruime mate by zioh hadden, hebben d/e mannen deze meeuw gekookt en daarna hebben zij het vlees broederlijk met de hond gedeeld. Zolang de wind in de oostelijke hoek blyft, zal het niet gelukken om vlot te komen. De mannen willen het schip echter niet in de steek laten. Zolang zy voldoende brandstof kunnen krijgen, kunnen zij het aan boord nog best volhouden, zo hebben zij aan schipper Jannes Toxopeus van de reddingboot Brandaris verteld. Akkoord van Euratom en Groot - Brittannië In Londen is vandaag een akkoord getekend tussen Euratom en Groot- Brittannië. Namens Euratom geschiedde dit door de vice-voorzitter van de Euro- tom-commlssie, Medi (Italië) en de leden van de commissie, mr. Sassen (Nederland), De Groote (België) en Krekeier (Westduitse Bondsrepubliek). Namens Groot-Brittanm? tekende de minister van Buitenlandse Zaken, Sel- wyn Lloyd. Groot-Brittannië biedt in deze over eenkomst tussen Euratom en Groot- Brittannië liberalere voorwaarden aan voor samenwerking op het gebied van de kernenergie dan in de bestaande tweezijdige akkoorden met afzonderlijke landen, aldus deelde een woordvoerder van Euratom te Brussel mede. In de tweezydige akkoorden was bepaald, dat landen die Britse kernreactors wilden kopen, ook 'brandstof in Groot-Brittan nië moesten betrekken. Maar de landen van Euratom zullen voortaan niet ver plicht zijn brandstof van de Britten te kopen. Deze bepaling werd in het nieu we akkoord opgenomen, omdat enkele Euratomlanden hopen zelf de brandstof te produceren, die zy voor de reactors van Britse makely nodig hebben. OEGSTGEEST Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het ingenieurs examen voor elektrotechnisch ingenieur onze plaatsgenoot J. Boeré. Rijkspostspaarbank Aan het post kantoor werd in januari f. 109.269.41 in gelegd en terugbetaald f. 81.723.40. VERKOOPDAG VOOR DE ZENDING De Vrouwen-zendingskring te Oegst geest heeft gisteren in het Zendingshuis de jaarlykse verkoopdag gehouden, gro tendeels van ten geschenke gekregen ar tikelen. Het bezoek en de bereidheid tot kopen was bevredigend. De conversatiezaal bood tevens gele genheid thee te drinken met diverse soorten gebak. De opbrengst van deze verkoopdag is bestemd voor de maan delijkse verzending van voedselpakket ten aan zendingsarbeiders, voornamelyk in Indonesië. GENERAAL J. J. MOJET OVERLEDEN Op 31 januari is na een langdurige ziekte op 60-jarige leeftyd overleden de generaal-majoor der artillerie b.d. Joh. Jac. Mojet, van het voormalig K.N.I.L. De overledene is heden in alle stilte ge cremeerd. Hy was drager van het officierskruis van de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. WARMOND LOOP DER BEVOLKING De bevolking op 1 januari 1958 bedroeg 2248 mannen en 1983 vrouwen, totaal 4231. Er werden 43 Jongens en 52 meisjes totaal 95, geboren. Er vestigden zich 193 mannen en 93 vrouwen, totaal 286, in deze gemeente. Er overleden 16 mannen en 11 vrouwen; 192 mannen en 111 vrou wen vertrokken. De totale toename van het aantal inwoners bedroeg 51, t.w. 28 mannen en 23 vrouwen. De bevolking bedroeg op 1 januari 1959 dus 4282. WASSENAAR Werkbezoek Commissaris der Koningin aan de politie Mr. J. Klaasesz, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland heeft gisteren de gehele middag door- gebraent bij de Wassenaarse politie. Bij zijn werkbezoek werd mr. Klaasesz vergezeld door mr. H. A. N. Dinger van Kruiningen, ohef van zyn kabinet en mr. R. M. Gallas, hoofd van de afde ling openbare orde en Justitiële zaken van dit kabinet. Nadat in aanwezigheid van de burgemeester, dr. S. F. A. C. M. Baron van Wynbergen, de commissaris van politie, de heer J. J. Maandag op het politiebureau een uiteenzetting ge geven had van de organisatie van zijn korps, maakte de Commissaris der Koningin een rondgang door het poli tiebureau en later ook door de garages, het houten noodgebouw waarin de ver keersdienst gehuisvest is en de schiet loods. waar een schietoefening gehou den werd. Ook woonde mr. Klaasesz een gedeelte by van een verkeersles door de verkeerspedagoog, de heer Th. van der Hoek in het verkeerslokaal. In de theoriezaal van het politiebu reau ontving mr. Klaasesz de voorzitters van de plaatselijke afdelingen der po li tie-vakbond en, de leden van de plaat selijke commissie voor de reserve-poli- tle en enkele leden van de reserve-po- litie. Verder stonden nog op het program ma het bijwonen van een dienstsport- les in de gymnastiekzaal in de Van Heeckerenstraat. een bezoek aan de po litiepost aan de Sohouwweg, bezichti ging van de verkeerssituatie op de Deyl tydens het spitsuur en een demonstratie met het Traffipax-foto-apparaat op de Ryksstraatweg. ZOET ER WOl IDE Aan de Technisohe Hogeschool te Delft is geslaagd voor het kandidaats examen voor elektrotechnisch ingenieur onze plaatsgenoot W. de Jong. VARIA Soms wordt de mens ten voorbeeld van anderen gesteld. In Londen werden twee kunststudentjes ge snapt, omdat zy in een warenhuis verschillende mooie spullen wegpik ten. De vader van de Jongste spoedde zich van Milaan naar ce Engelse hoofdstad om te proberen zijn dochter los te krijgen De rech ter werd vertederd door dit ouder- lyk gebaar. Hij vond de vader een voorbeeld voor die van het andere meisje, die niets van zich had laten horen. Hij vond het zo aardig van de eerste vader, dat hij diens doch ter vrijsprak. Maar de ander moest zes weken brommen en werd toen bovendien nog het land uit gezet 1 Soms moet de mens plotseling over schakelen. Jarenlang moesten de in woners van de Argentynse hoofd stad Buenos Aires zich in een ry op stellen voor de taxistandplaatsen om zo te trachten eens aan de beurt te komen. Maar toen bij regerings maatregel de prys met niet minder dan 90 werd verhoogd, draaide de boel andersom. Nu worden de wandelaars als het ware door de taxi's achterna gereden, of zy niet alsjeblieft willen rijden inplaats van lopen. En aan dit idee kunnen de mensen uit Buenos Aires nog maar slecht wennen. Vliegramp bij New York eiste zeker 25 levens Omstreeks twee uur kwam het be richt, dat elf overlevenden van de vlieg ramp bij New York (men zie de eerste pagina) aan land waren gebracht en 25 lijken geborgen. Men was pessimis tisch over de kans, dat nog veel over levenden zullen worden gevonden. Voor zover thans bekend bevonden zich alleen Amerikanen aan boord van het toestel. Het vliegtuig brak bij het neerstor ten in de rivier, die ter plaatse ondiep is, in tweeën. Een der overlevenden is een jongen van acht jaar die zwemmend bij het wrak werd aangetroffen. FRANKRIJK BEPERKT INTERNATIONAAL WEGVERVOER De Ned. Int. Wegvervoerorganisatie deelt mede, dat het Franse ministerie van Vervoer het aantal autorisaties voor buitenlands wegtransport op Frankrijk aanzienlyk heeft beperkt. Pogingen van de Niwo om deze maat regelen op te doen sohorten, teneinde onderhandelingen door de overheden mogelyk te maken, zUn tot dusverre niet gelukt. Goederenvervoerders, die transporten op Frankryk uitvoeren, moeten er vol gens de Niwo op rekenen, dat zy in februari hoogstens tweederde deel van de autorisaties, welke in januari werden uitgegeven, zullen kunnen krygen. Bo vendien zullen deze afhankelyk zijn van het al of niet aanwezig zUn van formu lieren voor autorisatie en of het toege wezen contingent het verlenen van een of enige autorisaties aan de betrokkenen toelaat. „EENZAAM MAAR NIET ALLEEN" VERSCHIJNT IN NOORWEGEN „Eenzaam maar niet alleen" van Prinses Wilhelmina zal ook in Noor wegen in de Noorse taal verschijnen. De eerste buitenlandse uitgave van dit boell, waarin men de persoonlijke herinneringen van Prinses Wilhel mina kan lezen, zal worden verzorgd door de protestantse uitgeverij Lut- herstiftelsens Vorlog in Oslo. Naar bekend heeft Prinses Wilhel mina zowel gedurende haar regering als daarna menig bezoek aan Noorwegen gebracht. In haar boek beschrijft ze hiervan enkele. Ook de Noorse uitgave zal geïllustreerd worden met reproduk- ties van haar eigen tekeningen en schil deryen. Een klein aantal daarvan heeft zy destyds in Noorwegen gemaakt. De officiële verschijningsdatum van het boek in Nederland is 10 februari a.s. De boekhandel is reeds bevoorraad. Soms heeft de mens geluk. Majorle Gwynn wilde in een warenhuis ln Londen een paar handschoenen ko pen. Zoals dat gaat met vrouwen paste zy verscheidene paren aan, voordat zy eigenlijk tot haar keuze kon komen. Toen zy het laatste paar uittrok, bleek zy plotseling een diamanten ring om haar ringvinger te hebben. Van een klant, d;e reeds eerder dit paar handschoenen ge past had, was deze ring in de hand schoen blijven steken Hoeveel moeite men ook deed om de eige naresse op te sporen, het mocht niet baten, zodat Majorie voorlopg de ring in beheer mocht houden. Soms is het de mens niet gauw naar de ein. Een rechter in Edinburgh verdaagde een zitting omdat hij het in de reohtzaal te koud vond. De concierge nam als een gewaar schuwd man maatregelen om her haling te voorkomen. Hij stookte de volgende dag de kachel eens lek ker op en stond achter in de zaal voldaan toe te kijken hoe de rech ter met een tevreden gezicht plaats zou nemen aether de groene tafel. Hoe verbaasd echter was de man, toen zyn baas opeens opstond en de zitting verdaagde. Hy vond het nu te warm. Soms is de mens erg driftig. Een grote vrachtauto reed een fruitstalletje op de markt in Cantania omver. De benadeelde eigenaar wachtte niet eens tot de auto stopte. Hy trok meteen een pistool en begon lustig op de auto los te knallen. Het liep allemaal nog betrekkelijk goed af. Slechts één marktbezoeker kon zo gauw geen dekking zoeken. Hij kreeg een schot ln de schouder. BEURSOVERZICHT Vaste markt Amsterdam, 4 februari. Alle internationale waarden vertoon den vanmiddag een vaste tendens. Phi lips opende op een koers van 533 Door Amerikaanse vraag en speculatieve aan kopen liep de koers op tot 535. De slot- koers van gisteren bedroeg 525. By het sluiten van de markt werden de aan delen op circa 534 verhandeld. De con verteerbare obligaties Philips noteerden circa 6 punten hoger t.o.v. gisteren. De Hollandse Signaal Apparaten N.V., waarin Philips een belang heeft, ontving een miljoenenopdracht uit West-Duits- land; dit werkte de reeds bestaande gunstige stemming voor Philips nog ver der in de hand. Aandelen Kon. Olie trokken belangstelling van Zwitserse zijde en konden zich ruim f2.— verbe teren; de aandelen noteerden boven pa riteit New York. De gunstige berichten van grote dochtermaatschappyen van AKU, o.a. in West-Duitsland en Ame rika, had kopers in de markt gelokt. Ook Duitsland toonde weer belangstel ling voor de rayonaandelen. De koers liep op van 294 tot 298; slotkoers gis teren 291. Voor Unilever bepaalde de opening zich op 477%, doch later werd 480 genoteerd; hierop volgde een lichte reactie. KLM werd onveranderd gead viseerd. Scheepvaarten stil by een goede on dertoon. KNSM en Scheepvaartunie circa 2 punten hoger. In de cultuur sector bleven de koersen nauwelyks pryshoudend. HVA een punt hoger. Staatsfondsen zeer vast. Certificaten Unilever werden op circa 480 geadvi seerd, tegen gisteren 465. Aandelen Am- sterdamsche Bank iets hoger. Voor claims Pletterij Enthoven werd f 400 geadviseerd. De theoretische waar de bedroeg f363. WISSELKOERSEN Amsterdam. 4 februari Londen 10.58%—10.59%; New York 3.76%—3.77%; Montreal 3.87A—3.87H: Parijs 76.85—76.95; Brussel 7.64%— 7.54%; Frankfort 90.24—90.29; Stock holm 72.87%—72.92%; Ztirich 87.44%— 87.49%; Milaan 60.68%—60.73%; Ko penhagen 54.64%—54.69%: Oslo 52.84— 52.89; Wenen 14.53%—14.54% Ankara 3.78%—3.77%; Praag 52.8452.94; Lis sabon 13.20%—13.22y4. Beurs van Amsterdam Woensdag 4 februari ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% 99ff 100 Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obl. 3% 80V» Ned '47 3% (3) 92 92,^ Ned '51 3% 95 %B 96B Ned '53 (3%) 93 93U Ned '56 3% 92 A 92% Ned '48 3% 88% 88% Ned '54 3% 89% 90A Ned '55 I 3V4 90% 9OA Ned '55 II 3% ona! qn% Ned. '37 3 88% 89 Dollarlng '47 3 §2 91% Investeringscert. 3 07 07 Ned. 62-64 3 QfU4 ofiSA Cert NWS 2% go Indië '37 A3 or ai Q74i Grootboek '46 3 5$?? Ned W* 6% 111% 111% ACTIEVE AANDELEN Clt Handl. en Ind. B 40 42% Nat Handelsbank 146% 145 Ned Handelmy. 200 199 Amst Rubber 93% 92% H.VA150% 151% Java Cult24% 25% Senembah129% 12811 Vorstenlanden10% 10% AJK.U 201 298% Berkel's Patent (v.) 230% Calvé Delft cert 465 475 Dell MU.en (Ver.) 153.20 152.55 Kon Pap v Gelder 223% 224% Hoogovens eet 354 354 Müller en Co N. B 312% 312 Ned Kabelfabr 340 339 PhUiPs 525% 534% Philips pref 224 230 Unilever 474^ 47914 Wilton Feyenoord 212 Biliton 2de r 222 225 Dordtse Olie gew 7i8y4 730% Kon Petr (f 20.—) 178.8O 180.80 idem (50 a f 20.— 177.65 180.15 Holl Amer iyn 1(57 167% Java China Paket 139% 140 K.L.M 117.20 117 Kon Ned Stmv Mij 159 s: 161% Kon Paket Mij 133 137% Stoomvaart My Ned 179 17av Nievelt Goudr eert 135 134 4 v Ommeren eert o47v. iarv. Kon Rott Lloyd «2 4 Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVF OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam 47 (3%) 3 93 93 idem '48 (3%) 93 93 R'dam '52-1 (4%) 99% Idem '37 I-m (3%) 94% idem ^S-I (3%) 93% Bankwezen Bank N. G. «58 (5%) 106% 106% id. N W. B. '52 (4%) 98 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95% 96 Premieleningen A'dam '53 3 99% A'dam *51 2% 89% 89% A'dam '56 I 2% 88% 80% A'dam *56 n 2% 97 97% Eindhoven '54 2% 84% 84% Enschede *54 2% 85 84% Den Haag '52 I 2% 94% 95 Idem H 2% 94% 95B R'dam '52 I 2% 92% 92% Idem n 2% 97 Idem '57 2% 104 104 Utrecht '52 2% 95 Z.-Holl. 1957 2% 101% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 396 397 Amst. Bank 268 270 HBU eert225% 224 Rott Bank 234 2*2% Twentsche Bank 211 210% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 284% 282 Borneo Sum. H. My. 70 69 Ned G. en 8p. fabr. 275 277% Kon. Ned Grofsm 131% 131% Internatlo 105 107% Rott Droogdok MU. 595 598 Sikkens Lakfabr "53 493 Tieleman en Dros 7% Ned MU Walv.vrt 90% 91% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 7% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 30A 30% Intern Nickel91% 91A Anaconda 66 H 67 H Bethlehem Steel53% 54% Cities Service 61% 61% General Motors 47% 48% Kennecott104% 105% Republic Steel 72% 71% Shell OU 84% 84 Union Pacific 35% 36% Un States Steel 93% 94% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K 3/2 Edelmet Kon AA 64G Pref wa Idem 68V4 68% Electrolas B 328GL Holl Constructie 349% Ing oui v Bouwnyv 176 175% ld 'i dlv 1958 168 Int Kunst-stott fnd 51 Leidsche Wolspmn 238GL 237% Ver rouwfabrieken 224% 223GL Wernmk's Betonm 112 Va 111 %GL Van wyk Tetlel 71% 72GB Zaalberc 108 109

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11