bedrijfs automobielen Vijfde Republiek maakt schoon schip: Le Troquer beschuldigd RAI MAANDAG S FEBRUARI 1959 Advertentie Mr. Burger op P.v.d.A. congres: „Wij willen er eerst om vechten" „Grootste partij moet op regeringsbeleid in toekomst haar stempel drukken" Op het verkiezingscongres van de P.v.d.A. hield mr. J. A. W. Burger, voor zitter der P. v. d. A.-fractie in de Tweede Kamer, een rede over de politieke situatie. Na jleze rond de verkiezingen in 1956 te hebben geschetst zelde spreker „Wy gaan deze verkiezing in met de politieke vraag aan het Nederlandse volk: wilt gU een rechts kabinet of een kabinet waarin ook de inzichten van de P. v. d. A. tot gelding komen". Mr. Burger bracht vervolgens zijn op de fakkeldragersdag afgelegde verklaring ter sprake. Het was wel haast zeker, dat de poging, die wij daarmede hebben willen doen om het kabinet-Drees staan de te houden moest mislukken, omdat nu eenmaal bij de conservatieve meer derheid de vaste wil bestond om een einde te maken aan het kabinet-Drees; een einde aan de socialistische deelne ming in het Nederlandse regeringsbe leid. Dat bleek uit de uitlatingen der verschillende partijen en uit de punten, waarop men de regering de voet dwars zette, aldus mr. Burger. „Wy willen er eerst nog om vech ten," aldus spreker, „of het Neder landse volk ermee akkoord gaat, dat de P. v. d. A. uit de regering wordt gezet. Niet omdat wy zo belust zgn op het bezetten van ministersposten. Het gaat erom of het acceptabel is, dat de in het parlement grootste party in Nederland niet ook haar stempel zou drukken op het regerings beleid en daaraan haar toekomstvisie verbinden." Wij erkennen, dat de meerderheid in Nederland niet socialistisch is en dus een volledig socialistisch beleid niet zou passen in de huidige politieke verhou dingen zo vervolgde spr. maar waar de P. v. d. A. een derde van het Nederlandse volk achter zich verenigd heeft en zoals in 1956 en nu gebleken is. een regering zonder P. v. d. A. niet kon worden gevormd, dan zal toch er gens in alle duidelijkheid moeten blij ken na verloop van een kabinetsperiode, dat er ook socialisten aan dat kabinet hebben deelgenomen. Dat vinden wij eenvoudig een eis van redelijkheid en democratie. Wij begeren geen oppositie aldus mr. Burger maar wy zullen nog minder aan een regering deelnemen, waarin niet essentiële minima onzer eisen gegarandeerd zyn. De beginselen, waar wij het in de politieke strijd in het jongste verleden op aan hebben laten komen zyn: 1. dat belastinggeld slechts op verantwoorde wijze mag worden besteed; 2. kabinetsafspraken terwille van de regeerbaarheid van ons land dienen te worden nagekomen; 3, een biliyke verhouding dient te be staan in de lastenverdeling op meer- en minderdraagkrachtigen en 4. het constitutionele recht onaantastbaar moet zün voor party politieke belangen. Het congres heeft het verkiezings program aanvaard, nadat een aantal amendementen waren aangebracht en een veel groter aantal op voorstel van het partijbestuur was verworpen. De knelpunten daarbij waren vooral de eis tot de al dan niet gehele af schaffing van de gemeenteclassificatie en die tot een winstdeling voor werk nemers in de bedrijven. Het congres verwierp het amendement van de heer Scheps, die de uitzending van dienstplichtigen naar andere landen buiten Europa dan naar Nieuw-Guinea, ook aan banden wilde zien gelegd. Ook zijn voorstel tot opneming van de eis, het Nieuw-Guinea beleid meer te richten naar volledige zelfstandigheid van dit gebied, werd verworpen. Het voorstel tot het oprichten van een bouwbedrijf door de vakcentrales met medewerking van één of meer politieke partijen, kreeg evenmin kans. (De heer Vermeer had in zijn rede gepleit voor de stichting van een Nationaal Bouwbe drijf, hetgeen volgens hem niet het zelfde is als een Staatsbedrijf). De partyvoorzitter wekte in een slotwoord de aanwezige partijleden op tot de verkiezingsstrUd. Hij deelde mee, dat de party sinds 1 januari j.l. 3739 nieuwe leden heeft geworven en dat de inzameling voor het strydfonds „Het komt er nü op aan" zeer goede resultaten oplevert. Journalisten aanvaarden de nieuwe C.A.O. De kringraden van de drie in de Fe deratie van Nederlandse journalisten samenwerkende j ournalistenor ganisa- ties hebben zaterdag in een gemeen schappelijke vergadering te Utrecht de ontwerp-CAO voor dagbladjournalisten 1959 aanvaard. De ledenvergadering van de Vereniging van Dagbladuitgevers „De Nederlandse Dagbladpers" heeft zich reeds eerder met deze ontwerp-CAO ver enigd. De CAO 1959 zal nu ter goedkeu ring aan het College van Rijksbemidde laars worden voorgelegd. Weer Przewalski-veulen te Rotterdam geboren (Speciale berichtgeving) In Diergaarde Blijdorp te Rotterdam is dezer dagen weer een veulentje ge boren van het zeldzame Przewalski- paard. Dit is het derde veulen van het Przewalski paar Iwam en Arna. Het is een hengst, die in het kortgeleden sa mengestelde internationale stamboek van de Przewalski-paarden onder de naam Tichono zal worden ingeschreven. In de wandeling zal hij Ticho heten. Het paardje is genoemd naar de leider van de expeditie die in 1880 het toen nog legendarische dier opzocht, een exem plaar schoot en conserveerde ten be hoeve van wetenschappelijk onderzoek. 48 OPSTANDELINGEN IN CELEBES GEDOOD By gevechten in Midden-Celebes zijn gisteren 48 opstandelingen ge sneuveld, aldus heeft een woordvoer der van het Indonesische leger in Ma kassar medegedeeld. De opstandelingen behoorden tot de Daroel Islam en stonden onder leiding van Khahar Moezakkar. Tot de gesneu velden behoorden twee officieren en een buitenlander. Diens nationaliteit of af komst is niet bekend gemaakt. De ge vechten hadden plaats bij Wadjo. De woordvoerder deelde mede dat on enigheid bestaat tussen de Daroel Islam en de Permesta, die midden-Januari ge- zameniyk de stad Malili, op Midden- Celebes veroverden. Advertentie Se ene krijgt Brandend Maagzuur bij wijze van toetje de ander zijn lijden begint al na de eerste hap. Maar in beide gevallen is 't schrijnend vuur te, blussen op het mo ment, dat de eerste steekvlam zich doet voelen. Een of twee Rennies nemen; het vuur is gedoofd en ge kunt pynloos genieten van Uw kostelijk maal. Steek steevast een paar Rennies by U. Ze zijn stuk voor stuk verpakt, smaak vol en hygiënisch en ge kunt ze nemen zonder dat iemand er weet van heeft. Daarby zyn ze nog lekker óók. Kolonel Aref hoorde doodstraf eisen De Iraakse radio heeft gisteren ge deelten uitgezonden van een geheim proces tegen de voormalige vice-premier kolonel Abdoel Salam Aref, wie het smeden van een komplot tegen de vei ligheid van het land ten laste is gelegd. Volgens deze uitzending had de mili taire aanklager van de „volksrechtbank" tegen de tweede man van de revolutie de doodstraf geëist, omdat de beklaagde met enige legerofficieren de revolu tionaire regering van Kassem omver had willen werpen. Kolonel Aref, die met generaal Kas sem, de tegenwoordige eerste-minister, de staatsgreep tegen Koning Feisal en premier Noeri es Said leidde, zou ook getracht hebben generaal Kassem te vermoorden. Dit zou zijn gebeurd op een bijeenkomst waarop kolonel Aref werd overreed om een benoeming tot ambas sadeur te Bonn te aanvaarden. Een ge tuige charge verklaarde dat hy de ko lonel een revolver uit de hand had ge rukt, toen AYef het wapen richtte op generaal Kassem die met de rug naar hem gekeerd stond. Toen hem was ge vraagd of hy inderdaad Kassem had willen vermoorden, had Aref geant woord dat hy de hand aan zichzelf had willen slaan. Kolonel Aref ging half oktober naar Bonn, maar hy keerde op 4 november zonder verlof terug. Hij werd daarop ge arresteerd. Het proces tegen hem begon eind december en hij verklaarde toen onschuldig te zijn. Agitatie rond Nieuw-Guinea De burgemeester van Djakarta, Soe- dirjo, heeft verklaard dat het geld dat thans wordt ingezameld door het be vrijdingsfront voor West-Irian, zo nodig gebruikt zal worden om wapens en sche pen te kopen om de Nederlanders uit Nieuw-Guinea te verdrijven. Inmiddels heeft president Soekarno in een redevoering verklaard dat de Indo nesische revolutie niet kan worden vol trekken, politiek, economisch of so ciaal, omdat West-Irian nog niet is te ruggekeerd tot het gebied van de Re publiek Indonesië. Hij zei dat de Indonesiërs tydens het Nederlands gezag het Nederlands patroon hadden overgenomen. „Onze gang was een Nederlandse gang gewor den en ons denken een Nederlands den ken. Maar nu zyn we onafhankelijk en soeverein geworden en is dit bezig te j veranderen", aldus Soekarno. Oud-Kamerpresident sou zich te buiten zijn gegaan aan een ernstig zedenmisdrijf Nog andere grote namen op de lijst der verdachten (Van onze correspondent in Parijs) André le Troquer, oud-minister, oud burgemeester van Parijs en de laatste kamerpresident der Vierde Republiek, is zaterdag door de rechter van instructie verhoord in verband met een ernstig zedenmisdrijf, dat bekend staat onder de naam van „ballets roses" en in ver band waarmede zyn naam al sinds en kele weken werd gefluisterd en zelfs zwart op wit in de kranten afgedrukt. Einde vorige week protesteerde Le Tro quer nog in een open brief aan een Parijs weekblad tegen deze aantijgingen, waaraan hy elke grond ontzegde. Zater dag zou Le Troquer, die van huis uit advocaat is, zelf verzocht hebben offi cieel in staat van beschuldiging te wor den gesteld, om zich zo beter te kunnen verdedigen en tenminste, zoals hy zei, kennis van de dossiers te kunnen nemen. Hy had het echter, volgens de Justitie, alleen maar aan zyn hoge leeftyd van 74 jaar en aan zyn invaliditeit Le Troquer heeft in de eerste wereldoorlog zyn rechterarm verloren te danken, dat hij niet onmiddellijk achter slot en grendel werd gezet. Samen met de oud,-Kamerpresident werden zaterdag ook de befaamde Pa- rijse kapper Guillaume, bijgenaamd „de coiffeur der gekroonde hoofden", en een directeur van een groot warenhuis uit de buurt van de Opera in staat van be^ schuldiging gesteld. Voor deze week moet de rechter van instructie (officier van Justitie) Sacotte, nog een couturier, een kunsthandelaar, een eigenaar van een groot restaurant en een buitenlandse gravin op zyn lyst van verdachten hebben genoteerd. De hoofdschuldige, die als „ballet- meester" van deze zeer particuliere dansgroep van meisjes van 12 tot 18 jaar moet zyn opgetreden, de voorma lige chauffeur bij de politie Sorlot, zit al enige weken achter de tralies. De eerste geruchten omtrent de „bal- Iets roses" deden drie maanden geleden de ronde, nadat een 15-jarig meisje uit een opvoedingsgesticht in een verhoor tegenover de politie had verteld te heb ben deelgenomen aan soirees van twij felachtig en scabreus allooi, die o.a. in een der buitengoederen werden georga niseerd, die Le Troquer in zyn kwaliteit van tweede personage der republiek ter beschikking waren gesteld. De impresario-balletmeester-ex-chauf- feur werd toen al in de kraag gepakt. Politieke pressie zou toen echter tot ge volg hebben gehad, dat de zaak weer in de doofpot werd gedeponeerd. Enkele ouders van minderjarige dansmeisjes moeten daarna evenwel een doortasten de actie hebben ontketend, waardoor de dossiers van de „ballets roses" heropend werden. Over de preciese aard van èe beschul diging zijn nog geen gegevens verstrekt. Naarmate de ernst der beschuldigingen, die zullen worden geuit, riskeren Le Troquer en zyn vroegere invité's gevan genisstraffen die tussen de zes maanden en vijf jaar kunnen variëren. .dvertentle Het Deense schip Hans Hed- toft", dat met 94 man aan boord op zijn eerste reis van Denemarken naar Groenland is vergaan na op een ijsberg gelopen te zijn. Inzet: kapitein Rasmussen van het onge luksschip. kou gevatgriep FL. 6.45 PER FLES VOOR DE HANDEL: R VAN TOOR IZ. VUARDINGEN VERKRIJGBAAR BIJ ELKE GOEOE SLIJTER Uitstel voor Krupp De regeringen van Engeland. Amerika en Frankrijk hebben besloten Krupp het gevraagde uitstel van een jaar voor de verkoop van zyn kolen- en staalbe- langen te verlenen. In gezaghebbende Franse kringen onderstreept men. dat deze „technische" regeling geen wijziging brengt in de principiële houding van de Franse re gering in deze kwestie, zoals deze tot uiting is gebracht in een verklaring van minister Debré: de Franse regering hecht het grootste belang aan het vraagstuk van de buitensporige concen traties. die zij gevaarlijk acht voor het politieke en economische evenwicht in de Europese gemeenschap. De Franse regering wenst, dat dit gehele vraagstuk wordt bezien in de bijeenkomst van de raad van ministers der Europese ge meenschap voor Kolen en Staal (K.S.G.) die 5 februari a.s. te Luxemburg zal worden gehouden. Bevrijdingsvlag komt in Den Haag (Van onze Haagse redactie) Met het oog op de herdenking, na tien jaar, van de bevrijding in 1955 werd door het Algemeen Haags Comité het initiatief genomen tot het oprichten van een hoge vlaggemast, waaraan per manent een vlag, die de bevrijding sym boliseert. zou wapperen. De vlaggemast met voetstuk zou worden opgesteld voor het nieuwe stadhuis, aan het Burge meester de Monchyplein. De werkzaam heden ter plaatse enige jaren heeft daar een tydeiyke vlaggemast gestaan zijn thans zo ver gevorderd, dat za terdag 7 februari a.s. de burgemeester van Den Haag, mr. Kolfschoten, deze permanente Haagse bevrijdingsvlag in ontvangst zal kunnen nemen. Prof. dr. G. A. van Poelje, voorzitter van het Algemeen Haags Comité, zal de vlagge mast met sokkel en ornament (ontwerp van architect J. J. A. Smets) aan de burgemeester overdragen. Stroom geven Arbeiders, die elektrische draden moesten aanleggen, hadden de kabels met elkander in verbinding gebracht, stapten achteruit en sohreeuwden; .stroom geven". Het volgende was het gevolg vlammen sloegen uit de radio-toestel len of deze sprongen uit elkaar; de televisie begon te roken; lampen sprongen en schoten uit hun houders; elektrische strykijzers brandden doorj geisers ontploften; en alle lichten in het Engelse dorpje Carlecotes (105 mensen) gingen, als gevolg van dat alles, uit. De manager van de „Yorkshire Elec tricity Board" verklaarde later, dat er „een breuk was in de neutrale verbin ding van de bevoorrading in drie fazen, die daardoor uit haar evenwicht sloeg". In minder technische termen beteken de dat, dat de voltage van de elektrici teitsvoorziening byna het dubbele be droeg van wat het net kon verwerken.. Het elektriciteitsbedryf heeft de vol ledige verantwoordelykheid op zich ge nomen voor alle uitgebrande toestellen, lampen of wat voor andere schade er mocht zyn aangericht. Antwoord bleef uit Grootse huldiging van Bondspresident Heuss (Van onze correspondent in Bonn) Twee dagen lang heeft al wat naam heeft in West-Duitsland Bondspresident Heuss kenbaar gemaakt welk een ge acht, geëerd en bewonderenswaardig man men hem vindt. Twee dagen lang trokken stromen vooraanstaande per soonlijkheden langs hem heen, maar het zo verbeide antwoord op de vraag of hy dit jaar zyn ambt zal neerleggen, of dat hij voelt voor een met twee jaar ver lengde ambtsperiode dat antwoord liet prof. Heuss niet los. De schoolkinderen hadden zaterdag vry gekregen; de vlaggen in het gehele land waren uitgestoken; een boekje met reis- opstellen en tekeningen van de jarige, dat juist op zijn verjaardag in de boek winkels lag, was des morgens om elf uur overal al uitverkocht; geen dagblad, of er stonden artikelen en foto's van hem in. En op de postkantoren kon men bijzondere briefkaarten met Heuss' foto en postzegels kopen. Bonn en Bad Go- desberg vergaten compleet de voorbe reidingen voor het carnaval om de 75- jarige Bondspresident te huldigen. Kortom, de man, die ietwat terzijde van het politieke geharrewar, maar met welzeker grote invloed op het politieke leven vermoedelijk tot september aan staande West-Duitslands staatshoofd is, blijkt in de tien jaren van zijn ambts tijd een grote achting en een grote populariteit te hebben gekregen. Men overlaadde hem met geschenken. Zijn eigen party, de FDP, schonk hem een 150 miljoen jaar oude oervisEn zaterdag in Bonn kwamen er weer hon derden: van Adenauer tot voetbalster Seeler, van nobelpryswinnaar prof. Hahn tot hardloper Germar. Duizenden brieven en telegrammen stroomden bin nen, terwijl er voor zijn huis een mili tair orkest speelde. Men bleef de gehele zaterdag door maar geschenken bren gen: boeken, meubelen, geld. Het kabinet schonk hem een barok-kast, wat de al tijd geestige Heuss de opmerking ont lokte: „ik weet wel dat jullie een barok- figuur van mij willen maken"! Opstandelingen pleegden sabotage bij Djakarta Het persbureau Pia, heeft bijzonder heden gegeven over een gepleegde „sa botage", waardoor een op weg naar Djakarta zynde goederentrein omsloeg en 5 personen gedood en tientallen an deren gewond werden. Pia zegit. dat de sabotage gepleegd is door opstandelingen, op ongeveer 150 kilometer van Djakarta, Het treinver keer tussen Djakarta en Midden- en Oost-Java werd er door verbroken. Functionarissen van de spoorwegen zeiden dat opstandelingen de rails verwij derd hadden, waardoor 36 van de ruim 50 wagens van de trein omsloegen. Onmid dellijk begaven legereenheden zich naar de plaats van de sabotage om eerste hulp te bieden aan de gewonden en oon zui veringsacties tegen de opstandelingen in die streek uit te voeren. Premier Fanfani treedt uit het partijbestuur De premier van de afgetreden Italiaanse regering, Fanfani, heeft zich zaterdag teruggetrokken uit het bestuur van de christen-democratische partij, de grootste politieke partij van Italië. Het verzoek om ontslag van Fanfani, die secretaris-generaal van de partij was, zou het gevolg zijn geweest van de op hem door andere belangrijke figuren uit de partij uitgeoefende druk. Deze druk hield verband met het aftreden van het kabinet-Fanfani. Vrienden van Fanfani verklaarden, dat de 50-jarige ex-premier zeer gebelgd was over wat hij het verraad in de ge lederen van zijn partij noemde. Zoals bekend hebben partijgenoten van Fan fani bijgedragen tot de val van zijn regering. Fanfani zou van plan zijn zich geheel uit het openbare leven terug te trekken. Verolme bouwt grote werf in Brazilië De in Nederland gebouwde tanker „Presidente Juscelino" is thans te Rio de Janeiro.op zijn eerste reis gearriveerd, feestelijk begroet door allerlei soorten vaartuigen in de haven. De heer Verolme hield aan boord een receptie voor plaatselyke autoriteiten. Het schip heeft de reis naar Rio ge maakt onder gezagvoerder Jules Louis Raison, met een bemanning van 56 koppen. De heer Verolme zeide dat hy van plan is spoedig een werf te stichten in Jacuecanga, naby Bahia Angra dos Reis, ten zuiden van Rio de Janeiro, met Ne derlands en Braziliaans kapitaal. Het zal een van de grootste werven van Zuid- Amerika worden. Vandaag brengt president Jescelino Kubitschek een bezoek aan het schip, dat naar hem genoemd is. Vakbonden waarschuwen TEGEN WERVING VOOR OOST-DUITSLAND. Naar aanleiding van de werving van metaalbewerkers voor üost-Duitsland wijzen de vakbonden in de metaal industrie erop, dat dit soort aanwer ving ha. veelal het karakter heeft van een handel in arbeidskrachten. De ervaring heeft geleerd, zeggen zy, dat dikwyls met allerlei vage beloften en onvolledige mededelingen de arbeiders worden aangetrokken. Tegenover een loonbetaling, die uit gaat boven de wettelijk gestelde normen, zijn er talryke andere arbeidsvoorwaar- h.i. in deze uitleenbedryven zeer twyfel- den en sociale voorzieningen, waarmee ach'tig wordt gehandeld. Volgens deze drie vakbonden hebben nog onlangs ar beiders, die door aanwerving op Belgi sche werven en op werven in Hamburg en Lubeck te werk waren gesteld, ern stige financiële moeilykheden ondervon den. Zy achten het risico om in Oost- Duitsland te gaan werken nog groter, omdat men by de minste of geringste moeilykheden volkomen op zichzelf is aangewzen, wyl Nederland met Oost- Duitsland geen diplomatieke betrekkin gen onderhoudt. Voorts zyn zy van oor deel, dat er geen enkele contractuele zekerheid bestaat over het naleven van een aantal belangrijke arbeidsvoorwaar den, zoals vakantie, vakantietoeslag, doorbetaling feestdagen en verzuimuren, aanvullend ziekengeld, betaling over uren, pensioenpremies enz. De C.A.O. in de metaalindustrie is immers op deze werkzaamheden niet van toepassing. Verder hangt het volgens die erkende bonden volkomen in de lucht, of men by het beëindigen van dit werk of by ontslag voor werkloosheidsuitkering in aanmerking komt. De genoemde risico's en onzekerheden met betrekking tót de arbeidsvoorwaar den en sociale voorzieningen zyn voor de vakbonden aanleiding een ernstige waarschuwing te doen horen. Inleveringsprijzen zuivelproducten verhoogd Met het oog op de gunstiger ontwik keling van de situatie op de zuivel- markt heeft de regering op voorstel van het Produktschap voor Zuivel de z.g. in leveringsprijzen - waartegen produkten, die geen directe afzet vinden door de regering worden overgenomen - enigs zins verhoogd. Met ingang van 1 fe bruari 1959 gelden de volgende inleve ringsprijzen: boter 3.35 (was 3.10) per kilogram, inclusief verpakking en om zetbelasting. volvette Goudse kaas 1.60 (1.50) per kilogram, walsenpoeder 87.40 (85.40) per 100 kg. extra kwaliteit, standaardkwaliteit f. 1.- per 100 kilo gram lager. De inleveringsprys voor ver stuivingspoeder blyft ongewyzigd. De in- leveringspryzen zijn bedoeld om in moeilyke perioden van de afzet van zuivelprodukten, met name in de tyd van de hoogste melkproduktie, de op brengst van de zuivel voor de producent op een bepaald niveau te handhaven. Aangelokt door de zon na de dichte kille mist van vorige week tiokken honderden mensen gisteren naar de terrasjes aan de boulevards waardoor deze een voorjaarsach tige aanblik boden als men even de dikke winterjassen weg dacht.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4