„A.B. steunt regering in uitstel beslissing arbeidstijdverkorting >infraphil< Kerk, gemeente en diakonie zijn zonder elkaar niet denkbaar Nog witter... stralend wit.» ite jaargang Dinsdag 27 januari 1959 Derde blad no. 29655 Politiek gerokenin N.V.V.-verklaring voorzitter van de K.A.B.. de heer Middelhuis, heeft gisteravond op bijeenkomst van het KVP kader in terdam, in een inleiding over „enige eten van de sociaal-economische iek in ons land", de kwestie van de idstijdverkorting aangeroerd naar eiding van de verklaring van het waarin deze protesteerde tegen roornemen van de huidige regering beslissing 'te nemen over het vraag- van de werktijdverkorting. Hoewel over een eensluidend S.EH.-advies itgebracht heeft de minister van lie Zaken a.i., prof. dr. L. J. M. de S.E.R. n.l. geschreven, dat het >n van een op zich zelf staande ssing thans niet op haar plaats zou en hij verzoekt de Raad in zijn ind advies inzake het te voeren al- sociaal-economisch beleid aan raagstuk aandacht te schenken, heer Middelhuis kon voor dit dpunt van minister Beel begrip engen, omdat men naar zijn zeggen pvolgende regering niet voor een ingen feit kan plaatsen. De K.A.B. dan ook geen behoefte om over brief veel lawaai te maken. De B.-voorzitter rook zelfs „enige poli achter de NVV-verklaring. Hij aarde, dat met evenveel recht de ring-Drees verweten kan worden, ulpmiddel bij de vliegtuiglanding )ntwerp van instructeur Van onze Haagse correspondent) heer H. A. J. Klusman, instructeur de door hemzelf opgerichte en ge- landelijke Vereniging Bevordering ïtvaartsport, heeft een instrument orpen, dat het zijn (en hopelijk andermans leerlingen) mogelijk maken de landingstechniek bij het en sneller onder de knie te krijgen, heeft op het instrument, dat reeds ijn eigen lesvliegtuig is gemonteerd, >oi aangevraagd. Behalve voor de uctie meent hij ook mogelijkheden en voor toepassing in de verkeers- tvaart. t instrument bestaat uit een onge- zeventig centimeter lange spriet in eorm van een auto-antenne, die r het vliegtuig wordt aangebracht, moet dienen om de vlieger een sig- te geven op het moeilijkste moment de landing: het ogenblik namelijk Ie stuurknuppel naar achteren moet en getrokken om het vliegtuig te doorzakken, zodat de wielen de raken. Gebeurt dit zogenaamde ingen" te vroeg dan bonst het vlieg- op de grond, gebeurt het te laat vliegt het toestel met de wielen te- de gTond, hetgeen een hardhandige lartse schok tot gevolg heeft met nare kansen van dien. De voelspriet waarschuwt door middel van een je op het dashboard, dat het topje k contact met de grond heeft. De pr zit dan met de wielen nog zeven- lentimeter van de grond. Vangt hij pt moment af dan maakt hij. bii een ren snelheid, een perfecte landing. t afvangmoment wordt gewoonlijk aid door het vlieggevoel, dat de t zich door ervaring eigen moet fn. Hij houdt het oog daarbij op de pn gericht, omdat men bij een vlieg- nu eenmaal niet recht naar be- p kan kijken. Om de vereiste erva- [zonder ongelukken te kunnen op- acht de heer Klusman zijn vinding belangrijk hulpmiddel, pra de "leerling met behulp van de redelijk heeft, leren landen kan de latie worden uitgeschakeld. verkeersvliegtuigen zou de heer tan zijn vinding nog willen perfec- en, in die zin dat behalve de af- tot de landingsbaan ook de helling iet vliegtuig ten opzichte van die wordt aangegeven. Uitvaart Else Mauhs de geheel met belangstellenden ge- aula op de begraafplaats Zorg- sprak tijdens de uitvaart van de e Else Mauhs als eerste dr. J. :er namens de staatssecretaris van en W. en tevens uit naam van de erdamse wethouder voor Kunst- sn mr. A. de Roos. Dr. Hulsker ge- e van de dankbaarheid der rege- 77 tegenover de actrice, die haar hele In dienst van toneelkunst heeft Md' lse Mauhs behoort tot een periode r.q*rin de Rijksoverheid in tegenstel- tot nu, niet veel aan het toneel gen liet liggen. Zy was een bege- £etigd actrice, die een voorbeeld zal ?en voor hele generaties van to- lspelers en actrices, die na haar gekomen. Onvervangbaar irt van Dalsum voerde het woord lens de toneelwereld. In Else ihs is een van onze allergrootste ices heengegaan. Het grootse van r lag in een zeer grote verborgen irheid. Zij was een vrouw die de tie van de liefde kon spelen. Else ihs is, aldus Van Dalsum, de e, onvervangbare Nederlandse ac- e geweest. By het toneelspel is het dat als de grote techniek komt, de om verloren gaat. Else Mauhs hield droom vast ook in haar grote inische kunnen. persoonlijk vriend sprak tot slot G. van de Poll. kleine 200 belangstellenden volg- ie baar, die onder het spelen van koraal „Jesu Joy of men's desi- werd uitgedragen naar de met vele len en kransen omzoomde groeve, ns de dochter van Else Mauhs le de kunstschilder Ad van der Kop de belangstelling. itituut Nederland-Japan Den Haag is opgericht het „Insti- Nederland-Japan", dat zich de fendiging van de wederzijdse eco- sche betrekkingen tussen Neder- en Japan ten doel stelt, leiding van dit instituut wordt ge el door de heren H. F. M. van Hou- jedrij fseconoom te 's-Gravenhage. Th. Roeters van Lennep. Econo- adviseur te Wassenaar en Jiro kawa, tweede secretaris van de Ja- ambassade in Den Haag. instituut zal spoedig zijn werk- heden aanvangen. Een der eerste Jinden is het organiseren van een ^ïanente tentoonstelling in Neder- van Japanse produkten. dat zy het S.Eü.-advies over de arbeidstijdverkorting 5 maanden heeft laten liggen zonder er iets aan te doen. De afgetreden regering zou bovendien eerder nog aangevallen kunnen worden, zo zei hij, over de trage gang van zaken inzake de herziening van d? loonpoli tiek. De straffe regelingen dienaangaan de moeten toch langzamerhand wijken voor bedrijfstaksgewijze verantwoorde lijkheid. De bezitsvorming ligt de K.A.B. ook na aan het hart, aldus de heer Middel huis. In de enorme investeringen, die voor het behoud van de werkgelegenheid verricht dienen te worden, zit een stuk loon van de arbeiders. Spr. noemde het een klemmende opgave een oplossing te vinden voor het probleem hoe de werk nemers hun aandeel in die investering in handen kunnen krijgen zonder het te consumeren. In de naaste toekomst zal dus veel aandacht moeten worden besteed aan de wijze waarop meer werk nemers via aandelen- of effectenbezit mede-eigenaren van produktiegoederen gemaakt kunnen worden. Bij spierpijnen, reumatiek, neusverkoudheid. PHILIPS Type 7529 f 37.50 Waar warmte helpt, helpt Philips „Infraphil" beter Diaconale conferentie in Oud-Poelgeest Op initiatief van de Provinciale Diaconale Commissie en de Her vormde Stichting voor Diaconaal Maatschappelijk Werk in Zuid- Holland worden in het kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest twee korte conferenties gehouden. De eerste is gistermiddag geopend door de vice-voorzitter van de Prov. Diac. Comm., de heer A. J. Rotteveel. De tweede conferentie wordt gehouden op 9 en 10 maart. Uit de gehele provincie Zuid-Holland waren gisteren predikanten, diakenen en maatschappelijk werksters bijeen gekomen om allereerst te luisteren naar het referaat van prof. dr. W. C. van Unnik uit Utrecht, die tot onderwerp had: ,,Kerk-Gemeente-Diakonie". Ter begroeting en inleiding sprak de vormen heer Rotteveel. Hy wees erop dat het goed is zo nu en dan eens diakenen en diakonale werkers en werksters uit an dere plaatsen te ontmoeten. Men ont dekt dan dat ieder met dezelfde moei lijkheden te kampen heeft of heeft gehad en zodoende kan men wat van elkaar leren. Vooral in deze tijd, waarin de aard van het diakonale werk zo ge heel anders wordt dan het vijftig jaar geleden was. is het nuttig zich te be zinnen op de taak. Was in het begin van deze eeuw de leniging van finan ciële nood nog het belangrijkste, thans omvat de diakonale hulp leniging van de lichamelijk, zedelijk en maatschap pelijke nood. Prof. Van Unnik vertelde als inlei ding tot zijn betoog een visioen dat een vrijgelaten slaaf in de tweede eeuw had gehad en daarna te boek had gesteld. De strekking van dit visioen was dat de armen de gemeenten dragen door het gebed. Wij vinden dat misschien een vreemde verhouding, doch de oud christelijke gemeente heeft goed begre pen waar het om gaat, aldus spr. Zy toonde dat de liefde van Christus zich manifesteert in het onderling liefdebe toon. En het heidendom verbaasde zich over deze houding! Het is echter in de loop der jaren geheel anders geworden en de diako nale zorg ontaardde in het stichten van „diaconie-huizen", het schrik- en vloekbeeld voor velen. Toen kwamen die „diakenhuis-mannetjes", door Hil- debrand zo goed beschreven in de Camera Obscura in de persoon van Keesje. Nu zijn we weer een stap ver der gekomen en het liefdebetoon heeft weer een andere verschijningsvorm gekregen. BEZINNING NODIG De diakenen hebben het veelal zo druk met allerlei praktisch werk en administratieve rompslomp, dat er geen tijd meer overblijft voor de bezinning. Wat is de krachtbron van het liefdebe toon, is een vraag die echter telkens weer gesteld moet worden. Daarom wilde prof. Van Unnik deze conferentie dan ook zien als een retraite. De bezinning is samen te vatten in de vraag: Diakonie, waar staat gij, in de gemeente en in de kerk? De diakonie is geen bepaalde vorm van maatschap pelijk werk door christelijke mensen, maar staat in verband met de plaatse lijke gemeente, die onderdeel is van de wereldomvattende kerk. De diakenen geen aparte groep in de ge meente, doch zijn slechts de represen tanten van die gemeente, die zelf op dracht heeft tot het diakonaat. WIJDE PERSPECTIEVEN Men kan tegenwoordig in het kerke lijk werk vaak een zekere moedeloos heid gewaar worden. Onzekerheid be treffende de toekomst, een gevoel van machteloosheid, opgedrongen door het „functieverlies" van de kerk belemme ren vreugdevolle arbeid. De kerk. de ge meente en de diakonie zjjn echter niet los van elkaar te denken. Zij zijn alle drie verschijningsvormen, die er niet toevallig zijn, maar die bestaan door de roeping Gods. In het nieuwe testament wordt het woord diakonia gebruikt met als be tekenis: dienst der verzoening en van de schepping van het nieuwe leven. Dc kerk is het volk Gods, in deze we reld, de gemeente van het nieuwe Verbond, dat gegrond is in Jezus' offer en bezield door de Heilige Geest. Dit wordt in het geloof zichtbaar. Dit geloof betekent vertrouwen, overgave, optimisme. Zo ontstaat de ruimte der bevrijding, die ook aan anderen ruimte laat. Onder de vele gaven in de kerk behoort ook het dienen. Laten wij als diakenen dit geschenk van God aan vaarden in de gemeente, in de kerk. Dan openen zich wijde perspectieven, ondanks de moedeloosheid en de on zekerheid. Menselijke reactie op aangeboden linlp Hedenmorgen sprak dr. J. H. Plokker over „Hoe ervaart de geholpene de hem geboden hulp". Dr. Plokker begon zijn zeer interessant betoog met een beschouwing van de psy chologische aspecten. De verhouding van de mens tot zjjn medemens staat thans in het middelpunt van de belangstelling, terwijl de wat oudere psychologie de mens als een geïsoleerde, afgesloten eenheid beschouwde. De mens is een wezen dat gemeenschap zoekt, in welke vorm en onder welke motieven dan ook. Dc mens is een deel van de wereld en zijn bestaan is gebonden aan deze we reld. Hij kan alleen bestaan in de ver houding tot de ander, anders is het le ven ondenkbaar en ook onleefbaar ge- Deze prachtige „keizervis" maakt sinds kort deel uit van de levende have van de dierentuin in Stuttgart. Het is de enige vis van deze soort, die in een Europese dierentuin te zien is. De keizerviskomt uit het zuidelijk deel van de Stille Oceaan en maakte de lange reis naar Duits land per vliegtuig in een plastic zakje. Kettingbotsingen bij Moerdijk in de mist In de dichte mist zyn gistermiddag op Rijksweg 16 (Breda-Rotterdam) even ten zuiden van de Moerdijkbrug. enige autobotsingen voorgekomen. Bij een daarvan werd mevr. De Nobel uit Gouda gewond. Zij is naar het ziekenhuis in Dordrecht gebracht. Omstreeks half vijf gistermiddag reed een personenauto komend uit de rich ting Breda, tegen een trekker met op legger, die van een zijweg Rijksweg 16 opdraaide en reeds bijna op de weg stond. De bestuurder van een eveneens uit de richting Ereda naderende auto bus zag de botsing, begon to remmen, doch werd cp zijn beurt- van achteren aangereden. De bus werd op deze wijze tegen de personenauto geduwd, waar door deze onder de vrachtauto schoof. Mevrouw De Nobel zat in de personen auto, die werd bestuurd door haar echtgenoot. Door deze kettingbotsing ontstonden er enige honderden meters zuidelijker op de weg verkeersmoeilijkheden, die bij het slechte zicht, (minder dan 20 meter) een botsing tussen een autobus met arbeiders en een vrachtauto ten gevolge had. Hierbij ontstond alleen materiële schade. Eveneens tengevolge van de mist kwam bij Zevenbergsche Hoek een bot sing voor tussen een autobus, een vrachtwagen en een personenauto. Ook hier alleen materiële schade. Vorig jaar record in de scholenbouw In 1958 kon ten behoeve van alle takken van onderwijs worden begonnen met de bouw van ruim 4400 lokalen, een bouwvolumen vergend van f. 217 mil joen. Dit betekent een na-oorlogse maximum. Een en ander werd mede mogelijk gemaakt door de vanwege de regering getroffen maatregelen terzake van de financiering van de scholen bouw. Een belangrijk deel van deze lokalen zal ten goede komen aan het voortgezet onderwijs. Ter vergelijking deelt het ministerie van Onderwijs mede, dat in 1957 kon worden begonnen met de bouw van ruim 3200 lokalen, een bouwvolumen vergend van f. 148 miljoen. De onderverdeling van het aantal lokalen en het volumen is als volgt (tussen haakjes de cijfers van 1957: Kleuteronderwijs 348 (414) lokalen 10.4 (11.6) volumen, in miljoenen gul dens- g.l.o. en v.g.l.o. 1697 (1319), 54.3 (42.2); b.l.o. 145 (34) 4.8 (1.5): u.l.o. 688 (336) 23.0 (9.0); kweekschoolonderwijs 44 16) 3.3 (0.9); v.h.m.o. 598 (420) 33 9 (19.3); lager technisch onderwijs 512 (395) 37.7 (27.5); huishoud- en land- bouwhuishoudonderwijs 282 (193) 14.0 (10.0); overig incl. landbouwonderwijs 96 <91) 36.2 (26.0). Totaal 4410 (3218) 217.6 (148.0). Deze gegevens zijn van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Kandidatenlijst communistische Brug-groep De communistische „Brug-groep voor vrede en socialisme" zal bij de verkie zingen op 12 maart a.s. in alle distric ten met een gelijke lijst uitkomen. Deze bevat de namen van totaal 16 kandida ten. De eerste vier zijn: G. Wagenaar oud-voorzitter der CPN), H. Gortzak, mevr. M. E. Lips-Odinot en B. Brand- sen. Zij hebben ook thans zitting in de Tweede Kamer. In april van het vorig jaar werden zij uit het partijbestuur en als lid van de CPN geroyeerd. Daarna hebben zij de Brug-groep opgericht. Na de verkiezingen zal de groep zich bera den over de oprichting van een eigen partij. Tuinder door kolendamp vergiftigd (Van onze Haagse redactie) Op zijn tuinderij aan de Noordweg te Pijnacker is gisteravond een 30-jarige tuinder in het stookhuis dood aange troffen. Toen de man om vyf uur niet thuis was gekomen, ging een knecht op de tuinderij kijken. Hij zag bij het stook huis de pet van zijn baas hangen. De man bleek dood onder de ketel in het stookhuis te liggen. Hy was door kolen damp vergiftigd, ondanks het feit, dat hij een gasmasker droeg. Vermoedelijk was het masker defect. Begrafenis A. Oosthoek worden. In deze gebondenheid is de mens echter ook vrij in het nemen van beslissingen. Dit kan hem vereenzamen, zodat de mens zich afvraagt of het le ven nog wel zin heeft. Alleen als deel van het groter geheel vindt de vrije mens zyn bestemming. Psychologisch gezien is de zin van het leven gelegen in de verhoudingen tot de ander fik-gij verhouding) of tot het andere (ik-het verhouding). In de eerste verhouding valt het verschil tussen ho ger en lager, meer en minder weg, in het tweede geval maakt men van de mens die men ontmoet een ding, een „geval". Men onderscheidt in de men selijke verhoudingen vier verschillende soorten. De eerste is de persoonlijke ver houding (ik-gij verhouding). Voorts treft men aan de zakelijke of functione le verhouding, gebaseerd op een bepaal de zaak. De collegiale verhouding is hier van een typisch voorbeeld. Ten derde kent men nog de instrumentale verhou ding, waarin de ander tot een ding is gemaakt, en tenslotte onderscheidt men nog de conventionele verhouding, die zeer los is. In de persoonlijke verhouding moet men de afstand bewaren, aangezien men de ander anders verlaagt en dan komt men als vanzelf terecht in de zakelijke verhouding. Dit gevaar loert overal, om dat men zo spoedig overgaat de ander enkel bij de achternaam te noemen, ter wijl men verwacht dat deze de nodige afstand bewaart en „mijnheer" blijft zeggen. Komend tot de vraag hoe de geholpe ne reageert, merkte dr. Plokker op dat hierop geen algemeen antwoord is te geven. Dit hangt geheel af van de In stelling van de geholpene tot de wereld rondom hem. Er zijn mensen, die zich sterk gebon den voelen aan de wereld en de hulp derhalve als iets vanzelfsprekends aan vaarden in de mening dat de wereld verplicht is hem een bestaan te geven. De ander, die uit de vrijheid leeft ziet de hulp als iets vernederends, die hij slechts in de uiterste nood aanvaardt, doch het daarbij de helper altijd kwa lijk blijft nemen, dat hij geholpen heeft. Tenslotte kent men nog de perfectionis tische mens. die er altijd op uit is de ander te helpen: het is de evangelis- tisch ingestelde mens. Het helpen zit hem in het bloed. Deze mens zal de hulp aanvaarden op harmonische wyze en geen wrok voelen. Zodra dit mogelijk is zal deze mens wederhulp bieden. Op beide inleidingen volgde een ultge- breide gedachtenwisseling. Advertentie Gistermiddag vond op de Oosterbe- I graaf plaats aan de Verlengde Aarkade in Alphen de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer 1 A. Oosthoek oud-directeur van de Be- I tonwaren en Dakpannenfabriek van N.V. Oosthoek en Zn. te Alphen en Zoeter- i woude. Deze plechtigheid werd o.m. bijge woond namens het gemeentebestuur door burgemeester Bruins Slot en wethouder v. d. Berg, namens de Kamer van Koop handel te Leiden de secretaris de heer Brandenhorst en de oud-secretaris mr. Knibbe, personeel van de fabrieken en vele vrienden van de overledene. In de aula van de begraafplaats sprak de directeur van het bedrijf ir. F. H. Kot ter, enkele woorden. Namens het gehele personeel sprak de her H. Brokaar, die uiting gaf van zijn gevoelens jegens de overledene. Aan de groeve dankte een neef van de overledene, de heer P. J. v. d. Giessen uit Krimpen aan de IJssel, namens de familie voor de betoonde be langstelling, waarna het Onze Vader werd gebeden. Conferentie longkanker De landelijke organisatie voor de kankerbestrijding heeft te Oosterbeek een tweedaagse conferentie gehouden, waarin „longkanker als groeiend pro bleem" onderwerp van gesprek is ge weest. Dit colloquium, onder algemene leiding van prof. dr. J R. von Ronnen. hoogleraar in de radiologie te Leiden, werd o.a. bijgewoond door de directeur- generaal voor de volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, en de voorzitter van de gezondheidsraad, dr. J. Wester. In de discussiegroep „preventie van longkanker" heeft men zich uit gaande van de bestaande relatie tus sen roken en kanker bezonnen over de vraag of voorlichting ten opzichte van de rookgewoonte een taak is, welke aan de overheid dan wel aan het par ticulier initiatief moet worden toebe deeld. Men bleek algemeen van gevoe len dat deze voorlichting, meer in het bijzonder jegens de jeugd, een taak behoort te zijn van particulier initiatief in dit geval nader te bepalen door een commissie van deskundigen onder aus piciën van de landelijke organisatie voor de kankerbestrijding, de L.O.K. Soekarno in april op reis Door een woordvoerder van het paleis is thans officieel medegedeeld, dat president Soekarno indien zich in Indonesië geen onvoorziene gebeurte nissen voordoen, in april een bezoek zal brengen aan enige Latijns-Ameri kaanse landen, t.w. Brazilië, Argen tinië en Mexico. Op weg daarheen zal Soekarno zijn reis onderbreken in Turkye en in de Scandinavische landen. Op de terugreis zal de president een tweede bezoek aan Japan brengen. Voor de eerste maal bezocht Soekarno Japan ruim een Jaar geleden, kort voor het uitbreken van de opstand in de buiten gewesten. De gehele reis zal ongeveer twee maanden duren. LANDBOUWTRACTOREN VOOR MEDAN Een woordvoerder van het bestuuur van Noord-Sumatra, Asro Effendi, heeft medegedeeld, dat de eerste 100 van de 400 in Tsjecho-Slowakije bestelde land- bouwtraotoren, in maart te Medan zul len aankomen. De rest zal in de loop van 1959 geleidelijk volgen. De tractoren zullen worden gebruikt op een nieuw rystbouw-terrein van 10.800 ha. Geen Cubaanse processen meer in het stadion De berechting van oorlogsmisdadigers Is gisteren, maandag, in Havanna her vat. De processen worden echter niet meer gehouden in het sportstadion maai in een militair gebouw aan de rand van de stad. Gisteren stond een oud-leger officier van het regime van Batista te recht, Pedro Morejan Valdeu. Hij wordt beschuldigd van het plegen van 50 wreedheden en moorden. Reportages voor televisie en radio zijn op verzoek van Fidel Castro afgelast In verband met de emotionele uitwerking die deze op de bevolking hadden. De voorlopige president van Cuba, Urrutia, heeft maandag zijn functiona rissen opgedragen geen Britse benzine meer te kopen. Deze werd voorheen voor het paleis gebruikt. Er zijn gisteren zeven oorlogsmisdadi gers op Cuba gefusilleerd, namelijk vier te Santa Clara, twee te Camaguey en een te Cardenas. Verder werden maan dag vier mensen ter dood veroordeeld. Te Camaguey wachten nog 740 perso nen op berechting. Zuid-Vietnam ontkent moord op geïnterneerden De Zuidvietnamese regering heeft vandaag ontkend, dat er in een Zuid- vietnamees gevangenenkamp, namelijk dat te Phoeloi, vijfhonderd tot duizend geïnterneerden zijn omgebracht. De Noordvietnamese zender Hanoi had zondag melding gemaakt van een mas samoord in genoemd kamp. P Westelijke werkgroep over Duitse kwestie Een werkgroep van Amerikaanse, Duitse, Britse en Franse ambtenaren zal, vermoedelijk begin februari, in Washington vergaderen om de Weste lijke antwoorden voor te bereiden op de Sovjetrussische voorstellen voor een internationale conferentie over een Duits vredesverdrag. De woordvoerder van het Amerikaan se Departement van Buitenlandse Za ken. Lincoln White, verklaarde gisteren ln Washington dat vertegenwoordigers van het Amerikaanse ministerie en van de Britse. Franse en Westduitse am bassades in de Amerikaanse hoofdstad aan het werk zullen deelnemen. De werkgroep zal aanbevelingen voor de Westelijke antwoorden op de Sovjet- voorstellen uitwerken. De mogelijkheid bestaat dat de groep de gehele Duitse kwestie, inclusief de Berlijnse crisis en de vereniging van Oost- en West- Duitsland, zal bespreken. De Sovjetrussische premier, Niklta Kroesjtsjef, verklaarde gisteren: „Wij hebben (na het bezoek van vice-pre mier Mikojan aan de V.S.) de indruk dat er een mogelijkheid van dooi in onze betrekkingen is." Maar de pre mier. die tijdens een receptie ter ge legenheid van de Indiase nationale feestdag sprak, voegde eraan toe, dat de besprekingen van Mikojan tot dusver niet tot iets concreets hadden geleid. RECHTZAKEN Oplichter speelde voor voor ambtenaar (Van onze Haagse redactie). Een 57-jarige Hagenaar die zich ge ruime tijd lang een goede bron van in komsten verschaft had door zich bij goedgelovige ouden van dagen voor te doen als een ambtenaar van sociale be langen die tegen vergoeding van 10 of 20 gulden een „nieuwe" bril leverde te gen Inlevering van de oude (zodat zijn brillenvoorraad niet slonk, doch zijn portemonnee steeds dikker werd) is door de Haagse Rechtbank veroordeeld tot een gevangenistsraf van 6 maanden m.a, waarvan 2 maanden voorwaardelijk, met 3 jaar proeftijd .en verbeurdverklaring van de inhoud van zijn tas (een meet apparaat en de brillen). ONTVANGSTEN TEN PALEIZE. H M. de Koningin zal morgen, ten paloize Soestdijk ontvangen de ambas sadeur der Dominicaanse Republiek, dr. L. F Thomen, ter overhandiging van zijn geloofsbrieven. Tot nu toe had hij de rang van gezant. Daarna ontvangt Koningin Juliana in afscheidsgehoor de ambassadeur van Cuba. dr. R. Montoro de la Torre en de ambassadeur van Liberia, de heer S E. Peal. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen na au Veendam H. Postma te Sint Pancras; naar Oude Tonge A. Jonkers te Schalkwijk. Bedankt voor Zoe- termeer (2de pred.pl.) A. Klein Kranen burg te Hilversum. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Haarlem-noord J. Prins te Groningen en H. Toorman te 's-Graven hage. OÜD-GEREF. GEM. IN NEDERLAND Bedankt voor Rljssen E. du March le van Voorthuysen te Leersum. DS. P. B. MULLER ZEVENTIG JAAR Ds. P. B. Müller uit Heerde, emeritus predikant van de Bond van Vrije Evan gelische Gemeenten in Nederland, hoopt vrijdag zeventig jaar te worden. ALG. NEDERL. DOOPSGEZINDE PREDIKANTENVERENIGING De voorjaarsvergadering van de Alg. Ned. Doopsgezinde Predikanten vereni ging zal 6 april te Amsterdam worden gehouden. Sprekers zijn prof. dr. J. de Graaf, hoogleraar in de theologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht met het onderwerp: „De bergrede" en ds. P. v. d. Veer, doopsgez. predikant, die zal spreken over de positie van de vereni ging in het geheel van de doopsgezinde broederschap. Voor de vervulling van de bestuursvacature, ontstaan door het aftreden van mej. da. M. de Boer, zijn kandidaat gesteld de predikanten ds. H. Bremer en ds. C. F. Brusewitz. DS. T. TAK OVERLEDEN Op 82-jarige leeftijd is te Bilthoven overleden ds. T. Tak, emeritus-predi kant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Tak aanvaardde 11 augustus 1901 te Zijder- veld (Z.-H.) het predikambt. HU diende de gemeenten van Nieuw en St.-Joost- land, Fijnaart en van 1924 tot aan -ziin emeritaat op 30 december 1943 die v#i Zevenhuizen (Z.-H.). ZUn stoffelijk overschot zal woens dagmiddag te half één op de Algemene Begraafplaats te De Bilt ter aarde worden besteld. DR. E. D. KRAAN VRAAGT EMERITAAT Dr. E. D. Kraan, de nestor van /de predikanten van de Geref. Kerk van Vlaardingen. heeft zijn kerkeraad ver zocht hem met het oog op het bereiken van de 70-1arige leeftUd binnenkort eervol emeritaat te willen verlenen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7