STADSNIEUWS Laatste nieuws DINSDAG 27 JANUARI 1959 Erasmus als bijbels humanist PROF. DR. G. STUIVELING SPRAK VOOR HUM. VERBOND Voor de Gemeenschap Leiden van het Humanistisch Verbond hield prof. dr. G. Stuiveling een lezing over het onder werp: „Erasimus als bijbels humanist". Erasmus werd ongeveer 5 eeuwen ge leden geboren: men neemt aan 1467. In Rotterdam opgegroeid, kwam hij om streeks 1477 terecht in de befaamde La tijnse school van de Broeders des Ge ntenen Levens te Deventer. Deze school was opgericht door Geert Groote. van wie de „moderne devotie" is uitgegaan en die krachtig de in de kerk geslopen misbruiken bestreed. Behalve dat hij hier een grondige La tijnse en Griekse scholing Kreeg, pro fiteerde hij van de speciale cultuur van deze streek. Deventer behoorde tot de grote groep steden, die lid waren van de Hanze, het machtige handelslichaam, dat tot ver in de Oostzee zijn invloed sferen had. Later werd Erasmus door zijn voog den in een klooster te Stein gedaan, waar hij kloosterling is geworden. Of dit met tegenzin of onder enige drang ls gebeurd, weet men niet, daar het niet duidelijk uit zijn brieven spreekt. Hij heeft er zijn best gedaan zo goed mo gelijk Latijn te leren schrijven. Toen het Byzantijnse Rijk in 1453 door de Turken werd veroverd, vlucht ten vele geleerden met him in 't Grieks gestelde geschriften naar Italië. Door dat de drukpers toen in gebruik kwam. werd de verspreiding dezer geschriften vergemakkelijkt. Aan de hoven van de Vorsten in Italië vormden zich groepen van deze geleerden. Zij hebben een grote invloed uitgeoefend op weten schap en kunst, maar ze veroorzaak ten ook een felle kritiek tegen de chris telijke dogmatiek. Daar de geleerden in deze landen allemaal leden van de Kerk waren, kreeg men ook kritiek in de Kerk. Men noemt deze tijd de Renais sance en Erasmus was de vertegenwoor diger van deze richting in ons land. Hij was blij, dat hij in 1493 uit het klooster weg kon door als secretaris mee te gaan met de Bisschop van Ka- merijk. die het plan had naar Italië te gaan. Dit ging niet door. De bisschop stelde toen Erasmus in staat in Parijs te gaan studeren. Deze studie viel hem bitter tegen. Er werd gediscussieerd over onbelangrijke onderwerpen, vond hij. Daarom richtte hij zich meer tot de artistieke kant te Parijs. Uit deze tijd stamt zijn eerste publikatie. Daar zijn toelage klein was, leefde hij van lesgeven. Gingen zijn leerlingen inaar huis, dan breidde hij door middel van hen zijn relaties in andere landen uit. Zo is hij bijna in alle landen van Europa geweest, het meest in Engeland. Tot 1521 heeft hij dit zwervend leven volgehouden. Daarna is hij zich gaan toeleggen op de bijbelstudie. Hij gaf een vertaling uit van de kerkvaders, schreef zijn ..Lof der zotheid" en gaf daarna het Nieuwe Testament uit in het Grieks met een nieuwe Latijnse vertaling er naast. Dit laatste werkte als een bom. Men had toen 2 vertalingen, die vaak veel verschilden. De kerk neeft tenslot te de eerste geldig verklaard. Luther heeft van deze vertaling gebruik ge maakt om zijn 95 stellingen te formu leren. Zodoende heeft Erasmus invloed uitgeoefend op de kerkhervorming. Hij ging echter niet met Luther mee. om dat hij geen strijd, geen verdeeloheid wenste. Hij vond Luther te dogmatisch. Hierover was Luther niet te spreken: maar ook de dogmatische katholieken niet. Ze hebben alles in het werk ge steld om zijn werk op de index te krij gen en Erasmus mond te snoeren. Dit is niet gelukt, want vele hoge geestelijken dachten ook in zijn richting. Ze hadden lecrbied voor de grote geleerde en zijn onfeilbare kennen van het Latijn. Hij istond boven de partijen en wilde een onverdeelde kerk. Hij was een christen, maar geen dog matisch christen. Hij was katholiek, maar stierf in een protestants huis en werd begraven in een protestantse kerk te Bazel. VAN ROSSUM DU CHATTEL EN DRIESSEN HOFLEVERANCIER In aansluiting op onze mededeling van gisteren, inhoudende dat aan de C.V. Leidse Goud- en Zilverhandel Van possum du Chattel en Driessen toe stemming werd verleend tot het voeren van de naam „Hofleverancier", verne men wij nader, dat deze onderscheiding Werd verleend ter gelegenheid van het jl50-jarig bestaan van dit bedrijf, welk feit binnenkort zal worden herdacht. Of een en ander gepaard zal gaan met enig feestelijk betoon dan wel of dit ïeit in alle stilte voorbij zal gaan, staat nog niet vast. LEIDSE REDDINGSBRIGADE Voor het diploma A van de Kon. Ned. pwembond zyn de volgende leden van de Leidse Reddingsbrigade geslaagd: J. van Egmond en de meisjes G. C. Bree- Üeveld, L. v. d. Reyden en W. Wijling: Voor het diploma B: K. van Ark, J. van fgmond, A. van Oostenrijk, P. Schlieker en de dames C. M. van Weerlee, C. Broers. W. v. d. Klauw, H. de Mooij, L. v. d. Reijden, R. van Vliet en M. van Weeren. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. geschie- lenis de heer A. van Boven (Den Haag). H. van Slooten Jr. overleden Steunpilaar van openbaar onderwijs In de ouderdom van 86 jaar is giste ren plotseling overleden de heer H. van Slooten jr. oud-directeur van de Gem. Kweekschool voor onderwijzers (essen), een steunpilaar van het openbaar on derwijs en gedurende vele jaren voorzit ter van de Leidse Buitenschool te Kat wijk aan Zee. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornells, zn. van W. de Jong en C. A. i. Velttnarni; Lilian, dr. van J. van der oon en B. van der Plas; Monica Helena, r. van A. B. van Buuren en M. E. Jacobs; leertruida Hendrika Elisabeth, dr. van Zwelstia en G. van Helden; Gijsbert "heodoor. zn. van A. de Neellng en C. J. luider; Louisa Willempje. dr. van W. F. affijn en J. G. van aer Deijl; Monica hrlstina Maria, dr. van J. A. M. Bckern ii M. M. Nleuwesteeg; Johannes Albertus hllippus. zn. van A. P. Baelde en M. 'oor; Leonardus Abraham, zn. van A. de rroot en W. A. Bram; Wilhelmlna Anna 'ernande Maria, dr. van L. G. M. A. leijer en C. B. M. J. Langemeijer; Dirk, a. van W. de Jong en P. van Duijn; Lena, r. van W. de Jong en P. van Duljn; Ja- ciba Johanna Cornelia, dr. van K. Ro er en D. A. Pouw; Huig. zn. van B. arkevLsser en A. Groen; John. zn. van van Wattlngen en M. J. van Vllerden; onja Maud, dr. van E. J. Oost en S. W. on Lichensteln; Johanna Theodora Cor- ella Maria, dr. van J. P. van Dlemen en C. T. de Jong; Johannes, zn. van J. de Reus en W. J. Krult; Wilhelmlna laria. dr. van J. L. Leeuwe en W. M. an Duin; Robert/us, Hendrikus, zn. van K J. Schouten en M. P. C. de Bruijn; 'euntje Geertruida. dr. van H. G. Wes- illrug en W. Kop: Adrlanus, zn. van J. Ison en F. H. Claus; Willem Dirk. zn. an S. D. Schaap en W. van der Plas. GETROUWD J. T. Ohrispijn en C. M. Langezaal. OVERLEDEN T. Smlt. 4>1 Jt.. echtgenote van W.Bot; E. van de Pol. 65 jr.. weduwe van H. ornet; S. Masurel, 60 Jr.. echtgenote an C. Ouwehand; L. de Graaff, 79 Jr., guv. M. T. J. Bok, 81 jr., weduwe van Klat. H. VAN SLOOTEN jr. Na achtereenvolgens onderwijzer te Wageningen en Bennekom en hoofd van een openbare lagere school te Vorde, Amhem en Utrecht te zijn geweest, volgde op 1 februari 1923 zijn benoeming tot directeur van de Gem. Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen aan de Oude Vest. welke functie hij heeft bekleed tot ae opheffing dezer instelling in 1936. Gedurende vele jaren was de heer Van Slooten de stuwende kracht in de Verkeersonderwijscommis- sie van de plaatselijke afdeling der Ver. „Veilig Verkeer", waarvoor hij zich zeer heeft beijverd, o.a. door het vervullen van spreekbeurten ook buiten de stad en de samenstelling en correctie van het schriftelijk werk van het jaarlijkse ver- keersexamen op de lagere scholen. De heer Van Slooten. die met hart en ziel verknocht was aan het openbare on derwijs, heeft in de loop der jaren vele functies vervuld: zo was hij van 1933— 1950 penningmeester van het Kon. Ge nootschap „Mathesis Scientiarum Geni- trix", gedurende een tiental jaren pen ningmeester van de afd. Leiden van „Volksonderwijs" bijna 20 jaar voorzit ter van de Leidse Buitenschool te Kat wijk, waarvoor hij zich bijzonder ver dienstelijk heeft gemaakt Ook op pu blicistisch terrein heeft de heer Van Slooten zich bewogen. In samenwerking met de heer Th. Donkersloot te Haarlem verscheen van zijn hand een serie „Nieuwe Taalmethoden", waarvan ver scheidene deeltjes talrijke enkelen zelfs veertien! herdrukken beleefden. Tezamen met de heer Geitenbach schreef hij verder het boek „Taalver schijnselen". Tot op hoge leeftijd beschikte de heer Van Slooten over een grote geestelijke en lichamelijke vitaliteit, welke hem in staat stelde zich te interesseren voor het torede terrein, waarop hij eens werk zaam was. Leidse Amateurfotografen naar de Franse Alpen Op de bijeenkomst van de Leidse ama teurfotografen, die gisteravond in „De Doelen"' werd -gehouden, hebben de le den genoten van prachtig landschap- schoon in zuidwest. Europa. Na de ope ning en het behandelen van enkele huis houdelijke zaken, gaf de heer A. C. Tobi een uitleg van de methode, die hij had gebruikt bij het vervaardigen van zijn foto's. Na een paar dia's van Leiden en omgeving te hebben getoond, "ging men via de Expo naar Noord-Spanje. Na de pauze nam de heer Tobi, die geoloog is, de amateurfotografen mee naar de Franse Alpen, het werkterrein van vele Bureau Statistiek zoekt vrijwilligers Het Centraal Bureau voor de Statis tiek zal binnenkort een nieuw budget onderzoek instellen onder gezinnen van land-, hand- en hoofdarbeiders. Dit on derzoek is van belang voor het opnieuw vaststellen van de grondslagen voor het prijsindexcijfer van het levensonder houd. Dit prijsindexcijfer speelt een grote rol in de nationale economie in haar huidige geleide vorm, vooral op het gebied van de loon- en prijsvorming. Sinds de vorige onderzoeken op dit ge bied hebben zich zovele verschuivingen voorgedaan, dat de toen vastgestelde grondslagen niet meer als zuiver kun nen worden beschouwd. Het budget-onderzoek zal uitsluitend betrekking hebben op gezinnen van man, I vrouw en twee kinderen met een bruto- jaarinkomen tussen de 4000 en 7000 gul- j den per jaar. I De aan dit onderzoek deelnemende j gezinnen zullen een geheel jaar lang nauwkeurig een huishoudboekje dienen in te vullen volgens aanwijzingen van I het CBS en deze huishoudboekjes moe- ten opzenden naar het bureau. De aldus door het CBS verkregen gegevens zullen uiteraard strikt vertrouwelijk worden behandeld en uitsluitend in totaalover zichten worden verwerkt en als zodanig gepubliceerd. Het CBS beseft, dat deze huishoud- registratie veel werk vergt van de be trokken gezinnen. Aan het einde van het onderzoek zal derhalve aan deel nemende gezinnen een geldelijke tege moetkoming van vijftig gulden worden toegekend, terwijl een extra premie van tien gulden ln het vooruitzicht wordt j gesteld voor bijzonder accuraat werk. De deelneming aan het onderzoek is vanzelfsprekend vrijwillig. Het CBS heeft overigens nog niet voldoende ge zinnen bereid gevonden, medewerking j te verlenen. Vooral in Leiden heeft het bureau nog gezinnen van hoofdarbeiders I nodig. Gezinnen die bereid zijn, hun medewerking te verlenen, die bestaan uit echtpaar en twee kinderen beneden de leeftijd van 16 jaar, en een gezinsin komen hebben tussen 4000 en 7000 gul- j den per jaar, kunnen zich voor deelne- j ming schriftelijk aanmelden bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, af deling 2A budget-onderzoek, Oostduin- laan 2 te Den Haag. Di rectie wisseling postkantoor Aan de directeur van het Leidse hoofdpostkantoor, de heer J. H. Haber- mehl, is op zjjn verzoek in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd bij beschikking van de directeur-generaal van de P.T.T., met ingang van 1 maart a.s. eervol ontslag uit deze functie verleend on der dankbetuiging voor de door hem aan het staatsbedrijf der P.T.T. ver leende diensten. Tot zijn opvolger is benoemd de heer E. J. Bongers, thans directeur van het postkantoor te Den Helder. De heer Habermehl, die in 1894 te Amsterdam werd geboren, kwam reeds in 1913 bij de P.T.T. in dienst. Hij werkte eerst in Assen, volgde nadien in Rotterdam een opleiding voor het hogere personeel, werd in 1936 geplaatst bij he't hoofdbestuur in Den Haag, werkte van 1943 af te Rotterdam en werd op 1 maart 1949, tien jaar voor zijn eervol ontslag, benoemd tot direc teur te Leiden. De nieuwe directeur, de heer Bongers, werd in 1917 te Arnhem geboren en kwam in 1936 in dienst van de PTT. Na eerst in Oosterbeek en Arnhem te hebben gewerkt, ging hij in 1949 naar Den Haag voor de opleiding van het hoger personeel. Een jaar later werd hij aangesteld bij het hoofdbestuur. In 1955 aanvaardde hij zijn huidige func tie in Den Helder. Leidse geologen. Hoewel hij zijn beelden hoofdzakelijk maakte in verband met zyn studie, waren de meeste foto's van een zodanige opbouw, dat ook zij, die alleen uit schoonheidsbeleving fotogra feren, hebben genoten van de mooie kleurencompositie. Hoewel de geologen er misschien om beroepsredenen interes se voor hebben, is de streek, waarin men gisteren een kijkje nam, ook voor de va kantie een ideaal en rustig plekje. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna W., dr. van J. van Egmoiud en W. J. M. van Veen: Marjan, dr. van J. van der Luit en M. A. de Mooij; Pau<lus S., zn. van J. A. M. Gordijn en C. H. M. Hoffmann. Onder-trouwdL. van Leeuwen, 26 jr. en A. W. van Klaveren 28 Jr.; J. Piket. 30 jr. en J. T. Lijnes. 24 jr. Getrouwd: J. B. van den Wijngaard,. 30 Jr.. D. J. Meijer, 24 Jr.; A. de Lange. 26 Jr. en A. Nagtegaal. 2<1 jr. OEGSTGEEST KENT UW INDUSTRIE De Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting hield gisteravond in de zijzaal van de W. de Zwygerkerk haar eerste bijeenkomst van dit jaar onder leiding van mevrouw P. H. Smits- Witvliet. Zij verwelkomde in het bijzon der mej. Duyvendak, de landelijke pre sidente van de Stichting, die door mid del van enquête-formulieren van de huisvrouwen aan de weet wil komen welke huishoudelijke bezigheden erg prettig, prettig, matig, vervelend en erg vervelend gevonden worden. Door het aangeven van waarderingscijfers voor deze bezigheden hoopt men een inzicht te krijgen waarom bepaald huishoude lijk werk minder graag verricht wordt, opdat bestudeerd kan worden welke maatregelen genomen zouden kunnen worden sommige bezigheden gemakke lijker uitvoerbaar te maken. Het doel van deze avond was om op de film kennis te maken met een aantal grote Nederlandse bedrijven, waar voor namelijk gebruiksvoorwerpen worden vervaardigd. Op deze wijze werd belang stelling gewekt voor bepaalde produktie- methoden en kon men tot het inzichten de overtuiging komen met welk een vak manschap en zorg er in onze fabrieken wordt gewerkt om kwaliteitsprodukten te vervaardigen. De heer W. Beets gaf op onderhou dende wijze een toelichting in opdracht van de Ver. Nederlands Fabrikaat. Ach tereenvolgens werd op het scherm ge bracht de fabricage van messen, be drijfskleding, herenconfectie, kaarsen, glycerine, stearine, gasfornuizen, koek en tapijten Het technisch vernuft dat werd gedemonstreerd wekte terecht de bewondering op van de talrijke dames, die deze samenkomst bijwoonden. Mevrouw Smits-Witvliet vroeg aan dacht voor enkele activiteiten in de naaste toekomst zoals o.m. een bezoek aan het verkeerslokaal te Leiden. WARMOND Jezuieten-colleges in Cairo gisteren gesloten De Egyptische bladen van vandaag melden dat de regering van de Verenig de Arabische Republiek besloten heeft alle Jezuieten-colleges te vorderen. Het grote college, dat verbonden is aan de „kerk van de Heilige familie" is giste ren door de autoriteiten gesloten. De kranten hebben de reden, die geleid heeft tot sluiting, niet vermeld. Aange nomen wordt dat de maatregel genomen is naar aanleiding van de beweringen dat de Jezuieten-colleges propagandis tische activiteiten beoefenen. Volgens het semi-officiële dagblad „Al Ahram" heeft het ministerie van Onderwijs ver klaard, dat het college van de Heilige familie is overgenomen omdat het leer programma niet overeenkomt met de Arabische nationale gedachtengang maar wel de verschillen in de gemeenschap aanmoedigt. Hokkenshow P.V. „Warmond" De uitslag luidt: Oude doffers: 1. dr. J. Venker 92 pnt; 2.. J. L. de Weerd 92 pnt. Oude duivinnen: 1. J. v. Seggelen 92 pnt; 2. J. Diemei. Jonge doffers: 1. dr. J. Venker 92% pnt; 2. idem 92 pnt. Jonge duivinnen: 1. J. de Weerd 92 pnt; 2. idem 92 pnt. Late jonge doffers: 1. H. Kortekaas 90 pnt; 2. B. F. Oskam 89 pnt. Late jonge duivinnen: 1. dr. J. Venker 91% p.; 2. H. Kortekaas 90% p. Hokkampioen: 1. J. L. de Weerd 730% pnt: 2. dr. J. Venker 728 pnt; 3. J. Diemei 720% pnt; 4. J. Smeets 720 pnt; 5. P. Vogelenzang 720 pnt; 6. J. v. Seggelen 719% pnt; 7. J. Kortekaas 717% pnt; 8. B. F. Oskam 717 pnt; 9. H. Kortekaas 716% pnt; 10. Joh. Oomsen 714% pnt; 11. J. Roest 714% pnt; 12. J. v. Miekerk 710 pnt; 13. G. Beugelsdijk 706 pnt. BURGERLIJKE STAND Naar de Mount Everest GEORGE BAND VERTELT VAN ZIJN ERVARINGEN Het genootschap Nederland-Enge- land hield gisteravond in „De Doelen" zijn eerste byeenkomst in het nieuwe jaar. De voorzitter, prof. dr. A. A. Prins, heette in het bijzonder welkom de En gelsman George Band, die een jaar of vijf geleden deel heeft genomen aan de Mount Everest-expeditie. Aan de hand van een aantal kleurendia's vertelde George Band hoe de barre tocht is ver lopen. De leider van deze door de Alpine Club en de Royal Geographic Society georganiseerde expeditie was Sir John Hunt, die over een ervaren groep mede werkers, waarin ook de beroemde Nieuw- zeelandse Zuidpoolvorser Hillary was opgenomen, kon beschikken. Na vele voorbereidingen vertrok het onver schrokken gezelschap in februari 1953 per schip van Engeland naar Bombay. De reis naar Nepal werd per trein voort gezet. Na een kort verblijf in Katman- doe, de hoofdstad van Nepal, volgde een tocht van ruim driehonderd kilometer naar Thyangboche. Vandaar uit werd de eigenlijke expeditie naar de 8880 meter hoge Mount Everest gemaakt. George Band vertelde op boeiende wijze van de moeilijkheden, die men tijdens deze berg- beklimming had te overwinnen en liet op het witte doek de schitterendste ver gezichten zien. De woeste pracht van het hooggebergte vormde wel een bijzonder spectaculair schouwspel. Spreker schets te in het kort ook de figuur van Sir John Hunt, een enthousiaste bergbeklimmer, die reeds op veertien-jarige leeftijd de Alpen in trok. De belangstelling voor deze interessante avond was vrij gTOOt. Radiosignalen via de maan ontvangen Korte golven overbruggen 2 x afstand aarde-maan Vanmorgen zijn op het fysisch labo ratorium R.V.O.-T.NjO. (Rijksverde digingsorganisatie-Toegepast Natuur kundig Onderzoek) op de vlakte van Waalsdorp te 's-Gravenhage radio signalen via de maan ontvangen. De signalen werden uitgezonden van een Amerikaans militair station te Fort Mormouth, New-Jersey. Deze zender, die werkte op een golflengte van 1.98 meter (151.11 mhz (Megaherz) had een vermogen van circa 50 kilowatt, hetgeen op deze frequentie zeer aanzienlijk moet worden genoemd. Het signaal bestond uit een ongemoduleerde draaggolf. De draaggolf werd in ons land redelijk goed ontvangen, zij het met geringe sterkte schommelingen. zogenaamde fading. De zendantenne, een parabolische spiegel met een middellijn van 15 meter, was op de maan gericht, evenals de antenne van de Nederlandse ontvanger, een oude Duitse radarantenne, een parabolische spiegel met een doorsnede van 7.50 meter. De afstand, die by de proef van van morgen werd overbrugd, bedroeg in totaal circa tweemaal de afstand aarde- maan, ofwel ongeveer 760.000 kilometer. Bij dit experiment fungeerde de maan dus als spiegel voor de uitgezonden draaggolf. Gevolgen van de mist Tengevolge van de mist zijn vanmor gen op het Hollands Diep twee naast elkaar gespannen Franse schepen, het m.s. „Vougoet" en het m.s. „Hermitage", in aanvaring gekomen met het Zwit serse motortankschip „Valeriana". Alle schepen werden ernstig beschadigd. De tanker kreeg een gat in de romp, waar door een deel van de lading verloren ging. De twee Franse boten waren uit gerust met radar. In de Parkhaven te Rotterdam is het Nederlandse m.s. .Albatros" terugge keerd, na vanmorgen te zijn vertrokken uit de Maasstad. Het schip heeft een aanvaring gehad met het loodsvaartuig ..Betelgeuze", dat de loods, die het schip naar zee bracht, kwam halen. De „Al batros" kreeg een scheur boven de wa terlijn; de loodsboot liep zeer geringe schade op. Hoge Raad verwerpt beroep van „De Vlo" (Van onze Haagse redactie) De Procureur-Generaal bij de Hoge Raad te Den Haag heeft geconcludeerd tot verwerping van het beroep van de 28-jarige Amsterdamse chauffeur en in- en uitbreker „de Vlo", die van het standpunt uitgaat, dat hij by zijn ar restatie destijds zich reeds vrijwillig van de inbraak had teruggetrokken. De Procureur-Generaal nam aan, dat het Amsterdamse Hof kon en mocht aflei den uit het bewezen verklaarde, dat „de Vlo" zich niet vrijwillig had terugge trokken, maar dat hij in zijn bezigheden was gestoord. De inbreker werd door de politie be trapt, toen hij een villa in het Gooi ver liet. Men doorzocht de hele woning, maar er bleek niets vermist. De inbre ker zei dat hij zich tijdig bedacht had en toen niets meer wilde wegnemen. De Rechtbank accepteerde dit standpunt en sprak „de Vlo" vrij. Het Amsterdamse Hof geloofde het verhaal echter niet en veroordeelde de Amsterdammer tot een jaar gevange nisstraf. Hiertegen liet „de Vlo" cas- satieaantekenen bij de Hoge Raad. Uitspraak 24 februari. Goudse Kamer tegen plan Wilsveen Alleen maar slaapstad MARKTBERICHTEN LEIDEN, 27 januari Vette varkens- markt: Aangevoerd. 112 vette varkens. No tering: zware: geen notering; lichte 1.78 1.81; slagersvarkens 1,811,84; zeugen 1,68L72. Handel vlug. Enkele prima's 1 a 2 cent boven notering. LEIDEN. 27 Januari Leidse Coop. Groente- en Fruitveiling: per 100 kg.: Appelen 410; kroten 618; kroten, ge kookt 25; boerenkool 525; rode kool 16 20; prei 1431; spinazie 92101; stoof- sla 4561; spruiten A 1961, spruiten B 1761; uien 212; waspeen 1424; wln- knolseldenj 240; sla A 912; sla B 14 terpeen 89; witlof 1646. Per 100 stuks; derij 6.60—11.50. AALSMEER. 26 januari C.V. Centr. Aalsm. Veiling G.A.: Seringen: Stepman 7085; Legray 4047; Blaauw 6275 per tak. Anjers: rood 2429. roze 2529. wit 2529 per stuk. Rozen: Better Times 41 49; Rosalandia 52660; Parel v. Aalsmeer 5059; Geheime. Duósberg 98110; Pecht- old 47—52; Stokman 48—56; Edith Helen 5357; Towny Gold 6066 per stuik. Pru- ruustrlloba 3843; Prunusserrulata 180 205; Forsythia 3945 per tak. Tulpen 110130; Narcissen 995'110; Hyacinten 3036; Blauwe Druif 3040; Asp. Plu- mosus 200250; Cyclamen 95110 Fresia 160—190: Iris 300—370 per bos; Calla 85 100 per stuk; Euphorbia 7890 per tak; Amaryllis 3642 per kelk. BODEGRAVEN, 27 Januari Kaas markt: Aanvoer 37 partijen. Notering: eerste soort f 2.25 tot f 2.33; tweede soort teen notering; extra kwaliteit f2.34 tot 2.40. Handel goed. ROTTERDAM. 27 januari Veemarkt: Aanvoer in totaal 2854. Weektotaal 4573. Vette koeien en ossen 375; gebrulksvee 811; vette kalveren 241; graskalveren 206; nuchtere kalveren 711; varkens 78: big gen 45; paarden 49; veulens 3; schapen of lammeren 322; bokken en geiten 13. Notering: vette koeien le kw. 310—340. 2e kw. 295—310 3e kw. 275—290; vette kalveren 280—295. 250—270. 210250 per kg. graskalveren 460. 380. 280; nuchtere kalveren 73. 60. 50; biggen 64. 48. 40 per stuk. Slachtpaarden 230, 220 190 per kg. Schapen 85, 60 45; lammeren 95. 70. 45; kalfkoeien 1300. 1100, 975; melkkoeien 1300. 1100. 975; vare koeien 890. 760 625; vaarzen 975 825. 625; pinken 680. 550. 425. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Gouda en Omstreken heeft in overleg met 30 omliggende gemeen tebesturen aan de Tweede Kamer bezwaren kenbaar gemaakt tegen het z.g. plan-Wilsveen. De Kamer meent, dat verre de voorkeur gegeven moet worden aan de uitbreiding van de bestaande stadskernen in de „Rand stad Holland", zoals Leiden, Delft, Gouda, Schoonhoven, Alphen, Woer den, e..d., boven de vestiging van een satellietstad, waarvan de functie niet meer kan zijn dan van „slaapstad". De fondsen, die voor de Bouw Wils veen nodig zouden zijn, zullen alleen ten koste van andere steden kunnen worden vrijgemaakt, waardoor deze andere steden ernstig belemmerd worden in hun ontwikkeling. Het plan Wilsveen zal dus volgens de Kamer van Koophandel de randstad- problemen zeer verscherpen, de alge meen als dreigend erkende „verkitting" van de Randstad zal er door in de hand gewerkt worden, aangezien er geen en kele reden is om aan te nemen, dat de smalle geprojecteerde groenstrook tus sen Wilsveen en Den Haag intact zal blijven bij verdere uitbreiding en deze groenstrook bovendien niet kan worden als een economische grens. De Goudse Kamer geeft daarom de voorkeur aan uitbreiding van bestaande steden, om dat. deze reeds over een eigen stadskern beschikken, met openbare diensten, detailhandel en een transportorganisa tie. die zonder grote investering uitge breid kan worden, terwyl in Wilsveen alles van de grond af opgebouwd moet worden. Olveh bouwt te Den Haag torenhoog hoofdkantoor (Van onze Haagse redactie) Er zyn geen bezwaren binnengeko men tegen de herziening van het her- bouwplan voor Sorghvliet, te Den Haag, zodat de Verzekeringsmaat schappij Olveh haar plannen voor een torenhoog hoofdkantoor, op de hoek van het Stadhoudersplantsoen en de Johan de Wittlaan, kan uitvoeren. Het wordt een gebouw van 17 verdie pingen, dat ruimte voor meer dan 1000 man personeel zal geven. Wanneer over minstens vijf jaar het nieuwe gebouw klaar zal zijn, wordt het gedeelte, dat de bank niet zelf nodig heeft, verhuurd. Het gebouw zal 40 meter lang en 24 meter breed worden. De hoogte be draagt minstens 60 meter. Tot vice-president van het Ge rechtshof te Amsterdam is benoemd mr. J. Spreij. Hij was reeds raadsheer in het Hof. Russen produceren intercontinentale raketten Op het congres van de communisti sche partij van de Sovjet-Unie heeft Kroesjtsjef hedenochtend medegedeeld, dat de Sovjet-Unie begonnen is met de produktie van internationale raketten. (Zoals bekend, deelde de Amerikaanse minister van Defensie McElroy dezer dagen mede, dat de Sovjet-Unie nog geen raketten van dit soort bezat). AFSCHEID VOORZITTER PENSIOENRAAD. De voorzitter van de Pensioenraad, de heer A. J. P. Koster, die op 1 februari a.s. zijn ambt wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd neerlegt, heef gisteren en vandaag vele autori teiten die afscheid van hem kwamen nemen, ontvangen. Door het personeel en door verschil lende instanties werden hem fraaie ge schenken aangeboden. Tot opvolger van de heer Koster is benoemd mr H. J. van Houte, thans lid van de Pensioenraad. BEURSOVERZICHT Iets lager met goede ondertoon AMSTERDAM, 27 januari De handel was vanmiddag vrij rustig; alle internationale waarden moesten echter geringe koersverliezen incasseren. Van de gisteren behaalde winsten bleef nog iets hangen, behalve voor de olie waarden. Hei aanbod was niet groot. Het meest hadden hiervan aandelen Kon. Olie te lijden. De cijfers over 1958, 307o lagere winst vergeleken bij die van 1957, van de Standard Oil of New Yersey. waren van invloed op de koers van Kon. Olie. De ondertoon van de markt was goed; op lagere prijzen kon het aanbod gemakkelijk worden opge vangen. In het verdere beursverloop konden de koersen, tengevolge van lich te vraag, aantrekken en waren de koers verschillen. vergeleken bij de slot koers van gisteren slechts 1 tot 2 punten lager.. Aandelen Kon. Olie echter moes ten toch nog een verlies van circa f. 4 incasseren. Geopend werd op f. 183.10 waarna de koers aantrok tot f. 184.30.. Philips liep op van 493 tot 496. Unielever van 474 tot 476 en Aku van 291 tot 292. KLM lag wederom vast en werd f. 1 hoger geadviseerd ingevolge de koers in Wall Street. Voor de Scheepvaarten bestond ook vandaag belangstelling van publieke zijde. Holland Amerika Lyn, die de vorige dag reeds 4 punten hoger no teerde kon hieraan vandaag ruim een punt toevoegen. Kon. Boot een punt hoger. Scheepvaartunie verbeterde bijna 2 punten en Van Nievelt Goudriaan avanceerde bijna 3 punten. De belang stelling in de cultuursector was van middag zeer gering. Deli verder in reactie. Amsterdam Rubber ruim 1 punt lager evenals HVA's en Senembah's nauwelijks prijshoudend. De Staatsfond sen konden zich goed handhaven. Van de locale sector werden de con verteerbare obligaties en aandelen Bührmann geadviseerd op resp. 163 en 375 tegen een laagst gedane koers van 140 en 335. Vandaag werden geïntrodu ceerd en voor het eerst verhandeld cer tificaten Albert Heyn groot f. 1000 ver tegenwoordigende elk 20. 6% Spaarobli- gaties ad f. 50 lening 1958. De koers werd op 126% geadviseerd, hetgeen door de beurs als zeer gunstig werd gekenmerkt. Aandelen Kas-Associatie werden hoger geadviseerd op het. ver hoogde dividend van 6% (v.j. 6%). De premieleningen waren vandaag in her stel. Leidse Wol werd een paar punten hoger geadviseerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 27 januari Londen 10.59%—10.59%New York 7.76fj—3.77ft; Montreal 3.89%—3 89%; Parijs 76.8576.95; Brussel 7.547.54%: Frankfort 90.29%—90.34%; Stockholm 72.87%—72.92%; Zürich 87.44%—«7.49%; Milaan 60.69%—60.74%; Kopenhagen 54.70%54.75%: Oslo 52.90—52.95: We nen 14.54—14.55: Ankara 3.76%—3.77%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.20— 13.21%. ZOETERWOUDE BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna C. M., dr. van G. C. Renimerswaal en M. H. C. Tacx; Wilhel mus T. M., zn. van H. H. J. van Rijn en M. B. Nederspel; Johanna J.. dx. van C. J. Gladipootjes en J. L. Wisse; Hendrlca M., dr. van J. A. van der Ham en F. S. Knol; Gerardus J. L.. zn. van F. H. A. Gwöoren: Johannes A., zn. van A. Lan- Bouwmeester en A. D Compeer; Elisabeth gemalre en E. van Koek; Wilhelmus J J A dr van J M L Stijman en A. J. zn. van J. N. Wiisman en M. J. E. van 1 Kars. Dijk: Hubertus Joh. M. zn. van P. W. Wellers en C. M. F. van Sikklng. Getrouwd; Th. J. Overdevest. 27 jr. en G. J. Vergeer, 24 Jr.; Oh. J. van Warmer dam, 39 Jr. en A. O .van Beden. 25 Jr. OverledenA. den Hartigh, 81 Jr. Ondertrouwd: B. J, M. Sistermans en H. W Gczrdiln; J de Jong en T. Tcnkens. Overleden; Z. GljsbertseHollebeek 68 Jr.; J. Meihuizen. 84 jr.; E. H. von Wo- rlngen—Dooremans, 85 Ji\.; P. F. E. van der Burch—Kteiadyk, 61 Jr. Beurs van Amsterdam Dinsdag 27 januari ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4%99% 9911 Ned. '53 3% 93% 93% B Grootboek obl. 3% 60% Ned. '47 3% (3) 91% 91% Ned. '51 3% 94% 94% B Ned. *53 (3%) 92% 92% Ned. '56 3% 92% 92% Ned. *48 3% 87 87% Ned. '54 3% 88% Ned '55 I 3%88ft 89 Ned '55 II 3% 89 89% Ned. «37 3 88ft Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert. 3 96ft 96% Ned. 62-64 3 96 ft 96% Cert. NWS 2% 60% Indië '37 A 3 97% 97% Grootboek '46 3 88y4 Ned. WB. 6% 111% 111% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 39% 39% Nat. Handelsbank 150% 149 Ned. HandelmU201% 204% Amst. Rubber 96% 95% H.VA149% 146% Java Cult25% 24 Senembah129% 128% Vorstenlanden10% 11% AX.U293 291% Berkel's Patent (v.) 239 235% Calvé Delft cert445 435 Deli Mij.en (Ver.) 156.75 155.70 Kon Pap. v Gelder 225 224 Hoogovens eet 355 358% Müller en Co. N.B 301% 306 Ned. Kabelfabr343 340% Philips 497% 495% Philips pref218% 220 Unilever 478% 474% Wilton Feyenoord 213 214 Biliton 2de r236 235% Dordtse Olie gew. 754% 742% Kon Petr (f.20.—) 189 185 idem (50 8 f.20.—) 18705 183.80 Holl Amer iyn 172 171% Java China Paket 136% 138 K.LM125 126 Kon. Ned. Stmv.Mij 163 163% Kon. Paket My128% 130 Stoomvaart My. Ned. 170 172 Nievelt Goudr eert 134% 137% v. Ommeren eert 248 248% Kon Rott Lloyd .149 Ned Scheepv Unie 142% 143% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam *47 (3%) 3.. 94% idem '48 (3%) 94% 94% R'dam '52-1 (4%) 98%L 98% idem '37 I-ITÏ (3%) 94% idem *38-1 (3%) 23% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 106 106 id. N W. B. *52 (4%) 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95y4 95 y4 Premieleningen A'dam '53 3 98% A'dam '51 2% 89% 89% A'dam '56 I 2% 88 88% A'dam'56 II 2% 97 97% Eindhoven '54 2% 84% 85 Enschede '54 2% 85% Den Haag '52 I 2% 94% 94% Idem II 2% 94% 93% R'dam '52 12% 94% L Idem n 2% 98 97y4 Idem '57 2% 104 L 105% Utrecht '52 2% 95L 95 Z.-Holl 1957 2% 103 L 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 399 398 Amst. Bank 272% 272% H.B.U. eert229 229% Rott. Bank 235% 235'% Twentsche Bank 206 206 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 284% Borneo Sum. H. My 53 54% Ned G. en Sp. fabr 273 272% Kon Ned Grofsm 130% Internatio 104% 103 Rott Droogdok My 598 597 Sikkens Lakfabr *53 485 Tieleman en Dros 9% 9% Ned My Walv.vrt 89% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 6 6% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 31ft 31ft Intern. Nickel 87% 87 Anaconda 66ft 66 Bethlehem Steel52% 52% Cities Service 65 63% General Motors 50ft 49ft Kennecott103% 102% Republic Steel 72% 27% Shell Oil 83% 84% Union Pacific 35 H Un States Steel 96% 96% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VJK. 26/1 Edelmet. Kon. AA 65 Pref w.a idem 67 68GB Electrolas B325%GB 329GB Holl Constructie 345GB 348 Ing our v Bouwnyv 179% ld. div 1958 172 170 Int Kunststof 1 Ind 46 48GB Leidsche Wolspinn 224 230B Ver Touwfabrieken 210 Wernink's Betonm 110%G 111% Van Wyk Tetiel 69GB 75GB Zaalberg 112% 115Q

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5