Katwijk a. d. Rijn protesteert tegen verplaatsen van dr. Roskambrug Protestbijeenkomst in De Roskam Zuster en broer leefden in een onbeschrijfelijke verwaarlozing Kroesjtsjef wil de Sovjet-Unie in 1970 wereldsuprematie geven KATWIJKSE DAMCLUB VIERT HAAR ZILVEREN JUBILEUM DINSDAG 27 JANUARI 1959 Weer wordt een bezwaarschrift ingediend Reeds eerder schreven wy over de plannen van het Katwijkse gemeentebestuur, met de uitvoering waarvan inmiddels een begin werd gemaakt, om in het kader van verbetering van de wegverbinding LeidenKatwijk, de Roskambrug te Kat wijk aan den Rijn van zijn huidige plaats te verwijderen en deze over te brengen naar het punt, gelegen tussen de Sandtlaan en de Molentuinweg. Het gevolg hiervan zal zijn dat het verkeer van Leiden naar Katwijk aan Zee buiten de bebouwde kom van Katwijk aan den Rijn zal worden gevoerd. In zijn vergade ring van 31 juli 1958 nam Katwijks gemeenteraad het besluit tot verplaatsing, terwijl in de daarop volgende vergadering van 28 augustus afwijzend werd beschikt op een request van 113 inwoners van Katwijk aan den Rijn om alsnog pogingen in het werk te stellen door het kiezen van een andere oplossing de Roskambrug op zijn huidige plaats te handhaven. Nu de plannen zover zijn gevorderd dat de verplaatsing medio maart een feit zal worden, hebben wederom enkele inwoners de hoofden bijeengestoken en een comité van actie gevormd om in een gezamenlijke krachtsinspanning van alle belanghebbenden, alsnog te trachten een voor het dorpscentrum gunstiger oplossing te bewerkstelligen. De directe aanleiding hiertoe is de omstandigheid dat vorige week de gelegenheid werd opengesteld om bij de gemeenteraad bezwaren in te dienen tegen het voor stel van Burgemeester en Wethouders, dat in de eerstvolgende raadsvergadering aan de orde zal worden gesteld, om de huidige oeververbinding aan het openbaar verkeer te onttrekken. Als onderdeel van deze actie werd gisteravond in hotel „De Roskam" te Katwijk aan den Rijn een grote protestvergadering gehouden, waaraan door enige honderden personen werd deelgenomen. De voorzitter van het comité van actie, de heer P. A. Schoneveld, die de bijeenkomst opende, ving aan met op te merken, dat het een unicum in de geschiedenis van het dorp is, dat op deze wijze en met een dergelijk doel een samenkomst moest worden belegd. Een bijzonder woord van welkom richtte spreker tot de leden van de gemeente raad, de heren A. Wassenaar, L. van der Zwan en D.. Nasveld en bracht hen dank voor hun bereidwilligheid om aanwezig te willen zijn. De bedoeling van de aotie is om een krachtig protest te laten horen tegen het feit, dat Kat wijk aan den Rijn door het gemeente bestuur wordt beschouwd als de blinde darm van Katwijk aan Zee. Het is daarom hard nodig, dat de bewoners van Katwijk aan den Rijn er ondubbel zinnig blijk van geven, dat dit dorpsdeel er nog is. De heer Schoneveld verleende hierna het woord aan de heer N. Anes voor het geven van een uiteenzetting over de gang van zaken tot dit moment en over de wijze waarop getracht moet worden te voorkomen, dat de plannen ten uitvoer worden gebracht. De heer Anes opende zijn betoog met op te merken, dat toen lijj zich twintig jaar geleden in Katwijk aan den Rijn vestigde, hij reeds de opmerking hoor de verkondigen, dat, als er in de ge meente Katwijk nieuwe straten moe ten worden aangelegd, dit in Katwijk aan Zee gebeurde met nieuwe stenen, terwijl de half versleten stenen van Katwijk aan Zee goed genoeg werden geacht voor de straten van Katwijk aan den Rijn. De geheel versleten stenen van Katwijk aan den Rijn verkocht de gemeente dan tenslotte nog aan Valkenburg. In de loop der jaren is het spreker wel gebleken, dat deze opmerking typerend is voor de houding, welke inderdaad door het gemeentebestuur ten opzichte van het Rijndorp wordt ingenomen. Deze hou ding is het best te omschrijven met de woorden: „er is maar één Katwijk, en dat is Katwijk aan Zee". Dat de belangen van de badplaats door het gemeentebestuur voorop gesteld worden, achtte spreker toe te juichen, omdat dit de welvaart van de gehele Katwijkse gemeenschap ten goede komt. Men gaat echter te ver als men daar aan de belangen van het dorpsdeel Katwijk aan den Rijn gaat opofferen. In de gemeenteraad zijn de leden, af komstig uit Katwijk aan den Rijn, verre in de minderheid en met hun gerecht vaardigde wensen wordt in onvoldoende mate rekening gehouden. Dit bleek weer overduidelijk bij het besluit tot ver plaatsing van de Roskambrug. ONDERZOEK NAAR DELFSTOFFEN OP ARUBA Het bestuurscollege van Aruba be kijkt thans de mogelijkheden van de ex ploitatie van bepaalde delfstoffen, die zich in de bodem van Aruba bevinden, In verband hiermede liet het bestuurs college een geoloog uitkomen, dr. H, Wolf uit de V.S. die op het eiland een vooronderzoek verricht. Dr. Wolf zal rap port uitbrengen en het bestuurscollege van advies dienen over de nader te ne men stappen, indien een rendabele ex ploitatie mogelijk is. Ook het krachtig protest, ondertekend door een groot aantal middenstanders, werd terzijde geschoven, zulks ondanks het feit, dat zij aanvoerden, dat door het voorgenomen isolement van het dorpscentrum gevreesd werd, dat hun omzet met gemiddeld 30% zou terug lopen. VERKEERSTECHNISCHE BEZWAREN Voorts wees spreker nog op de ver keerstechnische bezwaren tegen het plan. Wanneer straks het drukke ver keer vanuit Leiden naar de badplaats geleid wordt via Sandtlaan-Molentuin- weg-Provincialeweg. zal op de kruis punten Molen tuin weg-Valkenburgseweg en Molentuinweg-Provincialeweg een verkeerschaos ontstaan, die zeker vele slachtoffers zal eisen. Dit kan voorko men worden, wanneer op de huidige plaats van de Roskambrug een nood- verbinding wordt gelegd, zodat één- richtingverkeer kan worden ingevoerd. De kosten hiervan zullen misschien enige tienduizenden guldens bedragen, doch dit mag toch geen bezwaar zijn, vooral wanneer men bedenkt, dat in de laatstgehouden vergadering van de ge meenteraad nog f. 20.000 beschikbaar werd gesteld voor de aanleg van een speeltuin in het Molenblok. Hoewel dit laatste ook zeer belangrijk is gaat het belang van het behoud van de Roskam brug hier nog vele malen bovenuit. Spreker wekte tenslotte alle aanwezigen op om, door ondertekening van het aan de gemeenteraad te richten bezwaar schrift, van hun gevoelens te doen blij ken. De volgende spreker, het comitélid de heer A. van der Jagt, wees vervolgens op de belangen van de bewoners van de Overrijn, die door het vervallen van de verbinding met het dorpscentrum ge heel geïsoleerd worden.. Voor hen moet ook met alle middelen worden getracht een oplossing te verkrijgen, al was het dan alleen maar door middel van een voetbrug. Een der aanwezigen, de heer C. Cas- pers, deed nog het voorstel om het ondertekenen van het bezwaarschrift niet alleen tot deze bijeenkomst te beperken, doch ook in alle midden standszaken gelegenheid te geven zijn handtekening op een lijst te plaatsen, welk voorstel door het comité werd overgenomen. Het lid van de gemeenteraad, de heer L. van der Zwan. die hierna het woord verkreeg, releveerde het verloop van de behandeling der plannen in de raads commissie voor openbare werken en in de gemeenteraad. Spreker had hierbij steeds aangedrongen op 't zoeken naar 'n oplossing, waarbij de huidige oeverver binding gehandhaafd kon blijven. Zulk een oplossing bleek echter niet mogelijk. VERBAASD Het raadslid, de heer D. Nasveld, ver klaarde, dat hij. toen het voorstel in de raad werd gebracht, er door werd ver baasd en overrompeld. Wanneer hij zich toen onmiddellijk de ernstige gevolgen hiervan had gerealiseerd, zou hij zeker zijn stem er niet aan hebben gegeven. Hij beval aan om alsnog te trachten een andere oplossing te bewerkstelligen. Ook het raadslid, de heer A. Wassenaar, uitte zich in dezelfde geest. CONCLUSIE In zijn slotwoord kwam de voorzitter tot de conclusie, dat in de eerste plaats zoveel mogelijk handtekeningen verzameld moeten worden om het door het comité in te dienen protest kracht bij te zetten en dat in de tweede plaats alle gedupeerde zakenlieden een individueel bezwaarschrift moeten indienen, behelzende een nauwkeurige raming van de te verwachten inkom stenderving, waarmede de aanwezigen zich akkoord verklaarden. Spreker besloot met een woord van dank aan de sprekers, en in het bijzonder aan de heer Anes, voor hun medewerking aan het welslagen van de actie. Personenauto te water: één dode Gistermiddag omstreeks twee uur is op de grens van Uitgeest en Wormer- veer te West-Knollendam een personen auto in het water van de Tochtsloot ge reden. Een der inzittenden, de 57-jarige be drijfsleider J. de Boer uit Velsen. kon, na zich uit de wagen te hebben bevrijd, aan de kant komen. Met een voorbij ganger heeft hij daarna een mede- inzittende, de 44-jarige mevrouw G. J. Kamphuis-Hagen uit Beverwijk, die ver moedelijk achter het stuur zat, op het droge gebracht. Zij was reeds bewuste loos. Ruim een half uur heeft men, vruch teloos, getracht de levensgeesten op te wekken. De vrouw is naar het zieken huis te Zaandam overgebracht. Daar bleek, dat zij was overleden. Ontstellende ontdekking Geestelijk gestoord met de dwanggedachte behoud van het fikse ouderlijke kapitaal (Speciale berichtgeving) Verleden week kwam de Groninger recherche tot de droevige ontdekking dat in een huis in de Korrewegbuurt, te Groningen, twee mensen, een broer en een zuster van in de 50 jaar, in een onbeschrijfelijke staat van verwaarlozing ver keerden. Zij woonden samen met twee zusters van tussen de 50 en 60, die de „huishouding" deden. De zuster en de broer, die verwaarloosd waren, werden door de beide zusters geheel van de buitenwereld afgesloten gehouden. De broer zag echter soms nog kans het huis uit te glippen en verzamelde dan etensresten uit vuilnisemmers en rookte sigaretten van gevonden peukjes. Zijn zuster was de laatste negen jaren het huis nimmer uitgekomen. Zij was enigszins debiel en lag de gehele dag in een donkere, onverwarmde afgesloten kamer en had als bedekking slechts een paar versleten zakken. In onverwarmde kamers De broer „woonde" eveneens ln een onverwarmde kamer, maar had nog een gewatteerde deken tot zijn beschikking. Beiden waren echter op onbeschrijfe lijke wijze vervuild. Sedert hun komst in Groningen nu negen jaar geleden waren zij nimmer verschoond, noch gewassen. De nagels van de verwaar loosde vrouw waren meer dan negen centimeter lang. Bovendien had zij een ernstige vorm van hongeroedeem, daar de laatste jaren haar voedsel slechts uit aardappelsoep had bestaan. De zusters, die de „hulshouding deden", waren ruim negen jaar geleden na het overlijden van hun bemiddelde ouders van Winschoten in de stad Gro ningen komen wonen. De omgeving wist niet beter, of er woonde behalve de zus ters, die de huishouding deden, niemand in de woning. De man gebruikte voor zijn clandestiene uitstapjes de achter uitgang. Onlangs werden de zusters, die in haar gestoorde geest maar één dwang gedachte hadden, namelijk het ongerept bewaren van het fikse ouderlijke kapi taal, gewikkeld in een civiele procedure. Zij weigerden namelijk een timmerman, die in hun kamer enige noodzakelijke reparaties had gedaan, te betalen. De zaak kwam voor het kantongerecht en daar viel het vreemde gedrag van de zusters op. Zy wilden persé niet teza men van huis en toen zy daartoe uit eindelijk gedwongen waren, sloten zij alles zeer goed af en waren tijdens de procedure voor het gerecht onverklaar baar zenuwachtig. Men vermoedde met geestelijk gestoorden te doen te hebben en de recherche informeerde by het Bureau Bevolking. Naar een inrichting Toen bleek tot hun grote verbazing, dat de zusters niet alleen woonden, maar dat er nog twee mensen in het perceel aanwezig moesten zijn. De zus ters weigerden aanvankelijk de recherche tot de kamers toe te laten, waar hun broer en zuster te bed lagen, doch moes ten uiteindelijk voor de sterke arm zwichten. Door de recherche werd daarna on middellijk de psychiatrische dienst gewaarschuwd, die constateerde dat alle vier bewoners van het pand gees telijk gestoord waren. Zij zullen in de loop van deze week allen in een in richting worden opgenomen. Er be staat nog hoop, dat de verwaarloosde zuster een reiniging zal overleven. De jongste zuster bleek geestelijk het minst gestoord. Zij stond echter volkomen onder invloed van haar oudste zuster. Partijcongres in Moskou vandaag geopend Ovatie voor premier Premier Kroesjtsjef van de Sovjet- Unie, die tevens eerste secretaris van het centrale comité van de communis tische party in zijn land is, heeft he denochtend in het Kremlin in Moskou het buitengewone 21ste congres van deze partij geopend. Kroesjtsjef richtte een woord van welkom tot de meer dan 1.400 afgevaardigden, die stem recht hebben en de overige aanwezigen. Daarna werd de agenda met algemene stemmen goedgekeurd. Toen premier Kroesjtsjef het spreekgestoelte beklom om zijn plannen te ontvouwen met be- betrekking tot de economische ontwik keling van de Sovjet-Unie in de jaren 19591965, werd hij langdurig en en thousiast toegejuicht door de aanwezi gen. Kroesjtsjef verklaarde vervolgens dat de „grootheid" van het zevenjarenplan „haar weerga niet vindt in de geschie denis". Drie jaar zyn verstreken sinds het 20ste partijcongres en in deze tijd is de Sovjet-Unie vol vertrouwen ver der gegaan op Lenins weg naar het com munisme. „Zij heeft haar macht steeds meer versterkt en in de strijd voor het 'behoud van de vrede en vriendschap onder de volkeren haar internationaal prestige vergroot. De socialistische we reld is nu sterker, eensgezinder en on verwoestbaar der dan ooit", aldus Kroesjt sjef. Het hoofdonderwerp van discussie op dit partijcongres zal zyn Kroesjtsjefs plan om Rusland de wereldsuprematie te geven in 1970. Als de berekeningen van het Kremlin juist zyn zal de Sovjet- Unie in 1970 veel meer voortbrengen en veel voortvarender zijn dan welk land ook ter wereld, Amerika inbegrepen. De basis voor deze plannen is Kroesjtsjefs zeven-jarenplan dat door het congres besproken zal worden, en in alle onder delen zal worden goedgekeurd. Het plan strekt zich uit van 1959 tot 1965 en is technische gesproken reeds op 1 januari van dit jaar in werking getreden, of schoon het congres de uiteindelijke ge stalte aan het zeven-jarenplan zal geven. Een van de belangrijkste onderdelen van het plan is de verhoging van de levensstandaard en de opbrengst van de consumptiegoederen, ofschoon de nadruk zal vallen op de ontwikkeling van de zware industrie. Op het ogenblik telt de communisti sche partij van de Sovjet-Unie, die de machtigste politieke party ter wereld is, 6.800.000 leden en ongeveer 400.000 kan didaat-leden. Elke afgevaardigde op het congres vertegenwoordigt ongeveer 6000 leden. Er zullen ongeveer 1100 afgevaar digden aanwezig zijn. De vergaderingen duren gewoonlijk vijf tot tien dagen. „EL AL" VIA SCHIPHOL NAAR NEW YORK Naar wy vernemen zal de Israëlische luchtvaartmaatschappij „El Al" met in gang van de nieuwe zomerdienstregeling Amsterdam opnemen als tussenstation op de Atlantische lijn tussen Tel Aviv en New York. Met ingang van 29 maart zal „El Al" zesmaal in de week, heen en terug, tussen Tel Aviv en New York vliegen. Een van deze verbindingen, die met de Bristol Britannia worden uitge voerd, leidt van Tel Aviv zonder tussen landing rechtstreeks naar Schiphol, waar het vliegtyig elke maandagavond aankomt. Van Amsterdam wordt de vlucht voor het uitstappen en opnemen van passagiers voor ongeveer een uur onderbroken, waarin tevens de tanks worden bijgevuld. In de late avonduien gaat de Britannia via Londen naar New York. In omgekeerde richting vliegt het toestel van „El Al" van New York via Londen en Amsterdam naar Tel Aviv, eveneens eenmaal in de week. Op de terugreis landt een Britannia zondagsmiddags op Schiphol. De andere vijf oceaanvluchten gaan via Brussel naar Londen en New York. Het zwakke geslacht minder strafbaar? Een vrouw chauffeerde onder drankinvioed (Van onze Haagse redactie) Een Haagse ongetrouwde vrouw is door de Haagse politierechter wegens autorijden onder drankinvloed veroor deeld tot een gevangenisstraf van veer tien dagen, waarvan tien dagen voor waardelijk, en ene half jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De vrouw had tijdens de bewuste rit ook nog een ver- kcerszuiltje omver gereden. „Een man zou onder deze omstandig heden zeker een ernstiger straf hebben gekregen", hield de politierechter haar voor. De Officier van Justitie, die veer tien dagen onvoorwaardelijk en een jaar ontzegging had geëist, was het met deze opvatting niet eens. Hij was van oordeel, dat het bij de strafoplegging geen verschil mag maken of het een man of een vrouw betreft. Uitreiking Martinus Nijhoffprijzen Het oeuvre van Max Schuchart en Bert Voeten, waarin buitenlandse lite ratuur in vertaling binnen de kring van het Nederlandse lezerspubliek is gebracht, is gisteravond in de raad zaal van 's-Gravenhage gehonoreerd bij de uitreiking van de Martinus Nijhoffprijzen voor vertalingen, inge steld door het Prins Bernhardfonds. De commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de Haagse burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten, leden van de gemeenteraad, de echtgenote ven de Britse ambassadeur in Nederland Lady Mason en belangstellenden uit de Ne derlandse kunstwereld zijn getuige ge weest van de huldiging van de beide prijswinnaars en van het eerbetoon dat aan Martinus Nijhoff („vertaler par excellence") bij de herdenking van zijn sterfdag is gegeven. De toneelspeelster Elisabeth Andersen las voor uit Voetens Hamletvertaling en karakteriseerde de vertaling van Fry's „Venus observed" met de lyrische volzin van Perpetua, die „voortduurt zolang er adem is". Zij besloot de Nijhoff-herden- king met enkele van diens vertalingen van Cherles d'Orleans, Gerard de Ner val, T. S. Eliot en Alfred de Musset. De leden van de jubilerende damclub K.D.C. Achter de tafel het bestuur, bestaande uit de heren (v.l.n.r.) Heemskerk wedstrijdleider) C. de Winter (alg. adjunct) A. S. Verhoog (secretaris) Schoneveld voorzitter) J. van Rijn penning meester), A. Vooijs (2e voorzitter)en C. van Klaveren (materiaal-commissaris) (Foto L.D./Jaap van Duyn, Katwijk) Interland-programma Het interland-programma voor de tweede helft van het seizoen 19581959 ziet er als volgt uit: Nederland A: 19 april (Amsterdam) NederlandBelgië; 10 mei Turkije Nederland; 13 mei (Sofia) Bulgarije— Nederland; 27 mei (Amsterdam) Neder landSchotland. Nederland B: 19 april België B Nederland B; 13 mei Nederland B Luxemburg A. Amateurs: 19 maart (Rome) Italië Nederland; 15 april (Enschede) Neder landDuitsland; 6 mei (Leeuwarden) NederlandFrankrijk; 20 mei (Den Haag, (VUC-terrein) Nederland—Enge land. Op 8 april speelt het voorlopig Neder lands elftal een oefenwedstrijd tegen een Engelse combinatie. Om de K.N.V.B.-beker Op zondag 8 februari een „inhaal- dag" staat voor UVS de bekerwed strijd tegen Moordrecht op het pro gramma. De winnaar van deze ontmoeting speelt in de tweede ronde van het toer nooi om de Nederlandse Voetbalbeker een uitwedstrijd tegen de Dordtse le divisieclub DFC. GEWICHTHEFFEN Spartaan won van Sandow Opnieuw heeft de L.A.C. de Spartaan een goede overwinning behaald en te vens 3 records verbeterd. In de thuiswedstrijd tegen Sandow uit Delft kwam de Spartaan als eerste uit de strijd. De uitslagen waren: H. Brittijn, extra vedergewicht 235 kg en twee records n.l. armbuiging van 50 op 55 kg en kniebuiging van 110 op 115 kg. P. Segaar vedergewicht 257kg en nieuw record kniebuiging van 130 op 135 kg; Th. Pieters. lichtgewicht 232'^ kg; Th. Brandt, idem 282% kg, J. Min- ke, middengewicht 270 kg: J. v. d. We tering. middengewicht 355 kg. P. Segaar won de extra prijs. HENGELSPORT Visvereniging „De Dobber" hield een wedstrijd te Oude Wetering. De vangst was goed te noemen. H. Boot kwam als eerste prijswinnaar uit de bus met 20 stuks. Verdere uitslag: 2. M. Eradus 16 stuks; 3. P. Eradus 16 stuks; 4. A. Hoppenbrouwer 16 stuks; 5. Th. Hoppenbrouwer 13 stuks; 6. A. J. Eradus 10 stuks; 7. J. Eradus (6 stuks); 8. H. Hoppenbrouwer 2 stuks. Rectificatie De laatste dag van de Rallye Monte Carlo heeft de equipe Gatsonides-Becquart nog twee prijzen opgeleverd. Bij het concours „securité routière et confort" heeft de rode Triumph een dubbele overwinning behaald. De wagen werd zowel tot de veiligste als de meest comfortabele van de rallye verklaard. Leidse Biljartbond le klas: DOSDe Carambolé B 24; De Spijkerbak—TOP A 4—2; TOP B— Rijnegom 42; t Centrum—TOG 51; De Carambolé AUVS 51. 2e klas: 't SpoortjeDe Morschpoort 80; Rijnegom 2DVH 62; 't Zuid De Heul 62; UVS 2De Vriendschap 6—2; DVH—'t Zuid 4—4. 3e klas: Rynegom 3De Morschpoort 3 44; De Vriendschap 2't Zuid 2 53; De Morschpoort 2De Carambolé 3 62; De Spijkerbak 2fTOG 2 44. 4e klas: TOP 3—'t Centrum 2 26; De Vriendschap 3UVS 3 62; MBO —De Heul 2 4—4. 5e klas: DVH 2—DVS 2 4—4; De Ca rambolé 4—Rijnegom 4 62; 't Zuid 3—'t Centrum 3 53; De Morschpoort 5't Spoortje 2 53. 6e klas: De Heul 3—'t Spoortje 3 4—4; De Carambolé 5De Spijkerbak 4 44; 't Centrum 4—TOP 4 6—2; De Morsch poort 6MBO 2 44. District Leiden KNBB Voor de competitie van het district Leiden van de Kon. Ned. Biljartbond werden de volgende wedstrijden ge speeld: Klasse C-D: Sport't Noorden 25; OSLRoyal-Sport 07; De KroonDe Plas 43; VriendenkringDDE 61. Klasse E: RoyalDe Plas 27; OSL —Vergulde Vos 54; P. v. CleefRoyal 7—2; Sport—DDE 6—3; De Plas—OSL 72; Vergulde VosMonopol e B 27; Monopole AOns Genoegen 45. Klasse F: 't Noorden—Ons Genoegen 27; Vergulde Vos BDe Kroon 54; Centraal—Sport 54. Jansen verloor op punten van Erwin Hack De Nederlandse middengewicht kam pioen Leen Jansen heeft tijdens boks wedstrijden te Rotterdam een punten- nederlaag geleden tegen de Duitse half- zwaargewicht Erwin Hack. Het gevecht ging over 10 ronden. BRIDGEN Bridgeclub Sans Atout Uitslagen viertalcompetitie: Zwart: team van Rhijn wint van team Zwanenburg met 34 inp; team Mekel wint van team Bonnet met 26 mp; team Tielkemeijer wint van team Brakel met 9 mp. Rood: team Jonkers wint van team Schild met 30 mp; team v. d. Zeeuw wint van team Altink met 1? mp. Groen: team la Lau wint van team Mollema met 51 mp; team Kop wint van team Niehot met 26 mp. Leidse Bridgeclub DDS Voor de zesde ronde van de viertallen competitie werden de volgende wedstrij den gespeeld: Groep A: team Verboog wint van team Krul met 43 m.p.; team Kuilman wint van team mevr. Visser met 12 m.p.; team mevr. Reekers wint van team Lautenbach met 5 m.p. Groep B: team Lancel wint van team Van Leeuwen met 6 m.p.; team De Nie gelyk tegen team Plouvier sr. (2 m.p. voor team De Nie). ZWEMMEN Op vrijdag 25 en zaterdag 26 sep tember wordt vermoedelijk in Car diff de landen wedstrijd tussen de dames en heren zwemploegen van Groot-Brittannië en Nederland gehou den. Op 3 februari a.s. zal het vijfentwintig jaar geleden zijn dat in Katwijk aan den Rijn de Katwijkse Damclub KDC werd opgericht. Initiatiefnemers waren de heren L. de Haan, A. Wassenaar en A. Hortensius, die rond de jaarwisseling 1933/1934 pogingen ondernamen om tot oprichting van een damvereniging te komen. Tijdens een bijeenkomst met andere liefhebbers van de damsport werd op 3 februari 1934 het oprichtingsbesluit genomen en kreeg de vereniging de naam Katwijkse Damclub KDC. Al spoedig bleek dat de club levensvatbaarheid had en in een grote behoefte voorzag. Wekelijks kwamen de leden, onder leiding van de heer L. de Haan, die inmiddels tot voorzitter was gekozen, bijeen om op het honderd ruitenbord hun krachten te meten. plaats heeft ingenomen op de ranglijst. Een uitzondering hierop vormde even wel het jaar 1956, toen KDC op de laatste plaats in de eersteklasse ein digde. Beide degradatiewedstrijden tegen de toenmalige kampioen der tweede klasse Ter Aar werden echter gewon nen, zodat KDC uiteindelijk voor degra datie gespaard bleef. Gedurende de vijfentwintig jaar van haar best-:.an heeft KDC vijf voorzitters gehad, ie weten de heren L. de Haan, T v Bee- len, J. van Elk, wijlen A. Schouten en van 1948 tot op dit ogenblik J. Schone veld. Enkele jaren na de oprichting werden pogingen in het werk gesteld om te ge raken tot oprichting van een schaak afdeling, die ook enige tijd heeft be staan, doch zij bleek geen levensvat baarheid te hebben en verdweeen al spoedig van het toneel. De damclub zelf echter ging een bloeiperiode tegemoet en het leden tal breidde zich regelmatig uit. De notulen vermelden zelfs dat in de tweede helft van de jaren dertig KDC met drie tientallen uitkwam in de com petities van de LDDB, waarin zij steeds op de ranglijst een eervolle plaats in nam. Voor de zusterverenigingen in de naburige plaatsen was zij toen een ge duchte tegenstandster. Tegenslagen Echter heeft de vereniging ook met tegenslagen te kampen gehad. Een groot verlies was het toen KDC de stuwende kracht moest missen van voorzitter De Haan, die wegens vertrek naar elders zijn lidmaatschap moest beëindigen. Ook de oorlogsjaren deden het vereni gingsleven veel schade, waardoor het ledental meer en meer terugliep. Een vaste kern van oude getrouwen bleef echter de damsport trouw. Het waren nog slechts acht leden die op zaterdagmiddagen trouw bijeen bleven komen Aan hen is het te danken dat in die moeilijke jaren niet tot liquidatie moest worden overgegaan. Integendeel, zodra de bezetting was afgelopen bloeide KDC weer op, met als gevolg dat na de oorlog de vereniging steeds een goede Het aantal leden bedraagt thans vierentwintig en wekelijks komt men bijeen in de zaal Kerklaan om de ge liefde sport te beoefenen. De materiaalkast is thans zeer goed gevuld, mede dank zij een actie d e enkele jaren geleden ter gelegenh. id van een braderie werd gevoerd en een subsidie dat kort geleden door de ge meenteraad van Katwyk ter beschik king van de vereniging werd gesteld. Feest Ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig bestaan zyn in dit seizoen door KDC nederlaagwedstrijden georgani seerd, die tot dusver een succesvol ver loop hebben gehad. De viering van het zilveren jubileum zal plaats hebben tijdens een feeste lijke bijeenkomst, die op maandag avond 2 februari a.s. in het Parochie huis zal worden gehouden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4