In Leopoldstad is liet vertrouwen tussen blanken en negers zoek.... Oostenrijkse luchtvaart voor financieel debacle WEERBERICHT Maar van nationaleopstand tegen de Belgen is geen sprake In Italië minderheidsregering van chr. democraten mogelijk MINISTER LUNS BRACHT OOK NIEUW - GUINEA TER SPRAKE 97ste jaargang DINSDAG 27 JANUARI 1959 No. 29655 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J w Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57U55 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Brusselstaat voor een zware taak (Van onze Brusselse correspondent) De enquêtecommissie van het Belgisch parlement, die in Kongo een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaken van de onlusten in Leopoldstad, zal deze week naar België terugkeren. De voorzitter van de commissie, dr. André Dequae, oud minister van Kongo, heeft in Leopoldstad verklaard, dat de commissie „koffers vol" documenten heeft verzameld en voornamelijk over de relaties tussen blanken en negers enorm veel heeft geleerd. Naar vrienden ons uit Leopoldstad melden, is het vertrouwen tussen blanken en negers volkomen zoek. De kleine gemeen schap van circa 25.000 blanken voelt er zich bedreigd door de bewoners der inlanderswijken, die samen 350.000 tot 400.000 zielen tellen. Men kent het aantal inlanders niet precies, omdat een groot aantal negers uit de rimboe zonder ver blijfsvergunning in de stad leeft, dikwijls op kosten van familieleden. Van hun kant voelen de negers zich evenmin veilig, daar zy weten dat alle blanken gewapend zijn en omdat de paratroopers, die zich in Leopoldstad bevinden, geduchte en eventueel hardhandig optredende soldaten zijn. de op te treden, o.m. te Leopoldstad en Matadi. Er zijn bovendien heel wat zwarten die het optreden van de op standige nationalistische Abako-bewe ging hebben afgekeaird. Dat geen enkel station, geen treinen of binnenschepen werden verwoest is te danken aan de discipline waarvan het zwarte perso neel van de Otraco de openbare or ganisatie van het transport in Kongo blijk gaf. De zwarten van de Otraco arresteerden zelfs leden van de Abako- beweging om ze aan de zwarte stads politie uit te leveren. Zwarte boys heb ben hun Europese meesters beschermd en zwarte christenen beschermden alle blanke missionarissen en nonnen die in de inlanderswijken wonen. Van een „nationale" opstand tegen de blanken in Kongo is dus vooralsnog geen sprake geweest. Het is echter een dringende taak om de nationalistische bewegingen de wind uit de zeilen te nemen door politieke hervormingen. En hier rijst de vraag die thans alle Belgische verant woordelijke kringen bezig houdt: heb ben wij ons vergist, toen wij de nadruk legden op de sociale en economische ontwikkeling van Kongo, waarbij de polibieke opbouw vanzelfsprekend op de tweede plaats moest komen? Het is een door niemand betwist feit, dat Kongo op het gebied van onderwijs, gezondheidszorg en woningbouw een van de meest vooruitstrevende Afri kaanse landen is. Bovendien zijn de industrie en de landbouw zo sterk ge groeid dat het land zijn budget en een groot deel van zyn investeringen zelf kan financieren en wel door de uitvoer rechten op koper, kobalt, uranium en Zwarte intellectuelen erkennen prestaties van „kolonialisten" Het gouvernement-generaal van de Kongo staat voor een zware taak, om, nu de rust is hersteld, de politieke be loften welke door de Belgische regering en door Koning Boudewijn werden ge daan, te honoreren. Er moeten provin cieraden worden opgericht, in de zes provincies van Kongo, waar de gehele democratische organisatie thans is be perkt tot vrij verkozen gemeenteraden in Leopoldstad, Elisabethstad en Jadot- stad. Die zes provincieraden moeten in maart 1960 him taak beginnen. Men zal dus in geheel Kongo, zowel in de kleine plaatsen als in de rimboe verkiezingen moeten organiseren, daar de meerder heid van de provincieraad zal worden benoemd door een college, samengesteld uit de verkozen gemeenteraadsleden en leden van de gewestraden. Moeilijk, niet onmogelijk In de eerste plaats moet echter het vertrouwen worden hersteld. Dat is in de eerstkomende maanden de voor naamste taak van de Belgische overheid in Kongo. Die taak is moeilijk, maar niet onmogelijk. Het is namelijk opge vallen dat de onlusten vrijwel tot Leo poldstad beperkt bleven en de „weer macht", zoals het Kongolese leger wordt genoemd, alleen in Neder-Kongo dien- Nederlands-Duits overleg is hervat Voorzichtig betreden van onderhandelingsterrein (Van onze correspondent te Bonn) In de Westduitse hoofdstad hadden gisteren voor het eerst na een lange periode van onderhandelingsrust weer Nederlands-Duitse besprekingen plaats. Onderwerpen van gesprek zijn thans in het bijzonder de Nederlandse eis van 125 miljoen gulden als schadevergoeding voor de slachtoffers van het nazi regime, het Eems-Dollartprobleem en ae eventuele teruggave aan Duitsland van Elten en de Zelfkant. Dit overleg wordt heden voortgezet en zal morgen worden beëindigd, waarna binnenkort in Den Haag verdere besprekingen zul len plaats vinden. Van Nederlandse zijde wordt het overleg geleid door dr. H. R. van Hou ten. directeur-generaal Politieke Zaken, terwijl voorts aanwezig is dr. H. J. Levelt, directeur Europa, beiden van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De ambassadeur in buitengewone dienst, dr. R. Lahr leidt van Duitse kent de be sprekingen. Van onderhandelingen in een beslissende fase is hierbij beslist geen sprake. Deze zullen in de toekomst alleen worden gevoerd door de beide ministers van Buitenlandse Zaken mr. Luns en dr. Von Brentano, ter afslui ting van besprekingen over die onder werpen, welke op ambtelijk-technisch niveau zijn afgehandeld of om gerezen moeilijkheden, die een politieke oplos sing vereisen, uit de weg te ruimen. Beide mogelijkheden deden zich gis teren niet voor, omdat het nu vooral gaat om een zich weer vertrouwd ma ken met de materie. De besprekingen van gisteren kwamen namelijk neer op ..een voorzichtig en opnieuw betreden van het onderhandelingsterrein." Een aantal specialisten van de Nederlandse departementen van Verkeer en Water staat en Buitenlandse Zaken is bij deze besprekingen ingeschakeld. Opklaringen De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Opklaringen maar in de nacht plaat selijk nog mist voornamelijk in het noordoosten van het land. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Van nacht overwegend lichte vorst, morgen middag in het algemeen temperaturen enkele graden boven het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur) 28 JANUARI Zon op: 8.28 uur; onder: 17.19 uur. Maan op: 22.18 uur; onder: 9.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.34 en 17.49 u. Laag water te 1.22 en 13.43 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. andere waardevolle delfstoffen, alsmede door invoerrechten en door belastingen. Het tienjarenplan werd gefinancierd door leningen die voor gelijke delen werden opgenomen in Kongo, in België en op de Amerikaanse of Zwitserse ka pitaalmarkten. Intellectuele zwarten, die aan de universiteit van Leopold stad hebben gestudeerd er zijn thans 350 studenten en die andere Afri kaanse gebieden bezochten, erkennen dat zij het onder het Belgisch bestuur beter hebben dan hun rasgenoten in Liberia of Ghana. Waar ligt dan de fout? O Slot op pag. 2 Oecumenisch concilie komt pas over twee jaar bijeen Het grote oecumenische concilie, dat Paus Joannes zondag heeft aangekon digd als „een uitnodiging aan alle chris tenen", zal vermoedelijk wegens de lange voorbereidingen pas over twee jaar kunnen worden gehouden. Een 4000 r.-k. prelaten en geleerden zullen eraan deelnemen. Men verwacht dat het concilie in de St.-Pieter in Rome zal worden gehouden, zo werd gisteravond uit gezaghebbende Vaticaanse bron ver nomen. Tevens verluidt in Vaticaanse kringen dat de protestantse en andere christe lijke gemeenschappen van het Westen en de Russische, Griekse en andere Oosterse kerken .waarschijnlijk niet-offi- cieel zullen worden benaderd met het oog op deelneming. Volgens de voorzitter van de conven tie der Baptistenkerk in het zuiden der Ver. Staten, dr. Brooks Hays, moet niet „vereniging", doch „eenheid" het doel van het concilie zyn. De Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, dr. Joost de Blank zei dat „alles wat bijdraagt aan het wegnemen van de onenigheid bijzonder welkom is". Fanfani blijft zaken voorlopig behartigen Overal „rebellen' In politieke kringen in Rome ver wacht men, dat er een minderheids regering van alleen christen-democra ten zal worden gevormd voor een kor te ambtsperiode. Zoals bekend is de coalitieregering van de christendemo cratische premier Fanfani gisteren af getreden. President Gronchi heeft Fanfani verzocht de lopende zaken te blyven behartigen. De afgetreden so ciaaldemocratische minister van Fi nanciën, Preti, is van mening, dat de crisis wel een maand kan duren. De laatste maanden hebben christen democratische „sluipschutters" Fan fani het leven als premier en partij leider moeilijk gemaakt. Conservatieve leden van zyn party hebben hem ver weten, dat hy te veel naar links ging. In partyzaken is hem eigenmachtig optreden verweten. Ook de sociaal-democratische partij, die samen met de christen-democraten de regeringscoalitie vormde, heeft met „rebellen" te kampen. Zaterdag is er een bijeenkomst van het centrale partij comité waarop mogelijk zal worden voorgesteld hen uit te stoten. De „re bellen" zijn aangetrokken door de nieu we onafhankelijke politiek van de socia listische partij van Pietro Nenni. die vroeger nauw met de communisten sa menwerkte. Als politici die voor het vormen van een nieuwe regering in aanmerking zou den kunnen komen, worden genoemd Attilio Piccioni. die in 1954 minister van Buitenlandse Zaken was. Antonio Segni, minister van Defensie in de aftredende regering. Guido Gonella. thans minister van Justitie, en de huidige minister van Binnenlandse Zaken Fernando Tam- broni. Het centraal bestuur van de christen democratische partij is gisteravond on der leiding van Fanfani bijeengeweest en heeft in een communiqué een beroep op de democratische partijen gedaan. Deze werden uitgenodigd „haar instem ming te betuigen met de pogingen om de democratische instellingen te verde digen en de vooruitgang in vrijheid de overwinning te doen behalen". De enige oplossing waardoor het land kan worden verdedigd tegen de her- nieuwe aanvallen van de communisti sche partij en tegen een poging van de socialistische partij om de ineenstor ting van de democratische krachten te veroorzaken, is die welke een democra tische parlementaire meerderheid waar borgt teneinde de uitvoering van het „christen-democratische" program voort te zetten. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft gister- ochtend in het R.A.I.-gebouw De achtste federatieve textielgrossiers- beurs geopend. We zien hem hier tijdens de rond gang over de tentoonstelling, ter wijl hij een petticoat bewondert Minister over benoeming Russische ambassadeur De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is gaarne bereid tot een gesprek in de commissie voor Buitenlandse Zaken uit de Tweede Ka mer over de vele persberichten omtrent een eventuele benoeming van een nieu we Sovjetrussische ambassadeur bij het Nederlandse Hof. Hij deelt dit mee in antwoord op schriftelijk gestelde vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer van der Goes van Naters in verband met de door de Sovjet-Unie voorgestelde nieu we diplomatieke vertegenwoordiger hier te lande. ikwil Bolletje/ Brits-Nederlanrls overleg Onderhandelingen zijn vandaag voortgezet niet bekend. Men was van mening, dat Australië direct belang by deze kwestie zou hebben. Ook werd eraan herinnerd, dat de Indonesische leiders openlijk hebben verklaard, dat zij geen geweld zullen gebruiken om Nederlands Nieuw- Guinea te verkrijgen. Het Brits-Nederlandse gesprek werd gisteravond voortgezet aan een „werk- diner", dat minister Selwyn Lloyd in zijn ambtswoning aan minister Luns aanbood. De ochtend- en middagbijeenkomst duurden in totaal 3% uur. Volgens gewoonlyk betrouwbare krin gen zou de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken. mr. J. M. A. H. Luns, getracht hebben van Groot- Brittannië een waarborg te krijgen voor steun voor het Nederlandse standpunt inzake Nederlands-Nieuw- Guinea. Minister Luns, die zondag voor een tweedaags bezoek in Londen aankwam, heeft gisteren tweemaal besprekingen gevoerd met zijn Britse ambtgenoot, Selwyn Lloyd. Naar werd vernomen was het voor naamste onderwerp van bespreking op de ochtendbijeenkomst het Britse be sluit om de KLM-vluchten op Singapore te beperken. In de middag zou gesproken zijn over Indonesië en Nederlands Nieuw-Guinea. De Britse reactie op het gemelde ver zoek om een waarborg is in Londen Vandaag zullen beide ministers, naar verwacht wordt, besprekingen voeren over de vrijhandelszone. Verder zal minister Luns een onderhoud hebben met de Britse premier, Macmillan.. Voor het vertrek van minister Luns naar Nederland zal een officieel communiqué worden uitgegevc- Gisteren is in het Limburgse dorp Velden bij Venlo het carnaval in geluid met de viering van de tradi tionele „gekke maandag De foto laat zien hoe de nieuw- gekozen prins van het volk der „kaaskoppen" omgeven door zijn raad van elf, triomfantelijk op een praalwagen door Velden teed. Amerikaanse vloot is goeddeels verouderd Admiraal Arleigh Burke, chef van de Amerikaanse vlootoperaties. heeft gis teren voor de Huiscommissie voor de strijdkrachten in Washington verklaard, dat Amerika per 1 juli a.s. slechts 113 duikboten in actieve dienst zal hebben, circa een derde van het Russische to taal. Volgens hem heeft de vloot meer vliegdekschepen, straaljagers, raketten en schepen rivXiig Burke verklaarde met nadruk dat 81 proeent van de schepen in actieve dienst uit de tweede wereld oorlog stamt. Partijpolitiek gaf de doorslag K.L.M. gelukkig niet meer van de partij (Van onze Weense correspondent) Twee jaar geleden heeft de KLM pogingen in het werk ge steld om mee te werken aan de opbouw van een sterke Oosten rijkse luchtvaartmaatschappij. Zij was bereid daarvoor geschoold personeel, installaties, vliegtuigen, onderdelen, kapitaal en andere goede diensten ter beschikking te stellen, doch de socialistische mi nister van Verkeer, Waldbrunner, gaf de voorkeur aan zijn Scan dinavische vrienden van de SAS alsmede aan een kleine Zweedse maatschappij. Na een lange tijd van onvruchtbare discussies werd tenslotte de Oostenrijkse Luchtvaartmaatschappij A.U.A. opge richt, gebaseerd op het veel te kleine bedrijfskapitaal van nog geen tien mil joen gulden. Daar in Oostenrijk alle staatsbedrijven volgens het beginsel van evenredigheid tussen de twee regerings partijen worden geleid en geëxploiteerd, zijn daar alle vooraanstaande posten dubbel bezet, wat natuurlijk onnodig veel geld verslindt. Nog erger is het feit, dat partybelangen telkens op de voorgrond staan wanneer er gemeen schappelijke besluiten moeten worden genomen, met het gevolg, dat de beslis singen een halfslachtig karakter krij gen, omdat zij volgens het principe van geven en nemen tot stand komen, ter wijl zakelijke overwegingen pas op de tweede plaats een rol spelen. Vriendelijk, maar Aan dit euvel lijdt ook de A.U.A., die nu enige maanden in werking is en over vier vliegtuigen beschikt. Zy heeft enkele luchtlijnen in Centraal-Europa voor hun rekening genomen en noemt zichzelf in haar propaganda-organen „Friendly lines". Nu kan men werkelijk niet ontkennen, dat de Oostenrijkse vriendelijkheid sterk op de voorgrond komt in de service van de passagiers, doch met vriendelijkheid alleen komt men niet heel ver. En de financiële positie van deze luchtvaartmaatschappij is zo zorgwekkend geworden, dat zij ook in het buitenland geen krediet meer vindt. Voor het aanschaffen van de nodige onderdelen moet zij contant be talen en zij heeft nu zo grote moeilijk heden bij de aankoop van benzine en olie, dat de 280 employé's reeds voor hun betrekking beginnen te vrezen. Sanering nodig Het is duidelijk, dat de A.U.A. gesa neerd moet worden, en wel door het bedrijfskapitaal te verhogen. Dan kan zy over de moeilijke beginjaren heen komen en zich tot een efficiënt bedrijf ontwikkelen. De Scandinavische part ners echter schijnen niet bereid te zijn tot het verschaffen van nieuw kapitaal, terwyl ook Amerikaanse maatschappijen die men hiervoor wilde interesseren, weinig belangstelling vertonen, omdat zij sceptisch staan .tegenover een bedrijf dat niet op zuiver commerciële basis is opgebouwd, doch allereerst volgens over wegingen van partijpolitiek wordt ge leid. De enige uitweg bestaat dus daarin dat de Oostenrijkse staat bijspringt, maar de twee regeringspartijen, die hiertoe het initiatief zouden moeten nemen, zijn opeens aarzelend geworden. De verkiezingen staan namelijk voor de deur en geen van de twee tegenstanders wil de onsympathieke rol op zich nemen van een lans te breken voor hogere uit gaven. Natuurlijk zouden de twee partyen met het oog op het algemene belang kunnen en ook moeten samenwerken, maar ook In Oostenrijk duurt het altijd lange tijd voordat men tot dit inzicht komt en verwacht de ene party van de andere, dat zij de kolen uit het vuur haalt. Dat gebeurt na tuurlijk niet en zodoende wordt een beslissende stap voortdurend uitge steld.... totdat de verkiezingen voor bij zijn. Of dan de Oostenrijkse maatschappij nog levensvatbaar zal zyn, is een andere vraag. De KLM kan in ieder geval van geluk spreken dat zij niet meer van de partij is!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1