Zonder pruik of schmink verovert Russische clown de Duitse harten Leiderdorps burgemeester verwacht geen grenswijzigingen Balalaika-orkest „Kazbek" voor de Ned. Chr. Ambtenarenbond Virtuoos programma in rijke afwisseling OLEG POPOF - WONDER VAN MOSKOUS CIRCUS Jong - klein - onaanzienlijk maar groot en groots artiest Het uittreden van Leiden uit bouwdistrict wordt betreurd Het geheim van Danny Kaye ZATERDAG 24 JANUARI 1959 In de Jacobazaal van „Den Burcht" woonden wy een „familie-avond" bij van de Ned. Chr. Beambtenbond, afd. Leiden; voor ons in eerste aanleg interessant omdat voor de leden een balalaika-orkest optrad, het Ensemble „Kazbek", dat is samengesteld uit bannelingen uit Rusland, Letland en Litauen. Dit ensemble is in z'n authentieke Oosteuropese instrumentaliteit zeldzaam, zo niet enig in West-Europa. In dit orkest van zeven bevonden zich domra's, balalaika's en gitaren. De ovale domra doet aan onze mandoline denken, maar heeft een andere stem ming. De balalaika (ook met lange hals», die zich uit de domra ontwikkeld heeft en er dus mee verwant is, bezit een vreemde vorm, de klankkast is drie hoekig en de bas-uitvoering, die niet met een punt op de grond rust, laat fantaseren toe over een vioolbruin e vliegende vis of een zeil op een roeiboot of iets dergelijks. In het bovenblad be vinden zich klankgaten, de betokkeling geschiedt met de vingers. Kennen we bij de zang sopraan, tenor, alt. bas en het overeenkomstige bij de strijkinstrumenten, bij deze Slavische speelinstrumenten is er dienaangaande piccolo, secundo, alt en bas. De bala laika is niet zo bijzonder oud, geen vier eeuwen, en de bakermat was niet Rus land, maar Oost-Duitsland. Het element gitaar vertegenwoordigt in deze orde de zigeunermuziek.. Een authentiek bala laika-orkest heeft géén bij-instrumenten en is dus bijv. onecht met een contrabas uit de violenfamilie. In Rusland zyn de gemeenschappen veelal klein en afgelegen en is de mens zelf muzikaler dan wij. Muziek neemt in de vrijetijdsbesteding een belangrijke plaats in en zij wordt in tensief ter hand genomen door dorps orkestjes, waarin zich solozang of groepszang kunnen mengen. Het heeft ons persoonlijk zeer ge ïnteresseerd, hiervan een levend voor beeld voor ogen te hebben gehad. Ned. Chr. Vrouwenbond UNICEF VECHT VOOR WELZIJN VAN MOEDERS EN KINDEREN De bijeenkomst, welke de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Vrouwenbond, gisteravond in het gebouw „Rehoboth" belegde, was zeer druk bezocht; er was in de grote zaal geen enkele plaats on bezet. Geen wonder, dat de presidente, mevrouw G. Houwing-Oostra, zich ver heugd toonde over deze grote opkomst. Nadat zij de vergadering op de gebrui kelijke wijze had geopend memoreerde de presidente de oprichting van de nieuwe afdeling in west op 13 januari i.l. Het ledental van deze jonge afdeling is op het ogenblik nog gering, maar uit breiding ervan is in de naaste toe komst zeer wel mogelijk. Verder deelde mevrouw Houwing mede, dat de land dag, die eenmaal in de twee jaar wordt gehouden, in de komende maand juli in de Dierentuin te Den Haag plaats zal vinden. Het betreft hier het gewest Zuid-Holland Noord. Als gast was op deze avond aanwezig de heer J. Eggink uit Den Haag. die in het kort vertelde wat de Unicef, het Kinderfonds van de V.N., is en doet. Spr. zei o.m., dat de Unicef een strijd organisatie is; zij vecht voor het wel zijn van moeders en kinderen op de ge hele wereld. Aan de hand van enkele indrukwekkende cijfers schetste de heer Eggink de omvang van het werk. De Unicef werd indertijd opgericht met het doel behoeftige kinderen in de door de oorlog getroffen gebieden bij te staan. In het jaar 1950 kwam men echter met de z.g. programma's op langere termijn voor de dag. Op het ogenblik streeft Unicef ernaar de verschillende regerin gen zoveel mogelijk te prikkelen be staande wantoestanden op het gebied van voeding, hygiëne en dergelijke in hun land zelf tegen te gaan. Dat Uni cef deze regeringen helpt bij de uitwer king van bepaalde plannen, die gemaakt zijn, spreekt vanzelf. De heer Eggink zei tot slot nog dat het Kinderfonds geheel afhankelijk is van vrijwillige bijdragen van de V.N. Twee ontroerende films werden op deze bijeenkomst vertoond. De eerste, waarvan het geluid jammer genoeg was uitgevallen, gaf een beeld van de V.N. en van de toestanden waaruit deze we reldorganisatie is voortgekomen. Na de pauze werd „Drie van onze kin deren" gedraaid. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van notaris J. A. Dil te Zoeterwoude. Herenhuis met erf, tuin en schuur te Leiderdorp, langs de Oude Rijn, Van der Valk Boumanweg 44 in bod: f. 24.000, koper: G. Knotter te Voorschoten voor: f. 24.000. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. ex. Franse taal- en letterkunde mej. A. J. R. Cla- renbeek (Den Haag) en de heer J. de Jonge (Delft). EXPOSITIE „DE GRAFISCHE". Vrijdagavond zal de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, in „De Laken hal" de expositie „De Grafische" openen. EXAMEN HANDENARBEID VOOR JEUGDLEIDERS. In het Leidsche Volkshuis zijn deze week vele groepjes kinderen intensief met handenarbeid bezig geweest. Zestien kandidaten deden nl., na een opleiding op de L.J.A.-cursus het B-examen han denarbeid voor jeugdleiders. Nadat allen op hun theoretische kennis: didactiek, psychologie, materialen en gereedschap pen, waren getest, volgde een uur prak tisch werken met een groep kinderen. Als opdrachten waren hiervoor gegeven: het maken van een dorpspleintje, van verkeersbordjes, boetseren, aardappel stempelen, het werken met papierstroken en poppetjes van klei maken. Aan 13 kandidaten kon het diploma worden uit gereikt. De geslaagden zijn: de dames L. de Wolf, I. A. G. Saveur, M. Redel, T. van Egmond, H. C. T. Bergers, L. Peijen, T. van Kleef, W. Sloos, G. v. d. Vegte, W. K. Dijkstra en J. Bouman en de heren A. van Lunteren en G. Schutte. WIE WAS VINCENT VAN GOGH? Van 31 januari—2 maart wordt in het Stedelijk Museum „De Lakenhal" de di dactische tentoonstelling „Wie was Vin cent Van Gogh?" gehouden. De expo sitie wordt samengesteld door dr. J. Hulsker, hoofd van de afdeling Kunsten van het ministerie van Onderwijs, K. en W., terwijl de afdeling tentoonstellingen van het Bureau van de Rijksinspecteur voor Roerende Monumenten, de uitvoe ring verzorgt. Het bouwen van de Olga-matras- senfabriek aan de Hansenstraat is na overleg gegund aan de firma A. J. Lan- geveld te Leiden-Voorschoten voor L 231.000. Naar aanleiding va.n (latere) Mazur ka's van Chopin, hebben wij eens be toogd, dat men er de Slavische banne ling in herkennen moest, volkstaferelen en dorpsorkesten, en in de samenzang van de melodische stemmen de suggestie van de eigen stem der dorpsinstrumen ten moest neerleggen. Wij zagen giste ren de bevestiging van ons standpunt. In de 41e Mazurka cis moll hebben we alcijd duidelijk een donker gepassioneer de masale vrouwenalt in de diepte der noten beluisterd, een stem volkomen als die van Milla Arohankaja, die afwissedend ook met het ensemble op trad, naast de zanger Grischa Samoj- lenko. Ofschoon de laatste op waarlijk sympathieke wijze voldeed, vond hij toch in het vitale cabaret-temperament van de alt een meesteres. Het voert te ver om de 20 programma nummers te beschrijven. Met charme, bijwijlen verbluffende virtuositeit en rijke afwisseling (ook van instrumenten) trokken zij voorbij met en zonder zang, vrolijk en humoristisch, of mijmerig en doorregen van melancholie, betrekking hebbend op volksdans, volksleven, volks lied. De alt, die in gemakkelijk aanspre kende refreinen de zaal deed meezin gen, wist haar opzwepende commando's daartoe in een helder klinkend zuiver Nederlands te doen. terwijl ook de als conférencier fungerende orkestspeler zich van onze taal bediende, zij het grap- pig-onbeholpen, maar best volgbaar. Het Bestuur van de N.C.B. heeft de leden onbetwistbaar aan zich verplicht. Vooraf haddem voorzitter v. d. Linden, 2de voorzitter Benzen, secretaris Kiemel en de mede-voorzitter Middelkoop ge sproken over de taak van de vereniging en de individueel noodzakelijke mede werking der leden. In het bijzonder drong de heer Benzen er op aan, posi tief confessionele vakbeweging te zijn en met vuur het eigen geluid te laten horen, gelet op de nu geldende staat kundige omstandigheden. Vooral nu in 1959 de C.N.B. 50 jaar strijd zal hebben geleverd voor goede sociale verhoudin gen. V. VARIA Sommige instanties zijn ook in het buitenland onverbiddelijk. De Liba nese minister voor de posterijen en telefoondienst moest dat tot zijn schade ondervinden. Hij ontdekte, dat hij vier-en-twintig uur lang niet van zijn telefoontoestel gebruik kon maken. Het bleek namelijk, dat hij zijn laatste rekening niet betaald had en daarom had zijn eigen dienst hem afgesneden. De geschiedenis vermeldt niet of er wat voor de eerlijke ambtenaren gezwaaid heeft en of de minister een meer soepele regeling in het leven heeft geroepen. Medische Dienst Leiderdorp E. J. Hoefman, Hoofd straat 40, tel. 30070. Zuster Hartman, Dorpsstraat 20, Koudekerk, tel. K 1714 - no. 505. Oegstgeest Dokter Meissner, telef. no. 24<865. Voorschoten Dokter H. Olthuis, Leidseweg 179 tel. 2527. Wijkverpleeg ster: Gezondheidscentrum, tel. 2177. Warmond Dokter A. W. Bots, te Voorhout, tel. K 2532 - 7393. Wassenaar Dokter M. A. de Haan, Lange Kerkdam 56, tel. 2501 en dokter H. S. Boogaart, Storm van 's-Gravesan- deweg 1, tel. 4466. Wassenaarse Apo theek, Schouwweg 32, tel. 2402. SCHEEPSSCHROEF VAN BIJNA 34.000 KG. Werd op 19 juli van het vorig jaar de toen grootste in Nederland vervaar digde scheepsschroef naar Japan ver scheept (ze woog 25500 kg. en had een diameter van 7010 mm.), dit record zal nu gebroken worden. Op 27 januari as zal nl. met het ss. ..Belgia" van de Götha Line door bemiddeling van P. H. S. van Ommeren N.V. als expediteurs en agenten van Lips scheepsschroeven- gieterij N.V. te Drunen, een schroef worden verscheept, die 33.955 kg. weegt en een middellijn heeft van 7.30 m. Deze van cunialbrons vervaardigde schroef is bestemd voor een turoinetan ker van 65000 ton draagvermogen, die te Uddevalla in aanbouw" is. LEIDERDORP Raad vergaderde De raad van Leiderdorp kwam gis teravond in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van burge meester K. van Diepeningen, die na de opening zijn nieuwjaarsrede uit sprak, waarvoor wij naar elders in dit blad verwijzen. De rede werd be antwoord door de nestor van de raad, de heer Jac. de Graaf. Deze wees er op dat binnen het jaar vijf raadsle den hun plaats hebben ingeruimd voor nieuwe leden. Ook hij hoopte dat de grenzen van Leiderdorp ongewijzigd zullen blijven. De geldleningen, aangeboden door de Bank van Nederlandse gemeenten, wer den gaarne aanvaard. De benoemingen, waarover wij reeds eerder schreven, had den een vlot verloop en alle ecrstge- noemdein op de tweetallen werden ge kozen .De r.-k. stiohting gezinszorg en gezinshulp kreeg de gevraagde subsidie. Voor de verbetering van de woning Rhijnstraat 13 werd premie toegekend. Het voorstel de toestemming tot plaat sing van een lichtreolame op de flats aan de B. G. Cortslaan in te trekken werd versohoven naar een volgende ver gadering. aangezien men eerst de poli tieverordening wil wijzigen, zodat B. en W. bevoegdheid hebben regelend of ver biedend op te treden. Bovendien zal men een onderzoek naar de daken van de flats instellen. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Boot (AR) aandacht voor de toestand in het postkantoor, waar men tijdens de spitsuren vaak zeer lang moet wachten omdat er maar aan één loket wordt ge holpen. Het gemeentebestuur zal contact opnemen met de PTT en verzoeken op drukke tijden een tweede ambtenaar in te schakelen. Over de kuilen in de Aca cialaan is reeds overleg gepleegd met de uitvoerders van de rioleringswerkzaam heden. De heer Kleiss vroeg aandacht voor de ongelukkige trap bij de brug over de Rijn in de Rijksweg. B. en W zullen deze zaak bespreken met Rijks waterstaat. Op een vraag van mevrouw Seret deelde de burgemeester mede dat in het viaduct verlichting zal worden aangebracht, zodra de grond eigendom van de gemeente is geworden. Opvoering „Sjaloom" Gisteravond voerde de Lekenspel- groep der Herv. Gemeente het spel „Sjaloom" op. Het Dorpshuis was vrij goed bezet en er werd heel goed ge speeld. Het spel behandelt de genezing van de blindgeborene (Joh. 9). Deze blindgeborene wordt in het spel „Sja loom" genoemd, hetgeen „Vrede" bete kent. We zagen eerst de ontmoeting van Sjaloom met een man, die blind gewor den is, en een melaatse. Deze beiden zijn in felle opstand tegen hun lot, te genover de blindgeborene Sjaloom, die zijn blind-zijn aanvaardt, ja, er iets van genade inziet, dat dit ongeluk hem trof: „omdat de Here God misschien vreesde, dat hij het aangezicht van zijn melaatse broeder niet zou kunnen verdragen". Uit gesprekken van voorbijgangers ho ren we dan. dat Sjaloom genezen is, en deze heeft dan moeite om dit „te kun nen zien te aanvaarden. Als hij dan gekomen is tot de getuigenis, dat Jezus de Messias is, dan wordt hij door de overheid in de ban gedaan. Sjaloom vindt tenslotte vrede door de ontmoe ting met Hem, die genas. We zagen op de achtergrond van het toneel het kruis, verlicht en dit zien, doet geloven. Ter gelegenheid van het 12 li-jarig ambtsjubileum van burgemeester Van Diepeningen zal op zaterdag, 31 januari a.s., van 4.30 tot 6.00 uur, ten gemeente huize een receptie worden gehouden. Reclame moet doeltreffend EiJn. Toch kan het ook wel eens t« ver doorge voerd worden. Zo had een publici- teitsman in de Zweedse 6tad Gothenburg het idee gekregen om een pop boven aan de dakgoot van een bioscoop op te hangen om dus doende aandacht te vestigen op een sensatiefilm. Met beide handen hield de pop zich krampachtig vast aan de gootrand. De reclame was inder daad effectief. Achtereenvolgens rukten met gillende sirenes de poli tie, brandweer en eerstehulp-dienst uit om de „man" uit zijn benarde positie te redden. Er zijn streken waar het minnekozen en het kussen verboden zijn. Ook in de Amerikaanse stad Norfolk heer ste zo'n verbod. Maar nu is het afgeschaft, omdat de rechter bang was, dat hy op den duur te veel werk zou krijgen. Lettie Atkins had haar begeleider, een matroos, in een café spontaan een zoen gegeven, hetgeen een agent, die haar daarbij op heterdaad betrapte (het is niet bekend of hier jaloersheid in het spei was) er toe bracht haar op de bon te slingeren. Afkopen was er niet by, met het gevolg, dat het een rechtzaak werd. Maar de rechter voorzag de moeiiykheden wanneer hij tot veroordeling zou over gaan, de meisjes in zyn stad biykbaar ken nende. De klacht werd niet ontvan- keiy-k verklaard. Donald Lutman, uit Boston, wenste met spoed een Hindoe-geestelyke te bezoeken ergens in de binnenlanden ten noorden van Calcutta. De snelste manier leek hem een straaljager toe. Daar had hy natuurlyk wel gelijk in, maar de besturing vereist uiter aard wel enige ervaring, iets wat Donald pertinent miste. Hy slaagde er nog wel in het vliegtuig vrij te krygen van remblokken en kabels, maar eenmaal in de cabine raakte hy met zoveel knopjes en klokken de kluts volkomen kwijt. Om toch wat te proberen, begon hij maar met het eerste het beste knopje. Dat was direct mis, want het bleek de starter voor de schietstoel te zyn. Gelukkig voor Donald werkte de boel niet erg perfect. Wel knalde het dak van de cockpit de lucht in, maar de stoel met Donald bleef op zyn plaats. Meer dan 2500 dollar kostte hem deze druk op de knop. Het m.s. Oranje ligt op het ogen blik in Amsterdam in dok voor in grijpende verbouwingen. Deze foto toont het plaatsen van een com pleet zwembad van zeventien ton en een inhoud van 120 kubieke meter. Begin volgende maand gaat de Oranje weer varen. (Van onze correspondent te Bonn) Na bijzonder veel moeilijkheden is het een Westduitse impresario gelukt om voor het Russische Staatscircus, dat ook reeds in Parijs, Brussel en Londen is opgetreden, een tournee van acht weken door de bondsrepubliek te organiseren. De eerste stad waar dit circus duizen den mensen vermaakte, was Stuttgart en wat daar vertoond werd, heeft de Duitse circuskenner met stomheid geslagen, vooral door het waarlijk fenomenale optreden van de 28-jarige kleine clown Oleg Popof. In Rusland veertig scholen voor circus Er waren en er zijn allerlei tegen standers van het optreden van de Russische circusartiesten. Onder handelingen over dit onderwerp hebben bijkans 3y2 jaar geduurd. Burgemeester K. van Diepeningen heeft gisteravond aan het begin van de raadsvergadering van Leiderdorp de gebruikelijke nieuwjaars rede uitgesproken en daarbij een algemeen overzicht gegeven van hetgeen in het afgelopen jaar tot stand is gebracht. In het bijzonder stond spreker ook stil bij de mededeling van het Leidse college van B. en W. dat Leiden uit het bouwdistrict Leiden is getreden, een stap, die de burgemeester van Leiderdorp betreurde omdat de moeilijkheden voor Leiden niet anders zijn dan voor de andere deelnemende gemeen ten. De verschillen zijn slechts proportioneel. Ten aanzien van de grenswijzigingen zeide spreker goede hoop te hebben dat de Leider- dorpse grenzen niet gewijzigd zullen worden. moet verlaten. Spreker hoopte dat de bouw van een centraal gymnastieklokaal dit Jaar mogelyk zal worden. Aan de uitbreidingsplannen wordt steeds ge werkt. De uitwerking van een deel van het voor het noordelijk deel der ge meente vastgestelde uitbreidingsplan in hoofdzaak, kan omstreeks maart tege moet worden gezien. De heer Van Diepeningen begon met lof toe te zwaaien aan allen, die in het afgelopen jaar hebben gewerkt in het belang van de gemeente. De raad heeft zich met vooruitsrevendheid door be langrijke zaken heengewerkt en de amb tenaren hebben met voorbeeldige ijver en toewijding hun werk verricht. Ook de werklieden hebben zich uitstekend van hun taak gekweten. In dit verband be treurde spreker het zeer dat de gelde- ïyke waardering niet overeenkomstig de prestaties is. Met name het verschil in beloning tussen ambtenaren en be ambten van ministeries, provinciale griffies en van grotere en kleinere ge meenten betreurde spreker, die hoopte dat de centrale overheid hierin veran dering zal aanbrengen Het zielental van de gemeente groeide van 5914 tot 6234 by een geboorte-over schot van 123 en een vestigingsoverschot van byna 200. De brandweer behoefde slechts viermaal uit te rukken voor een kleine brand. Het aantal noodwachters is op juiste sterkte. Op korte termyn kunnen maatregelen worden verwacht voor de huisvesting van de r-k. kleuterschool, die binnenkort het gebouw van de r.-k. lagere school GEEN GRENSWIJZIGING? Het kwam spreker niet gewenst voor in het huidige stadium veel te zeggen over de voorlopige plannen tot grens wijziging in de Leidse agglomeratie. „Een samenwerking in een goede ver slandhouding dit wil zeggen op basis van wederzyds vertrouwen en begrip hebbend voor elkanders standpunt met alle tot de Leidse agglomeratie be horende gemeentebesturen, acht ik van uitermate groot belang, niet alleen voor de gemeente, maar ook voor allen, die in deze samenwerken. Ik heb groot ver trouwen in de adviserende colleges en ambtenaren van de minister van Bin nenlandse Zaken en verwacht dan ook dat in onze gemeentegrenzen geen wij ziging zal worden gebracht. Leiderdorp zal In staat zyn een so ciaal-economische eenheid te bewerk stelligen tussen de nieuwe wyken en de bestaande kernen", aldus spreker, die verder verwees naar het voorwoord van de begroting, dat eveneens werd aange boden. In dit voorwoord wordt erop ge wezen dat het structuurplan algemeen was aanvaard en dat wil dus zeggen dat wy principieel tegen samenvoeging van gemeenten of vergroting van een cen trumgemeente ten koste van de om ringende gemeenten zyn, zolang niet ls gebleken, dat door samenwerking het beoogde doel niet kan worden bereikt, aldus B. en W. Dat Leiden dit structuur plan heeft verlaten, heeft ons ten zeer ste verbaasd, aldus delen B. en W. mee. De burgemeester drong er in zijn nieuwjaarsrede dan ook op aan, door te gaan met het werk tot uitbouw van de gemeente binnen de bestaande gren zen. De woningvoorraad werd vermeer derd met 79 woningen en bedraagt thans 1537. Er bestaan plannen voor de bouw van 90 woningen, waarvan er reeds 16 ln aanbouw zijn. Er zijn 91 premiewonin gen in aanbouw, terwijl voor 96 wonin gen premie is aangevraagd. Voorts is grond verkocht voor de bouw van 133 woningen en 9 winkels, zodat het nieuwe jaar een grote bouwactiviteit te zien zal geven. Het bouwdistrict Leiden legt geen beperkingen meer op voor premie plannen BOUWDISTRICT Hierna maakte spreker melding van het feit dat Leiden niet langer deel wil nemen aan het werk van het bouwdis trict Leiden, omdat „gebleken is dat in de kringen van dit bouwdistrict het no dige begrip voor de specifieke moeiiyk heden van de gemeente Leiden ten aan zien van de woningbouw ontbreekt". De motivering is, aldus spr., naar mijn me ning niet overeenkomstig de houding van de daarbij betrokken gemeentebe sturen. De moeilijkheden van Leiden zyn principieel niet verschillend van die van de andere gemeenten en verschillen slechts in grootte. De verdelingssleutel voor het bouwdistrict Leiden is zeker ten gunste van de gemeente Leiden, die 41van het totaal krygt. Ik betreur dit uittreden op zichzelf, maar nog meer om de motivering, aldus de burgees ter, die tenslotte allen de beste wensen voor 1959 aanbood. Maar nu het circus zijn tocht, die ook zal voeren naar Frankfort, Düs- seldorf, Hamburg, Kiel en Wiesba den, begonnen is, smelt de tegen stand toch zienderogen iveg. Al was het maar tengevolge van het grote vakmanschap, dat door de Russische artiesten aan de dag wordt gelegd. Daarby zyn de kenners niet blind voor de achtergrond van dit circus. Want waar ter wereld bestaan circusartiesten - van wie toch gezegd wordt dat zy de „vryste" mensen ter wereld zijn -, die op wetenschappeiyke wyze opgeleid wor den? In de Sovjet-Unie bestaat een or ganisatie. die een staatssubsidie ont vangt ter grootte van 800 miljoen roe bel en die er op uit is iedere jongeling die maar in de verte een circusartiest lykt, een gedegen, harde, maar reeds tamelyk vlug goed betaalde opleiding te geven. In de gehele Sovjet-Unie zijn trouwens niet minder dan veertig staatsscholen voor artiesten De toeschouwer in het Russische cir cus heeft daar geen oog voor. Voor hem geldt de prestatie. Welnu, die is groot en groots. Van de koorddanser, die met een collega hoofd-op-hoofd zyn kunsten vertoont tot het spel van de beren toe. Die beren kunnen jongleren, fietsen, boksen, rijden op rolschaatsen, motorrij den enz. Trapezewerkers en een jonge paardryder vertonen eveneens voortref- felyke staaltjes. Men mist in dit circus de aandacht voor het paard, zoals wy dat in West-Europa kennen, maar des ondanks biedt het alles wat een goed circus hebben moet. Bovenal een clown. Oleg Popof vertoonde zyn kunsten het eerst op een bedrijfsfeestje van een grote staatsapotheek. Daar zag, hoogst toevallig, de directeur van de Moskouse Staatscircusschool hem. En die vond dat Oleg wel héél veel kon. Thans behoort Popof tot de best be taalde artiesten ter wereld: hy heeft een inkomen van rond 10.000 gulden per maand! En zyn optreden bepaalt in belangryke mate het succes van het Russische staatscircus. Zogenaamd vult hy de leemten tussen twee programma onderdelen, maar in feite draaien al de andere programma-onderdelen om zyn optreden, dat qua tyd de helft van de gehele avond in beslag neemt! De 28-jarige, slechts 1.62 meter grote Popof treedt ongeschminkt en zonder pruik op. Hy is een man met lang, blond haar en grote blauwe ogen. Hy is be paald geen opvallende persoonlykheid. Hy is een zogenaamde reprise-clown, die in de pauzes optreedt, schynbaar om het voorgaande nummer te persifleren. Hy Jongleert daarby als de beste met pannen, messen, vorken, en aardappels. Voor de eerste keer komt hy op, ge kleed als een bohemien, in gestreepte broek en wyd jasje, met een grote pet op en gewapend met een koffer, waaruit plotseling een kip vliegt. Popof jaagt het beest op, dat hy ein- deiyk vangt meteen kachelpyp, waaruit het dier tenslotte aan de andere zyde te voorschyn komt als een pikzwarte kipEr is een grap met een „overle den" partner, die Popof tot leven tracht ts brengen met een fietspomp. En in derdaad ziet men de „dode" in de piste ook by iedere slag van de fietspomp stygen en weer zakken omdat de lucht altyd wel een uitweg vindt Tot Popof de methode vindt om het lichaam „blij vend" te laten zweven: door een was- knyper op de neus van het slachtoffer te klemmen Maar Popof is meer dan de grappen- verkoper. Men heeft hem vergeleken met Grock en wat zyn optreden zelf aangaat, met Chaplin. Hy is het type van de Bohemien in de piste, van de non-conformist - de man wiens lach onweerstaanbaar is en wiens Russisch iedereen verstaat, ook al kent men slechts Duits of Nederlands. Daarby is hy een voortreffelyke koorddanser. Maar bovenal is hy de personificatie van het verlangen naar het onbezorgde leven, naar het leven van de bohemien, gelyk Chaplin dat was. Men noemt hem hier een van de grootste clowns ter we reld. Hij doet aan als een kind, dat het werk van de „echte" artiesten na-aapt op zyn wyze - Zo byvoorbeeld de stunt van een equilibrist, die een loodrecht staande stang op byzondere wyze be klimt, wat Popof eenvoudig doet door de stang op de grond te leggen en er daar na over de grond „in te klimmen" Zo verovert Oleg Popof thans West- Duitsland als wonder van onder de der tig, dat in zyn clownerie een levensw-ys- heid tentoonspreidt zoals men die alleen b(j oudere artiesten verwacht. Het gebeurde in New York. Kaye hoorde een meisje op straat om zijn handtekening vragen met een bij zonder piepstemmetje. Danny bracht haar thuis. Hij wilde weten, wat er met haar aan de hand was. Van haar ouders hoorde hij, dat ze men tale moeilijkheden had bij het spre ken. Hij zond het kind onmiddellijk naar de beste arts, die hij kende en betaalde de gehele behandeling. Deze kinderliefde maakte het de producenten gemakkelijk hem over te halen de hoofdrol te vertolken in „The Five Pennies". ,JIet was in het verhaal het meisje, dat van polio herstelde. Zij deed mij prompt toe hoppen", zo gaf hij toe. Danny, die in zijn eentje een zaal twee uur lang van de ene lachsalvo in de andere kan laten rollen, ver telt nooit een grap en maakt nooit een gebaar, welke men niet voor een kind zou kunnen herhalen Het geheim van het succes van Danny Kaye? Hij onthulde het zelf eens. Hij richt zijn vrolijkheid op kinderen. „Als de kinderen lachen kan ik de volwassenen ook bereiken. Kinderen hebben een uitstekend gevoel voor het belachelijke. Zij houden van clowns". Het zijn geen holle woorden van Danny, hij handelt ook volgens deze formule. Tijdens de opnamen voor zijn nieuwe film „The Five Pennies" hield hij steeds de ogen gericht op de 9-jarige Susan Gordon en de 15- jcrige Tuesday Weld, die beiden ook een rol in deze film vervullen. Lachten tijdens de repetities deze kinderen om zijn grappen, dan was hij gereed voor de opnamenNiet eerder. Kaye houdt van kinderen. Meer nog dan zijn bekend werk voor de Unicef al doet weten.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9