Gunstig klimaat op beurzen komt aandelen en obligaties ten goede )eviezentoevloed verruimt nog steeds gelden kapitaalmarkt PM F wordt vermoedelijk leider van alle linkse buitenbeentjes E.E.G.: open, liberaal, sociaal dynamisch èn politiek TYPEN STENO,*, GAAT ROTTERDAMSE METRO WERKELIJKHEID WORDEN? de Natuur hislomchever. (eekriaarlilmover de ahtamwinq v.h. paard. er loopt in leiden een erg leerzame K+C cursus leids Politie Muziekge zelschap qaf qoed klin kende uitvoeringen ik stel voor.... Oestqeester raad had vergadering met 19 voorsteiievi .ei'derdorpse schietver eniging hield eerste al gemenevergadering.. 97ste jaargang Zaterdag 24 januari 1959 Vijfde blad no. 29653 Vraag door het binnen- en buitenland (Van onze financiële medewerker) Het klimaat van de Amsterdamse effectenbeurs blijft tot dusver, ondanks de jure januarimaand, uitermate prettig voor ieder, die op de een of andere wijze met de fondsenhandel te maken heeft. Terwijl er tijden zijn geweest, waarin niet meer dan rond f 1 miljoen aandelen op een dag werden omgezet, kwam deze week een dagomzet van f7V6 miljoen voor, waarbij dan nog kan worden opgemerkt dat de omzetten op de niet-officiële voor- en nabeurs naar veler mening nog jroter zyn dan die in de officiële beursuren. Dit houdt o.m. verband met het feit dat de Newyorkse slotkoersen hier even na sluiting van de officiële beurs bekend worden en vooral de z.g. beroepshandel legt dan veelal een grote activiteit aan de dag. Het bestuur van „De Vereeniging" zou dit graag anders zien en een verlenging van de beurstijd is dan ook wel eens overwogen. Maar dit stuit af op de moeilijkheid dat de kantoren met het verwerken van de beurstransacties dan niet op tijd klaar komen en dat de avondbladen de slotkoersen niet meer kunnen opnemen. De minder bevredigende toestand zal dus vooreerst nog blijven bestaan. Hoe dit zij, over het klimaat van de Amsterdamse effectenbeurs heeft men als gezegd geen klagen en aan de hausse op de aandelenmarkt schijnt nog iteeds geen einde te komen, ook al treedt af en toe een natuurlijke reactie in. Het beursklimaat wordt nu nog altijd sterke mate beïnvloed door de toe- rloed van kapitaal uit het buitenland, in erband waarmee de goud- en deviezen- oorraad van de Ned. Bank een nieuw ecord van f. 5% miljard aantoont en vereenkomstig de verwachting het dis- onto in ons land nu van 3 tot 2 3/4 verlaagd, nadat West-Duitsland en lelgië in een verlaging zijn voorgegaan ehalve van de V.S., komt de belang- telling voor de „zware" Nederlandse andelen thans ook van Zwitserland en luitsland, met name voor de aandelen 'nilever, welke thans ook op de West- uitse beurzen worden verhandeld. De Igehele bevrijding van het interna- ionaal betalingsverkeer, waartoe men in at land als bekend heeft besloten, is iteraard aan de Duitse aankopen op ize beurs bevorderlijk, maar ook het rospectus, dat ter gelegenheid van de itroductie der aandelen Unilever is ge- ubliceerd, heeft er toe bijgedragen, iet alleen is daaruit opnieuw de enor- omvang van dit in 50 landen geves- ?de concern gebleken, ook heeft men uit kunnen lezen dat van de gehele nzet van de Unilever ca. 15 op re- ning komt van West-Duitsland en van omzet in West-Europa zelfs 25 et kan dus niet verwonderen dat ook belangstelling van de Duitse beleg- naar aandelen Unilever uitgaat, ouwens ook naar andere, o.m. de KU, die door haar groot aandelenbezit sreinigte Glanzstoff A.G. ten sterkste et de Duitse economie is verbonden en ijkens de jongste publikaties haar ac- radius voortdurend uitbreidt. Op ze wijze begint de Amsterdamse beurs ar locaal karakter meer en meer te rliezen en ook van de conjunctuur in V.S. en van de Newyorkse beurs min- afhankelijk te worden. Aan de ene kant kan men zich hier- verheugen, aan de andere kant zal rekening mee moeten worden gehou- dat de buitenlandse vraag naar Ne- rlandse aandelen een onberekenbare ctor is en dat dus ook de toevloed van ad en deviezen en de hiermee ver- nd houdende verruiming van de geld- kapitaalmarkt geen vaste steunpun- voor de effectenbeurs kunnen zijn. geldt zelfs van de Nederlandse han sbalans, welke de laatste tyd in zo rke mate tot de betere betalingsba- heeft bijgedragen. De jaarcijfers >ben doen zien dat het importsaldo f. 3.8 miljard In 1957 tot f. 1U mil- in 1958 is gedaald, maar dit is in ofdzaak een gevolg van de sterk ver- nderde Importen, welke op hun beurt er zijn veroorzaakt door een intering de industriële voorraden en het ge ler bedrag van de industriële inves- ngen. het deze week verschenen verslag de Rotterdamsche Bank wordt er ook met nadruk op gewezen dat n van de oorzaken van het kleiner ort op de handelsbalans is terug te ren op een structurele verbetering de Nederlandse concurrentiepositie dat de toeneming van de goud- en iezenvoorraad ons niet mag verlei- toteen overschatting van de kracht onze valuta. Deze zal tenslotte haar gdelijk steunpunt moeten vinden in verdere ontplooiing van de export een toeneming van de nationale be ringen, om niet te spreken van een anig financieel overheidsbeleid dat die zijde geen aanslag op de koop- cht van het geld wordt gepleegd. )p dit punt is men in de meeste lan- niet gerust, hier zomin als in de oals wjj in een vorig artikel schre- heeft de Nederlandse schatkist haar aven de laatste tijd voor een groot gefinancierd door de uitgifte van atkistpapier, hierbij gebruik maken van de lage disconto's, welke thans de geldmarkt gelden. De consolidatie deze vlottende schuld door de uit- van een 4V&% 30-jarige lening, at f. 40 miljoen, valt daarom toe te hen. Wel zijn er vooreerst geen wijzingen voor een spoedige kente- op de kapitaalmarkt, maar als, ge- verwacht wordt, de economische ac- leit in ons land zich gaandeweg weer gunstige zin ontwikkelt, zullen de een en de andere beleggers op de imarkt hun bezit aan schatkistpapier en verminderen. En evenals thans rente op de kapitaalmarkt wordt be- oed door de daling van de rente op geldmarkt, zal dan de kapitaalmarkt uitwerking van een krappere geld let ondervinden. et Is in dit verband een gelukkig chijnsel dat de nationale besparin- sinds het begin van het vorig jaar toenemen. Uit een recente publi- e van het CBS blijkt dat alle spaar- ken tezamen in 1958 een spaarover- it van f. 687 miljoen hebben kunnen ien in vergelijking met rond f. 87 oen in 1957, een vooruitgang dus rond f. 600 miljoen. Ook het feit dat bedrag aan premies en koopsommen de levensverzekeringsmijen van rtaal tot kwartaal stijgt en het lijks door deze instellingen te beleg- kapitaal tot boven het miljard is tgen, duidt op een toeneming van de onale besparingen, ook al moet bij «oordeling van deze cijfers de in ons wel zeer belangrijke bevolkingsaan- ln acht worden genomen, elk geval betekenen de hierboven oernde verschijnselen een verbete van het beursklimaat, waarvan zo wel de obligatie- als de aandelenmarkt profiteert, zelfs in die mate dat het steeds moeilijker wordt voor de vrijko mende kapitalen een verantwoorde be leggingsportefeuille op te bouwen. Hoe zeer men algemeen van oordeel moge zijn dat een verdere waardeverminde ring van het geld op de lange duur niet is te voorkomen, hier zomin als in het buitenland, zo blijft toch ook voor de obligaties een voortdurende vraag be staan, welke echter voornamelijk van de grote beleggingsinstituten afkomstig is. De particuliere belegger heeft zijn hart de laatste tijd meer en meer aan de aandelen verpand, hetgeen ook deze week voor tal van industriële aandelen tot een verder koersavans leidde, daar naast voelt hij zich het meest aange trokken tot de kortlopende leningen, waarvan hij zeker is dat na enkele ja ren de hoofdsom wordt afgelost. Zo be draagt het rendement van de 3% In vesteringscertificaten thans niet meer dan 3 3/4 evenals dat van de 3% Nederland 1962/64, terwijl het rende ment van de 2J/2% perpetuele NWS tot beneden 4 1/4 is gedaald. Dat in tegenstelling met de situatie in Amerika en enkele andere landen het aandelenrendement ten onzent nog al tijd niet onbelangrijk hoger is dan dat van obligaties - de internationale aan delen uitgezonderd - doet de aandelen markt vooreerst haar aantrekkingkracht behouden. Als de verwachtingen Inzake de Euro pese economische integratie en wat hier mee verband houdt, nu maar niet wor den beschaamd! Overstromingen in Java een „nationale ramp?" De overstromingen die de eerste 14 dagen van januari Midden-Java heb ben geteisterd, veroorzaakten een schade van circa 22 miljoen roepia's. Meer dan 3000 huizen zijn door het woedende wa ter meegesleurd en meer dan 17.000 ha. sawagrond is verwoest. Duizenden Javanen hebben om hulp verzocht. In regeringskringen sprak men al van een „nationale ramp" voordat een tai foen boven het getroffen gebied los barstte. Hevige overval van de Daroel Islam Bij een overval van een groep aan hangers van de Daroel Islam op een dorp in het gebied van Garoet in West- Java zyn twee mensen om het leven ge komen en vijf gewond, zo is in Dja karta vernomen. De overvallers zouden voorts 176 hui zen in brand hebben gestoken. Het zou de hevigste overval zijn geweest, die de Daroel Islam in de afgelopen jaren heeft gepleegd. Getalssterkte is weinig indrukwekkend „L'Express" wordt misschien een dagblad Breuk met de radicalen (Van onze Parijse correspondent) Voor het einde van deze maand zal de vroegere minister-president Pierre Mendès-France, die bij de jongste ver kiezingen in het district, dat hij bijna een kwarteeuw in de Kamer had ver tegenwoordigd, roemloos werd versla gen, zijn oude (radicale) partij einde lijk ook officieel de rug toe keren. Juis ter uitgedrukt: hij zal dan door de lei ding op zijn beurt buiten de gelederen worden gezet. Zijn eigen pogingen in dertijd om als president de gezapig- opportunistische partij, die het lot van de derde en de vierde republiek gro tendeels in handen had, een dyna mische vernieuwing te doen ondergaan, zijn, zoals men zich herinnert, op een compleet fiasco uitgelopen. Zijn vroege re tegenstanders onder de partijgenoten hebben, onder leiding van de jonge ex-premier Felix Gaillard, het heft nu weer in handen genomen, en hun re vanche tegen P.M.F. heeft niet lang op zich laten wachten. Mendès-France's lidmaatschap van de (links-georiënteer de) Unie der democratische krachten, hebben zijn tegenstanders aangevat om hem een ultimatum te stellen. Vóór 31 januari moet hij kiezen tussen de Place Valois waar het radicale hoofdkwar tier gevestigd is en de nieuwe Unie, en P.M.F. heeft al laten weten dat hij zijn laatste aanhangers van het oude bolwerk van het Franse radicaal-socia- lisme zal verlaten. Mendès-France zal nu vermoedelijk tot leider worden uitgeroepen van alle linkse buitenbeentjes die de laatste jaren, gedwongen of vrywillig, uit de verschillende radicale, socialistische en zelfs communistische partijen zijn ge treden. Daarentegen is er sprake van dat mensen als de oud-premier Edgar Faure, die P.M.F. indertijd uit de ra dicale partij heeft weggezuiverd, daar nu weer zullen worden ingehaald. Dat die concentratie van linkse krachten numeriek vooralsnog niet bij zonder indrukwekkend is, hebben de laatste verkiezingen intussen wel aan getoond toen leiders als Mendès-France, Claude Bourdet en alle afgescheiden socialisten, onderwie verscheidene oud ministers, zonder uitzondering versla gen werden. Het kiezersvolk heeft van de mannen, die neen tegen generaal De Gaulle durfden zeggen, toen niets wil len weten. De linkse niet-communis- tische oppositie werd radicaal van het parlementaire toneel weggevaagd. Het is natuurlijk mogelijk dat hun papieren weer zullen stijgen, zodra mocht blijken dat de regeringspolitiek of de leiding van De Gaulle zou falen. Met die mo gelijkheid hebben trouwens ook de „of ficiële" socialisten ernstig rekening ge houden toen Guy Mollet, die eerst ge neraal De Gaulle aan de macht hielp komen, eind vorig jaar besloot zyn par tij in de oppositie voor te gaan. Met die beslissing hebben ze Mendès-France en zijn aanhangers bij voorbaat de wind uit de zeilen willen nemen, voor het geval het gaullistische getij vroeg of laat weer eens keren zou. Invitatie uit Amerika De links-liberale oppositie tegen de economische, sociale en Algerijnse po litiek van het kabinet-Debré manifes teert zich voor het moment, bij ont stentenis van een fractie in de Kamer, uitsluitend in een (klein) deel van de pers. Het uitnemende avondblad „Le Monde" en, veel sterker en feller, het weekblad „l'Express", dat doorgaat voor de officiële spreekbuis van P.M.F., zyn met „l'Observateur" van Claude Bour det, de enige niet-comunistische pers organen die nog een zelfstandig en onafhankelijk geluid tegen de steeds doelbewuster regeringspropaganda dur ven doen horen. Vooral de invloed en de oplage van „l'Express" stijgt nog altijd zienderogen, en naar verluidt zou er nu weer serieus sprake van zijn van dit weekblad opnieuw een ochtendkrant te maken. Of Pierre Mendès-France dan persoonlijk de leiding van deze verschillende oppositieuitingen zou houden of nemen, is intussen nog niet officieel bekend. Van een der grootste Amerikaanse universiteiten heeft P.M.F. zojuist een uitnodiging ontvangen om daar colleges in de politieke weten schap en geschiedenis te komen geven, en tot dusver heeft de Franse staats man zijn antwoord op die invitatie nog niet wereldkundig gemaakt. Vruchten voor nieuwe generatie Prof. von Hallstein sprak in Amsterdam (Speciale berichtgeving) Allen, die thans aan de Europese eenwording werken, zullen er niet meer volledig de vruchten van kunnen plukken. Dit is weggelegd voor de nieuwe generatie en daarom ben ik zo verheugd over het grote aantal hier aanwezige jongeren. Met deze woorden begon gistermiddag prof. dr. Walter Hallstein, voor zitter van de commissie der Europese Economische Gemeenschap, zijn voordracht over de Europese economie in de aula der Amsterdamse universiteit. De burge meester van de hoofdstad, mr. G. van Hall, leidde in zyn functie van president- curator van de Amsterdamse universiteit, prof. Hallstein in. Als belangrijkste factor voor het ach terblijven van de Europese economie ten opzichte van bijv. die van de V.S. zag prof. Hallstein niet in de eerste plaats het gebrek aan technische middelen of grondstoffen, ook niet de afwezigheid van werkkracht, intelligentie, durf en fantasie bij de Europese werkgever en -nemer, (want deze eigenschappen zijn wel aanwezig), maar het ontbreken van een totnutoe grote gemeen schappelijke markt op ons continent, de gebrekkige economische organisatie, waarmee Europa altijd te kampen heeft gehad. De groei van de nieuwe markt gaat daarom ver uit boven een oplossing van handelspolitieke vraagstukken alleen. Het dreigend gevaar voor en de be perktheid van internationale organisa ties liggen in het feit, dat zij blijven bestaan zo lang de aangesloten landen geïnteresseerd zijn. Veelal zien we. aldus spreker, dat internationale verdragen juist in tijden van crisis hun kracht en daardoor hun waarde verliezen.. Het doel van de EEG is dan ook het scheppen van een markt, die gelijke zekerheid biedt als haar nationale equivalent.. Een van de pun ten van het verdrag duidt op de on herroepelijkheid ervan en het niet ge bonden zijn aan tijdsgrenzen. Een gevaar, dat speciaal voor de ge meenschappelijke markt op de loer ligt, noemde prof. Hallstein het ontduiken van de liberalisatie-maatregelen door een of meer aangesloten landen, b.v. door vervallen douane-tarieven te ver vangen door andere heffingen. Hier zal een gemeenschappelijke discipline der staten voor moeten waken. Nogmaals schetste spreker aan het slot van zijn betoog de politieke ge dragslijn. welke men zich in de Europese organen ten aanzien van de EEG voor ogen stelt: de gemeenschap moet open zijn. Zij is niet uit het egoïsme der zes aangesloten staten geboren en zij staat een associatie, een structurele binding met andere landen voor. De EEG is voorts liberaal, zowel in haar optreden naar binnen als naar buiten, zij is sociaal, dynamisch en niet te vergeten politiek. Men moet haar zien als een fusie tussen stukken nationale politiek, waarvan de doelstelling is het geheel laten verdwijnen der nationale gren- i zen. Na de laatste wereldoorlog zou er j zeker niets gewonnen zijn, wanneer er niet een nieuwe weg voor de Europese moeilijkheden was gezocht. De filoso fie van het werk der EEG is daarom zo eindigde prof. Hallstein. de ene Europese burger in de andere zijn naaste te laten ontdekken. In de oude manege te s-Hertogen- bosch is men weer druk bezig voor het naderende carnaval. A. Oosthoek overleden OUD-DIRECTEUR VAN FABRIEKEN TE ALPHEN EN ZOETERWOUDE In de nacht van donderdag op vry- dag is in zijn woning te Oegstgeest op 73-jarige leeftyd overleden de heer A. Oosthoek, oud-directeur van de dakpannen- en betonwarenfabrieken van Oosthoek N.V. te Alphen en Zoe- terwoude. De overledene werd te Alphen gebo ren op 6 januari 1886 en kwam op 19- jarige leeftyd in de zaak. In 1921 werd de heer A. Oosthoek benoemd tot direc teur, toen het bedrijf werd omgezet van firma in een naamloze vennootschap. In het begin der jaren twintig werden de betonfabrieken te Zoeterwoude ge sticht in aansluiting op de reeds be staande betonfabriek in de Hoorn te Alphen. Naast de reeds lang gevestigde dakpannenfabriek, werd dit de basis van het huidige bedrijf. Veel ups en downs heeft het bedryf onder de" leiding van de overledene ge- Advertentie 10 vingersyst. blind ritm. talen (130 let- tergr. p. min.) Kon. Erk. PITMAN5CHOOL PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 De gedachte aan een metro in Rot terdam is minstens even oud als het plan voor een tramtunnel onder de Nieuwe Maas, maar voor de opmerk zame wandelaar, die de Coolsingel frequenteert, was het al enige weken duidelijk, dat die gedachte vastere vorm was gaan aannemen. Immers op het brede trottoir langs stadhuis, postkan toor en beunsgebouw werden op regel matige afstanden kleinere grondborin gen verricht en dit kon eigenlijk geen ander doel hebben dan de mogelyk- heden voor een metrobuis onder de grond nader te onderzoeken. Hierbij liep men enerzijds in het voetspoor van de Par\jse metrobouwers, die op brede boulevards ook meestal de brede trot- toirzyde kozen als plafond voor de ondergrondse vermoedelijk omdat dit minder te lijden heeft dan wanneer het zware verkeer er overheen moet gaan anderzijds wist men uit de historie van de demping van de Singel, dat die zo degelijk was gesohied, dat een metrobuis in het midden van de Coolsingel op schier onoverkomenlijke moeilijkheden moest stuiten. Een uitgewerkt plan voor een metro is thans door de diensten van Stads ontwikkeling, van Gemeentewerken en van de Rotterdamse Elektrische Tram in handen gesteld van B. en W. van Rotterdam ter nadere bestudering. Ge noemde diensten denken daarbij aan een ondergrondse in de binnenstad, die van het Centraal Station via de Cool singel, de Schiedamse Dijk en de te maken tunnel naar de Parallelweg in Rotterdam-zuid zal lopen, waar de metro dan een bovengrondse wordt, waarvoor een viaduct wellicht nodig zal zyn. Dit zou dan een eerste metrolijn be tekenen, want andere metroverbindin gen met overstapkansen op bepaalde stations zouden in het verschiet moeten liggen. Gedacht is de dienst uit te voeren met een dubbel wagenstel en een frequentie in te voeren van 2\k minuut, waardoor wel driemaal zoveel passagiers vervoerd zouden kunnen worden als met de tram mogelijk zou zyn. terwijl de rijtijd van het ene eindstation naar het andere niet meer dan tien ét twaalf minuten zou behoeven te duren. De kosten van het gehele project moeten globaal zijn geschat op 129 mil joen grilden. kend; vooral de crisisjaren rond 1930 en de oorlogsjaren waren moeilijk. Mede dank zij het onvermoeide werken van de heer Oosthoek mag gezegd worden, dat dit bedrijf onder zijn leiding is uitge groeid tot een der modernste bedrijven in ons land. De heer Oosthoek was een zeer hu maan mens, die altijd een open oog en oor had voor een ieder, die zijn steun en hulp behoefde. Veel belangrijke functies heeft hij tij dens zijn directeurschap vervuld, zoals om. in de organisatie van de „Nedaco", Nederlandse Dakpannen Conventie, en de Hibin, handelaren in bouwmaterialen in Nederland. Ook had de heer Oost hoek zitting in het bestuur van de bond van betonwarenfabrikanten. Vele jaren had de heer Oosthoek zit ting in de Kamer van Koophandel te Leiden. Op het gebied van de woning bouw te Alphen was hij een stimuleren de figuur, getuige de vele woningen die op zijn initiatief in deze gemeente ge bouwd werden en zijn lidmaatschap van de Woningbouwvereniging Alphens Be lang. Bij het 125-jarig bestaan van het be drijf, in 1948, werd de heer Oosthoek benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Op 31 maart 1958 trad de heer Oosthoek af als directeur van het bedrijf en bleef hij aan de n.v. ver bonden in de functie van gedelegeerd commissaris. Bij het personeel was de overledene zeer bemind, vooral ook om zijn warme belangstelling voor het personeel en zijn gezinnen. De teraardebestelling zal plaats vin den op maandag om 2.30 uur op de Oosterbegraafplaats te Alphen aan den RUn. Generaal majoor Gips legerkorpscommandant Op zijn verzoek is aan luitenant- generaal J. H. Couzy, commandant van het eerste legerkorps, ontheffing ver leend uit zijn functie met ingang van 1 februari Generaal-majoor P. Gips. plaatsver vangend chef van de Genera ;e staf. wordt met ingang van 1 februari be vorderd tot luitenant-generaal en zal op maandag 2 februari het commando over het eerste legerkorps overnemen. De werkzaamheden van generaui-ma- joor P Gips zullen worden overgeno men door kolonel E. J. C van Hoote- gem, hoofd van de sectie G 3 (opleidin gen en operatiën) van het hoofdkwar tier als sous chef van de Generale Staf. Kynologen ver. Rijn land had weerqroot hondew- teest in Stadsgehoorzaal

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7