V televisie? ERFENIS A. R. Partij wenst geen herstel van de brede basispolitiek Snuif en wrijf Agenda Met een enkel woord f I Is ZATERDAG 24 JANUARI 1959 NAAR het schijnt is de rust in Ar gentinië thans tennaastebij terug gekeerd, zü het na ingrijpen van het leger. Het heeft in de afgelopen dagen overigens wel gespannen in deze Zuidamerikaanse staat: de aanhangers van de vroegere president Peron en de communisten hebben, samen met andere ontevredenen, de reis van president Frondizi aangegrepen om de boel op stelten te zetten. Maar Frondizi was blijkbaar zeker van zy'n zaak. Hij liet zijn vertrek niet vertragen, in vol ver trouwen op de maatregelen van de mili tairen. die dan ook geen ogenblik ge aarzeld hebben bepaalde groepen arbei ders onder de krijgstucht te plaatsen. Op die manier werd voorkomen, dat het land economisch nog verder in moeilijk heden zou geraken. Want Peron en zijn echtgenote Eva mogen dan destijds heel wat hebben gedaan om de sociale toe standen te verbeteren, maar hun maat regelen werden zó haastig genomen, dat de schatkist volkomen leeg en Argenti nië bijkans bankroet was toen er aan Perons dictatuur een einde kwam. De overgangsregering van generaal Aram- buru heeft weinig tot herstel kunnen bijdragen, zodat thans de eerste geko zen president na het Peronistische tijd vak. dr. Frondizi, alle zeilen moet bij zetten om de zeer ernstige situatie het hoofd te bieden. ARGENTINIË behoort, zoals men weet, tot de belangrijkste vleespro- ducerende landen ter wereld en zijn bewoners waren tot voor kort ge woon zelf ook een flinke biefstuk op tafel te brengen. In de laatste tijd was dat stuk echter steeds kleiner geworden. De geforceerd grote export had name lijk de prijzen in het binnenland sterk doen stijgen. Voeg hierbij de omvang rijke werkloosheid en de strenge bezui nigingsmaatregelen van Frondizi, dan kan men zich voorstellen, dat menigeen zich begon te herinneren, dat het ten tijde van Peron heel wat „beter" ging. Dat diens bewind roofbouw pleegde op de welvaart des lands en dat de dictator het ogenblik zegende waarop hij weg gejaagd werd nog juist voor het fail lissement ging er bij de grote massa niet in. Wat de ontevredenen thans al leen maar weten, is dat zij vroeger werk hadden en, naar het scheen, een zekere mate van voorspoed, waaraan het op het ogenblik ontbreekt. GEEN kleine fout van president Frondizi is geweest, dat hij tij dens de verkiezingscampagne zich de steun van vroegere Peronisten en communisten heeft laten aanleunen. Of hij zich in mei van het vorig jaar de volle omvang van het deficit bewust is geweest, staat niet vast, maar nu de harde feiten duidelijk zyn geworden en even harde maatregelen nodig zijn om het land uit de zorgen te halen, komen de vroegere bondgenoten met hun eisen voor de dagEn, men weet het, niets is gemakkelijker dan speculeren op de ontevredenheid van een bevolking, die over onvoldoende werkgelegenheid en contanten beschikt. Frondizi is evenwel geen man, die zich daardoor heeft laten intimideren. Hij schijnt vast van plan datgene door te zetten wat hij nodig acht voor het herstel van de welvaart in een land, dat over tal van belangrijke natuurlijke hulpbronnen beschikt, ook al moet hij zich dan tijdelijk impopu lair maken. Tegelijkertijd tracht hij in Amerika de nodige kredieten te vinden, welke de grondslag van de economie kunnen versterken. Vandaar zijn reis naar Washington, waar hij door presi dent Eisenhower met hartelijkheid is ontvangen. DE zorgen van Argentinië liggen overigens niet alleen in het feit, dat de schatkist slecht gevuld is. Er zijn tal van factoren, die een goede gang van zaken in deze grote Zuid amerikaanse staat in de weg staan. Zo is er de sterke trek naar de steden, waarin zich nu al driekwart van de be volking heeft samengetrokken: tien van de veertien miljoen. Alsof dit nog niet erg genoeg was, deed zich ook een ex terne moeilijkheid voor. Sinds 1954 zijn namelijk vrijwel alle artikelen, die de Latijns-Amerikaanse landen exporteren (koffie, katoen, lood, tin, koper, wol, graan en ook vlees op de wereldmarkten in prijs gedaald. Het gevolg was een be langrijke vermindering van de inkom sten, waarvan ook Argentinië te lijden heeft gehad. Voorts is de houding van de Verenigde Staten ten opzichte van de Zuidamerikaanse staten lang niet altijd verstandig geweest. Invoerbeper kingen hebben bij Amerika's zuiderburen heel wat kwaad bloed gezet. En de on heuse bejegening, welke vice-president Nixon ten deel viel, toen hij zich in enkele Zuidamerikaanse staten liet zien, moet dan ook daaraan toegeschreven worden. Tegen Nixon zelf had men niets, wel tegen de vice-president van de V.S. Rechtslinks Politieke verschillen duidelijk aangeven (Speciale berichtgeving) „Ons verlangen gaat op dit ogenblik bepaaldelijk niet uit naar een herstel van de enkele weken geleden gestrande brede basis". „De brede basis in de zin van de verstreken periode kan geen bevrediging meer schenken. Een brede basis doet op den duur aan de duidelijkheid der politieke verhoudingen afbreuk en werkt principieel vervagend, hetgeen nadelige invloed heeft op de politieke oordeelsvorming der burgers". Aldus verklaarde in zijn openingsrede tot de vandaag in Utrecht in het gebouw Tivoli bijeenzijnde deputatenvergadering van de A.-R.-Party de voorzitter, dr. W. P. Berghuis. OOR een eerlijke beoordeling is het nodig niet te vergeten, dat de regering in Washington haar aan dacht aan heel wat landen elders moet geven: Europa, Azië en Afrika zijn alle maal gebieden, die voor de U.S.A. van het grootste belang zijn. Vandaar dat Latijns-Amerika wel eens in het ver geetboek dreigt te geraken. Helaas, de omstandigheden daar gedogen geen ver onachtzaming door de grote broer in het noorden: de snel groeiende bevolking, dalende prijzen op de wereldmarkt, in flatie van het geld, gebrek aan techni sche scholing, te langzame industriële vooruitgang, tekort aan kapitaal: zie hier enige van de hinderpalen, welke aan grotere welvaart in de weg staan. En dan is nog niet eens genoemd de slechte verdeling van de nationale rijk dommen over de bevolking en de zuide lijke gemakzucht, waaraan heel wat Zuidamerikanen mank gaan. Ook voor Argentinië gelden deze belemmerende factoren, waarvan dan de extremisten (communisten en Peronisten) op sluwe wijze partij trachten te trekken. rEN grote steun voor Frondizi is, dat de legerleiding achter hem staat. Dat is dan ook de reden, dat hij zich met een betrekkelijk gerust hart naar Washington heeft kunnen begeven. Toch zal hij moeilijk met een lege reis tas kunnen terugkeren. Wat Argentinië van de Verenigde Staten nodig heeft, is grotere import, kapitaal, industriële hulp enz. Slaagt hij erin zijn doel in de Amerikaanse hoofdstad te bereiken en lukt het hem een of meer jaren de rust in het land te bewaren, dan is het niet onmogelijk, dat Argentinië er weer bovenop komt. Het land maakt nu nog een moeilijke tijd door. Het is niet zo erg moeilijk een dictator te ver jagen, maar het regelen van zijn fail liete nalatenschap is toch wel wat anders. Peron moest verdwijnen, maar nu zul len de Argentijnen voldoende discipline moeten opbrengen om Frondizi in de gelegenheid te stellen de gaten te dich ten. Zonder steun van de VJ3. zal hem dit echter heel zwaar vallen. Als Wash ington zijn eigen belang goed inziet, zal het niet aarzelen de Argentijnen tege moet te komen. Dat president Eisen howers broer, dr. Milton Eisenhower, onlangs na een reis door Zuid-Amerika in dié geest adviseerde, kan Frondizi thanj* alleen maar ten goede tomen! Een zich thans reeds definitief uit spreken over- of een zich vastleggen op een bepaalde kabinetóbasis na de ver kiezingen, achtte dr. Berghuis onjuist. Dat zou voorbarig zijn. De doelstelling van de P. v. d. A. was bij haar oprich ting, aldus spreker, gericht op het aan tasten van de bestaansgrond der con fessionele partijen. Zy trachtte daartoe een nieuw criterium voor politieke par tij-indeling in ons land door te voeren, n.l. de onderscheiding vooruitstrevend- conservatief, een nieuw, op de Neder landse verhoudingen niet passend en in wezen volstrekt oppervlakkig en niets zeggend politiek onderscheidingsmerk. Zy trachtte daaraan inhoud te geven door het socialisme de aanduiding „vooruitstrevend" toe te kennen, waar door er voor de rest, de overige partijen, als enige benaming het woord „conser vatief" overbleef. Klad in de politiek Deze omschakelingspoging in de Ne derlandse politiek heeft tenslotte geen doorslaggevend effect gehad, maar dr. Berghuis meende, wel te moeten erkennen, dat zy een klad in de politiek in de oorspronkelijke Neder landse zin heeft gebracht, althans voor velen verwarrend heeft gewerkt. Het gevolg was, dat in veel spraakge bruik de oorspronkelijk Ned. op diepe grondslagen gebaseerde onderschei ding rechts links werd vervangen door rechts links naar de in wezen nog niets zeggende onderscheiding vooruitstrevend-conservatief. Het is de doorwerking van dit onzuivere criterium geweest, dat er b.v. ook onder de anti-revolutionairen toe heeft geleid, dat sommigen in de ver onderstelling verkeren of verkeerd hebben, dat de A.R.-party dichter bij de VVD staat dan by de P. v. d. A., zoals het by anderen ook in omge keerde zin het geval is geweest. Hierdoor is 'n tweeslachtige, dubieuze en onduidelijke situatie veroorzaakt. Het is deze tweeslachtigheid, die ge leidelijk spanningen heeft veroorzaakt en thans, naar het zich laat aanzien, tot een uitbarsting heeft geleid. Het is deze situatie, waar wij uit moeten. Op dit punt ligt, naar spreker meent, de be langrijke inzet voor de komende ver kiezingen. Er zijn echter aanwijzingen, dat kansen op een kentering thans aanwezig zijn. P. v. d. A. vastgelopen De verschijnselen wijzen erop, dat de P. v. d. A. met haar na-oorlogse poli tieke opzet, zowel met betrekking tot de indeling van de Nederlandse groe peringen als met betrekking tot de verkondiging van het socialisme, is vastgelopen. Wat voor de A.R.-partij, en trouwens voor het gehele nationale politieke leven, van belang is, is dat wij verlost worden van de voor menigeen verwar ringwekkende tweeslachtigheid, welke in ons politieke bestel bezig was in gang te vinden- Het gaat erom, dat de politieke onder scheidingskenmerken weer duidelijk worden aangegeven door de ten diepste voor de politieke keuze van belang zijnde beweegredenen en niet door op zichzelf niets zeggende en in elk geval niet wezenlijke termen als „vooruitstre vend" en „conservatief". Dat wil zeggen, aldus dr. Berghuis, dat de gebruikelijke tweedeling in de politieke groeperingen door de uitdruk kingen „rechts" en „links" weer zonne klaar in de echt-Nederlandse zin wor den verstaan, waarin tot rechts behoren de partijen, die zich uitdrukkelijk op christelijke geloofsbasis stellen en tot links de partijen, die dat principieel afwijzen. En tot die laatste categorie behoren in ons land in gelijke zin zowel de P. v. d. A. als de WD. Dit wil echter in het geheel niet zeg gen, dat na de fundamentele positiebe paling in de verdere praktische beleving daarvan, de onderscheiding vooruitstre vend-conservatief in de politiek geen rol speelt. Maar dan gaat het nimmer om een begrip vooruitstrevend, zoals de P. v. d. A. zich dat heeft aangemeten, n.l. als aanduiding van socialistische opvat tingen over staat en maatschappij en samenleving. Advertentie Voor het tere Baby-huidje "babyderm-poeder FOKKERVLIEGTUIO VOOR PRESIDEN GARCIA De regering van de Philippijnen heeft bU de Fokkerfabrieken een tweemotorig toestel met Rolls Royce-motoren besteld voor persoonlijk gebruik van president Garcia. Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met •7AZI Nieuw alarmsysteem in Limburgse mijn (Van onze Limburgse correspondent) By de Oranje-Nassaumijnen te Heer len experimenteert men op het ogenblik met een nieuw alarmsysteem voor de reddingsbrigade, die in het onverhoopte geval van ernstige ongelukken in de mijn moet afdalen. Dit systeem een primeur voor ons Limburgse mijnbek- ken is een radiografisch oproep systeem. Op de hoofdzetel der mijnonder neming, de mijn Oranje-Nassau I is een korte golfzendertje geplaatst, dat in ge val van een ondergronds ongeluk de leden van de reddingsbrigade in hun woningen alarmeert via in hun wonin gen geplaatste ontvangertjes. De leden van de reddingsbrigade, die regelmatig oefenen, zijn al enkele malen via dit nieuwe systeem gealarmeerd. In een minimum van tijd waren zij op de plaats van het gefingeerde ongeluk. In tussen blijkt het systeem niet feilloos te werken. Het is namely k al enkele ma len voorgekomen, dat individuele leden van de reddingsbrigade het alarmsein ontvingen, terwijl er niets aan de hand bleek te zijn. Daarop is een onderzoek Ingesteld en wat bleek? Wanneer thuis een elektrisch huishoudelijk apparaat aan het werk wordt gezet, verwerken de ontvangertjes soms de door die apparaten uitgezonden golfjes tot de zelfde seinen van het normale alarmeringssysteem. Er wordt nu gedokterd om dit euvel te verhelpen. Men hoopt het op korte termijn de baas Waardevol buurpraatje „Een mooi schilderij, mevrouw", zei de opkoper en hij toonde een huisvrouw ln Amsterdam een tekening in een eikenhouten lijst, getiteld „Een buur praatje". „De lijst is alleen al een piek waard". En zo kwam het „Buurpraatje" voor een luttel bedrag in het huis te Amsterdam te hangen. Dat was in 1949. Dezer dagen kreeg de vrouw een an dere mooie plaat. Na 10 jaar tegen het „Buurpraatje" te hebben aangekeken, besloot ze het nu maar eens te verwij deren en in de nog steeds mooie lijst de nieuwe plaat aan te brengen. Ze maakte het karton aan de achterkant los en daar vielen zowaar in banbbiljet- ten enkele honderden guldens op de grond. De vrouw is eerlijk. Ze wendde zich tot de politie met het verzoek de rechtmatige eigenaar van het geld op te sporen. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 14.05 V. d. Jeugd. 14.40 Gram. 14.55 Friese discussie. 15 30 Radio Phllh. ork. 16.15 Boekbespr. 16.35 De microfoon voor U. 16.55 Goed bouwen en goedkoop bouwen, klankb. 17.10 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Omr. ork.. -koor en solisten. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Machten en mensen, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Thuis best?, schets 20.13 Gevar. progr. 21.30 So cialistisch comm. 21.45 Het hangt aan de muur en het tikt. 22.10 Amus. muz. 22.35 Tante Martha, hoorsp. 23.15 Nws. 23.30 24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO; 14.00 V. d. Jeugd. 14.10 Dansmuz. 14.30 Kron. v. letteren en kunsten. 14.55 Kamerkoor. 15.15 Gram. 15.30 Boekbespr. 16.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.20 V. d. Jeugd. 16.50 Gram. 17.00 Engel se les. 17.20 Lichte muz. 17.40 Instr. trio en solist. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Amateursprogr. 18.30 Gram. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken caus. 19.40 Radio Philharm. ork. 20.30 Ja. met mij. schets. 20.35 Ge- var. progr. 21.55 Pol. caus. 22.05 Amus. muz. 22.35 Wij luiden de zondag ln. Aan sluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. ln Esperanto. 23 2224.00 Nouveau té's. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00—17.40 V. d. kind. NTS; 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Blijf er niet voor thuis. 21.00 Poppentheater. 21.20 Speelfilm. 21.50 Gevar. progr. Advertentie INGENIEURS BUREAU persoonlijke service LANGE MARE 66 (Prettige betalingsvoorwaarden). LEIDEN - TELEF. 26500 Met kans op een gratis Philips Televisietoestel. Vraagt bij ons inlicht. 0 0 A INGENIEl Bureau Amerikaanse tarweverbouwers De Amerikaanse tarweverbouwers, ver enigd in de Vereniging tot bevordering van de afzet van de grote Amerikaanse vlakten, hebben gistermiddag met een ontvangst een kantoor geopend in het Groothandelsgebouw te Rotterdam. Als vertegenwoordiger voor Europa treedt op de heer Harvey E. Bross. Rotterdam is gekozen, omdat deze stad centraal ge legen is in het gebied van tarwe impor terende landen. De grote vlakten om vatten de staten Colorado, Kansas, Ne braska, Oklahoma, Zuid-Dakota Texas. Het doel van dit bureau is in de eerste plaats het bevorderen van een goede voorlichting en een gedegen on derzoek van en in samenwerking met de Europese groothandel, meelfabrieken en verwerkende industrieën en beoogt dus niet het verkopen van tarwe. te worden. Ook van buitenlandse zijde bestaat grote belangstelling voor deze Nederlandse primeur op het gebied van de alarmering der reddingsbrigades. ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal)Feestavond Kon. Onderofficiersver. „Ons Belang" tbv. Sanatoriumfonds. 8 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. W. J. Robert. 2.30 uur narr. Gerecht 10: Soefi-beweging. Eredienst 0.1 .v. L. de Ruiter 11 uur voorm. Hogewoerd 175. Openbare toespraak Je hovah's Getuigen „Een onderzoek naar de fundamenten der drleëenheld 4 uur nam. Wachttorenstudie Jehovah's Getui gen. 5 uur nam. Hooigracht 84: Humanistisch Verbond Spr. prof. dr. G Stuiveling. 10.30 uur voorm. In den Vergulden Turk: Wljdlngsdlenst Rozekrulsersgenootschap. 10.30 uur voorm. Schouwburg: Uitvoering Arbeldersto- neelver. D.O.S. 8 uur nam. Volkshuls: Poppentheater „Harlekijn" ,Het onbekende eiland". 3 uur nam. J. De Doelen: Ledenvergadering Leldse Amateurfotografenver. Spr. A. C. Tobl over de Franse Alpen. 8 uur nam. De Doelen: Genootschap Nederland Engeland. Spr. George Band over de Mount Everest-expeditle. 8 uur nam. BINNENLAND De plaatsvervangende machinist van de Coöperatieve Dorsverenlging te Us- quert (Gr.), de 48-Jarlge B. \an der Meer ls gisteren tijdens het dorsen bij een landbouwer te Rottum (Gr.) uitgegleden en met belde benen ln de dorskast te recht gekomen. Door de aanraking met de dorsmessen werd het slachtoffer een been geheel afgeslagen. Aan het andere been werd hij ernstig gewond. Bij de Tweede Kamer ls een wets ontwerp Ingediend tot wijziging van de begroting van Binnenlandse Zaken voor 1658. Deze wijziging houdt ln, dat de uit gaven worden verhoogd met f 17.533.300. wegens toeslagen aan gepensioneerden ten laste van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Daar exacte gegevens In dertijd ontbraken kon slechts een globale begToting gemaakt worden. Achteraf blijkt, dat men met bovengenoemd bedrag tekort kwam. Het orlenterende bezoek van de mi nister van Culturele Zaken van België, prof. P. Harmei. ls gistermiddag be ëindigd. By zijn vertrek gaf minister Har mei te kennen, dat hy en zyn medewer kers zeer Ingenomen waren met de resul taten die het bezoek had opgeleverd. Het défilé langs de baar met het 6toffeiyk overschot van mevrouw Else Mauhs, op 26 Januari ln de Stadsschouw burg te Amsterdam, ls thans vastgesteld van 1112 uur. Te ongeveer 12.10 zal de stoet vanaf de Schouwburg vertrekken. By de Tweede Kamer 13 een wets ontwerp Ingediend tot vervanging van de bezettingsregeling betreffende arbeidsbe middeling. In dit wetsontwerp, dat uit sluitend beoogt de liquidatie van een stuk bezettingsrecht mogeiyk te maken, ls volstaan met die regelen uit het besluit van 24 september 1940 over te brengen naar de arbeldsbemlddellngswet. die strikt noodzakeiyk zijn om de huidige felteiyke situatie de vereiste wetteiyke basis te doen behouden. Dinsdag as. viert prof dr. B van der Pol, te Wassenaar, laatsteiyk direc teur van het Internationale Radio Raad gevend Comité te Geneve, zyn 70-ste ver- Jaardag. Hy zal op die dag met zyn vrouw ultstedlg rdjn. BUITENLAND Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft gisteravond te Tel Aviv mee gedeeld, dat Syriers vrijdagmiddag een Israëlische herder in het Hoelehdal heb ben doodgeschoten. Israel heeft bij de ge mengde Israellsch-Syrlsche bestandscom missie een klacht Ingediend. De filmproducent Cecil B. DeMllle is gisteren in Hollywood ter aarde besteld. Waarnemers zeggen dat de oegrafenls een van de rustigste was die Hollywood ln vele Jaren heeft gekend als het om een beroemdheid ging. De uitvaartdienst ln de Episcopale kerk, die een kwartier duurde, ls door 500 mensen bijgewoond. Bob Hope en Cornel Wilde waren twee van de wei nige acteurs die by de plechtigheid aan wezig waren. Wel waren er veel producen ten en regisseurs. Een vliegtuigongeluk nabij de Jor daanse hoofdstad Amman heeft donder dagavond aan negen mensen het leven ge kost, onder wie de Brit Peter Burgess, di recteur voor de luchtvaart van de Shell. Vyf gewonden zijn naar een ziekenhuis in Amman overgebracht. De 24-jarige Franse toneelspeler Claude Figus. die op de avond voor Kerst mis werd gearresteerd toen hy boven de vlam van het graf van de onbekende sol daat te Parijs twee eitjes bakte, is we gens grafschennis veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en een boete van 400 gulden. De Amerikaanse minister van de P.T.T., Summerfield. heeft te Washington verklaard, dat de V.S. „op het punt staan* post met geleide projectielen vla de ruim te naar alle delen van de wereld te zen den. Deborah Power, de weduwe van de twee maanden geleden ln Spanje overleden filmacteur Tyrone Power, zal de zoon die zij donderdag ter wereld heeft bracht. Ty rone William noemen. Haar nian was de derde Power die Tyrone heette en zij wil deze naam ,die zo'n gevierde Hank had ln do Amerikaanse toneel- en filmwereld, doen voortleven. De tweede voornaam van do Jonggeborene ls een eerbetoon aan de regisseur William Wilder, die een per soon- ïyk vriend van Tyrone power was. Middelweg 28: Ledenvergadering Vereni ging van Vryzinnlge Hervormden Lelden/ Oegstgeest. 8 uur nam. Schouwburg; Abonnementsvoorstelling R'dams Toneel „Suiker". 8 uur nam. DINSDAG Gulden Vlies; Ned. Ver. van Hulsvrou wen. Lezing mevr. Marijke van Raephorst „Ik zoek een huls". 2.30 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling R'dams Toneel „Suiker". 8 uur nam. Universiteit (filmzaal)K. en O.-fllm- studlekring „Quatorze Julllet'8 uur nam. Volkshuls: Ned. Relsver. Oostenrykse Alpenver. 8 uur nam. Prediker: Volle Evangelie Zending. Spr. J. Maasbach. 8 uur nam. Witte Singel 20: Ledenvergadering Leld se My voor Weldadigheid. 9 uur nam. Voorschoten: Cultureel Cen trum. Concert Lelds Toonkunstorkest olv. Louis Stotijn. 8.15 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Café Anlba (hoek Herenstraat): Leden vergadering Leldse Tuiniersver „D.E.V." 8 uur nam. Den Burcht; Viering 50-Jarlg bestaan Chr. School Hoogl. Kerkgracht voor ou ders van leerlingen. 7.45 uur nam. De Kleine Burcht: Jaarvergadering Leld se Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Harmonie: Ned. Ver. Expogê. Films over Frankryk. 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 33a; Jaarverg. Broe derschap van oud-padvinders. 8 uur nam Rapenburg 61K. en O. Lezing prof. dr. Th. J. G .Locher „Een nieuwe kijk op de wereldgeschiedenis". 8 uur nam. Ryksherbarlum (Nonnensteeg 1): Jaar- verg. Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. afd. Lelden. 8 uur nam. DONDERDAG Gulden Vlies: Verkiezingsforum V.VD. 8 uur nam. St. Ellsabethzlekenhuls: Receptie zilve ren artsjubileum dokter W. van Rossem. 11.30 uur voorm. 12.30 uur nam. Oegstgeest (Beukenhof): Re ceptie 40-Jarlg jubileum J. C. Stafleu by Ned. Rotogravuremij. 45.30 uur nam. VRIJDAG Rehoboth: Jaarvergadering C.H.U. Sta- tenkring Lelden. Spr. de heer J. W. van Hulst. 8 uur nam. Universiteit: Inauguratie prof. R. F. Beerllng. 4 uur nam. BIOSCOPEN „In die nacht Trianon: „In die nacht (18 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.45, 7 en 9.15 uur. Re\: „Slavinnen van de Amazone" (18 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag; 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Lldo: ..Hercules". (14 Jaar). Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: "The smallest show on Earth" (14 Jaar). Dageiyks 7 en 9.15 uur. (Be halve zaterdag en zondag geen middag voorstellingen) Donderdagcyclus „De zeven hoofdzon den". (18 Jaar) Luxor: „Tramiyn Begeerte". (18 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werf park 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten- toostelltng „Wat doe Je ln de kou?". Zondagmiddag 2 uur filmvoorstelling (tot en met 1 maant 1959), VOOR ZONDAG 25 JANUARI. Hilversum I (402 m.). VARA.: 8.00 Nws. 8.18 V. h. platteland. 8.30 Weer of geen weer. 9.45 Geesteiyk leven, caus. 10.00 Gram. 10.35 Boekbespr. 10.45 Cabaret. 11.15 Radio Phllh. orkest. AVRO.: 12.00 Gram. 12.30 Sportsplegel. 12.35 Gram. 13.00 Nws. en SOS.-ber. 13.07 De toestand lm de wereld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 V. d. strijdkrach ten. 14.00 Boekbespr. 14.20 Kamerork. en sol. 15.20 De vitaliteit van de Westerse beschaving, caus. 15.40 Dansmuz. (Inter mezzo: Gram.). 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Amus.muz. 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws.. sportuitsl. en sportjourn. VPRO.: 18.30 Prot. kerkdienst. IKOR.: 19.00 V. d. Jeugd. 19.30 De Open Deur, caus. AVRO.: 20.00 Nws. 20.05 Amus.muz. 20.50 Mag Ik U even voorstellen? Mijn naam ls Cox!, hoorsp. 21.30 Gram. 21.45 Comme cl, oomme pa, caus. 22.00 Franse volksliedjes. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. Hilversum II (298 m.). KRO.: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoog mis. NCRV.: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Geestelijke liederen. Convent van Kerken: 10.00 Leger des Heil-samenkomst. NCRV.: 11.30 Gram. 11.50 Koorzang. KRO.: 12.15 Apologie .12.35 Instr. octet. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, caus. 13.10 De wadders. hoorsp. 13.30 Lichte miuz. 13 45 Boekbespr. 14.00 V. d. kind. 14.30 Zang en piano. 15.00 Twee violen en klave cimbel. 15.30 Muzikale caus. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. IKOR.: 17.00 Ned. Herv. kerkd. 18.00 Het geladen schip, cause rieën. 18.30 De kerk aan het werk. 18.40 Bybelvertelllng. NCRV.: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Koorzang. 19.30 De mens en lk: Christus: De Wijsheid, caus. KRO.: 19.45 Nws. 20.00 Groot slem, hoorsp. 20.15 Cabaret. 20.45 Gram. 21.20 U bent toch ook van de party?, caus. 21.30 Waar is Mr. Mllburry, hoorsp. 22.10 Lichte muz. 22.30 Gram. 2.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Moderne muz. 23.40 24.00 Gram. Radio-Bloemendaal 10 uur prof. dr. J. L. Koole te Kampen (uitzending van een dilenst, die reeds gehouden ls); 11.15 uur d8. G. Toornvliet te Bloemendaal (uitzending van de dienst voor belang stellenden, gehouden op 18-1-1959 om 8.30 uur nam.); 2.30 uur Klnderdienst voor kinderen van 5—11 Jaar; 3.45 uur ds. H. U. Bultlnk te Baarn (rechtstreek se uitzending). TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS.: 16.0017.00 Relais v. d. Duitse t.v.: Int. zwemwedstrijden In Bremen. 20.00—22.00 Relais v. d. Duitse t.v.: Tele- Toto te Frankfurt. BUITENLANDSE RADI^ROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service (330 m.). 12.20 Verz.progr. 13.10 Krlt. 13.55 Weer- ber. 14.00 Nws. 14.10 Klankb. 14.40 Gram. 15.00 Wenken v. d. tuin. 15.30 Symf. ork. en solist. (16.2216.37 Caus.). 17.15 Vra genbeantw. 17.30 Muz. caus. 18.00 V. d. kind. 18.50 Caus. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Journ. 19.45 Amus.muz. 20.30 Am. nws.brief. 20.45 Godsd. klankb. 21.25 Liefdadigh.oproep. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Schots ork. en sol. en voordr. 23.15 Strijkkwart. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. 0.060.36 Twee piano's, Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Have a go!! 12.30 Kerkdienst. 13.00 Verz. progr. 14.15 Lich te muz. 14.45 Gevar. progr. 15.15 Idem. 15.45 Filmprogr. 16.30 Lichte muz. 17.30 Hoorsp. 18.00 Holiday Hour. 19.00 Lichte muz. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Idem. 20.30 Nws. 20.35 Gram. 21.30 Samenzang. 22.00 Gevar. progr. 23.00 Lichte muz. 23.30 Nws 23.40 Gram. 0.30 Lichte muz. 0.50 Medi tatie. 0.55—1,00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.10 Volks- conc. 14.30 Ork. conc. 15.00 Operamuz. 16.30 Dansmuz. 18.20 Symf. ork. 19.00 Nws. 2000 Ork. conc. 21.45 Nws 22.15 Rythm. muz. 23.00 Lichte muz 23.15 Amus, muz. 24.00 Nws. 0.05 Ork. conc. 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.35 Hoor spel. 15.45 Gram. 17.45 Ork. conc. 19.30 Gram. 19.40 Lichte muz. 20.10 Franse muz. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.5024.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.15 Gram. 12.30 Weerber 12.34 Amus. ork. 13.00 Nws. 13.15 V. d sold. 14.00 Gram. 15.45 Sportprogr. 17.00 Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekeningen van Bernard Boutteville. Werkdagen 25 uur nam. (t/m 14 febr.). Lakenhal: „Schatten uit het Maurlts- huls" Werkd.: 10 uur voorm. 4 uur nam.; zon- en feestdagen: 14 uur nam (lot 16 februari! 1959). Avond- en nachtdienst i* Apotheken Te Leiden is geopend Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48. tel. 21060; bovendien is geopend tot zaterdag middag 6 uur Apotheek Kok. Rapenburg 9, telef. 24807. Te Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wllheltnlnapark 8. tel. 26274. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN De dienst der huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren 's-Gravesande. de Jong. Masten broek. Veldhuyzen en Van Wingerden Te Oegstgeest door dokter Meissner. tel. 24865. Bi) geen gehoor bi) Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Nws. 17.15 Gram. 17.30 Idem. 17.45 Sport uitsl. 17.52 Gram. 18.00 Zang en piano. 18.30 Gods. halfuur. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05— 24.00 Gram. 484 m. 12.20 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Verz. progr. en sportber. 14.30 Symf. ork. en solist. 15.15 Verz. progr. en sportber. 17.00 Nws. 17.05 Verz. progr. en sportber. 19.00 Godsd. halfuur. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Hoorsp. 21.00 Monsieur Ja bot. opera. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Brussel by nacht. 22.55 Nws. 23.00 Jazz muz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 26 JANUARI Hilversum I, 402 m. VARA; 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De Matryspoort. (Om 9 35 Waterst VPRO: 10.00 Voor de oude dag. caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10 20 Gram. 11.00 Oude en nieuwe dansen. 11.35 Alt en piano. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V h. platte land. 12.38 Planoduo. 13.00 Nws. 13 15 V. d. Middenstand. 13.20 Pianotrio. 13.45 De weg naar volwassenheid, caus. 14.00 Instr. Trio. 14.25 Zoals U en lk. hoorsp. 15.15 Gram. 15.45 Zestig minuten voor boven de zestig. 16.45 Dansen en discussie. 17.00 Hammondorgelspel en zang. 17.20 Mari nierskapel. 17.50 Mil. comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lich te muz. 18.40 Pianorecital. 19.00 Pari. overz. 19.15 Het puik van zoete kelen, muz. caus. 19.45 Regerlngsultz.; De B B. van binnen en van bulten: mr. L. Tlele- nius Kruythoff, directeur van de Stich ting bevordering bescherming bevolking, vraagt de aandacht van de Nederlandse Noodwacht. 20.00 Nws. 20.05 Refrein- Festyn. 20.30 Cabaret. 21.00 Etherforum. 21.40 Marimba. 22.10 Trombone-ens. 22.35 Blaaskwint. 23 00 Nws. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.3024.00 Amus. muz. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sportuitsl. 8.25 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 10.15 Ron dom het woord: theologische etherleer gang. U.00 Gram. 11.25 Lulsterwedstr. 12 00 Lichte muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnbmeded. 12.33 Instr. septet. 12.53 Gram of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gevar. progr. 15 30 Omr. ork. 16.00 Bybeloverd. 16 30 Cello en plano. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsultz.: Ryksdelen Overzee: Een hulsvrouw uit Hollandia vertelt, door In- grid den Toom. NCRV; 18.00 Orgelspel. 18.30 Friese ultz. 18.45 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit, caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Volks liederen. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Gram. 20.30 Dagoe, hoorsp. 21.30 Lichte muz. 22.00 Parlemen tair comm. 22.15 Muzikale caus 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws 23.15 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 Act. 21.05 tv-documentaire, 21.30 Nieuwe gram. 22.00 Dagsluiting. GRAMMOFOONPLATEXPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e ll|n van 1820 uur) I. Peter Tsjalkowsky. 1. Fantasie Ouver ture .Romeo en Julia". Philharmonisch Orkest van Berlijn oJ.v. LorLn Maazel. 2. Concent voor plano en orkest nr. 1 ln b kl. t. op. 23 Allegro non troppo en molto maestoso. Allegro con eplrlto. Andantino semprlce. Prestissimo. Allegro con foulo. Shura Oherkasskv. plano. Philharmonisch Orkest van Berlijn o.l.v. Leopold Ludwlg. n. Nlcolal RLmsky Korsakov. „Shehe- razade" op. 35. Largo e maestoso - Allegro non troppo. Lento. Andantino quasi alle gretto. Allegro molto. Symphonde Orkest van de Berlljnse Radio oJ.v. Ferenc Frlssay. m. Sergei Prokofiev. Symphonic nor. 1 in d gr. t. op. 25 (Klassieke Symphonle) Allegro. Larghetto. Gavotte. Non troppo allegro. Finale. Molto vivace. Rlas Sym phonle Orkest Beriyn oJ.v. Ferenc Fricsav. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 V. d. scholen. 13.00 Schots ork. en soliste. 13.55 Weerber. 14.00 Nws 14.10 Gram. 14.40 V. d. scholen. 16 00 Hoorsp. 17.30 Gevar. conc. 18.00 V. d. kind 18.55 Weerber 19.00 Nws. 19.15 In the South East. 20.00 Ork. conc. 21.00 Interv. 21.30 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.060.36 Cello en plano. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 VoordT. 12.16 mrs. Da le's Dagb. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Gram. 13 20 Sport. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Jazzmuz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15 00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16.00 Ork. conc. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's Dagb. 17.45 Muz. en voordr. 18.30 Nws en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws en hoorsp. 21.00 Lichte muz. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22 00 Onbekend. 23.15 Gram. 23.30 Nws. 23 40 Lichte muz. (Om 0.3Ó Nws.). 0.551.00 Nws.). Nordwestdentscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Volksmuz .13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 16.00 Ork. conc. 17.00 Nws 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Ritm. muz. 19.55 Titus. opera, 21.45 Nws. 22.10 Jazz muz. 22.30 Lichte muz. 23.00 Idem 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.05 Ork. conc. 13.30 Gram. 14.30 Ge wijde muz. 15.00 Ork. conc. 16.00 Idem. 17.30 Gram. 17.35 Pianorecital 18.05 Ka- mermuz. 20.00 Symf. ork, en solist. 23.10 Kamermuz. 23.25 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 3?4 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landbouwers. 12,42 Fllmmuz. 12.55 Koersen. 13,00 Nws. 13.11 Gram. 13.50 Idem. 14.00 Schoolradio. 15.45 Alt- vlooi en plano. 16.00 Koersen. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.40 Idem. 17.40 Kinderliederen. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18 20 Idem. 18 30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Noe. cu la destruction du premier monde, oratorium. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21.15 Kamermuz. 21.30 Amus. ork. 22.00 Nws. 22.15 Strijk- kwart. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.15 Ork. conc. 15.05 Gram 15.30 Idem. 16.05 Idem 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17 2o Pianorecital 17.50 Gram. 18 40 Idem. 19.30 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.00 Voor dracht en muz. 22.30 Gram. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki half bew. Stockholm sneeuwbui Oslo geh. bew. Kopenhagen sneeuwbui Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Rome AJaccio Madrid Mallorca Algiers onbewolkt regenbul onbewolkt onbewolkt licht bew. regen regen regen geh. bew. ■*9 E «Q f zzw 4 -3 6 zzw 5 0 1 wzw 2 -9 2 w 11 1 2 nw 8 0 7 w 3 -1 1 wnw 11 2 1 wzw 4 1 8 wnw 4 0 7 nw 2 2 5 windstil 8 0 nnw 1 6 1 n 5 6 2 w 9 1 3 nw 7 2 4 wnw 12 4 6 w 6 6 12 zw 7 8 4 windstil 1 0 zzo 6 2 1 z 4 11 0 no 3 5 0.3 windstil 6 0 windstil 8 0 Windstil 9 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2