Fantasieën van Peter van Gogh over een wonderbaarlijke stad Over 't algemeen lagere prijstendens tonsterflat van enorme afmeting Goede iiiiciiirii§f Het visverbruik in Nederland bedraagt maar 9 kg. per hoofd 57ste jaargang Zaterdag 24 januari 1959 Zesde blad no. 29653 „Ik introduceer een conflict Merkwaardige denkbeelden over de oekonistige gemeenschap der mensheid i en ideale stad voor een miljoen mensen, bestaande uit een groot i cirkelvormie bouwwerk met een diameter van 10 kilometer, en hoogte van 1000 meter en een nog onbepaalde dikte (van 50 of 30 meter), dat zal volgens de Amsterdamse bouwkundige Peter van logh onze toekomstige woonplaats moeten worden. Van Gogh heeft zijn geesteskind 12 jaar met zich gedragen. Nu eeft hij het aan de openbaarheid prijsgegeven. Het ontwerp voor de toekomstige monsterflat is niet het eerste ivallende bedenksel waarmee hij op de proppen komt. Deze zomer eds is hij met een vliegende, varende en rijdende kampeerwagen, gonnen aan een niet helemaal gelukte tournee door vele landen. maar. om het te laten zien. Niet om zaken te doen. Want zaken jen past niet in zijn filosofie. Een filosofie, die de basis is geworden jor zijn merkwaardige ideeën over de levensgemeenschap waartoe ïensheid tenslotte naar zijn mening zal moeten komen. Jaarna", zegt hij, „is er niets meer Staat op zichzelf" ETER VAN GOGH. die zijn onthul lingen deed met een klein formaat bandrecorder voor zich op tafel, Ide vast: De mens zit met zyn hele sociale leenschap muurvast - Niemand kan eigenlijk meer iets Bws doen Het gaat om het vormen van een uw milieu voor nieuwe mensen. Ik introduceer bewust een conflict. d hij zeide ook: „Dit is m\jn stad..' ij n stad: een staatje op zichzelf, rin alle mensen, als vormden zij een samenwerken. Waarin het geld almacht verliest. De mensen wor- weer méns. Zij maken zich los uit knellende pantser van een overbe- milieu, dat groeide uit een slecht leden. De mens wordt vrij tel U voor - maar dat kunt U na- rlijk niet - dat enorme gebouw: een e band van staal en plastics. In die ld: vloeren, 25 meter boven elkaar elk van die vloeren is dus een ge in weg van 33 km. Telkens na 25 er zo'n weg. Daartussen zorgen lif- voor de verbinding, e eerste étage: bestemd voor in losse ïaties ingebouwde woonflats, de an- gangen voor bedrijven, fabrieken, den, kerken, ziekenhuizen en wat er ïaar in een maatschappij aan instel- en noodzakelijk is. elke vierde gang: treinen in beide tingen, met stations, zoiets dus als netro. wanden: doorzichtig. Zij zfjn ge in en binnenshuis kan daardoor elk enst klimaat bereikt worden. Van h noemt zfjn stad dan ook een kli- erkelijk Leven NED. HERV. KERK idankt voor Ouderkerk aan de IJssel F. Lamens te Kamerlk. Beroepen Jpheusden P. J. F. Lamens te Kame- OEREF. KERKEN ingenomen naar Heerlen (2de pred. (2de beroep) A. ter Hoeve te West- chelling. GEREF. GEMEENTEN edankt voor Benthuizen W. C. La te Grand-Rapids (Michigan, USA) e nieuwe psalmberijming interkerkelijke stichting voor de nberijming heeft een proefbundel, ttende 110 psalmen in nieuwe be ing het licht doen zien. De inter- elijke werkcommissie voor de psalm - tning heeft op een door ds. P. D. iers gepresideerde persconferentie te ravenhage een uiteenzetting gege- van de wfjze, waarop deze proef- lel is tot stand gekomen. Dr. H. oten, ingaande op de geschiedenis totstandkoming herinnerde aan de ïgen om voor de gereformeerde en ervormde kerken tot één bundel te 31. tor aandrang van kerkelijke zijde en de scholen werd het daartoe nodige iet gevonden. De arbeid werd in ename samenwerking ook met lichters ds. Wit, prof. Heeroma, lte Nordholt, Ad den Bes, Van del ft en Kamphuis voortgezet en zo de thans in de proefbundel samen- ichte 110 psalmen tot standgeko- Wit betoogde, dat een nieuwe be ng noodzakelijk was. Het was z.i. doenlijk de psalmen in de berijming 1773 te blijven zingen. Het restau- was moeilijker dan men aanvan- had gedacht, zodat men vaak tot nieuwe voorstellen kwam. LE PSALMEN ZIJN OMGEWERKT f. dr. W. H. Gispen merkt© op, dat is hele psalmen worden omgewerkt, beraming is naar zyn oordeel riftgetrouw. Z© klopt op de grond- it en ze behoeft door geen refor- torisehe kerk wegens strijd met de ndtekst te worden verworpen, f. dr. G. Kuiper trad in een be- wing van de vraag of dichters kun- optreden als psalmberijmers. Hy woordde die vraag bevestigend, dr. K. Heeroma gaf als zfjn op- :g te kennen, dat de opdracht om almen te berijmen tot gedichten Ie dichters is gegeven door de bijbel. Ichters kunnen het omdat ze het in, zo zeide hy. heer Schulte Nordholt, de werk- der interkerkelijke werkcommissie ïkend, zeide, dat de persoonlijke atie op de prachtige gedichten in bel gebleven was en dat er daarna sn gezamenlijke inspiratie was. organist-cantor, de heer A. C. irman lichtte nog toe, dat de melo- der psalmen in haar oorspronke- ritme zijn gebruikt. Het ritme van Is geheel juist gebleken. Hij merkte p, dat volkomen onbekende melo- thans een prachtige kans krijgen I worden gezongen. P. D. Kuipers legde er nog de na- op, dat de bundel nu in de kerken worden beproefd. Ds. P. H. Lands- ïich daarbij aansluitend, kon als rvaring mededelen, dat de nieuwe ing de jongemensen aanspreekt. matologische stad. Tussen dubbele ra men kunnen planten groeien en dieren leven. Overal is een prachtig uitzicht en er heerst buiten het gebouw een verruk kelijke rust. Want slechts per onder grondse trein zal men de stad kunnen binnenkomen. Verkeer bovengronds komt er niet, dat blijft op een kilometer of tien afstand. De toegangen tot de stad zijn gebor gen in de „poten" waarop het giganti sche geheel rust: 25 meter diep in de grond. Er is dus rust. En rust betekent: re creatie. Binnen de cirkel van de stad voor spelt Peter van Gogh een geheel nieu we flora en fauna, omdat de weersin vloeden door de omheining van een ki lometer hoog maar zeer gering zullen zijn. Andere voordelen? Kortere werktijd, want de bedrijven produceren alleen voor eigen behoefte. U kunt letterlijk altijd op Uw sloffen naar Uw werk. Geen verkeersproblemen! Advertentie door Zenuwrust Mijnhardt's Zenuwtabletten Geboren uit geestesstrijd ZO praat Peter van Gogh verder over zfjn stad, die tevens zjjn reli gie is geworden. Deze man, die zegt: „Dit is de stad waarvan ik de bouw nog zal beleven", staat buiten de maatschappij. Hy doet tikwerk en zwerft rond. Hy liet de maatschappij voor wat zy is, onder meer omdat er een conflict ontstond tussen zyn eigen ideeën en dat wat zijn werk was. Uit het conflict, deze geestesstrijd, is zyn stad geboren. Deze Peter van Gogh, met zyn mage re gezicht en ogen, die tijdens zo'n ge sprek heel ver weg dwalen, die soms haast schoolmeesterachtig meer tegen zijn recorder lijkt te praten dan tegen zyn auditorium, deze Peter van Gogh voelt zich een zendeling, die predikt voor een nieuwe maatschappy. Hy ha mert zyn stellingen, in feite droge woorden, tegen de naar zyn mening zo wrakke deuren van onze maatschappe lijke beginselen. Hy zegt: Myn stad heeft alle eigenschappen, die een flexibele gemeenschap nodig heeft. Men kan niet rationeler bouwen. Het heeft geen orde die verveelt. Zij is goedkoper te bouwen dan wanneer een stad als Amsterdam in eens uit de grond zou moeten worden gestampt. In myn stad kan de mens zich bo ven het animale vlak verheffen. „Geen waanzin" Van Gogh heeft op alles een antwoord, maar zegt met nadruk: „Dit lost geen problemen op". Hij vergclykt zijn plan niet Plato's „republiek", noemt Bellamy een fantast en laat foto's zien: van een gebouw van Niemeyer in Zuid-Amerika, eer ontwerp van Le Corbusier voor Ita lië: „Dit alles wijst in myn richting". Met iets van weemoed zegt hij ook: „Wat ik beweer zal voor waanzin ver sleten worden. Maar ik zal degene zijn die dit het eerste heeft gezien. Dit is myn stad Met een druk op een knopje stelt hy de bandrecorder buiten werking. En als dit mechanisch oor niet meer luistert, zegt hy: „Ik ben geen fantast - geen Bellamy of zoiets. Bij my is alles in evenwicht. En ook „In myn stad is het altijd mooi weer Even later loopt hy buiten, terwijl de wind hem zyn dunnende haar om de oren blaast - hy leunt tegen de storm. Eind januari conferentie in W.-Duitsland De organisatie van de O.E.E.S. in Parijs heeft een uitnodiging gezonden aan 19 Europese landen, om eind januari een bijeenkomst te houden in het Huis van de Duitse Levensmiddelenkleinhandel te Neuwied. Het onderwerp van deze bespreking zal zijn de bevordering van de afzet van verse- en diepvriesvis door het verbeteren van de afzetinrichtingen, scholing, kwaliteitsverbetering en reclame. De be kende dr. Meseck heeft de leiding van deze bijeenkomst. Men ver wacht dat 60 buitenlanders aan deze besprekingen zullen deelnemen. Het ligt in de bedoeling, dat men over verschillende lezingen, welke zullen worden gehouden van gedachten zal verwisselen over de wijze, waarop men één en ander in de praktijk in de diverse landen toepast. Als leidraad voor deze conferentie zal dienen een document, dat is opgemaakt over het visverbruik. methode van ver koop. vakopleiding etc van de O E.E.S.- landen: België. Frankrijk, Italië, Neder land, Engeland en W-Duitsland Hier onder geven wij een kort overzicht van de werkmethoden in deze landen: BELGIË De in Oostende, Zeebrugge en Nieuw- poort aangevoerde verse vis, bereikt na hoogstens 79 uur transport, de bin nenlandse groothandel, die hoofdzake lijk in de kustprovincies werkzaam is. Terwijl er in Vlaanderen 92, in Antwer pen 60 en in Brabant 31 groothande laren zijn. treft men in de andere delen van België een gering aantal groothan delaren. In de eerstgenoemde provin cies treft men het grootste aantal klein handelaren (1240), in de laatste het ge ringste (43) aan. Hoe verder van de kust hoe lager het visverbruik. In Antwerpen komt op iedere 1600 inwoners één vis- zaak voor, in Vlaanderen één op 1360 en in Brabant één op 2140 inwoners. In deze 3 provincies is het percentage vis winkels 5van alle levensmiddelen zaken. Luxemburg vormt een ..witte vlek", daar heeft men 1 viswinkel op 42.700 inwoners. In België zyn 3700 viszaken en 111.000 levensmiddelenza ken. Het percentage van de vteziaken is 3% van alle voedingdbedryven. Het aantal diep vrieskasten in België be draagt oa. 1000. FRANKRIJK In Frankrijk wordt het aantal visven- ters, marktkooplieden en viswinkels op 30.000 aangegeven. Hiervan heeft de sta tionaire handel 70% en de markthandel 30%. By een totaal van 400.000 voedings bedrijven treft men 7.000 zuivere, goede viswinkels, die veelal van vader op zoon zyn voortgezet. Het visverbruik is van 1950—1956 met 20% verhoogd en be draagt thans 14 7 kg. per hoofd. Het vleesveihruik bedraagt ongeveer het zelfde met 14.5 kg. ITALIË In Italië is het visverbruik laag. n.l. 5 kg. De verkoop van vis geschiedt zowel op de markt als in viswinkels. In Italië zyn slechts 3200 viswinkels tegen 316 000 levensmiddelenzaken. De verkoop van vis zou kunnen worden bevorderd door vakopleidingscursussen te houden voor het personeel. NEDERLAND Ondanks de zeer goede kwaliteit vis, die in ons land wordt aangevoerd, is het verbruik slechts 9 kg. Van de 4700 vishandelaren zyn er 3000 in het bezit van een speciale viszaak. Bij ons is het aantal viswinkels 5,5% van het aantal levensmiddelenzaken. In het rapport wordt de hygiëne in onze viswinkels als gunstig beoordeeld. Meer en meer vra gen de huisvrouwen hier naar gefileerde vis. Onze vakopleiding wordt als goed aangemerkt. Sinds 1946 is hier een ge degen vakopleiding. In verschillende plaatsen worden cur sussen gegeven in het leren van diverse vissoorten, het fileren van platvis, rond- vis, haring en gerookte waar. het be oordelen van de kwaliteit van de vis etc. Na afloop van deze cursus wordt dan een examen afgelegd. ENGELAND Het verbruik in Engeland is 10.5 kg. per persoon. Dit is dan ook het gewicht van de vis zonder graat etc. Voor ons land is het totale visgewicht opgegeven Van het gemiddelde inkomen wordt 33.5% uitgegeven aan levensmiddelen Hiervan neemt vis en visconserven 0.9% voor zyn rekening. De hoeveelheid diep vries-vis bedroeg in 1953: 10.000 ton en in 1957 het drievoudige. In dit land treft men 20 700 viswinkels (en 11 000 visbak- kerijen) deze maken 12% van alle le vensmiddelenzaken (256 000) uit Var j deze viswinkels ziin er verschillende, d voor modernisering in aanmerkir komen. Er zyn verscheidene grote le- vensmiddelenbedryven. die diepvriesvis verkopen. Sinds maart 1958 is men zich vooral vanuit Huil gaan toeleggen op het verzorgen van goede kwaliteit vis. In Grimsby, Bristol. Torquay en nog andere plaatsen heerst een activiteit voor de scholing voor de groot- en klein handel. WEST-DUITSLAND In West-Duitsland verbruikt men 15.9 kg. (aanvoergewicht) per persoon, per jaar. Opmerkelijk is hierbij het grote percentage gefileerde vis van 87%. Even als in België en andere landen is het verbruik in de kustprovincies het grootst en wel 33 kg., tegen de Alpen ca. 5 kg. Van het inkomen wordt hier 40.5% gebruikt voor voedingsmiddelen. Vis en by komende produkten nemen 0 .8% in beslag. In plaatsen boven de 100.000 in woners ligt het verbruik op 1.09% van de uitgaven. In geld uitgedrukt: DM 15.79. Men treft hier 4500 viszaken aan. die 59% van de bevolking van vis voorziet. In de grote levensmiddelenzaken ver koopt men ook veel diepvriesvis. De marktkooplieden bedienen 7% van de bevolking. De verkoopmethoden en hy giëne zijn in diverse viswinkels ver schillend. De modernste zaken kunnen zich verheugen in een stijgende omzet, aldus lazen wy in de Algemeine Fisch- wertschafszeitung. Wy hopen dat deze conferentie moge bydragen tot niet alleen een verhoging van het visverbruik. doch bovenal tot verbetering van de kwaliteit van dit ryke eiwit-produkt. Wanneer aan dit laatste goede aandacht wordt besteed, gaat de afzet des te gemakkelijker. :y STADSNIEUWS Leidse Bond van Volkstuindersverenigingen In „Den Burcht" bood de Leidse Bond van Volkstuindersverenigingen gisteren zyn leden een propaganda filmavond aan. In zijn inleidend woord wees de voorzitter, de heer A. Zaal berg. nog eens op het belang van vaste volkstuincomplexen. Helaas is het in Leiden nog lang niet zo ver. dat iedere volkstuinder zich op zijn tuin volledig kan uitleven. In Leiden, aldus spreker, gonst het van de plannen. Het is echter zaak. dat bij al die plannen maken, de belangen van de volkstuinders niet op de achtergrond geraken. De heren K. J. de Lange, assistent by oe Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst en A. E. Wunderink, assistent by het Be- dry fslaboratorium voor grond- en ge- wasonderzoek te Oosterbeek, hielden vervolgens een populair wetenschappe lijk praatje over het bemesten van volkstuinen. Beiden gaven vele waar devolle tips over de bemesting van de grond en de voeding der gewassen. Aan de hand van tal van kleurendia's werd een en ander nader toegelicht. Na de pauze vertoonde de bekende Leidse cineast. Herman Kleibrink. en kele van zym films, waarin vooral de schoonheid van ons land naar voren trad. Interessant was bovendien de film „Molen De Valk". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Everdina Carolina, dr van A. W. van Denderen en C. Klootwyk, Dirk, zn van A. Schaapen J. de Jong, Leendert. zn van J. van Giesbergen en D. van Engelenho ven. Eduard Adrlanus Maria, zn van G. J. Boers en A. C. Cozijn, Jan Cornells, zn van J. C. van der Meij en L. T. van der Neut. Frans Frederlk Hendrik Jaoobus, zn van F. F. H. J. van der Reijden cn S. Klein, Marinu9. zn van P. Kuijt en M. C. van 't Wout, Barend Adrlanus Corstlaan, zn van C. P. Cammeraat en P. Muilwijk. Arthur, zn van H. Peute en C. A. A. de Jong, Sophia Ida Catharina Anna, dr van M Blok en J. Hartevelt. Johanna Petro- nella. dr van J. Kuijt en C. Noort. Ineke, dr van P. C. van der Lof en J. Posthuma. Cecilia Maria Teresla. dr van C. P. Berg en E. G. M. van der Berg. Heronius Maria Nicolaas. zn van F. J. M. van Giezen en C. M. T. Kerkvliet. Astrid. dr van H. J. van den Oever en J. B. Volder, Miranda, dr van J. van Kooperen en E. van der Spek, Ronalda Antonia Petronella, dr van C. J. A. Wildenboer en C. C. Kneyber. ONDERTROUWD J. F. A. van Noije en C. W. A. van den Dop. F. J. H. Otten en C. E. M. Driessen. A F. Bredewold en E. M. Keijzer, P. G. Verbruggen en P. Cornet. A. van der Vllst en H. van Duijvenbode. W F. Kramers en G. de Graaf. R .Slooff en G. S. de Vries, J. A. Sloot en M. Honders. J. de Feij en H C. van den Dop. T. Massellnk en B. B. M. T. J. Hoyng. GETROUWD H. J. Telgen en C. S. Onvlee. OVERLEDEN E. M. Alderlieste, 65 jaar, echtgenote v. E. Masslnk. Leidse Universiteit wil baccalaureaat instellen De Leidse Universiteit zal begi.i vol gende maand in brede kring bekend heid geven aan een plan tot het instel len van een nieuwe vorm van univer sitair hoger onderwijs. Het is de be doeling na te gaan. hoe dit plan in de publieke mening wordt ontvangen. Senaat en curatoren van de Univer siteit overwegen een baccalaureaat met korte studieduur in te stellen. Dit zal, met vermyding van het vakspecialisme zoals dat in de bestaande faculteitsstu dies wordt verkregen, gericht worden op een brede algemene academische vorming. Het baccalaureaat zal derhal ve niet worden ingepast in de bestaan de faculteiten doch door de gezamen- lyke faculteiten worden geleid. Het plan is gebaseerd op de veronder stelling. dat de maatschappij op be paalde posten behoefte heeft aan vroeg afgestudeerde academici, die een alge mene vorming hebben opgedaan. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 24 Januari Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: appelen 918. andijvie 8790. kroten 9. Idem gekookt 2025. boerenkool 719, rode kool 2023, gele kool 12. groe ne kool 1022. prei 926. spinazie 88 91. stoofsla 3246, spruiten A 2954. ld. B 1953, uien 113. waepeen 2426. winterpeen 310. witlof 650. per 100 stuks; knolselderie 916, sla 4, idem B 8- 17, per 100 bos: peterselie 914.90, selde rie 4.90—13.90. AALSMEER, 23 Januari. C.V. Cen trale Aalsm. Velling G A. Seringen: Step- man per tak 7895. Legray 3746, Blauw 100115, Anjers: rood per stuk 2025, roze 2328. wit 2125. Rozen: Better Ti mes 4348. Parel van Aalsmeer 5460. Towny Gold 7680. Gehelmr. Dulsberg 8795. Ro6alandla 6470. Edith Helen 5054. Pechtold 4945, Diversen: Fresia per bos 165190. Cyclamen 7080. Asp. p'.umosus 145170, Iris 310400. Calla per stuk 5460. Bouvardia per tak 21 25. Euphorbia splendenö 4855. Amaryllis per kelk 3945, Prunus triloba per tak 5057, Forsythia 5864, Tulpen per bos 100115, Narcissen 85100. Hyacinten 33 38. Blauwe Druifjes 3440. KATWIJK AAN DEN RIJN. 23 Januari. Groenteveiling: waspeen A export (per kist) 4.206.00, waspeen B export' (per kist) 2.203.40. waspeen A binnenland (per kist) 3.605.30, waspeen B binnen land (per kist) 2.003.0O. spruiten 1 33.tot 57.spruiten 2 15.tot 24. spruiten geschoond 38tot 66.witlof 1 37.tot 45.witlof 2 30.tot 32. rode kool 7.0019 00. boerenkool 15.tot 17.00, groene kool 11.tot 17.00, gele kool 11.tot 14.uien (per kist) 1.30- 2.10, knolselderie (per 100 st.) 5.0020.00. Aanvoer waspeen 44,000 kg, waarvan 23.000 kg voor export werd verkocht. ROELOFARENDSVEEN. 23 Januari. Bloemenveiling: Fresia 77160, Blauwe Druifjes 4051. Narcissen: Early Glorie 7495. Fortuna 7482. Magnificence 63 97. Carlton 8082. Am. Glorie 8490. l'Innocence 6674. Anemonen 98100. Tulpen: Crown Imperial 8385. Early Queen 7893, Br Star 5061, Rose Cop land 90—116, Krelage 70—98, White Sail 98—120, V. d. Eerden 90—108, Wlntergold 88106. Hillegarde 8596, King of the Red 6874, Lustige Wltwe 97129, Pur per Copland 101119, Nansen 100105, MiTjoran 110112, Golden Harvest 110— 119, Preludium 90—104, Roland 100—107 per bos. Am. Anjers 15—26 per stuk, GROENTEN: witlof 1 34.0036.00. Idem 2 22.00—27.00 per 100 kg. RIJNSBURG. 23 Januari. Groente- velling: rode kool 1218. gele kool IC15 groene kool 1119. boerenkool 1418. waspeen A 1027. Idem B 915. kroten 57. uien 512 per kg. knolselderie 520 per stuk, peterselie 910 per bos. nam. TER AAR. 23 Januari. Groentevei ling: Witlof 1 3043. idem 2 1929. Idem stek 217. spruiten 2229. idem B 15 18. waspeen 1015. prei 1016. rode kool '.7. kroten 7 alles per kg. knolselderie 11- 17 per stuk. boss elder ie 2 per bos, boeren- kool 6080 per bak. Appelen Present van I Engeland 14. Golden Delicious 1113.' Peren: St. Remy 1112 alles per kg. Gistermiddag verloor de bestuur der van een grote treilet op weg van Maarn naar Amsterdam op de tijksweg de macht over zijn stuur. De zware wagen vloog met volle vaart tegen het Amstelviaduct en werd verpletterd. Hoe het mogelijk is weet niemand, maar de ehaujfeur 'kwam zonder een schrammetje uit deze puinhoop tevoorschijn. EERSTE LEIDSE KLUCHT EN REVUE GEZELSCHAP In de zaal aan de Maria Gyzensteeg bood het bestuur van het Eerste Leidse Klucht en Revue Gezelschap alle leden, die zich verdiensteiyk hebben gemaakt, by de organisatie van de uitvoering van 13 december jJ., een feestavond aan. In zijn inleidend woord heette de voorzitter, de heer I. Lens, allen hartelijk welkom. Spreker dankte allen voor hun betoon de activiteit. Namens het bestuur bood hy de heer W. Schouten, die in verband met zyn werkzaamheden als bestuurslid moest bedanken, een geschenk aan. Dit gezel lig samenzyn werd afgewisseld met spel, voordracht en een dansje. Bromfietsers opgelet! |Mox.40 km/uu'r| VOORZIJDE PLAATSNAAM- BORD: Blauw fond Witte letters Bromfietsers, denkt aan de maxi mumsnelheid, waarschuwt de ANWB. Sinds 1 Januari JJ. mag de bromfietser binnen de bebouwde kom niet sneller ryden dan 30 km. per uur. De grens van de bebouwde kom wordt aangeduid door een blauw rechthoekig bord met daarop de plaatsnaam in witte letters. De gryze achterkant van dit bord geeft de, vanuit de bebouwde kom ko mende weggebruiker een aanwijzing, dat de snelheid opgevoerd mag worden. Voor de bromfietser geldt dan een ma ximale snelheid van 40 km. per uur. Van 1 april a.s. af zal bovendien aan het begin van de bebouwde kom een rond wit bord met een rode rand en zwart opschrift „50 km" geplaatst wor den. Een rond grijs bord met wit op schrift „50 km" en een diagonale zwarte balk zal duidelijk aangeven, dat de be bouwde kom verlaten wordt. De bromfietsers, zegt de ANWB, moe ten wel beseffen, dat deze snelheid toe gestaan is voor auto's, scooters en mo torfietsen. maar niet op hen van toe passing is. Voor brommers geldt alleen: Binnen de bebouwde kom maximaal 30 km per uur en ten hoogste 40 km. per uur daar buiten. Rondom de veemarkt (Van een deskundige medewerker) De aanvoeren op de rundveemarkten zyn in de afgelopen week vry normaal geweest. Dit was niet alleen het geval bij het gebruiksvee, maar eveneens in de slachtveesector. In de kooplust was echter nogal een duideiyk verschil. Voor melk- en kalfvee was deze in het alge meen redelyk goed te noemen met vaste pryzen. Ook het jonge fokvee stond by de kopers in een behoorlyk goede belang stelling, terwyl de oude prijzen zich konden handhaven, doch voor de mo menteel nogal dure varekoeien kwamen de pryzen by een tragere kooplust tot staan. Een enkel zeer prima jong beest met flinke melkgift ging er nog wel pryshoudend uit, maar overigens kwa men onze noteringen tenslotte op een 25 gulden per stuk achter by die der vorige week. Dit vond misschien wel zyn oor zaak in de heel wat stroevere gang van zaken op de slachtveemarkten, waar ge middeld ook wel een f20 tot f30 per stuk minder werd besteed. Er was flink wat slachtvee uit Dene marken en iets uit Engeland en België ingevoerd en de vraag naar fyn vlees voor Frankrijk was door een veel slech tere vleesmarkt te Parys opmerkelyk minder. Aan de slachthuizen hier te lande was dan ook nogal wat overschot op de behoefte, zodat de prijzen van het geslachte vee wel 10 cent per kg lager waren dan de week tevoren. De binnen landse vleesmarkt was ook in verband met de jaariykse grote uitverkopen in de textielbedrijven zeer gedrukt, het geen in de loop van de eerste maand van het jaar een normaal en dus niet ver ontrustend verschijnsel is! De vette kalveren, die de laatste weken nogal wat in prys waren opgelopen door flinke uitvoeren naar de Paryse markt, moesten aldaar duidelijk verlies boeken, met het gevolg dat de levende handel op onze markt op retour kwam met een aflopende tendens in de pryzen, die soms 10 tot 15 ct. per kg afliepen in verhouding tot de week tevoren. De aan voeren waren echter nogal groot. Voor de nuchtere kalveren waren de pryzen echter met redelyke vraag nog wel houdbaar. Het wolvee. - Ondanks het feit dat de aanvoeren in totaal niet zo bijzonder ruim waren, kon ook hiermede geen winst worden geboekt. De be6te ram men. die dik in het vlees zaten, waren by de exporteurs in trek, maar overi gens verliep de handel uitermate kalm met enkele guldens per stuk lagere pryzen, terwyl er ook nog wel wat on verkocht moest biyven. Mooie rammen deden f.90f100 en soms wat meer, doch voor mindere kwaliteiten en ooien noteerden we van f.70f.80 en som* lager per stuk. De varkensmarkt was er in alle ver houding het slechtst aan toe. De druk van het aanbod van de zware soorten groeit de laatste weken wat aan en de spekpryzen zyn op retour. In hoofdzaak werd deze week tussen f. 1,80 en f. 1,90 per kg besteed enkele fyne zg. slagers varkens een paar centen daarboven per kg levend gewicht. Zeugen bleven voor de vleessoorten nogal vast, nl. f. 1,70 f. 1,78 vette zeugen. Hollandse rond f 1.70 en de Gelderse soorten f. 1,62f. 1.68 per kg. Zouters f. 1,80f. 1,83 per kg De paardenmarkt was by kortere aanvoe ren voor de slachtpaarden iets vaster; werkpaarden kalm pryshoudend.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17