Russische voorspellingen voor de 21ste eeuw KENNISMAKING MET NIEUWE WERELD ZATERDAG 24 JANUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 VARIA GAAT NU EEN FILM IN ENGELAND MAKEN Modefoto's openden de poort tot filmwereld Begaafde, intelligente en aantrekkelijke actrice KUNSTMATIG leven verwek kenonbloedige operaties en vluchten naar de Maan, Mars, Jupiter en andere plane ten, zijn slechts enkele dingen waartoe de mens in de 21ste eeuw in staat zal zijn, althans, zo ivordt door Russische geleer den voorspeld. Het Russische persbureau Tass gaf een bericht uit over een boek, geschreven door 29 voor aanstaande geleerden, „Verslag uit de 21ste eeuw" getiteld. Het boek bevat voorspellingen over wat de mensheid over honderd jaar tot stand zal kunnen bren gen. a lexander Nesmeyanow, pre- s\. sident van de Academie van Wetenschappen, voorziet een „spoedige overwinning van de organische scheikunde in de schepping van organische sub stanties door methoden van de levende natuur". Hij zegt dat eens de tijd zal komen waarbij de mens nietbe- staande substanties zal kunnen verkrijgen door de methoden van de levende natuur te ge bruiken. j N het jaar 2000 zal de chirur- l gie eveneens een hoge vlucht nemen. De chirurg zal dan in staat zijn een patiënt te opere ren zonder het lichaam te ver minken door het gebruik van een „supersonische lancet", al dus Mikhail Annaniew, direc teur van het instituut van ex perimentele chirurgische instru menten. FOLGENS deze geleerde zal het met „supergeluid" niet alleen mogelijk zijn weefsels te snijden in een bloedeloze opera tie, maar ook om het bloed te stremmen. „De toestand van een patiënt in een 21ste eeuwse kliniek zal door een arts gecontroleerd worden bij het controle-bord van een bijzonder apparaat dat de veranderingen in 't lichaam registreert", aldus Annanieuw. „Ook diagnoses zullen mecha nisch worden gesteld". Try ENGELARDT, hoofd van de afdeling biologie van de Academie van Wetenschap pen, voorspelt dat de mens in de 21ste eeuw minder tijd in bed zal verspillen en daardoor zijn leven „verlengen, doordat hij zijn ogen langer openhoudt" T?R zullen methoden moe- 99-^ ten worden gevonden om, zonder schade voor het organis me en in een kwestie van een of twee uren bevrijd te ivorden van de vermoeidheidstoxinen, het geen doorgaans 8 uren (slaap) vergt". JN de 21ste eeuw zullen vluch ten naar de maan heel ge woon zijn, zo geloven sommige Russische geleerden. De maan zal dan een nieuw continent van de aarde zijn en „exploita tie en gebruik van haar natuur lijke hulpbronnen" zullen tot de orde van de dag behoren. De 21ste eeuwse pionier zal zich dan concentreren op het bereiken van Saturnus, Jupiter, Uranus en Pluto, zo schrijft Yuri Khlebtsewitsje, sterren kundige, en de geologie en me teorologie van de maan en Mars en de natuurkunde van de zeeën van Venus bestuderen. „Verkenning van de kosmi sche ruimte is reeds begonnen" zo gaat Khlebtsewitsj verder, „de tijd is niet meer ver af, dat een permanent bemand weten schappelijk station op de maan gevestigd zal worden". V Met hele hebben en houden Oceaan over Geen wonder, dat Lauren een con tract kreeg. Het werd lm mei 1943 ge tekend, maar het duurde toch nog een jaar eer Lauren voor de filmcamera moest verschijnen. Het was in „To have and have not". Deze film was ook in een ander opzicht uiterst belangrijk voor de jonge actrice, want naast haar in het onbarmhartige kamplicht trof zij Humphrey Bogart aan. Twee jaar na haar eerste filmcontract, in mei 1945, ging zij een nieuw contract aan. Een huwelijkscontract met Humphrey. Helaas, deze gelukkige echtverbintenis heeft niet zo erg lang mogen duren. In 1957 maakte de plotselinge dood van Humphrey Bogart er een abrupt einde aan. Uitstekende carrière In die twaalf jaar enkele malen voor korte of langere tijd onderbroken had Lauren zelfstandig een uitste kende carrière opgebouwd. Reeds na die eerste film „To have and have not" was haar naam gevestigd. Ze werd door de critici in één klap tot een „ster" gepromoveerd. Daarna heeft, ze hoewel vrij ongeregeld nog verschil lende goede films gemaakt. „How to marry a millionaire" en „Young man with a horn", om slechts enkele, zeer bekenden te noemen. Gelukkig is film echter niet het enige waar Lauren Bacall belangstelling voor heeft. Ze deelt niet in de een zijdigheid van veel van haar „kunst zusters." die over bijna niets anders dan film en filmspelers kunnen spre ken. Haar interesse is algemeen. Ook voor muziek heeft zij belangstelling. Maar aanvankelijk niets meer of min der dan voor andere zaken. Tot de filmmensen tot de ontdekking kwa men, dat zij een welluidende zangstem bezat. Toen heeft zy zich op de zang studie geworpen en wellicht zal die studie ook in haar toekomstige films nog vruchten afwerpen. Maar niet in de film, waarvoor zij nu naar Engeland is gekomen. Wat daarna zal gebeuren? Het staat nog niet vast. Maar het zal zeker niet de laatste keer zijn, dat we Lauren op het witte doek zullen zien verschijnen. De filmmakers laten der gelijke talenten vast niet los. Frederick Tuttle, een 86-jarige Engels man, sloofde zich enorm uit voor zijn vrouw. Maar hij was zo slim om de helft van zijn pensioen voor zichzelf te houden. Hij kon op die manier nog eens de bloemetjes bui ten zetten, waar hij meende recht op te hebben gezien zijn vergevorderde leeftijd. Toen zijn echtgenote begon te klagen, dat ze de eindjes niet aan elkaar kon knopen, begon de uit- sloverij. Toch had zijn vrouw hem te pakken, want toen ze overleed liet ze het aanzienlijke sommetje van anderhalf miljoen gulden na, waarvan Tuttle maar vijfhonderd gulden per jaar kreeg. De rest ging naar liefdadige instellingen. Tuttle liet het er niet bij zitten en ver telde de rechtbank, dat zijn vrouw vermoedelijk gedacht had dat hij over een geheim fortuin beschikte. Toen kreeg hij er 200 gulden per week bij. Voor de leerlingen van Brighton is een slechte tijd aangebroken: de leraren mogen naast de plak ook een stok gebruiken. De leerling moet met zijn hoofd ter hoogte van de knieën gaan staan, zodat het on derste gedeelte van zijn rug mooi strak komt te staan. Er wordt ech ter een subtiel onderscheid gemaakt bij de uitoefening van de straf. De onderwijzer mag maar één slag ge ven, terwijl de hoofdonderwijzer drie slagen mag toedienen. Er wordt niet vermeld of dat iets met de hoge salariëring te maken heeft. lijkheid, dat het niet lang duurde of Lauren poseerde voor modefoto's. Die plaatjes openden de poort naar Holly wood. Want reeds na enkele uitgaven kwam er een brief van een filmmaker. Het was Howard Hawks, die infor meerde naar het fotomodel met dat gezicht „waar men zo graag naar kijkt en dat men nooit vergeet". Hij was op haar foto's attent gemaakt door zijn vrouw, die diep onder de indruk was gekomen van Laurens verschijning. Van het een kwam het ander en niet lang daarna wandelde Lauren door Hollywood met een „test-contract" op zak. De heer Hawks kwam tot de ont dekking, dat mej. Bacall er in werke lijkheid nog beter uitzag dan op de foto's, dat ze een zeer bijzondere don kere, bijna hese stem had en dat zij ten overvloede nog wel acteertalent in haar bagage meevoerde ook. LAUREN BACALL De weduwe van de eens zo be kende Amerikaanse filmacteur Humphrey Bogart is in Londen aangekomen. Maar het was niet als mevrouw Bogart* dat de ver slaggevers haar aankomst aan dacht gaven. Ze heeft als actrice haar naam ook bekend gemaakt: Lauren Bacall. Ze gaat nu voor de Rank Or ganisatie een film maken. Haar tegenspeler is de aan gene zijde van de Noordzee zo bijzondre populaire Kenneth More. „North West Frontier" heet de film, waarvoor de opnamen over en kele weken zullen beginnen. Ze is dus wel bijtijds in de Britse hoofdstad aangekomen. Bijna een maand te vroeg. Ze was niet alleen. Haar beide kinderen, de tienjarige Steven en de zesjarige Lesley zijn met haar meegekomen. En haar hele huis houden. In niet minder dan 27 koffers, welgeteld door een zeer attente ver slaggever. Het nioet Lauren Bacall ze ker zo'n twee duizend gulden gekost hebben om al die bagage in Engeland te krijgen. Was dat nu niet een beetje teveel van het goede? „Welnee, het gaat zo best. Ver geet niet, bijna heel ons hebben en houen zit erin. We blijven hier ten slotte een half jaar. Neen, het is niets teveel, ik heb het allemaal nodig". „Dus U gaat weer terug naar Oa- llfornië?" „Ongetwijfeld. Ik zal er zeker nog eens filmen. Maar aan een bepaalde plaats ben ik overigens niet gebonden. Ik kan als het moet overal werken. Ik men nu eenmaal niet het soort vrouw, dat lang kan rondlopen zonder iets om handen te hebben". Stemmig zwart Lauren was in stemmig zwart gekleed. Men vroeg haar waarom. „Erg eenvoudig, ik houd van zwart", was het simpele antwoord.. De sombere kleur van haar kleding werd op dat moment alleen onderbroken door een hartvormige gouden sierspeld. „Een aandenken aan mijn man", merkte ze ongevraagd op. Ze sprak trouwens veel over Humphrey Bogart. Ze wees de vele aanwezige journalisten op de „Bogart-blik" van haar zoon tje Steven. En ze herinnerde alweer ongevraagd aan het feit, dat „Bo gey" ook in Engeland had gewerkt. Daarom was ze nu ook verheugd. Maar ze dacht niet dat ze zich blij vend in Engeland zou gaan vestigen. „Mijn huis staat nu eenmaal in New York en daar zullen we wel weer naar terugkeren". HUMPHREY BOGART Iemand vroeg haar of zij wellicht trouwplannen koesterde. Lauren gewend aan een niet altijd even bescheiden publiciteit blikte of bloosde niet. Openhartig gaf zij toe, dat ze echt nog wel eens hoopt te hertrouwen. Wanneer? „Zodra de tijd rijp is", was het diplomatieke ant woord. Niemand werd er iets wijzer door. Lauren Bacall is niet alleen een aantrekkelijk, slanke, blonde vrouw, die graag en veel lacht, ze is ook intel ligent en laat- zioh niet zo gemakkelijk strikken in brutale vragen. Langs een omweg Het is vier en dertig jaar geleden, dat zij in New York geboren werd. Nauwelijks vijftien jaar oud had zij het einddiploma van de middelbare school reeds verworven. Aan de Amerikaanse Academie voor Dramatische Kunst leerde zij het a.b.c. van het acteren. Ervaring deed zij op in enkele minder belangrijke stukken, die ook niet tot een sensationele ontdekking van haar talenten leidden. De weg naar de filmwereld liep langs een omweg. Op achttien jarige leeftijd werd zij eens voorgesteld aan een re dacteur van Harper's Bazaar. Die was zo onder de indruk van haar persoon- DEZER dagen was ik plotseling verzeild in een totaal nieuwe vreemde, hoogst merkwaardige wereld: die van de herdershonden, set ters, cockerspaniels. Afghaanse wind honden. poedels, pekinezen, terriers, dwergpinchers, Dalmatische honden en boxers: ja, wat al niet meer.... Kortom: ik zat by de keuring der Ky- nologenveremging „Rijnland", waar prof. Holmer en andere deskundigen hun kennis over honden rondstrooiden en duidelijk maakten, waarom de ene hond .uitmuntend", de andere „zeer goed" en wéér een andere alleen maar „goed" was. Voor mijn gevoel waren alle honden op dit eigenaardige toneel „goed": ze hielden zich tenminste, ondanks af en toe hevig opklinkend geblaf, keurig en welgevoeglijk. Wannéér er al iets gebeurde, sprong er een man in witte doktersjas naar voren Met een veger, een „salon"- bakje en wat zand raapte hy kwiek de minder goede resten bij elkaar, zo dat het in de Stadsgehoorzaal bij voortduring een nette boel bleef WAT mij op deze keuring van ge selecteerde rashonden, domein voor fijnproevers, opviel, was de enorme vriendschap tussen mens en dier. De meeste honden hadden goedaar dige koppen met een vriendelijke uit drukking in de ogen. sprekend van trouw aan hun meesters of meeste ressen. die fier met hun trippelende en soms op de te gladde vloer uitglij dende viervoeters voor de doordrin gend-toekijkende juryleden rondpara- deerden. De honden zélf begrepen natuurlijk niets van al dat gedoe om hen heen. Wel hadden ze een hoogopgevoerde belangstelling voor de prijs, die aan hun baas of bazin overhandigd werd. Ze leefden in de stellige overtuiging, dat het een heerlijke lekkernij was en wilden deze geestdriftig in ontvangst nemen. Dan kwam er heus wel een écht snoepje op de proppen. Dit hadden ze verdiend, na het heen en weer geloop om te zien of hun gang wel juist was. of ze te mager of te mollig waren, of hun staartje in de juiste richting kronkelde. Waar zo'n jury al niet naar kijkt.... VOOR mij waren de verschillen tussen de ene en de andere hond in dezelfde klasse dikwijls minimaal. Als je dan de uitleg der hoogmogen- den hoorde en er achter kwam waar 't verschil precies in zat, bijv. dat de ene hond niet genoeg was by-getoilet- teerd en een snor droeg (wat niet mocht) en de andere hond minder brood moet eten, om als winnaar uit de bus te komen, dan begreep je wat een onnoemelijke zorg er aan te pas komt om het dier in 't voorste gelid te laten lopen. Er zijn honden en honden: kolossale lobbesen, die je met één poot kunnen vloeren en krielachtige dreumesen, zó parmantig en sierlijk geschoren, dat ze met hun dribbelpasjes een schitte rend figuur in een circus zouden ma ken. Er zijn speelse en bedeesde of verlegen honden (met de staart tussen de benen)rustige en opgewonden hon den. .nieuwsgierig-snuffelende of hoog- hartig-onverschillige: er zyn zóveel ty pen menselijke typen ook! dat een doctor in de psychologie er een dikbandige studie over kan schrijven: zó gevarieerd en karakteristiek gaat 't in die hondenwereld toe. 't. Is voor de kenner, maar ook voor de leek een lieve lust om er naar te kijken! TOT nu toe dacht ik, dat de hoofd zaak voor de hondenliefhebber was zijn trouwe kameraad al of niet in een wagentje, zoals hierbij afgebeeld driemaal per dag be hoorlijk uit te laten. Dit met 't oog op de frisse lucht en wat ónders. Nu heb ik ervaren, dat er meer aan te pas komt. om een hond behoorlijk aan z'n trekken te laten komen. Aan hen, die hun vriend zo'n voor treffelijke opvoeding geven, dat ze voor „een bekroning" in aanmerking komen, m'n diepe hulde. Een .hondeleven" kan ook iets prachtigs zijn! Mits je maar de goede baas hebt! Het zielige zwervertje, dat ik buiten zag rondscharrelen, kwam er helaas niet aan te pas FANTASIO.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 16