Elektronische muziek brengt reeds innerlijk afgeronde composities Sir Vivian Fuclis werd in hoofdstad gehuldigd Uitingen met het beginpunt in sinus- of zaagtandgeneratoren In aanwezigheid van Koningin „Zoen-incident" in Monroe blijkt a-sociale achtergrond te hebben Westduitse huren in 1962 vrij, met hulp voor grote gezinnen 97ste jaargang Vrijdag 23 januari 1959 Merkwaardige geluidseffecten Ook hier is de mens belangrijke factor Onwezenlijk (Special© berichtgeving) De eerste openbare uitvoering van elektronische muziek in Rotterdam voor een volle schouwburg mocht wel een bijzondere gebeurtenis heten! Op het toneel van de schouwburg stond, op enkele tafels, een rijtje apparaten met lichtjes en knop pen: de elektronische bedieningsapparatuur. Ook waren er diverse geluidversprei- ders opgesteld. De ruimte, waarin elektronische muziek ten gehore wordt gebracht, kan namelijk in aanzienlijke mate mede worden benut voor het verkrijgen van de gewenste effecten. Het is mogelijk om het geluid zo op de toehoorder te laten afkomen, dat hij niet kan onderscheiden waar het geluid eigenlijk vandaan komt. Ook kan men de elektronische middelen zo toepassen, dat het geluid zich van de ene plaats naar de andere door de zaal heen beweegt! Ook van dit laatste akoestische middel hebben we tijdens dit concert de resultaten kunnen waarnemen. Als deze nieuwe klanken in de voor stellingswereld van de componist be staan en dat is bij menigeen het geval waarom zou hij dan geen gebruik maken van de kansen, die de elektronische muziek hem biedt om die nieuwelingen onder de klanken tot leven te brengen? Het toongebied van de muziek ondergaat daardoor een aanzienlijke uitbreiding. Er is nog meer voor ons oor weggelegd dan de bekende klanken van de traditionele muziek. Krachtig resultaat Hoezeer de mens achter de elektro nische muziek staat, hebben we thans ervaren. De „dialoques for man and machine" van Henk Badings voor een groot elektronisch instrumentarium met tekst van Ramses Shaffy, is een fasci nerend voorbeeld van opbouwkunst. van combinatie van door elektronische voortbrenging verkregen materiaal. De componist moet uitermate selectief te werk zijn gegaan met een fijn gevoel voor de wericing van ieder geluid, in het verband van het geheel, om tot een zo krachtig resultaat te komen. Dit werk over de machine als bedreiging en als krankzinnige macht, maar ook als bondgenoot en welwillende helper, laat de angstkreet van de mens in geestelijke ontreddering en in psychische doods nood zo sinister uitkomen, dat men hier toch wel spreken mag van de mogelijk heid van aangrijpende expressie door de elektronica. De compositie „Genese" dankt zijn naam aan het middendeel, een impres sionistische toonmengeling. Een klank wereld is hier in wording, die Zich vormt uit vage gestalten. Ook dit is een compositie voor vijf sinusgeneratoren van Henk Badings. Ten besluite van het concert kreeg men een hommage De eerste indrukken, die men opdoet van de elektronische composities, zijn gewaarwordingen van iets onwezenlijks. Er zijn wel allerlei geluiden, die ons voorkomen als vertrouwde klanken, bijv. het geluid van een bel of van klokken of anderszins, doch dat maakt het ge heel niet minder onwerkelijk. Het is eenvoudig genoeg om op jacht te gaan naar geluiden, die sterk doen denken aan wat ons bekend is, doch dat zou een vrij vruchteloze bezigheid zijn, om dat het element van nabootsing in de zuiver elektronische muziek niet in het geding is en geen mede-bepalend ele ment. Deze muziek heeft haar geheel eigen middelen. Een andere indruk, die zich sterk opdringt, houdt verband met de eerst genoemde. Het lijkt, alsof de door gene ratoren opgewekte elektronische muziek uit de oer-ruimte komt, uit de kosmos. Men zou zioh kunnen voorstellen als men zioh een ogenblik op het gebied van de „science-fiction" zou willen be geven of iemand, die in de inter planetaire ruimte zweeft, klanken zou opvangen (indien dit mogelijk ware) zoals men ze hoort tijdens het luisteren naar elektronische muziek. Er zijn ge luidseffecten bereikbaar, die een luguber en huiveringwekkend karakter hebben. Misschien zijn ze op zichzelf niet lugu ber, maar ze brengen die gewaarwording teweeg, omdat we op dit gebied van de elektronische muze het ons bekende hebben moeten loslaten. Nieuwe kansen Moeten we intussen spreken van „muziek", als we ons bezig houden met een uitingsmogelijkheid, die haar beginpunt heeft in generatoren, bijv. sinus- of zaagtandgeneratoren; die elektrische trillingen opwekken? Of zou het beter zijn te spreken van een technische, of zo men wil, artistiek- technische werkwijze? Laten we niet uit het oog verliezen, dat techniek ook bij de traditionele muziek een reus achtige rol speelt. De musicus, die een instrument be speelt, bedient zich van een wonder van techniek. Ook kennen we allemaal allang een bepaald soort elektronische muziek, namelijk de mechanische mu ziek, die langs elektrische weg het oor van de luisteraar bereikt. Als men het zó beschouwt, is immers ook het orgel een elektronisch instrument. Ai is een orgel een „machine", daarachter staat toch de mens, de organist, die dit mechanisme bedient en beheerst. Wie wel eens aan de achterzijde van een orgel heeft gekeken, heeft daar temid den van buizen, schakelingen en leidin gen minder muzische indrukken opge daan dan wanneer hü aan de „goede" zijde waarneemt, wat de organist uit zijn instrument weet te halen. Uiteindelijk staat achter de elektronische muziek eveneens de mens, die overweegt, op bouwt, combineert of weglaat. Klanken en klankbeelden, die door de traditio nele muziek niet kunnen worden voort gebracht, althans niet zander de instrumenten te misbruiken hetgeen geschiedt als men ze gebruikt voor een ander doel dan waarvoor ze zijn ge bouwd kunnen door de elektronische muziek worden geoffreerd. Jos Cleber oogst succes in Alaska De bekende Nederlandse componist en dirigent Jos Cleber ontving dezer dagen tot zijn verbazing uit de nieuwe Ameri kaanse staat Alaska een groot aantal enthousiaste reacties op een van zijn nieuwste composities: „Sleigh-ride in Het was de KLM-purser W. Wegerif, die een bandje met deze muziek afgaf bij Radio Anchorage, de omroeporgani satie in Alaska, die 24 uur per dag uitzendt. Reeds na de eerste keer, dat deze pittige melodie (met hondegeblal op de achtergrond) in de ether ging, werd het radiostation overstroomd met tele foontjes van luisteraars, met als gevolg, dat de band nog honderden keren werd gespeeld. Daardoor moest de directeur van het radiostation, Merrill E. Meal, nu schrijven, dat de muziek er vrywel afgesleten is. A De burgemeester van Anchorage, de heer Hewitt Lounsbury, reageerde met Ik persoonlijk vind deze muziek speci fiek Alaskan; ik ben bijzorder verheugd dat een componist van naam met zoveel talent deze muziek heeft gecomponeerd, muziek, die ons de indruk geeft, dat het onze eigen muziek is". Ieder jaar wordt in Anchorage een winterfestival georga niseerd: hondensleeraces om het kam pioenschap van Alaska, ijshockey, op tochten, concerten, dai^en yan de Eskimo's, die voor deze feestelijkheden naar de stad komen, enz. Dit jaar werd unaniem als centraal muzikaal thema „Sleigh-ride in Alaska" gekozen! Jos Cleber ontving de uitnodiging dit festi val bij te wonen. Het is verheugend, dat hij kans heeft gezien om een goede 6000 kilometer buiten ons land een dergelijke golf van enthousiasme te verwekken. Over de versleten band hoeft men zich in deze jongste staat van de U.S.A. geen zorgen meer te maken; de eerste grammofoonplaten met deze muzikale slederit zijn al verzonden. Op de ach terkant staat een andere compositie van Jos Cleber, die hij kort geleden m opdracht Y&ö $1® KLM maakte, d® „Golden aan de kunstmaan te horen: „The song of the second moon". Dit is een eerste toepassing van elektronische muziek op het gebied van de lichte muziek. Dick Raaymakers is de componist van het werkje, dat met elektronische middelen de indruk vestigt van door traditionele instrumenten voortgebrachte jazzmu ziek. Melodie en ritme „naar de ver trouwde trant" voerden hier de boven toon. Afwachten Men heeft op dit concert vele variaties in het eigen idioom van de elektroni sche muziek gehoord. Hoever uitein delijk die variabiliteit gaatmen zal het moeten afwachten. Iets om naar te kijken, een orkest, een instru mentalist, heeft het publiek bij deze muziek niet. Het wordt geheel terug gedrongen op zijn innerlijke concen tratie. Vooralsnog zal er heel wat te beleven zijn op dit domein, dat nog maar zo kort geleden door pionier- ontginners voor de eerste maal is betreden. Ondanks die korte termijn van werkzaamheid konden toch wer ken ontstaan van een uitgesproken karakter, werken die innerlijk al zijn afgerond. Intussen gaan de experi menten verder en daarvan zal afhan gen hoe in volgende stadia het oor deel over de elektronische muziek ral zijn. Mantelcontract tuinbouw Gaat I februari in Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn te Den Haag gehouden ver gadering de tekst van het nieuwe man telcontract tuinbouw 1959-1960 vastge steld, het geldt voor het contractjaar 1 februari 1959 t.m. 31 januari 1960. Het College van Rijksbemiddelaars heeft op 13 januari j.l. medegedeeld dat het, met enige restricties, akkoord kon gaan met het door de hoofdafdeling Sociale Za ken van het Landbouwschap aan het college voorgestelde ontwerp-mantelcon tract. Het College van Rijksbemiddelaars was van mening dat de akk oordder- vings toeslag diende te worden terugge bracht van tien procent tot maximaal 8%. Voorts nam het college ten aanzien van de diplomatoeslagen eenzelfde standpunt in als het met betrekking tot de landbouw heeft ingenomen en wel: geen toeslag behoorde te worden toege kend voor diploma's behorende tot het zgn. basisonderwijs. In verband hierme de zou een toeslag voor een diploma van een lagere tuinbouw- of fruitteelt-school niet worden goedgekeurd, evenmin voor het diploma tuinbouw- of fruitteeltwin- tercursus. Tegen toeslagen voor het be zit van diploma's van vakscholen of van speciale praktische cursussen, zoals die voor groententeelt of fruitteelt, bestaat daarentegen geen bezwaar. Voorts diende naar de mening van het College van Rijksbemiddelaars met be trekking tot de diplomatoeslagen, een maximum-toeslag, ook by cumulatie ,te worden aangehouden van f. 3.45 per week. Met de meningen van het college heeft de hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap rekening ge houden: de datum van ingang van het mantelcontract werd bepaald op 1 fe bruari as. Laatste transport met Van Gogh's uit Japan terug Het vierde transport van de collectie van Vincent van Gogh, die gedurende enkele maanden is tentoongesteld ge weest in Tokio en Kioto, is gistermiddag met een toestel van de S.A.S. op Schip hol aangekomen, zodat thans alle schil derijen en tekeningen ter waarde van ongeveer vijftien miljoen gulden weer in Nederland aanwezig zijn. De begeleidster van het vierde trans port was mej. E. Joosten, conservatrice van het Rijksmuseum Kröller—Müller. Prins Bertil van Zweden (rechts) nam dezer dagen deel aan schaats wedstrijden tussen de Scandina vische landen. De Prins tijdens een oefenrit met Bertil Lord van de Zweedse Schaatsunie. Onderscheiding voor Zuidpoolvorser Sir Vivian Fuchs, die begin maart van het vorig jaar zijn historische tocht dwars over het vasteland van het Zuidpoolgebied volbracht, heeft gisteravond op het podium van een stampvol Concertgebouw de gouden Plancius-medaille van het Koninklijk Nederlands Aardrijks kundig Genootschap in ontvangst genomen uit handen van de voor zitter van dit genootschap, prof. dr. F. A. van Baren. Deze hoge onderscheiding werd in het verleden in totaal slechts zevenmaal toegekend. Van het balkon was H.M. de Koningin van deze huldiging getuige. Onze Landsvrouwe was om kwartover acht met haar gevolg in het Concert gebouw aangekomen, waar zij werd ont vangen door de vice-voorzitter van het genootschap de heer Ernst Crone, de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland dr. M. J. Prinsen, en de waarnemend burgemeester van Amsterdam, wethouder mr. F. H. C. van Wijck. Voor de pauze werd een kleurenfilm vertoond, getiteld „The foothold of the Antartic", waarin de aanwezigen de voorbereidende tocht per schip naar het Zuidpoolgebied konden aanschouwen. Voorgesteld Tijdens de pauze werd Sir Vivian Fuchs met zyn echtgenote aan Ko ningin Juliana voorgesteld. Dezelfde eer viel te beurt aan de bestuursleden van het genootschap. Daar waren bovendien aanwezig de ambassadeurs van de Verenigde Staten van Amerika, België, Groot-Brittannië en Japan, de charge d'affaires van Rus land, de consul-generaal van Nieuw- Zeeland en minister mr. J. M. L. Th. Het was Sir Vivian zelf, die na de pauze de avond besloot met een voor dracht, geïllustreerd met lichtbeelden van gekleurde diapositieven, waarin hü in een tijdsbestek van nauwelijks vyf kwartier de 99 dagen de revue liet pas seren, waarin zyn expeditie het vorig jaar het Antarctische continent over stak en daarby een afstand aflegde van 3500 kilometer. Controle houden Sir Vivian Fuchs intussen over de se lectie van de mensen, die op geregelde tyden naar de bases worden uitgezon den, verzorgt verder het materiaal, dat moet worden verstuurd en verder houdt hy zich bezig met de uitwerking van de wetenschappelijke gegevens, welke hy en zijn metgezellen uit de expeditie heb ben verzameld. Op de 12 bases houdt men zich thans nog bezig met geofysisch onderzoek, met het speurwerk naar het ozongehalte, het magnetisme enz. Vaak worden kleine expedities uitgezonden, die dan een afstand van duizend km. en meer afleggen. Met de uitwerking van de resultaten van het wetenschappelijk werk van de historische tocht is men nog steeds bezig, maar het zal wel twee jaren duren alvorens deze arbeid is afgerond. De kwestie van de negerjongetjes Zwervertjes moeders resp. weduwe en door man verlaten) bij politie slecht bekend Thans in eigen belang naar speciale school gezonden De kwestie van de twee negerjongetjes in Monroe, in de Amerikaanse staat Noord-Carolina, die blanke meisjes zou den hebben gezoend en deswege naar een opvoedingsgesticht gestuurd zouden zijn, blijkt toch wel anders te liggen dan velen in Nederland en elders hebben gemeend. „Ontdaan van alle feitenver draaiing", aldus deelt de „United Sta tes Information Service" in Den Haag mede, gaat het hier om de heropvoeding van twee a-sociale kinderen en de ge zinnen waaruit zij afkomstig zijn. Wat er precies in oktober verleden jaar in deze kleine stad is voorgevallen is niet bekend en de verhalen van de als getuigen gehoorde kinderen, in ouderdom variërend van 6 tot 10 jaar, zijn met elkaar in tegenspraak, aldus de Usis. Twee negerjongetjes en een aantal blanke meisjes hebben elkaar gezoend. Enkelen beweren, dat de negenjarige David Simpson, en de tien jarige James Hanover Thompson een voudig mee zyn gaan doen aan het „zoen-spelletje", dat door een groepje kinderen werd gespeeld; anderen zeg gen, dat de beide jongens zich in het groepje gedrongen hebben en de meisjes hebben „gemolesteerd". Kinderreohter J. Hampton Price zegt, dat hy de jongens naar een staats opvoedingsgesticht heeft gezonden niet vanwege de zoemparty zelf, maar op grond van de huiselijke omstandighe den van de beide jongens. Toen zich genoemd incident voordeed was tegen de jongens al een onderzoek by de kinderrechtbank aanhangig we gens begane misdryven. Volgens staats- autoriteiten waren de beide jongens spybelaars, die thuis geen passende verzorging of leiding genoten. James Hanover Thompson werd op 24 april 1958 wegens diefstal voor de kinderrechter gebracht. Volgens mede deling van de overheid heeft de politie hem by verscheidene gelegenheden des avonds op straat opgepakt en hem thuis gebraoht. waar zyn moeder door gaans niet thuis werd aangetroffen. Op zyn schoolrapporten staat de opmerking Tien tot twintig procent van inkomen als aanvaardbare uitgave voor de woning Op Schiphol had Fuchs kort tevoren verteld, dat hij controle houdt op de 12 bases, die tussen de Falklandeilanden en de eigenlyke Zuidpool zyn gevestigd en waar negentig deskundigen op aller lei gebied hun wetenschappelyke arbeid nog wel enkele jaren zullen voortzetten. Deze controle kan alleen afdoende zyn, als hy op gezette tyden weer naar de Antarctica gaat om de bases te inspec teren Hij is van plan om in november a.s. de reis naar de Falklandeilanden te maken voor een verblyf van enkele minimum aan woningen maanden. Daarna zal hü naar Londen en eigendom aan wonin neer, dat aan büv. kin- (Van onze correspondent derrijke gezinnen huur- in Bonn) en onkostentoeslagen kun nen worden betaald van In etappes zullen de overheidswege om ook huren in West-Duitsland deze gezinnen een mini- vrü worden gegeven: het mum aan woongenot te laatste stadium zal wor- garanderen. Voor april staat per jaar slechts 30 den bereikt in 1962. Naar a.s. zal over dit gehele miljoen mark aan sociale de Westduitse minister complex een wetsontwerp huurhulp zal nodig zün. voor Woningbouw Lücke gereed worden gemaakt. Blükbaar is de groep ge- op een persconferentie in Daarbij wil men proberen zinnen, die voor deze Bonn meedeelde, wil men de hulp aan kinderrijke hulp in aanmerking zal afbetaling van hypotheek, hoewel de Westduitse be volking op het ogenblik slechts 8.9 procent van haar inkomen daarvoor uitgeeft. Minister Lücke meent, dat vanwege de de bescherming van de huurder vervangen dooi een zogenaamd sociaa' huurrecht. Volgens dit sociale huur recht zal rekening wor den gehouden met sociale belangen, in het büzonde van grotere gezinnen Door het geven van hulr in individuele gevaller. zal aan ieder gezin gezinnen in dergelijke ge- komen, gering in verband terugkeren om een jaar later opnieuw I ót vie® I® bezoeken. In Londen waakt I vallen te verstrekken .vaarin de kosten van de woning een bepaald per centage van het gehele inkomen van de gezins- 'eden overschrijden. Het zelfde zal gelden voor df kosten van een eigei huis. Men gaat ervan uit lat tien tot twintig pro ^ent van het gezinsinko -nen als aanvaardbare uitgave voor de woning •d kunnen mag worden b< erop hetzij met het steeds stügend inkomen van de gemid delde Westduitser. Op het ogenblik worden in be paalde gevallen van over heidswege reeds huurtoe lagen verstrekt. Bü dit illes is evenwel een zeer mzekere factor: devluch- elingen. Niemand weet looveel vluchtelingen uit Oost-Europa, maar vooral uit Oost-Duitsland de ko- louwd, mende jaren in de Bonds- als republiek sullen komen. dat hy de openbare school onregelmatig bezoekt en dat hü in alle vakken onvol doende vorderingen maakt. David Simpson werd tegelijk met Thompson op 24 april wegens diefstal voor de kanderredhter geleid. In mei werd hy wederom voorgeleid, nadat hü met een groepje jongens was opgepakt toen ze probeerden in een pakhuis in te breken. Zwervend door de straten In de loop der jaren, aldus de officiële gegevens, heeft de politie de kinderen Simpson herhaaldelijk thuis gebracht wanneer ze 's avonds zwervend door de straten werden aangetroffen. Rechter Price verklaart, dat de beide jongens vóór het .kissing incident" reeds acht of negen maal voor hem verschenen zün, maar dat de dossiers niet alle vroeger begane misdrijven vermelden, omdat „de jongens nog zo jong waren, en ik het bü een berisping heb gelaten, in de hoop, dat ze weer op het goede pad zouden komen". De opleidingsschool, waarheen ze ge zonden zün, wordt niet beschouwd als een tuchtschool of gevangenis, maar als een onderdeel van een verlicht en voor uitstrevend stelsel voor de opleiding van jongens wanneer de gezinnen niet in staat worden geacht een degehjke op voeding te verschaffen. De „zoen-affaire" kan volgens „Usis" nauwelüks worden beschouwd als een plaatselük rassenincident, ofschoon vol gens de stedelüke autoriteiten het ras- aspect mogelük heeft bügedragen tot de wijze en de haast waarmee de zaak is behandeld. Geen protesten van actieve NAACP (neger-organisatie) Dr. A. E. Perry, vice-voorzitter van de tlaatsehjke afdeling van de Nationale hereniging tex Behartiging van de Belangen van Kleurlingen, N.AA.C.P,, heeft in een persgesprek gezegd, zich in de allereerste plaats te verzetten tegen het feit, dat de jongens, alvorens door de kinderrechter gehoord te worden, zes dagen in de gevangenis hebben ge zeten en hij maakte ook bezwaar tegen de procedure tijdens het verhoor. Hü gaf toe, dat de jongens thuis niet onder behoorlük toezicht stonden, maar schreef dit toe aan de economische omstandigheden der gezinnen. Na het „kissing incident" is het vol gende gebeurd: De politie van Monroe raadpleegde rechter Price, die haar machtigde de jongens in „verzekerde bewaring" te stellen. In Monroe bestaat geen normaal huis van bewaring voor jeugdige delin quenten, zodat de jongens werden ondergebracht in een afgescheiden deel van de districtgevangenis totdat het verhoor zou plaats vinden. De moeders van de jongens, evenals het bestuur van de NAACP wisten van deze situatie af en er werd geen ernstige poging gedaan hun vrülating te verkrijgen en er werd evenmin tegen de maatregel van de politie geprotesteerd. Ook werd volgens de stedelüke autoriteiten niet gepro testeerd toen rechter Price een plaatse lük bestuurslid van de NAACP in kennis stelde van zün voornemens de jongens naar de opleidingsschool te zenden. De ruchtbaarheid in de internationale pers ontstond nadat een New Yorks dagblad de kwestie als een voorbeeld van rassen-onrecht had gebrandmerkt. Verhuisd naar Charlotte Blaine M. Madison, die belast is met het toezicht op de verbeter- en oplei- dingsgestichten van Noord-Carolina, zegt dat de jongens niet strafrechterlük vervolgd en veroordeeld zün maar ter beschikking van de regering zün gesteld, Reeds f. 5.000 voor verlamde meisjes Vijfduizend gulden heeft het spoor wegpersoneel tot gisteravond opgehaald voor de twee verlamde meisjes Alie en Anneke van de familie Rothuis, die te Opheusden aan de spoorlijn Nümegen Geldermalsen woont. Uit dit bedrag kan nu reeds het zomerhuisje worden gefi nancierd. dat de spoorweglieden voor de meisjes willen laten bouwen Gisteravond werd in Nümegen ver- I nomen dat de actie, die landelük ge voerd wordt, tot 1 februari zal worden voortgezet. Ook hogere ambtenaren van de Nederlandse Spoorwegen nemen deel aan de inzameling. Het Amsterdamse Cabaret „Ari® Visto" onder leiding van Jan Krul („Jan Piedewiet") zal de volgende week dinsdag een voorstelling in Nümegen geven, ten bate van de inzamelingsactie. Neem iedere dag de kleine dosis KRUSCHEN - en drijf zo die Rheumatiek uit Uw ledematen. 't Is alsof U een wonder beleeft, als U al betrekkelük gauw de gunstige invloed van de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op Uw bloedzuiverende organen ondervindt. Naarmate het bloed wordt vrügemaakt van die pünverwekkende onreinheden, leeft ge weer helemaal op en voelt ge u allengs weer de oude, fit van lijf en leden en vrü van pün. Politie kon niet helpen De zesjarige Keith Syrett in Up- minster bij Londen heeft woensdag de politie laten uitrukken omdat hij zijn sommen fout had Op weg naar school zat hij over. zijn moeilijkheden nog wat na te piekeren toen hem de raadgeving van zijn moeder te binnen schoot om de politie te waarschuwen als hij hulp nodig had In een telefooncel alarmeerde h\j de politie, ivaama naar alle politie auto's het parool: „De jongen heeft hulp nodig" uitging! Ook de agen ten te voet en te fiets en de gemoto riseerde politie die met de telefoon cel van Keith in verbinding stonden repten zich naar de plaats van nood. Mijn onderwijzeres heeft bij som mige kinderen in hun schrift ge schreven dat hun sommen goed wa ren, maar bij mij wil ze dat niet doen", aldus kleine Keith toen de politie ter plaatse gearriveerd was. Deze zette echter met veel tact uit een dat zij de juffrouw echt niet konden dwingen hem een voldoen de te geven. ,JIet is een probleem dat je helemaal zelf zal moeten op lossen". Keith, nauwelijks verbaasd over de massale politiehulp, vond het maar zo-zo, dat de „ooms" er geen raad op wisten. Hij is zijn sommen toen maar op eigen gelegenheid gaan overmaken digen nodig geacht wordt in het belang van de kinderen". De kinderrechtbank kan niet eisen, dat de kinderen voor „een bepaalde periode" in de school worden opgeno men. De jongens kunnen aan de ouders worden teruggeven, wanneer de school opziener van mening is, dat zü thuis of in de gemeenschap geen moeilükheden meer zullen opleveren en wanneer Sociale Zaken ervan overtuigd is. dat beide gezinnen de Jongens „redelijke bescherming, leiding en verzorging" zul len bieden. De beide gezinnen zün intussen ver huisd naar het nabügelegen Charlotte. De voorzitter van de NAACP van Noord-Carolina, Kelly Alexander, zegt, dat dit met financiële hulp van de vereniging is gedaan om de gezinnen te rehabiliteren en zo de zorg over de kinderen weer terug te krijgen. Ze waren in Monroe slecht gehuisvest en Intimidatie en broodroof moest worden voorkomen. De NAACP zoekt thans werk voor de beide moeders, die een groot gezin hebben te onderhoud I die bepaalde, dat zü naar de speciale Mevr. Simpson is weduwe en mevr. school gezonden moesten worden voor 1 een periode als „door onderwijsdeskun- 1 Thompson laten. werd door haar man ver-

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9