Laatste nieuws Fijnzinnige pentekeningen van de jonge Bernard Boutteville VRIJDAG 23 JANUARI 1959 Expositie Prentenkabinet: Terug tot de onbevangen natuurlijkheid Een kleine verrassing schenkt de gisteren in het Prentenkabinet der Rijksuniversiteit geopende tentoon stelling van tekeningen van de 35- jarige Franse kunstenaar Bernard Boutteville Een gevarieerde serie met een uiterst fijne pen behandelde reisim pressies uit gans Europa, doch in hoofdzaak uit Frankrijk en Grieken land. Techniek zowel als visie spreken van grote begaafdheid en originali teit. Die techniek - met deze fijne pen - behoort tot de moeilijkst denkbare, die visie is zuiver, na tuurlijk en onbevangen. Boutteville behoort tot de aanhan gers der tegenstroming van het mo dernisme, het abstracte. Het is wel merkwaardig te constateren, hoe tegen woordig velen, niet alleen in ons land, maar blijkbaar ook in Frankrijk, zich daarvan bewust weer afwenden. Boutteville, wonende aan de Place des Vosches te Parijs een inspire rende omgeving! is na een studie tijd aan de „Academie des Beaux Arts", een eigen, zelfstandige weg gegaan, ont worstelde zich aan anderer invloed. Hij betoont zich een rasecht graficus, weet met een sierlijk lijnenspel een prachtige compositie te scheppen: men denke bijv. aan de „Monnik op de berg Athos". Trouwens, vele van deze oer oude Joegoslavische monniken jon gere zij er niet meer hebben zijn oog geboeid en zijn door hem karakteris tiek en „schilderachtig" getroffen. Ook elders ontmoette hij vele andere bijzondere typen: zo enkele mannen in het oudeliedenhuis (èèn hunner is hierbij afgebeeld), welgevulde bierdrin kers, een resolute, wilskrachtige, robuste Zweedse arbeider, een lieftallig Noors meisje, allen ook psychologisch tref fend gezien. De grootste plaats nemen e.chter zijn Parijse beelden in: kijkjes langs de Seine, kerken, o.a. de onbekende „Eglise du Plessis-Gassot", op 17 km afstand van Parijs, of de gezichten op de berg Athos op het schiereiland aan de Egeïsche Zee (Griekenland), met het bekende klooster van de aparte mon nikenrepubliek. Imponerend de afbeel dingen van het klooster hoog op de rots, dat Boutteville van vele kanten onder de loep nam. Met honderden kleine lijntjes, waarvan elk zijn bete kenis lijkt te hebben, bereikt Boutte ville in dit alles sprekende en sfeer volle resultaten. Deze volstrekt probleemloze kunst, met tóch een even volstrekt eigen ka rakter, getuigt ook van grote gevoelig LEIDERDORP LITURGISCH CENTRUM IN HERV. KERK Tot ouderling van de Herv. Gemeerde zijn gekozen de heren J. Molema en S. Overeinder. Deze verkiezing had plaats tijdens een gemeente-avond, waar ook gesproken werd over de mogelijkheid door het wegbreken van banken naast de kansel, ruimte te scheppen voor een liturgisch centrum. Men wil daar een doopvont plaatsen en een Avondmaals tafel. Naar de technische mogelijkheden wordt een onderzoek ingesteld. In het bestuur van de Interkerke lijke Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging is de heer J. Filippo benoemd in de vacature Moraal. De burgemeester is verhinderd om woensdag a.s. spreekuur te houden. Hij is echter wel dinsdagmorgen van 9 tot 12 uur te spreken. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren; Frédérlque L., zn van E. R. Scheepe, en C. M. van Boesscnoten, Doro thea J., dr van D. Vletter en E. W. C. ten Donkelaar, Johanna M., dr van P. J. de Moolj en B. W. Kroeze. Ondertrouwd: H. Bueslnk, 28 jaar en C. E. Sepers, 22 Jaar. Getrouwd: C. R. Lubbe, 28 Jaar en H. A. J. Fr. Snoeren, 25 Jaar. M. C. J. van Leeuwen, 25 Jaar en E. Chr. Drlessen. A. M. Elferink. 25 Jaar en C. H. M. Fleur. 23 jaar. Overleden: P. A. A. Hopman, 73 Jaar, M. N. de Vries. 60 Jaar e.v. A. Profijt, J. Bosland. 75 Jaar e.v. P. J. Molenkamp. VOORSCHOTEN Schaakvereniging „Voorschoten" Uitslagen onderlinge competitie: Groep I: MaarsenWaasdorp Yz, v. d. KooyVan Os 10, SmitM. Segaar 10, M. SegaarVan Renswouw 10, MaarsenVan Os 10, Braggaar jr. dr. v. Sdhaik 01. Groep II: N. Segaar—Verstraten 1—0, GrobbenKuneke 01, AnkerNoort 10, v. d. GeerAnker 01, Van Boekei Kouwenhoven Yz—Yz, v. d. Burg— Hulleman 01, v. d. WerfKuneke 10, R. VermetBoxman 10, Hons- beekNoort 01. BURGERLIJKE STAND Geboren; José I., dr. van G. J. Paalder en A. Bruijl, Elisabeth M.. dr van C. Vesseur en E. M. Cramer. Cornelia E.. dr van C. Looijsteijn en K. M. Verhaar, Hen- drlkus A. J., zn van J. J. Lelieveld en E. G. Th. Schrader, Geert J.. zn van C. van der Ende en J. M. Bazuin, Fleur, dr van P. Henrij en M. de Monchy. Overleden: C. C. Dobbe, 69 Jaar, wed. van B. H. Duivenvoorde, N. van der Plas, 76 Jaar, wed. van D. van Dijk, B. J. van Brecht, 61 Jaar, e.v. van A. Ch. Parlevliet. WARMOND RAADSAGENDA De raad der gemeente Warmond komt op dinsdag 27 januari in openbare ver gadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgen de punten vermeld: vaststelling van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1959; vaststelling van de begroting van baten en lasten en van kapitaalsinkom sten en uitgaven van het gemeentelijk waterleidingbedrijf voor het dienstjaar 1959; voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor aanschaffing van een nieuwe vrachtauto; voorstel tot aan schaffing van een telefoonantwoordtoe- stel voor alarmering van de brandweer. TAFELTENNIS TTV „Steeds Vooruit" De compe titiewedstrijden van de Tafeltennisver eniging „Steeds Vooruit" hebben tot de volgende resultaten geleid: (heren): Steeds Vooruit ITreffers III 55; (he ren) Steeds Vooruit IEffect I 19. (Dames): Steeds Vooruit I—Docos II. 3—7. Het programma voor de komende week luidt: (heren) DHC IISteeds Vooruit I, gespeeld te Delft. (Heren): Steeds Vooreti U-Bedel IV heid, waarvan o.a. het „Les Canaris", dat heel hoog niveau bezit of het te dere „Zieke kindje" eminente voorbeel den zijn. Men verheugt zich in deze eerlijke kunst, waaraan het „gewilde", het „aparte", het „effectzuchtige" totaal ontbreekt. Men verheugt zich ook over dit talent, dat terecht waardig bevonden werd, de wanden van het Prentenka binet met zovele van zijn indrukken te mogen sieren. Een zwerver, die overal de schoon heid rond zich ontdekte en deze met veel fijnzinnigheid wist vast te leg gen. Het doet weldadig en verademend aan, er kennis van te nemen! H. Nederlandse Bridge Band DISTRICT LEIDEN Stand na de elfde ronde van de paren competitie Hoofdklasse: 1. Kuyt—v. Egmond 464Yz pnt.; 2. echtpaar v. Wingen jr. 444 pnt.; 3. v. d. StarOudshoorn 443 pnt.; 4. Roemv. d. Stok 427 pnt.; 5. v. Dieren Slegtenhorst 415 pnt.; 6. echtpaar Nort 414% pnt.; 7. Aukes—Verkuil 413% pnt.; 8. echtpaar Brakel 405 pnt.; 9. echtpaar Tijssen 396 pnt.; 10. ElingMekel (9 ronden) 321% pnt.; 11. v. WeizenRee kers 389 pnt.; 12. mevr. Tielkemeyer Hissink 383 pnt.: 13. KlinkenbergLepe laar 373 pnt.; 14/15. Kapteinv. Kam pen 364% pnt., Bergersv. As 364 pnt.; 16. Ruyter ZijlkerNijpels 362% pnt.; 17. v. d. MeerVerboog 358% pnt.; 18. mevr. KuklerRobbers 336% pnt. le-klasse: 1. Marcelis—Wagenaar 452% pnt.; 2. VissersDe Vries 452 pnt.; 3.De Jongv. d. Plas 438% pnt.; 4. echtpaar Winter 430 pnt.; 5. Koelewijnv. Leeu wen 429 pnt.; 6. v. d. HelmNoorden bos 420 pnt.; 7. 't Hartv. Staal 419% pnt.; 8. SelierKoning 419 pnt.; 9. Ver del—Koek 400 pnt.; 10. echtpaar Seppe 388 pnt.; 11/12. MellemaBrennink- meyer 385 pnt.; dames SchoutenVan Zijl 385 pnt.; 13. Takens—Zuyderduin 380% pnt.; 14. Hoebinkv. d. Meer 362 pnt.; 15. dames WichersVisser 359 pnt.; 16. Polsv. d. Heer 348 pnt.; 17. dames AukesBroekhuizen 344 pnt.; 18. Kosterv. d. Linden 315% pnt. Malili heroverd Het Indonesische leger heeft op Cele bes de plaats Malili op de opstandelin gen heroverd. Herstel Rijksweg Haag-Delft voor 5 miljoen (Speciale berichtgeving) Hedenmorgen is te Den Haag aanbe steed het opbreken en het wederom aan leggen van de Rijksweg 13, bijgenaamd de Rijks-roetsbaan, van Den Haag naar Delft, waarbij de laagste inschrij ver de Utrechtse aannemer van grond werken, waterbouwwerken en wegen aanleg, A. Kraal, was met een bedrag van f5 138.400,—. PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „The attenuation of sound in some dilute ^He-iHe mixtures", de heer A. M. R. van Iersel, geboren te Bandoeng en thans wonende te Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Ned. recht de heer P. J. A. Verbeek (R'dam); prop. ex. godgeleerdheid de heer C. Mondt Cs-Gravezande). SHOW VAN NEDERLANDSE PRODUKTEN. In ..De Hoeksteen", het centrum voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting aan het levendaal, is gisteravond een z.g. Meka-show gehouden onder het motto: „Dames kent en waardeert, wat Neder land presteert". De belangstellenden kregen na een korte inleiding van mej. Madeleine Krispen een show van Ne derlandse produkten te zien, ondermeer nieuwe kousen, fluwelen, welke pletvrij zijn, effen en geruite wollen stoffen, vliseline, pyjama's en regenkleding in nieuwe stoffen. Het was een leerzame show. die zeer vlot verliep. De belang stelling was zeer goed .hetgeen mej. M. Ruth, die de avond opende, op hoge prijs stelde. Mevrouw D. L. Greyghton. directrice van het centrum, was ver hinderd. Aan het slot van de avond bracht mej Ruth een hartelijk dank aan mej. Krispen en aan allen, die aan het welslagen van deze avond hadden hadden bijgedragen. Onze stadgenoot, de heer P. C'hau- dron, is geslaagd voor het praktijk- examen moderne bedrijfsadministratie. ONDERL. GLASVERZEKERING De belangstelling voor de jaarverga dering van de Onderlinge Glasverzeke ring, welke in ,De Stad Rome" werd gehouden, was zeer gering. Bij de aan vang van de vergadering herdacht de voorzitter de kort geleden overleden penningmeester Joh. .Uit den Boogaard, die sedert 1921 deze functie op nauw gezette wijze heeft vervuld. Uit de jaar stukken bleek, dat de verhoogde premie de vereniging weer gezond heeft ge maakt en een batig saldo van ruim f. 500 geboekt kon worden. De heer A. M. de Vroomen richtte vriendelijke woorden, namens alle leden, tot de scheidende voorzitter, de heer F. Slager. De heer Slager vierde op deze vergadering zijn zilveren jubileum als voorzitter en mocht een klein geschenk in ontvangst nemen. Het bestuur werd hierna als volgt samengesteld: G. G. van Elburg, voor zitter, P. Oudshoorn, secretaris, C. uit de Boogaard, penningmeester, A. M. de Vroomen en Jac. Sikking. WASSENAAR Jaarvergadering „Het Zeepaardje" In het Jeugdhuis in de Schoolstraat heeft de Wassenaarse Vereniging van Aquariumliefhebbers „Het Zeepaardje" gisteravond tussen de vertoning van twee series kleurendia's door de jaar vergadering gehouden. Het jaarverslag van de secretaris, de heer T. H. A. ten Harkei. werd goedgekeurd, evenals de rekening van de penningmeester, de heer L. Wesselo. De vereniging organiseerde in 1958 niet minder dan 10 culturele avonden met sprekers en films; er verscheen ook 10 maal een goedverzorgd mededelin genblad, terwijl het huisbezoek aan de leden grondig werd aangepakt. Het le dental bleef vrijwel stabiel. De heren G. J. M. Ostwald, A. Visser en C. G. Wagenaar werden in het be stuur herkozen. In de plaats van de heer L. Wesselo, die zich wegens drukke werkzaamheden niet herkiesbaar heeft kunnen stellen, werd tot penningmees- teresse benoemd mevrouw Th. P. van dei Lee-De Waal. De voorzitter, de heer Theil, dankte de heer Wesselo voor de goede diensten die hij gedurende ver scheidene jaren aan de vereniging heeft bewezen. Spreker deelde mede, dat de eerstvolgende culturele avonden gehou den zullen worden op 20 februari en 20 maart a.s. Eind februari zal er, uitgaande van de vereniging, een huiskeuring van aquaria plaats vinden. Er is een wisselprijs be schikbaar, die twee jaren achtereen ge wonnen werd door de heer J. H. van der Kam. Voortaan zal er op de culturele avon den gelegenheid zijn boeken uit de ver- enigingsbibliotheek te lenen. Bestrijding van bodeminsekten Op een goedbezochte gecombineerde vergadering van vijf plaatselijke tuin- bouwverenigingen sprak gisteravond de heer W. H. Kiela, inspecteur van een oliemaatschappij, over bestrijding van bodeminsekten. Na een inleidend woord door de heer G. J. ten Arve besprak de heer Kiela ter opfrissing van de kennis der plant kunde de functies van de bladeren en de wortels van een plant. Hij merkte op, dat de bestrijding van de insekten, die de bladeren aantasten over het alge meen meer aandacht krijgt dan de strijd tegen de ondergrondse vijanden, die het op de wortels voorzien hebben. Die ondergrondse vijanden zijn de lar ven van verschillende insekten. Dat ook deze categorie nodig bestreden moet worden maakte sprekei duidelijk aan de hand van enkele cijfers. De schade door de koolvlieg kan zo ongeveer f. 5000 per ha. bedragen, de schade door de wortel vlieg omstreeks f. 1200 per ha. Vergele ken met deze grote schadebedragen kost dc bestrijding betrekkelijk weinig. Spreker schetste de levenscyclus van verschillende insekten: van pop tot' vlieg, van vlieg tot eitjes, van ei tot lar ve en van larve tot pop. De larven zijn de ernstigste vijanden: zij plegen zich in enkele weken tyds volwassen te eten en hebben gewoonlijk aan een plant bij lange na niet genoeg. De heer Kiela besprak daarna de kwa liteiten van bepaalde bestrijdingsmid delen en verduidelijkte zijn causerie met enkele kleurendia's en met een film „De strijd zonder einde". Er was gelegenheid tot het stellen van vragen. KENNISMAKING MET DS. BURGY Ds. K. J. H. Burgy. aan wie door de kerkeraad van de hervormde wijkge- meente Dorp toezegging van beroep ge zonden is in verband met de a.s. vaca ture van dr. H. J. Honders is gisteren met zijn echtgenote naar Wassenaar ge komen voor een nadere kennismaking. 's-Middags bezochten ds. en mevr. Burgy o.m. enkele kerkelijke gebouwen. Er was een gesprek met het college van kerkvoogden en een ontmoeting met de leden van de kerkeraad en hun echtge noten. Van de gelegenheid, die gister avond in het Dorpscentrum geboden werd aan de leden van de wijkgemeente Dorp en van de andere wijkgemeenten om ds. Burgy en zijn echtgenote te ont moeten werd een druk gebruik gemaakt. Dr. Honders hield een toespraak, waarin hij een en ander vertelde over de hervormde gemeente van Wassenaar. Een van de leden van de wijkgemeente. de heer P. Midavaine, sprak een geestig welkomstwoord. Op zondag 25 januari a.s. wordt 's avonds 8 uur in de Geref. Kerk aan de Zijllaan een evangelisatie-samen komst gehouden, waarin zal spreken ds. Okke Jager uit Almelo. De titel van zijn onderwerp is: „Ik zag U". Het Wasse naars Jongerenkoor onder leiding van Gerard Akkerhuis en de zangeres Elly Verhagen zullen medewerking verlenen. ZOETERWOUDE Raadsstukken Op woensdag 28 januari a s. zal de raad dezer gemeente zijn eerste verga dering in dit jaar houden. O.a. zal dan worden behandeld een voorstel van B. en W. om de naam „Bur gerlijk Armbestuur" te wijzigen in die van Instelling van Maatschappelijk Hulpbetoon". Als gevolg hiervan moet ook het reglement van het Burgerlijk Armbestuur worden gewijzigd. Een perceeltje grond nabij de Geer brug was voor het jaar 1958 verhuurd aan J. Slingerland alhier voor f50. Bij de behandeling van de begroting voor 1959 is er op gewezen, dat een bedrag van f50 per jaar te laag is. De eerste verhuur aan Slingerland had plaats voor het tijdvak 12 oktober t/m 31 de cember 1958 voor f50. Bij de verhuur voor 1958 stelden B en W. voor de huur te bepalen op f 200. De raad besloot ech ter de huur van f 50 te handhaven. Hierbij werd uitgegaan van de gedachte, dat Slingerland de grond niet gedurende het gehele jaar in gebruik zou hebben. De praktijk heeft echter uitgewezen, dat dit wel het geval is. Op grond hiervan stellen B. en W. nu voor de grond voor 1959 aan Slingerland te verhuren voor f 100 Ook voor 1959 kan de enige openbare lagere school alhier niet tot basis wor den genomen voor de vaststelling van het bedrag per leerling voor de in deze gemeente gevestigde bijzondere scholen. B. en W. stellen dan ook voor aan de minister van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen te verzoeken om overeen komstig het bepaalde in artikel 55 qua- ter der Lager Onderwijswet te bepalen, dat de enige openbare lagere school voor gewoon lager onderwijs buiten aanmer king zal worden gelaten bij de vaststel ling van het bedrag per leerling. Aan de besturen van de bilzondere lagere scholen moet ingevolge art. 101 der L O.-wet over elk jaar worden ver goed de kosten dier scholen. Deze ver goeding wordt berekend over het gemid deld aantal leerlingen en bedraagt per leerling, indien toepassing is gegeven aan artikel 55 quater van de L O.-wet. het bedrag, hetwelk voldoende moet worden geacht voor de redelijke behoef ten van een in normale omstandigheden verkerende school. In de begroting voor het jaar 1959 is geraamd voor het ge woon lager onderwijs f 45 per leerling en voor het voortgezet gewoon lager onderwijs f 60 per leerling Deze bedra gen liggen f 5 hoger dan het vorig jaar. B en W. ziin van rppr-too- rjat. de hier voor g-poner"d° bedraden **^Mopride ziin en stellen dan ook voor de vergoeding per leerling ingevolge artikel 101 van de LcL-wtf *00f 1959 akfcia vast te stellen. FRANSE EQUIPE WON DE RALLYE MONTE CARLO De Franse équipe Paul Coltelloni en Pierre Alexandre (rijdende onder de schuilnaam Alec) is winnaar geworden van de 28ste Rallye Monte Carlo. De combinatie reed met een Citroen en startte te Parijs. Ook de drie volgende plaatsen werden bezet door Franse équipes, die in Parijs gestart waren. De uitslag voor zover bekend is: 1. Paul ColtelloniPierre Alexandre (Fr.) met een „Citroën", gestart te Pa rijs, 308 strafpunten; 2. André Thomas- Jean Dellière (Fr.) met een „Simca" gestart te Parijs, 330 strafpunten; 3. Pierre SurlesJacques Piniers (Fr.) met een „D.B.", gestart te Parijs, 478 straf punten: 4. Henri MarrangJacques Badoche (Fr.) met een „Citroën", ge start te Parijs, 489 strafpunten; 5. Ro nald AdamsErnest Mcmillen (G.B.) met een „Sunbeam",, gestart te Stock holm, 502 strafpunten; 6. Gunnar Beng- stonCarl Lohmander (Zweden) met een „Volvo", gestart te Stockholm, 537 strafpunten; 7. Siegfried Eikelmans Hans Wencher (Did.) met een „DKW", gestart te Den Haag, 573 strafpunten; 8. George ParkesGeoffrey Howarth (GB) met een „Jaguar", gestart te Glasgow, 599 strafpunten; 9. Michel GrosgogeatPierre Biagini (Fr.) met „DKW", gestart te Athene. 620 straf punten; 10. Fernand Schliglerdr. Claude Berthemy (Fr.) met „Renault", gestart te Parijs, 632 strafpunten. De plaatsen van de Nederlanders wa ren nog niet bekend. De „Coupe des Dames" werd gewonnen door het Britse équipe Pat MossAnn Wisdom. Streven naar dubbelstad Middelburg-Vlissingen De burgemeesters van Vlissingen en Middelburg hebben vanmiddag gelijk tijdig - ieder in hun eigen gemeente raad - de „dubbelstad Middelburg-Vlis singen" gelanceerd. De besturen van beide gemeenten hebben namelijk besloten tot een nau we samenwerking, die weliswaar in eer ste instantie geen formele vorm zal) krijgen, maar die niettemin direct al resulteert in het houden van gezamen lijke vergaderingen elk kwartaal door de colleges van B. en W. der beide steden. De eerste van deze bijeenkomsten is reeds gehouden. Voorts is besloten de structuurplannen van beide steden ge heel op elkaar af te stemmen. De twee gemeentebesturen willen met deze samenwerking bereiken, dat diverse voorzieningen, welke in de toekomst no dig zijn om Vlissingen en Middelburg de rol te doen spelen, die aan beide steden in het „nieuwe westen" is toegedacht, inderdaad getroffen kunnen worden. Dronken student hanteerde auto als tank 14 DAGEN ONVOORWAARDELIJK GEËIST (Van onze Haagse redactie) De officier van Justitie bij de Haagse politierechter heeft hoger beroep aange tekend tegen een vonnis van de politie rechter van 6 oktober j.l., waarbij een 29-jarige Voorburgse student in de rechten, studerende aan de Leidse uni versiteit, slechts tot een voorwaardelijke straf van veertien dagen werd veroor deeld <en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid) terzake van een zeer ernstig geval van dronkenschap achter het stuur. De procureur-generaal by het Haagse Gerechtshof, waarvoor deze zaak van morgen diende, meende dat zijn ambt genoot bij de politierechter terecht ho ger beroep had aangetekend. „Het ls regel om autorijden onder drankinvloed met onvoorwaardelijke gevangenisstraf te honoreren, zelfs de lichte gevallen. En hier betreft het een ernstig geval", aldus de procureur-generaal, die de twee w-eken voorwaardelijk wenste te zien omgezet in veertien dagen onvoorwaar delijke gevangenisstraf. De tenlastegelegde gebeurtenissen ont lokten de president van het Gerechts hof zelfs de vraag, of verdachte soms gedurende zijn militaire diensttijd tank bestuurder geweest was In de nacht van zaterdag op zondag 21—22 juni van het vorige jaar was de student, na 9 borrels gedronken te heb ben. in zyn eigen Amerikaanse auto van Scheveningen naar Voorburg gereden. Op de Van Alkemadelaan te Den Haag botste de student tegen een geparkeerd staande wagen op. welke bijna geheel werd vernield. Ook zijn eigen auto werd zwaar beschadigd. Doch zonder te stop pen reed hij door. Al rijdende verloor hij verschillende stukken van zijn auto, waarbij ook zyn voorband, die bij de botsing ontploft was. In de bocht van het Willem Witsenplein ramde hij een benzinepomp. Weer reed hij door. De laatste flarden rubber van zijn kapotte band waren inmiddels van het wiel af gevlogen, zodat hy op een velg reed, ratelend en vonken sproeiend. In de Adelheidstraat werd de snel rij dende auto door een politieagent opge merkt, waarop prompt een achtervol ging per jeep werd ingezet. In de Wil- helminalaan te Voorburg stopte de stu dent uit eigen beweging. Vanmorgen vertelde de verdachte, die alle schade f4000.inmiddels heeft vergoed, de botsing met de auto op de Van Alkemadelaan niet bemerkt te hebben. De procureur-generaal meende dat dit onmogelijk was. De verdediger, mr. J. J. Koeleman, wees erop dat de verdachte, indien hy de gevangenis zou inmoeten, niet in de firma van zijn overleden va der zou worden opgenomen. Het te veel drinken weet pleiter aan moeilijkheden, waarin verdachte destijds verkeerd had. Pleiter vroeg een voorwaardelijke straf. Het Hof zal op 6 februari a.s. arrest wijzen. Koopvaardijvloot werd kleiner 54 zeeschepen opgelegd De koopvaardijvloot onder Nederland se vlag was op 1 januari 1959 als volgt samengesteld: passagiersschepen 34 met een inhoud van 400.463 brt.; vracht schepen met accommodatie voor 13 of meer passagiers 60, inhoud 343.213 brt. Overige vrachtschepen: 500 brt. en gro ter 389 schepen, inhoud 2.132.337 brt. Kleiner dan 500 brt. (kustvaartuigen) 950. inhoud 372 434 brt. Tankschepen 145 inhoud 1.297.077 brt. Alle cijfers over het aantal schepen per 1 januari j.l liggen lager dan een jaar tevoren. Het blijkt voorts dat op 1 januari j.l. 177 Nederlandse zeeschepen in aanbouw of op bestelling waren met een inhoud van 1.142.100 brt. Op 1 januari j.l. waren in ons land (niet voor reparatie) opgelegd 54 sche pen, Nederlandse zowel als vreemde vlaggen met een Inhoud van 314.500 brt. Hiervan waren 48 schepen voor droge lading en 6 tankers. 17 schepen waren onder Nederlandse en 37 onder buiten landse vlag. Bovendien waren op 3 de cember te Singapore opgelegd 37 Ne derlandse schepen met 67.752 brt, waar onder 8 tankera. „Ben jij Henk v. d. Leeuw?" Weggelopen en minuut na radiobericht gevonden (Van onze Haagse redactie) „Ben jtJ niet Henk van der Leeuw?" vroeg de heer A. H. van der Vlugt, toen hy vanochtend om kwart over acht zijn huls aan de Hoefkade te Den Haag ver liet aan een jongetje, dat juist zijn deur passeerde. „Ja, meneer", zei het ver blufte jongetje onmiddellijk. Hij kon ook niet weten, dat de meneer, die hem zo pardoes staande hield, nauwelijks een minuut tevoren via de radio zijn signa lement had gehoord, mèt het verzoek de 9-jarige Hendrikus, die gisteren van huis was weggelopen, zo spoedig moge lijk by de politie te brengen. De inspectrice van de kinderpolitie in Den Haag had vannacht, een telex bericht uitgegeven, waarin de verdwij ning van de knaap werd vermeld en de opsporing werd gevraagd. De heer Van der Vlugt zette de jeugdige vluchteling achter op zijn fiets en bracht hem naar een politiebureau. Een halfuur nadat zijn naam per radio door het gehele land was gegaan, hervond een toch wel opgeluchte Henkje zijn niet minder ver heugde ouders! Geen rakettenproeven op Texel Het stormachtige weer van de laatste dagen heeft belet, dat experts van het Nationaal Luchtvaartlaboratorium op Texel nabij de Cocksdorp, de voorgeno men raketproeven hebben kunnen hou den. Ook een aantal deskundigen van de Hollandse Signaal Apparatenfabriek uit Hengelo was met veel apparatuur naar Texel gekomen. Van maandag tot en met donderdag heeft de groep op rustiger weer gewacht. Gisteren is men onverrichterzake huiswaarts gekeerd Nasoetion: „Nieuw-Guinea moet terug!" De chef-staf van het Indonesische le- gei, luitenant-generaal A. H. Nasoetion heeft in een redevoering te Padang ver klaard, dat Indonesië zich in politiek, militair en economisch opzicht moet versterken om de terugkeer van Weste lijk Nieuw-Guinea naar Indonesië te be spoedigen. De generaal zette uiteen, dat het na tionale front voor de bevrijding van West-Irian in geheel Indonesië een campagne organiseert voor de terugkeer van dit gebied. De verdwenen f. 40.000 in beduimelde enveloppe Zoals wij elders in dit blad berichten is de brief met 40.000 gulden, die enige dagen geleden zoekraakte, weer terecht. Nader vernemen wij nog, dat deze 40 mille waren verpakt in een bedui melde enveloppe in een bundeltje oude tijdschriften, dat was geadresseerd aan de directeur van het postkantoor te Delft, de heer G. L. J. Laros. De adressering was met een kenne lijk verdraaide kinderhand geschreven. De dienstdoende postbeambte gaf het pak door aan de directeur, die bij ope ning de enveloppe met geld ontdekte. Aan de PTT-diensten is door de postale recherche absolute zwijgplicht opgelegd, zodat men ons deze mededelingen niet kon bevestigen. Evenmin de berichten, dat de envelop nog een briefje zou heb ben bevat, dat de afzender het aange tekende stuk bij de gewone post had aangetroffen en dat hij geen prijs stelde op de uitgeloofde beloning van 4000 gulden. VARIA De Engelse verzekeringsagent Jim Brom is voor ongeveer een cent eigenaar geworden van een baby- Austin 1938. Toen Jim langs het terrein van een autohandelaar in Barnsley liep. zag hij op de Austin een bord met het opschrift: „Te koop een kwart-penny". Jim bleef staan en zocht in zijn zakken naar een kwart-penny, een tamelijk zeldzaam muntstukje tegenwoordig. Hij vond er een en overhandigde het aan de handelaar en zonder veel verdere formaliteiten werd hij eigenaar van de auto. De hande laar, Allen Finley. legde later uit: „Ik had geen ruimte voor de auto en moest hem kwijt. Mechanisch is hij prima". Een voorbeeld hoe trouw een hond kan zijn en van hoeveel nut. De Laplander Utriainen kwam tijdens het omhakken van bomen onder een naar de verkeerde kant vallende boom terecht. Hij slaagde er niet in zich te bevrijden. Daarop bracht hij zijn hond aan het verstand om hulp te halen. Het trouwe dier rende een uur lang door het dikke pak sneeuw tot het bij een eenzame boerderij kwam. Daar bleef de hond net zo lang staan blaffen tot de bewoners achter hem aan liepen naar de plek waar Utriainen onder de boom lag. BEURSOVERZICHT Nieuwste staatslening vast Amsterdam, 23 januari. Voor de laatste officiële beursdag van deze week vond er. vooral bij de opening een zeer levendige handel plaats in de Staatsfondsenhoek. Hier werd voor de eerste maal de 4%% Staatslening 1959 verhandeld. De koers op 99deed een kwart procent agio. Dit viel, aldus de beurs, zeker niet tegen. De Staatslening groot f400 miljoen is een groot succes geworden en werd vijfmaal overtekend. De lening 1958 bleef vrijwel onveranderd evenals de overige Staatsfondsen. Direct na de Staatsobligaties moeten aandelen Kon. Olie genoemd worden. Ook hier was de handel weer zeer levendig bij sterk oplopende pry zen. Het buitenland waarvan vooral Parijs, was met flinke kooporders in de markt. Er werden op het Damrak in de olie-hoek grote zaken gedaan. Op vrijwel de hoogste prijs van de dag f 185,30 verwisselde een grote post aandelen van eigenaar De opening geschiedde op f 181,60. Aanhoudende vraag, waartegenover hoegenaamd geen verkooplimites stonden, was oorzaak, dat de koers snel opliep tot boven de f185. De slotkoers van de vorige dag was f 181. De aandelen noteerden ruim 3 gulden boven pariteit New York. In Amerika wordt een styging van het olie- verbruik voorspeld. Van de overiee in ternationale waarden waren Philips en AKU's lager. Vooral Philips had van aanbod te lijden en moest circa 4 punten ten opzichte van gisteren prijsgeven. AKU's verloren circa 3 punten. Unile vers werden gesteund door Duitsland. De certificaten werden vandaag voor het eerst officieel verhandeld op de beurzen van Hamburg. Berlijn, Frank fort. Dusseldorp, en München. De eer ste notering aldaar bedroeg 483 In Am sterdam liep de koers op van 477% tot 480, waardoor het fonds een koerswinst van circa 3 punten, vergeleken bij gis teren. boekte. KLM werd onveranderd geadviseerd. Scheepvaarten werden vrijwel ver waarloosd. In cultures konden Deli's zich vrij goed handhaven. HVA een drie tal punten in reactie. Amsterdam Rub bers en Senembah vrijwel onveranderd. Walvisvaart werd onveranderd op 90 geadviseerd, zodat de dividendverhoging van 5 op 6% in de koers van de aan delen reeds was verdisconteerd. Amster- damsche Bank werd een paar punten lager gesteld op het onveranderde divi dend van 12%. Ook de overige bank aandelen waren eerder iets luier. Pro longatie 3%. WISSELKOERSEN Amsterdam, 23 januari Londen 10.58%—10.58%: New York 3.76%—3.77%; Montreal 3.89%—3.89%; Parijs 76.82%—76.92%; Brussel 7.54%— 7.54%; Frankfort 9024%—9029%: Stock holm 72.85—72.90; Zürich 87.45%— 87.50%; Milaan 60.58%—60.63%Kopen hagen 54.62—54.67; Oslo 52.86%—52.91 Wenen 14.53%—14.54%Ankara 3.76% —3.77%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.2013.21%. Beurs van Amsterdam Vrijdag 23 januari ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% "rV Ned! '53 3% 93% 93%B Grootboek obl. 3% 8° Ned. '47 3% (3) 92A 92ft Ned. '51 3% 94%B 94% Ned. '53 (3%) 92% 92% Ned. '56 3% 92 Va «2% Ned. '48 3% 87% 87 Ned. '54 3% 89 Ned '55 I 3% 88% 88% Ned. '55 n 3%89% 89 Ned. 37 3 88% 88% Dollarlng '47 3 91% 92% Investeringscert. 3 96% 96% Ned. 62-64 3 96% 96%L Cert. NWS 2% 60% Indië '37 A 3 97% 97% Grootboek '46 3 88 Ned. W.B. 6% 111% 111% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 37 37 Nat. Handelsbank 152 149 Ned. Handelmy203 200% Amst. Rubber 96% 96% H.V.A150% 147% Java Cult26 25% Senembah128% 129% Vorstenlanden10% 10% AJC.U289% 286% Berkel's Patent (v.) 235 239 Calvé Delft cert440 440 Deli Mij .en (Ver.) 158.40 157.30 Kon Pap. v. Gelder 225% 220% Hoogovens eet 354% 352 Müller en Co. N. B 300 300% Ned. Kabelfabr340B 339 Philips 494% 490% Philips pref212 212% Unilever 476 477% Wilton Feyenoord 210 210 Biliton 2de r 202 218 Dordtse Olie gew. 685% 751% Kon. Petr. (f.20.—) 182 186.— idem (50 A f.20.-) 180.90 185.25 Holl. Amer. lijn 165% 166% Java China Paket 138 136% KLM121.50 121.20 Kon Ned. Stmv My 160% 161% Kon. Paket My 128% 127% Stoomvaart Mij Ned i 164 167 Nievelt Goudr eert 132 132 v. Ommeren eert. 246 246 Kon Rott Lloyd 150 147% Ned Scheepv Unie 141% 141% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 94Y4 93% idem '48 (3%) 94% 93% R'dam '52-1 (4%) 99 98% idem '37 I-HI (3%) 94% Idem *88-1 (3%) 93% 93% Bank N. G. '58 (5%) 105% 105% id. N. W. B. '52 (4%) 97% 9 m Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96 95% Premieleningen 99 89 90% A'dam '56 I 2% 89% 89% A'dam'56 II 2% 99 99 Eindhoven '54 2% 84% 84% Enschede '54 2% 85 85% Den Haag '52 I 2% 95 95 Idem H 2% 94% 94% R'dam '52 I 2% 92% 94% 98 109% 109% Utrecht '52 2% 96L 95% Z.-Holl. 1957 2% 107 107% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 397% 397 276 273 HJB.U. eert. 230 230 234% 234% Twentsche Bank 204% 205 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 288 Borneo Sum. H. Mij 52% 52% Ned. G. en Sp. fabr 265 265 Kon. Ned. Grofsm 128 128% Internatio 103 103 Rott. Droogdok Mij 585 593 Sikkens Lakfabr. '53 484 484 Tieleman en Dros 9% 9% Ned. MU. Walv.vrt 90 89% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 5% 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 31A 30H 8713 87% 66% 65% Bethlehem Steel 52% 51% 63% 63% General Motors 50% 50 102% 102% Republic Steel 73% 73% 84% 84% 35% Un States Steel 96 95% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK. 22/1 Edelmet. Kon. AA 62GB 65GB Pref w.a Idem 65 67 Electrolas B 318GB 325GB Holl Constructie 336 345GB Ing bur v Bouwnfjv 180L 182 ld. div 1958 175B Int. Kunststofl Ind 46% 46% Leidsche Wolsplnn 214 224 Ver Touwfabrleken 210 210 Wernlnk's Betonm 110% 110 Van Wijk Tetiel 65 66%GB Zaalberg 110 112% B

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7