DE GEMEENTE WIL DE MOLEN AAN KANAALWEG OVERNEMEN Fascinerende directie van Jean Martinon over Residentie-Orkest BULTHUIS Opruimingskoopjes GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL Kerkelijk Leven Onderhandelingen over aankoop met Gedeputeerde Staten gaande Rotterdammers brachten Honoré de Balzac's „Mereadet^ Biologische expeditie naar Turkije van Leidse studenten Richter Haaser ideaal in Mozart 97ste jaargang Vrijdag 23 januari 1959 Tweede blad no. 29652 Voor ondergang behoed! Zoals bekend hebben wij onlangs de andacht gevestigd op de slechte toe- tand, waarin de molen aan de Kanaal- eg verkeerd. Een publikatie, waarin et lid van de raad. dokter H. M. J. W. Kortmann, aanleiding vond zich met e volgende vragen tot het College van en W. te wendenI. Hebben B. en l kennis genomen van het artikel van onderdag 26 juni in het Leidsch Dag- lad waarin beschreven wordt hoezeer e molen aan de Kanaalweg met on- ergang bedreigd wordt? II. Zo ja, in- ien dit artikel op waarheid berust, zijn en W. dan niet van mening dat on- erwijld stappen gedaan moeten wor- en bij de Ged. Staten om dit slopings- roces te stuiten? III. Zijn B. en W. ereid de raad op de hoogte te houden an het resultaat van hun démarche bij ovengenoemd College en zijn zij ook 'et van mening, dat het aanbeveling rdient eveneens een onderzoek in te •ellen naar de toestand van de overige iiltuurmonumenten in Leiden, zodat ergelijke publikaties in de plaatselijke laden in de toekomst niet meer be oeven voor te komen? B. en W. hebben hierop thans het olgende geantwoord: I. Deze vraag be- atwoorden wij bevestigend. II. Door ons College worden met Ged. Staten der provincie Zuid-Holland onderhandelingen gevoerd inzake overname van de molen in eigendom der gemeente, alsmede omtrent res tauratie van de molen en het plaat sen van een afrastering daaromheen. Nu deze onderhandelingen langer lijken te duren dan wij hadden ver acht, menen wij goed te doen de be- atw oor ding der vragen niet langer uit stellen. Wij vertrouwen, dat Ged. Sta ll him standpunt omtrent het door ons allege aam hen overgelegde restauratie- lan thans binnenkort te onzer kennis uilen brengen. In verband met de aan- g van een rijwielpad langs de Kanaal- eg. welk werk door de provincie on- ings is uitgevoerd, is een afrastering ings de molen aangebracht. Deze is onvoldoende om vandalisme tegen gaan. Ook te dezer zake zijn wij dili- mt. III- Zodra het standpunt van Gede- uteerde Staten bekend is. zullen wij en voorstel inzake overname van de lolen in eigendom der gemeente en tot C. A. MULLER OVERLEDEN Te Berg en Dal bij Nijmegen is op 75- rige leeftijd overleden onze oud-stad- ïnoot, de heer C. A. Muller, oud-hoofd in de opleidingsschool voor de rijkspo- 'ie te Berg en Dal. De heer Muller erd in 1883 te Leiden geboren. Hij is :1e jaren inspecteur van politie in otterdam geweest. In 1939 nam hij als idanig ontslag en aanvaardde hij een inctie bij de Rotterdamse luchtbe- hermingsdienst. Na de oorlog werd hij oofd van de opleidingsschool der rijks- olitie. De crematie vond heden te Die- n plaats. - Maandagmiddag a.s. tussen half- cr en halfzes zal er ten huize van de er Leo J. Mens. Apothekersdijk 26b. legenheid zijn hem met zijn 80ste ver- lardag geluk te wensen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hendrik Johannes, zn van H. van As en Herruer, Anna Antonia, dr van W. P. n Boheemen en A. M. G. Mooren, Jo anna Maria, dr van J. Bekooy en M. •ocaar. Anita J., dr van J. H. van Heij- bgen en A. Groenewegen, Theodoras aria. zn van P. C. van Tellingen en A. Kamper, Jan Willem, zn van J. W- rabbe en C. Stokkel, Willem Hendrik, van I. de Feij en M. J. Ligtvoet. GETROUWD Veelenturf en M. R. A. van der laauw, B. Hoogkamer en A. N. Tlmmers, de Boer en J. de la Rie, L. van Gor- en C. Prevoo. J. van Muyen en W. lankenstein, K. W. Vilders en S. T. Ver- od. OVERLEDEN J. G. Wijnands, 63 jaar. man, C. J. 'beer, 7 Jaar, dochter, W. F. de Graaff, Jaar, man. restauratie van de molen bij de Ge meenteraad aanhangig maken. Nog meerdere restauraties Het onderzoek naar de toestand van cultuurmonumenten in deze gemeente vindt regelmatig voortgang. Het onder zoek naar de toestand van het Caecilia- gasthuis is voltooid. Plannen voor de restauratie daarvan zullen nader wor den uitgewerkt en aan de Raad worden voorgelegd. Een onderzoek naar de toe stand van de Arena van Den Burcht is gaande. Ook dit zal binnen afzienbare tijd tot een voorstel aan de Raad lei den. Restauratieplannen voor de Zijl poort en voor de Morspoort zijn gereed en op het ogenblik bij de Rijkscommis- Indien de onderhandelingen slagen, wordt deze molen eigendom van de gemeente en daarna gerestaureerd. Nog voordat het rijwielpad langs de Kanaalweg werd aangelegd, maakte onze fotograaf deze fraaie opname van toekomstig Leids molenbezit. (Foto L.D./Van Vliet) sie voor de Monumentenzorg in behan deling. Tenslotte beraadt ons College zich op het ogenblik omtrent een passende bestemming voor het v.m. Herenloge ment van het Burchtcomplex, zulks ter voorbereiding van de restauratie van het Herenlogement. Aan de restauratieplannen ten aan zien van niet-gemeentelijke objecten verlenen wij voorts onverminderd onze medewerking. Lezers schrijven Riool-ellende Langebrug en omgeving Op 12 mei 1958 heeft de Leidse raad zich bezig gehouden met bovengenoem de kwestie. Het resultaat was, dat na een bespreking van ruim twee uur met algemene stemmen een voorstel van de heren Woudstra - Van Iterson werd aangenomen, waarin B. en W. werden uitgenodigd om de raad - zo mogelijk binnen drie maanden - volledig in te lichten omtrent de alsnog te nemen maatregelen, ter afdoende verbetering van het „moderne" riool, dat in de plaats is gekomen van de oude over kluisde gracht. Bovendien zou een des kundige van buitenaf een onderzoek in stellen. De gedupeerden hebben tot op heden van deskundigen niets gemerkt. De schrikbarende en onhoudbare toestand bestaat nog steeds. Schade, moeite en zorgen blijven het deel van de slacht offers. Er bestaat geen enkele vorm van schadeloosstelling. Men zal zich toch wel kunnen ver plaatsen in de positie van deze mensen, of moet men zo iets eerst in eigen wo ning ondervinden? Nogmaals het riool is te klein en niet aangesloten op het centrale riolerings stelsel. Door de overdruk in het ge meenteriool spuit het water door de nor male huisaansluitingen naar binnen. De maand januari van het jaar 1959 is bijna voorbij. Is een termijn van mo gelijk drie maanden zo rekbaar? De gedupeerden doen wederom een dringend beroep op de instanties en de gemeenschap en wachten nu maar weer in gelatenheid af. Riool-gedupeerden van Langebrug en omgeving TENTOONSTELLING „INFORMELE KUNST" In samenwerking met het Leids Aca demisch Centrum en de senaatscom missie voor het Studium Generale, wordt van 26 januari tot en met 28 februari in het Academiegebouw een tentoonstel ling „Informele kunst" gehouden. Ter gelegenheid van deze tentoonstelling worden twee colleges gegeven voor het Goede nil voering voor K. en O. Voor een goed bezette Schouwburg bracht het Rotterdams Toneel gisteravond door bemiddeling van K. en O. een uiterlijk tot in de puntjes verzorgde voorstel ling van Honoré de Balzac's „Mercadet". De spelleiding was in handen van de Fransman Georges Vitaly, die zijn land aard niet verloochende en ons overrompelde met een zéér beweeglüke mise-en- scène en een razend snel, voor enkele spelers en meerdere toeschouwers soms iets té snel tempo. Het stuk speelt zich af in 1839, tenden. Een huwelijk van zijn dochter Julie huize van Mercadet, een speculant van J- *- grote allure. Het zit hem echter niet mee, ook al omdat zijn compagnon Go- deau er met de kas vandoor gegaan is, met als gevolg een voortdurende strijd met zijn talrijke schuldeisers, die hij steeds met beloften tracht zoet te hou- Sterke VLOERBEDEKKING. 100 cm. breed van 6.90, NU 4.50 Peau de Pêche GORDIJNSTOF. 120 cm. breed van 8.75 NU 4.98 DAMAST van 6.90 NU 3.75 SMYRNAKARPETTEN 170x230 115 200 x 300 198.— BOTERMARKT 23 Studium Generale op de dinsdagen 17 en 24 februari, 's morgens te 11.30 uur door mr. J. V. van der Meulen. Op de expositie zijn werken te zieti van de kunstenaars Armando, Kees van Bohemen, Hendrikse. Will Leeuwens, Cor de Nobel, Henk Peeters, Jan Schoon hoven en Fred Sieger. Voor Nederlandse collecties (Speciale berichtgeving) Het deelnemen in 1957 aan een werk kamp van de strandwerkgroep van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurhis- torie en de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging in Boulon- nais, in Frankrijk, heeft voor de jonge Drachter technische ambtenaar van ge meentewerken A. S. Tulp een expeditie van vier maanden naar Turkije tot ge volg. Hij en vijf studenten in de biolo gie te Den Haag en Leiden, de heren C. Swennen, P. Nijhoff, B. Hennipman, W. de Wilde en W. Vader, zullen op 16 maart met de Oriëntexpress uit Den Haag vertrekken met als bestemming Istan'boel. Daar zal inmiddels een vrachtauto per boot zijn gearriveerd. Zij zullen dwars door Turkije naar de zuid kust rijden naar Antalya. Langs de kust van de Middellandse Zee trekken zij dan naar Mersin om daar weer landinwaarts te gaan naar Trabzon aan de Zwarte Zee. Langs de noordkust gaat de tocht dan weer op Istanboel aan. Dat is dan het beginpunt voor de thuisreis, die ge heel met de auto door Griekenland, Joe- go-Slavië, Oostenrijk en Duitsland zal gaan. Er zullen dan 15.000 km onder de wielen van hun auto zijn doorgegaan. Het doel van deze tocht is het verzame len van planten en dieren en het maken van foto's voor de collecties van de verschillende musea in Nederland, waar mede reeds afspraken zijn gemaakt. De reden dat juist Turkije als reis doel gekozen werd, is gelegen in het feit, dat dit land in vele opzichten nog zo onbekend is. Dit vormde voor de jongelui de attractie om daar heen te trekken en bij te dragen tot meerdere biologische kennis van het oude sul tanaat. Financieel wordt de tocht moge lijk gemaakt door wetenschappelijke in stituten en fondsen (o.a. het Prins Bernhard Fonds» en de medewerking van de Turkse ambassade in Den Haag. Ondanks stylistische bezwaren: Geïnspireerde, betoverende Toverleerling In het werkelijk verrassend intensieve en warmgestemde Leidse muziekleven heeft nu ook de Franse dirigent Jean Martinon zijn plaats hecht gevonden! Martinon, eenmaal leerling in orkestdirectie van de beroemde Charles Münch, zal binnenkort optreden als leider van het Isrëlische Philharmonische Orkest te Tel Aviv. In Parijs en elders bezit hij allang grote faam, in Den Haag maakte hij reeds enkele jaren geleden een opmerkelijke entrée. De kennismaking met hem op dit derde K. en O.-concert der Meesterserie heeft niet teleurgesteld, integendeel! Een storm van geest drift is telkenmale over hem heen gegaan: men zal Martinon niet licht vergeten! Zijn spontane en elegante dirigeertrant, waarbij men als 't ware de ganse inhoud der muziek uit zijn gebaren kan aflezen is van een vurig-meeslepend élan, hetgeen totaal vergoedt, wat in stylistisch inzicht in de interpretatie wellicht soms minder of niet juist mocht zijn. Het is merkwaardig op te merken, hoe snel en frappant het Residentie-Orkest zich op hem heeft ingesteld: met zeld zame souplesse op zijn intenties rea geert. Daarbij ontwikkelt het orkest een doorzichtige, maar toch kernachtige, warme klank, vervuld tevens van sono riteit, opmerkelijk genuanceerd, zoals in het barokke Concerto Grosso No. 6 van Handel. Het is hier de plaats nog eens te me moreren over welk een voortreffelijke akoestiek voor muziek de Stadsgehoor zaal beschikt. Moest in Den Haag ten behoeve van het klavecimbel een elek trische geluidsversterker gebezigd wor den, daarvan was hier vanzelfsprekend geen sprake: de klank kwam op natuur lijke volkomen heldere wijze tot haar recht. Dit Concerto Grosso, met een uitne mend spelend concertino, bestaande uit Krebbers, mevrouw Adrienne de Smet en Zagwijn, vormde de reeds zo veelbe lovende inzet. Breed van opzet en uitwerking, met een Musette, waarin Martinon de tijd nam, om hét wel wat zwaar bezette or kest volkomen te laten uitzingen, zorgde hij in de beide uiterst -oortvarend ge nomen Allegri, voor de nodige con trastwerking. De pianist Hans Richter Haaser hoor de men reeds eerder. In Mozarts blijmoedig gestemd „Krö- nungskonzert", voor het eerst door hem in 1790 te Frankfort gespeeld ter gele genheid van de kroningsfeesten ter ere van Leopold II, heeft Richter Haaser zichzelf overtroffen. Een openbaring was dit in zuivere sfeer gehouden egale, volmaakt even wichtige en kristalheldere spelSalzburg leek voor ons open te gaan! Richter Haaser kent de eerlijkheid en de eenvoud: geen enkel opzettelijk virtuoos effect is er bij hem te bespeu ren. De techniek kent geen moeilijkhe den: alles verloopt even glad en losjes weg en tóch is er de noodzakelijke ver dieping. Deze pianist is een ideaal Ma- zartspecialist, bij wie dirigent en orkest zich na enige aarzeling, geheel wisten aan te passen. Ook dit pleit voor de di rigent, die zich in dienst van de Mozart wist te stellen, zoals Richter Haaser deze opvatte Dit spel voerde tot een triomf: men juichte de vianisb terecht geestdriftig toe; deze liet zijn partners daarin rij kelijk delen. Na de pauze Beethovens eerste sym fonie. Zelden hoorden wij deze zó spiritueel, blij en als door zonnestralen beschenen! Hier zou men Martinons' Beethoven- stijl stellig kunnen aanvechten. Doch deze lichtvoetige uitvoering bevatte zó veel muzikanteske charme, frisheid en levendige stuwkracht, dat men zich wel gewonnen móést geven. Temeer omdat het orkest sprankelend en met een opvallende accuratesse met Martinons' inzichten meeging. Men hoort slechts zelden zo'n speelse Beethoven, bevrijd van alle zwaarwichtigheid. Mar tinon kent daarvan het mysterieus ge heim en deed zijn gehoor ongeremd ge nieten. De hoogste troeven speelde de dirigent echter uit in Dukas' Scherzo „L'Ap- prenti Sorcier" (De toverleerling), het overbekende bezem- en waterverhaal, waarvan de illustratie subliem geachê- veerd tot stand kwam. Hier ontplooide Martinon al zijn mo gelijkheden rijkelijk, met een schittering aan orkestklank tot gevolg: fascinerend, welhaast obsederend, ook door de glan zende straling van het koper (trompet ten), wier bezwerende formule de hoog- gevoerde climax betekent. Martinon hanteerde deze orkestklank even grandioos als virtuoos. Men speelde geïnspireerd onder deze haast magisch stuwende leiding van een man, die zijn ware element gevonden had en het al- lesoverspoelende water bezwerend wist terug te dringen! Dit was waarlijk een formidabele pres tatie, waarin Martinon de volle kracht van zijn vermogens aan dit kleurenrijke palet schonk, waarin het orkest fan tastisch gedisciplineerd te werk ging en alle facetten en effecten der parti tuur magnifiek belichtte. Martinon mag er zich, gehoord de enorme büval, overtuigd van weten, dat men hem hier graag nog eens terug zal zien! Er zijn niet veel gastdirigenten, die zo spoedig zulk een sterk contact met een orkest vinden. Martinon is het perfect gelukt! K. en O., dat talloze liefhebbers voor dit concert wegens plaatsgebrek moest afwijzen, komt de volle eer toe, hem hier geïntroduceerd te hebben. J. C. Stafleu 40 jaar bij de N.R.M. Sinds 1940 in de directie opgenomen Donderdag 29 januari is het veertig jaar geleden, dat de heer J. C. Stafleu, sinds 1940 oudste directeur van de N.V. Ned. Rotogravure Maatschappij, bij deze N.V. in dienst trad. De heer Stafleu, die vrijwel de gehele ontwikkeling van dit bedrijf, dat vijf jaar voor zijn komst werd opgericht, C. STAFLEU heeft medegemaakt en daaraan zijn grote energie heeft gegeven, ontving vooraf bij de N.V. A. W. Sjjthoff een op leiding in de uitgeverij. Zijn liefde voor dit vak heeft hij nimmer verloochend, ook in zijn huidige functie heeft hij een thans bloeiende afdeling „Uitgeverij pe riodieken" tot ontwikkeling gebracht. Indertijd heeft de oprichter van de NJIJM. de heer A. W. Frentzen, de heer met de grondbezitter de la Brive moet uitkomst brengen, maar deze blijkt al even insolvent te zijn als hij zelf. Julie is trouwens verliefd op haar vaders klerk Minard, die behalve een liefheb bend hart ook nog dertig duizend franken ter beschikking stelt. Mercadet weigert het geld, doch accepteert de schoon zoon. Eerst de terugkeer van Godeau, die kennelijk op zeer gelukkige wijze met „de kas" gemanipuleerd heeft, brengt de financiële opluchting en blijde ontkno ping. De Balzac, die als zovelen nog niet als zodanig erkende en gehonoreerde kun stenaars doorlopend achtervolgd werd door zijn schuldeisers, heeft in „Mer cadet" ongetwijfeld zijn eigen belevenis sen willen afschilderen. Dit houdt in, dat de geniale uitvluchten, de met het vuur der waarachtige overtuiging door drongen beloften Mercadet in de mond worden gegeven door de noodzakelijk heid. als de enige mogelijkheid om niet onder te gaan. Met alle bewondering voor de fabelachtige techniek, waarmede Bob de Lange Mercadet speelde, met alle waardering voor de wijze, waarop hij de hoofdfiguur humoristisch be lichtte, bleven wij verstoken van het gevoel, dat Mercadet deze dingen niet voor zijn plezier deed. Van zijn medespelers noemen wij Henny Orri, die ons een naar mijn smaak iets te gedecideerde mevrouw Mercadet te aanschouwen gaf. Thera Verheugen, die haar dochter Julie lief tallig en onbevangen speelde, en Trees van Donck, die het keukenmeisje Vir- ginie met grote levendigheid en radheid van tong ten tonele bracht. Hans Croi- set was als de klerk Minard een sym pathieke en trouwhartige verschijning en Ton v. Duinhoven maakte van de la Brive een zwierig en zelfverzekerd type. De drie schuldeisers en Verdelin, van Peter Holland, Onno Molenkamp. Wim Grelinger en Adolf Rij kens, waren in stem en gebaar nogal nadrukkelijk. Het fraaie decor en de zeer smaak volle kostuums werden ontworpen door Hans van Norden. De vlotte en goede vertaling was van Max Nord. B. H. NED. HERV. KERK Beroepen te Oosterwolde (Geld.) P. J. F. Lamens te Kamerik te Workum (toez.) J. W. van der Helde te Ooster- Nijkerk. Bedankt voor Eist (U.) (toez.) J. C. Schuurman te Bleskensgraaf voor Ommen A. J. de Jong te Schevenlngen. GEREF. KERKEN Beroepen te Beverwijk (2de pred. pl.) J. Ykema te 2de Exloërmond. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Bedankt voor Leerdam (als miss. predi kant voor Nleuw-Gulnea) P. Klngma te Noordbergum. GENERALE SYNODE NED. HERV. KERK Belangrijke agenda De generale synode der Ned. Herv. Kerk zal van 911 februari in „Woud- schoten" te Zeist bijeenkomen. Zij zal zich allereerst bezighouden met de verkiezing van een praeses voor het nieuwe zittingsjaar en van een assessor er. verder met de behandeling van rap porten over de gebedsgenezing, over de dooppraktijk, over kerk en sport en over het kansspel. Op de omvangrijke agenda staat ver der om. de benoeming van een kerke lijk hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen in de vacature van prof. di. Th. L. Haitjema. In de najaarssyno de van 1958 werd in deze vacature be noemd dr. L. M. de Jong, conrector van het Theologisch Seminarium der N. H. Kerk. Deze heeft echter de benoeming niet aanvaard. GODSDIENST IN RUSLAND Op een van de voorlichtingsbijeen komsten, in Parijs georganiseerd ter ge legenheid van de week voor de eenheid van de 'kerk, heeft de Ruslandkenner pater Le Guillou verklaard, dat de Russische Orthodoxe Kerk nog steeds diepe wortels heeft in het Russische volk. Ondanks veertig jaar van vervol ging zijn er op het ogenblik nog 20.000 orthodoxe parochies in Rusland, die worden bediend door circa 35.000 pries ters of andere geestelijken. Hij schatte het aantal gelovigen op ongeveer veer tig miljoen. DS. J. C. J. KUIPER NEEMT AFSCHEID VAN BOND VOOR GEREF. JEUGDORGANISATIE Ds. J. C. Kuiper, gereformeerd predi kant te 's-Gravenhage, zal aftreden als voorzitter van de Bond voor Gerefor meerde Jeugdorganisatie. Op de komen de jaarvergadering, die 4 april te Utrecht zal worden gehouden, zal hij zich niet herkiesbaar stellen maar af scheid nemen van de bond met een toespraak getiteld: „Leer hen blij zijn". Stafleu aangetrokken voor dit bedrijf, waarna hij al spoedig behoorde tot één van de naaste medewerkers van de toen malige directeur, de heer L. Levisson. In de loop van deze veertig jaar is het bedrijf, dat aanvankelijk met circa 10 mensen begon, mede dank zij de leiding van de a.s. jubilaris, uitgegroeid tot een onderneming, waarin thans ruim 400 personen werkzaam zijn. De heer Stafeu, die ook veel aandacht geschonken heeft aan het voorbereiden en tot stand brengen van vele belang rijke exportopdrachten, zag zijn werken in 1938 beloond met zijn benoeming tot adjunct-directeur, terwijl hij eind 1940 tot directeur werd benoemd. Van zijn vele nevenfuncties noemen wij die van lid van het bestuur van de Sectie Rasterdiepdruk in de Federatie der Werkgeversorganisatiën in het Boek- drukkersbedrijf, lid van de Centrale Commissie voor het Boekdrukkers- en Rasterdiepdrukbedrijf, lid van de On derhandelingscommissie voor de C A O. in de Grafische Bedrijven en lid van het bestuur van de Stichting Grafisch Export-Centrum. Ter gelegenheid van dit jubileum zal de heer Stafleu donderdag a.s. van 45.30 uur in de Taveerne „De Beuken hof" te Oegstgeest recipiëren.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3