VOOR OOST-DUITSLAND THANS 60.000 SPIONNEN WERKZAAM WEERBERICHT ADENAUER EN DE BONDSDAG HEKELEN ANTI - SEMITISME Russisch - Scandinavisch contact in Leningrad en Kopenhagen Uitstel voor KLM Grootste centrale van Europa 97ste jaargang VRIJDAG 23 JANUARI 1959 No. 29652 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57059 Telefoon Directie en Administratie: 35041; Redactie 21507 EX - SPIONA GELEIDER ONTHULT (Van onze correspondent te Bonn) De 42-jarige vroegere plaatsvervangende chef van de Oostduitse militaire spionage-organisatie, overste Siegfried Dombrowski, is onlangs naar West-Duitsland gevlucht. Gisteren verklaarde hij op een persconferentie te Bonn, dat Oost-Duitsland niet minder dan 60.000 agenten indienst heeft. De Oostberlijnse spionagecentrale is zijns inziens de grootste in geheel Europa. Russische adviseurs Dombrowski werd gepresenteerd door de anti-communistische orga nisatie de Volksbond voor Vrede en Vrijheid. Hij deelde mee, dat van de 60.000 Oostduitse spionnen er circa 12.000 werkzaam zijn in Westeuro- pese landen, gelegen tussen Portu gal en Noorwegen, waaronder uiter aard de Bondsrepubliek. Overigens uitte Dombrowski zich niet zeer con creet. Wel noemde hij de drie belangrijkste Oostduitse spionage-afdelingen. Het zijn het ministerie voor Staatsveiligheid te Oost-Berlijn met 13.000 vaste medewer kers, een organisatie in het ministerie van Defensie en een afdeling in het ministerie van Binnenlandse Zaken. Russische adviseurs, die in feite het ge heel controleren, zijn aan al deze afde lingen toegevoegd. Over geld heeft geen van de organisaties te klagen: het vloeit rijkelijk uit de Oostduitse staatskas toe. Interessant was overigens wel wat Dom browski vertelde over het aanwerven van agenten in West-Duitsland. Men begint met Oostduitsers, die familiele den in West-Duitsland hebben, aan een censuur van hun post te onderwerpen. Vervolgens worden zij gedwongen hun Westduitse familieleden uit te nodigen een bezoek aan communistisch Oost- Duitsland te brengen. Tijdens hun ver blijf in Oost-Duitsland worden de West duitse bezoekers dan tot spionage-werk- zaamheden gedwongen, weigeren zij, dan wordt hun verteld, dat hun Oostduitse familieleden dan wel eens grote moei lijkheden zouden kunnen krijgen. Opgeleid te Meskou Dombrowski is een oude communist. Hij bleek gisteren een magere man te zijn, die sprak in een gemoedelijk ty pisch Oostduitse ambtenarentaal. Hij bediende zich tenminste van een reeks uitdrukkingen uit het communistische jargon. Dombrowski was op zijn ze ventiende jaar al communist, zat van 1937 tot 1944 ondermeer in het concen tratiekamp Buchenwald en kreeg na de oorlog een opleiding in Rusland. Te Moskou leidde men hem op in vele ge heimen der communistische 6pionage- kunst. Men meent, dat hij al een paar maan den met zijn gezin in het Westen ver toeft en dat hij een lijst met agenten namen uit het Oosten heeft meegeno- Overstromingsgebied in V.S. ook nog door koude geplaagd Het leed van duizenden daklozen in de overstromingsgebieden van de Ame rikaanse staten Ohio, Kentuck-, Penn sylvania en Indiana is gisteren nog ver groot door een koude golf uit het westen. De overstomingen hebben reeds 63 men senlevens geëist. De reddingsploegen worden ernstig gehinderd door de ijs koude wind, die over de overstroomde gebieden langs de rivieren waait. In Ohio heeft de vorst ertoe geleid, dat het water zakt. Er zijn duizenden geëvacueerden teruggegaan naar hun woningen, maar er zijn ook duizenden, die nog in noodonderkomens verblijven. In Pennsylvania hebben staalfabrieken en kolenmijnen veel hinder van de over stromingen. Ook in oostelijke staten deden zich ernstige overstromingen voor, die dui zenden mensen noodzaakten hun huizen te verlaten. Er is reeds voor miljoenen dollar schade aangericht. In een mijn te Pittson in Pennsylva nia zijn door het binnendringen van overstromingswater drie personen ver dronken en veertig tot vijf en veertig van de buitenwereld afgesloten. Later konden twintig mijnwerkers worden ge red. Hedenochtend konden ook de laat ste twaalf ingeslotenen bevrijd worden. Om het vriespunt De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust aanvankelijk nog krachtige wind tussen west en zuid. Vannacht temperaturen om het vriespunt en hier en daar mist. Morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 24 JANUARI Zon op: 8.33 uur; onder: 17.12 uur. Maan op: 17.23 uur; onder: 7.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.04 en 15.17 u. Laagwater te 11.10 en 23.27 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pag. men. Vast zou staan, dat zijn verklarin gen er toe hebben geleid, dat in het Westduitse ministerie yan Defensie en kele arrestaties konden worden verricht van lieden, die voor de Oostduitsers ais agent zouden hebben gewerkt. Overigens doet zich het merkwaardige feit voor, dat Dombrowski, die reeds uitgebreide gesprekken heeft gehad met dc Amerikaanse. Britse, Franse en Westduitse geheime diensten, nog steeds niet in contact is gebracht met de offi cier van Justitie van het hoogste West duitse Gerechtshof te Karlsruhe. In de Westduitse pers toonde men zich heden morgen nogal huiverig voor deze man. Dombrowski mag uit vrees voor vervol ging naar het Westen zyn gevlucht, hij was toch maar, zo zegt men hier, de op een na hoogste man van een spionage- organisatie, die hijzelf gisteren karakte riseerde als brutaal en niets- en nie- mand-ontziend. Bondskanselier ontzenuwt alle verwijten, ook in de affaires - Kilb en - Strack Geen justitiële crisis (Van onze correspondent in Bonn) Tjjdens het grote justitie-debat in de Bondsdag te Bonn hebben gisteren zo wel Bondskanselier Adenauer als de oppositie-partijen ten scherpste de reeks gevallen van anti-semitisme veroordeeld, die de laatste tijd in West-Duitsland aan het licht zijn getreden. De regering, aldus Adenauer, betreurt ten zeerste wat er is geschied; het betekent een groot onrecht aan de Duitse staatsburgers van het joodse geloof en een schade aan het Duitse aanzien in het buitenland. Van de zijde van de twee oppositie partijen de S.P.D. en de liberale F.D.P. stelde men, dat de gevallen, die de laatste tijd door diverse rechtbanken zijn be handeld, symptomatisch zijn voor de in zekere Westduitse kringen heersende geest. Zij meenden, dat door deze anti semitische, nazistische geest de vrijheid en de democratie in het algemeen be dreigd kunnen worden en zij klaagden de Bondsregering aan, dat deze volgens hen niets gedaan heeft om schoon schip te maken, bijv. in kringen van rechters, die reeds in het nazi-tijdperk hoog te paard zouden hebben gezeten. Zij ver wezen ten deze naar de rechter in het anti-semitische Hamburgse geval-Nie- land, die zelf vóór 1945 anti-semitische artikelen heeft geschreven. Het verleden, aldus de socialist Arndt, is nog niet overwonnen: hij kantte zich fel tegen ziens ook in de regering heerst om een streep onder dat verleden te zetten. Even fel trok de oppositie van leer inzake de reeks gevallen van corruptie, die de laatste tijd in West-Duitsland in de openbaarheid zijn gekomen. Men haalde het geval-Kilb op, de man die eens medewerker van Adenauer was en in die functie zich rijkelijk heeft voor zien van auto's. Men viel de regering voorts aan over het geval-Strack,' een hoge ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken, die door niet min der hoge functionarissen als prof. Von Hallstein, thans president van de Com missie van de Europese Economische Gemeenschap, Blankenhorn, Westduits ambassadeur in Parijs, en diens voor ganger Von Maltzan op een zijspoor in zijn loopbaan zou zijn gerangeerd. Ter wijl Adenauer gisteren deze drie hoge functionarissen de hand boven het hoofd hield, zo luidde het verwijt van de oppo sitie, daar kon er geen goed woord af voor de man, die door dit drietal zou zyn gedupeerd. Men verweet Adenauer voorts, dat hij zowel in het geval-Kilb als bij Strack in het gerechtelijke on derzoek door allerlei verklaringen had ingegrepen. Maar de Bondskanselier wist alle verwijten, die hem naar het hoofd werden geslingerd, op zijn bekende wijze zo niet te ontzenuwen dan toch te ba gatelliseren. De veroordeling door Ade nauer van alle anti-semitische uitingen van de laatste tijd en de verdediging een bepaalde mentaliteit, die zijns in-door de minister van Justitie Schaffer Verdwenen brief met f. 40.000.— terecht De brief, waarin een Amsterdamse bank 40.000 grilden heeft verzonden aan een bijkantoor in Delft en die spoorloos verdween, is gisteren gevonden, aldus meldt de voorlichtingsdienst van de PTT. Men kon echter hangende het onderzoek geen nadere mededelingen doen. Griep in Koninklijk gezin Z.K.H. Prins Bernhard en H.K.H. Prinses Irene zullen beiden enkele da gen het bed moeten houden. Zij hebben griep. van het vertrouwen, dat men ook thans nog in de gemiddelde Duitse rechter heeft, waren sterke punten voor de re gering in het debat. In het algemeen kan men zeggen, dat zowel Adenauer als de oppositie gisteren van mening waren, dat de Westduitse Justitie in grote lynen geen verwijten kunnen worden gemaakt en dat er geen sprake is van een justitiële crisis in de Bondsrepubliek, ondanks enige verdachte en betreurenswaardige gevallen. Duide lijk werd evenzeer, dat het haast een onmogelijkheid is het nazi-verleden weg te stoppen. Het ligt, zo zei een commen tator gisteravond, voor de deur van de Justitie en die moet het opruimen. Lichte t.b.c. op school te Neetle Veertig leerlingen besmet Bij 40 leerlingen van de openbare streekschool voor ULO te Neede, waar 180 leerlingen uit Neede, Eiber- gen en Rekken schoolgaan, zijn pri maire besmettingsverschijnselen ge vonden van tuberculose. De direc teur van het districts-consultatie- bureau te Zutphen, dr. A. van Daan heeft echter verzekerd dat het alle maal lichte gevallen zijn, waarvan geen ernstige gevolgen te verwach ten zijn. Het ligt in het voornemen alle besmet gebleken kinderen in een sa natorium, vermoedelijk „Almen", op te nemen. Ze zouden dan nog enig onderwijs kunnen ontvangen gedu rende de verpleegtijd. De kinderen zijn besmet door één leerling, uit de derde klas. De tbc-ver- schynselen traden aan het licht toen de schoolarts bij een periodiek onderzoek by verscheidene kinderen een positieve reactie op tbc ontdekte. Samen met de schoolarts stelde dr. Van Daan daarop een uitgebreid onderzoek in, waarbij ook het onderwijzend personeel en de werk sters werden betrokken, doch bij de vol wassenen werden geen tbc-verschijnse len geconstateerd. Bij deze doorlichting die te Zutphen geschiedde, bleek dat 40 leerlingen waren besmet. In afwachting van eventuele sanato- riumverpleging is aan de ouders van de besmette kinderen gevraagd de leerlin gen niet meer per fiets naar school te sturen, maar per bus teneinde nadelige vermoeienis te voorkomen. De ouders van niet-besmette kinderen zullen schriftelijke richtlijnen voor ae levenswijze van hun kroost gedurende zes weken ontvangen. De school wordt niet gesloten en de lessen gaan gewoon door. Ook acht men een algemeen bevolkingsonderzoek in Neede niet onmiddellijk noodzakelijk. Doch daar dit onderzoek toch tijdens de a.s. zomer gehouden zou worden, be staan er, zo heeft dr. Daan medege deeld, geen bezwaren tegen dit onder zoek enige maanden te vervroegen. Het dooiwaterdat door Duitse riviertjes naar de omgeving van Meppel wordt afgevoerd, en de zuidwester storm, die verhinderde dit overtollige water te lozen, heb ben geleid tot wateroverlast in de kop van Overijssel. Deze luchtop name van ANP-Foto van een streek ten westen van Meppel doet denken aan de gevolgen van de stormramp in zuidwest Nederland, maar gelukkig zijn de gevolgen van de huidige overstroming heel wat minder ernstig. Dr. Linthorst Homan uit commissie loterijwezen Bij beschikking van de minister van Justitie is aan dr. J. Linthorst Homan, voorzitter van het Nederlands Olym pisch Comité te Brussel, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de commissie Loterijwezen. Onder auspiciën van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap is in het Concertgebouw te Amster dam een huldigingsbijeenkomst ge houden voor Sir Vivian Fuchs, de man. die als eerste dwars door het Zuidpoolgebied trok. Tijdens de pauze werden de poolreiziger en zijn echtgenote voorgesteld aan Koningin Juliana. Kroesjtsjef en Kekkonen hadden gesprek Vice-premier Mikojan deed in Kopenhagen een felle aanval op Westduitse politiek Gisteren hebben twee Russische staatslieden gesprekken gehad met Scandina vische politici: premier Kroesjtsjef in Leningrad met de president van Finland Kekkonen, die een onofficieel bezoek aan de stad brengt, en vice-premier Mikojan in Kopenhagen met de Deense premier Hansen. Volgens Tass bespraken Kroesjtsjef en Kekkonen de betrekkingen tnssen beide landen en enige internationale problemen. De Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, en de minister van Buitenlandse Handel, Patolitsjef, woonden het overleg bij. Zoals bekend is de handel van Finland met de Sovjet-Unie een belangrijk vraagstuk, dat zyn invloed uitstraalt op politiek gebied. Ook de Finse minister van Handel, Karajalainen, bevond zich by de besprekingen. Vanochtend om half elf vertrok Mikojan met een straalvliegtuig van de Rus sische luchtvaartmaatschappij Aeroflot uit de Deense hoofdstad naar Moskou. Het onderhond, dat hy gisteren met Hansen had, dnorde een uur. Daarbij was ook de Deense minister van Buitenlandse Handel, Krag, tegenwoordig. „Positie van Berlijn is bedreiging voor de vrede" Mikojan sprak zich gisteren in Kopen hagen uit voor een niet-aanvalsverdrag en andere maatregelen ter verzekering van de wereldvrede. Het grootste deel van zijn rede, ge houden voor de „Vereniging voor samen werking tussen Denemarken en de Sovjet-Unie", wijdde hij aan het z.i. schadelijke feit, dat Duitsland nog steeds verdeeld is. In dit verband deed hij een felle aanval op West-Duitsland, dat volgens hem gevaarlijker wordt naar mate het sterker wordt. „Naar onze mening", aldus de Russi sche leider, „zou het het beste zijn om zowel de verdragsorganisatie van War schau als de NAVO te ontbinden. Dit is echter thans niet mogelijk, laten we daarom een niet-aanvalsverdrag sluiten en andere maatregelen nemen om de vrede te waarborgen. Wij zeggen dit niet uit zwakte. We hebben laten zien hoe wij kunnen strijden. Wij menen echter dat oorlog iets vreselijks is, een cata strofe". Over Duitsland zei Mikojan, dat de Bondsrepubliek niet zozeer de eenwor ding van Duitsland wenst als wel Oost- Duitsland wil opslokken. Omdat zij daar Engeland heeft zijn besluit om de KLM-diensten op Singapore van een maal per week te beper ken, een maand uitgesteld, zo heeft het Foreign Office vandaag mee gedeeld. Volgens de bekendmaking is deze beslissing genomen met het oog op het komende bezoek van minister Luns aan Londen (zon dag a.s.). Het uitstel geldt voor de periode van 31 januari tot 28 februari. Minister Luns zal maandag een on derhoud hebben met zyn Britse ambt genoot, Selwyn Lloyd. Dinsdag ontmoet hy de Britse premier, Macmillan. Volgens Nederlandse kringen in Lon den heeft de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, Sir Frederick Hoyer Millar, gisteren onze ambassadeur baron Bentinck op de hoogte gesteld van het besluit tot uitstel na diens ondernomen stappen tegen het Britse besluit. Desgevraagd deelt men ons van de zyde van de EXM mee dat men daar met belangstelling kennis neemt van dit bericht. Met het geven van commen taar geeft de KLM er echter de voor keur aan te wachten tot de resultaten bekend zullen zyn van het komende ge sprek tussen minister Luns en de Britse minister van Buitenlandse Zaken. nu nog niet sterk genoeg voor is, verzet zy zich tegen het sluiten van een vre desverdrag, aldus Mikojan. De positie van Berlijn noemde hy een bedreiging van de wereldvrede. Dat er na de tweede wereldoorlog een einde kwam aan de vriendschap tussen de lan den, die Duitsland hadden bestreden, weet Mikojan aan de machtspolitiek van de V.S. De Sovjet-Unie had volgens hem, ondanks haar prestaties op het gebied van de kernbewapening en de ruimtevaart, nooit een dergelijke poli tiek gevolgd. De Russische vice-premier betreurde het, dat Denemarken niet evenals Zwe den neutraal was gebleven, maar lid van de NAVO was geworden. Op zijn Amerikaanse reis had Mikojan de indruk gekregen, dat de meeste Ame rikanen een einde willen zien aan de koude oorlog. Dit gold echter niet „het departement van Buitenlandse Zaken, dat voor de voortduring van de koude oorlog verantwoordelijk is." Mikojan zei van oordeel te zyn, dat internationale sfeer bevorderlijk is voor de vrede. De moeilijkheid is echter, dat de „regeringen, als het op het bespre ken van concrete kwesties aankomt, niet bereid zijn hun eenmaal ingenomen standpunten op te geven". De vice-premier sprak een klein uur, met inbegrip van de vertaling. Zyn uit spraken over de vredeswil van Rusland en het Russische verzet tegen de NAVO werden luid toegejuicht door grote groe pen van zijn gehoor, dat voor een groot deel bestond uit leden der Deense com munistische partij. De organisators van de bijeenkomst hadden een volle zaal verwacht, maar er waren zeker twee honderd plaatsen onbezet. Drie wedstrijden uit toto programma geschrapt Het toto-programma van de KNVB telt voor zondag a.s. slechts 12 wedstrij den. De ontmoetingen Sportclub En schede—NOAD, ElinkwykPSV en VSV Helmond alle reeds op 11 januari J.l. gespeeld werden namelijk ge schrapt en zullen dus niet van invloed zyn op de toto-uitslag. De reden is, dat de .nieuwe" toto (ge baseerd op de vergunning van de minis ter van Justitie) geen betrekking mag hebben op de wedstrijden, die voor het a.s. weekeinde gespeeld zyn. Van de zijde van de politie werd daarop de aan dacht gevestigd. Begrafenis Else Mauhs Het stoffelijk overschot van mevrouw Else Mauhs is vanaf vandaag opge baard in de rouwkamers aan de P. C. Hooftstraat 181183, te Amsterdam. De teraardebestelling geschiedt maan dag as. om 13 uur op de begraafplaats Zorgvliet aan de Amsteldijk, nadat eerst in de Stadsschouwburg van elf uur tot half twaalf in een chapelle arden te gelegenheid zal zijn tot défilé en af scheid nemen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1