Demping Trekvliet opgenomen in wegenschema Aan einde Korevaarstraat komt groot verkeersknooppunt NAAR 'T HART VAN DE STAD VRIJDAG 23 JANUAM 1958 De mannen van het wegenschema Een schema, dat getuigt van een vérziende blik en op de rea liteit is afgestemd, is het thans door B. en W. vrtfgegeven wegenschema. Hoewel nog geen vastomlijnd plan, zijn in dit schema de wegen aangegeven, waarlangs het toenemende ver keer, mede veroorzaakt door de nieuwe woongebieden, in goede banen kan worden geleid. Bo vendien zal de Sleutelstad, mede gelet op de plaats, welke het straks in de Leidse agglomera tie zal innemen, rekening moe ten houden met een verzor gingsgebied van circa 220.000 inwoners. Hiervan uitgaande heeft het college van B. en W. aan de directeur van Gemeente werken, ir. D. Y Lem, opge dragen een schema van hoofd-, gordel-, cityring- en binnen- cityring te projecteren, waarop in de komende jaren kan wor den voortgebouwd. Voor een be langrijk deel heeft ir. Lem deze opdracht gedelegeerd aan de stedebouwkundige dienst van zijn afdeling, welke thans onder leiding van ir. J. C. H. Drost, Leiden helpt aan een schema, waarmede het „uit de voeten kan". Teneinde in de noord-zuidver- binding een doorbraak naar het Levendaal te verkrijgen zullen ook enkele panden tussen de St.-joris- steeg en de Krauwelsteeg moeten verdwijnen. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat dit de eerste realisering van het thans inge diende wegenschema zal zijn. (Foto L.D./Van Vliet) WIJK MET WIJK VERBONDEN Gordelweg legt er de grondslag voor Niet alleen een volk, doch ook een stad bouwt aan haar toekomst en wat is daarbjj meer van belang, dat ook wjjk met wyk in verkeers technisch opzicht aanelkaar ver bonden zijn. De lokale invalswegen, waartoe de gordelweg de grondslag legt, vormen daartoe een geschikte gelegenheid. Het thans verschenen wegenschema opent hiervoor vele perspectieven. Vanaf deze gordelweg zijn de vol gende routes geprojecteerd: Chur chilllaan, Vijf Meilaan, Zoeterwoudse- weg, Tomatenstraat, Lammenschans- weg, de Sitterlaan, Burggravenlaan, weg door de Waard, Sumatrastraat, doortrekking naar „Merenwijk" en daarna afbuiging in westelijke richting naar de weg door de Kikkerpolder, Warmonderweg, doortrekking naar het Morskwartier (dr. Lely-viaduct, brug over de Rijn), Churchilllaan. Zolang de „Merenwijk" niet is ge bouwd volgt de gordelweg de Willem de Zwijgerlaan (Maredijkviaduct), weg door de Kikkerpolder. Deze gordelweg kan uitgebreid wor den gedaoht door aanhaking van de wijkverbdndóngswegen in de grote woonwijken, namelijk de doortrekking van de Vijf Meilaan naar de woon wijken bij Rijksweg 4b en voorts de wijkverbinding vanaf provinciale weg 5 door de nieuwe woonwijk bij Leider dorp via de nieuwe Leiderdorpse brug over de Rijn langs de zuidzijde van het Rijn- en Schiekanaal naar de Lammebrug, daarmede een verbinding tussen enerzijds de woonwijken bij Leiderdorp en anderzijds Leiden zuid west en Voorschoten (dorp) vormend. KANAALWEG ONTLASTEN VAN VERKEER Een route, die dient om de Kanaal- weg, welke moeiiyk verbreed kan worden^ in de toekomst te kunnen ontlasten, zodat de eertyds recrea tieve functie weer gedeeltelijk kan worden hersteld. Als wijkverbinding naar de toekom stige „Merenwijk" fungeert ook de doortrekking van de noord-zuid-ver- binding in noordelijke riahting. Locale invalswegen, tevens wijkverbindingen, zyn de Rijnsburger weg en de weg vanaf het industriegebied Grote Pol der naar de Sitterbrug. Deze weg kan tevens van groot belang worden voor de ontsluiting van het recreatieterrein, gelegen tussen Rijksweg 4a en Rijn en Schiekanaal. De verbinding woonwijk Leiden zuid-west naar het stadscentrum is gedacht langs Vijf Meilaan, Zoeter- woudseweg, Herenstraat, Koninginne- laan, Lammenschansweg. Ook is het mogelijk hiervoor de route via de Tomatenstraat te nemen. De Heren straat (tussen Koninginnelaan en Zoeterwoudsesingel) is een winkel straat, welke niet geschikt is om als verkeersweg te blijven fungeren. Voorts is een wijkverbinding gedacht van de Tuinstadwijk naar de cityring. Hiertoe is de gedempte Trekvliet na overbrugging van de Vliet in connectie gebracht met de Koninginnelaan. In eerste instantie kan hiervoor een deel van de 3 Octoberstraat worden benut. De realisatie van deze veohinding is afhankelijk van de mogelijkheid om de Trekvliet te kunnen dempen. Waar het wegschema tot stand kwam. In de tekenkamers van het Stadhuis zat men lange tijd ge' bogen over dit schema. Op de voorgrond: de directeur van Ge meentewerken, ir. D. Y. Lem (links) en de chef van de stede- bouwkundige afdeling, ir. J. C. H. Drost, zien toe bij het in kaart zetten van een verkeersweg. (Foto LJD./Van Vliet) City ring ontsluit gebied van 116 ha. komst van de onlangs gehouden tel ling van het scheepvaartverkeer door de Trekvliet zal uitwijzen in hoeverre demping van de Trekvliet mogelijk is. De zaak betreffende de vaarroute door of om de stad is in onderzoek. Hier over zal binnenkort een uitvoerige nota. speciaal over de financiële con sequenties, worden uitgebracht. Secundaire wegen door woonwijken De in dit. schema ontworpen ver keerswegen, welke grotendeels door de woonwijken lopen, bepalen de hoofd indeling van deze wijken en het stadscentrum. Zo is in Leiden-zuidwest een ring van wegen gevormd. Voorts is de Ter Haarkade in dit schema doorgetrokken naar de Haagweg. De Lage Morsweg verzorgt het contact .tussen een deel van het Morskwartier en de city. De Wassenaarseweg en de geprojecteerde doortrekking in Westelijke richting is straks van grote betekenis als speciale toevoersweg naar de in het Morskwar tier ontworpen uitbreiding van de Uni versiteit. NOORD—ZUID GERICHTE ROUTE Verder is via de binnenstad een nieuwe noord-zuid gerichte route ge vormd, namelijk: Zeemanlaan, Thor- beckestraat, Zoeterwoudse Singel, Veer- straat, Waardgracht (gedempt) en Oosthavenstraat. Deze verbinding heeft o.m. de belangrijke functie om het te saneren gedeelte van de binnen stad, gelegen tussen Zijlsingel en He rengracht, de voor deze sanering ab soluut noodzakelijke verkeersontsluiting te verschaffen. De brug over de Ha ven, gelegen in het verlengde van de Oosthavenstraat en welke ook als een vervanging voor de Kleine Havenbrug kan worden gezien, kan als vaste brug worden uitgevoerd als de vaart naar de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elek triciteit door de Zijlpoortsbrug wordt geleid en de Herenpoortsbrug vervalt en de doorgaande vaarroute door de verbrede Korte Vliet gaat. De Heren poortsbrug kan namelijk vervallen als de nieuwe brug in de noord-zuid-ver- binding over de Maresingel is gemaakt. Indien deze vaarverbinding via Zijl poortsbrug (welke ook vervangen moet worden) naar de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit tot stand komt, zou de nieuwe Verversbrug (in het verlengde van de Langegracht) als vaste brug uitgevoerd kunnen worden. Een en ander is momenteel in studie. Enkele ondergeschikte radiale ver keerswegen uit de woonwijken naar het stadscentrum zijn de volgende: de route: Trompstraat - Oosterkerkstraat - Ir. Driessenstraat; de route: De Laat de Kanterstraat - Zoeterwoudse Singel en voorts de Herenstraat, de Haagweg en de Kooilaan. Vooral ook voor de fietsers zijn deze radiale ver bindingen van betekenis. NAAR INDUSTRIE- EN RECREATIETERREIN Dat de van der Brandelerkade als verkeersweg is aangegeven staat in verband met de mogelijkheid om het lokale verkeer van het industrieterrein tonder andere woon-werkverkeer) naar de Lammenschansweg te voeren. Zéér druk verkeer kan hier evenwel niet worden verwacht. Deze weg is boven dien van belang als toegang; vanuit de binnenstad naar het recreatieterrein. kruisen om na sloop van enige vrft oude bebouwing (waaronder „Oud Hortuszicht") de Witte Singel en via de Jan van Houtkade de Korevaar- straat te bereiken. Om ten noorden van de Jan van Houtbrug een dulde- iyk rechthoekig kruispunt te verkrij gen en om het Levendaal. waarlangs zich ter weerszijden diverse zaken zullen gaan vestigen, te zijner tijd te kunnen ontlasten, ligt het voor de hand de bovengenoemde route vanaf de Jan van Houtkade hier moeten vele huizen verdwijnen door te trekken achter de bebouwing van het Plantsoen langs (saneringsge bied naar de Hoge Rijndijk. In tegenstelling met de bouw van een tunnel in de Lammenschansweg kan wellicht voorlopig voor de nieuw te maken spoorwegkruising nabij de Toussaintkade met een gelijkvloerse overgang worden volstaan, bewaakt met automatisch werkende halve slag bomen. Indien deze in het wegensche ma verwerkte suggestie wordt verwe zenlijkt. betekent dit, dat hierdoor het noordelijk deel van de woonwijk Lei den zuid-west een goede en recht streekse verbinding met de stad ver krijgt en voorts dat. ter ontlasting van de binnenstad, het doorgaande verkeer van het moeilijke traject Noordeinde- Breestraat naar deze verbinding wordt overgebracht. Vaarroute omleggen! Met het tracé van deze nieuwe in valsweg is het probleem van de door gaande vaarroute door de stad geïn troduceerd. Immers zal, nu diverse bruggen, gelegen in deze vaarroute, moeten worden gebouwd of verbe terd en voorts de Trekvliet voor de realisering van de cityring zal wor den gedempt, binnen afzienbare tijd een beslissing moeten worden ge nomen over de eventuele aanleg van een omleggingskanaal ter plaatse van de Korte Vliet. Indien dit kanaal zal moeten worden gerealiseerd is het in verband met de bouw van nieuwe bruggen in het we genschema noodzakelijk, dat de aanleg daarvan spoedig geschiedt. Door de demping van de Trekvliet wordt de verbinding van de Toussaintkade naar de Witte Singel op eenvoudige wijze mogelijk (voorlopig met duiker in de Trekvliet). Het openhouden van de Trekvliet met een beweegbare brug of een hoge vaste brug heeft grote be zwaren en zou bovendien de westelijke tak van de cityring doen vervallen. In dien de Korte Vliet niet zou worden verbreed en de Trekvliet wordt ge dempt zou het scheepvaartverkeer of een gedeelte daarvan door de Oude Vest geleid moeten worden, met alle belemmeringen voor land- en water verkeer tengevolge van de laaggelegen bruggen over de Oude Vest. De uit- Een levensader voor de Sleutelstad is de in het wegenschema ge projecteerde cityring. Een ring, welke gevormd wordt door de verbindingen van de kruispunten van de drie belangrijkste verkeers- routes door de Leidse agglomeratie (twee oost-west-verbindingen en één noord-zuid-verbinding) en de verbinding via de door ons Blad reeds gesuggereerde gedempte Trekvliet (Rijn en Schiekade) een brug over het Galgewater langs de Morssingel naar het Stationsplein. Deze ring omsluit een gebied van gemiddeld 1100 X 1050 m. (oppervlakte circa 116 ha.), waarin het overgrote deel van de stede lijke centrumfuncties zijn gelegen. De verkeerscapaciteit van deze cityring moet groot zijn, omdat hier het radiale en een gedeelte van het lokaal doorgaande verkeer tezamen komt. Het grote voordeel van een dergelijke ring, is volgens de ontwerpers van het wegenschema, gelegen in de mogelijkheid om het stadscentrum van lokaal en inter lokaal doorgaand verkeer te ontlasten. Het wordt voor het oplossen van de huidige verkeersmoeilijkheden dan ook van grote betekenis geacht om de aanleg van deze cityring zo snel mogelijk te realiseren en daarna in fasen te verbeteren. De noord-zuid-verbinding vereist twee doorbraken, n.l. ter plaatse van de Watersteeg-Sint Jorissteeg. Leven- daal-Korevaarstraat en van de Peli kaanstraat-nieuwe Pauwbrug-Huig straat. Het percentage slechte panden in deze doorbraken is hoog. zodat met deze doorbraak een woningsanering gepaard gaat. Lammenschansweg grote invalsweg Naarmate het verkeer toeneemt zal de cityring op de nauwe plaatsen ver wijd moeten worden. Hiervoor zullen stedebouwkundige maatregelen moe ten worden genomen, zoals b.v. ten aanzien van een verbreding van de Morssingel en de Witte Singel. Vooral de hoekpunten van de cityring bij het Stationsplein en bij de Jan van Hout- brug (Korevaarstraat) zullen in de toekomst (de Lammenschansweg wordt bij opheffing van de tram en een tunnel in de lijn Lelden-Utrecht een zeer belangrijke invalsweg) grote verkeersintensiteiten krijgen te ver werken. Een vergroting van het toekomstige verkeersknooppunt ten noorden van de Jan van Houtbrug (Korevaar straat) ls dan ook in de plannen op genomen. Aangezien de Hooigracht niet is te verbreden zonder grote kosten en ste debouwkundige offers, is in het wegen schema de mogelijkheid opengehouden voor het invoeren van éénrichtingsver keer (Middelstegracht als parallelweg). Nu de verkeersrelaties tussen de Leidse en Haagse agglomeratie in de toekomst in belangrijke mate zullen toenemen, zal de bestaande rijksweg 4 naar Wassenaar de toename van het verkeer straks niet meer kunnen ver werken. Evenmin is de weg door de Vlietstreek (LeidschendamVoorscho ten) daarvoor geschikt. De opbouw De reeds ten dele gesaneerde 4e Binnenvestgracht (achter het Plantsoen)Om het Levendaal t.z.t. te kunnen ontlasten komt hier een verkeersweg naar de Hoge Rijndijk, welke via het bij de Ko revaarstraat geprojecteerde ver keersplein en de straks verbrede jan van Houtkade, de Witte Sin gel, Toussaintkade en Churchill laan verbinding geeft met Leiden- zuid-west. (Foto L.D./Van Vliet) van het wegenschema van de Leidse agglomeratie maakt het daarom nood zakelijk om deze invalsweg naar de zuidzijde van de cityring te brengen om daarmede een goede verdeling van het inkomende verkeer naar de hoek punten van de cityring te verkrijgen. Van grote betekenis Ls deze invalsweg bovendien voor het lokale verkeer uit de nieuwe woonwijken naar het stads centrum. Oud-Hortuszicht verdwijnt Vanaf de aansluiting met rijksweg 4b kruist het tracé van deze invals weg de omhooggebrachte spoorbaan en sluit bij de Vink aan op de Haagweg, welke tot aan het kruispunt met de Churchilllaan zonder veel bezwaren verbreed kan worden. Vervolgens verlaat het tracé de Haagweg in de richting van de Tous saintkade en buigt daarna af om op het daarvoor meest geschikte punt de spoorbaan UtrechtAlphen te Universiteit krijgt „nieuw gezicht" Doelenkazerne ontruimen! In het ontwerp van dit wegenschema zal ook de Universiteit een „nieuw gezicht" krügen. Het universiteits- gebled momenteel nog slechte bereik baar via het Rapenburg, moet ook naar een andere kant „open komen te lig gen". Volgens de stedebouwkundigen is daarvoor het terrein van de Doelen kazerne, na verwijdering van de oude kazernes, zeer geschikt. Kazernes, wel ke naar de buitenkant van de stad een onderkomen moeten vinden. Indien dit geschiedt kan de Univer siteit, wat betreft de A-faculteiten, een belangrijke uitbreiding ondergaan. Zoals bekend is de uitbreiding van de B- faculteit in een andere richting (Oegstgeest) gezocht. Voorts zal de bebouwing langs de Nonnensteeg en de 5de Binnenvest gracht gesaneerd moeten worden ten behoeve van de nieuwe gebouwen. Om dit gebied voor het verkeer open te leg gen is vanaf de nieuwe brug over het Galgewater een vrijwel rechtstreekse verkeersweg langs de verbrede Rem- brandtstraat en ongeveer evenwijdig aan het Rapenburg via de Kaiserstraat naar de Witte Singel gevoerd. Deze verbinding schept zeer fraaie moge lijkheden om de universiteit langs deze route een „nieuw gezicht" te geven. Hier is voldoende ruimte voor parke ren, terwijl het hoofdgebouw van de Universiteit ook een toegang aan de westzijde kan verkrijgen. De Doelen- gracht en 5de Binnenvestgracht zijn in dit plan gedempt. GROENHAZEGRACHT NIET AANGETAST: De Groenhazegracht ls echter zijnde van stedebouwkundige waarde, bewaard gebleven. Door verbreding van de Nonnensteeg kan een goede verbin ding met het Rapenburg tot stand worden gebracht. Voorts wordt het universiteitsgebied nog via een nieuwe Paterbrug, de Witte Singel en de Groenhovenstraat op de cityring aan gesloten. Zes „in jee tie wegen" leiden naar de toekomstige binnencityring Naar 't hart van de stad (binnencityring) zyn zes „injectiewegen", vanuit de cityring, geprojecteerd. De eerste loopt vanaf de Lammermarkt via een nieuwe brug over de Oude Vest door het te saneren gebied „De Camp" naar het Vrouwenkerkhof. Deze weg is als een voortzetting van de weg over het Schuttersveld langs de molen „De Valk" naar de Lammermarkt (aansluiting op de cityring) te beschouwen. De nieuwe brug over de Oude Vest vervangt de huidige Turfmarktbrug. Het inbrengen van het verkeer over een verbrede Turfmarkt heeft, indien de scheep vaart door de Oude Vest gehandhaafd biyft, zeer grote bezwaren in verband met een in dit geval zeer kostbare vergraving van de Beestenmarkt en verbre ding van de Turfmarkt, waardoor tevens parkeerruimte verloren zou gaan. Verder is doelbewust door boven genoemd tracé het verkeer uit noorde lijke richting niet op de Prinsessekade en Kort Rapenburg gericht om op deze wijze dit verkeersknooppunt nog niet meer te belasten en het gevaar voor een mogelijke demping van het Ra penburg voor goed af te wenden. Voorts ontsluit deze weg het te saneren ge bied „De Camp" voor het verkeer. Deze nieuwe injectieweg gaat voornamelijk door slechte bebouwing. Indien de scheepvaart wordt verlegd naar de ver brede Korte Vliet kan de nieuwe Turf marktbrug een vaste brug worden. De tweede injectieweg vormt vanaf de dan gedempte Langegracht via de Volmolengracht en Jan Vossenbrug een verbinding naar de Voldersgracht. Door verwijdering van de westelijke wand van de Voldersgracht kan hier t.z.t. een goede aansluiting op de ring verbinding ontstaan. Voorts is er een dergelijke weg gedaoht van de aanslui ting op de noord-zuidverbinding bij de Pelikaanstraat via de Van der Werf- straat welke verbreed zal moeten worden, naar de omgeving van de Jan Vossensteeg. Van de Hooigracht vla de Nieuwstraat naar de Burgsteeg en van de Jan van Houtkade, ongeveer ter plaatse van de Sint Jaoobsgracht, in Noordelijke richting door het Van der Werfpark naar de Langebrug zijn de volgende injectiewegen. Zien de samenstellers van dit wegenschema in deze laatste oplossing het voordeel, dat dan de fraaie omgeving van het Steen- schuur en het Levendaal bij de Sint- Lodewijkskerk niet behoeft te wor den aangetast, persoonlijk voelt wet houder Jongeleen niets voor een weg door het Van der Werfpark. AFBRAAK VAN PANDEN Tenslotte is de zesde injectieweg ge projecteerd vanaf de brug over het Galgewater in de cityring langs de ver brede kade (het Galgewater), naar het Kort Rapenburg om vandaar via Bree straat en de Papengracht de dan ver brede Langebrug to bereiken. Deze route zal naarmate het verkeer dit eist moeten worden verbeterd door amovering van een deel van de bebou wing langs de oostzyde van het Kort Rapenburg en langs de Breestraat (zuidzijde) tot aan de Papengracht.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 12