HONDERDEN PANDEN MOETEN VERDWIJNEN Stadscentrum ontlast van doorgaand verkeer leiös weqenschema j fors van aanpAk Het schema is er en wat nu Eerste aanpak orde 1 weg en cityring PARKEERPLAATSEN VOOR CIRCA 1700 AUTO'S ZES-EN-TWINTIG 97ste jaargang Vrijdag 23 januari 1959 blad no. 29652 Culturele waarde niet aangetast Bü het ontwerpen van dit schema is men van de gedachte uitgegaan, dat niet voorbü gegaan kan worden aan de stedebouwkundige waarde, welke de binnenstad vertegenwoordigt. Een goed verkeersplan zal immers rekening moe ten houden met andere aspecten dan alleen het verkeer. Daarom zijn zeer zorgvuldig alle voor- en nadelen van de tracé's der nieuwe verkeerswegen door de binnenstad tegen elkaar afge wogen om te voorkomen, dat de een- zijdige verkeersbelangen de culturele waarde en schoonheid van de binnen stad zouden aantasten. Anderzijds wenst men er voor te waken, dat een overdreven behoud zucht voor oude stadsgedeelten, de ontwikkeling en vernieuwing van de binnenstad, welke nodig zijn om de economische waarde van het stads centrum te versterken, gaat tegen werken. Behoud van monumenten Ter geruststelling zij direct opge merkt, dat bij het ontwerp van het wegenschema voor de binnenstad voorop is gesteld het behoud van die momenten, welke karakteristiek zijn voor de waarde van de binnenstad. Op een afzonderlijke bijlage zijn deze monumenten volgens de gemeen telijke- en Rijksmonumentenlijst aan gegeven. Bovendien zijn drie gebieden Reeds 16 februari in raad Het college van B. en W. zet spoed achter de behandeling van het op deze pagina ont vouwde wegenschema. Is het schema, wat de technici van de Dienst van Gemeentewerken betreft, gereed, ook het college van B. en W. is er op uit bin nen korte tüd een reactie op dit schema te vernemen. Het schema, dat bü B. en W. is in gediend, heeft ook de Commis sies van Openbare Werken, Ver keer en Monumentenzorg be reikt, terwyl bovendien een afschrift is gezonden aan de Commissaris van Politie, de heer J. Dreeuws. Aan de hand van het advies van deze com missies en de heer Dreeuws, hebben B. en W. reeds hun ove rigens nog niet gepubliceerd oordeel over dit schema uitge bracht. Een nota, waarin de pro en contra's worden weergege ven, zal over enige tüd de raad worden voorgelegd. In ieder ge val zo tüdig, dat de raad dit schema in zy'n vergadering van maandag 16 februari in behan deling kan nemen. Doorbraak Watersteeg Mag het wegschema dan nog slechts een schema en geen plan zün, van een eerste aan pak kan in 1959 reeds sprake zyn. De eerste stap op het pad van de verkeersroutcs in Lei den de noord-zuid-verbin ding zal binnenkort worden gezet. Het ligt n.L in het voor nemen van het college van B. en W. om binnen enkele weken een aanbesteding te houden voor het slopen van de reeds aangekochte percelen in de Wa tersteeg en aan de Hogewoerd. Een volgende fase in deze noord-zuid-verbinding is onge twijfeld de doorbraak in de richting van het Levendaal (sloping van de bebouwing in de St.-Jorissteeg en Hogewoerd). Teneinde deze verbinding effect te doen sorteren is een verbre ding van de Gansoordbrug de eerst aangewezen weg. Eerst als deze doorbraak een feit is ge worden en o.a. ook de Peli kaanstraat is verbreed - kan ge sproken worden van een regel rechte noord-zuid-verbinding, welke via een gedempte Lange- gracht een uitwükmogelükheid vindt naar Steenstraat, Sta tionsweg en (via het Schutters veld) naar het Station. van de bestaande bebouwing, waarbg een onderscheid is gemaakt tussen goede, matige en slechte bebouwing. Men kwam hierbü tot een verontrus tende conclusie, n.l. dat van de 6309 woningen binnen de singels er 2998 slecht zijn. Deze slechte bebouwing bevindt zich in de buitenste „schil" van de bebou wing van de binnenstad en vooral ook in het oostelijk en noordelijk deel daarvan. Opmerkelijk is, dat het oud ste gedeelte van de stad in verhouding nog het meest gave deel is. Voorts is het ook in verband met de sanering van de binnenstad van belang, dat de slechte bebouwing valt buiten de ge bieden van stedebouwkundige waarde. Geen doorgaand verkeer Reeds nu kan worden aangenomen, dat bü het functioneren van het we genschema, zoals dat in zün defini tieve vorm tot stand zal zijn gebracht, de binnenstad door de aanleg van een cityring voor het grootste gedeelte is ontlast van doorgaand verkeer. Het stelsel van wegen binnen deze ring is daarom ook zodanig ontworpen, dat er geen aantrekkelüke routes voor doorgaande verkeersstromen zullen ontstaan. Het bestaat n.l. uit een binnenring verbinding met een diameter van ge middeld 350 meter .gelegen in het hart van het stadscentrum, waarop ver schillende injectiewegen uitmonden. Het belangrijkste gedeelte van het stadscentrum, waarin n.l. de winkels, café-restaurants, kantoren, weekmarkt en dergelijke zijn gelegen, zal worden begrensd door de binnencityring en de aansluitende verkeerswegen naar de cityring, waarbij tevens op logische wijze het nieuw te bouwen centrum bij het Station is betrokken. Het gebied rondom het Rapenburg en de Pieterskerk is door zijn bijzon dere waarde als stedeschoon en om de rust in dit culturele stadsdeel zo mo gelijk te bewaren, niet door nieuwe verkeerswegen doorsneden. Alleen aan de westrand van de binnenstad (even wijdig aan het Rapenburg» is een verkeersweg ontworpen, welke vooral de gebouwen van de Universiteit goed bereikbaar maakt. Eiland van rust De omgeving van de Hooglandse Kerkgraeht blijft een eiland van rust, terwgl de noord-zuidverbinding via de Hooigracht het daaraan grenzende stadsgedeelte (omgeving Middelste gracht/Uiterstegracht) voor het ver keer ontsluit, om aldaar een zakenwyk tot ontwikkeling te brengen. Er van uitgaande, dat een groot ge deelte van liet lokale en interlokale verkeer zich beweegt naar het stads centrum, verdicht zich bü het wegen schema het wegenstelsel naar dit cen trum toe. Momenteel is dit centrum voor het motorisch verkeer geen uit sluitend geheel. De Haarlemmerstraat en Breestraat zijn onderling op gebrek kige wijze verbonden. De reeds door ons genoemde binnencityring in het stadscentrum zal hierin een radicale verbetering brengen. Doorbraak Vrouwensteeg Het is interessant na te gaan hoe men zich deze verkeersring heeft gedacht. Vanaf de Bree straat ontstaat door verbreding van de Vrouwensteeg en Kippen- brug een verbinding met de Haarlemmerstraat, vanwaar de binnencityring zich voortzet langs de Vrouwenkerkkoorstraat naar de verbrede Clarasteeg om daar na in zuidelijke richting af te buigen naar de Burgsteeg, na de Haarlemmerstraat en Oude Rijn te zijn gekruist en Den Burcht te zijn gepasseerd. Langebrug verbreden Via de Koornbrugsteeg zet de ringverbinding zich voort naar de te verbreden Langebrug, waarvoor de huizen aan de on evenzijde moeten worden ge sloopt, welke wordt gevolgd tot aan de doorbraak (ongeveer ter hoogte van Hotel Central) naar de Vrouwensteeg. Voor een be langrijk gedeelte loopt deze bin nencityring door slechte panden. Evenwel zullen ook enkele kost bare doorbraken noodzakelijk zijn. De realisering van deze route zal uiteraard in fasen moe ten geschieden. Terwijl overi gens eerst na verwezenlijking van een deel van het plan zal moeten blijken of aan deze binnencity ring werkelijk behoefte bestaat. In het gebied binnen deze binnen cityring, waarin zich het belangrijk ste winkelcentrum bevindt, zal de ci tyfunctie zich kunnen verdichten, bij voorbeeld door uitbreiding met win kels in het gebied tussen Clarasteeg en Janvossensteeg. Voorts is het ge bied tussen Morsstraat en 1ste Binnen vestgracht bij het stadscentrum ge voegd, waartoe behalve vanaf de Steenstraat ook aan een verkeersont- sluiting door middel van een nieuwe brug over de Morssingel ten zuiden Na een studie van enkele jaren reeds in 1955 werd een verkeerstelling gehouden is thans het Leidse wegenschema verschenen. Het moet direct worden gezegd, het is een indruk wekkend „stuk", waaraan niet minder dan veer tien bijlagen, voor het merendeel plattegronden en situatietekeningen van de stad en de geprojec teerde Leidse agglomeratie, zijn toegevoegd. Een schema, dat getuigt van een forse aanpak en brede visie, indachtig het gezegde „regeren is vooruitzien". Doorbraken vele zeer ingrijpend zijn op kaart gezet, grachten gedempt, een cityring geprojecteerd en invals- en hoofdver keerswegen aangelegd. Het schema, dat is bezien in samenhang met de ruimtelijke ontwikkeling van de Leidse agglomeratie, is het resultaat van een verdere uitwerking van het hoofdverkeers- wegenstelsel, zoals dat in het structuurplan is ont worpen. Bovendien vormde het een goed uit gangspunt voor de hoofdlijnen in de reconstructie van de binnenstad en voor de begrenzing en onderlinge verbinding van de nieuwe woonwijken. In deze binnenstad zullen bij verwezenlijking enkele honderden panden moeten verdwijnen. De wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jongeleen, die dit schema voor ons „ten doop hield", gaf ons met grote nadruk te ver staan, dat dit wegenschema nog geen definitief plan was. Ook thans zijn vele tracé's nog in studie, terwijl voorts over de detaillering van de verkeerswegen, kruispunten en parkeerplaatsen (men denkt aan 26, waarop circa 1700 auto's een plaats kunnen vinden) geen voorstellen worden gedaan. Ook t.a.v. het merendeel der doorbraken, waarbij, zoals gezegd, enkele honderden panden zullen sneuvelen, staat nog niets vast. Eventueel gedupeerden: in het schema wordt rekening ge houden met sloping van panden aan o.a. de Lan gebrug, met doorbraak naar de Breestraat, aan de Vrouwensteeg, Hogewoerd tussen St.-Jorissteeg en Krauwelsteeg, Korevaarstraat, Jan van Hout kade, Pelikaanstraat, Burgsteeg etc., doen er dan ook goed aan zich op dit moment nog maar geen zorgen te maken, indien in onze beschouwing mocht blijken, dat hun pand aan een doorbraak moet worden opgeofferd. Mocht het al zo ver komen en nu willen wij niet te pessimistisch zijn dan zijn wij zekere enkele tientallen jaren verder. Bovendien: ook in het Stadhuis realiseert men zich, dat dit wegenschema, vooral wat Leiden binnen de singels betreft, in een aantal fasen dient te geschieden. van de Morspoort is gedacht. Op deze wijze doen de sanering en de verkeers- ontsluiting hier nieuwe hoogwaardige bouwgrond ontstaan. Maximum snelheid 15 km. De voetganger en ook in mindere mate de wielrüder (exclusief brom fietsen) zullen in het gebied binnen deze ringverbinding voorrang ver krijgen boven het motorisch verkeer, büv. door instelling van een maximum snelheid van 15 km. per uur, parkeer verboden en afsluiting van winkelstra ten op bepaalde uren. Op de binnen ring zal een parkeerverbod kunnen gelden. De aanhakingen van de cityring op bovengenoemde binnencityring zyn overal doelbewust buiten de belang- ryke winkelstraten gehouden. In de Breestraat, Haarlemmerstraat en Steenstraat kan dan het wegprofiel worden voorzien van brede trottoirs, terwyl aan het rijverkeer beperkingen kunnen worden opgelegd, zoals hier boven reeds is opgemerkt. Het politiebureau en de brandweer kazerne zyn ideaal aan de genoemde binnencityring en haar aansluitende verkeerswegen gelegen. Wanneer de plannen doorgang vinden, zal men eindelijk Den Burcht goed kunnen bewonderen. Een doorbraak achter de Hooglandse Kerkgraeht om opent er dit gezicht op. Deze foto werd genomen uit de regenten kamer van het weeshuis. (Foto L D/Van Vliet) Het geprojecteerde wegennet komt in grote lünen op het volgende neer: Buiten de stad om loopt een vierkant of ring van wegen van Rijk en Pro vincie (Rijkswegen 4, 4 A, 4 B en een nieuwe Provinciale weg in het noorden) daarbinnen ligt een ringweg door de buitenwüken, die reeds voor zün be staan de naam „Gordelweg" gekregen heeft, daar weer binnen een ringweg om de stadskern die wij verder als „ci tyring" zullen aanduiden en tenslotte in de verdere toekomst daarbinnen een binnen-cityring door de stadskern. Deze ringen worden door royale wegen onderling verbonden. Dit algemene beeld komt in sterke mate overeen met een opzet van het verkeer, zoals wü deze suggereerden in onze artikelen reeks over de verkeersveiligheid. Een „vierkant" van autowegen zal dus straks de stad, waarop zich het interlokale doorgaande verkeer afwik kelt, omsluiten. Tevens fungeert dit wegenvierkant voor de verdeling van het in- en uitgaande verkeer naar en vanaf de acht geprojecteerde aanslui- tingspunten, met de hoofdin- en uit valswegen van de stad. Deze hoofd- aansluitingspunten liggen zodanig ver spreid, dat de hoofdinvalswegen rechtstreeks naar de vier hoeken van de aan te leggen cityring voeren. Van af deze hoekpunten van de cityring kan het verkeer, dat in de stadskern moet zijn, zijn plaats van bestemming op een gemakkelijke manier bereiken. Op deze wijze zal het stadscentrum ontlast worden van al het verkeer, dat met het centrum geen enkele ver- keersrelatie heeft. Dit systeem van twee vierkanten verschaft vooral het verkeer tussen de autowegen en het stadscentrum vele mogelykheden om in de stad te komen. Hierdoor zal im mers worden voorkomen, dat daar voor niet bedoelde straten worden ge bruikt voor het in- en uitgaande ver keer. Bovendien zal straks een aantal van de hoofdinvalswegen in meer of mindere mate dienst gaan doen voor het zeer intensieve iokale verkeer tus sen de woonwyken en het stadscen trum. Tussen het au'towegenvierkant en de city is een gordelweg gedacht, welke de direct rondom de city gelegen woonwyken en het in de richting Oegstgeest geprojecteerde universiteits- gebied onderling verbindt. Indien be paalde woonwyken zich tot stadsdelen ontwikkelen en de verkeersligging daarvan dit noodzakelijk maakt, kan deze gordelweg worden uitgebreid met hoofdwijkverbindingen. Voorts zyn op de gordelweg nog enkele lokale invals wegen ontworpen. Met een kleine ring in het hart van de binnenstad (z.g. binnencityring), welke de „injectiewegen" vanaf de ci tyring opvangt, is het beeld van de opbouw van dit wegenschema com pleet. Zullen wü morgen aandacht schen ken aan enkele andere facetten van het wegschema, thans willen wü met U eens het ontworpen schema voor de binnenstad bezien. Onder binnen stad dan wel te verstaan het stads gedeelte binnen de singels en de city ring. in kaart gezet met een zodanige ka rakteristieke stedebouwkundige waar de, dat de structuur daarvan zo weinig mogelijk mag worden gewijzigd. Het gaat hier om het gebied vanaf het Rapenburg en de Vliet tot de Oude Rijn en de Hooigracht. Voorts de Oude Vest en de Kor to Mare en het gebied rondom de Herengracht, met zün fraaie bruggen. In deze gebieden, zo is men van mening, tezamen met de singels en enkele losstaande frag menten als b.v. de molen De Valk, de Zijl- en Morspoort en enkele hofjes, is de estetische en historische waarde van de binnenstad gelegen. Hoewel plaatselijke saneringen in deze gebie den noodzakelijk zijn, mogen deze de structuur niet aantasten. Vooral de restauratie moet in deze gebieden be vorderd worden. Tenslotte is men en gelukkig van oordeel, dat een drietal kleinere onderdelen van de binnenstad, gele gen rondom het Rapenburg, de Pie terskerk, de Hooglandse Kerk en de Sint Lodewijkskerk, een stedebouw kundige schoonheid bezit, welke niet mag worden aangetast. Bij het ont werpen van het wegenschema is dan ook zoveel mogelijk rekening gehouden met bovenstaande argumenten. Binnen de singels 2998 slechte woningen Een recente, zeer globale, verken ning is bü het ontwerpen van een en ander ook ingesteld naar de kwaliteit L.:,. 'S s - Eén van de toekomstige hoek punten van de cityring: einde Korevaarstraat bij de Jan van Houtbrug. In de toekomst is hier een groot verkeersknooppunt na het Stationsplein het grootste in de stad gedacht. (Foto L.D./Van Vliet)

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11