RALLYE MONTE CARLO IS WEEK TE LAAT BEGONNEN PARIJSE „HIGH SOCIETY" IN HEVIGE OPSCHUDDING WOENSDAG M JANUARI MM Arme Jacques „Pauvre Jacques.zei hij triest. En opnieuw stempelde de kleine en bedrijvige rallye-commissaris bij de tijdscontrole in Bourgoin, ge legen in het land van de Rhone en de Saone, een routekaart op het juiste tijdstip af. „Arme Jacques", de rallyerijders zijn precies een week te laat vertrokken. Inderdaad, zo is het. Het geluk schijnt de commissaris-generaal van de rallye, Jacques Taffe, dit jaar in de steek te laten. In Bourgoin, zo voorspelden de sterrit-experts, enkele dagen geleden, zou de strijd reeds gestreden zijn. Het Massif Central, met de gevreesde Col de Puy, zou er stellig voor zorgen dat het klassement van de 28ste Rallye Monte Carlo al honderden kilometers voor Monaco zou zijn gevormd. Maar zoals zo vaak heeft het grillige Europese klimaat voor een verrassing gezorgd. Niet zoals vorig Jaar, toen sneeuwstormen, strenge vorst en mist de „coureurs" voor een bijna onmogelijke opgave plaatsten. Neen, de vier dagen, waarop het kwik een vijftal graden boven het vriespunt bleef, hebben de wegen in Frankrijk over het algemeen zeer goed berijdbaar en vrijwel sneeuw vrij gemaakt. Na de moeilijke rit van zondagnacht door de Ardennen was het voor de „Haagse" equipes eigenlijk afgelopen met de grote problemen. In de Elzas, in Noord-Frankrijk en langs de kust waren de wegen in een voortreffelijke staat. Het Massif Central heeft, de traditie ge trouw, natuurlijk wel de nodige moei lijkheden opgeleverd, maar die waren niet van dien aard dat de ervaren rallye-rijders die toch echt wel wat meer gewend zijn er door in tijdnood kwamen. Allen arriveerden dan ook vrijwel op tijd in dit kleine plaatsje, ge legen op de westelijke uitlopers van het „Massif". Neen, voor de in Glasgow, Rome, Den Haag, München, Parijs en Lissabon gestarte equipes, die thans allen een gemeenschappelijke route rij den, is de strijd nog beslist niet ge streden. En naar men ons vertelde hebben ook de equipes uit Athene, Warschau en Stockholm nog niet al hun stuur manskunst behoeven aan te spreken. Bijna unaniem waren de deelnemers, die in de loop van dinsdagavond Bour goin passeerden, van mening dat het afsnijden van de Ballon d'Alsace voor de groep-Parijs, enkele rijders bijzonder bevoordeeld heeft. Pat Moss bijvoor beeld, de zuster van de bekende Britse coureur Stirling Moss, die een der favo rieten is voor de Coupe des Dames, heeft het alleen daarin te danken dat haar strafpuntenlijst nog blanco is. Want als de Austin van Patricia Moss en Ann Wisdom de 100 km. van de Bal lon d'Alsace inderdaad had moeten rijden, dan had de equipe nooit en te nimmer de tijd gevonden om een nood zakelijke reparatie te laten verrichten. Nu hadden de Britse dames anderhalf uur over. Uiteraard is een dergelijk pro test volkomen kansloos, aangezien het reglement bepaalt dat indien de wegen onberijdbaar worden geacht veranderin gen in de route toegestaan zijn. Het protest mag dan volkomen nutteloos zijn, zeker is dat deze beslissing van de plaatselijke automobielclub bijzonder onbillijk is, temeer daar er andere, wel voor iedereen aanvaardbare oplossingen waren. De eerste Haagse equipe, die dinsdag avond Bourgoin binnenreed, was de Ne derlandse combinatie Tak-De Boer. Pre cies 45 minuten voor de ideale passeer tijd zette Hans Tak de zwarte Mercedes enkele honderden meters voor de con- SCHAATSENRIJDEN Jeen van tien Berg won in Stangen Jeen van den Berg is winnaar ge worden van de eendaagse internatio nale schaatswedstrijden, die gisteren in het Noorse stadje Stangen werden gehouden. Door een nogal ruime zege op de 3000 meter, tijdens een sneeuw bui in 4.57.2 gereden, kon de Elfste- denwinnaar zjjn matige 500 meter (45.5) volledig compenseren. HU werd daarbij geholpen door het volkomen falen op de 3 kilometer van Gjest- vang, die in 42.6 de sprint had ge wonnen. Cees Jan Kroon startte alleen op de 500 meter. Met 45.2 bleef hU in overi gens dezelfde tUd als de Noren Oeverby en Sandholt beneden het gemiddelde. Een goede prestatie werd op de 3000 meter geleverd door de pupil van Anton Huiskes, de jeugdige Lourens. Hij plaat ste zich vierde op een halve seconde achter Henri Oeverby. Jammer is ech ter, dat ook dit nieuwe talent geen aanleg voor de sprint toont. De uitslagen waren: 500 meter: 1. Gjestvang (Noorw.) 42.6 (nieuw baanrecord); 2. Schoeyen (Noorw.) 43.6; 3. Gutti (Noorw.) 45.0; 4. De Riva (Italië) 45.1; 5. t/m 7. Kroon (Ned.), Oeverby (Noorw.) en Sandholt (Noorw.) 45.2; 8. Van den Berg (Ned.) 45.5; 9. Gios (Italië) 45.6; 10. t/m 12. Langerhuizen, Vogels en Zee (allen Ne derland) 45.7. 3000 meter: 1. Van den Berg 4.57.2 (nieuw baanrecord); 2. Gios 5.02.0; 3. Oeverby 5.02.6; 4. Lourens (Ned.) 5.03.1; 5. De Riva 5.04.7; 6. Sandholt 5.05.7; 7. Zee 5.08.0; 8. Stille (Denemarken) 5.09.4; 9. Gutti 5.11.0; 10. Houter (Ned.) 5.12.0; 11. Meeuwisse (Ned.) 5.13.3; 12. Vogels 5.17.2. Het eindklassement luidt: 1. Van den Berg 95.033; 2. Gjestvang 95.483; 3. Oeverby 95.633; 4. De Riva 95.833; 5. Gios 95.933. Nederlandse successen in Daves De Nederlandse schaatsenryders Tinus Roozendaal en Jan Vermeulen hebben met succes deelgenomen aan interna tionale wedstrijden in Davos. In het eindklassement over drie afstanden (500, 1000 en 3000 meter) werden zij respec tievelijk eerste en tweede. De 500 meter werd gewonnen door de Duitser Soellner in 43.8 sec. voor de Zwitser Berini (44.6). Roozendaal be zette met 45.6 sec. de zesde plaats. Ook op de 1000 meter was Soellner de snelste. Met een tijd van 1.30.9 (een nieuw Duits record op deze afstand) bleef hij precies een seconde onder de tijd van Tinus Roozendaal. die tweede werd. Vermeulen bezette tezamen met Berini de derde en vierde plaats in 1.32.6. De 3000 meter leverde een zege op voor Vermeulen, die 5 min. 1 sec. no teerde. De Oostenrijker Ostolic werd met 5.04.2 tweede voor Roozendaal, die er 1,2 sec. langer over deed. Het eindklassement werd: 1. Tinus Roozendaal (Ned.) 142.50 pnt. 2 Jan Vermeulen (Ned.) 142.467 pnt., 3. Erich Ostolic (Oostenrijk) 142.700 pnt., 4. Hans Peter Berini (Zwits.) 143.750 pt., 5. Jurg Rohrbach (Zwits.) 144.633 pnt trolepost neer. Het was vermoeiend. De wegen op het Massif Central waren glad en dat maakte dat je voortdurend op Je tellen moest passen. Vooral bij de Col de Rousset was het lastig rijden. Minder vroiyk keken Paul de Schut ter en Mathieu Hendrikx. In Kame- rijk zyn zU er in gelopen. ZU waren 12 minuten te vroeg. Natuurhjk wilden zy zich nog niet melden. De Schutter was echter van plan zUn bobine te laten vervangen en ging naar de con trolepost toe om te vragen waar dat kon gebeuren. De controleur vroeg het route-boekje en ondanks alle protes ten stempelde hy dat af. „Eeuwig zonde. Maar ik zal er tegen protes teren". Huisman en Polder hadden In Noord- Frankrijk een soortgelijke ervaring. Zij arriveerden 46 minuten te vroeg en dat kostte hen ongever 450 straf pun ten. Alle in Den Haag gestarte Nederlandse teams, die nog in de strijd zijn de combinaties Huisman/Polder, Borger- hoff Mulder/Den Hollander, De Schut- ter/Hendrikx en Tak/De Boer kwamen tijdig in Bourgoin aan. Megens en Bremmers, die met een Volkswagen reden, hadden al voor Bourgoin de strijd gestaakt, evenals de Duitse equipe Meinke/Gelzer en de Britten Kat/Kat en dr. Bennet/Bloxam. En toch, in weerwil van alle gunstige of zo men wil: ongunstige weers omstandigheden, is het zeer de vraag of er, evenals in 1953, een opmerkelijk aan tal rijders zonder strafpunten in Monte Carlo zal arriveren. Immers in de nach telijke uren volgde, na een „ommetje" van een paar honderd kilometer langs de sterk gezwollen en buiten de oevers getreden Saone, voor alle rijders de tocht van Chambery naar Monte Carlo. Er moest gereden worden over wegen, waarvan Piet Nortier, de wedstrijdleider van de Tulpenrallye, ons onlangs zei: „Daar zou ik niet graag onze Tulpen rallye-rijders over heen willen sturen". En Nortier is toch echt wel iets ge wend En niet allen hebben deze moeilijk heden afdoende opgelost. Alleen al van de groep-Llssabon liepen in het begin van dit traject 39 equipes strafpunten op. Vier combinaties meldden zich zelfs in het geheel niet te Le Puy. De groep-München kreeg ook al rijke lijk strafpunten toebedeeld. Alleen de Spanjaard Jesus Saiz („Saab") heeft na Le Puy nog een blanco register. Volgens de laatste gegevens hebben in de afgelopen nacht 78 equipes de strijd gestaakt. Ook Caritas reorganiseerde zijln voetbalpool Caritas" heeft zijn voetbalpool-orga nisatie gewijzigd naar aanleiding van het arrest van de Hoge Raad en de on middellijk daarop volgende goedkeuring van de minister van Justitie tot het we kelijks organiseren van loterijen (i.e. toto's) De prijzen der winnaars zullen in de toekomst op een bank worden gestort. Van deze „bevroren" rekening kunnen deze winnaars slechts op vertoon van rekeningen voor huishoudelijke artikelen e.d. gelden opnemen. In overeenstemming met de loterijwet zal het percentage van de bruto-ont vangsten, dat bestemd zal worden voor liefdadige en culturele doeleinden, wor den verhoogd van 50 procent tot 60 pro cent. Dertig procent wordt aan de win naars uitgekeerd. Met de resterende tien procent worden de onkosten betaald. BILJARTEN District Leiden KNBB Voor het district Lelden van de Kon. Ned. Biljart Bond werden de volgende competitiewedstrijden gespeeld: Klasse C-D: Vr.kring A—OSL 34, SportDe Plas 5—2, OSI^-Vr.kring B 2—5, Royal Sport—De Kroon 4—3, DDE Sport 70, 't NoordenMonopole 0-7, CentraalOSL 52, Vr lering BVr. kring A 70. Klasse E: Royal—De Plas 2—7, OSL— Verg. Vos 54, Monopole B—Monopole A 45, Ons GenoegenSport 45, Mo nopole BOSL 4—5, Vr.krlng—Verg. Vos 7—2, Monopole A—Sport 0—9, Sport —OSL 5-4. Klasse F: Verg. Vos A—De Plas 27, Monopole—Verg. Vos B 36, Sport—'t Noorden 54, Verg. Vos BVerg. Vos A -4. SCHAKEN Seinposttoernooi Door van W. F. Schuss te winnen, die in de gesloten Siciliaan ongemoti veerd een pion offerde, heeft de I^G- er Rolf Westra zjjn positie aan de kop van de ranglijst van het Seinposttoer nooi te Noordwijk verstevigd. W. H. v. d. Nat die eveneens een Si ciliaan van J. Verduin tegenover zich kreeg, kan nog geen aansluiting met de kopgroep krijgen, omdat hij niet verder kwamen dan remise. Vermoedelijk neemt hij te weinig risico. Verrassend was de nederlaag van M. D. Etmans tegen J. Sleeboom. Hoewel Etmans een goede stelling kreeg, liet hy zich verleiden tot een dame-uitval en een combinatie, die niet geheel klopte. Het kostte hem 2 pionnen en vanzelfsprekend de partij. In de vooruit gespeelde party J.Koet W. G. Demmendal gebeurden geen schokkende dingen. Remise werd dan ook een voldongen feit. De gedetailleerde uitslagen luiden: J. Koet—W. G. Demmendal ^4—%. G- MarijtC. C. Berg 1—0, W. H. v. d. NatJ. Verduin V4, W. F. Schuss— R. D. Westra O—l, J. Sleeboom—M. D. Etmans 1—0. De stand luidt: 1. Westra jr. 4 pnt.; 2., 3, en 4. v. d. Nat, Demmendal en Verduin 3 pnt.; 5. en 6. Sleeboom en Marijt 2% pnt.; 7. Schuss 2 pnt.; 8. en 9. Koet en Etmans 114 pnt. en 10. Berg Vz pnt. Voor vandaag staan de volgende par tyen op het programma: Westra Jr.— v. d. Nat (zeer belangrijk!), Etmans Marijt, Verduin—Sleeboom, Berg—Koet en SchussDemmendal. (Advertentie) Ex-premier Edgar Fait re advocaat in een grote en zeer geruchtmakende kwestie Lacaze zou schuldig zijn aan moordpoging (Van onze Parijse correspondent) Er heerst hevige opschudding in de hoogste financiële en mondaine kringen van Parijs: monsieur Jean Lacaze, administrateur van de Zeilid ja-my nen en vennoot van verscheidene grote maatschappijen, is door de politie ge arresteerd, terwyl zijn advocaat, mr. Jaïs, in staat van beschuldiging werd gesteld, al mag hij voorlopig dan ook nog op vrye voeten rond blyven lopen. Een groot en geruchtmakend proCes staat Frankrijk weer eens te wachten, de steenrijke zakenman heeft zijn dossier, nu zyn vaste advocaat dus is uitgeschakeld, al vast toevertrouwd aan niemand minder dan de vroegere pre mier Edgar Faure, die, na zijn mislukte verkiezingscampagne, zyn advocaten kantoor in Parijs weer geopend heeft. De heer Lacaze heeft een zuster, die de weduwe is van de eertyds zeer be kende kunsthandelaar Paul Guillaume. Dat echtpaar h^d indertijd een zoon geadopteerd, die als Jean-Pierre Guil laume dan ook de naam van de vader mocht en nog steeds mè.g dragen. Die nu 24-jarige Jongeman scheen zich in de Parijse kringen van de hoge financiën echter nooit zo by zonder op zy-n gemak t-e hebben gevoeld, en aan de andere kant werd zyn levenswandel van persfotograaf, vooral door zijn stief- oom Lacaze, nimmer zo erg gewaardeerd. Die wederzijdse gevoelens vormen voor een deel de achtergrond van het drama over welks ware aard en toedracht de lezing van beide partyen, als gewooniyk, echter grondig verschillen. Indertyd heeft Jean-Pierre Guillaume al eens een klacht bij de politie inge diend omdat een beroeps-moordenaar, of „tueur", in opdracht van zyn stief - oom, gepoogd zou hebben hem naar het leven te staan. De gangster had, in plaats van zyn opdracht te volbrengen, zijn slachtoffer toen gewaarschuwd en hem ook nog verteld, dat hem dertien miljoen franken (130.000 gulden) door oom Jean Lacaze in uitzicht waren gesteld. Nederlandse schaatsploeg voor strijd tegen Noren De Nederlandse schaatsploeg voor de tweedaagse wedstrijd tegen Noorwegen op 24 en 25 januari a.s. is samenge steld. Zy zal bestaan uit de rijders Kees Broekman, Jeen van den Berg, Wim de Graaff, Cees Jan Kroon en Jan Pes- man. Voor Noorwegen zullen uitkomen Alv Gjestvang, Sverre Haugli, Knut Jo- hannesen, Torstein Seiersten en Nils Aaness. De Noorse ploeg voor de wedstrijd te gen Finland, die op dezelfde, data wordt gehouden bestaat uit de rijders Hroar Alvenes, Finn Hodt, Gunnar Nilsen, Knut Tangen en Roald Aas. Tevens zyn de Noorse schaatsenryders aangewezen, die zullen deelnemen aan de wedstryden om het Europees kampioenschap te Goetheborg. Het zyn Knut Johannesen, Roald Aas, Tor stein Seiersten, Edmond Lundsten, Hroar Elvenes en Sverre Haugli. Waterpolo-nieuws De ontmoeting tegen OZV heeft De Sleutelstad niet veel moeilijkheden op geleverd. De Leidse ploeg won met 73. Aanvankelyk probeerde Sleutelstad het met verre schoten, maar daarmee had den onze stadgenoten by de OZV-doel- man geen succes. Na een verandering in het spelbeeld harder spel! kwa men de treffers tooh. Door Van Berkel en C. Hooidonk werd het 20. Daama zorgde Dool uit een vrye worp voor 30. Nog voor de rust zorgde laatst genoemde speler ook voor 40. Na de hervatting reduceerde OZV, dat alles op de midvoor speelde, de achterstand uit een strafworp tot 41. Door Dool werd het 51, waarna OZV opnieuw tegenscoorde en Tlujssen voor het Leidse antwoord zorgde: 62. Het spel werd steeds harder, waartegen de arbiter niet voldoende optrad. Tenslotte scoorden beide partyen nog éénmaal. Hooidonk deed dit voor Sleutelstad: 7—3. De jeugd van LZC won met 21 van de jongeren van De Sleutelstad. De Zijl speelde een wedstryd tegen DONK. Een van de Leidse spelers werd kort na het begin van de ontmoeting, na een conflict met de scheidsrechter, naar de kleedkamer ver wezen. Deze handicap heeft De Zyl ongetwyfeld parten gespeeld en is in de uitslag tot uitdrukking gekomen: 11—3 voor DONK. Tengevolge van een storm Is te Alexandrle ln Egypte een huis var. vijf verdiepingen ingestort, waardoor tien mensen omkwamen en vier werden ge wond. Prov. Staten Zuid Holland Besprekingen satellietstad Waarschuwing tegen druk op woningmarkt „Ik geloof dat men de betekenis van decentralisatie en van de ontwikkeling van het noorden en oosten des lands overschat. Ook al zouden enkele bedrijven uit het westen naar het noorden of oosten worden verplaatst, dan nog zou dat weinig verlichting geven, omdat de bedrijven, die in het westen blijven groeien". Aldus betoogde het statenlid dr. W. Steigenga (Arb.) in de voortgezette vergade ring van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. In antwoord op de rede van de ge deputeerde mr. T. A. van Dyken, waar mee de beraadslagingen de vorige week besloten, stelde hy, dat hy de door deze gedeputeerde genoemde voorbeelden van geslaagde decentralisatie weinig geluk kig acht. De girodienst is gedecentraliseerd op grond van interne overwegingen, het soda-project is aan Delfzyl gebonden door de ligging in die omgeving van de Zouthors't, waarop dit bedrijf steunt en de dienst luister- en kykgelden van de PTT gaat niet naar Apeldoorn. Met de centralisatie heeft dit alles dus weinig te maken. Ten aanzien van het woningvraagstuk waarschuwde hy voor de grote druk op de woningmarkt, welke naar zyn me ning in 1970 is te verwachten, als ge volg van de geboortehausse van 1956. „Voor de wiegen van vandaag zyn over 25 jaar woningen nodig", zo riep hij uit. Bovendien zullen omstreeks 1970 de sa neringsplannen van Den Haag en de randgemeenten in volle uitvoering zyn. Tenslotte zal het aantal bejaarden voortdurend toenemen, zodat om allen te huisvesten tegen die tyd rond 400 bejaardentehuizen voor 300 mensen elk nodig zyn. Nadat jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wyck (AR) nogmaals een pleidooi had gevoerd voor de toevoeging van een spreuk aan het provinciewapen, ver kreeg de heer F. L. van der Leeuw (VVD) het woord om nogmaals het z.i. zeer aantrekkelijke plan-Wilsveen voor de stichting van een satellietstad ten behoeve van de Haagse agglomeratie te bespreken. Hy somde de bekende voor delen op: grotere ruimteiyke armslag. Uit stedebouwkundig oogpunt is Wils- veen gemakkelyker dan byv. Reyens tot harmonische ontplooiing te brengen. Betere en goedkopere aansluitingsmo- geüjkheden aan bestaande Rykswegen Den HaagUtrecht en YpenburgAm sterdam en aan de spooriynen Den HaagUtrecht en de Hofpleiniyn. Ge ringere aanvangsproblemen, omdat in Wilsveen weinig geamoveerd en ont eigend behoeft to hij het een groot bezwaar, dat men in Reijens zeven maal zoveel kostbare tuinbouwgrond met kassen zou moeten onteigenen dan in Wilsveen. Hy vroeg zich af of het college van Ged. Staten, dat blykbaar wel eendrach tig tegen het plan Wilsveen is, niet eendrachtig is met betrekking tot de oplossing van de ruimtelyke problemen van de Haagse agglomeratie. Mevrouw mr. Chr. A. de Ruijter de Zeeuw (P. v. d. A) heeft zich namelijk veel moeite gegeven om het plan-Reijens te ver dedigen en voelt dus wel iets voor een satellietstad, maar mr. T. A. van Dijken (AR) bepleitte de uitbreiding van be staande gemeenten en wees de idee van een satellietstad dus af". STRAALJAGERLAWAAI TIJDENS BEGRAFENIS Het vliegverkeer rond de basis Soes- terberg is tydens de teraardebestelling van de slachtoffers van de vliegramp te Huis-ter-Heide, niet stilgelegd, omdat dit by soortgelyke ongevallen in het bedrijf niet de gewoonte is. De vliegers hadden wel opdracht om tydens de begrafenis de omgeving van het kerkhof te mijden. Door het ongun stige weer waren enkele vliegtuigen echter gedwongen buiten de directe om geving van de startbaan te komen. Dit staat in het antwoord van de minister van Oorlog op schriftelijke vragen, die het Tweede Kamerlid Scheps onlangs stelde. De minister zegt in zyn ant woord tevens, dat niet de burgemeester van Zeist de verwachting had uitge sproken, dat de minister van Oorlog al les zou doen de stoffelijke nood van de nabestaanden te lenigen. Deze uitlating werd door een wethouder gedaan. Voor zover als in zyn vermogen lag heeft de minister alles gedaan om die nood te lenigen Waarom die betaling Het politiële onderzoek heeft het waarheidsgehalte van deze beschuldi ging nooit kunnen controleren. Maar intussen heeft de stiefneef een nieuwe aanklacht tegen de zakenman Lacaze ingediend, welke door enkele verdachte omstandigheden nu wel in een meer aannemelijk daglicht wordt geplaatst. De jonge Guillaume had een vrien dinnetje, een jonge dame van wat lichte zeden, die ook wel met de naam „call- girl" mocht worden aangeduid. In de half-mondaine Parijse wereld staat ze bekend als Maïté. Ook Maïté was eerst door de politie opgepakt. De arrestatie vond plaats toen ze juist een enveloppe met twee miljoen franken in ontvangst nam uit de handen van de heeT Lacaze en in aanwezigheid van diens advocaat. De vraag, die nu in het brandpunt van het onderzoek staat, betreft de reden van die overdracht of die beta ling. Waarom en waaraan verdiende Maïté die vorsteiyke beloning? Alweer zyn er twee lezingen ter verklaring. Volgens de zakenman en zyn advocaat zou de jonge dame zich by hen hebben beklaagd over het gedrag van haar vriend Jean-Pierre Guillaume, die op haar kosten zou leven. De advocaat diende uit haar naam een aanklacht in en de jongeman werd achter de tralies gezet. Om het schandaal edhteir bin nenshuis, zo niet en familie, te houden ontving Maïté een zoengeld van twee miljoen in ruil voor de belofte verder met niemand over de zaak te praten. Maïté is het met die voorstelling van zaken eohter nu niet (meer) eens. Voor de politierechter is ze „doorgeslagen", waarby ze heeft onthuld, dat de ryke heer Lacaze haar 15 miljoen franken (anderhalve ton) had beloofd Indien ze haar medewerking zou verlenen om het geadopteerde buitenbeentje van de familie voor goed kwijt te raken. Door een veroordeling op basis van zijn sou teneurschap zou Jean-Pierre Guillaume zijn geadopteerde familienaam nader hand, na een nieuw proces, misschien weer af moeten staan. En die mogelyk- heid, zou monsieur Lacaze te vriende- lyker hebben toegelachen daar er óók nog een zware erfenis van etteiyke mil joenen op het spel stond, die langs deze weg dan voor de jongeman tevens verloren zou kunnen gaan. Vele duisternissen zullen dus nog moeten worden opgehelderd alvorens het proces, waarvoor nu al een warme of beter koortsachtige belangstelling heerst, geopend zal kunnen worden. Maar de Justitie heeft tot dusver méér geloof gehecht aan de verklaringen van de galante jonge dame en haar vriend dan aan de verzekeringen van de rijke zakenman en zijn advocaat. Want stief- oom heeft, tot nader orde, nu de plaats in de cel van stiefneef ingenomen.... Gisteren werden tijdens een pers conferentie in Den Haag de nieuwe uniformen van de B.B. getoond. De dames van de buitendienst dragen nu ook de lange broek, wel ke in de schoenen wordt gestopt voor de binnendienst blijft voor de dames de rok gehandhaafd. De brandweeruniform blijft ongewij zigd. Moet Beurs van Berlage verdwijnen De in 1903 gereed gekomen beurs van Berlage aan het Damrak te Amsterdam vertoont dermate ernstige gebreken in de fundering, dat op korte termyn de nodige voorzieningen moeten worden getroffen. B. en W. van Amsterdam vra gen de raad hiervoor een kwart miljoen gulden, alsmede een bedrag van f. 25.000 voor voortzetting van de controle op en het onderzoek naar het ontstaan van soheuren in de muren van dit gebouw. Een algeheel herstel der fundering zal naar schatting J0 miljoen gulden ver gen. In dit verband rijst de vraag al dus B. en W. of op het behoud van dit beursgebouw als symbool van de Amsterdamse Handel en als internatio- naal kunsthistorisch monument van de eerste orde zodanig prys moet worden gesteld, dat het verantwoord is dit be drag uit te geven. Bij deze vraag dient te worden bedacht dat een nieuwe beurs, waarvan de bouw uit een oogpunt van exploitatie en doelmatigheid aanbeveling verdient, ongeveer 15 miljoen gulden zal kosten. Aan de controle en de onderzoekin gen in het gebouw zyn tot dusver ruim f. 12.000 ten koste gelegd. Vragen over jaarrapporten Centrale Opiumraad V.N. Het Eerste Kamerlid, de heer Polak heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ai. schriftelijk ge vraagd of het waar is dat, zoals in de pers bericht is, in het laatste jaarrap port van de Centrale Opiumraad van de Verenigde Naties kritiek is geleverd op de Nederlandse regering, „met. name we gens laksheid in het ten uitvoer leggen van door deze Raad gegeven aanbeve lingen". Het Kamerlid heeft gevraagd welke de aanbevelingen waren en hoe de re ge- B.B. richt ook abc-dienst op In de loop van dit jaar en volgend Jaar zal in het kader van de organisatie Bescherming Burgerbevolking de zgn. abc-dienst worden opgericht, waarvan de taak zal zyn advies te geven met be trekking tot de oorlogvoering met atoom-, biologische- en chemische wa pens alsmede de bescherming daartegen. Deze abc-dienst zal grotendeels uit noodwachtplichtig personeel zyn opge bouwd. Het aantal personeelsleden bin nen de abc-dienst bedraagt ongeveer 8600 man, waarvan 2600 op basis van vrywilligheid moeten worden gevonden. De dienst zal in het byzonder bestaan uit een verkenningsdienst, die de op dracht heeft de gegevens omtrent de besmetting door chemische strijdmidde len of radio-actieve neerslag te verza melen en die een tydige waarschuwing van de bevolking moet helpen mogelijk maken. De ontsmettingsdlenst zal tot taak krijgen in badhuizen, wasseryen en installaties van ziekenhuizen personen, kleding en uitrusting te ontsmetten die in aanraking zyn geweest met dergely- ke chemische strijdmiddelen of radio actieve straling. Deze abc-dienst heeft ook zyn bete kenis in vredestyd. Het gebruik en de vorming van radio-actieve stoffen neemt nameiyk ook in Nederland toe en vooral bij de ontwikkeling van een door kern energie gevoede industrie is het niet denkbeeldig dat 6ituaties kunnen ont staan waarby ten gevolge van brand of een ander ongeval radio-actieve stoffen op een voor de bevolking gevaariyke wyze worden verspreid. De abc-dienst is in dergeiyke geval len in staat niet alleen met deskundig advies doch in vele gevallen ook door daadwerkelyk optreden mee te werken aan het bestryden van een dergeiyk ge vaar. Het is in dit verband een gelukki ge omstandigheid dat de apparatuur, die reeds door geheel Nederland is verspreid voor het vaststellen van de intensiteit van kernstraling, voor dergeiyke geval len reeds bruikbaar is. Vragen aan minister over aanwijzing voor de B.B. Het lid rail de Tweede Kamer de heer Visch, heeft aan de minister van Oorlog gevraagd of het waar is. dat een groot aantal oud-Indiëstryders, waarvan er zeer velen ons land meer dan twee jaren op voortreffeiyke wyze hebben gediend, ingevolge de „wet op de noodwachten" is aangewezen om te worden ingeschre ven voor dienstverrichting by de Be scherming Bevolking? En hoeveel zyn dat er dan wel? Kunnen de tekorten voor dienstver richting by de Bescherming Bevolking niet ten volle worden aangevuld uit de categorie dienstplichtigen „zonder mo bilisatiebestemming", zonder dat een beroep wordt gedaan op de oud-Indië stryders? De heer Visch vraagt zioh ten slotte af of de betrokken groep in verband met de genoten opleiding en de langdurige mi litaire ervaring niet veel meer in aan merking zou komen om te worden inge deeld by de territoriale verdediging. Luchtmachtbases in Indonesië Te Djakarta is bekend gemaakt, dat het voornemen bestaat voor de aanleg van nieuwe en uitbreiding van de be langrijkste bestaande bases voor de In donesische luchtmacht. Dit Is nodig voor de stationering op deze bases van de Russische Mig-straalvliegtulgen, die In donesië heeft aangekocht in de landen van het Oostelyk blok. Voor de Marine-Luchtmacht wordt naby Soerabaja een basis aangelegd die 200 miljoen roepiah zal kosten. De luchtmachtbasis op Celebes en de vlieg- haven Polonia te Medan zuilen eveneens worden vergroot. COMMISSIE VOOR BUITENLANDSE INVESTERINGEN De Indonesische premier Djoeanda zal zaterdag a.s. de regeringscommissie voor buitenlandse kapitaalsinvesteringen installeren. Voorzitter van deze commis sie zal zijn de minister van industrie, Ingkiriwang, en vice-voorzitter de mi nister van Financiën. Soetikno Slamet. Verder maken van de commissie deel uit de minister van Buitenlandse Za ken Soebandrio. de minister van Handel. Rachmat Moejomiseno. de minister van Arbeid. Samjono. de gouverneur van de Bank Indonesia, Loekman Hakim, en de directeur van het staatsplanbureau All Boediardjo. Op de dag van het ongeluk zelf en de daarop volgende dag reeds ring ten aanzien daarvan heeft gehan- was een schade-commissaris uitgestuurd i deld. De heer Polak heeft overlegging om de eerste noodaakelyke vcorzienin- van het rapport aan de Kamer ge- i Voort® achtte gen te treffen. vraagd. Hy heeft de regering ook dof vraag gesteld welke maatregelen zy denkt te nemen indien de verwijten juist zyn ten einde herhaling van het geïncrimineerde te voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7