LEIDSE UNIVERSITEIT BEKLEEDDE HAAR PRESIDENT-CURATOR MET EREDOCTORAAT Chefarine ,4 Baron de Vos van Steenwijk als groot bestuurder gehuldigd Griep? Chefarine„4" doet wonderen! Dr. A. Brouwer aanvaardde Leids lectoraat in de paleontologie DANKBAAR VOOR GEZINDHEID VAN ACADEMISCHE SENAAT 87»te Jaargang Woensdag 21 januari 1959 Tweede blad no. 29650 Veertigste in deze eeuw Idealistisch kenner der werkelijkheid niet brede en diepe culturele inslag Dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk. De Leidse Universiteit, die zeer spaarzaam is met het verlenen van ere-doctoraten, heeft deze hoge onderscheiding onlangs toegekend aan haar president-curator, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk wegens zijn grote verdiensten op bestuurlijk gebied en de wetenschappelijke aanpak van de problemen die hij op dit gebied in zovele functies, onder meer als burgemeester achtereenvolgens van Zwolle en Haar lem en nadien als Commissaris van de Koningin in Noord-Holland heeft gevonden. Hedenmiddag vond deze erepromotie plaats in de Stadsgehoorzaal in tegenwoordigheid van zeer velen uit de universitaire gemeenschap en uit de talloze andere maatschappelijke kringen waar baron de Vos van Steenwijk bekendheid geniet. De promotor, prof. mr. C. H. F. Polak schetste in den brede de motieven die de senaat hebben geleid bij de toekenning van deze onderscheiding, de veertigste in deze eeuw, waarna baron de Vos van Steenwijk grote voldoening uitsprak voor de gezindheid, welke de senaat bezielde bij het besluit tot dit eerbetoon. Hij boeide nadien zijn gehoor met fragmentarische bespiegelingen over het burgemeesters ambt, dat hij zelf „van binnen en van buiten uit" heeft leren kennen. De Leidse Universiteit telt na deze plechtigheid tien in leven zijnde ere-doctoren, waaronder Koningin Juliana, Prinses Wilhelmina en .Winston Churchill. der Koningin is in de eerste plaats man van de provincie, de president-curator man van de Universiteit geworden, in plaats van in de eerste plaats Rijks ambtenaar. Tot deze gewichtige veran dering in het karakter van beide amb ten heeft dr. de Vos van Steenwijk belangrijk bijgedragen. Van wetenschap naar bestuur De promotor prof. mr. C. H. F. Polak motiveerde, sprekende namens de se naat, het besluit om aan dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk het eredoctoraat ki de rechten toe te kennen. Hij herin nerde er aan, dat de huidige president curator, stammende uit een geslacht van bestuurderen, voorbestemd scheen voor een loopbaan bij het openbaar be stuur. Aanvankelijk echter koos hij de studie in de sterrenkunde aan de Leidse Universiteit, waarin hij in 1918 promo veerde. Reeds in zijn studietijd ging zijn belangstelling echter ver uit buiten de grenzen van zijn vak, in het bijzonder ook naar de wereld van de klassieken. In het kort ging prof. Polak de loop baan van baron de Vos van Steenwijk na: zes jaar leraar aan het Nederlands Lyceum in Den Haar, arbeidszaam bij het Institut international de coöpéra- tion intellectuelle te Parijs gedurende vijf jaren, op meer dan veertigjarige leeftijd opnieuw Leids student in de rechten, doch kort na aanvang van die studie uiteindelijk overstappend naar het bestuurlijke vlak als secretaris van het Nationaal Crisis Comité. Twee jaar later werd dr. De Vos van Steenwijk als opvolger van zijn schoonvader benoemd tot burgemeester van Zwolle, weer vijf jaar nadien tot burgemeester van Haar lem. Ook daar was hem slechts een korte ambtsperiode gegund, want in maart 1941 werd hij door de Duitsers op staande voet ontslagen. Toen de bevrijding naderde, werd hij aangewezen als toekomstige Commis saris der Koningin in Noord-Holland, waar hij in mei 1945 met de opbouw kon beginnen. Niet alleen Noord-Holland had zijn diensten nodig, ook de Leidse Universi teit. zwaar getroffen maar geestelijk gesterkt. Hij werd hier voorzitter van de commissie van herstel en later pre sident-curator. Deze twee functies van Commissaris der Koningin en president-curator van een universiteit hebben veel gemeen. Beide zijn in de praktyk misschien in tegenstelling tot de oorspronkelijke zaken waar het juridisch en feitelijk op aan kwam volledig beheerste. Aan zijn vindingrijkheid en volharding is het ook te danken, dat het prachtige natuur reservaat De Kennemerduinen werd ge sticht als verrijking van de Randstad Holland. Aansporend, opbeurend, vermanend en radend was hy steeds de geëerde ver trouwensman van burgemeesters en vele anderen. Van hem ging door zyn levenshouding en levensstyi een be- langrijke invloed uit op alle geleidingen van het bestuur en het maatschappeiyk leven. Prof. Polak achtte het in een tyd van een steeds dieper doordringen van de overheid in de levenssfeer der burgers en een groeiende macht van belangen groepen van uitzonderlijk belang, dat er in het bestuur op posten zoals door dr. De Vos van Steenwijk bekleed mannen zijn met een grote zelfstandigheid van oordeel, hoge moraal en zuiver ontwik keld rechtsgevoel, mannen ook die de verpersoonlyking zijn van het onbaat zuchtige in recht en staat. Goed af is eerst de democratie, welke in dien zin een aristocratie is dat de besten regeren Voorts herinnerde prof. Polak aan het door dr. De Vos van Steenwijk beklede voorzitterschap van de commissie van advies inzake de oeververbinding van Noordzeekanaal en IJ. De duidelijke en welomlijnde, op grondig onderzoek be rustende voorstellen van deze commis sie werden echter terzijde gelegd. Voorts was baron De Vos van Steenwijk voor zitter van de commissie inzake de terri toriale decentralisatie. Verscheidene wetsontwerpen heeft deze commissie omgebogen in de richting van grotere decentralisatie, van grotere zelfstandig heid van de lagere lichamen. Van de vele andere belangrijke maatschappelij ke functies van baron De Vos van Steenwijk noemde prof. Polak nog het voorzitterschap van de Hollandse Maat schappij van Wetenschappen. Snelle groei Nimmer is de Leidse Universiteit iets tekort gekomen door de vele andere werkzaamheden van dr. De Vos van Steenwijk. Sinds hy de leiding nam, ver keert zij in een versnelde ontwikkeling (de aanduiding voor de situatie in ach tergebleven gebieden!). In 1946 was op de Rijksbegroting nog geen drie miljoen uitgetrokken voor de Universiteit, voor 1959 ruim 32 miljoen en nog eens byna 37 miljoen voor bouwvoorzieningen, van welk bedrag on geveer de helft in dit jaar zal worden besteed. Deze cyfers spreken, ook als men de waardevermindering van het geld in het oog houdt, duidelijke taal. Het aantal van Rykswege benoemde hoogleraren en lectoren steeg van 103 in 1946 tot 192 thans. Zeven nieuwe of ver nieuwde gebouwen werden in gebruik genomen, waaronder het onvolprezen Gravensteen. Maar hoe benauwend groot blyft de lyst van onvervulde wensen! Dat een plechtigheid als deze erepromotie niet onder eigen dak kan worden gehouden is jammer, maar erger is de ruimtenood van mensen, dieren, planten en delfstof fen aan de Universiteit. Onafgebroken ijvert baron De Vos van Steenwijk tot opheffing daarvan en met telkens weer verrassende kennis van zaken geeft hij leiding by de uiterst moeilijke taak om bij vele dringende wensen de volgorde van de verwezenlijking te bepalen. Gewijzigd patroon Ook het bestuurspatroon van de Uni versiteit is volkomen gewijzigd. Er is een innige samenwerking ontstaan tus sen curatoren en senaatsbestuur. De bestuurskracht van de Universiteit noodzakelijke vereiste voor een grotere zelfstandigheid, is hierdoor aanzienlijk versterkt. En het ambt van president curator heeft zich inmiddels ontwikkeld in de richting, die Huizinga reeds in 1922 heeft aangewezen en is uitgegroeid tot wat hij noemde: een werkzaamheid van het fijnste geestelijke gehalte. Curatoren en in het bijzonder hun voorzitter staan niet meer buiten de Universiteit, maar in haar gemeenschap. Wel zeer sprekend komt dit volgens prof. Polak tot uiting in de intensieve deelneming door dr. De Vos van Steen wijk aan het werk van de stichting Pro Civitate. Voor consilium en dagelijks be stuur is hij de wijze raadsman en vader lijke vriend, die met welbewuste terug houdendheid alle ruimte laat voor eigen oordeel en eigen werkzaamheid. Waar dit mogelijk is versterkt hij daarbij de gevoelens van saamhorigheid en bevor dert hij de eenheid in de Universiteit ondanks haar snelle groei en steeds gro tere specialisatie. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiii „Beestachtig" toeval In zijn toespraak tot de eredoctor merkte prof. Polak onder meer op dat de annalen van de Sterrewacht het Franse proefschrift bevatten „dat U in 1918 Uw eerste Leidse doctorstitel verschafte. Deze graad verwierf Gij tijdens het rectoraat van Kalff. Uw tweede. Mijnheer de Vos, ontvangt Gij tijdens dat van Lam. Zo hierin enige symboliek mocht zijn verscholen, is zij mij ontgaan. De Senaat heeft niet be oogd U op te wekken tot her nieuwde toetsing van de aan Uw proefschrift toegevoegde stelling, dat het zeer wel mogelijk is een bruikbare definitie van het toeval te geven." Films over emigratielanden Emigreren is geen zaak, waarbij men over één nacht ijs gaat en daarom is het goed, dat er naast de voorlichtings avonden van officiële instanties, zo nu en dan filmavonden worden gegeven over de landen, waarin vele Nederlan ders zich een nieuw bestaan trachten op te bouwen. Een dergelijke avond werd gisteren in Den Burc-ht gehouden, I waar films vertoond werden over Aus tralië, Canada, Zuid-Afrika en de Ver- enigde Staten. De avond werd geopend met het ver- tonen van een aantal dia's over een reis met de „Maasdam" naar Amerika. De voortreffelijke foto's gaven een goede 1 indruk van het leven aan boord. Hierna j sprak de heer J. Koch, chef de bureau van het Reisbureau Lissone-Lindeman, die erop wees, dat men zich voor emi- gratie-inlichtingen dient te vervoegen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau, de I Chr. of de R.-K. Emigratiecentrale. Heeft men eenmaal besloten te emigre ren, dan kan een passagebureau alle mogelijke hulp geven bij de voorberei dingen. Voor hen, die willen emigreren is het prettig, wanneer zij iets gezien hebben van het land van htm toe komst, en vandaar dat dit soort film avonden wordt belegd. Ook voor hen, die familie in den vreemde hebben, is het plezierig kennis te maken met het land aan de andere kant van de aard bol. Een bezoek is natuurlijk nog pret tiger, aldus de heer Koch. De emigratie is vorig jaar wat terug gelopen, doch men verwacht dat 1959 Beginselen Zich afvragende, waarom baron De Vos van Steenwijk zo uitblinkt als be stuurder, refereerde prof. Polak aan de uitspraak van prof. Wiarda van ze ven jaar geleden, dat de algemene be ginselen van een behoorlijk bestuur zijn fair play, zorgvuldigheid, zuiverheid van oogmerk, evenwichtigheid en rechtsze kerheid. Huizinga vermeldde zeventien jaar eerder als de beste kenmerken van het begrip cultuur achtereenvolgens evenwicht, harmonie, samen streven, dienst, eer en trouw. De overeenkomst is treffend en ver klaart waarom baron De Vos van Steen wijk, een man van brede en diepe cul turele ontwikkeling, een groot bestuur der kon worden. Daartoe was ook nodig de besluitvaardigheid en daadkracht die hij in zo hoge mate bezit. In zijn bestuur wordt men telkens ge troffen door een harmonie van het schone en het goede, de Griekse defini tie voor het edele. Hy verwierf zich zyn invloed bovenal door zijn typisch we tenschappelyke aanpak van de proble men, zyn haviksoog voor het werkelyk belangrijke, zyn vindingrykheid en con structief vermogen. Hij is een groot idealist, doch het te gendeel van een dromer, en laat zich by woord en daad leiden door een op scher pe waarneming, zorgvuldige studie en veelsoortige ervaring berustende kennis van de werkelykheid. Opmerkelyk daar bij is, dat hy, hoewel staande midden in de samenleving, haar kan beoordelen alsof hy er buiten staat, er geen deel van uitmaakt. Bevestiging Deze erepromotie is de formele erken ning en bevestiging van de bijzondere bedrevenheid in de rechtsgeleerdheid, die op zo ruime wijze uit het werk van baron De Vos van Steenwijk is gebleken. Van jongs af aan hebt gij, aldus prof. Polak, de wetenschap gezocht, Uw hele leven haar Uw trouw betoond, thans komt de wetenschap tot U om U kond te doen, dat het uitzonderlyk weten schappelijk karakter van Uw veelzijdige arbeid haar niet is ontgaan. Na het uitspreken van de promotie formule, het overhandigen van de bul en het omhangen van de kappa compli menteerde de promotor als eerste de „jonge doctor" met de verzekering, dat het een dankbare en eervolle taak was geweest, namens de Senaat dit eerbe- Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenI Elk labiel Chefarine „4" beval 4 genees middelen,die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baal brachten. De vier middelen tezamen werken nóg beier en helpen ook dan, wanneer andere middelen falen. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (hefarox* weer een flinke stijging van het aantal emigranten te zien zal geven, vooral ook omdat Australië en Canada een groter aantal Nederlanders toe zullen laten. Hierna werden films vertoond over Australië, Canada en Zuid-Afrika, ter wijl na de pauze een grote kleurenfilm over de Verenigde Staten en Canada werd gedraaid. Tijd en ruimte in de stratigrafie Met een openbare les onder de titel „Tijd en ruimte in de stra tigrafie" in het Groot Auditorium heeft dr. A. Brouwer gistermiddag het ambt aanvaard van lector aan de Leidse Universiteit in de paleontologie. Dr. Brouwer was reeds sinds 1954 als docent aan deze Universiteit verbonden. Een van de hoofdwetten van de stra tigrafie de tak van de «geologie, die zioh met de beschrijving van de boven ste lagen van de aardkorst bezig houdt werd in 1799 in Engeland geboren, toen enkele verwoede verzamelaars van fossielen vaststelden, dat gesteenten en fossielen niet op een wanordelijke wyze in de natuur voorkomen, maar dat er een duidelijk herkenbare regelmaat in hun opeenvolging bestaat. Deze ontdek king van William Smith maakte het mogelijk, met behulp van fossielen de plaats van een bepaalde sedimentaire afzetting in een algemene opeenvolging vast te stellen, waarmede voor het eerst de tyd als een bruikbare dimensie in de geologie werd geïntroduceerd, aldus dr. Brouwer in zijn voordracht. Meer dan een eeuw heeft nadien de analytische stratigrafie de stratigrafische weten schap beheerst, en eerst in de laatste decennia begint het besef door te drin gen, dat door de grote belangstelling voor de tijd als dimensie de betekenis van de gewone aardse dimensies in de stratigrafie is verwaarloosd. Dr. Brouwer ging dieper in op ver schillende aspecten van ruimte en tijd in de stratigrafie, waarby hij de nadruk legde op de hulp die de jongste fysische ontwikkeling heeft kunnen bieden bij het vormen van een absolute geologisohe tijdschaal en op het feit, dat de plaat selijke verschillen in ontwikkeling door de honderden miljoenen jaren heen het niet mogelijk maken een voor de gehele aarde geldend eenheidsmodel van een fossiele ouderdomsschaal op te stellen. Dank zij intensief onderzoek is men er toon te hebben mogen brengen. Zijn gelukwensen en waardering gingen ook uit naar de echtgenote van baron De Vos van Steenwijk en de andere familie leden, die trots op hem mogen zijn zo als de Universiteit er trots op is dat aan het hoofd van haar bestuur een man staat, wiens leven kan worden sa mengevat in de vaandelspreuk waaron der in 1568 de stichter van onze staat en de Leidse Universiteit te velde trok: pro lege, pro rege, pro grege (voor de wet, voor de koning, voor het volk). o> Een verrassende uitkomst van de radio-actieve ouderdomsibepalingen was. dat de tijdsbestekken waarmede de geologie in haar relatieve schaal werkt, vele malen langer blijken te zijn dan voordien was vermoed, en tevens, dat de tijd waarover men zich door fossiele resten een beeld over het leven kan vormen slechts een klein deel van de gehele geschiedenis van de aarde blijkt te omvatten, namelijk niet veel meer dan een half miljard jaar. Meer dan een eeuw lang is de be oefening van de stratigrafie geconcen treerd geweest op de analyse, wat geen wonder is bij de omvang van deze taak en de betekenis ervan voor de gehele geologie. En toch is de analyse ook voor de stratigrafie zelf niet meer dan een eerste stap op weg naar een veel dieper gaand begrip van de geschiedenis van de aardkorst. Net zomin als het jaartallen boekje van de historicus ons begrip voor de historische ontwikkeling van de mensheid verschaft, zomin doet de stratigrafische analyse dat voor de sedimentaire geschiedenis van de aard korst. Eerst wanneer alle bouwstenen in tijd en ruimte hun juiste plaats hebben verkregen, mag men verwachten het geheel te leren zien en het te doorgron den. Merkwaardigerwijze is deze syn these in de stratigrafie nog weinig beoefend. Wij beginnen pas de eerste vruchten te plukken van de analytische stratigrafie, die een rijke oogst belooft op te leveren. De recente ontwikkeling van de geologie heeft het tegendeel van haar integratie tot gevolg gehad. Meer dan ooit worden de geologen er zich thans van bewust, dat ieder onderdeel slechts één aspect belicht van het grote doel: de geschiedenis te leren kennen en te leren begrijpen van de aarde waarop wij wonen. Na de openbare les volgde een druk bezochte receptie in de ontvangstkamer van de academie. Pro/, dr. C. H. F. POLAK (Foto L.D./Van Vliet) Invloed van levensstijl Bij zyn afscheid als Commissaris werd van hem gezegd, dat door zijn scherpe en duidelijke uiteenzettingen en motive ringen van zijn oordeel alsmede door zijn heldere betoogtrant en logische ge- dachtengang de discussies in het college van gedeputeerden op een hoger plan kwamen. Opvallend was dikwijls, hoe hij van dit college kon leiden bedoeling van de welg&ECT t- in dezelf- een zitting van dit college kon leiden iliiuuig uillii*»«A p» f*«iiiii*»M*(|n<* gesloten doesie* doordat hU d» Blijk van gegroeide sympathie Dr. De Vos van Steenwijk bekende in zijn antwoord op de rede van de promotor, op dit moment niet de deugd der nederigheid te gevoelen, doch, ondanks het bewustzijn van de nietigheid van aardse eerbewijzen, buitengewoon verheugd te zijn met dit Leidse eredocto raat. Niet in de eerste plaats wellicht om de eer zelve, maar vanwege de gezindheid welke de senaat bezielde bij zijn besluit hiertoe. De welwillende sympathie, waarvan de senaat door dit huldeblijk jegens de president-curator blijk geeft, een sympathie die spreker in de loop der jaren van een twijgje tot een krachtige boom heeft zien groeien, is reden tot trots en vreugde. Bespiegelingen over het burgemeestersambt De jaren, dat spreker als burgemeester en Commissaris der Koningin is werk zaam geweest, hebben hem overvloedig stof verschaft om over de praktijk van de bestuurkunde zijn gedachten te laten gaan. Hij bepaalde zich in zyn rede ver der hoofdzakelijk tot fragmentarische bespiegelingen over het burgemeesters ambt, een ambt dat in de typisch Ne derlandse vorm met geen soortgelijk ambt elders te vergelijken is. Voor alles dient een burgemeester een „man" te zyn. Wellicht zyn wettelijk zyn bevoegdheden niet zo groot, maar by een goede aanpak kan zijn invloed dit wel zyn door zyn initiatieven, zyn aanspo ringen, zyn afremmen en het afdwingen van respect ook by zyn politieke tegen standers. Overigens is zijn positie in een kleine plattelandsgemeente geheel anders dan in een grote of middelgrote stad. In de eerste is hij veelal de enige die de tech nische details van de gemeente-admini stratie beheerst en de vraagbaak is voor allen en alles. Hy moet daar veel meer parate kennis hebben dan zijn collegae van de grote steden die over staven van geroutineerde ambtenaren beschikken. De burgemeester van de stad kan vol- mensenkennis, kritische zin en recht schapenheid bij het hanteren van zijn rechten, alle eigeschappen die men in de school van het leven kan leren. Belangrijk voor een burgemeester is, dat hij te pas en te onpas het woord moet kunnen voeren. Spreker heeft zelf noch als burgemeester noch als Com missaris der Koningin ooit een toe spraak door anderen laten opstellen. Oordeel van Thorbecke! In verband daarmede herinnerde dr. de Vos van Steenwijk aan het oordeel van Thorbecke die het als een der be langrijkste voordelen van de gemeente wet beschouwde, dat deze de openbaar heid van de raadsvergaderingen voor schreef. Men kan zich moeilijk voorstel len, zo schreef hy, tot welk een laag peil de discussies in een besloten vergadering afdalen. Had Thorbecke onze tyd kun nen beleven, wellicht had hij zyn oordeel moeten herzien. Hoe dit ook zy, spreker beschouwde het als een zegen, dat de vergaderingen van de colleges van G S. en van B. en W. besloten zijn gebleven. Deze besloten discussies zijn hem steeds tot een genoegen geweest. Tegenstander van microgemeenten Moeilyk is de positie van de burge meester in een kleine gemeente in zo dat dit ambt hem niet een volle dige dagtaak geeft en bovendien dikwyls noopt tot byverdiensten waaraan veelal sprekende bezwaren zijn verbonden. Mede daarom was spreker een tegen stander van de micro-gemeente. De com binatie van burgemeestersambt en Ka merlidmaatschap moge enerzyds voor die gemeente wellicht aantrekkelyk zyn door de vlottere entree van de burge meester bij de minister, maar hierby worden toch de verhoudingen wel enigs zins scheef getrokken. Grenswijzigingen Dr. de Vos van Steenwyk stelde voorts, dat grenswyziging van gemeenten, zo de omstandigheden hiertoe aanleiding ge ven, praktisch steeds de hartstochten wakker roept. Men zou. zo zeggen tegen standers dikwyls, niet mogen raken aan wat historisch gegroeid is, alsof die his torische groei alleen in het verleden en niet in heden en toekomst plaats heeft. De gemeenten zijn ontstaan als belan gengemeenschappen, en de moderne ontwikkeling vraagt nu eenmaal om grotere belangengemeenschappen, ge tuige bv. de situatie aan de IJ-mond. Blijkbaar moet het eerst vast staan, dat het niet langer gaat zoals het gaat, eerst moet er blijkbaar tastbaar en meestal onherstelbaar nadeel zyn toegebracht, voordat de wetgever mag ingrypen. Het „regeren is vooruitzien" schynt voor dit onderdeel van de bestuurspolitiek niet geschreven te zijn! Eresaluut Na nog enige gedachten te hebben geuit over de benoemingsprocedure voor het burgemeestersambt en de vele merk waardige zaken die daarby komen ky- ken, constateerde dr. de Vos van Steen wyk dat naar zyn mening de burgemees ters van Nederland in overgrote meerder heid goede burgemeesters zyn en dat zy hun ambt liefhebben en slechts node heengaan wanneer de tyd daartoe geko men is. In de oorlogsjaren, toen zy op een der meest geëxponeerde plaatsen ston den en door de bezetter letteriyk voor alles verantwoordelijk gesteld werden, hébben de meesten dapper stand gehou den en sommigen het, hoogste offer, dat van hun leven, voor hun gemeente en vaderland gebracht. Met een eresaluut aan deze helden besloot baron de Vos van Steenwyk zijn rede. Alkemade's burgemeester vooruit op K.V.P.-groslijst (Speciale berichtgeving) By de groslijst-stemming van de KVP hebben zich ten aanzien van de weste lijke lyst enige opvallende verschuivin gen voorgedaan. Immers, de heer E. J. M. Kolfschoten, burgemeester van Alke made, klom daarbij van de 22ste naar de 12e plaats, terwijl de heer mr. K. van Rijckevorsel, de bekende juridische des kundige van de KVP-Tweede Kamer- fi actie, van de 14e naar de 19e plaats terugviel, hetgeen er vermoedelyk toe zal leiden, dat hy niet in de Tweede Ka mer (waar hy sinds 1952 lid van is) te rug zal keren. Noodzaak betere wegen Noord-West (Speciale berichtgeving) De Kamers van Koophandel en Fabrieken in de provincies Groningen, Friesland, Drente en Overyssel heb ben in een gezamenlyk schrijven aan de minister van Verkeer en Water staat de resultaten voorgelegd van een onderzoek naar de noodzaak van ver beteringen en vernieuwingen van weg verbindingen in genoemde provincies en die met het Westen. In het schryven wordt om. gesteld, dat een industrievestiging in genoemde provincie in belangryke mate kan wor den geremd door het ontbreken van goede wegverbindingen. Verder is het een grote handicap voor bestaande be drijven. De toenemende intensiteit van het verkeer en de toeneming van het gewicht van de vrachtauto's vragen om betere wegen, waardoor het noodzakelyk zal zyn bestaande wegverbindingen door nieuwe te vervangen. In het schryven wordt er ook op gewezen, dat de wegen aanleg door de IJsselmeerpolder nog in een ver verschiet liggen. Daarnaast is men van mening, dat ook wanneer die route zal zyn gereedgekomen, de hierna genoemde wegen van het grootste be lang zullen blyven. Als wegen die het meest voor verbe tering of vernieuwing in aanmerking komen worden o.m. genoemd: Gro ningenAssenZwolle (Rijksweg 31); GroningenLeeuwarden Afsluitdyk (Rijkswegen 39 en 9); Groningen Twente (via Assen en Hoogeveen) GroningenEmmenTwente (Ryks- wegen 31, 34 en 36)GroningenHee renveenAfsluitdyk (Ryksweg 34) Leeuwarden Heerenveen Meppel (Ryksweg 32)AssenZuidbroek Delfzül (Rykswegen 33 en 42 gedeel telijk) Groningen Nieuweschans (Ryksweg 42) en Musselkanaal O doorn (Ryksweg 34a).

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3