Oók al aan de sigaar? Uitvoering Rijkswegen Ir. Prins pleit voor autonoom wegenfonds als geneesmiddel RECHTZAKEN MAANDAG 19 JANUARI 1959 Nieuwe investeringen in toekomst nodig De voorzitter van de Ned. Ver. van Wegenbouwers, ir. H. D. Prins, heeft vandaag op de algemene winterleden- vergadering in Amsterdam gesproken over de toekomst van de wegenbouw. Ir. Prins constateerde met vreugde dat na het teruglopen van de hoeveel heid werken in deze seotor in 1957 het jaar 1958 een duidelijke verbetering heeft getoond. In 1958 werd door de leden van de vereniging ongeveer 20% meer werk aangenomen dan in 1957. Neemt men hierbij tevens in aanmer king, dat de prijzen voor de werken door velerlei oorzaken belangrijk lager wa ren. dan kan men constateren, dat in 1958 ongeveer 1/3 meer werk werd op gedragen dan in 1957", aldus de voor zitter. Spreker vervolgde: „Er is echter nog veel werk te verrichten. Het is te verwachten, dat in 1959 aan Rijks waterstaat onder alle omstandigheden de nodige armslag zal worden gegeven voor het. uitvoeren van Rijkswegen. Hoe het echter met de lagere publiek rechtelijke lichamen provincies en gemeenten zal gaan, is nog ,een open vraag. Ik zie voorlopig van autonomie van deze lichamen op het terrein van de wegenbouw niet zoveel komen. Als enige remedie daartegen zou een autonoom wegenfonds opge richt moeten worden, dat zelfs de kans heeft rechtstreeks gelden aan te trekken op de kapitaalmarkt. Naar mijn mening is de angst, dat een der gelijk fonds de autonomie van de lagere publiekrechtelijke lichamen te niet zou doen „ongegrond". Ir. Prins sprak vérvolgens over de mo gelijkheden in het buitenland die zoals hij zeide nog minder te over zien zijn dan in Nederland. „Ik ben er van overtuigd, dat binnen de landen van de E.E.G. de mogelijkheid vaneen ruimere markt ruimschoots opweegt te gen de kans op grotere concurrentie ook op ons eigen territorium. Het zou ech ter verstandig zijn als de Internatio nale Federatie van aannemers zou trachten een aantal richtlijnen op te Ir. A. G. Maris weer terug uit Nigeria Ia*. A. G. Maris, directeur-generaal van Rijkswaterstaat, is na een veertiendaag se reis naar Nigeria („Ik was nog nooit buiten Europa geweest", bekende hij bij aankomst op Schiphol) in Nederland te ruggekeerd, na een zeer boeiende en buitengewoon belangwekkende tocht door dit enorme Afrikaanse land, waar 35 miljoen mensen leven, te hebben ge maakt. Ir. Maris en zijn echtgenote zijn de gasten geweest van de minister-president van de federale regering Abudakar, de zelfde, die twee jaar geleden, maar toen in zijn functie van minister van Ver keer, een studiereis door Nederland Iheeft gemaakt en nog steeds erkentelijk is voor de ontvangst, welke hem hier ten deel viel. Als tegenprestatie werden ir. Maris en zjjn vrouw uitgenodigd naar Nigeria te komen in de hoop, dat „U be langstelling voor ons krijgt", had de mi nister-president eraan toegevoegd. Wel nu, teruggekeerd, na een uitgebreide tocht door de lucht en op het water door Nigeria, moest ir. Maris volmondig toe geven, dat het een fascinerend land is met vele grote mogelijkheden, mits in de komende jaren de ontwikkeling op verschillend gebied ter hand wordt ge nomen. Reeds leveren vele Nederlanders grote bijdragen bij de ontwikkeling van het land. „De Nederlandse maatschappijen die er werken, genieten groot vertrou wen van de federale regering, dat is mij wel gebleken tijdens de talrijke ontvang sten gedurende de reis", aldus ir. Maris. En hij voegde er nog aan toe, dat om dit land te ontwikkelen vele decennia van jaren nodig zijn. In 1960 wordt het land volkomen onafhankelijk era niemand weet nog, hoe de situatie zich daarna zal ontwikkelen. Maar Nigeria zelf is vol ver trouwen in de toekomst. Van Steenis Jr. was beste snelschaker (Van onze schaakmedeweiker) Het snelschaken, dat een goede tien jaar geleden schuchtere pogingen deed de gunst van godin Caïssa te verwerven is daar wonderwel in geslaagd, want men kan zich geen modern schaakeve nement voorstellen zonder een duel met zeer beperkte bedenktijd. Het is vooral de jeugd geweest, die het snelschaak een goede reputatie bezorgde en langzamer hand gingen ook „de ouderen" er toe over zich in het labyrint der vele ver wikkelingen te wagen De jeugd heeft wederom gezegevierd. De L.S.G.-er Joost van Steenis ont troonde zijn clubgenoot R. D. Westra, die het vorig jaar op de titel beslag legde. Een uitstekend resultaat van Van Alles is voor hem echter niet van een leien dakje gegaan, daar hij in een be slissingsduel eerst nog de uiterst ge vaarlijke M. D. Etmans moest overwin nen. Etmans die bijna aan elk toernooi deelneemt, is een rasechte snelschaker en zeer spitsvondig. Beiden wonnen één beslissingsparty, doch in de derde liet hij zich door zyn jeugdige stadge noot verschalken. Na afloop reikte de voorzitter van de LSB, ir. R. Venema met een toepasse lijk woord de fraaie bekers uit, dankte de actieve wedstrijdleider Jac. Galjaard voor zijn voortreffelijke leiding en noemde het toernooi, dat twee dagen heeft geduurd, uitstekend geslaagd. In de eerste klasse won M. D. Etmans (Philidor) de tweede, G. P. Sluiter (Voorschoten) de derde en R. D. Wes tra (LSG) de vierde prys. In de tweede klasse zegevierde Jac. ter Haar (Philidor) na beslissingspar tijen met G. Bouwmeester. C. H. v. d. Bosch werd derde en J. van Kempen (Leithen) vierde prijswinnaar. De eindstanden luiden: Eerste klasse: 1. J. v. Steenis jr. (kampioen) 5 pt.; 2. M. D. Etmans 5pt.; 3 O P. Sluiter 4pnt.; 4. R. D. Wes tra 4 pnt.; 5. en 6. A, Smit en H. Th. Weiland 3 pnt.; 7. E. Ketting 2 pnt. en 8 W. G Demmendal 114 pnt. Tweede klasse: 1. J. ter Haar (kam pioen 2e kl.) 314 pnt.; 2. G. Bouwmees ter 314 pnt.; 3. C. H. v. d. Bosch 3 pnt.; 4, J. van Kempen 3 pnt.; 5. en 6. C. Barnhoorn en O. J. Verbiest 114 pnt. stellen, die weliswaar de concurrentie niet onmogelijk maken, maar deze wil beperken tot die van bonafide bedrij ven. Geen van de landen heeft behoefte aan een toevloed van avonturiers. Onze bedrijfstak zal er wel reke ning mee moeten houden, dat in an dere landen van de E.E.G. bedrijven bestaan van een omvang zoals in ons land niet voorkomt. Ook voor ons zou de noodzaak van een verdere concen tratie een rol kunnen gaan spelen". Tenslotte sprak ir. Prins over de prijs vorming. „Het is langzamerhand wel duidelijk, dat velen onzer bij de in schrijving naar werken te weinig naar rendement kijken. Het inschrijven te gen afbraakprijzen is een verschijnsel, dat zioh wellicht tijdelijk in bepaalde omstandigheden moet voordoen, maar dat onze bedrijven in betrekkelijk korte tijd naar de ondergang voert. Voor de toekomst zullen nieuwe investeringen steeds weer nodig zijn en daarvoor zul len de ondernemingen een gezonde financiële basis moeten hebben, ge bouwd op aannemingsprijzen waar een winstmogelijkheid in schuilt en door het nog efficiënter uitvoeren van wer ken". Beroep op ondernemingen inzake vakantiespreiding De Stichting Recreatie heeft een be roep gedaan op circa 7000 Nederlandse ondernemingen om zoveel mogelijk me dewerking te willen verlenen aan de actie voor vakantiespreiding. Aan de directies van ondernemingen, die niet collectief sluiten, is verzocht te willen bevorderen dat werknemers zon der schoolgaande kinderen zoveel moge lijk hun vakantie vaststellen vóór half juli of nè, half augustus. De ondernemingen, die een collectieve vakantieweek vaststellen, is verzocht deze vooral niet te doen samenvallen met. de bouwvakvakantieweken, die be paald zijn van 1825 juli en van 815 augustus. 60-jarig jubileum Oudheidkundige Bond In Amsterdam is zaterdag het 60-jarig bestaan gevierd van de Kon. Ned. Oud heidkundige Bond. Tydens de feestelijke jubileumverga dering in de Koopmansbeurs te Amster dam haalden het erelid prof. dr. A. W. Byvanck, oud-hoogleraar in de ar cheologie te Leiden, herinneringen op uil de geschiedenis van de bond en me moreerde vooral de door de Bond gesti muleerde reorganisatie van het mu seumwezen. Hij noemde belangstelling voor de his torie en voor de kunstschatten van groot belang, nu op zo'n uitgebreide schaal het stadsschoon wordt aangetast. Spreker noemde met name Alkmaar en de recente demping in Amersfoort. Hij toonde zich voorstander van bepaalde belastingfaciliteiten voor particulieren bij de aankoop van kunstwerken en bij steun aan kunstinitiatieven. De feestrede werd gehouden door ir. R. Meischke, hoofd van het Bureau Mo numentenzorg van het departement van O. K. en W. Hy sprak over de toekom stige taken van de bond en noemde als belangrijkste de bestudering van kleine re monumenten en van de modernere architectuur enerzijds en het scheppen van een steviger contact tussen stede- bouwkundige en oudheidkundige ander zijds. Hij zei te hopen, dat de strijd van de bond voor de totstandkoming van een definitieve monumentenwet spoedig zal kunnen worden gestaakt. De wethouder van Financiën der ge meente Amsterdam (tot voor kort wet houder voor Monumentenzorg) mr. R. Th. van den Bergh, maakte enkele op merkingen over het ontwerp voor de de finitieve monumentenwet en besprak de problematiek van de overheid ten aan zien van monumentenzorg. Hij gewaagde ook van de zorg der overheid voor de gebouwen, die niet ouder zyn dan 50 jaar. Zo heeft de Koopmansbeurs van Berlage op het Damrak slechte funda menten en B. en W. zullen de raad bin nenkort een krediet vragen voor het verrichten van onderzoekingen en voor het treffen van voorlopige voorzienin gen. De vraag rijst dan: moet dit ge bouw tenkoste van zeer veel geld worden behouden of dient het straks te verdwij nen? Tenslotte hield ir. F. P. J. Peutz uit Heerlen, een inleiding over het onder werp „Monumentenzorg en de moderne architectuur". De jubileumviering eindigde met een diner in het ICC en met een kostuum show onder leiding van Cruys Voor- bergh. Geen overeenkomst In 'ét sigarenindustrie De gezamenlijke organisaties van werkgevers en werknemers in de siga renindustrie hebben een eind ge maakt aan de besprekingen die be doeld waren een oplossing te brengen in het probleem dat geschapen werd door de toenemende mechanisatie en en de als gevolg daarvan opgetreden problematiek in de werkverschaffing. In eerste instantie werd besloten de werkweek tot 45 um* terug te brengen terwijl besprekingen gevoerd werden om de financiële lasten hiervan te verdelen tussen werkgever en werknemer. De besprekingen bereikten bijna een goed einde, aangezien beide partijen volledig begrip hadden voor eikaars problemen, doch in de laatste fase bleek de voorgestelde lastenverdeling niet aan vaardbaar. De consequenties voort vloeiende uit de werktij denverkorting bleken te zwaar om door de partijen aanvaard te worden. Nog tegenstand door aantal aanhangers van Batista Honderden soldaten uit heit leger van de vroegere president Batista leveren nog steeds tegenstand in de bergen van de Sierra Maestra en Escambray, waar eerst Fidel Castro zijn guerilla voerde. Deze soldaten zouden een wapenzending uit de Dominicaanse republiek, waar Batista asiel heeft gezocht, hebben ont vangen. De nieuwe Cubaanse regering heeft Amerika om uitlevering van „oorlogs misdadigers" gevraagd, die naar de Ver enigde Staten zijn gevlucht. Zij verzocht hen vast te houden tot gegevens en be wijzen kunnen worden overlegd. Minis ter Agramonte die dit zaterdagavond bekendmaakte, deelde voorts mee dat de totnogtie ten uitvoer gelegde executies gebaseerd waren op het strafrecht zoals de vrijheidsstrijders dit nog tijdens de gevechten hadden vastgelegd. Aan elk geval was nauwgezet aandacht besteed. Rook met verstand rook met smaak rook sigaren! 1 Auto bij Lichtmis te water: één dode Op de Rijksweg ZwolleMeppel bij Lichtmis (gemeente Nieuwleusen) is gistermiddag omstreeks 13.00 uur een personenauto geslipt en ln het Licht miskanaal terecht gekomen. De bestuur der, de 32-Jarige J. Verdaasdonk uit Tilburg kon niet uit de auto komen en is verdronken. Behalve de bestuurder zat de familie van Emmen uit Tilburg, bestaande uit twee mannen en drie vrouwen en een 1%-jarig kind in het voertuig. Een vrouw en het kind werden tydens het slippen naar buiten geslingerd en ble ven op de wegberm liggen. De overige inzittenden, 2 vrouwen en drie mannen, kwamen met de auto in het water te recht, doch wisten, behalve de bestuur der die waarschijnlijk met het hoofd ergens tegen geslagen was en daardoor versufd bleef, uit het zinkende voertuig te komen en op de wal te klimmen. zy hadden allen onbetekendene verwon dingen. Het kind kreeg een hersen schudding. De auto was op weg van Til burg naar Norg. Staatsmijn „Wilhelmina" 50 jaar in exploitatie (Van onze Limburgse correspondent) De oudste myn der Staatsmijnen, vernoemd naar Koningin Wilhelmina, die er al eens is „afgedaald", delft nu 50 jaar kolen. Ze is de enige antra- cietmijn van de Staatsmijnen. De andere delven vetkolen. Het is thans een „uitstervende myn". Zo werd de oudste verdieping 162 meter onder het maaiveld reeds dras tisch ingekrompen. De laatste behoor lijke voorraden zullen in de loop van dit jaar in exploitatie komen op de nog in aanbouw zijnde vierde verdieping, welke al 785 meter onder het maaiveld ligt. De werkzaamheden hier worden echter be lemmerd door de hardheid van de zandsteen en het altijd dreigende wa tergevaar, wat kostbare voorzieningen vergt. Vermoedelijk kan de mijn nog onge veer 10 tot 15 jaar een miljoen ton an traciet trekken, maar dan is zij aan de langzame inkrimping toe, welke tot haar uiteindelijke stoplegging zal leiden. Wanneer het zover is, zal echter de in aanbouw zijnde Staatsmijn Beatrix bij Vlodrop in volle exploitatie zijn en de uitgevallen huisbrand van de Wilhel mina kunnen opvangen. Werklieden hadden ruiterpad versperd f13.000 schadevergoeding voor amazone (Van onze Haagse redactie) Op 9 december 1954 hebben in Den Haag twee werklieden van de dienst voor het GemeenteHjkgrondbedrüf, die belast waren met het verrichten van werkzaamheden nabij het landgoed „Groenendael", een daar aanwezige clandestiene doorgang voor ruiters, zonder daartoe opdracht te hebben gekregen, door middel van het span nen van een stuk prikkeldraad, afge sloten. Op 12 december daaraanvol gend reed een amazone, toen zij te paard van deze doorgang gebruik wilde maken, tegen de versperring aan, als gevolg waarvan zij zodanig kwam te vallen, dat zij ernstig licha melijk letsel opliep. De desbetreffende werklieden, oegen wie een strafvervolging werd ingesteld, werden bij vonnis van de Haagse Arrondissementsrechtbank van 12 DE LUCHTMACHT HEEFT NOG VLIEGTUIGEN NODIG Bij de geleidelijke introductie van de geleide wapens zal het jachtvliegtuig in de te voorziene toekomst zijn waarde voor en zyn plaats in de luchtmacht blyven behouden. Aldus de conclusie van de luchtmachtstaf van de Neder landse Koninklijke Luchtmacht. Naar de mening van de luchtmachtstaf moet het antwoord op de vraag, die men de laatste tijd veelvuldig hoort: „Heeft de Koninklijke Luchtmacht nog behoefte aan vliegers?" dan ook nog steeds be vestigend luiden. De opleiding van vlie gers by de Koninklijke Luchtmacht gaat normaal door en zij zal ook in de toekomst normaal door blyven gaan. Het zou voorbarig zyn te menen, dat het vliegtuig voor de Luchtmacht heeft afgedaan en dat het zaak is zo snel mogelijk een strijdmacht op te bouwen volledig gebaseerd op het geleide wapen en daarop alle, vooral financiële, krach ten te concentreren. Een dergelijke opvatting houdt slechts rekening met de inderdaad uiterst belangrijke voordelen van het geleide wapen boven het vliegtuig. Zeker, de geleide wapens hebben in het algemeen een zeer korte reactietijd, een betrek kelijk hoge vernietigings waarschijnlijk heid en er kan een hoge graad van paraatheid mede worden bereikt. Anderzijds echter heeft het vliegtuig, in tegenstelling tot het geleide wapen, andere, voor de luchtmacht van vitaal belang zijnde eigenschappen zoals flexi bele meermalige inzetmogelijkheid, tak- tische mobiliteit en een groot bereik doordat het naar andere vliegvelden dan de thuisbasis kan worden gedirigeerd vanwaar uit kan worden geopereerd. Daarenboven kan het vliegtuig voor talloze taken worden gebruikt en is het niet afhankelijk van de grondorganisa- tie, hetgeen zijn kwetsbaarheid voor vijandelijke elektronische storings- en misleidingsmaatregelen vermindert. Advertentie Brandend Maagzuur na iedere maaltijd? 01 angst bij voorbaat bij Iedere hap eten? Renmes nemen - en altijd zorgen dat ge ze bij de hand hebt. Een of twee Ren- nies - gewoon laten smelten op de tong - neutraliseren al het overtollig maagzuur dat Uw pijnen veroorzaakt. En zo wordt Uw zuurbrand geblust in een paar tellen Heerlijk middel die Rennies - en ze smaken nog lekker ook. Tijdelijke stopzetting van de tabaksuitvoer De uitvoer van tabak uit Indonesië is voor onbepaalde tijd stopgezet, aldus een bekendmaking van het Indonesische ministerie van Handel. De Indonesische regering is tot deze maatregel overgegaan om het sluiten van overeenkomsten met België en West- Duitsland over de afzet van Indonesi sche tabak mogelijk te maken. Door het verbreken van de handelsbetrekkingen tussen Indonesië en Nederland, waar heen alle Indonesische tabak tot nu toe werd geëxporteerd, moet Indonesië an dere afzetgebieden vinden. januari 1956 schuldig verklaard en ver oordeeld tot een geldboete van f. 25. subsidiair vijf dagen hechtenis. Zy wer den tot in laatste instantie door de rechter verantwoordelijk gesteld. Het tussen de raadslieden van beide partijen gevoerde overleg heeft er toe ^eleid, dat de aanvankelijke vorderinr ten bedrage van f. 32.243.05 is terugge bracht tot een bedrag van f. 12.948.55. B. en W. stellen de raad thans voor, dit bedrag beschikbaar te stellen. Hartelijke huldiging van violist Sam Swaap AANBIEDING ZILVEREN LEGPENNING VAN DEN HAAG. „Een groep van oude en trouwe vrien den", zoals de Haagse burgemeester, mr. H. A. M. T. Kolfschoten zei, heeft za terdagavond in „Dilligentia" in Den Haag hulde gebracht aan de violist Sam Swaap, die 60 jaar op Nederlandse podia als solist is opgetreden. Met medewer king van de pianist Willem Andriessen recipieerde Sam Swaap op deze vrien denavond, in een grotendeels gevulde zaal, met de Sonate in A-dur voor piano en viool op. 13 van Gabriel Fauré, een gepassioneerde sonate van Hdebrando Pizetti en de sonate voor viool en piano van Cesar Franck. Deze selectie uit een 60-jarig optre den werd niet alleen aangehoord door degenen die tezamen met mr. J. Klaasesz. Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, minister van Staat, dr. W. Drees, de Surinaamse gevolm. mi nister mr. R. H. Pos, de Haagse burge meester en vele uit officiële en artis tieke kring bij de huldiging aanwezig waren, doch na afloop van het concert ook beantwoord. Vooral het werk, dat Sam Swaap verrioht heeft en nog ver richt als leider van het West-Neder lands Symfonie Orkest, vond in de toespraak van mr. Kolfschoten uitge sproken waardering. Sam Swaap heeft, aldus mr. Kolf schoten (en na hem de voorzitter van het orkest, mr. G. E. Langemeyer,) „mu zikale vreugde aan zovele gebracht, die er anders niet aan zouden kunnen ko men" en dit in „trouw en liefde voor muziek en muziekliefhebbers". De burgemeester heeft daarom tot zijn genoegen de zilveren legpenning van bijzondere verdienste van de gemeente 's-Gravenhage overhandigd. De twee enveloppen met inhoud die de violist kreeg zullen aan de kas van het West- Nederland Symfonie Orkest worden overgedragen. Sam Swaap heeft na afloop van de plechtigheid in de foyer van „Diligen- tia" vele persoonlijke gelukwensen in ontvangst mogen nemen. Auto van de koningin had een aanrijding in Baarn Koningin Juliana heeft zaterdagmor gen met haar wagen een aanrijding ge had in de gemeente Baarn, op de grens van Soest met een bestelwagen uit Utrecht. De Koningin, haar chauffeur en de chauffeur van de bestelwagen bleven ongedeerd. De Koningin was op weg van Soestdijk naar Utrecht om Prinses Irene van het station af te halen. Het ongeluk ontstond doordat de bestelwagen bij het remmen slipte en gleed tegen de koninklijke wagen aan. Van de wagen van de Koning werd een spatbord beschadigd. Zij heeft met een andere wagen de reis voortgezet. „Nachtwacht" op koopjes Vader zette zijn zoontje in de kou (Speciale berichtgeving). Een surveillerende agent trof gister- wond laat in een portiek van een winkel in de Hengelose binnenstad een 12-jarig jongetje aan, die vertelde dat hij van zijn vader daar om negen uur de wacht had moeten betrekken tot de volgende morgen de uitver koop zou beginnen. Wanneer de winkel om negen uur 's morgens openging, zou het ventje zeker zijn dat hij als beloning van de 12-urige „nachtwacht" in de kou als eerste klant een autoped voor f5.95 en een schemerlamp voor f0.95 in de wacht kon slepen. De agent vond het voor uitzicht dat het ventje de gehele nacht in het tochtige portiek zou moeten doorbrengen wel wat te bar. Hij ging K er kelijk L even Dr. M. Niemöller: scheppen van een goede sameniezing De thans 67-jarige dr. Martin Nie möller uit Wiesbaden, president van de Evangelische Kerk Hessen-Nassau, heeft zondag op een persconferentie te Am sterdam verklaard, dat bij een beoorde ling van de gehele politieke situatie thans niet meer zo zeer de ver houding oost-west een rol speelt, als wel de vraag naar de toekomstige ver houding tussen de blanke en niet- blanke volkeren. Hij noemde het grote probleem van deze tijd (nu in de wereld een oorlog als machtsmiddel niet meer kan worden gebruikt)het scheppen van een goede samenleving tussen de snel groeiende volkeren van alle rassen en landen. Het komt er thans op aan, dat •het ene land zijn technisch overwicht op een ander volk opgeeft en dat alle mo gelijkheden voor een vreedzame samen leving worden benut. „De taak voor de gehele mensheid is om een steeds betere vrede te make'n". Dr. Niemöller achtte daarbij de UNO het instrument om spanningen op te heffen en om tegen stellingen te overbruggen. Dr. Niemöller was in Amsterdam voor het leiden van een (Duitse) eredienst in de Westerkerk, een onderdeel van een serie diensten, waarmee de Amsterdamse hervormde gemeente in kennis wordt gebracht met de wereldkerk. Dr. Niemöller predikte naar aanlei ding van het bijbelgedeelte uit het Lu- cas-evangelie (hoofdstuk 9) „Jezus en de Samaritanen", het verbod van Jezus aan Zijn Kerk geweld te gebruiken. De wét van het christelijk handelen moet de naastenliefde blyven, ook in deze tijd, nu de mens macht heeft het totale leven te vernietigen. De bood schap van de zachtmoedigheid, die Jezus heeft gepredikt, is nu de weg, waarmee de christenen de wereld in moeten gaan, aldus dr. Niemöller. De kerken en het atoom Dr. Mare Boegner, president van de Federation Protestante de France, in ons land vooral bekend geworden als één der presidenten van de Wereldraad van Kerken heeft zaterdagmiddag voor de Alliance Frangaise te Rotterdam een rede gehouden over „Het christelijk ge loof ten overstaan van de bedreiging van het atoom". Dr. Boegner achtte de confrontatie van het christelijk geloof met atoom belang rijk en moeilijk. Na gesproken te heb ben over „bewonderenswaardige" be loften, die het vreedzaam gebruik van de atomaire krachten inhoudt, stelde hij daartegenover de „onmetelijke geva ren", die de mensheid alleen reeds door de proefexplosies bedreigen. Dr. Boegner ging na wat de kerken tot dusver over deze problemen hebben gezegd. Ten aanzien van de kernsplitsing zijn de kerken niet alleen bevoegd, maar hebben zij de evidente plicht zich uit te spreken, zei hij. Terwijl wij mensen in de nacht verkeren is het zaak te ontwa ren of er ergens licht is overgebleven. Dr Boegner besprak het veelomvat tende probleem van de atoombewape ning en de uitspraken die verschillende kerken en de Wereldraad van Kerken tot dusver hebben gedaan. De tragische verdeeldheid der meningen eist, dat de kerken zich opnieuw bezinnen. Er is be hoefte aan een nieuwe theologie inzake de oorlog zo luidde zijn oordeel. de ouders van het jongetje opzoeken. Deze bleken echter een avondje uit te zijn. zodat de agent tot middernacht moest wachten voor hij. met veel moeite overigens, de vader kon bewegen de plaats van zijn zoontje te gaan over nemen. De bekende violist en dirigent Sam Swaap is zaterdagmiddag in Den Haag gehuldigd in verband met zijn zeventigste verjaardag Op de foto zien we hoe de bur- gemeester van de residentie, mr. H. AM. T. Kolfschoten de jubi laris de zilveren medaille van de stad aanbiedt als blijk van zijn bij zondere verdiensten. Schenking van Heinsius Houboltfonds Het bestuur van het Heinsius-Hou- bolt Fonds heeft in 1957 en 1958 aan de Staat der Nederlanden ten behoeve van de oorheelkundige klinieken der Ryks- unlversiteiten een aantal wetenschappe lijke instrumenten geschonken. Tevens werden gelden beschikbaar gesteld voor het verrichten van research-werkzaam- heden. De regering heeft met erkentelijkheid deze schenkingen aanvaard en aan het stuur van het Heinsius-Houbolt Fonds hiervan mededeling gedaan. NED. HERV. KERK Beroepen te Rijseen (3de pred. pl.) T. Langerak te Vlnkeveen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Assen (vac. G. P. Hartvelt) K. A. Firet te Overecnle. Be- GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Zaandam J. Goudzwaard te Rozenburg. Ambtsjubileum ds. F. H. Landsman Op 28 Januari zal ds. F. H. Landsmen, secretaris voor algemene zaken van óe Ned. Herv Kerk de dag gedenken, waarop hij 25 jaar geleden in het ambt werd bevestigd. Ds. Landsman werd in 1932 hulpprediker te Almelo, waarna hy in 1934 te Roderwolde in het ambt be vestigd werd. In 1942 werd hij studentenpredikant te 's-Gravenhage en tweede secretaris van de algemene synode der N. H. Kerk In 1951 werd hij secretaris voor alge mene zaken van de N. H. Kerk. Ds. Landsman vervult vele functies binnen de hervormde kerk. Hy is hoofd redacteur van het weekblad „Hervormd Nederland", secretaris van de Raad voor dc zaken van Pers en Publiciteit van de N H. Kerk en voorzitter van het com missariaat voor maatschappelyk en cul tureel werk vanwege deze kerk. Op woensdag 28 januari is er gelegen heid om van 3.30 tot 5.30 uur de jubila ris geluk te wensen in het gebouw Car- negielaan 9 te 's-Gravenhage. DS. JONGELEEN TACHTIG JAAR Ds. J. Jongeleen uit Wageningen, eme ritus predikant van de Ohr. Geref. Kerk van Bussum, hoopt donderdag 80 Jaar te worden. Ds. Jongeleen werd op 22 januari 1879 te Aarlanderveen geboren en was eerst vele jaren werkzaam in het zakenleven. Nadat ds. Jongeleen in 1914 door het curatorium van de theologische school was beroepbaar gesteld in de Chr. Geref. Kerken, nam hy uit een zevental beroe pen dat naar Noordeloos aan, waar hij op 18 oktober van datzelfde jaar door ds. P. Groot, boen nog predikant te Rotter dam en thans emeritus predikant te Meerkerk, in het ambt werd bevestigd. Daarna diende de jubilaris verder nog de Chr. Geref. Kerken van Maarssen 1920 tot 1923; Hilversum 1923 tot 1930; Groningen 1930 tot 1932; Apeldoorn 1932 tot 1946; Noordeloos (voor de tweede maal) 1946 tot 1947 en tenslotte nog acht jaar die van Bussum, waar hem met in gang van 15 november 1955 op byna zevenenzeventig jarige leeftyd emeritaat werd verleend. Na zyn emeritaat vestigde ds. Jongeleen zioh te Wageningen en werd hy door de kerkeraad van de Chr. Geref. Kerf: van Ede benoemd tot hulp prediker van de Chr. Geref. Kerk van Bennekom, waar hy thans nog als zoda nig werkzaam is. DE PSALMBERIJMING Op haar laatste zittingsdag heeft de generale synode der Geref. Kerken (vrygemaakt) te Bunschoten-Spaken burg besloten opnieuw deputaten voor de psalmberijming te benoemen. Deze deputaten zullen alle eventueel in de kerken opkomende voorstellen ontvan gen en zyn voorts gerechtigd tot verbe tering van de berijming 1949 en tot het kennisnemen van ander materiaal d"t gebruikt kan worden om een betere psalmberyming te verkrygen. De synode meende dat de bezwaren, die in het rapport van de vorige depu taten tegen de berijming 1949 waren aangevoerd, niet van dien aard zyn, dat thans moet worden vastgesteld, dat de beryming 1949 beslist onaanvaardbaar is. DR. J. D. PLENTER NAAR NIEÜW-GUINEA Dr. J. D. Pienter, hervormd predikant die dezer dagen aan de Zendingsschool te Oegstgeest slaagd1 voor het zendings examen vertrekt 14 februari naar Nieuw-Guinea om als docent aan de Opleidingsschool van de Chr. Evang. Kerk te Seroed op te treden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4