„Leiden is in een nauw keurslijf van grenzen gedrongen" Grenswijzigingsvoorstellen in een vergevorderd stadium LEIDSCHEJI FAUTOBOXEN Clubmatch Kynologenvereniging „Rijnland" in Stadsgehoorzaal 07»te jaargang Maandag 19 januari 1959 Tweede blad no. 29648 Lezers schrijven De Zierikieese Slavenkas Met belangstelling las ik Uw artikel ln het bijvoegsel van 17 dezer van Uw blad over de Slavenkas van 1734 van Zierikzee. De slotopmerking over de eerste sociale verzekering in 1734 van onze voorvaderen brengt mij ertoe U te wij zen op het bestaan tot op de dag van heden van een fonds, genaamd „Boots gezellenbeurs" in tal van gemeenten in Westfriesland, waarvan ik er hier een paar noem: Blokker, Hoogkarspel. Op perdoes. De Bootsgezellenbeurs werd als fonds gevormd tijdens de Oost-Indische Com pagnie met haar kamer Westfries land, beurtelings te Hoorn en Enkhui zen. Inwoners van de dorpen in Westfries land monsterden op schepen van de V.O.C., welke uitvoeren van genoem de steden; een deel van de gage werd gestort in de Bootsgezellenbeurs, opdat de gevangenen vrijgekocht zouden kun nen worden, als ze de Barbarijse zee rovers in handen zouden vallen. De revenuën van de Bootsgezellen beurs worden jaarlijks nog aangewend voor ondersteuning van ingezetenen der gemeente, soms draagt men daaruit ook wel bij in de kosten van opleiding van jongelui tot stuurman aan een zee vaartschool. De Slavenkas te Zierikzee is waar schijnlijk mede een oude vorm van sociale verzekering ,maar zeker niet de enige. Hoogachtend, Uw dw. ab. O. LEEUW, KL Doormanlaan 40, Oegstgeest. „IN DE RIMBOE VAN AUSTRALIË. Voor de filmochtend van het Insti tuut voor Arb. Ontwikkeling bestond gisteren in het Lido-theater grote be langstelling. Vertoond werd een docu mentaire film van grote waarde, n.l. een expeditie van het echtpaar Armand en Michaela Denis dwars door tot nog toe onbekende delen van Australië. Zy be gonnen de ontdekkingstocht zonder een vastomlijnd plan, Zij lieten hun koers geheel afhangen van de omstandigheden en behoeften van het moment. Wat zy wilden bereiken was een blik te slaan in het hart van een enorm gebied, dat zich miljoenen jaren, zonder daarbij door de mens gestoord te zijn, kon ontwik kelen. De film liet een grote menigte exotische vogels, dieren en planten zien, die door een uitmuntende kleurenweer- gave en uitstekende fotografie de toe schouwer uitzonderlijk wisten te boeien, maar ook werden pre-historische teke ningen op eeuwenoude verweerde rots formaties ln beeld gebracht. Niet min der interessant was de ontmoeting met de nog als nomaden levende inboorlin gen, die nog gebruik maken van boeme rang, speer en knots. Het ritueel van de volwassenverklaring van de mannelijke leden dezer oudste volksstammen van Australië, trok hierbij in het bijzonder de aandacht. In het voorprogramma werd een film vertoond, getiteld: „La Route des Indes". die de reis naar het Oosten op een aantrekkelijke wijze in beeld bracht. Met deze bijeenkomst is het Instituut voor Arbeidersontwikkeling het nieuwe jaar op voortreffelijke wijze begonnen. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer P. van Zonneveld* voorzitter van de Leidse afdeling. Nieuwjaarsrede loco-burgemeester Hedenmiddag kwam de Leidse raads in openbare zitting bijeen. In verband met een lichte ongesteldheid van de burgemeester, werd de nieuwjaarsrede ditmaal niet uitgesproken door de voorzitter, doch door de loco-burgemeester, wethouder J. C. van Schaik. In het begin van zijn rede schonk de loco-burgemeester aandacht aan enkele belangrijke besluiten, welke de raad in het afgelopen jaar heeft genomen, w.o. de aanvaarding van het structuurplan, de uitgifte van bouwterreinen voor de bouw van een studentenflat, de bouw van een nieuwe H.B.S. voor meisjes en een bejaardencentrum, de demping van de Uiterstegracht, de verbetering van de Hooigracht en de plannen tot woning- en scholenbouw. Spreker deelde mede, dat de verwach ting is gewettigd, dat dit jaar geldmid delen beschikbaar zullen komen voor de bouw van een aantal dringend nodige kleuterscholen en voor de r.-k. meisjes school voor buitengewoon lager onder wijs aan het Philosophenpad. SPORTVELDEN KIKKERPOLDER Enig vooruitzicht, dat in het tekort aan gymnastieklokalen zal worden voor zien, bestaat helaas nog niet; ook het tekort aan sportterreinen is nog zeer groot. Wegens het ontbreken van kleedge bouwen en tribunes kon het sportvel dencomplex in de Kikkerpolder helaas nog niet in gebruik worden genomen. Het streven is erop gericht in een van de eerstvolgende raadszittingen een krediet beschikbaar te stellen, waar mee het grootste deel verrichten werken kan financierd. der nog te worden ge- Voorts hopen B. en W. in de loop van 1959 de raad een uitgewerkt veemarkt- 1 plan voor te leggen. Nadat de loco-burgemeester een over zicht had gegeven van de gang van zaken by de diverse gemeentelijke be drijven, wees hij erop, dat uitbreiding van het Gemeentelijk Archief dringend gewenst is. Vervolgens schonk de heer Van. Schaik aandacht aan de bestedingsbeperking. De perspectieven waren in 1958 bijzon der somber en het zag er naar uit, dat de gemeentelijke activiteit door de van regeringswege genomen maatregelen vleugellam geslagen was. Gelukkig is er in de loop van het jaar enige verande ring gekomen. Doordat op beperkte school toch financieringsmiddelen be schikbaar gesteld werden, was het mo gelijk met de meest urgente werken te beginnen en andere werken voor te be reiden. Spreker sprak de hoop uit, dat de Regering de baan vrijmaakt voor verdere ontplooiing van de activiteiten van de gemeente en dat het mogelijk zal zijn de meest urgente werken geleidelijk aan de Raad voor te leggen. Nereda, Rokin 118, Amsterdam Den Haag, 3. Yorkshire-terrier, mevr. E. Tulleners-Boers, Nieuw Loosdrecht. Om goed vijf uur sloot dr. ir. Linden - bergh de clubmatch met een dankwoord aan alle medewerkers en belangstellen den. in het bijzonder de heer en mevr. Smits, die de organisatie op zich geno men hadden en mevr. Gondrexon voor haar uitstekend commentaar. JUBILEUM EN AFSCHEID J. G. DE WINTER Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum werd de heer J. G. de Winter door de directie van de N.V. Kon. Ned. Grofsmederij ontvangen in de vergader zaal van deze vennootschap. De directeur, ir. M. C. de Jong, schet ste de jubilaris als een ernstig, serieus werker, die zijn loopbaan als boorder in de werkplaats uitoefende. De eigen schappen van rustig en beheerst werker kwamen bij deze arbeid zeer goed van pas, omdat het hier als regel gaat om behandeling van omvangrijke en zware werkstukken. Spreker zeide over de prestaties van de jubilaris zeer tevreden te zijn. Het is jammer, aldus de direc teur, dat de voldoening over dit jubileum samenvalt met het afscheid van het bedrijf wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Na zijn toespraak bood ir. De Jong als blijk van waardering een enveloppe met in houd en een blauw herinneringsbord aan. Namens de Ned. Maatschappij voor i Nijverheid en Handel voegde ir. De Jong ■hier het ere-diploma voor 25-jarige i trouwe dienst, alsmede het daarbij be horende zilveren draaginsigne. aan toe. De heer A. Katz, bedrijfsleider, sprak in gelijke geest en hoopte, dat kraan voerder De Winter, nu afscheidnemend van zijn kijk op het leven vanaf het verticale-, evenveel voorspoed mocht hebben bij zijn nu volgend leven in het horizontale vlak. Na afloop van dit min of meer officiële gedeelte werd vervolgens in de kantine der fabriek afscheid van de heer De Winter genomen. Woorden van waardering en afscheid werden gespro ken door de chef der draaierij-afdeling, de heer G. Schaa en door de heren P. Barendse, C. J. de Haas en Marks, resp. namens collega's, jubileumfonds en personeelsvereniging. De scheidende jubilaris werden geschenken aangebo den. Mevrouw De Winter ontving bloe men. Ziekte en Genezing GEÜNIEERDE LOGE VAN THEOSOFEN Zondag werd voor de Geünieerde Loge van Theosofen een voordracht gehouden onder de titel „Ziekte eti Genezing". Volgens de theosofie is ziekte het ge volg van verstoring van harmonie. Deze verstoring kan het gevolg zijn van een verkeerde leefwijze, b.v. een te zenuw achtig leven of van een onjuist gebruik van het lichaam, zoals te weinig lichaamsbeweging, van verkeerde voe ding, te weinig nachtrust, enz., of wel van buitensporigheden van het gevoels- of gedachtenleven zoals te veel pieke ren, innerlijke onzekerheid, gebrek aan zelfvertrouwen. Al deze verstoringen van het evenwioht kunnen zodanige propor ties aannemen, dat zy het lichaam ziek maken. Tegenwoordig wordt door de me dici steeds meer aandacht aan de ziel van de patiënt besteed en het is derhalve in toenemende mate mogelijk, dat een dokter, die zijn patiënt goed kent, ook verstoringen in het denken en voelen zal kunnen inzien en zal kunnen hel pen hierin verbetering te brengen. In al deze gevallen ligt de oorzaak van de verstoring van de harmonie in dit leven en is zij, al is het soms ook erg moeilijk, toch op te sporen. Maar, leert ons de theosofie, het is ook mogelijk, dat ziekte een gevolg is van verstoringen uit een vorig leven, b,v, door sterke gevoelens van jaloezie, haat, afgunst, begeerte, enz., die dan later doorwerken op en zich uiten in het stof felijke gebied en dan aan de dag treden als een kwaal of grote vatbaarheid voor een bepaalde ziekte. Het is ook mogelijk, dat iemand in een vorig leven een ge brekkige of zieke zo hardvochtig heeft bejegend, dat het noodzakelijk en duide lijk voor zijn zedegxoei wordt ook een dergelijke ervaring op te doen en hij de ware mens, zoekt dan incarnatie bij een ouderpaar, dat hiertoe de mogelijk heid verschaft. Wanneer de zieke zijn lijden en licha melijke moeilijkheden op de juiste wijze beleeft, wanneer hij door zijn kennis omtrent de aloude en ook door de theo sofie onderwezen leerstellingen van Kar ma en Reïncarnatie begrijpt, dat zijn ziekte nooh het gevolg is van blind toe val, noch van goddelijke straf, noch al leen maar van erfelijkheid, maar dat I ziekte en gebrekkigheid, evenals alle I omstandigheden, waarin de mens ver- I keert, het rechtvaardige en enig juiste gevolg is van zijn eigen daden, woorden, gedachten en gevoelens, dan pas zal hij door die ziekte gelouterd worden. Daar hij zelf de oorzaken hiervan niet in dit laatste leven kan vinden, weet hij, dat zij dus zijn terug te voeren tot een vorig leven. Dit inzicht geeft hem de kracht zijn ziekte, kwaal of gebrek op de juiste, dus moedige wijze te dragen Steunende op zijn wijsgerige kennis, is hij bij mach te ziekte te beschouwen als een les, een mogelijkheid om de vroeger verstoorde harmonie te herstellen. Hij zal een dokter raadplegen, zich aan diens voor schriften houden, zonder kinderlijk ver zet of zelfbeklag, een gezonde leefwijze volgen en bovenal trachten zijn gedach ten te reinigen en te streven naar gees telijke ontplooiing en het in praktijk brengen van naastenliefde. Wanneer ziekte op deze wijze wordt opgevat, be tekent zij een schrede voorwaarts op de nog heel lange weg naar innerlijke vol making. De laatste alinea van het verslag der lezing, welke vrijdagavond mr. A. F. Leemans heeft gehouden voor de Vereniging voor Internationale Rechts orde. behelst een enigszins onjuiste weergave hetgeen de spreker heeft gezegd, met het gevolg, dat deze alinea Loco-burgemeester J. C. VAN SCHAIK (Foto LjD./Van Vliet) DE WONINGBOUW. Onder de vele problemen, welke in 1959 de aandacht vragen, behoort in de eerste plaats de woningbouw. Dit blijkt wel zeer duidelijk uit het feit, dat in 1958 slechts 216 premiewo ningen werden toegewezen, waarvan 58 nog in de allerlaatste dagen van het jaar. Slechts 331 woningwetwoningen vielen in 1958 aan onze gemente ten deel. In verband met de door het bouw- distriot Leiden opgestelde verdeling van het beschikbare contingent woningwet woningen, waarbij aan Leiden een on aanvaardbaar klein aantal woningwet woningen werd toebedeeld, heeft het college zich ernstig beraden omtrent de situatie voor 1959. Nu gebleken is. dat in de kringen van het bouwdistrict Leiden het nodige begrip voor de specifieke moeilijkheden van Leiden ontbreekt, maken de omstandigheden het B. en W. onmogelijk, langer deel te nemen aan het werk van dat bouwdistrict. Het College heeft hiervan in een uitvoerig schrijven kennds gegeven aan Gedepu teerde Staten. GROTERE TOEWIJZING VAN BOUWVOLUME. Vervolgens wees de loco-burgemeester er op. dat tijdens een de vorige week gehouden zitting van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland het lid van Ged. Staten, de heer Deerenberg, die o.a. de zorg heeft voor de verdeling van het bouwvolume, dat de Minister aan de provincie Zuid-Holland toegekend heeft, er blijk van heeft gegeven, dat bij hem begrip voor de Leidse moeilijkheden zeker aanwezig ls. Op grond van de bijzondere positie van Leiden alsstreek- centrum .industriegebied en universi tair centrum, acht de heer Deerenberg een aparte toewijzing van bouwvolume aan onze gemeente, evenals aan twee andere steden ,te weten Delft en Dor- dreoht. noodzakelijk. De nieuwe werk methode zal binnenkort als punt van nader overleg met Gedeputeerde Staten worden bezien. WEGENSCHEMA BINNENKORT IN RAAD. In de tweede plaats schonk spreker aandacht aan het nijpende probleem van het verkeer in de binnenstad. Het aantal verkeersongevallen bedroeg in 1958: 2024 waarvan 4 met dodelijke af loop. hetgeen ten opzichte van 1957 een stijging van 10% betekent. Ingrijpende maatregelen zullen nodig zyn om hierin de zo zeer nodige verbe tering te brengen. Het opzetten van een plan, aan de hand waarvan de meest urgente voorzieningen kunnen worden getroffen, vereist echter een uitvoerige studie. Spreker deelde mede, dat het wegenschema, thans in ontwerp gereed is en dat dit zeer binnenkort door de raad in behandeling zal kunnen worden genomen. GRENSWIJZIGINGEN Tenslotte wees de heer Van Schaik op de aangekondigde herziening van de grenzen van onze gemeente. Het is voor onze stad een levensvoorwaarde, dat deze spoedig tot stand komt. Leiden is in een nauw keurslijf gedrongen. Wil de stad haar natuurlijke bevolkingsaanwas kunnen opvangen en daarenboven nog een gedeelte van de bevolking van Den Haag, dan zal zij snel dienen uit te groeien. Het is daarbij van het grootste belang, dat deze uitgroei op harmoni sche wijze geschiedt. Daarbij is een ge biedende eis, dat wat als een eenheid gezien wordt ook bestuurlijk een een heid is. Wat Leiden vraagt voor zijn harmonische ontwikkeling is in feite niet meer dan wat voor de uitbreiding van de gemeente hard nodig is. Wat in wezen Leidse bebouwing is, zal ook be stuurlijk by Leiden moeten gaan beho ren. Het is t: betreuren, dat de grenswijzi gingsvoorstellen al zo lang lopen. Veel kostbare tijd is al verloren gegaan en spreker hoopte van harte, dat de mede deling van Ged. Staten van Zuid-Hol land, aan de Provinciale Staten, dat de plannen tot wijziging van de grenzen van Leiden en aangrenzende gemeenten in een vergevorderd stadium zijn, spoe dig gevolgd zullen worden door voor stellen. Spreker bsloot met het aanbieden van de beste wensen voor het jaar 1959 Van een feitelijke beëindiging van de op dat moment gesloten polygame hu welijken kwam weinig terecht. Nieuwe polygame huwelijken werden echter niet meer gesloten". De plaatselijke commissie van de „Stichting Het Sanatoriumfonds" der Koninklijke Onderofficiersvereniging Om Belang" organiseert as zaterdag paai gezonde ruimtekinderen. De regelmatig vele vluchten van Albina hebben geen nadelige gevolgen gehad voor het moederschap. Een dokter kottdt de „ruimtefamilie' onder controle. De foto is van aen j ïezenf./Vier vijf procent van de Mor officiële Russische instantie. monen placht polygaam te leven. In het eind van de vorige eeuw werd polygamie '•venwel verboden bij een Federale wet. bij personen, met de Mormonen bekend, een feestavond in de grote grote bevreemding moet veroorzaken ..Den Burcht" Het doel van deze avond Men gelieve deze zinsnede als volgt te is een zo groot mogelyk saldo te ver krijgen en dit geheel af te dragen aan bovengenoemde stiohting. De avond zelf wordt verzorgd door het Cabaretgezel schap >rDe Roverto's" uit Voorburg. Prachtige collectie rashonden Hot jaarlijkse „Hondenfeest" van de Kynologen vereniging Rijnland is weer een groot succes geworden. De grote zaal van de Stadsgehoorzaal was gisteren geheel gevuld met hondenliefhebbers en een keur van rashonden. GEBOREN Om half twaalf opende de voorzitter, di ir. P. C. Lindenbergh, de clubmatch met een woord van welkom tot de keur meesters, de exposanten en de talrijke belangstellenden. Nadat de dierenarts, de heer H. J. Stol uit Leiden de honden veterinair had gekeurd, werden de keu ringen in vlot tempo afgewerkt. Tijdens de keuringen besprak de bekende kyno- loge, mevr. P. Gondrexon-Ives Browne, de typische kenmerken van de voorge leide rassen, terwijl na de beoordeling van elk ras de betreffende keurmeester de motivering van zyn plaatsingen gaf. De meest populaire rassen bleken de Boxers en de Cocker Spaniels te zijn. Grote spanning heerste er in de zaal tij dens de parade van ruim 30 honden, die op grote tentoonstellingen in binnen- en buitenland reeds de hoogste prijzen had den behaald, honden die de kampioens klasse vormden. Drie keurmeesters, de heren prof. dr. A. J. M. Holmer te Lei den, T. van Dijk te Amsterdam en F. A. J. Alofs te Wassenaar hadden de zware taak om uit deze crème de la crème de 14 prijswinnaars uit te kiezen. Een hartelijk applaus klonk door de zaal toen de bekende, zeldzaam mooie Old English Sheepdog, een nationaal en internationaal kampioen van mevrouw H. Backx-Bennink uit Reeuwijk de be ker van de gemeente Leiden veroverde. Het slot van de dag was de keuring van de beste hond van de clubmatch, een keuring waaraan de kampioenen niet mochten deelnemen. Het fraaie, jonge Dwergpoedeltje van mej. N. L. v. d. Kasteele uit Wassenaar, een hondje, dat voor de eerste maal werd uitgebracht, werd door prof. dr. Holmer met de hoogste ereprijs be kroond. De verdere, voornaamste uitsla gen waren: Kampioensklasse: 2. Dwergpoedel, mej. N L. v. d. Kasteele. Wassenaar, 3. Bas set Griffon Vendéen, mevr. P. Gondre xon-Ives Browne, Den Haag, 4. Airedale terrier, mevr. A. A. J.-Smits-v. d. Broek. Leiden (tev. plaquette van het „Leidsch Dagblad"), 5. Ned. en Eng. kamp. Bor- derterr., mevr. A. Wetzel-De Raad, Vin- keveen, 6. Basset Artésien Normand, mevr. P. Gondrexon-Ives Browne, Den Haag, 7. Boxer, D. L. Onderwater, Voor schoten, 8. Dalmatische hond, mevr. J. Muller-Bik, Den Haag, 9. Skyeterrier, mevr. E. v. d. Broek-De Jong, Den Haag 10. Bearded Collie, mevr. J. v. Kreve- len-Simons, Den Haag, 11. Langharige Dashond, mevr. L. Lijten-Sengers, Lei den en 12. Schotse terrier, J. J. v. Kool bergen, Boskoop. Beste van de Clubmatch: 2. Cairnter- rier, J. W. Sythoff, Wassenaar, 3. Boxer, E. J. Rührwiem, Leiden, 4. Middenslag poedel, mej. N. L. v. d. Kasteele, Was senaar. 5. Afghaanse Windhond, mevr. C. Vorschel-Paauw, Oegstgeest, 6. Bob tail, E. J. Strasters, Den Haag, en 7. Dcbermann Pincher, J. G. v. Zwieten, Oegstgeest. Dogachtigen: 1. Boxer. E. J. Rühr wiem. Leiden, 2. Boston terrier, mevr. L Peereboom Voller-Rademaker, Den Haag Een van de prijswinnaars in de kampioensklasse, een Dalmatische hond van mevrouw Muller-Bik uit Den Haag (Foto L.D /Van Vliet) 3. Duitse Dog, F. G. A. Bakker, Den Haag. Herdershonden: 1. Bobtail, E. J. Stras ters, Den Haag, 2. Collie, mevr. F. A. Dudok de Wit-Roodhuyzen de Vries, Oegstgeest, 3. Border Collie, mej. S. Le- man, Leiden. Windhonden: 1. Afghaanse Windhond, mevr. C. Vorschel-Paauw, Oegstgeest. Jachthonden: 1. Middenslag Poedel, mej. L. N. v. d. Kasteele, Wassenaar, 2. Eng. Springer Spaniel, mevr. A. C. Hoo- gewoning, Wassenaar, 3. Cocker Spaniel, mevr. A. H. Wetzel-De Raad, Vinkeveen, 4. Duitse Staande hond, mr. A. A. Reep maker, Wassenaar. 5. Iersg Setter, Broe der Guido, BNS, Voorhout, 6. Dalmati sche hond, J. H. Janzen, Leiden, 7. Eng. Setter, mevr. Coelingh, Wassenaar. Pinchers: 1. Dobermann-pinchers, J. G v. Zwieten, Oegstgeest, 2. Dwergpin cher, mevr. E. Smit-Oosterhoff, Leider dorp. Terriers: 1. Cairn-terrier, 2. Airedale- terrier, mevr. W. v. d. Scheer-Monster, Leiden, 3. Schotse terrier, mevr. C. C. v. Buuren-Veenenbos. Leidschendam, 4. Foxterrier, mevr. E. M. v. Schooneveld- Starck, Leiden. Dameshondjes: 1. Dwergpoedel, mej. N L. v. d. Kasteele, Wassenaar, 2. Ja panse Spaniel, mevr. B. Pfeiffer-v. Riet, BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Andries, zn van J. M. van Elk en W. van Westenbrugge. Frederik Pieter. zn v. G. J. van Embden en S. Don. Gerrit Jo hannes. zn van G. J. van Embden en S. Don. Marjoleintje. dr van P Dool en M C. Sierag, Jean Pierre, zn van J Groen en Y A. Hardy. Nicolaas en Willem, zns van W. van der Plas en G. van der Plas; Cor nelia Jacqueline, dr. van C. van der Spek en C. Verhaar. OVERLEDEN A. Jacobs, T6 jaar, men. Het Russische hondje Albina. dat meer dan 100 kilometer van de aarde verwijderd is geweest, heeft het leven geschonken aan een

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3