Raad Wassenaar keurde gisteren de begrotingen voor 1959 goed Beveiliging kruispunt Den Deyl voor verantwoordelijkheid van Rijk STADSNIEUWS Onbekend Amerika ZATERDAG 17 JANUARI 1959 Ongeveer acht uren heeft de Wassenaarse gemeenteraad vrijdag besteed aan de vaststelling van de begrotingen voor 1959. Er waren, toen 's avonds kort na 6 uur de laatste hamerslag van burgemeester dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen viel, tal van wensen geuit en vragen gesteld. Tot echte debatten kwam het slechts een enkele keer, o.m. over de positie van de bewoners van woonschepen in Was senaar en over de subsidiëring van het middelbaar onderwijs door de gemeente. Volkomen eenstemmig was de raad, toen het ging over de onhoud bare toestand op het gevaarlijke verkeersknooppunt Den Deyl. Jaren lang reeds ligt er een plan voor verkeerslichten kant en klaar, jarenlang al wordt gewacht op een beslissing van het Rijk over een financiële bijdrage aan deze installatie. Het Wassenaarse gemeente bestuur stelt zich n.l. op het standpunt, dat de kosten van deze beveiliging van de Rijksweg voor rekening van het Rijk behoren te komen. Het gerucht doet de ronde, aldus mr. A. van Vuure (VVD), dat er een soort van controverse bestaat tussen het ministerie van Binnenlandse Zaken en de Rijkswaterstaat over de vraag wie die kosten zal moeten betalen. Intussen is het, zo merkte o.m. de heer H. L. J. van Dillen (KVP) op, niet lan ger verantwoord, politie-agenten, die hier iedere dag op de spitsuren het ver keer regelen, langer aan levensgevaar bloot te stellen. De heer Van Vuure stelde voor, de ernstige verontrusting van de raad tot uitdrukking te brengen in een motie. Besloten werd tenslotte, met algemene stemmen, een telegram te richten tot de minister van Binnen landse Zaken en een afschrift te sturen aan de bewindsman van Verkeer en Waterstaat alsmede naar de Rijkswater staat. In dit telegram, dat staande de vergadering verzonden werd, geeft de raad de burgemeester in overweging geen politiemannen meer op dit kruis- fmnt in te zetten en de verantwoorde- ijkheid voor de enorme verkeersmoei lijkheden hie* volledig te laten waar deze hoort, n.l. bij het Rijk. ONDERWIJS Het schrappen van de subsidie aan de twee middelbare scholen in Wassenaar, het Rijnlands Lyceum en het St. Adel- bertcollege gaf in de middagvergadering aanleiding tot een uitvoerig debat. Mr. R. T. M. van der Lugt (KVP) kon niet akkoord gaan met het argument van B. en W„ dat de nieuwe Rijkssubsidierege ling voor het middelbaar onderwijs aan vullende subsidies door de gemeente overbodig en ongewenst zou maken. Spr. noemde een reeks van uitgaven, die ook nu nog niet voor subsidiëring door het Rijk in aanmerking komen en betoogde, dat de gemeenten nog wel een taak heb ben wat aanvullende subsidiëring be treft, uiteraard alleen voor redelijke en niet voor luxe uitgaven. Mr. Van Vuure zeide, dat het niet juist is, dat de ge meente het beleid van het Rijk gaat doorkruisen; niet uit het oog verloren mag worden, dat het middelbaar onder wijs een Rijkstaak en geen gemeente- taak is. Na een uitvoerige bespreking verklaarden wethouder E. M. Schade (VVD) en wethouder mevr. mr. C. M. s'Jacobdes Bouvrie, resp. van finan ciën en van onderwijs, en de voorzitter, burgemeester Van Wijnbergen zich be reid, om het al of niet voortzetten van de subsidiëring te laten afhangen van de financiële positie van de gemeente, waarover binnen een half jaar meer definitiefs dan thans bekend zal zijn. Ook diverse andere onderwijs-aange- legenheden hadden de aandacht van de raad. Mevrouw s'Jacob zal zich tot de minister van Onderwijs wenden over het al 7 a 8 jaren uitblijven van een urgen tieverklaring voor een gymnastiekzaal bij de openbare uloschool. Het college van B en W. zal verder alles in het werk stellen om zo spoedig mogelijk in Was senaar-zuid een schoolgebouw te krij gen, waarin de openbare kleuterschool en de Prinses Margrietkleuterschool kunnen worden ondergebracht. WOONSCHEPEN Een circulaire van B. en W. aan de woonschipbewoners met de medede ling, dat bij verkoop of verhuur van deze schepen de nieuwe bewoners niet op een Iigplaatsvergunning behoeven te rekenen gaf de raad aanleiding tot een pleidooi van verschillende raads leden voor de woonschipeigenaars. Mevrouw I. H. EernstmanSteghgers (VVD) merkte op, dat door deze bepa ling een moeilijke situatie kan ontstaan bijvoorbeeld na een sterfgeval. Het schip zou dan in Wassenaar praktisch niet verkocht kunnen worden. Ook de heren A. C. Duysestijn (KVP), W. Boender (P.v. d.A.), mr. A. v. Vuure en L. G. Oosterling (Prot. Chr.) pleitten voor een soepeler houding van het col lege van B. en W: en de heer Van Vuure deed het voorstel om alleen een ligplaatsvergunning in het vooruitzicht te stellen als de boot verkocht wordt aan in Wassenaar erkende gegadigden voor woonruimte. Wethouder mr. dr. J. Hazenberg verklaarde zich na een vrij uitvoerige discussie, namens het college van B. en W. met dit voorstel akkoord. SPEELPLAATSEN Mr. C. A. van Gorcum (P. v. d. A.) pleitte voor het stichten van meer speelgelegenheden voor de jeugd en voor een beveiliging van de bushalten in de Van Zuylen van Njjeveltstraat BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Elisabeth Jacoba. dr. van A. van den Th oom en J. E. Schreuder; CatharLna Jo hanna Cornelia, dr. van J. J. Kallenberg en J. E. Smits; Eric Patriok. zn. van F. G. ten Cate en A. C. van Wageningen; Louise, dr. van W. F. Flaman en M. Lo6; Christina Margjen, dr. van C. Briejer en A. Pezij. ONDERTROUWD A. Liera en C. Verheij van Wijk; G. W. F, J. Kasteelen en J. C. Sinteur; H. L. Paas en J. Schouten; W. Rutgers en M. Boer; J. M. Donk en J. T. van Bijlevelt; C Kagenaar en H. J. Teske; R. van der Pol en G. van der Vos; C. J. van Es en C. Sohlld; P. J. Schinkel en L. van Loef; J. D. Rijsbergen en J. M. T. Lampo; H. van DlggeJe en A. M. Ligtvoet. OVERLEDEN H. J. G. Paalvast. 78 Jr.. man; A. E. van Konijnenburg 83 jr., weduwe van H. Meppelink; F. Kooij, 52 jr.. echtgenote v. G. Klein; G. Vinkestein. 87 jr.. weduwe van C. de Haas; B. J. van Breoht, 61 jr.. man; G. Vonk, 87 Jr.. weduwe van J. P. Assendelft; P. H. Timmers, 2 maanden, zoon; C. F. Lith, 78 jr., man; J. A. Pau- lldes, 93 Jr.. man. door kleine vluchtheuvels. Mr. Van Vuur vroeg van gemeentewege ver keerstellingen te laten uitvoeren op de Rijksstraatweg. Op voorstel vaa de heer H. L. J. van Dillen (KVP) werd besloten dat het eenrichtingsverkeer dat binnenkort voor de Langstraat van kracht zal worden wel voor motorrijtuigen en bromfietsen, doch niet voor fietsen zal gelden. De heer K. G. Tiel (Prot. Chr. vroeg de aandacht voor de organisatie B.B.; spr. zou gaarne zien dat er een kostenbegro- ting gemaakt werd voor materieelberg- plaatsen in de verschillende blokken. WONINGBOUW Verschillende raadsleden pleitten voor het bouwen van meer woningen voor bejaarden en voor het meer inschakelen van particuliere bouwers in Wassenaar. Mr. Van Vuure pleitte voor een zekere vrijheid bij het verlenen van huurmach- tigingen, bijvoorbeeld voor woningen met een hogere huur dan f100.per maand. Wethouder mr. dr. J. J. M. Ver aart (KVP) zegde toe, zich in Den Haag, waar men dit systeem al kent, op de hoogte te zullen stellen. De heer S. J. van den Bergh (VVD) brak een lans voor de volkstuinders langs de Zijdeweg, Afd. Leiden/Oegstgeest V.I.R.O. kwam bijeen Voor de afdeling Leiden/Oegstgeest van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde VIRO heeft mr. A. F. Lee mans gisteravond in het gebouw van de Nationale Leversverzekering Bank N.V. gesproken over „Onbekend Amerika". Mr. Leemans, die werkzaam is bij de internationale stedenbond, welke con tacten wil leggen over de gehele wereld, maakte een studiereis door verschillende delen van de Ver. Staten. Wat spreker in de gemeenten aldaar zeer had ge troffen, was de veel meer algemene en bijzondere belangstelling van de ge meentenaren voor zaken van stadsbe stuur dan hier te lande. Het „onbekende Amerika", zou, gelet op het feit, dat de Nederlanders er de eerste kolonisten waren, bij ons meer bekend moeten zijn. De vele Nederland se nederzettingen bewijzen, dat de Ne derlanders er in veertig jaar tijd zeer veel hebben gepresteerd. Over de Indianen - aldus de heer Lee mans - zijn een aantal feiten in het al gemeen onbekend. Zo zal het menigeen verwonderen te horen, dat er nog 300.000 (zuivere) Indianen zijn. Men neemt aan, dat het aantal enkele eeuwen geleden even groot was, maar in de tussentijd kleiner is geweest. Spreker ging verder uitvoerig in op een rapport over de Indiaanse cultuur gemeenschap, dat een schat van gege vens bevat. Over hun toekomst vraagt men zich af- moeten ze in een reservaat hun eigen leven blijven leven of langzamer hand integreren in de Amerikaanse ge meenschap? Wanneer het leven in de reservaten met het bijbrengen van nieu we en oude kunsten zou worden gesti muleerd, maar daarbij ook landbouw onderwijs zou worden gegeven, is ook van de beoefening van dit beroep de meeste vervloeiing met de omringende bevolking te verwachten. Mr. Leemans besprak voorts de ver schillende Indianenstammen o.a. de Apachen, het bijzonder krijgslustige en dappere nomadenvolk. Om aan de roof tochten van deze Indianen een einde te maken, trok het Amerikaanse leger in 1883 tegen hen op, maar het werd een hopeloze strijd, hoewel ze over een enor me overmacht beschikten. Spreker heeft op zijn reis prachtige kleurenfoto's gemaakt en vertoonde hier van gisteravond een groot aantal lan taarnplaatjes. De huizen van de Indianen tellen meest enkele verdiepingen en maken de indruk van flats. Ze zijn gebouwd van blokken leem. De verdiepingen bereikt men langs ladders, die tegen de gevels zijn geplaatst! Vervolgens vertelde mr. Leemans het een en ander over de Indiaans-Spaanse cultuur van New Mexico en de invloed van de bekende bisschop van Santa Fé. In Californië vindt men nog meer her inneringen aan de Spanjaarden, zoals de missiegebouwen te Santa Barbara aan de Stille Oceaan. Hiervan, evenals van het derde en laatste onderdeel van zijn programma, de Mormonen, werden series opnamen vertoond. Over de Mormonen merKte spreker op, dat deze secte gekenmerkt wordt door een ontzaglijke activiteit en energie. Salt Lake City is een welvarende stad, goed onderhouden en sociaal rechtvaar dig ingericht. De wegen zijn er voor onze moderne begrippen zeer breed en toch, het patroon van aanleg daarvan dateert van pl.m. 1860! Vier vijf procent der Mormonen leeft polygaam. Hiervoor is echter toe stemming van de eerste (echtgenote(n) vereist. Ei is een federaal verbod van de polygamie, dat echter vrijwel geen effeot sorteert. die de aanzegging hebben gekregen dat hun schuurtjes zullen moeten verdwij nen. De schuurtjes zijn niet hinderlijk voor de omgeving, aldus spr. Gepleit werd voor een zo vlot moge lijke werkwijze bij het toekennen van bouwvergunningen en de wethouder zegde toe hierover contact met de dienst van gemeentewerken te zullen opnemen. Een voorstel van de heer F. M. van der Stap (Gemeentebelang) om de schoon heidscommissie af te schaffen werd door wethouder Hazenberg radicaal van de de hand gewezen omdat het college van B. en W. het werk van deze commissie niet over wil nemen. Mevrouw Eernst man pleitte voor de aanleg van een wandelpad langs het laatste gedeelte van de Schouwweg, de heer L. G. Oos terling (Prot. Chr.) drong op spoed aan bij het vinden van een oplossing voor de algemene begraafplaats die nu al tientallen jaren op de agenda staat. GOEDGEKEURD Nadat nog tal van andere punten aan de orde waren gesteld, werden de begrotingen zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. De rest van de agenda werd daarna in enkele minu ten tijds afgewerkt. Er waren geen bezwaren tgeen het beschikbaar stel len van f 19.100.voor het aanleggen van de gemeenschappelijke tuin bij de pas gereedgekomen 135 woningwet woningen in het Havenplan. De heer L. G. de Koning werd benoemd tot 2e loco-secretaris en na zijn benoe ming door de burgemeester beëdigd. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doct.ex. klassieke taal- en letterkunde de heer A. F. van Katwijk jr (Leiden). De titel van het proefschrift, waarop onze stadgenote mej. E. Gans dezer da gen is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde moet luiden; „Over het ge halte aan follikelstimulerend en luteini- serend hormoon in serum". DIPLOMA-ZWEMMEN „OVERDEKTE". Vele jongens en meisjes hebben we derom in de „Overdekte" voor hun di ploma gezwommen. Het diploma A (jon gens) werd uitgereikt aan: MarienKralt, Woodrow Smeenk, Erik Hollem, Karei C. Braun, George L. C. Anderson, Johan H. Anchar Jan B. van de Meij, Peter R. van den Haak, Bart Rijnhout, Adrie Oudshoorn, Nicolaas B. de Vries, René Persijn, Cornelis Rijsbergen, Arend J. Boeff, Mark J. Dresden. Jongens B: Dick Aarsen, Frans van Wijck, Jan Ch. Krou- wel, Hans Lut, J. J. Th. Brasker, Jurgen R. Kuiters. Meisjes A: Sylvia Baars, Ietje de Gier, Greetje van Duyn, Elizabeth M. Lang- muur, Elsje W. Brussee, Metta Krom hout, Johanna Mooten, Marie v. Brakel, Corry de Booy, Diepke Kranendonk, Fietje Noort, Tjitske Noort, Nieske van Klaveren, Gerdien Heemskerk, Moni Verlit, Agatha Thierry, Riet v. Denzen, Wilhelmina Leensvaart, Jacoba Must, Mieke Jansen, Petronella A. Zwanen burg, Ada Vianen, Jannetje W. van der Waay, Bertie van der Meij en Meisjes B aan: Walthera W. M. Kymmell, Ca- rola Holvast, Ca'tharina Maria Mooten en Johanna Jacoba G. Kromhout. Prof. dr. J. H. Oort schreef in de Izwestia De voorzitter van het Internationale Astronomische Bond en directeur van de Leidse Sterrewacht, prof. dr. J. H. Oort, heeft in een artikel in het Sovjetblad „Izwestia" gezegd, dat de Sovjet-presta ties bij de verkenning van de ruimte grote vooruitzichten bieden voor de na bije toekomst. Prof. Oort wenst de Sovjet-geleerden en -technici geluk met het bouwen van het eerste ruimteschip en geeft uiting aan zijn overtuiging, dat nauwe inter nationale samenwerking tussen geleer den bij het onderzoek van de kosmische ruimte grote resultaten zal hebben. De Leidse hoogleraar is van oordeel, dat de verdere activiteit op dit terrein niet beperkt zal zijn tot ons zonnestelsel. Geveilde percelen Ten overstaan van: notaris W. F. Karsitens te Leiden: winkel-woonhuis met werkplaats Oude Vest 157. in bod: f 16.000, is niet verkooht. Woonhuis Oos terkerkstraat 2 in bod: f3.050, koper: J. de Bolster te Leiden, q.q. voor f3.095. Notaris M. P. Kaptein te Leiden: woon huis Warmonderstraat 12 in bod: f8 000 koper: A. van der Weyden te Leiden, voor f 11.400. Notaris J. A. Post te Lei den: winkel-woonhuis Levendaal 116, in bod f 7.000, koper J. van Iterson te Lei den, q.q. voor f 10 000. Woonhuis Mid delste Gracht 15/17, in bod f. 2.600, ko per M. van der Hoogt te Leiden voor f 2.600. Woonhuis Langegracht 62, in bod f2 550, koopster Mw. E. J. M. van Haasteren te Leiden, q.q. voor f2.720. BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT. Bij beschikking van de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd: aan de Rijksuniversiteit te Leidenvoor het jaar 1959 tot weten schappelijk ambtenaar voor de experi mentele zoölogie de heer K. Bakker, thans hoofdassistent; voor het tijdvak van 1 december 1958 tot en met 30 no vember 1959 tot wetenschappelijk amb tenaar voor de elektronenmicroscopie, de heer W. Th. Daems en voor het jaar 1959 tot wetenschappelijk hoofdambte naar voor de farmacie dr. T. Meyers, thans wetenschappelijk ambtenaar'lste klasse. Medische Dienst Warmond Dokter Walenkamp, tel. no. 220. Voorschoten Dokter F. J. M. To- nino. Voorstraat 23. tel. 2493. Wijkver pleegster: Gezondheidscentrum, telef. I no. 2177. Oegstgeest Dokter Held. tel. 24649 en dokter Lanen—Baron. tel. 21610. Leiderdorp Dokter H. A. Blaauwen- draad, Hoogewaard 4, Koudekerk, tel. K 1714 - 208. Wijkverpleegster: zr. Holst, Wit-Gele-Kruis-gebouw, Rijndijk, Kou dekerk, tel. 255 (b.g.g. 402). Wassenaar Dokter E. M. N. Ooster- baan, Prinses Marlelaan 14a, tel. 3056 (voor Noord) en dokter H. D. Boer. Wit- tenburgerweg 188. tel. 9124 (voor Zuid). Apotheek Siderius, Joh. de Wittstraat 9, tel. 3806 (tot zaterdag 24 Januari). Prof. dr. J. Goslings bedankt als raadslid S. J. ROORDA VOLGT HEM OP In verband met drukke werkzaam heden heeft prof. dr J. Goslings (PvdA) bedankt als raadslicL Prof. dr. Goslings, die als medisch des kundige deel uitmaakte van de gemeen teraadsfractie van de PvdA en steeds gTote belangstelling aan de dag legde voor vraagstukken, welke betrekking hadden op het brede terrein van de volksgezondheid, had sinds 1945 onafge broken zitting in de raad. In zijn kwa liteit als raadslid maakte hij deel uit van de commissie voor de G.G. en G.D. De heer S. J Roorda zal prof. dr. Gos lings opvolgen'als raadslid. In de zitting van a.s. maandag zal zijn geloofsbrief worden onderzocht. In februari volgt dan zijn installatie als lid van de raad. 5. ROORDA (Foto L.D.'Van Vliet) INTERKERKELIJKE BIJEENKOMST Woensdagavond wordt in de Chr. Geref. Kerk een interkerkelijke bijeen komst gehouden, waarin oud-burge meester A. Warnaar zal spreken over „Bestreden christendom" en ds. J. C. Maris uit Bloemendaal over „Om het woord Gods". De avond wordt door een plaatselijke predikant geopend en ge sloten. LEIDERDORP Ledenvergadering C.O.V. In het Dorpshuis vergaderde gister avond de L.C.O.V. en voor deze verga dering bestond niet veel belangstelling. Voorzitter v. d. Wijngaard AJzn heette alle aanwezigen welkom. Secretaris de Dood en penningmeester de heer Hen- driksen waren ook wat in mineur, eerst genoemde omdat het bezoek aan de feestavonden verloopt, laatstgenoemde omdat de financiën teruglopen, hoewel er toch nog een voordelig saldo is van f. 101.58. In de kascommissie werd benoemd de heer A. J. v. d. Wijngaard. De heer P. v. d. Kwaak was periodiek aftreedbaar en werd herkozen. Het werkprogramma 1959 werd bespro ken. Op zaterdag 31 januari, de verjaar dag van H.K.H. Prinses Beatrix, zal in het Dorpshuis een feestavond worden gegeven. De toneelvereniging „Ons Genoegen" brengt dan een blijspel „De Herbergier ster". Voor de verjaardag van HM. de Koningin zal op 29 april een taptoe worden gehouden, mits er voldoende deelnemers zijn: op 30 april zullen er naast de koraalmuziek, aubade der schoolkinderen zoals elk jaar, ook zijn een auto-puzzelrit, vliegerwedstrijd, waarschijnlijk een optocht en 's avonds in het Dorpshuis een bonte avond. MEJ. P. VAN WIGCHEM VOOR DE N.C.V.B. Gisteravond vergaderde in het gebouw Eikenlaan de Ned. Chr. Vrouwenbond. Mevr. Van Straalen, de presidente, heette alle dames hartelijk welkom, hoe- we! de opkomst niet zo groot was als an ders. Na lezing der notulen door mevr. Rev- neveld, kreeg mej. Van Wigchem uit Rijswijk gelegenheid voor haar causerie over Palestina. Zij deed dit op voortref felijke wijze aan de hand van zelf-opge- nomen kleurendia's. OEGSTGEEST KERKDIENSTEN Herv. Gem.: Groene Kerk: 10.30 uur: ds. G. F. Callenbach (H.A.). Pauluskerk: 10 uur: dr. E. Jansen Schoonhoven; 7 uur: ds. B. C. Vis?« Hoge Mors: 10 uur: ds. B. C. Visser. Ver. v. Vrijz. Herv.: W de Zwijger- kerk: 10.30 uur: ds. J. Heidinga (Haar lem). Ger. Kerk: Mauritslaan: 10 uur en 5 uur: ds. Th. Struys, te Amsterdam (H_A.). Ger. Kerk (vrijgemaakt)W. de Zw. kerk: 8.45 en 3 uur: ds. R. Brands. Langs de spoorbaan in de Broekpol der heeft gistermiddag een aantal hon den een kudde schapen van de heer D. de Graaf opgejaagd. Een schaap liep tengevolge van een beet zodanige ver wondingen op, dat het moest worden afgemaakt. Dr. H. J. Friedericy wisselt Bonn voor Londen (Van onze correspondent te Bonn) Het hoofd van de afdeling pers en culturele zaken van de Nederlandse ambassade te Bonn, dr. H. J. Frie dericy, zal binnenkort deze post ver laten en de overeenkomstige functie aan de ambassade te Londen gaan bekleden. Hij wordt in West-Duitsland opgevolgd door de heer H. A. Hoogen- doorn, die thans te Londen werk zaam is. De Nederlandse ambassade te Bonn biedt thans het beeld van een waar va-et-vien. Naa-st het vertrek van am bassadeur Lamping en van dr. Friede ricy staat een groot aantal andere mutaties, waardoor de bezetting van de ambassade hier in betrekkelijk korte tijd een geheel andere samenstelling krijgt, juist op een ogenblik, dat het Nederlands-Duitse overleg weer op gang lijkt te kunnen komen. D. F. v. d. Mei sprak op vergadering C.H. in Oegstgeest over problemen van deze tijd In de gisteravond gehouden leden vergadering van de Christ. Histori sche Kiesvereniging sprak het Tweede Kamerlid D. F. v. d. Mei over het onderwerp „Rondom de problemen van deze tijd". Spreker gaf eerst enkele algemene kenmerken n.l. de veelheid van proble men, het gebrek van deskundigheid van één persoon t.a.v. alle problemen, waaruit voortvloeit de noodzaak van specialisten. Het grootste internationale probleem is de strijd van demooratie tegen de dic tatuur. De grote tegenstellingen tussen beide systemen werden in het licht ge steld. Als christenen mogen wij, aldus spreker, niet gedogen de onwaardige en liefdeloze wijze waarop in de dictatuur de mens wordt behandeld. De dreiging van het Sovjetrussische blok ligt op eco nomisch, militair en geestelijk gebied. Daartegen moet het Westen zich te weer stellen. Economische en politieke samenwerking en het instellen van een vrijhandelszone is voor het Westen ge biedende noodzaak. Het communisme is met het vastgestelde zevenjarenplan ernstig bezig het Westen ten onder te brengen. Rusland beschikt over be langrijke middelep,. Spreker is dan ook van mening dat een reële dreiging be staat. Onze geestelijke vrijheid gaat ons bovenal, want wij moeten in staat blijven onbevreesd God en de naaste te dienen. Op alle gebied zal het Westen alle krachten moeten inspannen. Daarom dient er naar te worden ge streefd de conflictstof tussen de volken zoveel mogelijk weg te nemen. Komende tot de nationale problemen noemde de heer v. d. Mei allereerst onze grote bevolkingsaanwas. Tussen 1957 en 1962 moeten 295.000 nieuwe ar beidskrachten een plaats vinden, van wie 140.000 in de industrie. Er is bo vendien een investering nodig van 11 miljard gulden. Spreker zag de toekomst minder rooskleurig in t.a.v. van de zelffinan ciering door de ondernemingen in verband met de te verwachten gro tere concurrentie! Het tweede belangrijke probleem noemde spreker de kabinetscrisis, waar van hij de oorzaken naging. Het is voor hem een uitgemaakte zaak dat de in terne moeilijkheden in de P. v. d. A. hebben geleid tot de huidige situatie. Met tal van voorbeelden toonde hij dit aan. Spreker besloot met kritiek op de commentaren in sommige socialistische kranten. Hij spoorde daarom ook aan om in de komende verkiezingsstrijd waardigheid te bewaren. Na een dankwoord door de voorzitter, de heer M. v. d. Voet en de beantwoor ding van gestelde vragen ging men over tot de vaststelling van de groslijst van C.H.U.-kandidaten voor de a.s. verkie zingen. Nieuwe relletjes in Leopoldstad Te Leopoldstad hebben zich gisteren opnieuw enige incidenten overigens van weinig betekenis voorgedaan. Drie Afrikaanse agenten en een Belgi sche inspecteur zagen zich gedwongen met schoten in de lucht een groep be togers te verspreiden, die met stenen naar hen begonnen te gooien. Nog steeds doen patrouilles de ronde in de straten en houden hefschroefvliegtuigen van de lucht uit een oogje in het zeil. Ook is de avondklok nog van kracht. Tijdens uitgebreide identiteitscontroles zijn 280 personen vastgehouden voor nader onderzoek. In de streek van Ponfchierstad is een nieuwe zaak van krokodilmannen aan het licht gekomen. In november j.l. nog werden in dezelfde streek 13 inlanders wegens moord en menseneterij aange houden. Deze bekenden tenminste der tig misdaden. De nieuwe zaak heeft betrekking op 16 moorden, waarvan één dader 12 moorden bekende. Twee andere ver dachten bekenden elk twee personen te hebben vermoord. De politie nam voorts 150 kg van een „toverschof" in beslag, die volgens de inlanders iemand bijzon dere machten schenkt, zoals snel te groeien en veel mensen te kunnen eten. Het door de krokodilmannen gepleeg de aantal moorden bedraagt officieel 46, maar aangenomen wordt, dat het aantal slachtoffers van deze sekte veel groter is. Minister Van Hemelrijck van Kongo- zaken is gisteren in Leopoldstad aan gekomen, waar hij enkele dagen zal blij ven om zich van de toestand op de hoogte te stellen, de achtergrond van de recente ongeregeldheden te onder zoeken en de praktische toepassing van de nieuwe Belgische politiek ten aan zien van de Kongo te bespreken. WASSENAAR Gemeentebode J. Rotteveel zilveren jubilaris In de middagpauze van de begrotings vergadering van de Wassenaarse ge meenteraad had een korte, maar harte lijke huldiging plaats van de heer J. W. H. Rotteveel, die juist gisteren voor 25 jaren in dienst van de gemeente Was senaar trad. In het bijzijn van alle raadsleden en van de gemeentesecre taris. de heer K. van Böeijen, werden ce jubilaris en zijn echtgenote toege sproken door burgemeester ar. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen. De burgemeester prees de zorg, toe wijding en animo, waarmee de heer Rotteveel en zijn echtgenote, zich van hun taak kwijten. Spreker noemde de functie van de heer Rotteveel een zeer belangrijke omdat hij immers de eerste functionaris is. die bezoekers van het raadhuis ontmoeten. De burgemeester gaf de heer Rotteveel de verzekering, aat zijn goede zorgen door het gemeen tebestuur op hoge prijs gesteld worden. Als getuigenis van die waardering bood de burgemeester een geschenk aan een tweetal fraaie zilveren kandelaars. De heer Rotteveel sprak een dank woord. waarna de leden van de raad hem gelukwensten. Eerder was de heer Rotteveel in klei ne kring gehuldigd door de ambtenaren. Hij werd daarbij toegesproken door de gemeentesecretaris en de gemeente ontvanger, de heer A. Mighout en door de heer van Maren namens alle secre tarie-ambtenaren. Deze toespraken gin gen vergezeld van de traditionele grati ficatie en andere geschenken. Er was daarna gelegenheid tot geluk wensen voor ambtenaren, die thans in het raadhuis werkzaam zijn of dit vroe ger waren. NUTSAVOND LAPLAND Op een vrij goed bezochte Nutsavond, die gisteren in het Verenigingsgebouw gehouden werd, heeft de heer Hohan van Dijck een causerie gehouden met bijzonder fraaie kleurendia's en inte ressante geluidsopnamen van Lapland. De heer Van Dijck noemde Lapland een sprookjesland. Het is zo groot als Frankrijk en telt slechts 30.000 inwo ners. Lapland is een land van contras ten, niet alleen tussen zomer en winter de echte warme zomer duurt er slechts twee weken maar vooral door de oneindige verscheidenheid aan kleu ren, die men er aantreft. In zijn serie dia's, die van bijzondere schoonheid waren, maakte de heer Van Dijck dat duidelijk. Hij liet hetzelfde landschap zien op verschillende uren van de dag en op verschillende dagen gefotogra feerd. In zijn dia's voor de pauze gaf de heer Van Dijck een indruk van het natuurschoon op en rond de meren, in het middengebergte en in het hoogge bergte, van het vogelleven in lente en zomer, van bloemen en planten en van de plotselinge verandering in de na tuur, als eind augustus de herfst be gint met sneeuw en vorst. Alles wat groen was op de naaldbomen e.d. na wordt dan in enkele dagen tijds bloedrood gekleurd, dat vrij snel over gaat in bruinrood. In oktober zijn er weinig kleuren meer: de poolnacht, die drie maanden duren zal, kondigt zich aan. Na de pauze vervolgde de heer Van Dyck zijn causerie en diareeks met op namen van Laplanders in hun dagelijks leven en met geluidsopnamen van Lap- landse volksmuziek en volkszang. Druk contact tussen Mikojan en Dulles De Russische vice-premier Mikojan heeft gisteren in Washington tweemaal een onderhoud gehad met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken. Foster Dulles. Na het eerste ge sprek. dat twee en een half uur duurde, verklaarde Mikojan dat gesproken was over de kwesties „van wederzijds be lang". Daarna lunchte de Sovjetrussische minister met de Amerikaanse Senaats commissie voor Buitenlandse Zaken. Volgens senator Humphrey, een kenner van Duitse kwesties, die verslag deed aan de pers over de besprekingen tijdens deze lunch had Mikojan niets nieuws gezegd, al was er uitvoerig over Berlijn gesproken. Later had Mikojan nog eens ruim een uur met Dulles geconfereerd. Na dit tweede onderhoud zei hij tegenover ver slaggevers alleen maar. dat het gesprek in de avonduren zou worden voortgezet tijdens een „werkdiner", dat Dulles hem in een exclusieve club aanbood. Aan dit diner zaten ook vice-president Nixon en hoge functionarissen van het "State De partment" aan. Er werden gisteren geen betogingen gehouden, toen Mikojan 's ochtends in Washington arriveerde. Ook later op de dag waren er. anders dan bij vorige ke ren. bijna geen betogers en maar weinig belangstellenden. Er waren alleen enkele Hongaren, die zeiden een „stil protest" tegen Mikojan te houden. Het bezoek, dat Mikojan volgende week aan Florida zal brengen, is voor aartsbisschop Joseph Hurley aanleiding geweest alle rooms-katholieken in het bisdom St.-Augustine op te roepen tot een massale bidstond en de kerkklokken te luiden „bij deze bezoedeling van de grond van Florida". De aartsbisschop is vroeger apostolisch vertegenwoordiger in Belgrado geweest. Ere-tentoonstelling voor Jan Greshef. In het Amsterdamse museum „De Waag" is gisteravond een tentoonstel ling geopend van boeken, brieven, auto biografische aantekeningen van de schrijver en dichter J. Greshoff. De auteur, die onlangs uit Zuid-Afrika is teruggekeerd, was met zijn echtgenote bU de officiële opening aanwezig. Ook prof. dr. N. A. Donkersloot. A. Roland Holst en dr. Victor van Vries land gaven met vele andere genodigden van hun belangstelling blijk. De heer D. A. M. Binnendijk, chef van de afde ling kunstzaken van de gemeente Am sterdam, hield een beschouwing over het werk en de persoon van Greshoff. Hij schetste de schrijver als een levensecht en beginselvast man, die de gezindheid van een moralist heeft ontwikkeld. Hij is agressief naar alle zijden, reactief meer dan actief, en trouw aan zichzelf ook als hij van zienswijze verandert, zo merkte 6preker op. De tentoonstelling, die tien dagen zal duren, is ingericht als huldeblijk aan de heer Greshoff ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag. De geëxposeerde boe ken e.d. zijn bijeengebracht door een aantal letterkundigen in samenwerking met het Nederlands Letterkundig Mu seum en documentatiecentrum en de stedelijke musea van Amsterdam. Indertijd is een comité tot huldiging van Jan Greshoff gevormd. Zowel hier te lande als in Zuid-Afrika en de V.S. werden goede resultaten bereikt, door dat zeer velen van de gelegenheid ge bruik hebben gemaakt een bijdrage te geven voor de vorming van een fonds, dat aan de heer en mevrouw Greshoff de mogelijkheid verschaft voor geruime tijd Nederland en Amerika te bezoeken. WARMOND KERKDIENST Hrv. Gem.: 10 en 7 uur: ds. Boonstra (H.A. en dankzegging): ('t Trefpunt) 10 uur Jeugdkerk, voorganger de heer J. J. Veldhuyzen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 17 Januari Leidse Coop. Groente- en Fruitveiling; Per 100 kg.: air- dij vie 4878; kroten 9; kroten, gekookt 25; boerenkool 15—31; rode kool 1625: gele kool 14; groene kool 2022; witte kool 10; prei 3546; spinazie 77—91; stoofsla 19—25; spruiten A 48—72; sprui ten B 2970; uien 114; waspeen 15 266; winterpeen 911; witlof 1746- per 100 stuks: bloemkool B 46 idem C 1016: knolselderij 11—25; sla A 4—6, idem B 7—16. Per 100 bos: peterselie 103151; selderil 12.5018.10. AALSMEER. 16 Januari C.V. Oentr. Aalem. Veiling GA Seringen: Stepman 5670; Legray 2439; Blaauw 6085 per tak. Anjers: rood 2836. roze 2638. wit 2939 per stuk. Rozen: Better Times 44 56; Geheimz. Dulsberg 98130; Towny Gold 770; Parel van Aalsmeer 4967; Stokman 66—80; Baccarat 8095 per stuk. Diversen: Cyclamen 90—105; Asp. plumo- sua 90—105; Fresia 145190; fris 320— 390 per bos. Euphorbia 6570 per tak. Amaryllis 4558 p. kelk. Prunustriloba 46 —66; Forsythia 3947 per tak. Tulpen: lOO—120; Narcissen 60—90: Hyaolnthen 2128; Blauwe Druif 3844 per bos. ALKMAAR. 16 januari Kaasmarkt: Commissienotering fabrleks-Edammer 2 14 per kg. Handel kalm. HOOFDDORP. 16 Januari Graan- beursnoteringen: Tarwe f2929.75; gerst f2425.50; haver f2425.50; gr. erwten .^P^Jners f3445; karwljzaad f7888. Allee per 100 kg.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9