Prof. dr. ir. H. Mol aanvaardde de Leidse leerstoel in de fonetiek Beta-positie in alpha-kring Dokter W. van Rossem GEBR. HUISMAN Minister G. Ph. Helders sprak in Leiden over politieke situatie Een totaal andere Daney Kaye Gouden resp. zilveren insigne voor 22 jubilarissen Kerkelijk Leven FILMS VAN DEZE WEEK: 97ste Jaargang Zaterdag 17 januari 1959 Tweede blad no. 29041' Gistermiddag aanvaardde prof. dr. ir. H. Mol het ambt van buiten gewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de fonetiek met het uitspreken van een oratie onder de titel „Een wandeling door de fonetiek" in het Groot Auditorium. Prof. Mol, die hiermede een nieuwe leerstoel aanvaardde, bekleedt daarmede in de literaire faculteit een bijzondere positie als enige hoog leraar met een wetenschappelijke vorming in de „beta-richting" in deze alpha-faculteit. Drie werktuigen Prof. Mol ving zijn oratie aan met een korte beschrijving van de gereed schappen, die de mens bij spreken en verstaan gebruikt, en die het studie object van de foneticus vormen: de spreekwerktuigen, het gehoororgaan en het zenuwstelsel. Hij stelde voorts vast, dat de mens, in tegenstelling tot de meeste zoogdieren, door de bouw van de mond in staat is tot spreken door mid del van organen, die in eerste aanleg hiervoor niet waren bestemd. Als con clusie van zijn beschouwing over het gehoororgaan stelde prof. Mol, dat het mechanische systeem van het oor een compromis tussen met elkaar strijdende eisen is en als zodanig typisch een door de natuur gewrochte ingenieursoplos sing genoemd zou kunnen worden. De kennis van de mechanica van het oor is van het grootste belang voor het voorspellen van het succes van gehoor- verbeterende operaties en voor het ver klaren van het uitblijven van gunstige resultaten in sommige gevallen. Interpretatie en registratie Uitvoeriger ging spreker in op het verschijnsel van de fonemen, de code elementen in de gesproken taal als richtsnoer voor het analyseren van de verschijnselen van de fonetiek. Hij wees op het belang van een juiste interpre tatie van bij onderzoek waargenomen verschijnselen voor een goed begrip van eventuele afwijkingen in het mechanis me van het oor. Hij vond enkele be langwekkende overeenkomsten met de communicatietechniek b.v. bij de telefo nie. Voorts behandelde hij enkele fysische aspecten van spraak en gehoor, in het bijzonder de ontleding van de spraakklanken in basisklanken of hoofd tonen, en de technische middelen die de tegenwoordige onderzoeker ten dienste staan voor een bijzonder nauwkeurige registratie. Hij wees er daarbij op, dat het ge luid, dat door het oor verwerkt kan worden, berust op slechts zeer geringe drukverschillen in de atmosfeer, varia ties in de orde van een miljoenste atmosfeer bij luide spraak. Het is be grijpelijk dat bij dergelijke zeer kleine variaties de waarde van nauwkeurige registratie van groot belang is. De techniek is zelfs zover gevorderd, dat men in staat is ten behoeve van wetenschappelijk onderzoek met instru menteel nagebootste fonetische gereed- en -twintig jaar arts Vijf. Donderdag 29 januari is het 25 jaar geleden, dat dokter W. van Rossem, thans een in brede kring bekend en hooggeacht medicus, aan de Leidse Universiteit het artsexamen verwierf. Dokter Van Rossem, nu al weer vele jaren als chirurg werkzaam in het St.- Elisabeth-ziekenhuis, werd 9 september 1907 te Utrecht geboren. Na zijn gym nasiale opleiding in Den Haag, kwam hij in 1926 naar Leiden om aan de Universiteit een medische studie te vol gen. Op 29 januari 1934 slaagde hij voor het artsexamen. Dokter Van Rossem, die van 1 oktober 1933 tot augustus 1941 assistent bij prof. dr. W. F. Suermondt was, nam 1 september van dat jaar de praktijk over van dr. J. R. de Bruine Groeneveldt. Dokter Van Rossem, die aan het St.- Elisabeth-ziekenhuis ook als docent verbonden is voor de opleidingscursus „verpleegstersdiploma", is o.a... secretaris van de Leidse Specialistenvereniging en heeft als adviseur zitting in het be stuur van het Ziekenfonds voor Alphen a. d. Rijn en omstreken. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft zich uit de kring van zijn patiën ten en oud-patiënten een comité ge vormd, dat hem die dag een huldiging zal aanbieden. Zij, die aan dit bewijs van dank en medeleven wensen bij te dragen, kunnen hun bijdrage overmaken op giro 9013 van de Twentsche Bank te Leiden ten name van ir. W. F. Engels, met vermelding „jubileum W. van Ros sem". Na een huldiging in intieme kring zal dokter Van Rossem op 29 januari in het St.-Elisabetih-ziekenhuis van 11-30 tob 1236 mi teeteUMO, schappen werkende modellen gemaakt kunnen worden van zenuwvezels. Men vraagt zich dan onwillekeurig af, in hoeverre dergelijke modelproeven misschien zullen leiden tot de construc tie van een machine, die reeds vóór haar bestaan bekendheid geniet als de fonetische schrijfmachine. Van een der gelijke machine wordt uiteindelijk ver wacht, dat zij gesproken zinnen zonder menselijke tussenkomst weergeeft in conventioneel schrift. Zij stelt dus de mechanisering voor van het werk van de stenograaf. Fonetische schrijfmachine onbereikbaar ideaal Persoonlijk geloofde spreker niet in een dergelijke mogelijkheid. Men stuit bijvoorbeeld reeds onmiddellijk op de moeilijkheid, dat de machine de con ventionele spaties tussen de woorden in de geschreven taal niet kan aan brengen. Deze spaties zijn in de ge sproken taal niet als geluidspauzen terug te vinden. De machine zou dus moeten weten, welke klankreeksen in de betrokken taal als afzonderlijke worden worden beschouwd. De ma chine moet dus over hersens beschik ken en zelfs in vele gevallen de tekst kunnen begrijpen! Voorts wordt steeds duidelijker, vooral door interessante experimen ten van de laatste jaren, dat de ge luidstrillingen, die de mond van de spreker verlaten, geen éénduidige be- De president-curator, dr. J. E. ba ron de Vos van Steenwijk, compli menteert de nieuwe hoogleraar en diens echtgenote bij de receptie na de oratie. (Foto L.D./Van Vliet) schrijvingen zijn van de fonemen die de spreker bedoelt. Deze geluidstril lingen vertonen sterke overeenkomst met onvolledig geadresseerde brieven. De hoorder, daarbij geleid door zijn kennis van taal, situatie en spreker, sorteert deze brieven in een vakwerk van beperkte mogelijkheden. Spraak- trillingen kunnen dus slechts door het menselijk brein worden geïnterpre teerd. Na de oratie, die met de gebruikelijke toespraken werd besloten, vond een receptie plaats in de ontvangstkamer van de Academie. OFF. DEALER voor Leiden en omstreken. Tijdelijk showroom HOGEWOERD 66 - TEL. 31292 REPARATIES: HOOFDSTR. 159 - LEIDERDORP Telefoon 21708 Willem Berkhemer voor Bijzonder Kerkewerk De commissie Bijzonder Kerkewerk van de Leidse Hervormde Gemeente heeft voor de komende programma's van haar zondagmorgenbijeenkomsten in het Luxortheater enkele algemeen bekende figuren gevraagd, o.a. prof. dr. A. A. van Ruler, Goos Kamphuis en prof. dr. H. Kraemer. De eerste bijeenkomst van zondag as. verdient bijzondere aandacht door het optreden van Willem Berkhemer, de Nederlandse woordkunstenaar, die grote bekendheid heeft verkregen door zijn voordracht van bijbelfragmenten. Hoe zeer deze kunstenaar met zijn sober, maar buitengewoon veelzeggende en indrukwekkend werk wordt gewaar deerd blijkt uit het feit, dat hij mocht optreden voor de Koninklijke Familie, evenals voor kunstkringen en Volksuni versiteiten in de grote steden, terwijl hij ook herhaaldelijk een regeringsopdracht ontving om in het buitenland Engels sprekenden zijn bijbelvertolking te bren gen. Het is dan ook niet overdreven, wan neer de commissie voor Bijzonder Ker kewerk de Luxorbezoekers van zondag morgen a.s. een exclusief programma in het vooruitzicht stelt. Prins Bernhard leidt Bilderberg-conferentie Onder voorzitterschap van Prins Bern hard wordt dit weekeinde in Oosterbeek een bijeenkomst van het „Steering-com mittee" der Bilderberg-conferentie, uit gebreid met enkele daartoe uitgenodig de personen, gehouden. Advertentie 19 cent per rol Italia no, de heerlijke versnapering bij hoest en verkoudheid EEN PRODUCT VAN KINS- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK Dekkingspercentage 84 Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in december 1958 f. 1.265 mil joen (v.m. f.1.189 miljoen(, terwijl voor een waarde van f. 1.068 miljoen (v.m. f. 1.079 miljoen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg in december 84 (v.m. 91). Op vergadering C.H.U Minister G. Ph. Helders, die belast is met de Zaken Overzee, sprak gister avond op een vergadering van de afde ling Leiden van de CHU. Een vergade ring, die vanzelfsprekend in het teken stond van de komende Kamerverkiezin gen. Nadat de voorzitter van de Leidse af deling, de heer P. S. Harmsen, de leden, die in vry grote getale naar het wijkge- bouw Levendaal gekomen waren, harte lijk had verwelkomd en een enkel woord had gewijd aan de huidige politieke si tuatie voerde de minister het woord. De bewindsman schetste aan het begin van zijn toespraak in het kort de vrees, die velen, ook in eigen kring, koesteren wanneer het om de praktische politiek gaat. Er ontstaat dan dikwijls een soort gevoel van onbehagen. Rekening moet echter worden gehouden met een aantal belangrijke factoren. Men heeft, zo ver volgde de minister, de plicht aan de po litiek, hoe dan ook, deel te nemen en juist in tijden als deze moet men er zijn tijd en arbeidskracht zoveel mogelijk aan geven. Wanneer iemand zegt „ik blijk buiten dat stuk van de politiek" dan onttrekt hij zich in feite aan de verantwoordelijkheid, aldus spreker. In het verdere gedeelte van zyn inleiding memoreerde minister Helders de ge beurtenissen, die geleid hebben tot de kabinetscrisis in de afgelopen maand. Hij achtte het volkomen verklaarbaar, dat na afloop van de tweede wereldoor log zowel bij de PvdA als bij de KVP de bereidheid aanwezig was tot samenwer ken. Gezamenlijk wilde men recon strueren wat in de jaren daarvoor ver nield was. Logisch is het echter ook, dat n*i verloop van enige tyd de verschil punten steeds meer op de voorgrond kwamen; ons leven is er nu eenmaal een van beweging. INTERESSANTE PERIODE Met nadruk wees de minister erop, dat men na de verkiezingen een bijzonder interessante periode kan verwachten. De algemene verwachting is, dat de KVP één of twee zetels meer tot haar „Mijn beste vijand" Bewogen vlucht uit een bezet Frankrijk TRIANON Vergis U. niet: ditmaal niet Danny Kaye in een kolder-film, maar in het anders geaarde „Mijn beste vijand"(Me and the colonel), naar de beroemde roman van Franz Werf el MrJacobowsky". Zij speelt op het moment, dat de Duitsers in 1940 Frankrijk binnen vallen en de zwervende jood, wie het vluchten voor de Duitsers in het bloed zit, ook Parijs, dat bezet dreigt te worden, verlaten moet. Door omstandigheden bevindt zich ook in zijn hotel de Poolse kolonel Tadeus graaf Prokoszny, een soort middeleeuwse ridderfiguur, met een diepe minachting voor-, zelfs haat tegen de joden. Ook deze moet vluchten, omdat hij een boodschap voor Engeland bij zich heeft. Nu is het 't merkwaardige in dit zo boeiende en van onheilspellende drei ging vervulde verhaal, hoe deze graaf en deze jood, aanvankelijk oneindig ver van elkaar verwijderd, door de gebeur tenissen toch vrienden worden en wat voor vrienden! Enerzijds de militaire vechtjas, voor wie de zogenaamde „eer" alles betekent. Hij, die slechts één mogelijkheid ziet. wanneer er moeilijkheden komen: „de dood". Anderzijds de jood. opgevoed naar het principe, dat er altijd twee mogelijk heden zijn. bedachtzaam dus. misschien „sluw", spitsvondig, wanneer werkelijk zijn laatste ogenblik gekomen lijkt. Twee diametraal tegenover elkaar staande mannen: de één hard als staal. de ander gevoelig en wijs. Moeten wij U het ganse verhaal, waarin ook de vrouw een grote rol speelt,'geheel vertellen? U kunt het beter zélf zien en U er van overtuigen, dat de kolonel en de jood. eenmaal zijn grootste vijand tot diens beste vijand, liever gezegd, diens beste vriend wordt. Beiden weten tenslotte met een on derzeeër Engeland te bereiken. Het ganse leven van het zo juist be zette Frankrijk gaat aan Uw oog voor bij met in het centrum deze kolonel (Curt Jürgens) en deze jood (Danny Kaye), niet te vergeten Nicole Maurey als de vrouw, die beiden haar hart schenkt. Zij is de eerste, die ontdekt, welk een prachtmens deze jood is Hij offert bijna zijn leven voor de man. die hem beschimpte en de dood wilde injagen. Desondanks weet hij diens leven te redden. Een beklemmende film, met als het allerverwonderlijkste: een Dannv Kaye, indringend menselijk zijn rol typerend, gelijk Curt Jürgens dat in zijn rol doet ais de personificatie van het boven an deren #ofc verbeven voelende officie*»- ai type, behorend tot de hoogste Poolse adel uit een vervlogen tijd. Een man echter, die lèèrt en de Jacobowsky. die hem „eerst" steeds minder güig beval len" promoveert tot de man „die hem steeds beter gaat bevallen". Daar is echter tijd voor nodig, er moeten verschrikkelijke dingen gebeu ren, alvorens hij rijp is voor dit in zicht. Tussen hen in de vrouw om wie zij tijdelijk vechten; Nicole Maurey, zij, die in Frankrijk achter moet blijven, omdat er nog maar twee plaatsen op de onderzeeër zijn. Heeft zij hen later terug gezien? Nogmaals: wie menen mocht, dat Danny Kay slechts de man zou zijn. die mensen aan het lachen brengt, vergist zich deerlijk. Hij ontpopt zich hier als een acteur van formaat, ge heel vereenzelvigd met de Frans Wer- feLfiguur: groot in zijn vindingrijk heid, maar bovenol groot als mens. Er zijn er geweest als hij! En talloos veel anderen hebben van hem kun nen leren. Danny Kaye heeft het, ditmaal op het wit-zwarte doek. waar gemaakt. Met, zo af en toe, zijn grote humor en persiflerende inslag óók! beschikking zal krijgen en de PvdA drie, vier of vijf zetels zal verliezen. Hoe het metde WD zal gaan is evenwel niet te voorspellen. Voor de CHU vooral zijn volgens spreker de naderende verkiezin gen van het allergrootste belang. Minis ter Helders is van mening, dat zeer wei dc mogelijkheid aanwezig is, dat een aanzienlijk groter aantal stemmen op de CHU wordt uitgebracht dan vorig jaar het geval was. Het streven naar de macHt is evenwel niet het voornaamste. Het gaat bij de CHU n.l. in de eerste plaats om het uit dragen van de, beginselen. Het getal kan vanzelfsprekend wel zin hebben, zo ver volgde spreker. EUROMARKT Aandacht schenkende aan de Euro- markt zei de minister, dat de landen, welke hierbij zijn aangesloten, thans het zelfde moeten kunnen presteren als de Ver. Staten van Amerika. Het particuliere initiatief achtte mi nister Helders een zaak van de aller grootste betekenis, ook voor ons land. In en vanuit de Euromarkt zullen we ons werk moeten doen. We dienen er daarbij op te letten, dat een klimaat ge schapen wordt waarin het particulier initiatief in het belang van iedereen, zich kan ontplooien, aldus minister Hel ders. Op een vraag of de CHU al of niet aan een brede basis zal moeten deelne men antwoordde de minister, dat dit afhangt van de omstandigheden. Na de pauze werden enkele huishoudelijke za ken afgehandeld. 0.m. werd de lijst van kandidaten voor de Tweede Kamer be sproken. Twee nieuwe leden konden op deze bijeenkomst worden ingeschreven. Zo groot was het aantal jubilaris sen van de Leidse afdeling van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elec tro-technische industrie, dat ze, in af wijking van de gewoonte, niet op het toneel werden geroepen. Nu bleven ze in de zaal zitten, temidden van de overige leden van de Leidse afdeling, die gisteravond in een gezellige bij eenkomst in Den Burcht deze jubila rissen huldigden. Van de tweeëntwintig jubilarissen waren er twaalf, die veertig of meer jaren bondslid waren, terwijl de overige tien dit reeds sinds 25 jaar waren. Twee vertegenwoordigers van deze groepen, de heren P. Piket en H. A. de Graaf, werden door hoofdbestuurder Willemans samen met hun echtgenote op het to neel toegesproken, nadat de heer D. van Nes, die de zieke voorzitter verving, de aanwezigen had verwelkomd. De heer Willemans besprak de minder rooskleu rige tijden, waarin de jubilarissen lid waren geworden. Hy stelde de talrijke verbeteringen in de toestand vast, die sinds die jaren, mede door de trouw van leden als de jubilarissen waren verwor ven. Maar hij wees er tevens op, dat het eind nog niet is bereikt, dat er ook nu Vele diplomaten bij minister Luns De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gisteren in zyn ambtswoning in Den Haag de gebruikelijke nieuwjaarsreceptie ge houden. Vrijwel alle leden van het corps diplomatique en zijn staf maak ten hun opwachting bij minister en mevrouw Luns op de zeer druk be zochte receptie, die om halfzes begon en ruim twee uur duurde. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op dr. A. A. L. Rutgers, vice-president van de Raad van State en mr. G. C. D. baron van Hardenbroek, Grootmeester van het Huis van H.M. de Koningin. Voorts de chef van de Generale Staf, luitenant-generaal G. J. Le Fèvre de Montigny, de chef Luchtmachtstaf, lui tenant-generaal H. Schaper en de be velhebber der Zeestrijdkrachten, vice- admiraal H. H. L. Pröpper, mr. J. R. H. van Schaik, minister van Staat, de Com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de heer E. H. van der Beugel, die onlangs tot adviseur met speciale opdracht bij het ministerie van Buitenlandse Zaken werd benoemd en vele andere hoge functiona rissen van het ministerie van Buiten landse Zaken. nog moet worden gestreden voor het be houd van de verworven rechten, die door de huidige politieke situatie in ons land weer bedreigd schijnen te worden. Daarom wekte hij op tot vergrote acti viteit. Na zijn toespraak werden de jubila rissen door hun echtgenoten, die mede in de huldiging waren betrokken en een apart geschenk ontvingen gedecoreerd met de gouden en zilveren insignes. Het feestelijk gedeelte van de avond werd daarna met veel vaart en vrolijk heid afgewerkt. Er waren vlotte schets jes en leuke liedjes en een overdaad aan muziek, zodat de volle zaal zich zeer goed amuseerde. De namen van de jubilarissen waren: 40 jaar: de heren W. Brugman. A. van Duuren, D. B. Gaykema, M. C. Hop- 5en?r-(?!ïïïei> W' Nagt«gaal. J. Tegelaar. A. Vylbrlef, J. M. Wik, J. v. d. Woerd P. Piket, P. Ouwerkerk en W. Stormer.' 25 jaar: H. R. Fexen, H. A. de Graaf P. Laterveer, J. J. v. d. Pot, B. Schelvis, ir A4?uffels- L Beekman. S. Fuchs, H. W. Otto en P. J. j. Zaalberg. NED. HERV. KERK f'kSSSS.1* ,w-> GEREF. KERKEN Tweetal te Middelburg (vac. J. H de Boer) Jac. Boonstra te Zwaagwe&teinde en; P. L. Sm 11de te Nlouwleusen. Beroepen, te Vancouver (Canada) (vac. dr. A H Oussoren) R. Groeneboer te Acton (Onta rio. Canada) (voorheen te Weesp). Aan genomen naar Woodstock (Ontario, Ca nada) W. Feenstra te Harney B.C. (voor heen te Dokkumi). Bedankt voor Bever wijk (2e pred.pl.) H. B. Weyland te Nieu wer-Amstel-noord; voor Aduard W. Struye te Krommenie. GEREF. GEMEENTE IN NEDERLAND Bedankt voor Leerdam H. Ligtenberg te Rotterdam-west. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Passaïc (U.S.A.) H. Riik- sen te Vlaardlngen. GEDACHTENISKAPEL VOOR PROF. TITUS BRANDSMA Ter herinnering aan pater prof. dr. Titus Brandsma, die in 1942 in een con centratiekamp in Dachau is overleden, zal in Nijmegen een kapel worden op gericht. Het gedachteniskerkje zal in het hart van de stad worden gebouwd Het vroegere plan tot oprichting van een monument voor Titus Brandsma komt met dit nieuwe plan te vervallen. De man die teveel wist Boeiende film met vele uitstekende acteurs Casino Weer een voortreffelijk werk van Alfred Hitchcock in zijn wel bekende stijl, bovendien met uitstekende spelers als James Stewart, Doris Day en Daniel Gelin. Deze film heeft al eer der in onze stad gedraaid en toen veel belangstelling getrokken, niet alleen vanwege de garantie van tot het uiter ste opgevoerde spanning zoals men van Hitchcock kan verwachten, maar ook vanwege de uitstekende tekening van de sfeer in Frans Marokko. Er behoeft niet aan getwijfeld te worden, dat ook dit. werk ook nu weer vele toeschouwers zal trekken. „En alHjd lokt de vrouw": Goede Spaanse film Lido Het aantal Spaanse films, dat op de Nederlandse markt verschijnt, is maar uiterst beperkt. Dit maakt het des te meer interessant er mede te worden geconfronteerd. De oorspronkelijke titel van de bovengenoemde film „De bloed wraak" gééft heel wat beter de inhoud weer dan de Nederlandse vertaling, welke, zoals vaker valt te constateren, in de eerste plaats appelleert aan sen satie en seksualiteit, ie hani een eenvoudige Spaanse landarbeider, die, ten onrechte, beschudigd van moord, tot 10 jaar gevangenisstraf wordt veroordeeld en na zijn invrijheidstelling slechts één levensdoel kent: zich te wreken op de man. die hem liet boeten voor een niet begane misdaad. Het noodlot wil evenwel, dat degene, die hij ervan verdenkt de werkelijke moorde naar te zijn, dit in feite niet is. En de intrige wordt nog meer gecompliceerd door de omstandigheid, dat zyn door hem aanbeden zuster verliefd wordt op de man, die hij ervan verdenkt de moor denaar te zijn, doch dit, zoals gezegd, in werkelijkheid niet is. Hoe dit alles zijn oplossing vindt, moet U zelf maar gaan kijken, maar belangrijker dan de ont wikkeling van het conflict is de wijze waarop het is uitgebeeld. En daarvoor passen slechts woorden van grote lof. Men kan in deze film genieten van prachtig spel en schitterende fotografie. Technisch staat zij ongetwijfeld op een peil, dat doet verlangen naar een voort gezette kennismaking met meerdere specimen van de Spaanse filmproduktie. Raf Vallone en Carmen Sevilla vervul len er de hoofdrollen in en zij doen dat voortreffelijk! Drums across the river Haat is troef .g wordt; immers geheel e» het theater aan de HaarJ Cm wraakgevoelens van Ailed, wot Cé liefhebbers REX 't Is weer raak deze week in Haarlemmerstraat, van woeste Wild West-verhalen het hart doet ver warmen, is in ruime mate aanwezig. Een stelletje stoere kerels trekt de rivier over om op de enige plaats, waar nog goud gedolven wordt, ook het geluk te beproeven. Tenminste, dat dachten de eerlijke elementen onder hen, maar al spoedig bemerken zij, dat hun leider andere bedoelingen heeft. Hij wil de In dianen verdrijven en de roodhuiden naar de reservaten opjagen, waar zij ge makkelijke slachtoffers zijn voor oneer lijke kooplieden. Tegen dit laaghartige oogmerk ko men de rechtschapen mannen in ver zet en in het kleine groepje groeit de haat met het uur. Een haat, die zich in deze ruwe en harde omgeving na tuurlijk niet laat onderdrukken en al snel een uitweg vindt in bloedige con flicten. Dat het recht zegeviert en de liefdesdraad, die door het avontuurlijke verhaal loopt, naar een „happy ending" leidt, laat zich bij voorbaat begrijpen. Dat dit echter heel wat voeten in de aarde heeft is al even logisch. Daarvoor is het nu eenmaal „Wild-West". Audie Murphy, Walter Breman en Lisa Gaye vertolken de hoofdrollen in deze kleur rijke film. The Bravados Knappe Western Luxor Wanneer een zo bekwaam vakman als regisseur Henry King zijn handtekening zet onder een film zelfs al is dat een Western dan be tekent dat tenminste een garantie voor filmtechnische kwaliteit. Dat kan men weer bemerken bij deze film. Ze ie kun dig, zelfs geraffineerd vervaardigd Aanvankelijk lijkt de geschiedenis te lopen volgens de zo platgetrapte paden die door het gros van de Westerns wor den gevolgd. De held z'n vrouw is ver moord door een niets ontziend kwartet. Maandenlang heeft hy achter de man nen aangejaagd en dan treft hy ze aan in de gevangenis van een klein plaatsje. Ze staan op het punt gehangen te wor den Maar dat gebeurt natuurhjk niet. De kerels ontsnappen en onze held (Gregory Peck) kan er weer achteraan gaan om zyn haatgevoelens bot te vie ren. Het recht staat aan zyn zyde en een voor een kan hy zyn tegenstanders doden. Tot zover dus geen verrassingen. Maar het merkwaardige feit wil, dat King van dit cliché-verhaaltje een on- tegenzeggelyk boeiend, dramatisch ge laden en knap verteld relaas heeft weten te maken, vol met enerverende en spannende hoogtepunten. Doch wan neer de geschiedenis tegen het einde een onverwachte wending neemt en naar een byzondere climax moet toe draaien. dan biyft King eigenlyk een beetje in gebreke. Dan slaagt hy er niet in het hoge niveau, dat hy steeds had bewaard, tot het einde toe te handha ven. En zo is dagene. wat wellicht het daverend slotstuk van het vuurwerk had kunnen zyn, een zwak sissertje gewor den. Dat is wel jammer, maar het kan de goede indruk van deze film toch niet wegnemen. Met o.a. Gregory Peck'. Joan Collins en Stephen Boyd heeft King ecn Western gemaakt in kleuren op breed doek die op een heel wat hoger vlak ligt dan het gemiddeld»

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3