televisie? TYPEN STENO TIBET Castenray kreeg zekerheid TANDPASTA IVOROL Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 17 JANUARI 1959 TERWIJL in 1951 het krijgsrumoer gonsde over de slagvelden van Ko rea speelde zich in het hart van Azië een belangrijke gebeurtenis af: op 23 mei van dat jaar kwam er tussen de regeringen van Rood-China en Tibet een overeenkomst tot stand ingevolge waarvan „het dak der wereld" in feite een provincie van communistisch China werd. Juister ware: opnieuw een provin cie werd, want tot 1912 had het kleine Himalaja-rijk vele eeuwen lang ondei Chinese souvereiniteit gestaan. Kort na dat China (in 1911) van keizerrijk in re publiek veranderde, verjoegen de Ti- betanen de Chinese garnizoenen en ambtenaren. Veertig jaar lang heeft het geheimzinnigste land van onze aardbol dus een zekere mate van zelfstandigheid genoten. Hoe groot die eigenlijk was. is niet helemaal duidelijk. Toen in 1943 een nieuwe Dalai Lama zijn hoge ambt aanvaardde, was bij deze plechtigheid ook een vertegenwoordiger van maar schalk Tsjang Kai-sjek aanwezig. Trad die alleen op als representant van een buitenlandse mogendheid of was hij een figuur, die grote invloed achter de schermen bezat? Hoe dit zij, ook in het laatste geval was zijn macht lang niet zo groot als die, welke Peking thans over Tibet heeft. WAT Rood-China nu in het land van de Himalaja laat zien, is het plegen van grof geweld, dat al leen mogelijk is door een militaire over macht, die voor niets opzij gaat. Al bijna acht jaar is Tibet overgeleverd aan de onbarmhartige overheersing door de Roodchinese legers, een overheersing, waartegen de dappere Tibetanen zich even kranig verzetten als de Hongaren destijds tegen de Russen, al duurde dat verzet veel korter. Tienduizenden gueril- la-strijders zijn al lange tijd in actie te gen de invasie van 750.000 Chinese sol daten, die een militaire voorpost vor men van ontelbare „kolonisten", die zich in het Tibetaanse land genesteld hebben, daar het voedsel opeten zodat er voor de eigenlijke bevolking bijna niets overblijft, dorpen bezetten, kloosters vernielen en de monniken doden. Al dit geweld is een uitvloeisel van het be sluit van Peking Tibet van zijn eigen karakter te beroven en er een aanhang sel van Rood-China van te maken. VOORAL de stam van de Khamba's, die het vorig jaar een guerilla te- tegen de communisten begon en in de zomer tot openlijke opstand over ging. is het mikpunt van de rode ter reur. De meeste Khamba's hebben hun woningen verlaten. Thans wonen zij in holen in het gebergte of in de oerwou den. Een deel van deze zwaar geplaagde groep zag kans naar naburige landen te ontkomen, maar vele van de achterge blevenen hebben hun liefde voor hun geboortegrond met de dood moeten be kopen. Alleen reeds in de provincie Kham zijn in de laatste twee jaar tus sen de twaalf en twintigduizend Kham ba's gedood. Maar het verzet duurt voort. In de hoofdstad Lhasa hebben zij cellen gevormd, wier doel is andere Ti betanen te vertellen over het lot, dat hen trof en medestanders te werven in hun strijd tegen de Chinese sprinkha nen. Op hun eigen grond overvallen en vernietigen zij konvoooien, meestal des nachts en op moeilijk te verdedigen bergwegen. De aanvallers laten reusach tige keien van de berghellingen rollen en gaan vervolgens tot de aanval over onder het uitstoten van strijdkreten, die de Chinezen doen huiveren van ontzet ting. Als wraak bombarderen de roden weerloze Khamba-dorpen. DE meeste berichten over het verzet in Tibet zijn afkomstig van vluch telingen, of van kooplieden, die Tibet hebben bezocht. Een andere in formatiebron is Taipeh, de hoofdstad van Formosa, waar het nationalistisch- Chinees bewind van Tsjang Kai-sjek nog altijd stand houdt. Het ligt voor de hand, dat vooral in het nieuws uit Tai peh nogal eens de indruk gewekt wordt, dat de rode bezetting van Tibet tot mis lukking is gedoemd. Een dergelijke voor stelling van zaken, hoe aantrekkelijk ook, dient evenwel met de nodige voor zichtigheid bekeken te worden. Peking beschikt immers over een enorm arse naal van mensen. Of er nu tien- of hon derdduizend Chinese soldaten gedood worden bij de poging om het Tibetaanse verzet te breken, maakt voor Rood-China met zijn meer dan 600 miljoen inwoners al heel weinig verschil. Niettemin staat het wel vast, dat er krachtig verzet is en dat de Tibetanen voortgaan de invasie legers de voet dwars te zetten. HOE krachtig de guerilla-strijd zich doet gevoelen en hoever de offi ciële Tibetaanse autoriteiten reeds durven te gaan, zou hieruit kunnen blij ken, dat zowel de Dalai als de Pants jen Lama (de geestelijke en de wereldlijke leider van het „dak der wereld") op oudejaarsavond weggebleven zijn van een diner, waarvoor de secretaris van het communistische partij comité hen had uitgenodigd. Indien dit bericht Juist is (helaas ontbreekt de mogelijkheid om zulk nieuws te controleren) dan moet de toestand bijzonder verscherpt zijn. Want de Pantsjen Lama staat bekend als een marionet van Peking en zijn meegaande houding is er oorzaak van geweest, dat er reeds tal van moordaan slagen op hem gepleegd zyn, welke hij totnutoe heeft weten te overleven. Als zelfs hij op bovengenoemde wijze van rebellie heeft doen blijken, dan moet de spanning door het optreden der gueril- la-strijders langzamerhand wel een hoogtepunt bereikt hebben. HET is niet uitgesloten, dat de Tibe taanse leiders zich gesterkt voelen door de onrust in aangrenzende gebieden. Want ook in Buiten- en Bin- nen-Mongolië en zelfs in acht Westchi- nese provincies zouden de communisten op tegenstand zijn gestoten. Vooral de Mongoolse rebellen zouden het hun bij zonder lastig maken. Van hun kant ge ven de roden geen pardon: in de afge lopen drie jaar moeten negentigduizend opstandige Mongolen zijn geëxecuteerd en honderdduizend gevangen genomen. Er is intussen nog een ander facet, dat de gang van zaken, vooral in Tibet, be langrijk maakt: de internationaal-poli- tieke kant. Want Tibet en het aangren zende Nepal plachten vroeger als buf ferstaten te fungeren tussen het mach tige Chinese rijk in het noorden en In dia in het zuiden. Toen Tibet dus weer onder het gezag van Peking kwam te staan, verdween één van die buffersta ten. En nu moge India zich gehaast hebben die andere, Nepal, in te rekenen - in feite althans, want officieel is het nog altijd zelfstandig - dit neemt niet weg, dat de grens van China in werke lijkheid in de richting van het Indiase schiereiland is verschoven. Geen won der, dat dit een van de redenen is, dat in India het geroep van „Hindi-Chini bhai-bhai" (India en China zijn broe ders) in belangrijke mate is afgenomen, zoals een correspondent van de Frank furter Allgemeine Zeitung in de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi rapporteert. Al zijn dus de berichten schaars en moei lijk op hun juistheid te controleren, vast staat wel. dat Tibet en omgeving een gebied vormen, dat zeker aandacht ver dient. In de zomer van het afgelopen jaar werden de inwoners van het dorpje Castenray in Noord Limburg opge schrikt door geheimzinnige geluiden, welke 's nachts opstegen uit het .Broek' een ontoegankelijk moeras- en vennen- gebied, dat nabij het dorp gelegen is. De geluiden leken volgens getuigen „op het brullen van een koe boven een open waterput". Anderen meenden er andere dingen in te kunnen ontdekken. Hoe dan ook. Men voelde zich niet op zijn gemak, In stille nachten, wanneer de geluiden ver doorklonken in de om geving. werden de kinderen in de hui zen nabij de Broek wakker en begon nen te schreien. Menig huisvrouw voel de zich ongerust. Deze omstandigheden leidden er toe, dat verscheidene expe dities naar het Broek bij avond en bij nacht ondernomen werden door flinke mannen, die voor geen kleintje ver vaard waren. Hoezeer zij zich ook in spanden, het geheimzinnige „verschijn sel" liet zich niet op heterdaad betrap pen en liet tergend nu eens vanuit deze hoek en dan weer uit een geheel ander gedeelte van het Broek zijn sombere roepstem weerklinken. Toen deze ge beurtenissen in Castenray in bredere kring bekend werden, en van getuigen werd vernomen, dat de menigte kikkers, welke het Broek bevolken, telkenmale in een angstig zwijgen vervielen als het „verschijnsel" zich liet horen, en toen bovendien bekend werd, dat eenmaal een bruingrijze reigerachtige vogel was gezien, trachtte men de Castenrayers gerust te stellen met de verzekering, dat men vermoedelijk met een roerdomp had te doen: een relgerachtige vogel, die in waterrijke streken wel meer voor komt. doch in Limburg als een zeer zeldzame gast beschouwd moet worden. De „oempoemp" roep van de roerdomp klinkt zeer krachtig en vertoont grote overeenkomst met de door de Casten rayers beschreven geluiden. De dorpelingen waren gelukkig met deze onthulling en sloegen verder geen acht meer op de bedrijvigheid van de vreemde gast in het Broek. Thans is echter het „verschijnsel" opnieuw in het centrum van de belangstelling gekomen. Onderweg naar het Broek, waar zij op een voerplaats voedsel zouden uit strooien voor fazanten, zijn enige jagers verrast, doordat de hond, aie zij bij zich hadden, plotseling fel begon te blaffen tegen wat ogenschijnlijk een stok leek. Toen zij naderbij kwamen, kwam er beweging in de „stok", die zich als een vogel ontpopte en met zijn spit se snavel felle uitvallen deed. De jagers zijn erin geslaagd de vogel levend te be machtigen. en tijdens hun pogingen hiertoe hoorden zij tot hun verrassing de welbekende dreigende .oemp-oemp- geluiden". zodat nu onomstotelijk de verklaring van het raadsel vast stond. Triomfantelijk hebben zij de roer- Advertentie 10 vinger syst. blind rithm. 4 talen (130 let- tergr. p. min.) Kon. Erk. PITMANSCHOOl PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 WORDT WEST-DUITSLAND STAPELPLAATS INDONESISCHE PRODUKTEN? De Indonesische minister van Land bouw. Sadjarwo. heeft gisteren ver klaard. dat West-Duitsland het meest geschikt lijkt als stapelplaats voor In donesische landbouwprodukten in West- Europa. Dit is gebleken uit een onder zoek van het Indonesische Bureau voor Landbouwprodukten en bevestigd bij de onderhandelingen die oo het ogenblik in Indonesië met een West-Duitse han delsmissie worden gevoerd over het op de markt brengen van Indonesische handelsprodukten in West-Europa, zo zei de minister volgens „Antara". Een Deense handelsmissie die in Indo nesië besprekingen over deze kwestie heeft gevoerd, is enige dagen geleden vertrokken, een Belgisohe is weliswaar nog in Djakarta doch voert geen on derhandelingen meer. Dit betekende volgens minister Sadjarwo echter nog niet het einde van de economische sa menwerking met Denemarken en Bel gië. domp mee naar hun dorp gevoerd, waar deze veel bekijks had. De vleugelpennen van de vogel bleken geheel afgesleten te zijn, waardoor het dier niet meer kon vliegen. Dit verklaart wellicht ook zijn aanwezigheid in het Broek. Te zijnertijd zal het dier zijn vrijheid herkrijgen. Advertentie DE BÉSTE au niet duur.Tuba 95.70-15 ct DE FRANSE REGERING KREEG HET VERTROUWEN De Franse regering heeft gistermid dag met 453 tegen 56 stemmen het ver trouwen gewonnen. De socialisten, communisten en en kele anderen stemden tegen. Dit was het eerste vertrouwensvotum van de reuring sedert het aan de macht komen van genraal De Gaule. Met de steun van de Unie voor de Nieuwe Republiek (Gaullisten) en de rechtse onafhanke lijker behaalde premier Debré een ge makkelijke overwinning ton gunste van zijn regeringsprogramma. De volgende week komt de Nationale Vergadering opnieuw bijeen maar slechts voor interne regelingen. In haar wetgevende functie komt de vergadering pas eind april weer samen. Studio-3 van N.T.S. officieël geopend In tegenwoordigheid van vele geno digden heeft mr. H. J. Schölvinok waar nemend regeringscommissaris voor het Radiowezen namens de staatssecretaris van O K. en W. gistermiddag Studio-3 van de NTS te Bussum. (het voormalige gebouw Eltheto) onder grote belang stelling officieel in gebruik genomen. Jhr. Th. Roëll voerde namens prof. Kors en mr. Roosjen die beiden ver hinderd waren als secretaris van het NTS-bestuur als eerste spreker het woord. H\j wees erop dat de ingebruik neming van Studio-3 een nieuwe mijl paal betekent op de nog lang niet vol tooide weg naar een definitief studio complex. Met dit nieuwe gebouw heeft men thans de beschikking gekregen over een studio met een oppervlakte van on. geveer 225 vierkante meter. In de studio kunnen twee avondvullende produkties per week gerealiseerd worden. Als per 1 april de noodzakelijke ver beteringen aan Studio Vitus (Studio 2) voltooid zullen zijn, zal de NTS de be schikking hebben over drie studio gebouwen. Dit lijkt wel veel, maar men zal dit alles moeten zien als een over gangsstadium naar een definitieve ves tiging in Hilversum. Het tijdstip waarop begonnen zal moeten worden met de bouw van nieuwe studio's in de Radio- stad Hilversum, kan niet te lang wor den uitgesteld. Voor de thans beschik bare zendtijd zijn voldoende studio-faci liteiten aanwezig, maar voor elke nieuwe uitbreiding van de zendtijd waarnaar de NTS onverminderd blijft streven, zal een oplossing van het ruimteprobleem moe ten worden gezocht, aldus jhr. Roëll. Ook de heer Schölvinck zag de nood zakelijkheid tot uitbreiding van de zendtijd, maar stelde voorop dat de kwa liteit van de programma's nog altijd gaat boven de kwantiteit van het aan tal uren. Hij 'bradht zijn waardering uit voor hetgeen de technische staf van de NTS tot stand heeft gebracht. Mede na mens de staatssecretaris bood de heer Schölvinck zijn gelukwensen aan en opende hierna met een speciale sleutel de deuren van Studio-3. Nog geen N.T.S.-voorzitter Naar aanleiding van perspublikaties over een voordracht voor de benoeming van een voorzitter van de Nederlandse Televisie Stichting deelt het NTS- bestuur mede dat de eerste bespreking over deze voordracht is gehouden, dat daafbij vele namen zijn genoemd, doch dat nog niemand voor deze functie Is gepolst en evenmin reeds een voor dracht is opgemaakt Het NTS-bestuur zal spoedig overgaan tot 'het opstellen van een voordracht en deze vervolgens voorleggen aan de staatssecretaris. V.P.R.O. brengt „Christus wordt weer gekruisigd" „Christus wordt weer gekruisigd" de onder deze titel in het Nederlands ver- Advertentie INGENIEURS BUREAU persoonlijke service LANGE MARE 6S (Prettige betalingsvoorwaarden). LEIDEN - TELEF. 26500 Met kans op een gratis Philips Televisietoestel. Vraagt bij ons inlicht. INGENIEI BINNENLAND Het Tweede Kamerlid, de heer Van der Goes van Naters, heeft de minister van Buitenlandse Zaïken schriftelijk ge vraagd of hJJ bereid is om, alvorens een agrement v-an de door de Sovjet-Unie voorgestelde nieuwe diplomatieke verte genwoordiger te bevorderen, contact op te nemen met de vaste oommissie voor Buitenlandse Zaken uit de Tweede Kamer. De nationale commissie tegen het aloohohsme, het lichaam waar in de drank- bestry dingsorganlsaties van alle rich-tin- Êsn zijn verenigd, viert op zaterdag 14 fe- ruari te Utrecht zijn gouden Jubileum. De Stichting Recreatie heeft een be roep gedaan op plm. 7000 Nederlandse ondernemingen om zoveel mogelijk steun te willen verlenen aan de zo noodzake lijke aotie voor vakantiespreldlng. Het gemeentebestuur van Nijmegen heeft thans de Rijksgoedkeuring ontvan gen voor de bouw van de gemeentelijke schouwburg, aan het Keizer Karelplein— hoek Nassausingel. BUITENLAND In Moskou is vrijdag een Russisch - Franse culturele overeenkomst getekend op grond waarvan boeken van moderne Franse schrijvers in Moekouse boekwin kels verkooht zuilen worden. Er zal ln de Russische soholen meer aandacht aan het Frans worden gegeven en er zullen o.a. meer Ingenieurs worden uitgewisseld. In geheel Zuld-West-Afiika zijn noodmaatregelen van kracht geworden wegens grote droogte, waardoor ln één dis trict alleen al honderden stuks vee zijn omgekomen. Boeren kunnen aanspraak maken op steun by het vervoer van vee De Poolse boeren hebben ln 1958 215 collectieve boerderijen gevormd, waar door het totale aantal tot 1.838 ls ge stegen. aidus meldt het Poolse persbu reau PAP. Er zijn thans na de ..omwen teling" van oktober 1956 slechts 20.000 boeren in collectieve boerderijen ver enigd. omdat de communistische partij wel wil collectiviseren, maar dit volgens offolële uitspraken, niet met geweld wil doen. Het aantal collectieve boerderllen nam als gevolg van deze houding van 9.975 ln Junnl 195Ó tot 1.534 ln december van dat Jaar af. In Zuid-Australié heerst een hltte- Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger te Washington meldt, dat een projectiel van het type „Hawk" een doel heeft geraak? dat zloli met een snel heid van 2.350 km. per uur op een hoogte van bijna negen km. voortbewoog. De „Beefeaters", die de bekende Tower van Londen bewaken, hebben gis teravond een geschil met het ministerie van Oorlog over huurverhoging geregeld. De 36 mannen, die ln de Tower wonen, hadden gedreigd geen extra dienst meer te doen Indien de maatregel zou worden uitgevoerd. Zij krijgen thans een huur- compeneatie. Een taks. die tijdens een vossenjacht in NoordZweden tussen een rotsspleet be kneld raakte, ls nadat men aanvankelijk acht dagen lang vergeefs moeite had ge daan. gered. Men blies onder meer een tunnel door tien kubieke meter'gesteente op. Twaalf man trotseerden sneeuwstor men en zeer grote koude. In Londen is vandaag een interna tionaal congres begonnen van voorstan ders van de afschaffing van kernbommen. Ruim 150 gedelegeerden uit vele Europese landen, waaronder ook Nederland, nemen eraan deel. Onder hen bevinden zich vele vooraanstaande figuren uit de wereld van letterkunde, wetenschap en vakbeweging. Een bestuurscommissie van de Ame- rlrlkaanse staat Arkansas heeft ln een gis teren gepubliceerd rapport gezegd, dat de rassenonrust in Arkansas met voorbe dachten rade is veroorzaakt door de com munistische partij. De nationale Vereni ging voor de vooruitgang van kleurlingen ls. aldus het rapport, een gevangene van de communisten. De eigenaar van het Krupp-concern, Alfrled Krupp, zal ln het voorjaar een be zoek aan Japan brengen. Een woordvoer der van het conoern heeft bekendgemaakt, dat Krupp naar Japan gaat om contac ten te leggen maar niet om transacties te sluiten. Soortgelijke zakenreizen heeft Krupp de laatste jaren naar diverse lan den gemaakt. Officieel is bekendgemaakt dat het huwelijk van de Japanse Kroonprins. Aklhito, met mej. Mltsjlko Sjoda half april zal worden gesloten. Dep leohtighe- den zullen in het palels volgens Sjlnto- rltus worden gehouden. De Iraakse regering heeft besloten de „vrye Algerijnse regering" ln 1959 hulp te verstrekken ten bedrage van twintig taalde boek van Niko Kazantzakis voor de televisie bewerkt door Jef v. d.' Hey- den, wordt door de VPRO op woensdag, 28 januari, te 21.00 uur op het beeld scherm gebracht. Het stuk wordt 'ge speeld door leden van „Theater" te Arn hem, in decors naar ontwerp van Fokke Duetz en onder regie van Jack Dixon; het wordt zeer bepaald niet geschikt ge acht voor jeugdige kijkers In de voorafgaande 10 'minuten ver telt de auteur A den Doolaard uit per- soonyke herinnering een en ander over Niko Kazantzakis en de achtergronden van diens boek dat nu als TV-spel wordt gegeven. Na het NTS-weekoverzicht en weer bericht laat de VPRO te 20.30 uur „Kryfto" zien, een film van het Hoge Commissariaat der Ver. Naties voor Vluchtelingen; hierin wordt een im pressie gegeven van het vluchtelingen kamp „Kolokinthou" in Griekenland en van de werkzaamheden der Verenigde Naties. St.-Antonlusclubhuls: Bonte avond voor donateurs van „Ons Toneel". 8 uur nam. Beestenmarkt; Openliuobtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Hotel Bellevue: Tentoonstelling „De Vriendenclub". 710 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia" 8 uur nam. Den Burcht (Jaoobazaal)Nieuwjaars - visite Ver. „Gruunegerlaand". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jazzconcert Peter Schilperoort en zijn S.T. Dixleband. 8 uur nam. W assemaar. naarDansavond 8 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 24 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. Hotel Bellevue: Tentoonstelling „De Vriendenclub". 10 urur voorm.5 uur nam. Lido-theater: Inst. voor Arbeidersont wikkeling. „Door de rimboe van Austra lië". 104 uur voorm Steensohuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur voorm. Schouwburg: Chris Hollands Jeugdto neel .Sneeuwwitje". 2.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Clubmatch Ky- nologenver. „Rijnland". 114 uur voorm. Luxor-theater: By zonder Kerkewerk Herv. Gem. Spreker Willem Berkhemer. 104 uur voorm. MAANDAG Stadhuis: Gemeenteraad 2 uur nam. Volkshuis: K. en O.-cursus handen arbeid o.l.v. H. Kots. 74 uur nam. Stadszaal (foyer)Jaarvergadering Ned. Chr. Reis ver. 74 uur nam. DINSDAG Den Burcht: Film en lezing over ver voer naar emigratlelanden. 8 uur nam. Prediker- Volle Evangeliezending. Spr. J. Maasbach. 8 uur nam. Prediker: Spr, ds. J. A. Smdinik van Den Haag. 8 uur nam. Prediker: Osborn-samenkomst o.l.v. J. Maasbach. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Gem. Toon kunstkoor „Requlm van Verdi". 81/4 uur nam. St. Antonlusclubhuls: K. en O.-fllm .JDe bigamist". 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenverg. ..De Natuur vriend". 8 uur nam. Kloksteeg 25: K. en O.-cursus heden daagse filosofie o.l.v. dr. B. Delfgaauw. 8 uur nam. n O. Sen nieuwe klj! 8 uur nam. Lezing prof. - '-"k op Rapenburg 61: K. dr. Th. J. G. Locher de wereldgeschiedenis' Gulden VliesLeldse Assurantieclub. Spr. A. F. Went aver moderne vormen van bedryfsverzekering. 8 uur nam. WOENSDAG Ambachtsschool: K. en O.-cursus kleine reparaties ln huls o.l.v. D. Scheer. 74 uur nam. In den vergulden Turk: Ledenverg. Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw- en Plantkunde. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Uitvoering Leidsch Politie Muziekgezelschap. 8 uur nam. Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Ryksmuseum van Geologie: Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. Film over de af stamming van het paard. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing A. J. Drewis over de Gurages van Ethiopië. 8 uur nam. DONDERDAG Levendaal 1Textlelshow Huish. en Ge- zinsvoorldchtlng. 8 uur nam. SohcruwburtgK. en O. Rotterdams To neel. „Meroadet" 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O. Resi dentie-orkest o.l.v. Jean Martinon. Plano- sollet Hans RichterHaaser. 8 uur nam. Den Burcht (Jacobazaal)Familieavond Ned. Chr. Beambten/band. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Propaganda- filmavond Leidse Bond van Volkstuin- dersverenigingen. 7.45 uur nam. Rehoboth: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. J. Eggink over de Jeugd in de achterge bleven gebieden. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Rotterdams To neel. „Mercadet". 8 uur nam. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 14.05 V. d. Jeugd. 14.40 Harmo nie-or k. 15.05 Van de wieg tot het graf, caus. 1520 Kamerork. 1620 Boekenwijs heid. 16.40 Meisjeskoor. 17.00 Per expresse. 1720 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.35 Muzlekkiosk. 19.00 Ar tistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passe partout. caus. 19.40 Machten en mensen, caus. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Thuis beet?, schets. 20J1S Ge- var. progr. 21.30 Soc. comm. 21.45 Hits aan de spits. 22.00 Dansmuz. 22.35 Op sporing verzocht. 23.15 Nws. 23.3024.00 Gram. Hilversum II 298 m. KRO: 14.00 V. d. Jeugd. 14.10 Metropole ark., klein koor en soliste. 14.45 Kroniek v. letteren en kunsten. 15.20 Vrouwenkoor. 16.40 Boekbespr. 15.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 16.20 V. d. Jeugd. 17.00 Engelse les. 17.20 Lichte muz. 17.40 Gram. 181)0 Journalistiek weekoverz. 18.10 Strijk- ork. 18.30 Gram. 18.45 Van klanten en wanten weten, vragenbeantw. 19.00 Nws? 19.10 Act. 19.26 Lichtbaken, caus. 19.40 Omr.ork. en solist. 20.30 Ja met mij. 20.35 Gevar. progr. 21.55 De knipper bol. caus. 22.05 Amus. muz. 22.35 Wy lulden de zon dag ln. Aansluitend: Avondgebed en li turg. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. ln Espe ranto. 23.2224.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Jour. VARA: 20.20 Vraag- en antwoordspel. 21.15 Gesprek. 21.25 Avonturen van Dorus. VOOR ZONDAG 18 JANUARI. Hilversum I (402 m.). VARA.: 8.00 Nws. 8.18 Weer of geen weer. 9.45 Geestelijk leven. caus. VPRO. 10.00 V. d. jeugd. IKOR: 10.30 Kerk dienst. 11.30 Vragenbeantw. AVRO.: 12.00 Amiusmuz, 12.30 Sportspiegel. 12.35 Orgel- muz. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toe stand in" de wereld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Even bijdraaien. 14.00 Boek bespr. 14.20 Radio Phtlh. onk. en solist. 15.30 De vitaliteit van de Westerse be schaving, caus. 15.45 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. VPRO.: 17.00 Gesprekken met luisteraars. 17.15 Het Nationale Omroep- plan v. d. VPRO., caus. VARA: 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws.. sportuitsl. en sport- Journ. 18.30 Zigeunermuz. 19.00 Spon tane reacties, discussie. 19.30 Annemarie- ke. hoorsp, AVRO.: 20.00 Nws. 20.05 Thea- terork. en soliste. 20.35 Gram. 20.50 Indi rect verhoor, hoorsp. 21.30 Lichte muz. 21.50 Cabaret. 22.20 Act. 22.35 Pianorecital 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.20 Lichte muz. 23.4024.00 Amus.muz. Hilversum II (298 m.). NORV.: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. IKOR.: 8.30 Goeden morgen. 9.00 Morgendienst. KRO.: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Plechtige hoogmis. 11.30 Gram. 11.40 Kamerork. en soliste. 12.15 Apologie. 12.35 Instr. octet. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg. caus. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Lichte muz. 13.45 Boekbespr. 14.00 V. d. kind. 14.30 Vlooi en plano. 14.55 Instr. trio. 15.20 Expeditie naar Nieuw-Guinea, discussie. 15.35 Instr. sext. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. Convent van kerken: 17.00 Chr. Geref. kerkd. NCRV.: 18.30 Gram. 18.35 Koorzang. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.30 De mens en ik: „Spelende wijsheid", caus. KRO.: 19.45 Nws. 20.00 „Groot slem", hoorsp. 20.15 Cabaret. 20.45 Gram. 21.20 „U bent toch ook van de party?", caus. 21.30 Waar ls Mr. Milburry, hoorsp. 22.05 Lichte muz. 22125 Gram. 22.45 Avondge bed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Kamer- muz. 23.5024.00 Gram. Radio Bloemendaal 10 uur ds. H. U. Buiitimk van Baam (uitzending van de dienst, gehouden op 11-1-1959 om 2 uur n.m.); 11.15 uur ds. Gabe van Duinen van Wassenaar-zuid (uitzending van de dienst voor belangstellenden, gehouden op 11-1- 1959 om 7.30 uur nm.); 2.30 uur Klnider- dlenst voor kinderen van 5ill Jaar; 3.45 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal, H. Avondmaal en Dankzegging (recht streekse uitzending) Engeland, BBC Home Service (330 m.). 12.20 Gram. 13.10 Kritieken. 13.55 Weer ber. 14.00 Nws. 14.10 Country Questions. 14.40 Operamuz. 15.00 Wenken v. d. tuin. 15.30 Ork.conc. (Om 15.54 Caus.). 17.15 Can I help vou?, caus. 17.30 Muzikale caus. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Amerikaanse nieuwsbrief. 20.45 Gods progr. 21.25 Llefdadigh.opr. 21.30 Anna Karenlna. hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Pol. caus. 22.30 Strykkwart. 23.05 Klankb. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. 0.060.36 Koor zang. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 m.). 12.00 Have a go. 12.30 Kerkd. 13.00 Verz. progr. 14.15 Gevar. muz. 14.45 Gevar. progr. 15.15 Idem. 15.45 Gevar. muz. 16.30 Idem. 17.30 Hoorsp. 18.00 Gevar. progr. 18.45 Rally v. Monte Carlo. 19.00 Zang. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Idem. 20.30 Nws. 20.35 Gram. 21.30 Samenzang. 22.00 Ge var. progr. 23.00 Lichte muz. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0.30 Lichte muz. 0.50 Avond gebeden. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk (309 m.). 12.00 Operettemuz. 13.00 Nws. 13.10 Ge var. muz. 14.30 Franse Barokmuz. 15.45 Verz.progr. 18.15 Ork.conc. 18.45 Mezzo sopraan en piano. 19.00 Nws. 20.00 Lich te muz. 21.00 Dansmuz. 21.45 Nws. 22.15 Hoorsp. 22.50 Dansmuz. 23.30 Amus.progr. 24.00 Nws. 0.05 Jazz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk 3 (280 en 235 m.). 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.35 Hoor spel. 15.45 Philippine, operette. 17.30 Gram. 17.45 Ork.conc. 19.40 Lichte muz. 20.10 Kamermuz. 22.10 Klassieke muz. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.5324.00 Nws. golf. In Sydney vielen vrijdag op straat 1 miljoen gulden, aldus meldt het Iraakse twintig mensen flauw van de warmte. Het I blad „Al Zaman". VOTlg Jaar heeft Irak kwik Ls daar de afgelopen dagen tot bo- tien miljoen gulden aan de Algerynse op- ven de 80 gTaden gestegen. 1 standelingen geschonken. (grote zaal): Ubbvoerlng Leidsch Politie Muziekgezelschap. 8 uur nam. DE BIOSCOPEN Rex „Drums Across the river". (14 Jr.) werkd.: 2J, 7.15 en 9.15 uur; zond.: 2j, 4.45. 7.15 en 9.15 uur; donderdagcyclus: „Hotel ander verdenking". Trianon „Mijn beste vijand'". (Alle leeft.) Werkd.: 2i. 7 en 9.15 uur; zond.: 2j15, 4i. 7 en 9.15 uur. Casino „De man die te veel wist" (14 Ir.) Werkd.: 2jr, 7 en 9.15 uur; zond.: 2i, 4.45, 7 en 9.15 uur. Matinees alléén op zaterdag en zondag. Lldo „En altijd lokt de vrouw". (18 Jr.) Werkd.; 2}. 7 en 9.15 uur; zond.: 24. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „The Bravados". (14 jr.) Werkd.: 2i. 7 en 9.15 uur; zemd.: 2J. 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo- fle van Nederland. Op werkdagen van 0-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten- toostelllng .Wat doe Je ln de kou?". Zondagmiddag 2 uur filmvoorstelling (tot en met 1 maart 1959). Lakenhal: Tentoonstelling „Vorming". Werkdagen: 10 uur voorm. 4 uur nam.; zon-en feestdagen 14 uur nam. (tot 18 januari 1959). Lakenhal: „Schatten uit het Maurits- huls". Werkd.: 10 uur voorm. 4 uur nam.; zon- en feestdagen: 14 uur nam (lot 16 februari 1959). AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden is geopend Apotheek Boek- rtjt, Breestraat 74, tel. 20552. Bovendien zijn geopend tot zaterdagmiddag 6 uut de Haven-Apotheek. Haven 18. tel. 20085 en de Doeza-Aipotheek, Doezastraat 31 tel. 21313. Te Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8, tel. 26274. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN De dienst der huisartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandag morgen 8 uur waargenomen door de dok toren Schaefer, Teeuwen. Gaasbeek en Kortmann. Te Oegstgeest door de doktoren Held, tel. 24649 en LanenBarou, tel. 21610. BU geen gehoor bü Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Brussel (324 en 484 m.). 324 m.: 12.15 Amus.ortk. 12.30 Weerber, 12.34 Amus.ork. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Operamuz. 14.30 Ork.conc. 15.15 Gram. 15.45 Sport. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.25 Idem. 17.45 Sportuitsl. 17.52 Gram. 18.00 Muziekfestival te Aldeburgh. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Hoorsp. 21.25 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Operettemuz. 23.00 Nws. 23.05 24.00 Dansmuz. 484 m.: 12.15 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.30 Symf.ork. en soliste. 15.15 Gram. 16.45 Idem. 17.00 Nws. 17.05 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Kamerork. en sol. 21.30 Chansons. 22.00 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 19 JANUARI Hilversum I, 402 ni. AVRO: 7.00 Nws. 7;10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 V. d. vrouw. 0.15 Barok-ens. 9.35 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 11.00 Idem. 11.45 Voordr. 12.00 A mus .muz. 12,30 Land- en tulaiib.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.43 ZuMameritoaanse muz. 13.00 Nws. 13j15 Meded, of gram. 13.20 Praatje over het Prinses Margriet-Fonds. 13.25 Amus.- m/uz. 13.55 Beursber. 14.00 Bas-bariton en plano. 14.30 Gevar. muz. 16.00 Gram. 16.45 De functie v. h. Maatschappelijk werk. voor enkeling en samenleving, caus. 17.00 V. d. kind. 17.15 V. d. padvinders. 17.25 V. d. jeugd. 17.50 Mill. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Regerlngsuitz De Zilvervloot: Een spaarpot porrri met authentieke Surinaamse volksmuz. v. h. ork. Guyana. 18.25 Lichte muz. 18.50 Viool en piano. 19.15 Negro-spirituals. 19.25 Muz. caus. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 De vlag ln top, feestprogr. 21.15 De sportman v. h. Jaar. 22.20 Voor een ge zonde jeugd, klankb. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Act. 23.30 24.00 Gram. Hilversum II. 298 m. NORV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.16 Sportuitsl. 8.25 Gram. 8.00 V. d. zie ken. 9.30 V. d. vrouw. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.25 Luister- wedstr. 12.00 Lichte muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnibmeded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Polttdekapel. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Gevar. progr. 15.35 Vocaal ens. 16.00 Bljbedioverdienklng. 16.30 Gitaar-trio. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuiitz.Rijksdelen Overzee: Beoefening van natuurwetenschappen ln de Nederlandse Antillen, door M. van Veldhoven. NORV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Stemmen van Overzee. 18.45 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Volksliederen. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af. caus. 20.00 Gram. 20.30 Het land waarin wij wonen klankb. 21.10 Con certgebouwark. 2)1.40 Muset te-ens. en so list. 22.00 Pari. comm. 22.16 Muzikale caus. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.4524.00 Idem. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn van 1820 uur) I. Wolfgang Amadeus Mozart. 1. Con cert voor fagot en orkest in bes gr. t. KV 191. Allegro. Andante ma adagio. Rondo. Tempo dl Menuetto. Rudolf Kle- pac. fagot. Mozarteum Orkest olv. Ernst MSrzendorfer. 2. Concert voor viool en orkest nr. 7 ln d gr. t. KV 271a. Allegro maestoso. Andante. Rondo. Allegro. Ar thur Grumlnaux, viool. Wiener Sympho- niker olv. Bernhard Paumgartner. 3 Sym- phonle nr. 34 ln c gr. t. KV 338. Allegro vivace. Andante dl molto. Menuett KV 409. Allegro vivace. Phllharmonlsch Or kest van Berlijn olv. Igor Markevitch. II. Joseph Haydn. 1. Concert voor cem balo en orkest ln d gr. t. Vivace. Un poco adagio. Rondo all'Ungherese Allegro assai. Erna Helller, cembalo. Orkest van de Weense Staatsopera olv. Franz Llt- schauer. 2. Symphonle nr. 92 in g gr. t. ("Oxford") Adagio Allegro splrltóso. Adagio, Menuetto Allegretto. Presto. Phllharmonlsch Orkest van Berlijn olv. Hans Rosbaud. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. AV RO: 20.20 Bulten!overz. 20.30 Progr. over ruimtevaart. 21.10 Sportman van het jaar. 21.45 Gevar. progr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 V. d. scholen. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 V. d. scholen. 16.00 Hoonsp. 17.30 Ork. conc. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 19.55 Madame Butterfly, opera 20.50 Caus. 21.05 Madame Butterfly (2e acte). 22.00 Nws. 22.15 Madame Butterfly (2e acte, deel 21). 23.00 Hoorsp. 24.00 Nw®. 0.060.36 Gram. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 ni. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Da le's dagboek; 12.30 Nws. en Leger des HellsOTk. 13.00 Gevar. muz. 13 30 Nws. en lichte muz. 14.00 Gevar. progr. 14.30 Nws. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Nws. 16.00 Ork.conc. 16.30 Nws. 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dag boek. 17.45 Gevar. muz. 18.30 Nws. en ge var. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en Hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. en gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Rallv v. Monte Carlo. 23.55^Gevar. muz. 0.30 Nws. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17 45 Gevar. progr.; 19.00 Nws. 19.30 Ork.conc. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Operetteconc. 1.15— 4.30 Gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12 00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.30 Gram. 13.50 Idem. 14.25 Hoorsp. 16.00 Gevar. muz. 17.30 Gram. 18.05 Kamermuz. 20.00 Ork.conc. 22.45 Nws. 23.10 Kamermuz. 23 53—24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Wberber. 12.34 V d. landlb. 12 42 Gram. 12.30 Weerber 12.34 V. d. landb. 12.42 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 33j1!1 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Blaastrrfo. 16.00 Koer sen. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.40 Koorzang. 18.00 Franse les. 18 20 Voordr. 18 30 V, d. sold. 19.00 Nws. 19 30 Gram. 20.00 Kamerork. en sol. 20.40 Kunstkateldoscoop. 20.55 Kamerork. 2h.25 Gram. 21.30 Amus.muz. 22.00 Nws. 22 15 Kamermuz. 22.40 Omr.koor. 22.55 Nws. 23 00 V. d. zeelleden. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.15 15.30 en 16 05 Idem. 17 00 Nws. 1710 Gram. 17.20 Planomuz. 17.50 Gram 19 30 Nws. 20.05 Lichte muz 22.00 Nws. 22.10 Experimentele muz. 22 55 Nws. WFFPRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome AJaceio Madrid Mallorca Algiers bó c4 rJ P- v, 3 il 3 a 'Is m/s S h onbewolkt w 1 -15 0 onbewolkt w 2 -14 0 zwaar bew. nno 1 -9 0 mist w 6 -4 0 half bew. wzw 4 -1 0 mist windstil -4 0 onbewolkt zaw 4 -1 2 onbewolkt zw 4 -2 2 geh. bew. zw 2 -2 0.1 mist zw 2 -4 0 mist windstil -4 0 onbewolkt nw 6 -2 4 onbewolkt nnw 4 3 0 geh. bew. zzw 2 -6 0 sneeuw zw 3 -5 0 sneeuw w 3 -6 1 poolsneeuw windstil -7 0.5 onbewolkt nno 10 -4 0 onbewolkt wzw 1 2 0 onbewolkt zw 0 -6 2 half bew. wnw 3 -11 2 onbewolkt n 12 2 0 half bew. O 2 6 0 onbewolkt windstil -1 0 licht bew. nw 4 5 1 licht bew. zw S 8 0.2

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2