lolde Draeck" uitzending van de televisie vraagt heel wat voorbereidingen inspireerde Karei de Jager Grote goudschat verloren, doch scheepsmodel behouden De scriptgirl vervult - als de ongeziene - belangrijke functie (Van een onzer redacteuren) Er komt heel wat kijken eer een televisie-programma gereed is om tgezonden te worden. Het lijkt oppervlakkig beschouwd zo een voudig: een aantal spelers, wat attributen.en klaar is Kees. Om een indruk te krijgen van alle moeilijkheden, die de televisiemensen moeten overwinnen eer een programma de lucht in kan, moet men eigenlijk eens een repetitie en een uitzending meemaken. En dan nog weet men slechts ten dele hoeveel werk er verzet moet worden. Het meeste werk moet gedaan worden voor er met de generale begonnen kan worden. Zelfs voor een korte uitzending zijn duizend en één dingen nodig, vooral voor tonelstukjes tijdens de amusementspro gramma's. Dick van Bommel, regisseur, en Lies Roukema, scriptgirl, hebben ons het een en ander verteld en ons zodoende een kijkje gegund in de keuken van de televisie. Laten we beginnen met de regisseur: hij is de man, die moet zorgen dat Blies op het ogenblik van de uitzen ding goed verloopt. Hij heeft de touw tjes in handen, heeft de leiding bij het spel, geeft aanwijzingen aan de cameramensen en bepaalt hoe de be lichting zal zijn. Is de regisseur bo vendien de geestelijke vader van het op te voeren programmadeel, dan heeft bij dus een zeer belangrijke taak in het geheel. De eerste moeilijkheid is vaak een geschikt idee te vinden om uit te werken. Iemand die een vast program ma heeft met een vast onderwerp, heeft het niet zo moelijk, omdat hij weet waar hij van uit moet gaan. Zo behoeft bijvoorbeeld de leider van een irogramma, waarin mensen hun hobby iten zien, zich niet suf te denken, wat hij nu weer zal brengen. Hij moet een keus maken tussen de mensen, die zich opgegeven hebben om hun hobby te tonen. Wie zelf een toneelstukje of een ander programma-onderdeel moet ehrijven, waarbij de fantasie een be- angrijk woordje meespreekt, heeft het leel wat moeilijker. Zijn idee moet aar dig zijn en de uitwerking eveneens, mdat de kijker geen rekening kan »uden met de moeilijkheden, doch Het is natuurlijk belangrijk dat re gisseur en scriptgirl goed met elkaar op kunnen schieten en dat zij goed op elkaar ingespeeld zijn, want televisie werk is teamwerk. Ieder op zichzelf bereikt weinig, maar door samenwer king kan er een goed programma uit de bus komen. Draaiboek Het draaiboek vermeldt alle gegevens die voor een uitzending nodig zijn. Er wordt in aangegeven welke camera het beeld op moet nemen, wat in het beeld moet komen en welke tekst er gespro ken moet worden of welke muziek er ten gehore zal worden gebracht. Om een indruk te geven van een draai boek laten wij hieronder een stukje, Camera HCK Beeld uit een draaiboek geknipt, volgen: Micro veel vaker een repetitie. In de generale repetitie gaat alles zoals het in de uit zending zal gaan. waarbij de regisseur natuurlijk de vrijheid heeft het spel stop te zetten, enige aanwijzingen te geven en een bepaald gedeelte over te laten doen. Kleine foutjes worden over het hoofd gezien tijdens het spel, maar na afloop wordt daar nog eens even op gewezen. Een camera, die plotseling in het beeld verschijnt of niet op tijd in geschakeld wordt, een microfoon, die te laat in bedrijf wordt gesteld of een lamp, die te vroeg of te laat de scène beschijnt: betrekkelijke kleinigheden, die echter tijdens de uitzending voor komen moeten worden, hetgeen ook meestal wel gebeurt. Koptelefoons Vanuit zijn regiekamer geeft de re gisseur zijn aanwijzingen, doch dat moet zo gebeuren, dat het geluid ervan niet doordringt in de huiskamers. Daarom hebben de camera-mensen en zij die voor de belichting zorgen, kop telefoons op. Bovendien zijn er nog mensen die een draagbaar ontvanger- tje bij zich hebben, zodat zij zich vrij kunnen bewegen en toch alles op kun- Reglsseur en scriptgirl nemen het draaiboek nog even door. (Foto Leldsch Dagblad) Deen beoordeelt wat hem voorgezet tordt: hij wil een genoeglijke avond ebben bij de televisie. Prutswerk kan Hl niet gebruiken! Uitwerking van idee li het idee eenmaal geboren, dan «mt het dus op de uitwerking aan: 'moet een draaiboek in elkaar gezet 'orden. Dat kost soms heel wat hoofd- ftkens en het gebeurt heus meer dan dat een draaiboek pas gereed omt een week voor het programma 'ordt uitgezonden. Zou men dan pas 'finnen met het bijeenzoeken van Pders en attributen, dan zou men on- ttroepelijk te laat klaar komen. Als de regisseur weet wat hij onge- Kr gaat maken, gaat hij „verzame- w". Hij zoekt spelers op of léat opzoeken en hij maakt een lijst M alles wat er by de uitzending Mig zal zyn. Het draaiboek met de Wste teksten komt dan later wel. Zeer veel nodig .Wat Is er dan allemaal nodig? Dat 'ingt natuuriyk helemaal af van het tort uitzending, maar men kan de toest uiteenlopende zaken vinden in 'Hv.-studio: van droogkappen uiteen kmeskapperswinkel tot schilderytjes to kinderspeelgoed toe. Waar haalt ton al die spullen vandaan? Dat is »ms niet gemakkeiyk, want waar leen zo gauw een droogkap? Enfin het bmt altijd wel voor elkaar, al kost •*t soms heel wat hoofdbrekens. Repeteren dan de repetities: er moet na- jttirlijk flink gerepeteerd worden, al *Perkt zich dat veelal tot één of twee toal. Grote programma's, met lange toneelstukken by v., vragen natuurlijk nen vangen wat de regisseur te zeggen heeft. En dat is heel wat: vanuit de con trolekamer komen de aanwijzingen voor het instellen van de camera's en de microfoons, voor de belichting en voor het gebruik van een bepaalde hoek van de studio. Scriptgirl De regisseur zit niet alleen in zyn hokje, waar een uitgebreide appara tuur tot zyn beschikking staat. Zo vindt men er een aantal kleine t.v.- schermen, die het beeld van de ver schillende camera's doorgeven en waaruit de regisseur zijn keuze moet doen. Naast de regisseur zit de scriptgirl, een van de belangrijkste personen achter de schermen. Nooit verschijnt zij in het beeld, haar naam wordt zel den genoemd, doch als zij er niet zou zyn, zou menig televisiespel in het water vallen. Men zou de scriptgirl het „wandelend geheugen" van de regisseur kunnen noemen, want alle aanwyzingen die de regisseur geeft en die onthouden moe ten worden voor de werkeiyke uitzen ding. noteert zij in het draaiboek. Een regisseur mag dan wel eens een beetje onachtzaam met zyn draaiboek om springen en het kwyt raken, zy be schermt het zoals een kat haar jongen. Zou het hare verloren gaan, dan zou er werkelyk van een ramp gesproken kunnen worden en zou de uitzending niet zo vlot verlopen. De scriptgirl moet ook vaak zorgen voor alle toneel - attributen en soms ook voor de min der belangryke spelers. Zij moet dus in ieder geval vindingrijk zyn en boven dien niet opzien tegen een lange en vermoeiende dag. 19.45.00 C. dia testplaat 19.55.00 id. NTS-dia 19.58.00 C. 4-3.5 klok 19.59.20 id. id. 19.59.51 START C. f-16 NTS-Joumaal C. 4-3.5 weerkaart Geluid Gram. van p.u: inleidende muziek idem idem idem idem idem 4 x pingel CORD geluid en kommentaar. Weerman: weert zich laatste woorden: Vele technici In de televisie-uitzending ziet de kijker uitsluitend de spelers of spre kers. Hij ziet niet de regisseur, de scriptgirl en het uitgebreide technische personeel. In vele gevallen overtreft het aantal technici het aantal spelers. Toch zijn de technici zeer belangryke personen, want ook van hen hangt het slagen van de uitzending af. Zo ls de televisie een samenspel van talloze mensen. Het is teamwerk, waarbij ieder volledig voor zyn taak moet zijn berekend, want de kijker is kritisch en hy verwacht een program ma, dat hem boeit. Een zware taak voor de t.v.-mensen, want 'tis moeilijk een technisch goed programma te ma ken en tevens het iedereen naar de zin te maken, wat de inhoud betreft. Regisseur Dick van Bommel, gezeten op camera 2. in gesprek met enkele technici (Foto Leldsch Dagblad) hy toch met drie zyner manschappen Batavia. Hier kon hy mededelen, dat hy ter plaatse, waar hy op last van de kapitein in Australië aan land was gegaan, resten had gevonden van bo tervaten en andere van „De Vergulde Draeck" afkomstige voorwerpen. Batavia gaf na deze reddingspoging het zoeken naar de Vergulde Draeck op. maar Jan van Riebeeck deed van de Kaap uit nog enige malen een po ging om het verloren schip en de aan land gegane opvarenden te vinden. Zy hadden geen succes. Na 1660 gaf de Compagnie het schip als „definitief verloren" op. Drie eeuwen later HONDERDEN jaren bleef er een sluier hangen over het raadsel van De Vergulde Draeck! Begin februari 1931 pas kon men in enige Nederlandse bladen opnieuw iets lezen Een goed vakman heeft nooit te klagen (Bijzondere medewerking) Enige jaren geleden kwamen Karei de Jager en zijn vrouw tot het inzicht, dat Den Haag waar zij woonden aan de Escamplaan nr 94) en Nederland hun niet meer voldoende mogelijkheden boden. En zij namen het besluit, naar Australië te gaan. Het was geen lichtvaar dig besluit, want de man had een behoorlijk inkomen en een goede naam als vakman. Zorgen voor de toekomst behoefde hij zich niet te maken. Onder de vele opdrachten, die hij ontving, waren er om meubels te maken voor het koninklijk paleis. Toch gingen Karei en zijn vrouw naar het verre Australië. Waarom? Omdat hij een onder nemend man is, in wiens aderen het bloed der oude Hollandse zee vaarders vloeit. HET viel hem in den beginne niet mee in zijn nieuwe woonplaats North Beach, een voorstadje van Perth. Het leven daar stelde hoge eisen aan het doorzettingsvermogen van Karei zijn vrouw en hun dochtertje Maria.' Toch slaagde hij. Zyn werk trok de aandacht. En na enige tyd was de vraag naar door hem gemaakte meu~ bels in antieke styl zó groot, dat hij soms opdrachten moest afwyzen. Net als vroeger in Den Haag, had Karei zyn reputatie als bekwaam meubel maker gevestigd in Australië. Dit alles is natuuriyk niet zo heel byzon- der. Maar echt interessant wordt Ka reis levensloop pas door het feit, dat de herinnering aan een vergaan schip der Verenigde Oost-Indische Compag nie de kroon zette op zyn pogingen, hem stempelde tot een even bekwaam handwerkman als begaafd kunstenaar en zijn naam alom in West-Australië een bekende klank gaf. Want Karei wekte dat oude schip tot nieuw leven door er een model van te maken. Schipbreuk in 1656 DE naam van dat oude sclilp was De Vergulde Draeck". Het be hoorde tot de vloot der Verenig de Oost-Indische Compagnie. In 1656 sloeg het op ruim 30° zuiderbreedte vlak voor de kust van Australië te pletter op een rots. De opvarenden kwamen deels om, maar de overigen bereikten Australische bodem. De la ding was verloren. In de jaren na 1656 zyn er enige reddingsexpedities uitge stuurd om de schipbreukelingen te ha len en de lading zo mogelyk te bergen. Zeven opvarenden van het schip wa ren namely k op last van schipper Albertsz. met een klein vaartuig van Australië naar Batavia gezeild en had den daar de ramp ter kennis gebracht van de directie der Compagnie. On- middeliyk vertrokken twee schepen naar de plaats des onheils. zy keerden, na veel hachelijke avonturen te hebben beleefd onverrichter zake op de rede van Batavia terug. Andere reddingspogingen werden na dien ondernomen. Het ging om vyfen- zeventig mensenlevens en een goud schat van ('toen zéér harde) guldens, die thans met elkaar een waarde zou den vertegenwoordigen van minstens anderhalf miljoen gulden. Een der be kendste onder die pogingen was de tocht van de „Waeckende Boey". De kapitein gaf op een kwade dag de stuurman, ondanks gevaarlyke weers omstandigheden, bevel met een aantal mannen aan land 'te gaan. Tegen de avond werd de wind nog harder. De kapitein zag zich genoodzaakt het an ker te lichten. Hy liet de stuurman Leeman geheten met diens gezellen achter. Wat deed stuurman Leeman? Hy ging op weg naar Batavia. Deze „terug tocht", eerst over zee, later over land (Java> behoort tot de opmerkelijkste prestaties van de dienaren der Com pagnie. Vele tochtgenoten stierven on derweg, doch dank zy de taaie volhar ding, de vindingrijkheid en vooral het Godsvertrouwen van stuurman Lee man „God is den regten stuurman" hield hy zyn mannen voor bereikte De 28e april 1656 liep het goede schip ,De Vergulde Draeck" in de prille ochtenduren op 214 km afstand van de Australische kust op een rif. Slechts 75 der op varenden bereikten het land. De lading ging verloren. Reddings expedities faalden. Van de „ge redden" hoorde men nooit meer iets, zodat aangenomen moet worden, „dat se door honger en ellende syn vergaan, of door de wilde inwoonderen dootgeslagen en vermoort". over die schuit Een uit Perth (West- Australië) afkomstig telegram deelde de lezers mede, dat er aan de mond van de Moore-rivier een menseiyk skelet en munten uit de eerste helft der zeventiende eeuw waren gevonden. De vinders achtten het waarschynlyk, dat men te doen had met overbiyfse- len van De Vergulde Draeck. Onwaar- schyniyk was dit in geen geval, want de plek van de vondst klopt met de plaats, waar „De Vergulde Draeck" te pletter sloeg. Het duurde tot 1957 aleer ,De Ver gulde Draeck" weer in het nieuws kwam. Toen nameiyk ontdekten twee Australische duikers voor de westkust van hun vaderland een scheepswrak. Zy gaven als hun mening, dat het hier betrof het wrak van „De Vergulde Draeck". Zy deden hun ontdekking naby Lancelin Eiland, ongeveer 100 km. ten noorden van Perth. Tot nu toe is de identiteit van het wrak niet met zekerheid vastgesteld, al rekenen som migen erop, dat het inderdaad het wrak van het kostbaar geladen Hol landse schip kan zyn. En reeds zyn er plannen om de goudschat te bergen! Iets doen DE schipbreuk van .De Vergulde Draeck" behoort tot de meest vermaarde schipbreuken in de geschiedenis der Oost-Indische Com pagnie. Karei de Jager had reeds als schooljongen het relaas gehoord. Steeds was het hem blyven boelen. Toen hy ln 1957 hoorde van het door de duikers gevonden wrak, werd zijn belangstelling geactiveerd. Hy besloot iets te doen. En wel: Een model van ,.De Vergulde Draeck" te maken. Dit was echter eenvoudiger besloten dan gedaan. Waarom? Er was in heel Australië geen schets of tekening van het schip te vinden. De Jager vernam van vrienden in het vaderland, dat zich in een Amster dams museum een model bevond. Hij richtte toen een verzoek aan Koningin Juliana om hem een afbeelindg van liet model en enige byzonderheden te wil len laten sturen. Het verzoek werd in gewilligd. De Jager kreeg de beschik king over voldoende gegevens en be gon aan het grote werk. Het stelde hoge eisen aan zyn vakmanschap en kunstenaarsoog. Het stelde ook hoge eisen aan zijn vrije tijd, want des daags moest hy „gewoon werk" doen. Hij besteedde echter de avonduren en een deel van zyn nachten aan het scheeps model. En thans is het model van „De Vergulde Draeck" (gesneden uit één blok hout) gereed. De Jager oogsttte er veel bewondering en eer mee. Hy wil, vertelde hy. Koningin Juliana een afbeelding van .zijn' „Vergulde Draeck" sturen, omdat de Koningin (zegt hy) er stellig belangstelling voor zal heb ben. Leer een vak KARELS vader, de oude heer De Jager dus. had waardering voor de kunstzinnige aanleg van zyn zoon. Maar (placht hij te zeggen) kunstenaars hebben het dikwyis arm, terwyi een goed vakman altyd aan een goed stuk brood komt. Karei sloeg deze wysheid niet in de wind. Na zyn schoolopleiding te hebben voltooid, ging hy bij vader (eveneens meubel maker en zeer deskundig waar het gold antieke stukken te herstellen) ln de leer. Hierop kon hy verder bouwen. Eerst in Den Haag. Later in Australië. Een historisch verhaal uit zyn Jeugd, een tragische schipbreuk ln 1656 en een toevallige ontdekking in 1957 brachten hem ertoe, een model van „De Vergulde Draeck" te vervaardigen. Hieraan, aan zyn Vergulde Draeck dus. dankt hy het, dat zyn toekomst in zijn nieuwe vaderland meer dan ver zekerd is. (NTVANO NADRUK VERBODEN) Karei de Jagerbezig de laatste hand aan zijn Vergulde Draeck'' te leggen. Draaiboek vermeldt alle nodige gegevens

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17