Overheid leent op de kapitaalmarkt Nieuwe investeringen zijn nodig SCHADE IN KONGO BELOOPT 110 MILJOEN GULDEN In de afgelopen jaren grote beleggingen maar hoe zal dit in de toekomst zijn? Vroegere fabriek - na verbouwing - nu behuizing voor Rode Kruis Het Rampenfonds schonk miljoen gulden Kort geding tegen Tom Manders (Doras) en organist Cor Steyn inWasseyiaar verga derde tuinbouw ver. Wassenaar* Omstr. „d'Oprechte Amateur' opende <dexe week nieuw seizoen,..». er is nog steeds een K+0 cursus voor handwerken Wt velen Wgon deze week wet eenk eerlijk sneeuwtapijt anderen hadden al leenmaar oog voor het blubber tapijt daarna mhetVolkshuiskonU luisteren naar.perspec- tieven der democrat ie. 97ste jaargang Zaterdag 17 januari 1959 Derde blad no. 29647 De beleggers voorzichtig en selectief (Van onze financiële medewerker) De verdere verruiming van de geld- en kapitaalmarkt in de voornaamste landen van West-Europa waaraan voor een deel ook de koersstijging op de aan delenmarkt te danken is, heeft zich in het begin van het nieuwe jaar gedemon streerd in een nieuwe verlaging van het disconto in West-Duitsland van 3 tot 2% en in België van 314 tot 3*4 terwijl ook in ons land waar het sinds november j.l. 3 bedraagt, met de mogelijkheid van een verlaging wordt rekening gehouden. In West-Duitsland is met het percentage van 2% een laagterecord bereikt sinds 1875 en de sinds de laatste jaren aanmerkelijk versterkte positie van de Duitse Mark komt in genoemd percentage ongetwijfeld tot uitdrukking. Wat de monetaire positie betreft, voelt men zich by onze Oostelijke naburen thans zo sterk dat men de Mark nagenoeg convertibel heeft gemaakt, wat wil zeggen, dat met enige uitzonderingen ook de ingezetenen hun tegoeden in buitenlandse harde valuta kunnen omzetten, een vergemakkelijking van het internationaal betalings verkeer, welke ongetwijfeld ook door de andere landen van Europa wordt nage streefd. Een zo vrij mogelijk betalingsverkeer tussen de verschillende landen moet Immers als een primaire voorwaarde worden beschouwd van de verwezenlijking der economische integratie als ideaal van de Euromarkt, welke dit jaar in werking is getreden. In ons land moge dan nog niet tot een nieuwe discontoverlaging zijn be sloten, er zijn niettemin verschillende aanwijzingen voor een verruimde geld en kapitaalmarkt. Driemaands schat kistpapier kon de vorige week tot een flink bedrag tegen een disconto van 2% worden toegewezen tegen 2%% een maand geleden, jaarpapier deed 2%% tegen 2%% en vijfjarige schatkistbiljet ten konden tegen een disconto van 3%% worden geplaatst. Ook de aankondiging van een nieuwe staatslening, groot f.400 miljoen met 30-jarige looptijd, een rentevoet van 4*2% en tegen de koers van 99% duidt op een verdere lichte daling van de rentestand. Nog slechts een paar maan den geleden werd een staatslening van f.250 miljoen geplaatst met eenzelfde rentevoet, maar met een looptijd van 25 jaar en tegen een koers van 99%. In diezelfde tijd werd door de Bank voor Nederlandsche Gemeenten een le ning van f.100 miljoen 4*4% obligaties uitgegeven met 30-jarige looptijd tegen een koers van 97 3/4%. Thans noteren deze ca. 99%, terwijl de 4*4% staats lening 1958 tegen pari aan ligt. De Nederlandse schatkist heeft voor eerst dan ook geen zorgen. Sinds het eind van 1957 heeft zij per saldo voor een bedrag van f750 miljoen schat kistpapier en f.250 miljoen staatsobli gaties kunnen plaatsen en zij beschikt thans over een groot tegoed bij de Ne derlandse Bank, ondanks het feit, dat de Rijksmiddelen in de eerste elf maan den van het afgelopen jaar f430 mil joen minder hebben opgebracht dan in dezelfde periode van 1957. Hiermee is intussen aan de gelei delijke daling van de staatsschuld, welke gedurende de laatste jaren plaats vond, een einde gekomen. Op zichzelf beschouwd, behoeft dat niet tot verontrusting aanleiding te geven, omdat, gelijk wjj meer dan eens heb ben opgemerkt, in het verleden kapi taalsuitgaven in al te grote omvang uit belastingopbrengsten werden ge financierd en het niveau van de Ne derlandse staatsschuld in verhouding tot het nationaal inkomen eer aan de lage dan aan de hoge kant is. Dat de Staat de ruimere kapitaalmarkt benut om in sterkere mate dan voor heen zijn kapitaalsuitgaven op de kapitaalmarkt te dekken, is begrijpe lijk en verantwoord en brengt de staatsfinanciën ongetwijfeld op een gezondere basis. Men zal hierbij echter niet mogen vergeten dat deze financiering van ka pitaalsuitgaven en consolidering van vlottende schuld voor geen gering deel mogelijk is door de nog altijd betrekke lijk gering, althans verminderde acti viteit van het bedrijfsleven, dat nog slechts schoorvoetend op de kapitaal markt opereert. Dit is ook weer geble ken uit de cijfers van de investeringen gedurende het derde kwartaal van 1958. Terwijl de overheidsinvesteringen een indexcijfer van 104 aanwijzen tegen 88 in het tweede kwartaal en 87 in het derde kwartaal van 1957, is het cijfer van de particuliere bedrijven van 139 in het tweede tot 132 in het derde kwartaal teruggegaan tegen 148 in het derde kwartaal van 1957 en 162 in het tweede. Het past nu eenmaal in het schema van het thans bestaande econo misch bestel dat de overheid met de uitvoering van openbare werken de werkloosheid bestrijdt, het is duidelijk dat dit in economisch opzicht beter door het bedrijfsleven kan geschieden. En dat dit op de kapitaalmarkt nog merendeels verstek laat gaan, bewijst dat by de beoordeling van de rentabili teit van nieuwe investeringen grote voorzichtigheid wordt betracht, hoewel in vele gevallen nieuwe investeringen nodig zijn om het produktieapparaat aan de eisen van deze tijd te doen be antwoorden. Er dient voorts op te worden gelet dat er een vrjj groot verschil is tus sen de geldmarkt en de kapitaal markt, tussen z.g. kort geld en lang geld. Een disconto van 2% voor drie maandspapier en van 2 3/4% voor jaarspapier moge betrekkelijk laag zijn, het obligatierendement in ons land handhaaft zich nog altyd om en bjj 4t4%, dat is ca. boven het historisch gemiddelde en het ligt niet onbelangrijk hoger dan in de V.S., waar het thans 3.68% bedraagt en hoger ook dan in België met 3.9%. De ruime geldmarkt en de vraag naar kortlopende obligaties, waarvan de koers ook in de afgelopen week weer is gestegen, düidt erop dat voor een groot deel van het beschikbare geld slechts tijdelijke belegging wordt ge zocht, omdat men het later voor de financiering van noodzakelijke investe ringen nodig hoopt te hebben. De onzekerheid ten aanzien van het verloop van de rentestand op langere termijn blijft dan ook bestaan, temeer omdat de verruiming van de geld- en kapitaalmarkt de laatste tijd voor geen gering deel een gevolg is van de grote buitenlandse vraag naar Nederlandse aandelen, met name naar de interna tionale aandelen, waardoor hier belang rijke kapitalen worden vrijgemaakt. Het valt niet te zeggen of aan deze vraag spoedig een einde zal komen. Het hier genoemde verschijnsel is in zo verre verheugend dat er een versterkt vertrouwen in de Nederlandse valuta en de mogelijkheden van het Neder landse bedrijfsleven uit spreekt. Ook de verruiming van het internationaal betalingsverkeer komt aan de betekenis van de Amsterdamse beurs ten goede, Dat tengevolge van de koersstijging, welke er de laatste maanden ten on zent heeft plaats gehad, het aandelen rendement verder is gedaald, spreekt vanzelf. Blijkens de berekening van rendement uit. december j.l. gemid deld 5.9% tegen 6.3% drie maanden tevoren en 7.9% uit. 1957, zodat het in een jaar tijds met 2% is gedaald. Dit rendement ligt echter nog altijd hoger dan dat in de V.S., waar het voor 500 aandelen van 4.66% uit. 1957 tot 3.24% uit. 1958 gedaald is en zelfs beneden dat van de obligaties (3.68%) ligt. Maar ook in België en in Engeland is het aandelenrende- ment lager dan bij ons, waaruit men dus geneigd is de conclusie te trekken, dat het koersniveau voor de Neder landse aandelen, algemeen gespro ken, nog niet zo overdreven hoog is. Wel moet er rekening worden gehou den, dat de berekening van de RJB. op de dividenden van 1957 is gebaseerd en die van 1958 in vele gevallen wel wat lager zullen uitvallen. Ook moet er op worden gewezen, dat het nog betrekke lijk hoge gemiddelde te danken is aan rendementen van 5 tot 10% voor aan delen van kleiner een minder sterke ondernemingen, maar dat het rendement van de internationale aandelen ver be neden het gemiddelde ligt. Voor Koninklijke, Philips, Unileve* en Aku lag het uit. 1958 op resp. 2,6, 2,9. 3,6 en 4,6%. Bij deze fondsen spreekt het rendement in minder sterke mate, terwijl voor Philips met een dividend verhoging rekening wordt gehouden. Zolang het economisch herstel in ons land en elders zich niet scherper aftekent, is het begrijpelijk, dat de belegger op de aandelenmarkt wat voorzichtiger wordt en meer selec tief te werk gaat. Rotterdamse Bank bedroeg da4 tfid de evenaar. Gisteravond is de bekende film- explicateur uit de tijd van de stom me filmMax Nabarro, ter ge legenheid van zijn 70-ste verjaar dag gehuldigd in het Amsterdamse Minervapaviljoen. Een kleinzoon verwelkomde hem en zijn echtge note met bloemen voor de aanvang van de receptie. Jonge Belgen nu in een andere positie (Van onze Brusselse correspondent) Men hecht in Belgische regeringskrin gen groot politiek belang aan de reis van de minister van Kongo, dr. Mau rice van Hemelrijck. Deze is donderdag naar Leopoldstad gevlogen en hij zal de voornaamste centra van Kongo en Roeanda-Oe- roendi bezoeken om er de regeringsver klaring nader toe te lichten, nij zal contact hebben met talrijke Europese en inlandse organisaties en persoon lijkheden. Het is duidelijk, dat de Bel gische autoriteiten in Kongo zich een belangrijke inspanning moeten ge troosten om de geesten voor te berei den op de komende gebeurtenissen, op de politieke hervormingen, welke be ogen van de Belgische kolonie een moderne staat met democratische „in stellingen te maken. Men acht dr. Van Hemelrijck, die in België als mi nister van Onderwijs het initiatief nam voor de schoolvrede, ook de ge schikte man om thans in zijn functie van minister van Kongo in Belgisch- Afrika de „Pas Belgica" te vestigen. Intussen is de rust in Leopoldstad vol komen hersteld. Een van de Kongolese leiders. Patrice Loemoemba. voorzitter van de Nationale Kongolese Beweging, heeft als zijn mening te kennen ge geven, dat de regeringsverklaring aan de wensen en verzuchtingen van de Kongolese volkeren voldoet. Wij blijven voorstanders van de volledige onafhan kelijkheid. aldus Loemoemba maar wij zijn niet anti-Europees. Deze Kongolese leider keurde het optreden van de ge arresteerde Joseph Kasa Voeboe. voor stander van de opstandige Abako-be- weging. af. Nu de rust is hersteld, heeft men in Leopoldstad een beter overzicht van de aangerichte schade en van de slachtoffers. Het aantal doden bedraagt, naar de gouverneur van de provincie Leopoldstad, de heer Bomans, verklaar de, 71 en de schade wordt op anderhalf miljard frank of 110 miljoen gulden ge schat!! Er lopen talrijke verhalen over beestachtig aangerande en onteerde blanke vrouwen, maar enkeie van die verhalen schijnen te zijn ontstaan in de verhitte atmosfeer na de opstand. Er zal anderzijds een belangrijk krediet wor den uitgetrokken om circa 5000 werk lozen in Leopoldstad tewerk te stellen bij de uitvoering van openbare werken of cultuur-technische landbouwwerken. Van enorme betekenis is de houding van de koloniale maatschappijen, die in Kongo plantages, kopermijnen, indus trieën en handelsgenootschappen exploi teren, aldus menen Brusselse waar nemers. De gouverneur van de Société Générale, welke in Kongo zeer grote economische belangen heeft, verklaarde te Stanleystad, dat nieuwe plantages zullen worden aangelegd in het gebied Investeringslust van buitenlanders verminderd Met die nieuwe investeringen Is een bedrag gemoeid van 15 miljoen gulden, nadat in de jongste jaren in dit gebied vier cultuurmaatschappijen van de groep van de Société Générale voor een miljard franken of 76 miljoen gulden in plantages en palmoliefabrieken hebben geinve6teerd. In Stanleystad wordt be gin april een nieuwe cementfabriek met een capaciteit van 60.000 ton in bedrijf genomen. Intussen zijn de koloniale aandelen op de Beurs van Brussel we derom a la hausse georienteerd. Het is cchter_ zeer de vraag, of buitenlandse financiële groepen nog bereid gevonden zullen worden om in Kongo grote ka pitalen te investeren. Staatsminister August de Schrijver, president van de werkgroep, welke het plan voor de politieke hervormingen in Kongo voorbereidde, heeft voor de Kon golese studenten van de Leuvense uni versiteit een toespraak gehouden. Hij zei o.m. dat de jonge Belgen, die zich morgen naar Kongo zullen begeven niet meer in dezelfde positie zullen staan als de Belgische kolonisten van de vorige generatie. Zij zullen niet meer op de zelfde wijze kunnen bevelen, maar zul len zich moeten inspannen om de ver standhouding tussen blanken en zwarten te bevorderen. Er zullen meer en meer inlanders tot hoge functies moeten op klimmen en over enkele jaren zal de Kongolese administratie dezelfde be voegdheden hebben als de centrale be sturen in België. (Special* berichtgeving) De vroegere Fridor-naaimachlnefabriek aan he* Lecghw&terplein te Den Haag heeft een grondige metamorfose zowel innerlijk als uiterlijk ondergaan, met gevolg, dat het Nederlandsche Roode Kruis thans, tot grote vreugde van het hoofdbestuur dezer vereniging, een doelmatig gebruik ervan kan maken. De aankoop van het pand is mogelijk gemaakt door een indertijd gedane gift van het Rampenfonds. Een miljoen gulden schonk dit fonds aan het Rode Kruis, waarvoor f 500.000.werden bestemd om in het bezit te komen van het pand en nog eenzelfde bedrag voor de aanschaffing van 2000 bedden, met toebehoren. De kosten van verbouwing en inrichting van het pand, ten bedrage van f150.000, nam het Rode Kruis voor zijn rekening. Verder moest het Rode Kruis nog f 10.000.betalen, omdat de totale aankoopsom van de vroegere fabriek f 510.000.bedroeg. perszaken en de sectie inkoop welfare- materialen met 700 artikelen. Verder is er in het gebouw nog een vergader zaaltje, dat ook te gebruiken is als filmprojectiezaal. Door het ingebruiknemen van dit pand hoopt het Rode Kruis bij een onverhoopte ramp sneller hulp te kunnen bieden. Vanochtend is het gebouw officieel in gebruik genomen. Er waren twee redenen om enige afde lingen van het hoofdbestuur van het Rode Kruis in dit pand te vestigen: men wilde tot beëindiging van het Ramp depot-project komen, dat in totaal 10.000 bedden omvat, verspreid over 91 ramp depots in ons land en de 2000 die thans zijn opgeslagen in het centrale depot in de verbouwde fabriek. De andere reden was er een uit over weging van efficiency: door verschei dene afdelingen, ondergebracht in huur panden, eveneens te verplaatsen naar het nieuwe gebouw, kon men de uitga ven voor huur verminderen. Niets herinnert in het nu in gebruik genomen pand aan een vroegere fa briek: alle beschikbare ruimte werd zo economisch mogelijk ingericht, waarbij de moderne opvattingen van kantoor- en opslagruimten een grote rol speelden. Het pand ligt in de directe nabijheid van een grote toegangs- en uitvalsweg, het plein biedt ruimte voor tal van vrachtwagens, vaarwater is er vlak bij en het terrein ligt bovendien aan een spoorbaan, welke verbonden is met het emplacement van het Hollandse Spoor. Uiteraard heeft de verbouwing en in richting veel hoofdbrekens en arbeid gekost, maar de resultaten zijn thans evenwel in alle opzichten voldoening- gevend. In het nieuwe gebouw vonden onder dak: de afdelingen fondsenwerving en voorlichting, het informatiebureau, met een enorme karthoteek, de afdeling intendance, met daarin een normale goederenwaarde van f 400.000.de af deling Jeugd Rode Kruis, de afdeling Finland slechts tijdelijk uit de moeilijkheden (Van onze correspondent in Stockholm) In Finland vreest men, dat men met de nieuwe regering, die na een crisis van 40 dagen eindelyk is gevormd, slechts zeer korte tijd geholpen zal zijn. Deze agrarische minderheids-regering steunt namelijk slechts op 48 van de 200 volks vertegenwoordigers. Een andere mogelijkheid heeft men niet kunnen vinden, nadat alle andere combinaties waren bekeken. De moei lijkheid is immers, dat niemand met de grootste partij de communisten wil samenwerken, terwijl ook de uiteen gevallen soicalisten ruw gezegd: partij en vakverbond niet onder één dak zijn te brengen. Een verbinding tussen agrariërs en links-socialisten zou er al te „volks- democratisch" hebben uitgezien, terwijl een verbinding tussen agrariërs en rechts de Russen ten zeerste zou heb ben ontstemd. Het is een hopeloze situatie voor dit kleine land, dat nu maar moet doorschipperen tot nieuwe verkiezingen kunnen worden gehouden. Het zou mogelijk zijn geweest reeds nu verkiezingen te doen plaats vinden, maar het gevaar was niet denkbeeldig, dat de communisten nog meer stemmen zouden hebben gekregen.. De stijgende werkloosheid werkt immers de rode propagandisten in de hand! De nieuwe regering, die behalve agrariërs één lid van de Zweedse (libe rale) Volkspartij heeft (die evenwel niet als partij-man maar als particulier met-toestemming-van-zijn-partij de mi nisterzetel heeft aanvaard) zal nu in de eerste plaats trachten met de Russen weer op vriendschappelijke wijze in gesprek te komen. Er zullen dan vooral economische vraagstukken moeten wor den besproken, omdat de vijfjarige over eenkomst in 1960 is afgelopen. In econo mische kringen denkt men aan een 7-jarige overeenkomst, omdat ook de Russen hun vijf-jarenplan tot zeven jaren willen rekken. Vervolgens moet arbeid worden ge vonden voor de 85.000 werklozen, dit op een bevolking van amper 4.5 miljoen zielen. De nieuwe premier. Sukselainen, heeft reeds drie keer eerder deze moeilijke post bekleed. Hij heeft bovendien financiën en Binnenlandse Zaken ge had. Advertentie i e BREESTPAAT 171 Vrijdag a.s. zal voor de presi dent van de rechtbank te Amster dam een kort geding dienen, dat door de N.V. Phonogram, ver koopmaatschappij van grammo foonplaten aanhangig is gemaakt tegen de cabaret-artiest Tom Manders en de hem begeleidende organist Cor Steyn. De eisende partij meent, dat beide gedaagden contractbreuk hebben gepleegd. Begin januari heeft dit tweetal, dat tot de komende zomer contractueel aan de N.V Phonogram verbonden is. uit gramschap met opzet een plaat laten opnemen en in de handel brengen door His Master's Voice, aldus wordt ons be vestigd door Tom Manders zelf. Op de gewraakte plaat is een nieuw Medje van Torn Manders, getiteld s" opge nomen. Het wordt gezongen door Man ders zelf samen met „Tante Leen" uit Amsterdam en Cor Steyn begeleidt hen aan het orgel. „Mijn vrijheid is myn kapitaal", zegt Manders. „Dat zing ik niet alleen, maar dat is ook myn levensovertuiging. Ik ben zeer ontevreden over de N.V. Pho nogram over de lakse en halfslachtige wijze, waarop zy myn vorige plaat met ernstige vertraging in de handel hebben gebracht. Die had vóór Kerstmis in de winkels moeten zijn, maar was nergens te krygen, hoewel de vraag groot was. Om nu te bewijzen, dat andere gram mofoonplatenfirma's het sneller kunnen heb ik in 5 dagen tyds het volgende voor elkaar gebracht: een nieuw liedje schrijven, laten opnemen, de platen la ten produceren en distribueren in de handel." „Niet alleen", aldus Tom Manders „werd die plaat niet behoorlyk gedis tribueerd, doch bovendien is er weinig moeite gedaan daarin widalua te Bollenexport bracht bijna 200 miljoen gulden op Uit de definitieve uitvoerlysten van het produktschap voor Siergewassen blykt, dat de bloembollensector het ge stelde doel van f200 miljoen over 1958 niet geheel heeft bereikt. Voor 66.336.623 kg bloembollen (behalve geschenkzen dingen) werd f. 199.962.866 ontvangen. Er werd ruim 2000 ton tegen ruim 7 mil joen gulden meer verkocht dan in 1957. De toename werd voornamelijk in West- Duitsland en Engeland bereikt tegen een kleine teruggang in de Ver. Staten De oogst 1958 aan bloembollen heeft tot dusver bijna 170 miljoen gulden opge bracht. De boomkwekerij heeft in 1958 zich zelf overtroffen; t.o.v. 1957 is de uitvoer met ruim 3 miljoen gulden overtroffen. Het eindcijfers is f. 34.017.631. Vooruitgang werd geboekt in Enge land, Duitsland, Zwitserland en zelfs in Saoedie Arabië tegen een teruggang in Zweden. De uitvoer van bloemkwekerij planten groeide in 1958 t.o.v. 1957 van 7.9 tot 8.6 miljoen gulden en evenredig in hoe veelheid. Vooruitgang werd geboekt in BelgiëLuxemburg. West-Duitsland, En geland, Zweden en Zwitserland tegen teruggang in Frankrijk, Oostenrijk en de Ver. Staten. De uitvoer van snijbloemen steeg in een Jaar tijds van 45.5 tot 47.8 miljoen gulden en naar hoeveelheid van 3.9 tot 4.5 miljoen kg. De Engelse en Westduitse markten alsook die van de Ver. Staten en Zwit serland namen meer op tegen een terug gang van ruim een miljoen gulden op de Zwedse markt. Israël en de VAR gaan hun grenzen afbakenen Van gezaghebbende Israëlische zijde werd gisteren in Tel Aviv vernomen, dat zowel Israël als de Verenigde Arabische republiek hebben ingestemd met voorstel van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjöld, tot duidelijke afbakening van de grens tus sen de twee landen. De afwezigheid van een duidelijke grensafbakening heeft dikwijls tot incidenten geleid. Zo deelde een woordvoerder van het Arabische leger mede, dat donderdagavond zonder aannemlijke reden van een boot af van het Israëlische leger op het meer van Tiberias geschoten is op de Arabische dorpen Douka en Massadie. Dat was de tweede maal in deze week geweest, dat de Israëliërs op dergelijke wijze waren opgetreden. Een inwoner van Douka was gewond. Bij de gemengde wapenstil standscommissie ls een klacht Ingediend. Eindelijk regen in het hongergebied van Brazilië In de door droogte geteisterde staat j Ceara in Noordoost-Brazilië, waar een vierhonderd kinderen door ziekte ten- I gevolge van de droogte zyn omgekomen, is volgens in Rio opgevangen radiobe richten eindelijk regen gevallen. Duizen den mensen waren van het platteland naar de steden getrokken om hulp te zoeken. W. MOESTER UIT ALPHEN IS SPOORLOOS De heer W. Moester, woonachtig te Alphen aan den Rijn, is zoals reeds eerder gemeld sinds vrijdagmorgen 9 januari jl. spoorloos. Van 5 t/m. 8 januari 1959 ging hij, zoals werd verwacht, 's morgens nor maal naar zijn werk te Bodegraven en keerde 's avonds naar huis terug. Ach teraf is evenwel gebleken, dat hij op die dagen niet gewerkt heeft doch ken nelijk in de omgeving van zijn woon plaats heeft rondgezworven. Ook op de 9e januari jl. ging hij 's morgens vroeg van huis doch keerde op die dag niet terug. Sindsdien ontbreekt elk spoor van hem. Moester was de laatste tijd wat zwaarmoedig. Een ieder die hem. vanaf 5 januari jl. ergens mocht hebben gezien, wordt verzocht dit te berichten aan de ge meentepolitie te Alphen aan den Rijn (tel. 01720 3344) dan wel aan de politie van haar/zijn woon- of verblijf plaats. Signalement van de vermiste: lang circa 1.75 m., flink gezet postuur, don kerblond achterovergekamd dun gol vend haar. bij de slapen kaal. afstaan de oren, donkerblauwe ogen. Op het moment van zijn vermissing was hij gekleed in donkerbruin kos tuum. grijs overhemd, grijs wollen vest, grijze hoed, blauw/grijze tweed jas en lage bruine schoenen. brengen, nadat ik er over had geklaagd". En dan zou er nog iets zijn, dat zyn ergernis had opgewekt. Zijn broer Kees Manders had geruime tyd geleden een lied over de „Dorusfiguur" gemaakt en wilde dit gezongen door de Jordaan- zangeres „Zwarte Riek" op een gram mofoonplaat uit laten brengen. Daarmee ging Tom echter niet zonder meer ak koord. Hoewel er nog besprekingen met tussenpersonen zouden worden gevoerd, bemerkte Tom op 6 januari, dat „achter mijn rug dat lied van Kees toch door de Phonogram was opgenomen". Om twee vliegen in één klap te slaan be sloot hij toen bliksemsnel zelf ook een „Dorus-lied" te componeren en dit by een andere maatschappij snel in de handel te laten brengen. „Ik heb echter van alle rechten afge- alen en verdien aan die plaat geen «ofS akha Tom Mandei», 4 c

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11