nieuws Dies-viering van 5-9 februari Stijgend inwonertal Wassenaar BELANGRIJKE WONINGBOUW IN GEMEENTE OEGSTGEEST VRIJDAG 16 JANUARI 1959 de Lakenhal volgt om 15.30 uur het studium generale in de Stadsgehoorzaal. Daarbij zal prof. dr. Th. J. G. Locher uit Leiden spreken onder de titel „Ge zicht op Moskou". Een gezamenlijke thee in de Stads gehoorzaal tot slot van de oud-alumni- dagen zal worden opgeluisterd door pianospel van de heer K. G. W. van Oven. Rectorale rede naar maandag verschoven De omstandigheid, dat de achtste februari, de stichtingsdag van de Leidse Universiteit, dit jaar op een zondag valt, heeft tot consequentie dat de diesviering in slechts enkele elkaar opvolgende dagen kan worden geconcentreerd. De oud-alumnidagen plegen gehouden te wor den het weekeinde voor de achtste februari, zodat tussen deze en de diesrede van de rector-magnificus meestal enige dagen liggen. Dit jaar echter wordt de diesrede op maandag 9 februa -i uitgesproken, terwijl de oud-alumni-dagen op 7 en 8 februari zijn geprojecteerd. De rector magnificus prof. dr. H. J. Lam zal de dies-rede maandag 9 febru ari om 14 uur in de Stadsgehoorzaal uitspreken. Voordien is de diesviering donderdag 5 februari min of meer gestart met de eerste voorstelling (voor studenten, te vens voor oud-alumni en hoogleraren) door het Leids Studenten Toneel en de Toneelvereniging voor Vrouwelijke Stu denten te Leiden van het stuk „Gem ber" door Falkland L. Cary. Deze voor stelling in de Schouwburg vangt om 20 uur aan. De regie ligt in handen van Peter Holland. Aanvankelijk zou het stuk „Ubu Roi" van A. Jarry worden opgevoerd, doch bijzondere omstandig heden hebben tot wijziging van het programma genoopt. Een tweede opvoering van dit stuk ditmaal in de eerste plaats voor leden van de wetenschappelijke staf en voorts voor oud-alumni en hoogleraren, vindt vrijdag 6 februari om 20 uur plaats. Zaterdag 7 februari en zondag 8 fe- bruari zijn de eigenlijke oud-alumnida- gen, waarvoor het programma in alge- mene opzet overeenstemt met dat van de afgelopen jaren. De zaterdag is vrijwel geheel gewijd aan faculteitsgewijze bijeenkomsten van oud-alumni. In de ochtend- en mid daguren worden talloze wetenschappe lijke voordrachten gehouden in enkele Universitaire centra, terwijl ook ge meenschappelijke lunches zijn georga niseerd. Aan het eind van de dag wordt een gezamenlijke maaltijd gehouden in de vernieuwde mensa-zalen van de WSL. Des avonds wordt de derde en officiële opvoering gegeven van het to neelstuk „Gember", wederom om 20 uur in de Schouwburg. Zondag 8 februari vinden weer de traditionele bijeenkomsten plaats van de Christen Studenten Raad en in het kader van het studium generale. De bijeenkomst van de C.S.R. in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg vangt om 12 uur aan. Prof. dr. J. P. A. Mekkes en dr. J. H. M. M. Loenen, beiden uit Leiden, zullen hier hun ziens wijzen belichten over de wetenschappe- lijk-kritische houding tegenover het aanvaarden van de Openbaring. Na een algemene lunch voor alle deelnemers aan de oud-alumnidagen in JONG EN JOLIG OP TOURNEE Sempre Avanti's „Jong en Jolig", dat woensdag een uitvoering verzorgde in Breukelen, wacht in de komende maan den nog een druk programma. Speelt en zingt het gezelschap op 5 februari in het St.-Antonius Clubhuis voor wijk V van de B.B., 11 februari trekt men naar Wassenaar voor een uitvoering in 't Dorpscentrum, waar de afd. van de Chr. Besturenbond feest viert. Een in zijn bestaan eervolle uitnodiging ontving „Jong en Jolig" uit Eindhoven. In deze „lichtstad" geeft het op 23 februari een uitvoering in de Philipsschouwburg, waar dan het 40-jarig bestaan van de afdeling Eindhoven van de Chr. Bestu renbond wordt herdacht. Maart brengt „Jong en Jolig" tweemaal op de plan ken, waarna op 14 april in samen werking met de toneelafdeling van Sem pre Avanti gemusiceerd wordt in de Stadsgehoorzaal (Bond van Chr. Melk handelaren). Twee dagen presenteert de toneelafdeling zich in de Schouwburg. Tot lid van de Ziekenfondsraad (vertegenwoordiger der werkgevers) is benoemd mr. J. W. Janssen alhier. Mej. M. C. Crama gehuldigd Tijdens een gistermiddag in een der zalen van „Het Gulden Vlies" gehouden receptie vond de huldiging plaats van mej. M. C. Crama. Deze is n.l. reeds een kwart eeuw in dienst van de fa. Wijn- nobel en Chevallier aan de Breestraat. Op het ogenblik vervult de jubilaresse de functie van cheffin. De heer A. A. H. Wijnnobel sprak haar op bijzonder har telijke wijze toe. Hij kon o.m. vaststel len, dat mej. Crama de haar opgelegde taak zo nauwkeurig mogelijk tracht te volbrengen. Haar dienstijver heeft velen tot voorbeeld gestrekt. Spreker wees verder op ue istigc en prettige wijze van omgang tussen de jubilaresse en de -ele audei _n, d'-> m.t haar tijdens het .verl maken hebben. Het is geen wonder dat zij heel wat sympathie ver wekt. De heer Wijnnobel prees de jubi laresse om al de andere goede eigen schappen en bood haar tenslotte een enveloppe met inhoud aan. Mej. Crama heeft vanzelfsprekend heel wat geschen ken, bloemen en gelukwensen in ont vangst mogen nemen. De receptie was druk bezocht. Inbreker veroordeeld wegens inbraak te Leiden Het Haagse Gerechtshof heeft van morgen het vonnis van de rechtbank tegen een 34-jarige koopman uit Den Haag een jaar en acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest bevestigd. Deze had in de nacht van 26 op 27 maart van het vorig jaar tezamen met „Rooie Koos" en een 42-jarige stoker, uit een architectenbureau in eiden een brandkast gestolen. Toen ze de brandkast thuis openmaakten zaten er alleen maar papieren, teke ningen en polisen in. De koopman had zich voorts eens in een Haagse bioscor p laten insluiten, maar dat leverde ook mets op. Verder had hij met „Rooie Koos' in IJmuiden een geldkistje, waarin f. 1200 zat, ge stolen, maar dat was hem niet tenlaste- gelegd. De procureur-generaal had tegen de koopman een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest gevorderd. Auditie-avond D'Oprechte Amateur „D'Oprechte Amateur" heeft de audi tie-avonden weer ingezet. Onder veel belangstelling namen er ditmaal tien amateurs aan deel. In zijn openingswoord besprak het landelijk lid der Stichting de heer H. Ras het feit, dat er geen sprake is van „talentenjagerij", maar dat de beoor deling uitsluitend geschiedt voor het meerdere genoegen en tot profijt van de amateurs. Vervolgens leidde de adjunct-direc teur der Muziekschool „Toonkunst", de heer L. Stevens die thans het voorzit terschap bekleedt, de optredenden in. Hun prestaties werden beoordeeld door een jury, bestaande uit de zangeres Djobs Ising, die aan het slot van de avond de beoordeling samenvatte. H. Ras. Thea Ekker-van der Pas en T. S. Booy. Allereerst werd aandacht gewijd aan tie ernstige muziek, waarin het optre den van de altzangeres mevrouw Van Hest de grootste aandacht trok. Zij zong enige oratorium- en opera-aria's van Handel en gaf daarin blijk van een fraaie, warme stem, zuiver muzikaal ge voel en begrip voor stijl. Mej. Ank v. d. Heiden bespeelde de fluit en zong een lied van Mozart: zij betoonde zich een waarachtig amateur, die de muziek met plezier beoefent. Mej. Van Driel zong met een prettig getunbreerde sopraan twee Italiaanse aria's, mevrouw Van Helsalngen drie liederen van Strauss, mevrouw v. d. Hei de hield een voordracht en declameerde over het kind en mej. Van Velzen, leeds bekend van de in terschol aire contact avonden, declameerde bijzonder goed. Na de pauze was de beurt aan het lichtere genre: mevrouw Van Duik viel cp in enige Franse chansons, de heer Rijnbende zong met gitaarbegeleiding veelbelovend, de gitarist-zanger de heer Ligtvoet gaf een aardige imitatie van de ,.bird-song" en mej. Nachtegaal oogstte veel succes met haar kippendrama op de wijze van „Hippipippitipso". De Leidse winnaar van verleden jaar, de baszanger de heer de Jong bood tot besluit de voorzitter de nieuwe vereni- gingsvlag aan, welke hij te Hengelo van de Stichting in ontvangst mocht nemen. „Moge deze vlag", zo zei de heer de Jong, „een goede lading dekken". Met belangstelling ziet men de vol gende audities tegemoet. Vanzelf sprekend is iedereen benieuwd, wie uiteindelijk als winnaar uit de bus zal komen NIEUWE PSALMBERIJMING Zoals bekend heeft onlangs de Inter kerkelijke Stichting voor de Psalmbe rijming, waarin hervormden en gerefor meerden samenwerken, een profbundel met 110 nieuwe berijmingen het licht doen zien. De Stichting verwacht, dat er in de gemeenten een proef mee genomen zal worden, opdat t.z.t., wanneer ook de overige 40 psalmen zijn berijmd en door de kerken aanvaard, de nieuwe berij ming kan worden ingevoerd. Teneinde deze verwachting niet teleur te stellen heeft de kerkeraad van de hervormde wijkgemeente Levendaal besloten om deze proefbundel in de diensten van de Aula in de school aan de Asserstraat in het vervolg te gaan gebruiken. Leidse huisvrouwen zagen Ned. fabrikaat Belangstelling veer show was bijlander graat Voordracht met modeflitsen over be kende merkartikelen. Dit stond ver meld op de agenda, welke de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen voor de bijeenkomst van gistermiddag had opgesteld. De grote lovenzaal van „Het Gulden Vlies" bleek niet ruim genoeg om 2lle dames, die van haar belangstelling blijk wil den geven, binnen vier muren te hou den: sommigen moesten met een plaatsje in de gang genoegen nemen. Zo druk was het! Drie charmante mannequins verleenden medewerking aan een goed verzorgde E.M.K.A.-show .en lieten verschillende produktcn van Nederlands textielindustrie zi?n. Van niet minder dan negen fabrieken in ons land werden artikelen getoond. Mevrouw M. Krispijn uit Den Haag gaf tijdens de show een duidelijke expli- j t i. v.* catie. alsmede een groot aantal waar- Prof. dr. J. A. Cohen buitenge- devolle adviezen. Begonnen werd met de i woon hoogleraar aan de Leidse Uruver- moderne foundation, die wel bijzonder I siteit en directeur van het medisch labo- veel verschilt met die van vroeger. Een ratorium der Ryksverdeuigingsorganisa- bijkans onuitputtelijke hoeveelheid buste-f;e T.N.O. te Delft is voor onbepaalde houders, zowel voor de zwaardere figu- tijd benoemd tot adviseur der Neder - ren als voor de teenager kon op deze l^ndse regering op atoomgebied. De heer W. Ou werker k alhier is be noemd tot lid van de commissie, welke in 1959 belast zal zijn met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor nijverheids onderwijs Nb, Nc of Nf, NIII en NX. Politie maakte 2250 processen-verbaal op Aan het jaaroverzicht met gegevens betreffende de gemeente Wassenaar in I 1958 zijn de volgende cijfers ontleend: Het inwonertal steeg van 25.062 tot 25.351 doordat het aantal nieuwe vestigingen in de gemeente als ge volg van nieuwbouw voor het eerst sinds vele jaren het aantal vertrokke nen overtrof. De burgerlijke stand ver werkte 295 geboorte - aangiften, 277 overlijdensaangiften (waarvan 147 van I niet-ingezetenen), 216 huwelijken en 13 echtscheidingsvonnissen. Er werden 913 nieuwe paspoorten uit gereikt en 982 toeristenkaarten. Het aantal afgegeve: vergunningen tot het ;ngebruik nemer van woongelegenheid bedroeg 937. waar. :.n a n gezinnen 683. De huisvestingscommissie vergaderde 74 maal, de vorderingscommissie 26 maal; huisvrouwenmiddag worden bewonderd De aandacht werd vooral ook gevestigd op de vindingrijkheid van de mode ontwerpers op dit gebied. Verder waren er kousen, van verschillende soorten ny lons vervaardigd, terwijl er ook enkele pyjama's, die in het komende voorjaar pas op de markt komen, gedragen wer den. De badkostuums ontbraken op deze show evenmin. Allergrappigst waren de dessins van de uiteraard kleurrijke schor ten. Dat ook de duster een verantwoord De presidente van de Leidse afdeling, mevrouw C. Hageman—Varhagen, leidde kledingstuk is, werd op duidelijke wijze deze eerste bijeenkomst in het nieuwe aangetoond. Geen wonder eigenlijk, dat steeds meer huisvrouwen en niet al leen de jonge! zich een dergeliik handig kledingstuk aanschaffen. Later op de middag lieten de drie meisjes nog allerlei wollen- herenconfectiestoffen, goede breiwol en nuttige regenkleding zien. jaar. Zij wenste de aanwezigen vanzelf sprekend een voorspoedig 1959 toe en deed verder nog enkele mededelingen van meer huishoudelijke aard. Aan het einde der middag dankte zij mevrouw Krispijn en de mannequins voor het ge bódens en de huisvrouwen voor de opkomst. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Frédérique Lairubèrt, zn. van E. R. Soheepe en C. M. van Boessohoten; Mar- tinus Franoiscus, zn. van C. van Duljven- bode en J. H Wassenaar; Yvonne Maria Gemma, dr. van J. F de Badts en G. Willems; Leuavtje Gijsberta. dr. van D. L. van der Plas en P. van der Plas. GETROUWD H. Hensen en B. Zuunmond; W. A. Rensen en J S. J. Riel; F. F. van der Mark en J. C. van Benten. OVERLEDEN De directie van het Algemeen Mijmverkersfonds te Heerlen heeft zich tot het gemeentebestuur gewend met het verzoek haar verschillende percelen grond, die in het Flora plan voor bebouw ing beschikbaar zijn gekomen, te verkopen. De bedoeling is op zes percelen, die een totale oppervlakte hebben van ca. 13.736 m2, in totaal 158 woningen te bouwen. Hiervan worden er 28 eengezins woningen, 42 woningen in drie woonlagen en 88 woningen in vier woonlagen. Bovendien komen er nog 18 garages. Daar de voorgenomen bebouwing voor enkele blokken afwijkt van die, welke is aangegeven op hët uitbreidingsplan, zal voordat tot de bouw zal kunnen worden overgegaan, de goedkeuring van G.S. op deze plannen moeten worden verkregen. Zo zullen vier kleine blokken, waar woningen in twee woonlagen waren toegelaten, voor eengezinswoningen worden bestemd. Vervolgens zullen drie flatgebouwen, die ingevolge het uitbreidingsplan twee resp. drie woonlagen mogen hebben, nu vier woonlagen krügen. De stedebouwkundige adviseur van de gemeente heeft reeds te kennen gegeven tegen deze wijzigingen geen bezwaar te hebben. Ten aanzien van de koopprijs is met het A.M.F. voor lopig overeengekomen dat deze za! bedragen f524.000.in totaal, waarvan f 195.000.als koopsom en f 329.000.als vergoeding voor nog te betalen kosten van het volledig bouwrijp maken der gronden. Het ligt in de bedoeling deze nieuwbouw voor verhuur bes.cïrkbaar te stellen. Met spoed zal worden aangedrongen op de goedkeuring hiervoor. De kosten worden volgens globale raming geschat op f 25 000. B en W. stellen voor een krediet tot dit bedrag ter beschikking te stellen. De toestand waarin de sloot langs de tuin van de r.-k pastorie aan de Rtfn- zichtweg verkeert, is al verschillende malen in de raad besproken. Bespre kingen inzake afstand van de sloot aan de gemeente, hebben nog niet tot een definitief resultaat geleid Doordat ten gevolge van de verbreding van de War- monderweg grond beschikbaar komt, zal het echter mogelijk zijn inmiddels de sloot te dempen. Voorgesteld wordt een bed'-pw v*n f850 beschikbaar te stellen. Bouwplan Buiienlust kan niet v/orden gerealiseerd Het bouwplan „Buitenlust" dat 60 woningwetwoningen omvat, kan niet worden gerealiseerd in verband met het niet te overbruggen kostenverschil. Er is nu met deze woningbouwvereniging overeenstemming bereikt om dit plan door een ander te vervangen. De gepro jecteerde grote hoekflat (42 woningen) vervalt: hiervoor in de plaats komt een flat van 12 woningen De 18 eengezins woningen blijven gehandhaafd, zodat in totaal 30 woningen kunnen worden ge bouwd De gemiddelde huur van deze woningen zal ongeveer f 13 p. w. zijn. De aannemer van de woningbouw voor het Mynwerkersfonds, hierboven ge noemd, heeft zich bereid verklaard deze 30 woningen te bouwen voor de maxi maal toelaatbare prijs, zodat deze bouw thans verzekerd is. Warmonderweg De werkzaamheden ter verbreding van de Warmonderweg zyn in volle gang. Het blijkt wenselijk te zijn de verkeers situatie op de hoek van deze weg en de De Kempenaerstraat te verbeteren. Hiertoe zün besprekingen gevoerd met de eigenaren van de op deze hoek ge legen panden. Gedeelten van de tuinen worden aan de gemeente overgedragen. De kosten, zoals van nieuwe hekwerken, zjjn voor gemeenterekening. ■i y- wfsenhulp Voor de gemeentelijke artsenhulp komt een geheel nieuwe regeling In de vaca ture Varekamp als gemeentearts wordt niet voorzien, dokter Hugenholtz zal in het vervolg alleen als gemeentearts fun geren en alle voorkomende werkzaam heden verrichten Hieronder is echter niet begrepen de assistentie bij ver keersongevallen. Er is een vergoedings regeling ontworpen, die geldt voor alle artsen in de gemeente, die hulp verle nen bij verkeersongevallen. Hoge Morsweg Valkenburgerweg Bij de behandeling van de begroting werd bijzondere aandacht gevraagd voor de toestand, waarin de randwegen zich bevinden. Hieronder valt ook de Val kenburgerweg vanaf de Rhijnhofweg naar het Valkenburger veerpad De kos ten van de verbetering van deze weg zijn geraamd op f30.000. De weg zal worden losgeploegd en de bermen zullen worden afgegraven Bandzoden zullen worden aangebracht, terwijl op de weg zelf een koudasfaltlaag komt De weg zal ook in de toekomst voor het auto verkeer gesloten blijven. B en W. stel len voor een krediet van f 30.000 be schikbaar te stellen. De tweede brug in de Hoge Morsweg (nabij de scheepswerf) verkeert in zo danige toestand, dat noodzakelijk maat regelen genomen moeten worden. Aan- vankelijk was gedacht aan reparatie, S.bWVj?„ waarvan <Je kosten op 11800 zouden bach; J. J. H. Bootsgezel, 49 Jr., echtgenote nf|der inzien weid aan een van C. van der Tuin; J. 1 man; R. E. FeMda. 8 Jr., Blom '69 Jr„ definitieve oplossing de voorkeur gege Boon. I ven, n.l. hefe°oaken van een nieuwe brug. De verbreding van de Hoge Morsweg, waartoe al geruime tyd geleden werd besloten en waarvoor een bedrag nodig is van f 171.000. kan voortgang vinden, omdat een geldlening tot dat bedrag is toegezegd. Het is verheugend dat met dit werk wellicht nog eerder kan wor den begonnen dan tijdens de behande ling van de begroting 1959 kon worden vermoed. B. en W. stellen voor de geld lening te aanvaarden. Kasgeld Tengevolge van het aantrekken van geldleningen, die pas in de loop van het jaar hun weg vinden in de werken, die in uitvoering zijn of zullen komen, als mede tengevolge van de verkoop van gronden in het grondbedrijf, zijn over tollige kasmiddelen aanwezig In ver band hiermede stellen B. en W voor hen te machtigen tot 1 januari 1960 kas gelden uit te lenen tot een maximum van f 1.000 000. Voorgesteld wordt voor de voor het Rijkspersoneel met ingang van 1 januari 1959 te treffen salarlsvoorzleningen voor het gemeentepersoneel van overeenkom stigs toepassing te verklaren. .„i.A _,-u.od tot vorderen werd 17 maai gebruik gemaakt. Het aantal per 31 december j.l. er kende gegadigden voor woonruimte of grotere woonruimte bedroeg 732, dat is 34 minder dan een jaar tevoren. POLITIE Bij ae recherche werd aangifte ge daan van 249 misdrijven (vorig jaar 298), waarvan er 142 resulteerden in aanhouding van de daders. Van de 16 inbraken en 13 pogingen tot inbraak werden in 15 gevallen de daders gepakt. De straatdienst van de politie maakte 2250 processen-verbaal op, waarvan er ongeveer 2000 betrekking hadden op verkeersovertredingen. De verkeerspolitie maakte met be hulp van het Traffipax-fotoapparaat in 1958 ruim 1000 verbalen. De nieuw ste aanwinst, een elektronisch appa raat voor snelheidscontrole, zal bin nenkort intensief gebruikt worden voor het controleren van de naleving der maximum-snelheidsbepalingen. VERKEERSONGELUKKEN Het aantal verkeersongevallen in Wassenaar steeg ten opzichte van het vorige jaar van 660 tot 683, de gevolgen waren over het algemeen aanzienlijk minder ernstig. Op de Rijksstraatweg verminderde het aantal aanrijdingen mede ten gevolge van de maximum- snelheidsbepaling van 354 met 9 doden tot 294 met 5 doden. In het ove rige gedeelte van de gemeente is het aantal ongevallen vrij sterk vermeer derd, vermoedelijk als gevolg van de steeds toenemende verkeersintensiteit. BRANDWEER De brandweer had een rustig jaar. Er werden geen branden van betekenis gemeld, al moest in totaal toch 41 keer worden uitgerukt wegens brand en 22 keer voor andere vormen van hulpver lening. GEMEENTEBEDRIJVEN De omzet van de gemeentebedrijven was in 1958 hoger dan in vorige jaren. Het verbruik van elektrische energie steeg met ruim 10% tot 13.888.650 kWh. De stijging by het gasbedrijf was min der groot als gevolg van het zachte begin van 1958; van Leiden werden ruim 5,6 miljoen m3 gas ingekocht, dat is 2,5% meer dan hët vorige jaar. Het waterleidingbedrijf pompte in totaal 2.342.630 m3 drinkwater op. waarvan ruim 1,1 miljoen m3 werd geleverd aan de stichting „De Tien Gemeenten". LEIDERDORP Begrafenis D. Vermeulen Onder zeer grote belangstelling vond gistermiddag de teraardebestelling plaats van de zaterdag jJ. zo droevig veron gelukte heer D. Vermeulen. In de aula sprak allereerst de heer Van Laar namens het personeel van Vermeulens Aardewerkfabriek. De heer Van Laar zei o.m. dat velen de heer Vermeulen zeer zouden missen, omdat hij, ofschoon hij hun patroon was, steeds meer als collega tussen het per soneel gewerkt had, ijverig en behulp zaam voor een ieder. Mevr. Dooyes sprak over de ziel van de mens, die hoger stijgt, en gewaagde na een kort gedicht van grote troost. De volgende spreker was de heer Burgbach, vriend van de overledene. Als laatste spreker voerde burgemees ter Van Diepeningen het woord. Deze zei o.m. dat de heer Vermeulen geliefd geweest is bij rijk en arm. De baar was overdekt met kransen en bloemstukken en aan de groeve maak ten velen gebruik van de gelegenheid om bloemen te strooien op de kist. Bejaardenzorg De raad der Geref. Kerk heeft beslo ten mede te werken aan de oprichting van een stichting voor de bejaarden zorg op interkerkelijke basis. Het bestuur zal gevormd worden door zes personen, waarin drie tot de Hervormde en drie tot de Gereformeerde Kerk moeten be horen. Ook zal er een raad van toezicht gevormd worden. In het bestuur werden benoemd de heren J. H. v. d. Stoel Jpzn., C. Gordyn en A. van Poelgeest; in de raad van toezicht ds. Dijk en de heren A. Wissel en J. W. Boot. „De vrouw in de kerk" Voor de Gereformeerde Jeugdcen- trale sprak gisteravond dr. N. J. Hom mes van Rotterdam in het gebouw Irene. Gezien de actualiteit van het onder werp, kon de voorzitter, de heer Ver beek, zich verheugen over een grote op komst zowel van de jeugd, als ook van de ouderen Dr. Hommes begon met te zeggen dat kerkelijke molens nu eenmaal langzaam malen. Aan het verlenen van kiesrecht aan de vrouw is immers ook 40 jaar strijd voorafgegaan. Op zichzelf is dit goed te begrypen, daar eerst een lang durige bestudering van het Nieuwe Tes tament nieuw licht over deze zaken heeft geworpen. Dr. Hommes behandelde wat uitvoe riger verschillende geijkte teksten uit het Nieuwe Testament, en liet aan de hand daarvan goed uitkomen, dat wan neer de apostel Paulus spreekt over de vrouw, hij hiermede de gehuwde vrouw bedoelt. Vervolgens stond dr. Hommes stil tussen het verschil ln de eredienst bij het begin onzer jaartelling en heden. Bij de geanimeerde discussie kwam vooral de praktische kant van het on derwerp naar voren. Bouw van een nieuwe Seheveningse Pier Nog onzekere factoren? In 1955 werden de bouwkosten voor een nieuwe Seheveningse Pier men zie elders door de N.V. Aannemers bedrijf Zwolsman geraamd op 4.5 mil joen gulden. Verwacht mag worden, dat die kosten thans misschien niet onaan zienlijk hoger zullen zijn. Verder moet worden afgewacht, of de gemeente be reid zal zijn, een geldlening te garan deren. Er zyn dus nog onzekere factoren, waarover de Exploitatie Maatschappij Scheveningen zioh de komende weken zal dienen te beraden Intussen wordt van die zijde gehoopt, dat de gemeente gezien het feit. dat een nieuwe pier de aantrekkingsklacht van Den Haag en Scheveningen ten goede zal komen èn het vreemdelingenverkeer zal bevor deren medewerking zal verlenen, te meer omdat de burgemeester zich per soonlijk voor de verwezenlijking van de plannen heeft ingezet. De „Lekkerkerk" aan de grond Als gevolg van een aanvaring met een ons nog onbekend schip is vanmorgen in de Nieuwe Waterweg ter hoogte van Pernis het 7217 brt metende s.s. „Lek kerkerk" van de Ver. Ned. Scheepvaart maatschappij aan de grond komen te zitten. Ook een ander schip van de VNS zou hierbij zijn betrokken en wel het 7636 brt metende s.s. „Meerkerk". Het scheepvaartverkeer is ter plaatse tijdelijk gestremd. De „Lekkerkerk" was binnenkomend van Catania inet erts. Boycotactie „goedkope vlag" trof doel De voorzitter van de Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij de heer P. de Vries, heeft op de te Utrecht gehouden vergadering van de Centrale de boycot-actie van de schepen die onder goedkope vlag varen uiter mate geslaagd genoemd. De actie, zo zei hij, heeft als waarschuwing doel getrof fen. De heer de Vries pleitte voor een in ternationale scheepvaartpolitiek die naar een ordening van het verkeer over zee streeft. Hij noemde het daarvoor de hoogste tijd. willen althans de vlaggen der traditionele maritieme landen niet al wapperende ten onder gaan. WASSENAAR IJSBAAN GEOPEND De ijsbaan van Kasteel „Oud-Wasse naar" is gisteren geopend. Van de ge legenheid om te schaatsen wordt reeds druk gebruik gemaakt. Staatssecretaris vraagt advies uitverkopen De Staatssecretaris van Economi sche Zaken heeft het Hoofdbedrijf schap voor de Detailhandel verzocht te willen nagaan in hoeverre de hui dige regeling voor de uitverkopen w.o. begrepen de keuze van periodieke uitverkooptermijnen voldoet aan i de behoeften van het maatschappe lijk verkeer, zoals deze in de praktijk zyn opgetreden. De staatssecretaris heeft het hoofd bedrijfschap gevraagd te willen meede len welke conclusies hieruit naar zijn mening dienen te worden getrokken. BEURSOVERZICHT Unilevers brandwillig AMSTERDAM, 16 januari. Verreweg de grootste aandacht trok vanmiddag de hoek waar certificaten Unilever verhandeld worden. De stem ming was, voor de laatste officiële teursdag van deze week. voor de mar garinewaarden „brandwillig". Het ging er in deze afdeling bij de opening weer echt ouderwets aan toe. waarbij een he vige strijd door belanghebbenden ont stond over de zo belangrijke openings koers. Deze werd, na een eliebogenge- vecht, vastgesteld op 459, hetgeen een koerswinst van 19 punten betekende, vergeleken bij de vorige slotprijs. In do ochtenduren werden deze waarden ver handeld van 444 tot 452. Duitsland was met grote vraag in de markt, omdat de certificaten op 23 januari a.s. op de beurzen van Hamburg. Berlijn, Dussel- dorp. Frankfort en Muenchen voor het eerst zullen worden verhandeld. Hier door bereikt de maatschappij een gro tere internationale spreiding van de certificaten. Naast de grote belangstel ling van Duitse zijde, was het de be- roepshandel. dat een graantje meepikte. Ook het publiek liet zich niet onbe tuigd en probeerde iets te bemachtigen. Verleden week lag het fonds onder druk door verkopen in verband met de toe stand in de Kongo, waar het concern grote belangen heeft. Nu de toestand al daar weer volkomen rustig is. bleef aan bod uit. De vraag beheerste de markt positie vandaar het grote koersverschil vergeleken bij gisteren. In de openings koers kwam niet veel verandering. Wel werd even 457 gedaan, doch spoedig daarna kwam weer een notering van 458 op het bord. In de Philipswaarden ging bijna niets om en de koers kon zich nauwelijks handhaven. De 5 pet. converteerbare obligaties noteerden 1 puntje lager. De stemming voor aandelen Kon. Olie. was niet opgewekt. De aandelen lagen dan ook ruim een gulden lager in de markt ingevolge de slotkoers voor deze waar den uit Wallstreet dat overigens vrij vast sloot. K.L.M. had een prima vlucht en werd een paar gulden hoger ver nomen. AKU's die onveranderd op 284 openden, ontmoetten in het verdere beursverloop wat vraag waardoor de koers kon aantrekken tot 286 en de winst vergeleken bij donderdag 2 pun ten bedroeg. Scheepvaarten 1 tot 2 pun ten beter in kalme markt. Van de Cultures waren HVA's vast, plus 4 punten. Het bericht over de sa menwerking tussen de Deli-maatschap- pij en de General Cigar Company werd ter beurze gunstig opgevat doch pas in het laatste beurshalfuur in de koers van certificaten Deli verdisconteerd. De winst bedroeg circa 1 gulden. Amster dam rubbers goed prijshoudend. Staats fondsen kalm. WISSELKOERSEN Amsterdam, 16 januari Londen 10.57%—10.58V»: New York 3.76%—3.77%: Montreal 3.89%—3.89%; Parijs 76.86—76.95; Brussel 7.53%-7.54% Frankfort 90.10—90.24%: Stockholm 72.86—72.91; Zürich 87.42%—87.47%; Milaan 60.51%—60.56%: Kopenhagen 54.59%—54.64%: Oslo 52.81%—52.86%; Wenen 14.53%—14.54%; Ankara 3.76% 3.77%; Praag 52.8452.94; Lissabon 13.19%—13.20%. Beurs van Amsterdam Vrijdag 16 januari ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 95% 99H Ned '53 3% 93 93 Grootboek obl. 3% 79% Ned. '47 3% (3) 92A 92% Ned. '51 3% 94 %B 94 %B Ned. '53 (3%) 87L 92% Ned. '56 3% 88% 92% Ned '48 3% 88% 86% Ned '54 3% 89% 88% Ned '55 I 3% 87% 88 Ned '55 II 3% 90% 88% Ned '37 3 96H 87% Dollarlng '47 3 96% 90% Investeringscert. 3 96fj 96% Ned. 62-64 3 96% 96% Cert. NWS 2% 59{g 59% Indië '37 A 3 95% 96 Grootboek '46 3 88 Ned W.B 6% 110% 110% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 36 35% Nat. Handelsbank 145 147 Ned. Handelmij199 200 Amst. Rubber 89% 90 H.VA140% 144% Java Cult25% 26 Senembah126 127 Vorstenlanden10% 10% A.K.U284 285'* Berkei's Patent (v.) 228 230 Calvé Delft cert. 422 429 Deli My.en (Ver.) 141.75 142.40 Kon. Pap. v. Gelder 215 216% Hoogovens cert339% 340 Müller en Co. NJ 310 308 Ned. Kabelfabr 317 319 PhiUps 493% 493.4 Philips prei207 211% Unilever 440% 456.i, Wilton Feyenoord 204% oruiï Biliton 2de r 183% Ïft5 Dordtse Olie gew. 696 690 Kon. Petr (f.20.—) 176.20 174 50 idem (50 a f.20.— 175.45 173 60 HoU Amer lijn {ei «2° Java China Paket 13a iqo K-L-M 110.40 112.50 Kon Ned. Stmv MIJ 159 158 Kon Paket My 126% 127% Stoomvaart Mij Ned 164% 166 Nievelt Goudr eert 130 132 v Ommeren eert 242% 243' Kon Rott Lloyd 143 148 Ned Scheepv Unie 137% 139% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam '47 (3%) 3 93% 93% Den Haag 1954 3% 87 Leiden 1947 3% 95 R'dam '37 I-III 3% 93 %B 94% Industr. ObUgaties PhUlps Dollarlng '51 93% 94% Premieleningen A'dam '53 3 98% 94B A'dam '51 2% 87% A'dam '56 I 2% 88% 89 A'dam'56 n 2% 89% 98% Eindhoven '54 2% 83 84% Enschede '54 2% 84% 84% Den Haag '52 I 2% 95 96 Idem H 2% 94% R'dam '52 12% 93% 94 Idem n 2% 95% 96% idem '57 2% 108% 109% Utrecht '52 2% 100100L Z.-Holl. 1957 2% 107% 107% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 390 391% Amst. Bank 266% 269% H.B.U. eert228% 229% Rott. Bank 230% 233% Twentsche Bank 198 199 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 289 289 Borneo Sum H. Mij 52 50% Ned G en Sp fabr 265 269% Kon Ned. Grofsm 130 131 Internatio 104 1 04% Rott. Droogdok Mij 590 598 Sikkens Lakfabr '53 478 Tieleman en Dros 8% Ned Mij Walv.vrt 85 84% Spoorwegen DeU Spoorweg Mij. 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 30 Intern. Nickel 87% Anaconda 66 Bethlehem Steel 51f| Cities Service 61% General Motors 50^ Kennecott102% Republic Steel 73% SheU Oil 84 Union Pacific 35A Un States Steel 96% 5% 30% 89% 68% 51% 61% 50 103% 73% 82% 35% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK 15/1 Edelmet Kon AA 53GB 56%GB Pref wa idem 56% 59GB 300 303 Holl Constructie 325GB 324 Ing bur v Bouwnfjv 169 170 Id V4 div. 1958 161B 163B Int Kunststof! Ind 45GB 45% Leidsche Wolspinn 199 198 Ver Touwfabrieken 208GL 205 Wernink's Betonm 103% 105 Van Wijk Textiel 60% 60 'iGB Zaalberg 106 104

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9