Nieuwe Franse parlement wantrouwt De Gaulle's Algerijnse politiek Commandant „De Zeven Provinciën" zag de aanloopmanoeuvre verkeerd WEERBERICHT Ongewoon kalme atmosfeer in de Kamer verborg latente spanning Marineraad deed uitspraak: Handelde tegen het voorschrift van Binnenaanvaringsreglement 97ste jaargang VRIJDAG 16 JANUARI 1959 No. 29646 IDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.T.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; t.0.50 per week Telefoon Directie Witte Singel 1. Lelden - Giro no 67055 en Administratie: 25041; Redactie 21607 (Van nn?o rnrrocnnnrfont in Poriicl (Van onze correspondent in Parijs) Generaal Charles de Gaulle, de huidige president van de nieuwe Franse repu bliek, heeft in een bijzondere boodschap aan de Nationale Vergadering (die gisteren voor het eerst in gewone zitting bijeenkwam) te kennen gegeven, dat hij de Algerijnse oorlog als het centrale probleem voor Frankrijk blijft beschou wen. In zijn brief aan het Franse parlement, waarin hij bovendien nogmaals waarschuwt de democratie in ere te houden, verklaart de generaal, dat de pacificatie en transformatie van Algerye voorwaarden zijn voor een politieke oplossing, die slechts uit het algemeen kiesrecht voort zal kunnen vloeien. De nieuwe premier, Michel Debré, maakte zijn debuut met een lange verkla ring, waarin de richtlijnen van De Gaulle uitvoerig werden gedetailleerd. Daarna passeerden de eersten der vijftien woordvoerders van verschillende partijen en stromingen de revue om hun inzichten te ontwikkelen. Na de debatten, die zich in een ongewoon kalme atmosfeer voltrekken, zou er vandaag over het regeringsprogramma worden gestemd. De uitslag zal nauwelijks directe invloed op het voortbestaan en zelfs het beleid van het kabinet kunnen hebben. De nieuwe regering mag dan ook op een massale meerderheid rekenen. Gisteravond werd verwacht dat van de ruim vijf honderd leden alleen de vijftig socialisten en tien communisten plus nog enkele individuele opposanten zich bij de stemming tégen de regering zouden keren. Krachtproef tussen regering en president Ofschoon het nieuwe Franse parle ment de vorige maand ook al even bij eenkwam om een president en een bureau te kiezen, heeft toch pas gisteren de eerste werkelijke zitting plaats ge vonden, waarbij Nationale Vergadering en regering gelegenheid vonden wat beter kennis met elkaar te maken. Men mag zeggen, dat die kennisma king zich zonder enige verrassing heeft voltrokken. Michel Debré, die vroeger als polemist in de aanval beslist een beter spreker was dan nu als premier in de verdediging van zijn of beter: van De Gaulle's! regeringsprogram ma, heeft de lectuur van zijn tekst, die Mikojan dringt weer aan op top-overleg De Sovjetrussische vice-premier Miko jan heeft gisteren nog eens op het hou den van een topconferentie aangedron gen, die zijns inziens eens beslist zal plaats hebben en die niet tot twee of drie mogendheden beperkt behoeft te zijn. Wij willen niet, dat twee mogend heden kwesties oplossen die ook andere landen aangaan, noch willen wij de Amerikanen van hun bondgenoten scheiden, evengoed als dit niemand bij ons en onze bondgenoten zal gelukken. Mikojan merkte over West-Duitsland op dat het in een gemeenschappelijke strijd verslagen was maar nu met atoomwapens tegen de bondgenoot wordt uitgerust. „Dit wekt natuurlijk achter docht en doet de Sovjet-Unie op haar hoede zijn", beweerde hij. Mikojan antwoordde op een vraag over de positie van de joden in de Sovjet-Unie, dat alle volken van zijn land vrijheid genieten om hun culturele aspiraties uit te leven, maar dat de joden zich zo met de Russen hebben vermengd dat zij nu deel uitmaken van het algemene Russische cultuurpatroon. Wij bemoeien ons daar niet mee, het is een zaak voor de joodse intelligentsia. Er bestaat geen jodenvraagstuk in Rus land, aldus beweerde Mikojan. Mikojan vertoefde ruim een half uur met de secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjöld, in diens privékantoor. Het is niet bekend waarover zij spra ken. Daarna nam Hammarskjöld zijn gast mee naar de andere kant van het V.N.-gebouw om het panorama van New York te aanschouwen. Het gezel schap bezichtigde vervolgens het V.N.- gebouw. Na zün persconferentie gebruikte Mi kojan de lunch met enkele vooraan staande Amerikaanse joden die veront rust waren over berichten als zou de Russische regering overwegen een joodse staat binnen Rusland te stichten en alle joden daarheen te doen verhuizen. Se nator Herbert Lehmann van het Ame rikaanse Joodse Comité verklaarde na afloop dat Mikojan hem had opgedra gen te zeggen, dat de berichten onge fundeerd zün. Mikojan sprak zich nog uit tegen het posten van betogers: „Als iemand uit het buitenland bij ons komt zal niemand trachten hem geweld aan te doen of op straat te beledigen. Ik vind dit een don kere kant van het Amerikaanse leven, al ben ik me bewust dat 99 procent van de Amerikanen hier niets meer van doen heeft". Weinig verandering De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Opklaringen met hier en daar een sneeuwbui. Hier en daar mist. Lichte vorst tot temperaturen om het vries punt, maar vannacht en morgenoch tend in het binnenland plaatselyk ma tige vorst. Weinig wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 17 januari Zon op: 8.41 uur; onder: 17.00 uur. Maan op: 12.02 uur; onder: 1.32 uur. Hoogwater te Katwük te 8.49 en 21.19 uur. Laagwater te 4.15 en 16.47 uur. vijf kwartier duurde, in alle kalmte en zonder meeslependheid voorgedragen. Alle problemen, waarvoor de Vijfde Republiek zich nu op internationaal, economisch, politiek, financieel en cultureel gebied gesteld ziet, heeft de premier toegelicht. Men kreeg echter soms de indruk zoals de socialistische woordvoerder Lenhart later zou opmer ken dat Debré inzake Algerije wat minder ver wilde gaan dan De Gaulle. In tegenstelling met het staatshoofd sprak hij niet van een eigen Algerijnse „persoonlijkheid", maar van de ontwik keling van Algerije in het raam der Franse souvereiniteit. Gespannen zenuwen Het Algerijnse probleem heeft ook deze eerste zitting van het nieuwe par lement in overwegende mate beheerst. De zenuwen van de Algerijnse vertegen woordigers en van de ultra-rechtse groepen zijn nog altijd hevig overstuur vanwege de verdenking dat De Gaulle het achter hun ruggen om op een ak koord met de rebellen zou kunnen gooien. In dat verband werd in de wan delgangen druk gediscussieerd over de zinsnede uit De Gaulle's boodschap, waarin hy nadrukkelijk naar het alge meen kiesrecht verwijst. Men vroeg zich met enige ongerustheid af, of De Gaulle zijn oplossing van het Algerijnse vraag stuk eventueel mettertijd aan een nieuw referendum zou willen onderwerpen. Het is nu wel duidelijk, dat de zienswijzen van De Gaulle en de grote meerderheid van de Assemblee met betrekking tot de toekomst van Algerije nog al ver uit elkander wijken, al worden die verschil len voor het forum van het parlement dan ook zo veel mogelijk verdoezeld. Generaal De Gaulle, die gewend is van „mijn" minister en „mijn" regering te spreken en ook over „zijn" parlement en zelfs „zijn" oppositie, had zich giste ren zo voor het oog en in het openbaar nauwelijks te beklagen. Vertrouwen is zoek Achter de schermen liggen de verhou dingen echter even anders. Het parle ment, waaruit de linkse stromingen byna zijn geëlimineerd, neemt in grote meerderheid een veel rechtser en zelfs reactionairder positie in dan Frankrijks staatshoofd generaal De Gaulle. Aange zien De Gaulle echter vooral door de ultra-rechtse partijen en bewegingen aan de macht is kunnen komen, moe ten deze elementen zich voorlopig voor de buitenwereld nog wel achter het staatshoofd blijven plaatsen. In feite echter is het vertrouwen wederzijds al vrij ver te zoeken. Van de zijde van het parlement heeft het wantrouwen jegens generaal De Gaulle zich gisteren geopenbaard in stappen van de Algerijnse vertegen woordigers, die de overige partijen een programma hebben voorgelegd, waarin zonder het woord te noemen de integratie van Algerije opnieuw het enig doelwit is. Zoals men weet, wil De Gaulle van die integratie helemaal niets weten. Dit manifest is door alle rechtse partijen, inclusief de gaullistische UNR, onderschreven en die proclamatie is rechtstreeks bedoeld tegen het streven dat De Gaulle wordt toegeschreven om met de Algerijnse rebellen in onderhan deling te treden. Zolang er namelijk nog in Parys over integratie wordt gespro ken en zelfs ernstig gedacht, lijkt het wel uitgesloten dat de regering van Ferhat Abbas zich ooit tot overleg met Frankrijk zou willen laten verleiden. De eerstkomende weken zal blijken of generaal De Gaulle bij zijn pogingen in Algerije de vrede te herstellen, het lij delijk verzet van de activiteiten en hun meelopers in het parlement zal weten te weerstaan. En de uitkomst van die krachtproef zal behalve over de Franse positie in Noord-Afrika, waarschijnlijk ook over de laatste kansen van de de mocratie in Frankrijk kunnen beslissen. Broodprijs maandag een cent omlaag Het overleg tussen het ministerie van Economische Zaken en de Nederlandse Bakkerijstichting heeft ertoe geleid, dat de Nederlandse Bakkerijstichting aan haar leden heeft geadviseerd de prijs voor waterwitbrood, volkswitbrood en volksbruinbrood met ingang van maan dag 19 januari a.s. met één cent per 800 gram te verlagen. Deze verlaging is mo gelijk geworden door een daling van de bloemprijs in Nederland. Dit nummer bestaat nM N pagina's In nog geen half uur trammen kunnen de bewoners van de Noor se hoofdstad Oslo in deze tijd van het jaar prachtige skiterreinen be reiken, die zich uitstekend voor deze sport lenen en bovendien een lust voor het oog name van een van waar verlichting is welke tot middernacht sportieve ontspanning maakt. zijn. Een op- de skibanen, aangebracht. gezonde mogelijk Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Margriet, die maandag a.s. haar zestiende verjaardag hoopt te vieren. (Foto M. C. Meyboom) In Brazilië 400 kinderen door honger gestorven Ongeveer vierhonderd kinderen zijn de vorige week in Fortaleza, de hoofd stad van de Braziliaanse provincie Caera gestorven, zo wordt uit Rio de Janeiro vernomen. Door de voortdu rende droogte heerst er in de streek hongersnood. Het merendeel van de kinderen is gestorven aan dysenterie tengevolge van ondervoeding. Nog steeds komen in de stad vluchtelingen uit de omgeving aan, die hopen er voedsel te vinden. Negenduizend vluchtelingen zijn ondergebracht in gelegenheden, die normaal ten hoog ste zeshonderd personen zouden kun nen herbergen. Het stadsbestuur heeft de regering om voedselzendingen en versterkingen gevraagd uit vrees dat de vluchtelingen tot plundering zullen overgaan. Sclieveningse Pier komt terug! Het Haagse gemeentebestuur heeft na besprekingen met de minister voor Bouwnyverheid en Volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, de toezegging ge kregen, dat op korte termijn een bouw vergunning zal worden verleend voor de bouw van een nieuwe Scheveningse Pier. De minister zal aan de vergunning een termijn verbinden, binnen welke de pier tot stand zal moeten komen. Het bedrijfsleven zal nu met de plan nen voor deze pier op tafel moeten komen. Maatregelen na het vastlopen goedgekeurd (Van onze Haagse redactie) De Marineraad deed heden uitspraak inzake het aan de grond lopen van de kruiser Hr. Ms. ,,De Zeven Provinciën" op het westelijk havenhoofd van de nieuwe Marinehaven te Den Helder op 26 augustus 1958. De raad was van oordeel, dat het ongeval niet is te wijten aan onachtzaamheid of verzuim van de commandant, doch aan een onjuiste beoordeling door de commandant bij het opzetten en tijdens het uit voeren van de aanloopmanoeuvre van de haven. De raad stelt voorop, dat de aanwezigheid van de baggermolens vóór en in de haveningang, welke een ernstige belemmering vormden voor het vrij in- en uitvaren van grotere marineschepen, de comman dant in belangrijke mate beïnvloed heeft bij het uitvoeren van zijn manoeuvre. De raad kan zich op enige punten niet verenigen met de beoordeling door de commandant van de door hem te nemen maatregelen. De Raad acht juist het besluit van de commandant om, in overeenstem ming met het advies van het hoofd machinekamer, de reparatie in de haven te doen uitvoeren. Aangezien bij de commandant blij kens zijn verklaring by het inlopen van het Schulpengat nog geen zeker heid bestond, dat het schip, varende met één schroef in ondiep water vol ledig manoeuvreerbaar zou zyn, is de Raad van oordeel dat de comman dant zich had dienen te houden aan het voorschrift van art. 19 van het Binnenaanvaringsreglement betreffen- fende het voeren van 2 zwarte bal len. hetgeen hem o.a. by het naderen van de Texelse boot van voordeel had kunnen zijn. Met het eerste gedeelte van het oor spronkelijke besluit van de commandant om de kruiser slechts voortgestuwd door de bakboordschroef op de haven te brengen, kan de Raad zich verenigen, echter niet met het daarmede in ver band staande besluit om zo dit nodig mocht blijken alsnog de stuurboordma chine bij te zetten. Het gevaar is naar het oordeel van de Raad dan niet denkbeeldig, dat in een dergelijk geval de lekkage van de stoomleiding zich zodanig zou ontwikkelen, dat in het ge heel niet meer zou kunnen worden ge manoeuvreerd. Indien 't weer zich on gunstig zou ontwikkelen, diende er ge bruik te worden gemaakt van sleepboot- Directeur-generaal Europese samenwerking De huidige directeur-generaal voor Europese samenwerking, jhr. mr. H. F. L. K. van Vredenburgh, zal, zoals be kend, naar Bonn gaan om daar de heer Lamping op te volgen als ambassadeur. Naar wij vernemen zal ten departe- mente van Buitenlandse Zaken jhr. Van Vredenburgh in zijn functie worden op gevolgd door mr. G. E. baron van Itter- sum, thans Nederlands ambassadeur te Belgrado. hulp, daar er vier sleepboten beschik baar waren. Het ware ook wenselyk geweest, dat de commandant van zjjn voor nemen op 1 schroef binnen te lopen aan de havenautoriteiten kennis had gegeven. De Raad verschilt met de commandant verder van oordeel aan gaande de door deze gevolgde aan loopmanoeuvre, een manoeuvre waar bij de haven verder naar buiten open werd gevaren en waarby in een rui mere boog werd gedraaid, was moge lijk geweest. De nadering van de Texelse boot was niet voldoende aan leiding om de stuurboordmanoeuvre zó vroegtijdig in te zetten. Hoewel het Juist is. dat een om streeks het tijdstip der stranding bij het westelijk havenhoofd lopende eb- stroom noch volgens de stroomkaarten, noch volgens de zeilaanwijzingen met zekerheid was te verwachten, was het veiliger geweest, dat de commandant de mogelijke aanwezigheid van een der gelijke stroom zelfs bij wind uit noord westelijke richting in zijn overwegingen had betrokken. Het is de Raad opgevallen, dat bij het geven en doorgeven der roerorders een misverstand is opgetreden t.a.v. de door de commandant bedoelde roeruit slag. Hoewel zulks niet tijdens de zit ting is gebleken, is het naar het oor deel van de Raad mogelijk, dat hier door de draai naar stuurboord korter is geworden dan door de commandant was bedoeld. Met de na het vastlopen van de kruiser genomen maatregelen kan de Raad zich geheel verenigen. Deze ge ven blijk van voortvarendheid van de commandant en van nauwgezette plichtsbetrachting van de achter hem staande officieren en schepelingen. Generaal Marshall ziek Generaal George Marshall, die bekend werd door het naar hem genoemde plan voor het economisch herstel van Europa, heeft gisteren een lichte beroerte gehad. De 78-jarige voormalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken is ter observatie in een ziekenhuis van het le ger te Fort Bragg in Noord-Carolina op genomen. Zyn toestand is bevredigend. Complicaties zyn niet opgetreden. N.S.-locomotieven in actie tegen rijp Vannacht hebben de Spoorwegen tus sen Amsterdam en Den Helder, Amster dam—Haarlem en Uitgeest. Haarlem en Leiden, Haarlem en IJmuiden, Breda en Vlissingen en tussen Lage Zwaluwe en Essen, speciale locomotieven laten rij den om de rij paf zettingen tegen te gaan. De lijnen konden op deze manier worden schoongehouden. Wel vielen hier en daar ondergekoel- de ijsdruppels op de stroomafnemers van treinen, zodat deze met een dikke laag ijs werden bedekt. Hierdoor ont stond gisteravond in de buurt van Dordrecht een draadbreuk. Trein 1250 bleef om 23.40 uur stilstaan en de rei zigers moesten per bus naar Rotterdam worden vervoerd. Ook in Breda leidde de ijsafzetting op de pantografen van morgen tot enige vertraging. Westduitse oplossing voor kwestie-Cypi us Volgens welingelichte kringen te Bonn heeft de Westduitse regering voorge steld, dat de Turkse minderheid op Cy prus naar een Grieks eiland in de Egei- sche zee wordt overgebracht. Dit laatste eiland, waarvan de bewoners naar Cy- rrus zouden gaan, zou dan Turks wor den. De Griekse en de Turkse regering hebben de goede diensten van de Bondsrepubliek aanvaard. Volgens ge noemde kringen dient dit Duitse voor stel als basis voor de besprekingen tus sen de ministers van Buitenlandse Za ken van Griekenland en I urkjje die midden-decembei in Parijs begonnen en sindsdien werden voortgezet. Het voorstel van de Bondsrepubliek is gedaan naar analogie van de uitwisse ling in 1923 tussen Griekenland en Tur kije van bevolkingsgroepen in Thraeië en Klein-Azie. Inmiddels is aartsbisschop Makarios, öe verbannen leider der Griekse Cvprio-' ten. van een bezoek aan de V.S. :emz- gekeerd. Hij verklaarde bij aankomst, dat de bevolking van Cyprus bereid is met Groot-Brittannië te spreken over een vreedzame en rechtvaardige oplos sing van het vraagstuk-Cvprus Wij sluiten de deelneming van andere lan den. binnen of buiten de NAVO. aan deze besprekingen niet uit".

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1