J hier Mams) ik hoest weer! I Weer moesten vele zondaars in het verkeer zich verantwoorden ABDIJSIROOP Sterrit naar Monte Carlo zal weer onnoemelijk zwaar worden DINSDAG 13 JANUARI 1959 Voor Leidse kantonrechter Varensgezel stond in drie saken terecht Gisteren stonden wederom vele verkeerszondaars voor de kantonrechter, mr. R. de Bruijn en de plaatsvervangend kantonrechter mr. W. de Koning, terecht erf moesten weer vele boeten worden opgelegd. Er waren vele zaken, waarby de verdachten wel zeer onachtzaam waren geweest en weinig of niet aan verkeers regels en wetsartikelen hadden gedacht. Het vervoeren van personen op brom fietsen, die niet van voetsteunen waren voorzien, geen luistervergunning bezitten, het parkeren van motorvoertuigen, daar waar dit is verboden, allemaal zaken, waarbij geen persoonlijke ongelukken waren te betreuren en geen materiële schade was toegebracht. De opgelegde boeten varieerden van f 10.tot f25. en werden zonder of onder zwak protest geaccepteerd. Twee van deze zaken werden verdaagd tot over 14 dagen. De eerste verdaging was het succes van een goed gevoerd pleidooi, dat een 28-Jarige wielrijdster uit Leiderdorp bij haar zaak hield. Deze dame was ten laste gelegd, dat zij door het stoplicht op de Leiderdorpse brug was gereden. Zij ontkende dit ten stel ligste en zei, dat het verkeerslicht ab soluut op .groen" stond toen zij de stopstreep even voor de brug passeerde. De verbalisant had vanaf zijn plaats onmogelijk kunnen zien, of het licht op groen of oranje stond, toen zij de streep passeerde. Zowel de officier als de kan tonrechter waren van oordeel, dat in deze een nader onderzoek moest worden ingesteld en een situatieschets wel wen selijk zou zijn. Ook een 24-jarige motorrijder uit Katwijk kreeg verdaging van zijn zaak, omdat een nader onderzoek ter plaatse wenselijk scheen. Een 28-jarige varensgezel uit Leiden moest zich in drie zaken verantwoorden. Ten eerste werd hem ten laste gelegd, dat hij toch weer een motorrijtuig had bestuurd, zonder hiervoor de bevoegd heid te bezitten. Ten tweede was ver dachte in de aJn Vossensteeg alweer zonder rijbewijs tegen een gepar keerde auto opgereden. De eerste over treding gaf verdachte direct toe. In het tweede geval echter had een koper voor zijn auto naast hem gezeten en die was in het bezit van een geldig rijbewijs. Op een vraag van de officier hoe deze man wel heette, antwoordde verdachte, dat hij naam en adres van deze koper niet wist. Er kwamen zoveel kopers bij hem. Hij onthield de namen nooit. Op de vraag, of hij de schade nu al had be taald, antwoordde verd., dat zijn auto niet was verzekerd tegen W. A. en hij geen geld had om het uit eigen zak te betalen. Tegen agent aangereden Dezelfde verdachte was ten overvloede met een auto, ter hoogte van het via duct aan de Hoge Morsweg, tegen de fiets van een agent, die hem een stop teken gaf, aangereden, (alweer zonder rijbewijs) en doorrijdende onder het viaduct verdwenen. In een nabij gelegen koffietent was hij toen een kop koffie gaan drinken. Spoedig was hij achter haald. Na een deskundig onderzoek ter plaatse bleek, dat de „auto" door de brandweer moest worden weggesleept, omdat niemand ermee wilde gaan rij den. O.m. werkten de remmen onvol doende, functioneerden de richtingaan wijzers niet, brandde het stoplicht niet, waren de veren gebroken en bleken de banden tot op de draad toe versleten. Ook in dit geval was, volgens verd., een „derde man" in het spel. Niet hij, doch een kameraad van hem had de auto bestuurd. Verd. had echter de schuld op zich genomen, omdat zijn kameraad een veroordeling met een proeftijd had lopen en dus nu de nor in zou gaan. Ook in deze zaak, evenals de vorige, werd het bestaan van die ..derde man" door de officier en dooi de kantonrechter zeer betwijfeld, voor al omdat deze bekentenis kwam nadat de officier enige zware straffen, o.m. een week onvoorwaardelijke hechtenis, had geëist. Na enige discussie tussen de verd. en de kantonrechter, werd verd. veroor deeld tot een totale boete van f350 of 160 dagen en betaling van de civiele vordering inzake de aanrijdingen. De „auto" zal worden vernietigd. Gesneden Een Noordwij kse vertegenwoordiger had zich ook niet als „een heer in het verkeer" gedragen. Hü had in de on overzichtelijke bocht nabij het vliegveld „Valkenburg" een auto gesneden en op het nippertje was een botsing voor komen. Verdachte kon het zich niet her inneren. Hij reed al meer dan tien jaar langs de weg en stond nu voor de eer ste maal voor een rechter. Hoewel hij de eis, f 50 boete of 10 dagen en intrek king van de bevoegdheid tot het bestu ren van motorrijtuigen, voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, niet te hoog vond. wilde de kantonrechter toch wel rekening houden met het laatstge noemde argument en veroordeelde hem tot f 60 boete. Een 31-jarige grossier uit Voorscho ten passeerde met een snelheid van ca. 80 km/u. de spoorwegovergang aan de Kanaalweg, hoewel de max. snelheid ter plaatse maar 20 bm/u. mag bedragen. „Mijn snelheid was maar 60 km/u., na tuurlijk nog te hoog, maar is het geen paskwil, dat op deze weg, waarop men niet aan een max. snelheid is gebonden, plotseling met 20 km./u moet worden gereden? Met deze woorden besloot verd. zijn verweer. Het bord, dat 20 km./u. aangeeft, staat er nu eenmaal, dus moest aldus de kantonrechter, veroordeling volgen. Om verd. de gelegenheid te ge ven om in hoger beroep te gaan. werd hij veroordeeld tot f 12 of 14 dagen. Een 38-jarige chauffeur van een vrachtauto was te Leiderdorp, zonder voldoende acht te slaan op het achterop rijdende verkeer, linksaf geslagen Een bromfietser uit Leiden werd het slacht offer. Enige verwondingen en een zwaar beschadigde bromfiets waren het gevolg. Verd. had persoonlyk een dokter en de politie gewaarschuwd. De schade werd vergoed. De veroordeling was dan ook mild: f30. of 10 dagen. Ontevreden Zeer ontevreden over zijn vonnis was wel een 49-jarige chauffeur die van zijn onschuld overtuigd was. Hem was ten laste gelegd, dat hy by het uitgaan van de Ambachtsschool aan de Haagweg zeer roekeloos had gereden en op zeer onverantwoorde wyze linksaf de los plaats van de Spoorwegen was ingere den. Een scholier kwam hierdoor met zyn vrachtwagen in botsing. Verd. be streed deze zienswijze en was van oor deel. dat de scholier de schuldige was. Verbalisant was het hiermede niet eens. De plv. kantonrechter mr. W. de Koning veroordeelde tot f. 12 of 4 dagen en deelde verd. rnede. dat hij tegen "dit von nis binnen 14 dagen in hoger beroep kon gaan. Een 38-jarige chauffeur stond terecht, omdat hij een voor hem rydende vracht wagen zou gepasseerd terwijl dui delijk was aangegeven, dat op dit weg gedeelte een inhaalverbod gold. Ook een vlak achter hem rydende impresario uit Voorburg had zich hieraan schuldig gemaakt. Beide verdachten ontkenden ten stelligste en verklaarden, dat zij geen van beiden een (vracht) auto hadden in gehaald. Twee getuigen a décharge ver klaarden dit eveneens. Een wachtmees ter die proces-verbaal had opgemaakt, begreep niet hoe zij dit konden ver klaren. Een getuige a change kon door hem nog worden opgespoord. Op de vraag van de kantonrechter, waarom hy dat niet diirect had gedaan antwoordde verbalisant, dat hij dat niét nodig had gevonden. Tegen het voorstel om de zaak te verdagen, zodat ook genoemde getuige charge kon worden gehoord, protesteerde de verdediger van beide verdachten zeer heftig. Hij verzocht met klem, direct vonnis te wijzen in deze zaken, omdat bij verdaging alle be trokkenen weer opnieuw moesten verzui men en vrijspraak zeker moest volgen. Het verzoek tot direct vonnis wijzen werd ingewilligd. Daar de getuigen in de zaak tegen de, chauffeur elkaar nogal wat tegenspraken, werd deze verdachte in derdaad vrijgesproken. Een der getuigen was zelfs dicht aan een meineed toe. De impresario kwam er met f. 15,— of 5 dagen af. Jongen in jeep Zeer scherp richtte de kantonrechter, mr. R. de Bruijn zich tegen een 46-jarige' landbouwer. Deze verdachte had goed gevonden, dat een 13-jarige buurjongen van hem, zijn jeep met aanhangwagen had bestuurd. Verd. voerde tot zijn ver dediging aan, dat de weg, waarop de knaap reed, een polderweg was met wei nig of geen verkeer. Bij zyn eis, wees de officier er nog met grote nadruk op. dat verdachte niet zo licht over dit geval moest denken. De kantonrechter sloot zich hierbij aan, gaf de jongen een ern stige berisping, terwijl de landbouwer er deze keer nog met f. 20,of 10 dagen af kwam. Een 21-jarige rijwielhersteller te Oegstgeest zat op de duo van zijn mo torrijwiel terwijl dit werd bestuurd door een 13-jarige jongen, eveneens uit Oegstgeest. Toen zij een agent zagen naderen, probeerden zij nog van plaats te verwisselen. Vergeefs! Uiteindelijk bleek, dat de rijwielhersteller wel de motor, maar geen rijbewijs bezat. Ook in deze zaak een zeer ernstige berisping voor de jongen. Voor de verdachte een vonnis van f. 30 of 10 dagen. Advertentie Hij weet het: als hij maar éven hoest geeft Moeder hem Abdijsiroop. Zij neemt geen enkel risico. Niet verwaarlozen, zo'n hoestje! Het kan zo gemakkelijk ontaarden in minder onschuldige kwalen. De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP) Nederlandse modeshow oogstte succes in Londen (Van onze Londense correspondent) De Rank-organisatie heeft de pre mière van „Operation Amsterdam" van avond aangegrepen voor het houden van een aantal Nederlandse manifestaties in Londen. De eerste hiervan geschiedde gistermiddag in het Grosvenor House Hotel in Park Lane in de vorm van een voor pers, film en televisie bestemde Nederlandse modeshow, waarby de we reld voor het eerst werd getoond, dat ons land sinds de oorlog ook mee spreekt op het zo exclusieve gebied der haute couture, zodat men zelfs beroem de Franse modehuizen tot zijn klanten mag rekenen. Zes Nederlandse manne quins toonden bontjassen en stola's van de firma Van Daal en Meyer, welke haar hoofdbedrijf in Groningen uit oefent, japonnen en avondkleding van Ferry Offermann uit Amsterdam en hoedjes van Max Heymans. Vooral de kunstzinnige modellen van Wim van Daal, „tovenaar in bont", wekten grote bewondering. Dat Amsterdam nog altijd diamantstad is, moest niet alleen uit de film blijken, maar ook uit door een Londense diamantfirma voor de mode show afgestane en door de mannequins gedragen juwelen, ter waarde van vele duizenden ponden. De meesten van deze diamanten zijn in Amsterdam bewerkt. Ter gelegenheid van de filmpremière zal iedere bezoeker een souvenir worden uitgereikt in de vorm van een namaak- diamant, doch drie bezoekers zullen een echte krijgen met een totale waarde van j verscheidene honderden ponden. Ieder- j een, die meent in het bezit te zijn ge- i komen van een echte diamant, zal zich Advertentie Donderdag 15 januari start onZe OPRUIMING Z.W. (ZONDER WEERGA) Onze bekende gezellige opruiming met ongekende vulpenkoopjes in Parker, Waterman, Union, Osmia etc. Verder 2 kl. ballpoints, foto albums, ballpoints, 4 kl. potloden, allemaal échte winkeldochters U bent van harte welkom in de VULPENKLINIEK O. WOLFSLAG Breestraat 145 Bridgeclub Sans Atout Uitslagen viertallencompetitie Zwart: team Stikvoort wint van team v. Rhijn met 35 mp.; team Bonnet wint van team Tielkemeyer met 17 mp.; team Winterkamp wint van team Zwanen burg met 8 mp.; team Mekel wint van team Brakel met 6 mp. Rood: team v. d. Zeeuw wint van team Jonkers met 19 mp.; team Schilt wint van team Alting met 9 mp. Groen: team la Lau wint van team Niehot met 41 mp.; team Kop wint van team Mollema met 9 mp. PAARDESPORT Nederlandse deelneming aan Prix d'Amerique Ook Nederland zal vertegenwoordigd zijn by de Prix d'Amarique, de grootste vlakkebaandraverij in Europa, die op 25 januari a..s. op Vincennes bi) Parijs voor de 39e maal wordt gelopen. Hairos II, de sterke Franse hengst, sinds vorig jaar in het bezit van de heer J. Voor- douw uit Oegstgeest en vooral in Duits land winnaar van verschillende grote pryzen, zal namelijk in deze race uit komen. Naar alle waarschijnlijkheid wordt Hairos gereden door Jan Kruit hof, die reeds in 1946 met Quick William een serie van de Prix d'Amerique won. Roemeens basketspeler nam de benen Na afloop van de basketballinterland FrankrijkRoemenië, die zondag te Mulhouse is gespeeld, is de Roemeense speler Florin Cucos spoorloos verdwe nen. Vóór zyn verdwUning had Cucos de receptionist van het hotel, waarin hy verbleef, verzocht zijn teamgenoten mede te delen, dat hy de vryheid had gekozen en zich by de politie zou mel den. Hij heeft dit echter niet gedaan en men vermoedt, dat hij zal trachten naar Zwitserland uit te wijken om daar politiek asiel aan te vragen. Overigens zal het voor de Roemeense topspeler zeer moeilijk zyn onopgemerkt te bly- ven. Cucos is namelyk 2.14 meter lang.. Wegen in Frankrijk moeilijk berijdbaar Gatsonides neemt geen risico en rijdt liever tevoren 3000 kilometers extra Jacques Taffe kent zyn geluk niet. Immers de vriendelijke Monagask die 51 weken per jaar de eigenaar is van een goed beklante horlogewinkel en één week de ongekroonde koning van de Europese rally-rijders weet zich, amper vyf dagen voordat in negen steden de startvlaggen voor de 28e Rally Monte Carlo zul len vallen, van de medewerking van de elementen verzekerd. Opnieuw zal Jacques Taffe de deelnemers aan de gTootste sterrit ter wereld zoals men dat noemt „op de weg kunnen vangen". De bijna ononderbroken sneeuwval heeft de vaak toch al niet beste wegen in midden FrankrUk by- zonder moeilijk berijdbaar gemaakt. Vooral op het Centraal Plateau zal van rijder en wagen het uiterste worden ge vergd. De traditie die wil, dat een ster rit naar Monte Carlo wordt gereden met de sneeuwkettingen om de wielen en met beUzelde voorruiten in stellig behouden. De strijd tegen de elementen zal weer zwaar worden en rally-directeur Taffe behoeft dan ook beslist niet te vrezen op een herhaling van 1953. toen van de 404 inschrijvers er maar liefst 253 zonder strafpunten in Monaco aankwamen. Dat zal nu stellig niet gebeuren. Zelfs als het weer byzonder goed zou worden zul len de wegen in de nachtelijke uren en juist dan pleegt Taffe zijn „slachtoffers" de moeilijkste trajecten te laten ryden nog problemen genoeg voor de „cou reurs" opleveren. Wanneer de wind tot een storm. Ook wanneer sneeuw, hagel, regen aanwakkert, komen de bewakings- en kou deze bewaking tot een wei diensten langs de kust in actie. nig aantrekkelijke bezigheid maken. moet dit werk gedaan worden, zo als blijkt uit deze opname bij de Hondsbosse Zeewering. Decentralisatie giro (Van onze Haagse redactie) De decentralisatie van de Postcheque en Girodienst is een feit geworden. Om het personeel van het Haagse hoofdkantoor enigszins te ontlasten, zyn 200.000 giro-klanten het vorige jaar overgeboekt naar het tweede girokantoor te Arnhem. Het zijn de bewoners van de provincies Gronin gen, Friesland, Drente, Overijssel, Gel derland en de N.O.-polder. De 500.000 giroklanten van de randstad Holland, Utrecht, Zeeland, Brabant en Limburg blijven bij het hoofdkantoor in Den Haag geboekt. De decentralisatie heeft heel wat pro blemen opgeworpen. Honderden firma's kregen namelyk een nieuw gironummer en dat moest op het briefpapier worden veranderd, of er moest nieuw papier worden gedrukt. De kosten hiervoor zyn door de postcheque vergoed. In Arnhem zijn behalve in de top, voornamelijk nieuwe personeelsleden te werk gesteld. Het zijn er bijna 1.000. In Den Haag heeft men nu de beschikking over een getrainde staf van 3.500 man. De decentralisatie is niet alleen door gevoerd in verband met de moeilijk heden om in Den Haag voldoende per soneel te krygen. Ook wanneer in de toekomst tot automatisering van het giroverkeer zal worden overgegaan, is één centraal hoofdkantoor te kwets baar. Nu er twee kantoren zijn, kan „Arnhem" eventueel een klap opvangen, wanneer er met de apparatuur in Den Haag iets mis zou gaan. 700.000ste girorekening geopend BINNENKORT WEER AAN DE TOP? (Van onze Haagse redactie) Gisteren is de 700.000ste girorekening in Nederland geopend, op naam van de journalist A. S. Spoor. Hij ontving van de directeur van de Postcheque en girodienst, de heer A. J. H. Teyen, een felicitatiebrief en een eerste stor ting namens de PTT op zijn nieuwe rekening, als aanmoediging voor vele volgende stortingen. Zijn eerste giro boekje en chequeboekje krijgt hij ter gelegenheid van deze gebeurtenis gratis. De Postoheque en Girodienst, die op 16 januari 41 jaar bestaat, is het afge lopen jaar erg soepel geweest met de girostop. Vandaar, dat er ook zo veel nieuwe 'klanten zijn bijgekomen. De aohterstand, die na de oorlog ten op zichte van België was ontstaan, is dan ook nagenoeg ingelopen. Voor de oorlog stond de Nederlandse giro aan de top. Men streeft er naar, die toestand bin nenkort weer te bereiken. In België hebben thans 780.000 mensen een giro rekening. Iedereen, die in het afgelopen jaar een giro heeft aangevraagd, heeft deze ook gekregen. De giro-stop bestaat officieel nog wel, maar ook in 1959 wil men trachten, aan alle aanvragen voor girorekeningen te voldaan. dan ook de volgende dag naar een ju welier moeten begeven om te. laten na gaan, of hy of zy inderdaad de geluk kige is. Op de aan de première vooraf gaande receptie zullen de gasten worden gelaafd met Nederlandse genever, likeur en bier en zich verder tegoed kunnen doen aan onze onvolprezen kaaspro- dukten. Zittende kabinet brengt geen voetbalpool De minister van Justitie a.i. heeft meegedeeld, dat het huidige kabinet gezien zijn beperkte doelstellingen niet zal overgaan tot het indienen van een wetsontwerp tot wijziging van de loterijwet. De minister heeft dit meege deeld in antwoord op schriftelyke vra gen van het Tweede Kamerlid Vrolijk, die de minister gevraagd had of hij be reid was, het door zyn ambtsvoorganger in verband met het vraagstuk van de voetbalpool gereedgemaakte ontwerp tot wijziging van de loterijwet thans op korte termijn by de Kamer in te dienen. De minister voegt aan zijn antwoord toe, dat het rapport van de loterijcom missie thans wel op korte termijn voor publikatie zal worden vrijgegeven. Leidse Bridgeclub DDS De uitslagen van de vijfde ronde van de viertallencompetitie luiden als volgt: Groep A: team Krul wint van team mevr. Reekers met 39 m.p.; team Kuil man wint van team Lautenbach met 9 m.p.; team Verboog wint van team mevr. Visser met 7 m.p. Groep B: team De Nie wint van team Lancel met 5 m.p. De eerste helft van de competitie is nu afgewerkt en de stand luidt: Groep A: 1. team Verboog 5 gesp. 8 pnt; 2. team Kuilman 5 gesp. 7 pnt; 3. team Lautenbach 5 gesp. 6 pnt; 4. team mevrouw Visser 5 gesp. 4 pnt; 5. team mevr. Reekers 5 gesp. 3 pnt; 6. team Krul 5 gesp. 2 pnt. Groep B: 1. team Van Leeuwen 4 gesp. 7 pnt; 2. team Plouvier sr. 3 gesp. 4 pnt; 3. team De Nie 4 gesp. 4 pnt; 4. team Lancei 5 gesp. 1 p. Sportspliuters John Thomas, een 17-jarlge stu dent van de universiteit van Boston, verrichtte tijdens indoor-atletiekwed- s try de- in de Amerikaanse stad Cam bridge een uitstekende prestatie. Tho mas kwam by het hoogspringen tot 2 meter 10.8 cm.; de hoogste sprong, ooit door een atleet tijdens indoorwedstrij- den gemaakt. De Nederlandse kampioen bantam- gewicht, de Surinamer Sugar Ray, heeft maandagavond in Earls Court te Londen een k.o.-nederlaag geleden tegen de Engelsman Terry Spinks, de Olympische kampioen 1956 in het vlieggewicht. In de zevende ronde van het gevecht, dat op tien ronden was afgesloten ging de Surinamer voor de volle tien tellen neer. De eerste wedstryd van het Neder lands militair elftal voor het toernooi om het internationale militaire voetbal kampioenschap zal woensdag 4 maart worden gespeeld. Het Griekse team zal dan, waarschijnlijk in Rotterdam, tegen stander zyn van de Nederlanders. De ontmoeting PortugalNederland wordt, naar alle waarschynlijkheid in april gespeeld. Leidse Schaakbond Voor de 2de-klasse A kreeg Philidor 3 gisteravond het tweede tiental van Bodegraven op bezoek en leed een 8% —6 Vz nederlaag. Onze stadgenoten wachten nog steeds op de eerste over winning, terwijl de mannen uit Bode graven de kans op het kampioenschap blenven behouden. De reserves van VTL daarentegen deden het beter en behaalden op Lei derdorp 2 een voorlopige 43 voor sprong. Vermoedelijk winnen de touw- mensen met 5y>4V2, waardoor zij wat uit de gevaarbjke zone geraken. Voorschoten 2 gaat waarschijnlijk op Zwarte Pion 1 de eerste zege behalen. De enige afgebroken partij staat beter voor hen. De eersteklasse wedstrijd Philidor 2 LSG 2 is definitief geëindigd in een 46 zege voor de LSG-ers. De gedetailleerde uitslagen luiden: Philidor 3Bodegraven 2: G. Verlind H. J. van Os 01, J. A. v. d. Meyden N. Veerman 01, S. BoelsmaK. Kuper 0—1, H. Meyers—P. H. de Vries 10, F. v. d. KaayH. A. van Dam 0—1. G. P. SluytsP. J. G. Ydo 1—0, J. ter Haar—W. J. Wolf J. de Rooy W. Koning 01, O. TeeuwD. J. Boeff 10, J. MelseC. van Muiswin kel 0—1. Totaal: 3U—64. V.T.L. 2Leiderdorp 2: P. Roozemeyer R. Marbus 10, J. M. Tervooren—C. van Tol 10, G. RoozendaalM. Splin ter V-iV», J. LavenA. W. F. Geerlings A. RoozendaalP. Szitas afge broken, C. G. v. d. VoorstC. J. Ver biest 01, J. BeyA. M. Kleiss afgebr., A. SmitC. Kouwen 10, J. Th. Hen- singP. N. Helmus afgebr., Chr. de LaafC. Boon 01. Totaal: (voorlopig) 4—3. Voorschoten 2Zwarte Pion 1: J. J. B. BraggaarA. Rotteveel V2, P. SegaarG. Scholtes 01, J. Braggaar N. v. d. Meij V2, J. Kouwenhoven B. van Vliet 10. B. MaatH. van Diemen afgebr., C. M. v. RenswoudeP. Langevel'd 10, N. SegaarG. de Jeu 10, R. VerstratenJ. Goedemans J. BoxmanC. Rotteveel 01, W. H. van BoekeiT. Brouwer 01. Totaal: (voorlopig) 4V&4V6. Hoogoventoernooi Gisteren werden voor het Hoogoven schaaktoernooi te Beverwijk enige afge broken partijen uitgespeeld. De resul taten waren: Hoofdgroep: Eliskases (Arg) Ba- rendregt (Ned) l/2V2. Langeweg (Ned) Larsen (Denemarken) V2'/2. Don- ner (Ned) Van den Berg 'Ned) 10. Damesgroep: Mevr. Vreeken (Ned) mej. Szeinis (Did) V2V2, mevrouw Heemskerk mej. Bacic (Z.S1.) 1—0, mevr. Chaude de Silans (Fr) mevr. Heemskerk (Ned) 0—1. Groep la, vierde ronde: Vlagsma (Ned) Perez (Spanje) 01. De stand in de hoofdgroep luidt nu: 1. Olafsson (IJsland) 3 pnt, 2. t/'m 4. Donner (Ned). Van Schel tings. (Ned) en Eliskases (Arg) 2V2 pnt, t>. t m 7. To- ran (Spanje), Barendregt (Ned) en O'Kelly de Galwav (België) 2 pnt, 8. Van den Berg (Ned) 1/2 pnt, 9. en 10. Larsen (Denemarken) en Langeweg (Ned) 1 pnt. De stand in de damesgroep luidt: 1. mevr. Chaude de Silans (F,-.) 3 pnt. 2. mevr. Bilek Lang (Hong) 2& pnt, 3. en 4. mevr. Heemskerk (Ned) en mej. Lan- gos (Hong) 2 pnt (uit 3 partijen). 5 en C. mej. Bacic <Z. Slavie) en mevr. Van der Veen (Ned) 1% pnt (uit 3 partijen), en 8. mej. Szeinis (W.Dld) en mevr. Vreeken (Ned) V/2 pnt, 9. mevr. Rood- zant (Ned) punt. Maar ook deze medaille heeft een keerzijde Verleden jaar is overduidelijk aangetoond dat de lange aanlooproutes en het kleine traject dat gemeenschap- pelyk wordt gereden, maken dat de moeilijkheden vaak onrechtvaardig wor den verdeeld. In 1958 toch waren de ryders die Den Haag, Parys of München als startplaats gekozen hadden de grote pechvogels. Immers, slechts drie groepen werden over het moeilijke Centraal Plateau gestuurd. Geen wonder dus dat van de 122 equipes uit deze drie begin punten er slechts drie en dan nog met respectabele aantallen strafpunten Monte Carlo bereikten. De enige Haagse" equipe die daarin slaagde was de Nederlands-Franse combinatie Gat- sonides-Becquart. Terecht heeft de KNAC bij de orga nisatoren aangedrongen op kortere aan looproutes en een aanzienlyk langer ge meenschappelijk traject om evenals bij de tulpenrally een bijna ideale combi natie te vinden. In die sterrit zijn de aanlooproutes in feite weinig meer dan een formaliteit. De moeilijkheden ko men pas op de gemeenschappeiyke route. Het heeft niet mogen baten Toen het reglement voor 1959 uitkwam zagen de Nederlandse officials tot hun schrik, dat niet alleen de suggestie van de KNAC was genegeerd, doch dat de situatie nog onbillijker was geworden. Reden de equipes verleden jaar nog 1359 km ge meenschappelijk. door halvering van de „regelmatigheids"-proef is dat nu slechts 981 km en dan te weten, dat de 360 teams ditmaal in totaal zo'n 4000 kilometers moeten afleggen Maus Gatsonides heeft ditmaal geen enkel risico willen nemen. Hij heeft de op papier althans gemakkelüke startplaats Athene gekozen. „Liever te voren 3000 kilometers extra ryden da a nogmaals die misère van het Centraal Plateau mee te maken" vertelde de man uit Bentveld ons enige tyd geleden Fr vertrekt nog een Nederlander uit de Griekse hoofdstad, nl. Wim van Zijll jr., de garagehouder uit Arnhem. Stockholm, met Warschau en Athene de „gemakkeiyke" startplaatsen, trok zeven Nederlanders. De«overige 5 Neder landse teams kozen evenals 16 buiten landers Den Haag, of liever gezegd Scheveningen tot beginpunt van hun ruim 4000 km lange tocht. Zondagavond om 21.56 uur zal voor het Kurhaus ir. J. Kniphorst, de voorzit ter van de sportcommissie van de KNAC, de Volkswagen van Megens jr. en Bremmers het teken geven dat de rally Monte Carlo voor hen is begonnen. Met onderlinge verschillen van één minuut worden daarna de twintig andere combinaties „weggevlagd", het nachteiyk duister in. CRICKET Australische kansen stegen in testmatch tegen Engeland Mede dank zy een ongebroken stand van 97 van Norman O'Neill en Les Fa- vell aan het vierde wicket zijn de Aus tralische kansen in de derde testmatch tegen Engeland zeer gunstig geworden De score van Australië werd na de derde dag 182 voor 3. Engeland had ln de eerste innings 219 runs gescoord. Bij het trekken der stumps was de jeugdige batsman O'Neill not out met 66 Favell zorgde voor 50 runs - een triomfantelijke prestatie voor deze spe ler, die na drie jaar weer in de Austra lische ploeg werd opgenomen. Voor O'Neill en Favell aan bat kwa men, hadden de Australiërs het bijzon der moeilyk gehad. Tony Lock en Jim Laker wierpen de ballen vol effecten en Laker nam zelfs twee wickets voor 15 runs. De Australische openingsbatsman Colin McDonald werd uitgeschakeld door een prachtige vang van Tom Gra- veney. Daarvoor was McDonald al enke le keren zeer fortuinlyk geweest. De wedstryd werd zondag bijgewoond door 50.146 toeschouwers, die gezamen- ïyk voor een recette van byna 80.000 gulden zorgden. Aan het einde van de derde dag had Australië een eerste inningsvoorsprong van 138 runs op Engeland. Kort voor het einde van het spel waren de gast heren all out voor 357, in antwoord op het Engelse totaal van 219. De Engel sen kwamen nog even aan bat en scoorden in hun tweede innings 1 run zonder wicketverlies. Met nog twee speeldagen voor de boeg zullen zy hard moeten vechten voor een draw. die min stens nodig is voor een kansje op be houd van de "ashes". Australië heeft immers al twee wedstryden van de serie van vyf gewonnen. Toen het spel hervat werd, zetten de Engelsen door toedoen van hun spin bowlers Tony Lock en Jim Laker de Australiërs Normal Oneill (77), Les Favell (54) en Richie Benaud (6) aan de kant nadat zij 24 runs aan de score van de vorige dag (184 voor drie) had den toegevoegd. Alan Davidsson (71) en Ken Maekay (57) zetten toen aan het zevende wicket een stand van 115 op. en daarmee her wonnen ze het initiatief van Australië. Pace bowler Ferddie Trueman maakte een eind aan de stand door Mackay. die zes vieren sloeg, uit te gooien. Lock en Laker namen de laatste drie wickets voor 34. Laker nam 5 wickets voor 107 en Lock 4 voor 130. De Engelse atlete Margaret Fen- ton, die vorig jaar deel uitmaakte van de Britse nationale ploeg, heeft zich aangemeld als lid van de Haags? ver eniging De Meeuwen. Margaret Fenton, een zeer sterke sprintster, heeft zich voor enige tijd in Den Haag gevestigd. Donderdag 23 april zal. waar- sohijnlyk in Den Haag, de jaarlijkse hockeywedstrijd Nederland—België (mi litair) worden gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7