Westduitse verontrusting over reeks anti-semitische gevallen Verwoede strijd met psychopaat 2 'aspss©'5 -enfit! „Braziliaanse dag" bij Verolme Engeland kreeg informatie over totaal verkeerde Cuba en Batista Spoorwegen staan gereed om de winterongemakken te bestrijden B7sta bargang Dinsdag 13 Januari 1959 Derde blad no. 29643 Himburgse burgemeester Brauer bracht een opzienbarend bezoek aan dr. Adenauer (Van onze correspondent in Bonn) De Hamburgse burgemeester Brauer heeft vorige week onverwachts een bezoek aan Bondskanselier Adenauer gebracht, die hü in zijn woonhuis te Rhöndorf opzocht. Tijdens dit ongebruikelijke onderhoud, waarbij ook de minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano aanwezig was, heeft Brauer de kwestie-Nieland uiteengezet. Dit is tenminste de zevende Westduitse zaak in deze maand, die in de »penbaarheid komt als een geval van anti-semitisme. Ir. Hamburg heeft de 62-jarige houthandelaar Nieland een geschrift gepu- blicerd, waarin o.m. wordt gezegd, dat voor het vergassen van zes miljoen joden tijdas de tweede wereldoorlog in Duitse concentratiekampen niet het Duitse volk, maa; „het internationale jodendom" zelf verantwoordelijk is, „omdat het verant- woorelijk is voor de beide wereldoorlogen"Voorts schreef Nieland, die overiens nooit lid is geweest van Hitiers partij, dat het verboden moest worden, dat en jood een leidende functie zou bekleden. Het boekje is gedrukt in een oplag van 2000 exemplaren en gezonden aan de leden der parlementen van de VVestuitse deelstaten en van de Bondsdag te Bonn. Schlde aan het Westduitse ambtenaren, werkzaam op de afdeling schadevergoeding voor nazi-slachtoffers, ainzien in het buitenland Een lid van het parlement van Noordjn-Westfalen diende daarop een aankleht in wegens belediging van de joden.Cn de grote Duitse pers was hier aan winig of geen aandacht besteed. Het grechtshof te Hamburg meende evenwl dezer dagen, dat er geen reden was 01 tegen de schrijver en de druk ker va dit anti-semitische geschrift een vervoling in te stellen. Er was volgens de recter te Hamburg geen sprake van beledijng en Nieland zou een duidelijk onderjheid hebben gemaakt tussen het joodsevolk en „het internationale jo- dendoi" en daardoor niet hebben op- gehitstot gewelddaden tegen de joden Hetwas hierom, dat Brauer naar Adenaer ging - en men heeft hem deze stap <rect al verweten! Brauer heeft als zij mening te kennen gegeven, dat de bedssing van het gerechtshof poli tiek dnamiet betekent en een zwarte dag vor Hamburg. Voorts, dat Ade- nauereven ontzet als hijzelf was ge weest )ver de weigering van het Ham- burgsi hof om schrijver en drukker te vervolen. Het ministerie van Justitie te Bonnial nu een nader onderzoek in- steller desnoods wil Hamburg de zaak •voor bt Bondsgerechtshof, het opperste hof vn West-Duitsland te Karlsruhe, brengn. Zeven gevallen In ieze maand worden thans tenmin ste zyen gevallen of rechtszaken be- treffade anti-semitisme genoteerd. In Noorc-Duitsland verordende het Slees- wijk-Iolsteinse minislerie van Onder wijs lijvoorbeeld enkele dagen geleden, dat gen enkele schaal meer genoemd moch worden naar de dichter Adolf Bartes, die tussen 1906 en 1925 anti- joodsi boeken heeft geschreven, waar onder over Heine, Lessing, het na- tionad-socialisme ds redding voor Duitshnd. joodse afiomst en literatuur wetenschap. Er wa: namelijk nog één Adolf-Bartelschool. Sen grote genealo gisch! vereniging n Noord-Duitsland protesteerde energiel tegen dit besluit er nim de „volkse" dichter in bescher ming hoewel zijn aiti-semitisme toch bepaald niet onbekenl was. In Berchtes- gaden werd een 33-arige verpleger tot drie maanden veroodeeld, omdat hij na de vlucht van de SS-arts van het con centratiekamp Buchnwald Eisele naar Egypte had gezegd: .Wanneer er in de Bondserepubliek hedci ten dage vernie tigingskampen voor loden zouden be staan, zou ik me vrjwillig melden om de rest inspuitingen ',e geven". Als be kend heeft Eisele 'ele concentratie kampbewoners door injecties gedood, „abgespritzt", zoals dat, in onze taal onvertaalbaar, ln het nazijargon heette. Inmiddels is het offlciéle gerechtelijk onderzoek geopend fcgen de geschorste officier van Justitie te Frankfort Schweinsberger, die vercfecht wordt van anti-semitische uitliting&n en ergere handelingen. Te Viesbiden zijn twee Van Nele bestdien Adrertentle Aan arrestatie ontkomen Vier recherdieurs van de Amster damse politie zjjn zaterdagavond in een flinke vechtpartij gewikkeld ge weest met eea 26-jarige uit de rijks- psychiatrische inrichting te Woensel ontsnapte gedetineerde Zo hevig ver zette de psychopaat ziek tegen zijn arrestatie, dat een der rechercheurs, omdat de man een beveging maakte alsof hij een pistool in de hand had, hem in een van zijn benen schoot. De gedetineerde is, nadat hij in het Wil- helminagasthuis was verbonden, er in geslaagd weer te verdwijnen. De man bevond ach ln een woon schuit in de Brouwrrsgracht. Drie re chercheurs gingen ïaar binnen. De vluchteling hield zin linkerhand ver borgen en dreigde te zullen schieten als men hem aannakte. Toen twee rechercheurs hem feetpakten stond hü op en zei tegen eer hunner „dan moet je er maar aan". D derde rechercheur trok toen zijn pi/tool en schoot de inan in zün linlketfeen. De gedetineer de reageerde daar<p door met een fles een der politiemamen in diens gezicht te slaan. Hierop mtstond een vecht partij. waarbij de rechercheurs, omdat er 9 personen in de kleine ruimte op het schuitje warfi, waarbij kinderen, zich terugtrokken op de wal. Ook de doldrieste man kvam naar buiten en dreigde wederom te zullen schieten. Intussen waren twee wagens met agenten ter assUentie verschenen De tweede ronde vaa het gevecht tussen rechercheurs ei vluchteling begon. Ook een ziekenfuto was op het ge vechtsterrein vffschenen waarin de gedetineerde teislotte belandde. Tijdens de ril naar het ziekenhuis bleek hij nog riet gekalmeerd te zün en zag kans uil de wagen te komen. Hij poogde toen in een taxi te verdwij nen, maar de chauffeur wilde hem niet rijden. De gedetineerde had de broe ders van de GGD, toen hü uit de zie kenauto ontsnapte, tegen de grond ge slagen. Dezen liepen daardoor een paar gekneusde ribben op. Ook met de taxi chauffeur ontstond een handgemeen. Tenslotte kwam de man in het WG terecht waar hü aan zon schotwond werd behandeld. Toen het ziekenhuis de politie waarschuwde, dat de man zou worden heengezonden. Heek hü reeds verdwenen toen de politie enkele minu ten later bij het ziekenhuis arriveerde. geschorst, omdat ook zy verdacht wor den van anti-semitische uitlatingen. Te Herford staat op 16 januari een man terecht, die het vorige jaar het vermoor den der joden in het openbaar heeft goedgekeurd en ook zei, dat de joden in Israël doodgeschoten of vergiftigd moes ten worden. Bij dit alles heeft men voorts nog melding gemaakt van een schennis van joodse graven op een Westduits kerkhof. Schade voor goede naam In officiële kringen te Bonn en Ham burg - blijkens Brauers van grote onge rustheid getuigende reis naar Adenauer - vreest men hiervan in het bijzonder de terugslag in het buitenland. Niet voor niets is de minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano bij het gesprek Brauer-Adenauer aanwezig geweest. Reeds wees de Londense Times er de zer dagen op, dat, hoewel er in West- Duitsland nog maar 30.000 joden zijn, het anti-semitisme toeneemt; dit gif wordt actief gehouden, aldus het blad, doordat vele ex-nazi's nog altijd open bare ambten bekleden. Het trieste is, dat juist het officieel aan de kaak stellen van de ongetwijfeld incidentele gevallen van anti-semitisme in West-Duitsland de met moeite opgebouwde Westduitse naam in het buitenland in diskrediet brengt, omdat er juist daardoor publi- katie aan wordt gegeven! Maar een andere weg dan dit zich of ficieel met verontwaardiging distan tiëren van iedere anti-semitische daad ot uitlating staat voor Bonn noch voor welke Westduitse deelstaat ook open. Het is de consequentie van het zich be schouwen als een beschaafd land, van welks Justitie nu eenmaal wordt ver wacht, dat zij zo hard mogeljjk optreedt tegen anti-semitisme. Wat schrijft de pers? Naar aanleiding van het bovenge noemde geval-Nieland schrijft de onaf hankelijke „Frankfurter Allgemeine" dat „gelukkig in wijde kring in West-Duits land afkeer van uitingen van dergelyke primitieve haatgevoelens aan de dag treedt". Maar, aldus gaat het blad ver der, afwijzing van anti-semitisme kan slechts moreel overtuigend zyn als zij voortkomt uit gevoelens van schaamte over de onrechtvaardigheid van anti semitische praktijken die in het verle den in Duitsland zijn voorgekomen. In een hoofdartikel in de onafhanke lijke oppositie-gezinde „Frankfurter Rundschau" wordt gezegd, dat het zo vreemd is dat niet de brede lagen der bevolking doch individuele personen in het openbare leven anti-semitisch blij ken te zyn. De bestialiteit van het anti semitisme. zowel in zijn onverhulde als in de meer verkapte juridische vorm, mag men niet meer laten terugkeren, al dus het blad. „Het justitiële schandaal in Hamburg overschaduwt alles wat wij sedert het einde van de oorlog hebben meege maakt", aldus schrijft de socialistisch- gezinde „Neue Rhein Zeitung" te Essen „Na alles wat ten tijde van Hitler in Duitsland is gebeurd is er slechts één op lossing: straf optreden tegen allen die de joden beledigen op grond van hun ras en alle mogelyke stappen tegen rechters die het willen doen voorkomen alsof deze beledigingen niet veel te be tekenen hebben". De regeringsgezinde „General Anzei- ger" te Bonn zegt alle pogingen om de misdaden uit de tyd van Hitier als van weinig belang te doen schijnen te ver oordelen. „Niemand kan de berg lijken voorbijzien die Hitier heeft achtergela ten", aldus het blad. Van Nelle bestellen Advertentie Kinderen van dood gered Gisteren fa op de zolder van een bofjeswoning aan de Loosduinseweg te Den Haag brand uitgebroken. Het huisje werd bewoond door een familie H., van wie vier kinderen op de be wuste zolder Sliepen, De brand is ontstaan doordat een vijfjarig Jon getje met lucifers speelde. Toen de moeder, die met de twee Jongste kinderen beneden was, de brand ontdekte, riep zij om hulp, waarop vyf eimployé's van het Gemeentelijk Elek trisch Bedrijf versohenen samen met een in het hofje wonende burger. De employé's van het G.E.B., dat aan de achterkant van het hofje grenst, had den sohuim'blussers meegenomen en het gelukte hen spoedig het vuur te doven. De vier kinderen, die zich tijdens de brand op de zolder bevonden, zijn naar het ziekenhuis Westeinde overgebracht, daar zy reeds door de rook bedwelmd waren. Twee van hen konden na be handeling naar huis teruggaan. Een tweeling moest in het ziekenhuis blij ven, omdat beide kinderen ernstige brandwonden in de tweede en derde graad hadden opgelopen. De zolder is voor een groot gedeelte uitgebrand. Opheffing Partij voor Overheidspersoneel In de algemene vergadering van de Partij van Overheidspersoneel en Ge pensioneerden is besloten deze partij op te heffen, aldus is namens het hoofdbestuur bekendgemaakt. „Gezien de huidige politieke ontwik kelingen kan worden aangenomen, dat de verbetering in de positie van over heidspersoneel en gepensioneerden bij de a.s. kabinetsvorming aan de orde zal worden gesteld", aldus de bekendma king. Vertrouwend op de volle mede werking van de nieuwe leden der Tweede Kamer heeft men het besluit tot ontbinding van de partij genomen. Luchtpostslaitlngen Hr. Ms. oorlogsschepen De luchbpastsluitingen voor de opva renden van de navolgend® schepen zün als volgt vastgesteld: Hr. Ms. Karei Doorman en Hr. Ms. Amsterdam: 17 Januari tm, 6 maart, dagelüks te 13.00 uur; Hr. Ms. Gelder land: 27 Januari tm. 23 februari, dage lijks t® 13.00 uur, 3, 4 en 5 maart, da gelijks te 13.00 uur; Hr. Ms. Zeeleeuw: 27 januari t.m. 30 januari, dagelijks te 13.00 uur; 4, 7. 11, 14. 18 en 20 februari dagelijks te 1300 uur; 21 februari tm. 6 maart, dagelyks te 13.00 uur. Voor alle: 15 januari te 13.00 uur; 17 maart te 13.00 uur; 19 maart te 13.00 uur; 21 maart te 6.00 uur; 23 maart te 13.00 uur; 24 maart te 13.00 uur; 26 maart te 13.00 uur; 28 maart te 6.00 uur: 30 maart te 13.00 uur; 31 maart te 13.00 uur; 2 april te 13.00 uur; 7 april te 13.00 uur; 17 april te 13.00 uur. Hr. Ms. Tügerhaai: 16 januari te 13.00 uur; 22 januari te 13.00 uur. Hr. Ms. Zwaardvis: 16 januari te 13.00 uur. De brieven dienen geadresseerd te zyn: p.a. Amsterdam CB.-Marine. Derde crematorium in 1960 gereed Het derde crematorium in Nederland komt te staan in Groningen op de begraafplaats „Het Selwerderhof". Op de hoek bü de Paddepoelderweg komt een nieuw modern crematorium, dat wordt gebouwd door de Crematorium- vereniging Nederland. Waarschijnlijk zal dit nieuwe crematorium in 1960 gereed zijn; men rekent namelijk op een jaar bouwen nadat nog dit jaar de aanbesteding zal plaats hebben. De opzet van het gebouw is zeer sober gehouden. Het crematorium werd ont worpen door de Wassenaarse architect A. H. Wegerif. 'ASPRO' tegen griep, verkoudheid, keelpijn Overdracht van de Presidente Juscelino (Speciale berichtgeving) Verolmes Verenigde Scheepswerven op Rozenburg hebben er gisteren een „Braziliaanse dag" van gemaakt. De „Presidente Juscelino", een tanker van 33.000 ton, werd overgedragen aan de Petroleo Brasilleiro S.A. Petrobras te Rio de Janeiro, waarbij de Braziliaanse ambassadeur in Nederland, mr. J. de Souza Leao het schip als grootste van de koopvaardijvloot van Zuid-Amerika aanvaardde. Even later doopte de echtgenote van de Braziliaanse ambassadeur in Amerika, madame Alzira Vargas Do Amaral Peixoto de „Presidente Getulio", die in Europa's grootste dok al in het water lag en even later o.a. door de sleepboot Brazilië er uit werd getrokken. Madame Amaral Peixoto was voor deze plech tigheid uit Washington overgekomen. De naam van het schip is opgedragen aan haar vader, de vroegere president Vargas. Gisteren is de Presidente Juscelino naar Rio vertrokken. Het schip gaat bijzondere luister geven a3n de feesten, die er worden gehouden ter gelegenheid van het driejarig ambtsjubileum van president Kubitschek. Als gasten aan boord zyn de heer en mevrouw Verolme en hun dochter, die er het beroemde Carnaval van Rio zullen meemaken. Stormachtige ontwikkeling Èn voor de werf èn voor de reder was het gisteren een grote dag! Voor de werf, omdat op Rozenburg een fase Van Nelle bestellen Advertentie Negen arrestaties in verband met gracndicfstcl (Speciale berichtgeving) De Rotterdamse recherche heeft 9 personen gearresteerd in verband met omvangrijke diefstallen van bijproduk- ten van tarwe. Deze diefstallen zyn ge pleegd in maalderijen van een meelfa briek te Rotterdam. Er is in nog geen twee jaar tijd een hoeveelheid van 60 000 kilogram bijprodukten, zoals tar- wepuntjes, gestolen. D.t betekent voor de fabriek een nadeel van ongeveer f. 15.000.—. Lagerhuis zal minister Lloyd aan tand voelen (Van onze Londense correspondent) In Britse politieke kringen heerst ont stemming over het feit. dat de Engelse regering niet behoorlijk op de hoogte zou zijn geweest over de gang van zaken op Cuba en daardoor dictator Batista met wapens heeft gesteund. Buitge maakte Britse tanks worden thans bij wijze van anti-Engelse demonstratie door de zegevierende rebellen in Ha vanna den volke getoond. Dr. Castro is diep gegriefd over Britse leveranties van marinevliegtuigen (Sea Furies) en an der materiaal. Londen hoopt nu door snelle erkenning van het nieuwe regime gemaakte fouten gced te maken. Ge loofd wordt, dat Castro er niet toe zal overgaan de betrekkingen met Enge land te verbreken en ook niet, dat hy de Britse ambassadeur persona non grata zal beschouwen of Britse eigen dommen in beslag laten nemen, zoals door sommigen eerst was verwacht. Niettemin is het mogelijk, dat de nieuwe Cubaanse regering door een of andere tydelijke maatregel tegen Engeland van haar misnoegen zal blijk geven. Londen bereidt zich alvast voor op de ontvangst van een protestota. Cuba heeft een gustige handelsbalans met Engeland en men gelooft dan ook dat de realistische Castro deze niet in ge vaar zal willen brengen en daardoor een goede klant verliezen! Deze muis zal nog wel een staartje hebben in het Lagerhuis, dat tot het einde van de maand op reces is. De bekende Engelse schrijver Graham Greene, die kort geleden na een langdurig verblijf uit Cuba is terug gekeerd. heeft de z.i. grote blunder van de Britse regering aan de kaak gesteld. De regering zou volkomen verkeerd zijn ingelicht over de gebeurtenissen op het eiland en is doorgegaan met wapen leveranties aan Batista, zelfs nadat de Verenigde Staten deze eindelijk de rug hadden toegekeerd. In oktober was het Foreign Office (ministerie van Buiten landse Zaken), meegedeeld, dat behalve een klein, bergachtig gebied in het oos ten, het eiland in de vaste greep van Batista was! Maar Graham Greene kon toen al niemand in Havanna vinden, die bereid was hem per auto verder dan 100 km. buiten de stad te brengen, uit vrees voor overvallenHoewel uit talrijke persberichten bleek .dat er overal in het land werd gevochten, hield de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Selwyn Lloyd, nog op 19 novem ber vol, dat de opstand op Cuba niets te betekenen had! De Amerikaanse regering zette de wapentoevoer aan-Cuba reeds in april stop, maar Londen handelde pas op 15 derember en dat nog alleen maar door ingriipen van een oppositielid in het Lagerhuis. Selwyn Lloyd, wie al jarenlang zwakte wordt verweten, dat 't ongetwijfeld hard te verduren krügen, wanneer hü over een paar weken aan de tand zal worden gevoeld. werd bereikt, dat meteen na de over dracht van een schip de doop kon ge schieden van een zusterschip, dat tegelijk werd gebouwd met en in het dok voor schepen van 110.000 ton, dat vorige week is klaargekomen. Sinds de heer Verolme in 1946 zijn eerste bedrijf oprichtte, heeft het een stormachtige ontwikkeling doorge maakt. Het omvat nu vijf bedrijven, te IJsselmonde, Alblasserdam, Heus- den. op Rozenburg in twee jaar werd daarmee een concern uit de grond gestampt met een capaciteit van 250.000 ton per jaar! in Ier land en wellicht binnenkort ook in Brazilië. Op Rozenburg kunnen nu de grootste schepen worden gebouwd. En nog is de werf in het Botlekgebied niet helemaal af. De bouw van enkele dokken staat nog op het programma. Maar wellicht nog meer was het een grote dag voor de Braziliaanse rederij, voor wie de aanwinst van dit eerste nieuwe, grote schip een verdere stap in de economische ontwikkeling van het land betekende. Daarvan sprak de Bra ziliaanse ambassadeur in Nederland, mr. Joaquim de Souza Leao. Trots klonk er ook in de woorden van de heer Jayr Toscano de Britto, de directeur voor Europa van Petrobras na het wisselen van de vlag. „Toen tot de bouw van vier tankers werd besloten, hadden we de keuze de opdracht te geven aan twee Japanse werven of aan Verolme. We zijn blij dat we de Nederlandse werf gekozen hebben", zeide hy. Hoezeer de bouw van deze schepen als een bijdrage aan de economische op bouw van Brazilië wordt beschouwd, blijkt uit het feit, dat in de salon van het schip een groot schilderij hangt, waarop op symbolische wijze de bouw van Brazilië's nieuwe hoofdstad Bra- zilia 1200 kilometer van Rio is uitgebeeld. By de overdracht en het uitdokken was een groot gezelschap genodigden, o.a. burgemeester mr. G. E. van Wal- sum van Rotterdam en burgemeester J. C. Aschoff van Rozenburg „en nog weet ik niet op wiens grondgebied de werf ligt", aldus de heer Verolme leden van Ged. Staten, mr. T. S. van Dijken en de heer A. C. A. Deerenberg, leden van de Braziliaanse ambassade en consulaten te Den Haag, Rotterdam en Amsterdam en van de Petrobras Ser- veying Group te Rotterdam. De Presidente Juscelino en Presidente Getulio zijn zusterschepen. De lengte is 202.54 meter, de breedte 26 meter en de diepte 14 meter. Voor de vloeibare la ding zijn 33 tanks gebouwd, verdeeld in tweemaal 11 zij tanks en elf midden tanks. De totale capaciteit is circa 1.570.000 cuft. Bij het uitvaren van het schip is een incident gebeurd. Het bovenste scharnier van de dokdeur brak af, waardoor de deur op drift raakte en ernstig werd be schadigd. Met grote moeite kon worden voorkomen, dat ook het schip schade opliep. Een suggestieve opname van de relletjes in Leopoldstad in de Bel gische Kongo. Inheemse betogers steken hun enthousiasme niet onder stoelen of banken, nadat zij een autobus omver hebben geworpen. Vogels neer streken op negen Weinig schade door storm van gisteren treinen laten ryden, maar De Bilt kon de dienstorder nog net voorkomen. Kwetsbare wissels De storm, die gisteren op het zuiden en het midden van onze kustlijn beukte, heeft gelukkig geen onherstelbare scha de aangebracht. Wel veroorzaakte het hoge water belangrijke stagnaties aan de provinciale veerdiensten in Zeeland en in geheel Zeeland had duinafslag plaats, maar voor Verontrusting was geen enkele bestaansgrond. De beperkte dükbewaking_ die in district zuid was in gesteld, bleek dan ook louter een voor zorg. De storm heeft ook de scheepvaart ernstig gestagneerd. Talloze schepen zochten een veiliger ankerplaats op de rede van Vlissingen, doch de zware storm en de hoge zeegang heeft een klein Engels scheepje van zijn ankers doen slaan. Het schip kon veilig de ha ven van Vlissingen bereiken. Voor de bemanning, die aan boord vertoefde was dat niet onplezierig, want er dreigde gebrek aan proviand te ontstaan. Ondanks de flinke sneeuwlaag worden in Groningen vrijwel alle busdiensten nog onderhouden, zij het op de meeste plaatsen met enige vertraging. De spoor wegen rijden nog volgens schema, met hier en daar ook wat vertaging. Militai ren hebben gisteren de N.S. geholpen met het sneeuwvrij maken van de wissels op het stationsemplacement te Arnhem. Indien de sneeuwval aanhoudt of de weersomstandigheden het verder nood zakelijk maken, zullen weer militairen worden ingezet. N.S. gereed Maar niet alleen in Arnhem, overal in ons land staan de Spoorwegen gereed om de strijd aan te binden tegen het winterse ongemak, waarmee men ieder jaar te kampen heeft Honderden spoor wegmensen van de dienst Weg en Wer ken, aangevuld met talrijke extra hulp krachten van het spoorwegbouwbedrijf en van particuliere aannemersbedrijven staan klaar om op het eerste sein aan het werk te gaan. Even is men al in actie geweest, toen in de nacht van zon dag op maandag gevreesd werd voor ijzelafzetting op de bovenleidingen van de geëlektrificeerde baanvakken, maar gelukkig kon een geruststellende mede deling van het KNMI in De Bilt de mannen binnen de veilige beschutting laten van hun wachtkamers overal langs het wijdvertakte spoorwegnet. Deze zomer reeds is een groots opge zet winterprogramma samengesteld om te voorkomen, dat sneeuw, vorst en ijzel- afzetting het verkeer zouden stagneren. Zo is b.v. besloten om in die nachten, dat ijzelafzetting kan worden verwacht, treinstellen loze ritten te laten maken. Men denkt aan een uur dienst oyer de geëlektrificeerde baanvakken. Dit bete kent niet alleen enorme kosten, maar ook een dienstschema, dat totaal afwijkt van andere zondagnachten. Alle posten, overwegen, seinhuizen e.d moeten wor den bezet! Honderden mensen zijn in actie. Bijna had men zondagnacht deze Van Nelle bestellen Advertentie Nieuwe Surinaamse vlag ernomen wordt dat de officiële na- ion a le vlag van Suriname er zal uit- /.ien als de Nederlandse vlag met in liet midden een ovaal wapen. Hierin is links een scheepje afgebeeld, rechts een palmboom en in het midden een gouden sterretje. Deze afbeeldingen Sachalin werd niet ontdekt door de Nederlanders Russische geschiedkundigen hebben tot op heden onbekende documenten in ar chieven in Moskou en Leningrad gevon den, waaruit blijkt dat Sachalin, het langgerekte eiland voor de noordoost kust van Siberië, niet door Nederlanders is ontdekt, maar door Russen, zo meldt het Sovjetrussische persbureau „Tass". Volgens deze documenten, die uit de zeventiende eeuw stammen, waren een aantal Kozakken onder leiding van een zekere Ivan Moskvitin uit Tomsk de eerste blanken, die in 1640 Sachalin be reikten. drie jaar voordat daar voor het eerst de Nederlanders kwamen, die tot op heden als de Europese ontdekkers van Sachalin golden. (Volgens de „Encyclopaedia Britanni- ca" werd het eiland in de zeventiende eeuw bezocht door Martin Gerritz de Vries. Evenals La Peruse en Krusen- stern, die in 1787 en 1805 in het noor den van de Stille Oceaan doordrongen, dacht hij dat Sachalin een schiereiland was). Van Nelle bestellen I Advertentie stellen resp. verleden, toekomst en welvaart voor. In her wapen zullen alle kleuren van de politieke partijen verwerkt zyn. zo als groen, oranje, geel en blauw. Het scheepje is een zeilboot uit het kolonia le tijdperk en bekend van het Suri naamse wapen en de Surinaamse post zegels. De ontwerper Is Albert Helman. Ook de wissels zyn erg kwetsbaar. Zo werden aan 66 wissels elektrische ver warmingselementen aangebracht. Deze oplossing is wel de duurste, maar vol gens de Spoorwegen ook de beste. Bijna 500 wissels worden verwarmd door mid del van propaangas, maar die tanks moeten natuurlyk regelmatig worden by gevuld. En de branders moeten in werking gesteld worden. Tenslotte wor den eveneens een vijfhonderd wissels verwarmd d.m.v. vurige briketten. Deze methode is echter niet zo effectief, om dat de gloeiende briketten eerst na' twee uur werkelyke resultaten opleveren. Iets waartegen de Spoorwegen nog machteloos staan is het onheil, dat door lekkende sneeuw kan aanbrengen in de hoogspanningsruimten van de treinen. Het doorsypelen van sneeuwwater kan kortsluiting veroorzaken met alle ge volgen van dien. Inmiddels wordt bij de constructie met dit euvel wel meer en meer rekening gehouden. Dat deson danks toch nog vertragingen kunnen optreden is iets. waartegen men hard nekkig vecht, maar soms machteloos staat. Dierenleed Opgejaagd door de sneeuw, die overal ln hossen en parken het voedsel onbe reikbaar maakt, waren duizenden vo gels neergestreken op de Rijkswegen van Utrecht naar Arnhem. Deze wegen waren met pekel sneeuwvrü gemaakt en de dieren hoopten daar voedsel te vin den. Maar door het verkeer zün honder den vogels jammerlijk gedood. Op som mige plaatsen lag de weg als bezaaid met overreden vogels. Zondagmiddag kwamen de eerste vluchten onverwacht op de wegen aan nu hier, dan daar neerstrijkend op zoek naar voedsel en drinken. In het begin vlogen de beestjes nog wel op als de auto's toe terend dichterby kwamen. Enkele van de automobilisten waarschuwden de po litie in Driebergen die ervoor zorgde, dat er voorlopig maatregelen genomen werden door het schoonvegen van stro ken grond langs de wegen en het daar strooien van voedsel. Gisteren werd door de vereniging tot kennis en bescherming van dieren in Driebergen een grota hulpactie op touw gezet. Een geluids wagen riep de medewerking in van de burgerij. Deze reageerde prompt en spoedig kwam het voedsel in grote hoe veelheden. Het Drieberg se voorbeeld heeft aanstekelyk gewerkt want ook in andere plaatsen langs de Stichtse Heu velrug. zoals Doorn, Leersum Ameron- gen. Maarn en Veenendaal zjjn dieren vrienden in actie gekomen om de vogels van een wisse dood te redden. Westen bestudeert Russisch plan voor kemproeven Op de Geneefse conferentie over net staken van kernproeven heeft de Rus sische afgevaardiging compromis-voor stellen ingediend. Hierin is rekening gehouden met het Westelijke stand punt. dat landen die tot een Oost- Westverdrag toetreden zich eveneens verplichten een bepaald aantal con troleposten toe te laten. Voorts staan er de elementen van een controle systeem in: controleposten, inspectie- groepen en luchtverkenning boven af gesproken routes om monsters te ne men van mogelyke radio-actieve neer slag. Het Westen zal de Russische voor stellen bestuderen. Van Nelle bestellen Advertentie Dodelijk geneesmiddel in alle Duitse apotheken De Westduitse apotheken verkopen eer. gevaarlyk geneesmiddel, dat een plotselinge hartverlamming kan veroor zaken zonder dat men de oorzaak van de dood kan vaststellen. Dit heeft de politie te Bonn ontdekt na de dood van de 32-jarige echtgenote van een onder officier. Nadat buren de politie hadden gewaarschuwd dat de militair betrek king onderhield met een verpleegster werd een onderzoek ingesteld, doch de lükschouwing bracht niets verdacht aan het licht. Pas door de bekentenis van de verpleegster kwam de politie te weten dat de vrouw was overleden na het innemen van een geneesmiddel, dat in alle apotheken te koop is Het parket in Bonn heeft alle kranten verzocht niet de naam van het dodelijk geneesmiddel te publiceren om te voor komen dat door dit middel mogelük een groot aantal moorden zou worden ge pleegd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5