Demping Uiterstegraclit en voor tunnelbouw in de Lammensehansweg FOTOOPRUIMING Geldlening van ruim IV2 miljoen Haagsche Comedie bracht „Olympia Foto Ciné JAN WOLFSLAG Jaarvergadering Openb. Leeszaal 97ste jaargang Dinsdag 13 januari 1959 Eindelijk geld voor Na jaren van wachten komt er dan eindelijk geld voor de finan- ciering van twee belangrijke objecten, t.w. de demping van de Uiterste gracht: „een stinkende zweer in het hart van Leiden", zoals wij eens schreven, en de bouw van een tunnel onder de spoorbaan Leiden Woerden ter hoogte van de Lammensehansweg. B. en W. van Leiden hebben n.l. van de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten een aanbieding ontvangen voor de verstrekking van een geldlening ten bedrage van f 1.535.000.— tegen de koers van 97.75 Een bedrag van f 600.000.is bestemd voor de financiering van de demping van de Uiterstegracht, terwijl de overblijvende f 935.000.— zullen worden aangewend voor de tunnelbouw. De geldlening - een voorstel hier toe komt maandag a.s. in de raad aan de orde - zal worden aangegaan voor de tijd van 30 jaar, af te lossen in 30 ongeveer gelijke jaarlijkse ter mijnen tegen een rente van 4y2 per jaar. B. en W. achten deze aan bieding aanvaardbaar. Is de dem ping van de Uiterstegracht een ge meentelijke aangelegenheid, voor de tunnelbouw is een nauw contact met de N. V. Ned. Spoorwegen noodza kelijk. Zoals wij onlangs mededeel den bestaat ook bij de N.S. het ern stig voornemen om Leiden in deze omgeving zo spoedig mogelijk uit zijn isolement te helpen Nu het er op lijkt, dat ook voor de financie ring - althans van de zijde van de gemeente - een oplossing is gevon den, nemen wij aan, dat spoedig ook „Utrecht" zijn fiat op deze tunnel bouw zal geven. Verkeerssituatie Stadhuisplein Het komt regelmatig voor, dat op het Stadhuisplein voertuigen op zodanige wijze worden geparkeerd, dat het niet of slechts met grote moeite mogelijk is om met eerder geparkeerde voertuigen van het Stadhuisplein weg te rijden. Voorts worden herhaaldelijk voertuigen geplaatst op de parkeerdiagonalen, die zioh op het westelijke gedeelte van het Stadhuisplein bevinden, waardoor het trouwauto's onmogelijk is bruidsparen zo dicht mogelijk bij de uitgang van dc trouwzaal op te nemen. De toestand ter plaatse is dikwijls zeer ohaotisch, zodat het dringend nodig is ten aanzien van het parkeren op het plein een georden de toestand te scheppen. In verband hiermede hebben B. en W. besloten op het plein parkeervlakken aan te bren gen. uitsluitend bestemd voor personen auto's. Het komt B. en W. gewenst voor, dat, behalve deze voorziening, tevens maat regelen worden getroffen om het ver keer, gaande en komende van deze par keervlakken, in goede banen te leiden. Dit kan naar hun mening het best wor den bereikt, door voor het Stadhuis plein éénriohtirugverkeer in te voeren, in dier voege, dat het verkeer het plein oprijdt via de doorgang nabij het Stad huis en verlaat via de doorgang nabij de Koornbrugsteeg. Deze doorgangen zul len hiertoe respectievelijk in de rich ting Vismarkt en Stadhuisplein voor alle rij verkeer gesloten moeten worden ver klaard. Op de dagen, waarop een algemene dagmarkt wordt gehouden ,is de Vis markt voor alle rijverkeer afgesloten. De hierboven voorgestelde maatregel voor het Stadhuisplein maakt het nood zakelijk deze geslotenverklaring te be perken tot het gedeelte van de Vis markt, gelegen tussen de Maarsmans- steeg en de noordwestelijke toegang naar het Stadhuisplein. Bovenbedoelde maatregelen dienen naar de mening van het College niet eerder van kracht te worden, dan nadat de parkeervakken zijn aangebracht. In verband hiermede ware de vaststelling van de datum van inwerkingtreding aan het College over te laten. Een voorstel in deze geest heeft de raad thans be reikt. AANSLUITINGEN VAN CHURCHILLLAAN AAN HAAG- WEG EN VOORSCHOTERWEG. Bij de uitvoering van plannen tot het bouwrijp maken van terreinen, gelegen in het partiële uitbreidingsplan „Lei- den-Zuidwest", Is een aanvang gemaakt met de aanleg van de Churchilllaan, de weg, welke een verbinding zal vormen tussen de Haagweg en de Voorschoter- weg. Binnenkort zal tot de verdere aan leg worden overgegaan. Voor het ont sluiten van bouwterreinen en het uit voeren van bouwplannen ter plaatse is het noodzakelijk, dat de aanleg wordt voltooid door mede de aansluitingen aan de Haagweg en de Voorschoterweg te doen aanleggen. Met het maken van de aansluitingen aan de Haagweg zal een bedrag van f412.540.gemoeid zijn. waarin is begrepen een bedrag van f 12.540.voor de uit het grondbedrijf te nemen grond, terwijl de kosten van het maken van de aansluiting aan de Voorschoterweg worden begroot op f 86.000.Er is derhalve nodig in to taal een krediet vain f498.540.—, waar toe B .en W. de raad een voorstel deden toekomen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Peter Johannes Henricus, zn. van G. P. P. M. Staats en L. A. Wiesstag; Irma Jeannette, dr. van F. Jongkind en H. Benschop; Patricia Johanna Maria, dr. van J. M. J. Kok en C. M. J. Steens; Abraham, zn. van P. S. Brandt en C. J. Krijger; Adriana Rosemary, dr. van G. Marchand en S. M. van Voskuilen; An- tonia Jacdba Apolonla Maria, dr. van J. L. L. Vorst en J. van Polanen; Marie Anne dr. van J. Vermeulen en A. E. Kraal; Su sanna. dr. van A. van der Velden en S. Rozler; Ragnhiild Ohrysanthé Désirée. dr. van M. F. Wasch en C. C. E. Lammers Lisnet; Gerrit, zn. van J. K. van Leeuwen en J. van Eijgen; Elisabeth, dr. van M. Keumtag en F. Bijstra; Johannes Adrianus zn. van H. Visser en M. Gaal; Pleter Lam- bertus, zn. van P. L. Biesheuvel en G. K. Beukers; Josephus Franciscus Leonardus, zn. van A. C. Strijkers en M. C. Geeris. GETROUWD C. M. A. van Hees en J. P. M. Blesjot; J. J. Janssen en E. NlemeJjer. OVERLEDEN B. van den Burg, 83 Jr.. man; P. A. C. D. Verstraaten. 75 Jr.. man; C. I. Vlnk, 73 jr., weduwe van F. H. T. H. Laihr; A, van der Vaart, 60 Jr. echtgenote van C Abspoel; A. van der Zaal. 74 Jr.. man; E S. van der Zeeuw. 75 Ir., echtgenote van P. J. van Staden; B. C. van Ovosit. 51 jr., man; P. Bruel. 72 Jr.. man; P. Kragt 83 jr., weduwe van W. Blnk. INSTANDHOUDING OPENBARE LAGERE SCHOOL STORM BUYSINGSTRAAT. Wegens daling van het gemiddeld aantal leerlingen van de openbare lage re school aan de Storm Buysingstraat over het jaar 1958 tot 90, ligt dat aantal thans beneden de in artikel 22bis, lid 1, van de Lager-onderwijswet 1920 gestel de limiet van 100 leerlingen, en komt deze school voor opheffing in aanmer king. De raad kan evenwel, ingevolge artikel 22 bis. lid 2. der Lager-onder- wijswet 1920 beslissen, dat de instand houding van de school wordt gevorderd op grond van artikel 19 dier wet, waar in wordt bepaald, dat in elke gemeente voldoend lager onderwijs wordt gege ven in een genoegzaam aantal scholen. Een daartoe strekkend raadsbesluit zal. na goedkeuring door Ged. Staten der provincie Zuid-Holland, tot gevolg heb ben, dat de school gedurende een ter mijn van drie jaren niet behoeft te worden opgeheven. De school werd op 1 september 1955 geopend met 125 leerlingen. Mede door de voorkeur, die ouders toonden voor plaatsing van htm kinderen op de in dezelfde stadswijk gelegen openbare lagere school aan de Damlaan, gehuis vest in een nieuw schoolgebouw, daalde het aantal leerlingen van de school aan de Storm Buysingstraat. welke vier loka len telt, geleidelijk tot 86 op heden. De school aan de Damlaan, die zeven loka len omvat en thans zeven klassen telt, is volledig bezet. Zodra overgegaan zal worden tot de voltooiing van de bebouwing van het Morskwartier, zullen in dit stadsgedeel te nog een groot aantal woningen wor den gebouwd. De school aan de Storm Buysingstraat zal dan onmisbaar zijn. Aangezien het ongewenst is thans een school, die binnen enkele jaren onmis baar zal zijn, op te heffen, bestaat er naar het gevoelen van B. en W. alle aanleiding toe te bevorderen, dat de school nog drie jaren in stand kan wor den gehouden. VERHOGING STAANGELD VOOR BODE-AUTO'S OP KAASMARKT. Zoals bekend werd onlangs besloten voor de verbetering van de verkeers situatie op de Kaasmarkt een bedrag van f 4.400.besohikbaar te stellen. Inmiddels zijn de desbetreffende voorzieningen, zoals het aanbrengen van genummerde opstelvakken in de bestra ting, het plaatsen van een stootrand langs de Oude Rijn en het inkorten van de verkeersgeleider aan de zijde Kaas markt, aangebracht. Het komt B. en W. redelijk voor, dat, de expediteurs, die een standplaats op de Kaasmarkt voor een bode-auto heb ben toegewezen gekregen en in feite het meeste profijt hebben van de aan gebrachte voorzieningen, een billijke bijdrage in de hieraan verbonden kos ten verlenen. B. en W. stellen dan ook voor het tarief voor het gebruik of genot van daartoe in het bijzonder ingerichte parkeerterreinen voor het hebben van een standplaats voor een bode-auto welk tarief is opgenomen in artikel 1, B. 10° van de verordening op de heffing en invordering van Precariorechten en sinds 1948 niet meer is gewijzigd als volgt vast te stellen: voor een bode auto, voor een jaar f32.50, idem, voor een halfjaar f 17.50. idem, voor een dag f 0.50. De stijging van de opbrengst, uit deze voorgestelde tariefverhoging voort vloeiende, wordt geraamd op f 500. per jaar. De Bode-vereniging Leiden en Om streken heeft zioh met deze tariefver hoging reeds akkoord verklaard. GRONDRUILING LYCEUM MET CHR. Met de Vereniging voor Chr. Middel baar en Voorbereidend Hoger Onderwijs te Leiden zijn onderhandelingen ge voerd inzake een ruiling van gronden, gelegen tussen de Poelwetering en de Houtlaan, welke er toe hebben geleid, dat: a. de gemeente in eigendom af staat aan het Chr. Lyceum een perceel grond, groot plm. 0.56.20 ha., zulks ten behoeve van een uitbreiding van dit Ly ceum; b. het Chr. Lyceum aan de ge meente in eigendom afstaat percelen grond, groot tezamen 1.89.80 ha, zulks, wegens de grotere oppervlakte van het sub b bedoelde terrein, tegen betaling door de gemeente aan het Chr. Lyceum van een toegift van f. 33.400. Verder heeft het Chr. Lyceum zich bereid verklaard het vorenvermelde be drag te verrekenen met de ten laste van het Chr. Lyceum komende kosten van het van gemeentewege bouwrijp maken van het sub a bedoelde terrein. Het bezit van de onder b bedoelde gronden is voor de gemeente van belang aangezien deze nodig zijn gedeeltelijk voor de bouw van de nieuwe HBS voor Meisjes, voor de bouw van het nieuwe Diaconessenhuis en voor de bouw van het nieuwe St. Agnes Lyceum en ver der voor openbaar plantsoen. Tegen deze grondruiling bestaat naar de mening van het college geen bezwaar. BENOEMINGEN EN ONTSLAG Een aantal benoemingen komt ook in deze raadzitting weer aan de orde. Zo stellen B. en W. voor om met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum, te benoemen: a. mevr. Z. G. J. Schalkers-Nanning, tot onderwijzers aan de openbare lagere school aan de Wil lem de Zwijgerlaan; mevr. C. J. J. La- bordus-Costermans, tot onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Willem de Zwijgerlaan; mevr. A. M. Trootst-Balk tot onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Haver- straat; mevr. T. M. Verlaak-Drijvers, tot onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Rijnsburgersingel; mevr. M. J. A. Speekenbrink-Crevels, tot on derwijzeres aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Pie terskerkstraat; alsnog met ingang van 1 november 1958, tot wederopzeggens, doch uiterlijk tot het einde van de cursus 1958-1959, aan de hogere burgerschool voor meisjes met 6-jarige cursus en af deling middelbare meisjesschool: a. mej. S. I. H. Bentfort van Valkenburg tot tij delijk lerares in het handwerken; b. mej. E. van Oudenaarde, tot tijdelijk le rares in de lichamelijke oefening; de heer H. D. van Nieukerken, alsnog met ingang van 26 november 1958, tot we deropzeggens, doch uiterlijk tot het ein de van de cursus 1958-1959, tot tijdelijk leraar in de biologie aan het Rem- brandtlyceum. Voor de benoeming van een vertegen woordiger van de badmintonsport in de Raad van Beheer van de Sportstichting doen B. en W. de volgende voordracht: 1. de heer J. de Keuning en 2. de heer J. J. Mönnich. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd wensen B. en W. de heer D. Bosma met ingang van 1 april a.s. eervol onslag te verlenen uit zijn betrekking van tijdelijk leraar in de Franse taal en letterkunde aan het Rembrandt-lyceum. Voorts is er een voorstel om de heer A W. Willemse, onderwijzer aan de openbare lagere school aan de Drie Oc- toberstraat, over te plaatsen naar de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Pieterskerkstraat; idem om mej. T. Laman, hoofdleidster in vaste dienst van de openbare kleuter school aan de Da Costastraat in gelijke functie over te plaatsen naar de openba re kleuterschool aan de Telderskade. Tenslotte zijn er de volgende voorstel len: het verlenen van medewerking voor de aanschaffing van leermiddelen voor het verkeersonderwijs voor alle klassen van de chr. scholen voor g.l.o. Noordein de 40, Oosterstraat 16 en Middelste gracht 119, idem voor de aanschaffing van meubilair t.b.v. de chr. vglo-school aan het Noordeinde 40: het verlenen van een voorschot op de vergoeding in de kosten inzake vakonderwijs aan de Indien hier straks een tunnel zal I zijn, ontvangt een „achtergebleven gebied thans reeds woon- en in dustriecentrum een betere verbin-1 ding met de stad. Onlangs wezen wij nog op het belang van deze verbinding in het kader van de Gordelweg. (Foto L.D./Van Vliet) op de exploitatievergoeding van de chr. kleuterschool aan de Obrechtstraateen vaststelling van het getal wekelijkse les uren vakonderwijs voor de openbare school voor buitengewoon lager onder wijs aan zwakzinnige kinderen voor '59; idem voor het openbaar glo., vglo en ulo; het bedrag dat per leerling voor de bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs aan woonwagenkamp kinderen in het jaar 1959 beschikbaar wordt gesteld ter bestrijding van de kos ten, te bepalen op f. 114.; a. aan te ko pen, in het belang van de volkshuisves ting, het perceel weiland, gelegen tus sen de Voorschoterweg en de Trekvliet voor de prijs van f. 19.500; b. een bedrag van f. 12.000 beschikbaar te stellen we gens uitkering van een bedrijfsschade vergoeding aan de verkoper van de sub a bedoelde grond; idem het perceel wei land met de daaropstaande landbouw- schuur, gelegen en staande in de Bos- en Gasthuispolder, groot 2.52.60 ha, voor de prijs van f. 23.682, vermeerderd met een bedrijfsschadevergoeding v. f 17.682; idem het perceel Hogewoerd 28 voor de prijs van f. 20.275; verkoop aan de heer H Vlasveld alhier van een perceel bouwterrein aan de Rooseveltstraat voor de prijs van f. 25.- per m2 (voor de bouw van een garage met daarbij behorende bovenwoningen idem aan de heer F. A. van der Scheer alhier van een per ceel bouwterrein aan de Roomburger laan, gelegen tussen de Colenbrander- Mythylschool voor het jaar 1958; idem straat en de Duyvendakstraat. Uitzonderlijk verzorgde voorstelling Het was een goede inval van de Haagse Comedie om „Olympia", één van de vele vóór de oorlog hier te lande vaak gespeelde stukken van Ference Molnar in het repertoire op te nemen. En een niet minder goed besluit van K. en O. om het Leidse publiek de gelegenheid te geven met de briljante Hongaar kennis te maken of deze te hernieuwen. Het stuk speelt zich af in 1890. toen fraaie kostuums van Lisette van Meete- de Oostenrijks-Hongaarse monarchie zich op het toppunt van haar macht be vond. Eugénie, de echtgenote van vorst Pla- ta-Ettingen. is om van de vermoeienis sen van het drukke leven aan het Hof te Wenen te bekomen, in vode staatsie neergestreken in het enige hotel van een kleine badplaats. Zij wordt verge zeld door haar dochter Olympia. haar nicht gravin Lina en haar neef Graaf Albert. Daar maakt de familie kennis met de Hongaar Stefan Barna, ritmees ter in het Oostenrijks-Hongaarse leger. Hij is vorstin Eugénie's bridge- en Olympia's danspartner, en heeft in bei de functies groot succes. Vorstin Eugénie, beducht voor een mesaillance, doet met goed gevolg een beroep op haar dochter. en Olympia wijst de van geboorte eenvoudige rit meester op hondse wijze af. Molnèr zou geen Hongaar geweest zijn als hij Stefan Barna niet de ge legenheid had gegeven zich genoegdoe ning te verschaffen voor de belediging, hem en zijn vaderland aangedaan. Hij wreekt zich met volle inzet van zijn aantrekkelijke persoonlijkheid, op ver rassende en subtiele wijze, zonder me dedogen voor Olympia, zonder pardon voor zichzelf. In de volledige, oorspronkelijke be zetting gaf de Haagsche Comedie een vertolking, die aan toewijding en alge hele overgave niets te wensen overliet. Alle artiesten waren er ..in"' als gold het een première. Deze factoren, ge voegd bij het stijlvolle decor en de ren gaven aan de voorstelling een uit' zonderlijk verzorgd karakter. De erepalm gaat naar Elisabeth An dersen voor de fijn afgestemde stijl, waarin zij de voor deze tijd romanti sche figuur van Olympia tot leven bracht. Vorstelijk van houding en ge baar, haar gevoelens meesterlijk be heersend. Zij vond in Koen Flink een volwaardige tegenspeler, zij gaven ver rassende staaltjes van volmaakt samen spel. Ida Wasserman gaf een zéér ver makelijke vorstin Eugénie te aanschou wen. Kitty Klupell was gravin Lina, doodsbang voor hofschandaaltjes. maar inwendig genietend van het vooruit zicht daarvan. Gijsbert Tersteeg maak te van graaf Albert een opmerkelijk zuiver uitgebalanceerd type. hetgeen bij Joris Diels als Vorst Plata-Ectingen wel eens naar het komieke doorsloeg. Johan Valk maakte van Krehl een met stram heid en stomheid geslagen luitenant- kolonel van de gendarmerie. De regie was in de bekwame handen van Joris Diels. B.H. Openbare les van dr. A. Brouwer Op dinsdag 20 januari a.s. te 4 uur hoopt dr. A. Brouwer, benoemd tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde voor de paleontologie zijn ambt openlijk te aanvaarden door het uitspreken van een openbare les in het Groot Audito rium. Felle boerderij brand vlak bij Arnhem Brandweren in de sloot Een felle brand heeft gisteren een grote boerderij onder dc rook van Arnhem in de as gelegd. Door de sneeuw kon de brandweer niet snel genoeg ingrijpen. Een inwonende ge huwde dochter van boer de Beijer, die 's morgens vroeg wakker werd door het geloei van de wind, zag tot haar grote schrik dat het woonge deelte van de boerderij in brand stond. Zij waarschuwde onmiddellijk de overige zes huisgenoten, die via een raam het vege lijf moesten redden. De gealarmeerde brandweer uit Arn hem slaagde er niet in de boerderij te bereiken. Zowel de tankwagen als de motorspuit geraakten op ae smalle kronkelende en besneeuwde landweg die de boerderij met de rijksweg Arn- hem-Nijmegen verbindt, het spoor bijster en kwamen halverwege in een sloot terecht. Toen de brandweer uit het naburig Huissen. mede dank zij een brandweerman die ter plaatse be kend was. de plaats des onheils bereikte had het door de sterke wind aange wakkerde vuur. dat in het opgeslagen hooi en stroo gretig voedsel vond. reeds dermate om zich heen gegrepen dat men voor een hopeloze taak stond. Ook de brandweren van Eist en Elden die enige tijd later arriveerden konden niets meer uitrichten tegen de vuurzee. De boerderij, eigendom van de maat schappij Jiskoot te Amsterdam, brand de tot de grond toe af. Merie dank zij de activiteit van de politie uit Huissen kon het vee bestaande uit 70 koeien en circa 20 varkens worden gered. De in boedel werd een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. De bei de gezinnen nebben bij familieleden onderdak gevonden, terwijl het vee bij omwonende boeren is ondergebracht. De brand is begonnen bij een zich in de muur van de schoorsteen bevinden de houten balk die vlam gevat heeft en het vuur deed overslaan naar het op de zolder geborgen stroo. Inaugurele oratie van prof. dr. H. Mol Op vrijdag 16 januari a.s. om 4 uur hoopt prof. dr. H. Mol, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte voor de fonetiek zijn ambt openlijk te aanvaar den door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium. Advertentie DONDERDAG 15 JANUARI aanvang 9 uur als nooit tevoren BREESTRAAT 123 HAARLEMMERSTRAAT 102 NOORDEINDE 30 RECHTZAKEN Majoor in hoger beroep Een majoor van de Kon. Luchtmacht, die vorige week in 's Hertogenbosch door de Krijgsraad voor de Lucht macht onder beschuldiging van fraude is veroordeeld, heeft hoger beroep aangetekend tegen het vonnis. De Krijgsraad had, nadat voor hem bewezen was, dat de majoor, die com mandant van een squadron te Hilver sum was meerdere malen onrecht matig declaraties had ingediend hem veroordeeld tot een maand voorwaarde lijk (proeftijd 2 jaar) en ontslag uit de dienst. De auditeur-militair had een mildere straf geëist en in ieder geval geen ontslag uit dienst. De squadronscommandant heeft zijn beroep bij het Hoger Militair Gerechts hof aangetekend. STELENDE WIJKVERPLEEGSTER VEROORDEELD De rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend een 37-jarige wijkverpleeg ster van het Wit Gele Kruis uit Ouder kerk aan de Amstel schuldig verklaard aan de diefstal van ruim f. 1000 ten nadele van een oude zieke klompen maker, die zij verpleegde, en haar des wege een gevangenisstraf van 12 maan den, waarvan 3 maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van 3 jaar onder toezicht van de reclassering opgelegd. Het voorarrest van vijf maanden werd niet in mindering gebracht. Spoedig advies over derde technische hogeschool (Speciale berichtgeving) Verwacht wordt, dat de commissie Uitbreiding Technisch Hoger Onder wijs (Commissie Neher), de minister van O., K. en W. nog in het eerste kwartaal van dit jaar een advies zal geven over een derde technische ho geschool. De hoogleraren prof. Groen- man, prof. Van Hasselt en prof. Van Heek zullen binnenkort een tweede rapport uitbrengen over het technisch hoger onderwijs in het noordoosten des lands. In dit tweede rapport zal het pro gramma van een instelling van tech nisch maatschappelijk hoger onderwijs in het noordoosten des lands nader wor den uitgewerkt. Aldus heeft burgemees ter W. Thomassen van Enschede gis teravond in de Nieuwjaarstoespraak aan de gemeenteraad meegedeeld. ie>' Oud-voorzitter mr. W. de Clercq benoemd tot erelid In de gisteravond gehouden ledenver gadering van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" heeft de voor zitter, mr. F. J. Teebaal, allereerst het overleden lid van het algemeen bestuur, de heer dC. Brilman herdacht van wiens grote belangstelling voor en vele voor treffelijke technische adviezen aan de Leeszaal het bestuur dankbaar heeft geprofiteerd. De aanwezigen hoorden deze woorden staande aan en namen vervolgens enige ogenblikken stilte in acht. In zijn toelichting op de begroting 1959 maakte de penningmeester, de heer M. Eek jr. met erkentelijkheid melding van het besluit van de Oegstgeester ge meenteraad om aan de Leeszaal een subsidie te verlenen, welke behoudens goedkeuring van het besluit door G.S.. ongeveer f750.'s jaars zal bedragen. Dank zij een niet onbelangrijke ver hoging der inkomsten door stijging van het ledental en een steeds toenemend gebruik van de uitleenbibliotheek is het mogelijk de begroting sluitend te ma ken met hetzelfde geraamde tekort van de laatste drie jaren, terwijl de voor gaande jaren pen voortdurende stijging te zien gaven. De concept-begroting werd goedgekeurd. De periodiek-aftredende gewone leden van het bestuur, de heren F. Diemer, H. van Duyne en dr. K. Simon Thomas werden bij acclamatie herkozen evenals de algemene bestuursleden, de heren dr. H. Schilp, G. A. de Jager en C. P. Ver- steegen. In de vacature in het algemeen bestuur, ontstaan door het overlijden van de heer C. Brilman, werd op voor stel van het dagelijks bestuur benoemd de heer F. J. Libot. Eveneens op voorstel van het dage lijks bestuur werd de heer mr. W. De Clercq op grond van zqn vele ver diensten gedurende een langdurig presidium en bestuurslidmaatschap met algemene stemmen benoemd tot erelid. Tenslotte werd langdurig van ge dachten gewisseld over de plannen van de Bouwcommissie ter verbetering van de huisvesting. Nadat vele mogelijkhe den van nieuwbouw of verhuizing de revue waren gepasseerd, hechtte de ver gadering in beginsel haar goedkeuring aan het bestuursvoorstel om zoveel mo gelijk verbetering te brengen in de aan de Leeszaal toebehorende panden B ree straat 25 en 27. Van de zijde van het Ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen is de onhoudbare toe stand inmiddels erkend door de plaat sing van de Leidse Openbare Leeszaal op de lijst van Nederlandse bibliothe ken, welke dringend verbetering behoe ven. Hopelijk leidt het binnenkort te verwachten nader overleg op niet te lange termijn tot tast- en zichtbar® resultaten.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3