Ook Engels blad maakt de regering verwijten J?A« f RADIO Schuldig aan slechte manieren Adenauers „duidelijk neen" is niet overal liet laatste woord Met een enkel woord SIEMENS est teÊwisLe Agenda DINSDAG 13 JANUARI 1959 Vervolg van pag. 1 De K.L.M.-kwestie Het liberale Britse blad „Man- een bezoek, dat minister Luns begin februari aan de Britse hoofdstad zou brengen om de kwestie opnieuw te be spreken met zün ambtgenoot Selwyn Lloyd). Niet begrepen chester Guardian" schrijft over het Britse besluit om de KLM nog slechts een wekelijkse vlucht op Singapore toe te staan, dat de Britse regering, indien de onder handelingen over het gebruik van Singapore nog gaande waren, schuldig is aan slechte manieren. De Britse regering voert aan, dat de vergunning van de KLM tijdelijk was en dat de vergroting van het KLM-ver- keer op Singapore schadelijk was voor de Britse Luchtvaartmaatschappij „Bri tish Overseas Airways Corporation" (BOAC). Het is waarschijnlijk dat de BOAC de concurrentie voelde en het nieuws, dat de KLM uitbreiding van het aantal vluchten naar Australië trachtte te verkrijgen, moet met enige ongerust heid zijn ontvangen, maar dit excu seert niet de slechte manieren van de regering, indien, zoals de Nederlanders beweren, de onderhandelingen over het gebruik van Singapore nog gaande wa ren en de volgende maand in Londen zouden worden hervat. Het feit, dat (premier) Macmillan het nodig vond het besluit in een persoonlijke boodschap bekend te maken, suggereert dat er meer in het spel is dan alleen maar een gesohil over commerciële rechten. Van de landen van de gemeenschappelijke markt is Nederland Engeland waar schijnlijk het best gezind. De regering is dwaas indien zij thans vergeldings maatregelen voor het afbreken van de besprekingen over de vrijhandelszone tracht te nemen, aldus de Manchester Guardian. Bevriend land „The Times" zegt, dat de Britse rege ring rekening moest houden met de uit werking van de concurrentie van de KLM op de activiteit van de BAOC en de Australische luchtvaartmaatschappij „Quantas" die als partners tussen Australië en Engeland vliegen. In tegen stelling tot regering moeten luchtvaart maatschappijen de zaak alleen van commercieel standpunt bezien, hoeveel sympathie zij ook mogen gevoelen voor een maatschappij die alle luchtvaart ondernemingen respecteren, aldus de Times die de toestand moeilijk en de reactie van een „klein bevriend land dat de meeste van zijn overzeese bezittingen verloren heeft" begrijpelijk noemt. Ne derland staat, uitsluitend gesproken in termen van wat het in ruil voor con cessies aan luchtvaartfaciliteiten kan aanbieden, niet sterk, zo besluit het blad. Tijdelijk Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard, dat reeds een aantal maanden onderhandelingen zijn gevoerd over het „aflopen van de tijdelijke dien sten" van de KLM op Singapore. In antwoord op een vraag, of de Ne derlandse regering heeft geantwoord op de boodschap van minister-president Macmillan over het inkrimpen van het aantal vluchten van de KLM naar Sin gapore zeide de woordvoerder op zijn dagelijkse persconferentie, dat geen mededeling van de Nederlandse rege ring was ontvangen. Hij zeide niet op de hoogte te zijn van het voornemen van minister Luns een bezoek aan Engeland te brengen. (In een officieel commumqué van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag is ook gewag gemaakt van Negervereniging in de Kongo verboden De eerste burgemeester van Leopold- stad, Tordeur, heeft maandagochtend een besluit getekend, waarbij de Abako. een culturele vereniging van negers uit Keder-Kongo wordt verboden. De aan houding van de burgemeesters Pinzi en Diomi van twee gemeenten van Leo- poldstad staat in verband met de uit vaardiging van dit besluit. De gouverneur-generaal van Kongo, Cornells, heeft gisterochtend in een ra dioboodschap tot de bevolking van Bel gisch Kongo gezegd, dat de overheid zich genoodzaakt heeft gezien maat regelen te nemen tegen de ontoelaat bare drijverijen van een aantal inwo ners. De gouverneur-generaal deelde mee, dat hij een verordening heeft getekend, waarbij het verspreiden van niet on dertekende strooibiljetten verboden wordt.. „Het is tijd, dat het verspreiden van valse berichten en de extreme opvattin gen ophouden," aldus Cornelis. Hij zei verder: „Iedereen moet zich aan de be sluiten van het parlement en van de regering onderwerpen. Ik zal daaraan met de uiterste krachtdadigheid en de grootste vastberadenheid de hand hou den". Ruimtevaart De Amerikaanse nationale dienst voor lucht, en ruimtevaart is gisteren onder handelingen begonnen met de McDon- nell-vliegtuigfabriek over de bouw van een eenpersoons ruimtevaartuig. De be doeling is dat dit ruimtevaartuig in een baan rondom de aarde wordt gebracht en naar de aarde terugkeert. De kosten van de bouw zullen meer dan vijftien miljoen dollar bedragen. Het doel van dit project, „Mercury" genaamd, is het bestuderen van de psy chische en lichamelijke invloed van de ruimtevaart op de mens. Het onderzoek betreft de reactie van de mens op de gewichtloosheid, op de grote versnelling na de lancering en de grote vertraging bij de terugkeer in de dampkring. De Amerikaanse „Atlas"-kunstmaan zendt sedert zondag geen gegevens over de ruimte meer uit, aldus is gisteren op de proefbaan voor raketten van Woo- mera in Australië meegedeeld. Volgens een raketdeskundige op de proefbaan zal de kunstmaan waar schijnlijk tot begin februari om de aarde blijven wen-telen en daarna in de dampkring verbranden. Zij werd op W Men schijnt in Engeland trouwens niet te begrijpen, waarom de beper king van het aantal KLM-vluchten op Singapore zo'n beroering in Neder land verwekt. In de eerste plaats is dit een zuiver commerciële kwestie, waarover nog onderhandeld wordt, zo zei men in gezaghebbende Britse kringen. Boven dien hebben de Engelsen vorig jaar alleen maar om Nederland te helpen tijdens de crisis in de Nederlands- Indonesische betrekkingen de KLM bü wijze van tijdelijke regeling vijf vluchten per week op Singapore toe gestaan. Voorts wees men er in deze kringen op, dat de Nederlandse luchtvaartmaat schappij voordelen heeft behaald ten koste van Britse maatschappijen en dat de KLM transitorecht in het Verenigd Koninkrijk bij transatlantische vluch ten bezit. ftUKiüMMÏi v 7 «f r j fi U r VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: Onze feestdagen, hun oorsprong en hun geschiedenis, door prof. dr. M. A. Beek. Tweede lezing. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gevar. progr. v. d. sold. 19.55 Alles op één kaart. caus. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Gram. 21.45 Act. 22.00 Filmpraatje. 22.15 Vrou wenkoor en soliste. 22.35 Muzikale caus. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. te New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18 25 In het brandpunt, caus. 18.30 Gram. 18.40 Idem. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20.30 De grootmeester van Santiago. (In de pauze; Gram.). 22.15 Plano en viool. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Lichte muz. 23.35— 24.00 Gram. Normalisatie vlaggekleuren Om een einde te maken aan de veel heid van kleur-nuanceringen bij de Nederlandse vlag heeft de hoofdcom missie voor de normalisatie in Neder land (HCNN) twee normen gepubliceerd die de kleuren van onze nationale vlag vastleggen. Deze normen zijn opgesteld in over leg met de Koninklijke Landmacht, Marine, verscheidene departementen en enige grote scheepvaartmaatschappijen en in samenwerking met het vezelinsti tuut T.N.O. te Delft. Hiermede is het doel een uniforme vlag dat reeds jaren voor de tweede wereldoorlog werd nagestreefd, bereikt. Vervolg van pag. 1 NAVO-raad in Parijs schift de positieve elementen van de nodeloze omhaal Bondskanselier zorgt voor binnenlandse eenheid (Van onze Westduitse correspondent) Minister Von Brentano sprak van een perfectionistische samenstelling van al les wat maar onaanvaardbaar was. Hij zag in de Sovjetrussische nota en in het ontwerp-vredesverdrag geen enkel aan knopingspunt om er over te onderhan delen. Onderhandeld kan er zijns in ziens slechts worden over ontwapening, het veiligheidsprobleem en de Duitse hereniging, en dat alles als een pakket samengevoegd. Hij was zich er van be wust, dat het „neen" van Bonn op de Russische voorstellen de positie van West-Berlijn niet zou veraangenamen, maar „dit neen zonder angst voor ge weld is noodzakelijk". Van de zijde van de socialistische op positie heeft de plaatsvervangende SPD- leider Wehner gisteren Adenauer er van beschuldigd, olie op het vuur te gooien. Hij eiste tegenvoorstellen van de rege ring. De verontwaardiging in West-Duits- land over de Russische voorstellen is vooral groot in de kringen van Duitsers, die uit de oostelijke gebieden, welke thans Russisch, Pools of Tsjechisch zijn, naar het Westen zijn gevlucht. Als be kend willen de Russen deze gebieden niet teruggeven. De verontwaardiging, geuit door bestuursleden van de grote vluchtelingenorganisaties, wordt thans in ieder geval opgevangen door het re solute „neen" van Adenauer, die daar mee niet slechts zorgt voor binnen landse eenheid, afgezien van wat so cialistische kritiek, maar ook voor een basis van vertrouwen van het Westen in de Westduitse bedoelingen. Uitgaande van het absolute nulpunt ten opzichte van de Sovjetrussische voorstellen, moet het Adenauer niet moeilijk zijn de ma ximale eisen van de Russen thans ook aan het Westen op te dringen als iets volstrekt onaanvaardbaars, waarop ge antwoord dient te worden met even harde tegen-eisen. Permanente NAVO-raad maakt studie van voorstel Onze correspondent in Parijs telefo neerde ons hedenochtend: De Permanente Raad, waarin de At lantische landen vertegenwoordigd zijn, is gisteren begonnen met een eerste ont leding van de laatste Russische nota over West- en Oost-Duitsland. De zit ting heeft, achter hermetisch gesloten deuren, twee uur geduurd en na afloop wilde de NAVO-perschef slechts losla ten dat de Atlantische diplomaten zich alleen nog maar aan een eerste vluchtig onderzoek hadden kunnen wijden. In derdaad is het bekend, dat volgens klas siek Russisch gebruik ook in de laatste brieven aan het Westen door het Krem lin weer een grote massa feiten, histo rische gebeurtenissen, ideologische uit- wydingen en diplomatieke insinuaties en bedreigingen overhoop worden gehaald. Het schijnt nu dus de taak van de leden van de NAVO-raad te zijn met loep en pincet uit die collectie eerst de even tuele positieve elementen te lichten, waardoor het Duitse probleem misschien in een nieuw daglicht zou kunnen wor den geplaatst. Tot dusverre kan men slechts opmer ken dat in het Atlantische kamp de Westduitsers wel het minst geneigd schijnen die nieuwe elementen in het Russische document met een minimum aan welwillendheid tegemoet te treden. Zij hebben op alle voorstellen uit Mos kou al een categorisch „neen" doen weerklinken. Voor West-Duitsland, veel sterker dan voor zijn Geallieerden, draait het hele probleem om de vrije verkiezingen, waardoor voor Oost-Duits land de toegang tot het democratische kamp geopend zou kunnen worden. Op dit punt lijkt de nieuwe Russische nota geen enkel perspectief te openen, want Moskou zal Oost-Duitsland goed- 01' kwaadschiks zeker nooit willen af staan. Andere landen dan West-Duitsland in het Westerse kamp zouden daarentegen nog altijd wel enig begrip kunnen tonen voor de gevaren van een bewapend Duitsland en op dat klavier moeten de Russen in hun nieuwe nota nu opnieuw en niet zonder virtuositeit vooral wel hebben gespeeld. In diplomatieke kringen rond het Pa lais Chaillot krijgt men dan ook de in druk dat het onderzoek, dat nu begon nen is. toch wel zo veel positiefs zal op leveren, dat het Westen een conferentie met de Russen niet zonder meer af zou kunnen slaan. Dat overleg zou dan in etappes moeten worden voorbereid en gevoerd en aan de top kunnen worden bekroond door een ontmoeting der vier regeringsleiders, die. volgens optimis tische waarnemers in Parijs, dan voor komend voorjaar verwacht zal mogen worden. BINNENLAND De derde na/tionale Horeca-vakbeurs, de „Horecava", iai het RAI-gebouw te Am sterdam is gisterochtend opengegaan. Op deze vakbeurs kunnen de eigenaars van hotels, oafé's en restaurants zaken doen met handelaren, die deze bedrijven van goederen, etenswaren en dranken voor zien. In 194 stands exposeert men de meest uiteenlopende zaken: biljarts naast koffiezetmachines, serviesgoed naast con serven. enz. De algemene vergadering van de Na tionale Christelijke Geheel Onthouders- vereniging zal op 2 en 3 april te Utrecht worden gehouden onder leiding van ds. M. Groenenberg. hervormd predikant te Amsterdam. De veehouderij conferentie van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuin ders bond (CBTBzal op 4 en 5 februari in het conferentieoord „Woudsohoten" te Zeist worden gehouden. Tot en met vrijdag 16 Januari kan men Ln de Jaarbeursgebouwen aan het Vredenburg te Utrecht een grote hoeveel heid lederwaren, als koffers, tassen, sleu telringen en souvenirs in vrijwel alle ver schijningsvormen bekijken, dde daar uit gestald zijn ter gelegenheid van de zesde winterivaikbeurs voor koffers en lederwa ren en van de eerste souvenir beurs. BUITENLAND De Egyptische oudheidkundige dr. Zakaria Goneim, die in 1951 ten zuidoos ten van Egypte een dodenstad de be graven piramide van Sakkara heeft ge vonden, Is ln de Nijl verdronken, aldus ls gisteren uit Cairó gemeld. De politie stelt een onderzoek in naar de dood van dr. Goneim. De Amerikaanse psychiater dr. Ed ward Bibrlng, eens medewerker van prof. Slgmund Freud, is zondag te Boston op 64-Jarige leeftijd overleden. Dr. Bibrlng werd geboren te Stanlslav ln het vroegere Oostenrijk-Hongarlje. Met Freud heeft hij het „Internationale Zeitschrlft für Psy choanalyse" opgericht. De bevolking van Zweden telde eind 1958 naar schatting 7.434.000 zielen; zij nam ln 1958 met 41.000 toe. tegen onge veer 51.000 het Jaar daarvoor. Het aantal bewoners van de steden nam toe van fcofcua ka mi to# eurarc m im. VOOR WOENSDAG 14 JANUARI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Gym. v. d. huisvr. 9.10 Gram. (9.359.40 Wa- terst.). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d, huisvr. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 V. h. platteland. 12,.: Gram. 13.00 Nws. en tentoonstelingsagen- da. 13.20 Dansmuz. 13.50 Medische kron. 14.00 Jeugdconc. 14.45 Gram. 15.00 V. d. Jeugd. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 emigratiepraatje van H. A. van Luyk. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Ham mondorgelspel. 18.40 Act. 18.50 Gram. en VARA-Varia. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Joods progr. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Comm. 20.15 Weense muz. 21.00 Maanlicht over de fjord, hoorspel. 22.10 Gram. 22.20 Lich te muz. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nws. 23.16 Gram. 23.30 Ham mondorgelspel. 23.5024.00 Soc. nws. ln Esperanto. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.05 De schilder met soldatenbloed, hoorsp. 12.30 Land en tulnbmeded. 12.33 Omr. koor 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.16 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 De C.H.U. over het prijsbeleid ln de landb., caus. 14.45 Gram. 15.00 Volkslied jes. 15.45 Gram. 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Meisjeskoor, en instr. kwint. 17.40 Beurs ber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven, caus. 18.30 Jazzmuz. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Koorzang. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af. 20.00 Gram. 20.20 Con- certgebouwork. en sol. 21.35 Gram. 21.45 Geestelijke liederen. 22.15 Elektr. muz. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.2024.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS; 17.00 V. d. kind. NCRV: 17.10 Idem. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.30 Sportpanorama. 21.00 Film. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn van 1820 uur) lm Fsuerstrom der Reben; BaJlgeflüster; Swiss Boy; Sarie Marei; La Plcclnla; Am- boss polka; VUJa Lied; Swiss girl; Spa- nisches, Orkest Oedxdc Durnont. Feuer; lm Feuerstroun der Reben; Mars „De Jonge Prins van Friesland"; Marche de la Gen darmerie; Nationale Beige; National Em blem. Koninklijke Militaire Kapel o.l.v. Rocus van Yperen. Wlen, Wlen nur du allein; Mei' Mutterl war a Wlenerin; Ja. ja. der Wien iet guit; Erst wenn's aus wlrd sein Orkest Helmut Zacharias. Diosa Marina, Orkest Afred Hause. Tetagua sa- puoai. Trio ..Los Paraguayos". Espana canl. Orkest Helmut Zacharias. Aneme e core. Orkest Pippo Baraizza; Credevo. Adriano Valle. Tango evlta, Orkest Alfred Hause. Das sind dile Nachte von Rio Orkest Horst Wende. Che mboe Jharepe. Tr)io „Los Pa- raguayos". Ioh welss auf der Wieden; lm Prater blühn wleder die Baume; Der al te Stephansturm; Ioh muss wieder elnmal in Grinding sein. Orkest Helmut Zacha- rias. Plaza de Toros. Orkest Alfred Hause. II primo viaggio. Adriano Valle. April ln Portugal. Orkest Helmut Zacharias. Scho ner Gigolo, armer Gigolo. Orkest Helmut Zacharias: Mis noches sin ti. Trio „Los Paraguayos". Blende auf. Orkest Werner Advertentie Er, zijn zondagavond te Klerksdorp naibij Johannesburg bij een vechtpartij tussen naturellen van verschillende stam men vier personen gedood en 24 zo zwaar gewond, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. De onge regeldheden, die zich afspeelden op het terrein van een miijn, begonnen na een danswedstrijd, waaraan leden van ver schillende stammen deelnamen. Zuid-Afrika zal waarschijnlijk be gin 1961 het tiendelige muntstelsel in voeren; minister van Financiën, Dönges, heeft gezegd, dat de nodige wetsvoorstel len in 1960 zullen worden gedaan. Er zijn ln de afgelopen dagen drie docenten van Oiostdudtse universiteiten naar het Westen uitgeweken, aldus heeft het anti-communistische voorlichtings bureau „West" maandag in West-Berlijn meegedeeld De uitgewekenen zijn de cri minoloog prof. dr. Koch. de letterkundige prof. Blschoff en de lector dr. König, dde verbonden is geweest aan een landbouw kundige faculteit. President Tito van Joego-Slavië is vandaag in Madras aangekomen. Hij zal zeven dagen ln India blijven. De enige vrouwelijke minister ln de Sovjet-Unie. mevr. M. D. Kowrigina, die sedert 1954 minister van Gezondheid is, is van haar functie ontheven. Het offi ciële persbureau „Tass" meldt dat dit is geschied „ln verband met haar over plaatsing naar andere werkzaamheden". Zij wordt opgevolgd door Sergei Koerasjof, die minister van Gezondheid van de Rus sische federatie is geweest. Noorwegen kan een actieve rol spe len ln de internationale samenwerking om de wereldvrede te bevorderen, de span ning te verminderen en deelnemen aan het streven naar vermindering der bewa pening en verbod op kernproeven, zo heeft Koning Olaf van Noorwegen vandaag ln zijn troonrede bij de opening van het Nooree parlement gezegd. De ontginning van de oliereserves ln de Sahara zal dit jaar 135 miljard franken kosten, zo is van de zijde der olie-Industrie te Parijs medegedeeld. Voor een deel zal het benodigde investerings- kapltaal verschaft worden door buiten landse ondernemingen, die in associatie met Franse maatschappijen exploratie- vergunningen voor gebieden ln de Sahara .- .-. O O Luisteren en kijken (Van onze tjv.-medewerker) Als een ervaren radio-spreker voor de t.v. optreedt, is het steeds een bron van bijzondere zorg voor de regisseur hem af te brengen van het luister-idee. HU moet zich tot kUkers richten en het luisteren sohUnt dan in de tweede plaats te komen. Gisteren werden we er een paar maal aan herinnerd, dat toch ook het gehoor een grote rol speelt bü het genieten van t.v.-genoegen. Genoegen is eigenlijk een begrip, dat niet overal op past, want reeds het journaal bracht minister Luns aan het woord om zijn ergernis te luchten over het gebrek aan élégance en welhaast goede trouw, door onze bondgenoten aan de andere zyde van de haringvüver Mllller. Derby boogie. Orkest Werner Müller. Twelfth street rag: Yip-I-Addy-I- Ay; In the good old summertime: In the shade of the old apple tree; Ida sweet jegens ons land betoond. Het woord perfide kwam de diplomaat juist niet over de lippen, maar er was verder geen woord Frans bü- Het weerpraatje sloot direct aan bü prentjes van sneeuwpret en -ellende. Een goed idee voor een tüd, dat het klimaat een zo ernstige inbreuk op ons normale leven maakt. Cottaar kon zijn loep, waarmee hij sportgebeurtenissen pleegt te ontleden, wel thuis laten, want het was praten en voor ons dus luisteren geblazen wegens ontstentenis van visueel materiaal. ZUn machtige KRO-sigaar ging er van uit. Hofstra had geen tijd om veel over premières te zeggen (naar ons gevoelen een voordeel), vertoonde een paar filmshots over de Koopman van Vene tië, van de generale waarschünlijk, want Coen Flink vergat te spelen en las zün achter een der befaamde kastjes gede poneerde rol trouwhartig op. De aanwezigheid van de jarige en binnenkort jubilerende Van Dalsum bracht het niveau ineens naar boven, waarbü Hofstra zich tot tolk meende te moeten maken van de 1% miljoen kij- as apple older. Crazy Otto. Shake it and moeten maken van de 1/2 miljoen Kij- break it: Boneyard shuffle; Panama: Red kers door hem namens hen geluk te hot Mama; Copenhagen. Orkest Pee Wee Hunt. Sailboat lm the moonlight; Skylark. Ruby Braff en Ellis Larkins. Nice work if you oan get it, Vic. Diokenson Septet. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 V. d. scholen. 13.00 Test Match. 13.10 Gram. 13.30 V. d. boeren. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Hoorsp. 14.40 Pianomuz. 15.00 Voor de scholen. 16.00 Hoorsp. 17.00 Vespers. 17.45 Progr. voor oudere mensen. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South- East. 19.45 Volksdansen,. 20.00 Gram. 20.30 Schwanda, der Dudelsackpfelfer, opera. 21.45 Caus. 22.00 Nws. 22.15 Schwanda. der Dudelsackpfeifer, opera (acte II). 23.15 Round Britain Quiz. 23.45 Gram. 24.00 Nws. 0.060.36 Pianotrio. Engeland, BBC, Light Programme, 1500 en 247 m. 12 00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's Dagboek. 12.30 Nws. en dansmuz. 13.15 Lichte muz. 13.30 Nws. en gevar. progr. 14.00 Lichte muz. (Om 14.30 Nws). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16.00 Ork. conc. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's Dagb. 17.45 Ork. conc. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Gevar. progr. 21.00 Idem. 21.30 Nws. en verz. progr. 22.30 Nws en gevar. progr. 23.00 Lichte muz. 23.30 Nws. 23.40 Night ride. (Om 0.30 Nws). 0.55—1.00 Nws. N'ordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13,00 Nws. 13.15 Ope- ramuz. 16.00 Symf. ork. 17.00 Nws. 17.35 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.25 Amus. muz. 20.20 Hoorsp. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Pianorecital. 23.15 Rltm. muz. 24.00 Nws. 0.101.00 Ritm. muz. FrankrUk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.25 Gram. 14.20 Solistenconc. 15.10 Franse muz. 15.55 Gevar. muz. 16.55 Gram. 18.30 Id. 23.10 Ork. conc. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 Orgelrecital. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16 02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Hoornkwartet. 17.30 Gram. 17.35 Hoornkwartet (verv.). 17.50 Boekbespr. 18.00 Kamerork. en soliste. 18.10 Leken- moraal en -filosofie. 18.30 V. d. soldaten. 19.00 Nws. 19.30 Vlaamse liederen. 20.00 Grafln Marltza. operette. 22.00 Nws. 22.15 I Pedagogische caus. 22.25 Ethnische muz. I 22 55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 1 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.10 en 14.10 Idem. 14.15 Belgi sche muz. 15.15 Omr. koren. 15.30 Gram. 16.05 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 i Kamermuz. 17.40 Gram. 18.30 Jazzmuz. 1 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.55 Idem. DINSDAG Prediker: Evang. J. Maasbach spreekt over gebedsgenezing. 8 uur nam. Stadszaal: Mij. voor Toonkunst. Viool' duo. Herm. Krebbers en Theo Olof. 8 uur nam. Clubgebouw Ten Katestraat 10: Op richting afd. Leiden Zuld-West Ned Chr Vrouwenbond. 8 uur nam. Prediker: Spr. dr. J. A. Smdnk te Den Haag. 8 uur nam Wassenaar Café v. d. Zalm. Ver gadering tuinbouwver. Wassenaar en Om streken. 8 uur nam. WOENSDAG Prediker: Evang. J. Maasbach spreekt over gebedsgenezing. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Jaarvergadering Ooöp Ver. voor K. I. „Vita Nova'' 9.30 uur voorm. Wijkgebouw Levendaal: Ledenvergade ring AR. Kiesvereniging Wijk III. Spr. G Puchinger over de A.R.-Pers. 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Caltex-film voor Ver. van oud-leerlingen der Am bachtsschool. 8 uur nam. Sted. Gymnasium (aula): Voorlichtings avond over beroepskeuze door Leidse Ver. van Industriëlen. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedle „Brullen als een duif". 8 uur nam. Rehoboth: Ledenvergadering Chr. Bond van Plattelandsvrouwen en -meisjes. 7.45 uur nam. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Spr. dr. H. Faber over moderne opvoe ding. 8 uur nam. Den Burcht: Demonstratie Page-baby verzorging 105 en 710 uur nam. Steenschuur 6: Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming. Spr. Anna Blaxnan „Erotiek ln de literatuur" 8 uur nam. Rapenburg 61; K. en O. Lezing prof. dr. Th. J. G. Locher „Een nieuwe kijk op de wereldgeschiedenis". 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Jaarvergade ring R.-K. Middenstandsbond. 8 uur nam DONDERDAG Den Burcht: Demonstratie Page-baby verzorging 105 en 710 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.25 uur nam. Rapenburg 22: Opening seizoen „d'Op- rechte Amateur8 uur nam. Gulden Vlies: Openingsmiadag Ned Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. Voorschoten: Grote Vink. To neeluitvoering „Leldseweg-Noord". 8 uur nam. Wassenaar. Verenigingsgebouw Nurtaavond. Spr. de heer Joh. van Dljok over Lapland. 8 uur nam. VRIJDAG Rapenburg: Vlro. Spr. mr. A. F. Lee mans „Onbekend Amerika". 8 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: Ledenvergade ring Chr. Hist Unie. Spr. minister Helders over Nederlands positie, de verkiezingen en de C.H.U. 8 uur nam. Prytaneum: K. en O.-cursus handwer- /cn o.l.v. mej. C. Koejemans. 8 uur nam Schouwburg: Arbeiderstoneel ver. D.O.S. wVaxKkuig 1morfiea". fi «ui nam. Leiderdorp. DorpshuisJaarverga dering Chr. Oranje Vereniging. 8 uur nam. Leiderdorp. Gebouw Eikenlaan Bijeenkomst Ned. Chr. Vrouwenbond. Mej. P. van Wlgcheren uit Rijswijk spreekt over: Palestina. 8 uur nam. ZATERDAG Hotel Bellevue: Tentoonstelling „De Vriendenclub". 710 uur nam. Volkshuls.: Poppentheater „Harlekijn". „Jan Klaassen en die draak". 3 uur nam. Pieterskerkstraat 1: Adventkerk. 10 11 uur voorm. Bijbelstudie; 11<12 uur ds. W. Betram. Breestraat 19; Evangelisatie Ohristen- gem. „Ecclesia" 8 uur nam. Den Burcht (Jacobazaal)Nieuwjaars- visite Ver. „Gruunegerlaand". 8 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2^ uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. Hotel Bellevue: Tentoonstelling „De Vriendenclub". 10 uur voorm.5 uur nam. MAANDAG Volkshuls: K. en O.-cursus handen arbeid o.l.v. H. Kors. 7J uur nam. Stadszaal (foyer); Jaarvergadering Ned. Chr. Reisver. 8 uur nam. BIOSCOPEN Ltdo: „Indiscreet". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het gebeurde op klaarlichte dag". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino: "Paris Palace Hotel" 14 Jaar. Dagelijks: 7 en 9.15 uur. Geen middag voorstellingen, behalve zaterdag en zondag. Donderdagcyclus: „Het ls feest van daag". Trianon: „Jacht op ontvoerde vrou wen". 14 jaar. Werkdagen. 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag; 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De terugkeer van de onzichtbare man". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45 7.15 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten- toostjelMng „Wat doe je in de kou?". Zondagmiddag 2 uur filmvoorstelling (tot en met 1 maart 1959). Lakenhal: Tentoonstelling „Vorming". Werkdagen: 10 uur voorm. 4 uur nam.; zon-en feestdagen 14 uur nam. (tot 18 Januari 1959). Lakenhal: „Schatten uiit het Maurits- huis". Werfcd.: 10 uur voorm. 4 uur nam.; zon- en feestdagen: 14 uur nam. (lot 16 februari 1959). AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden is geopend de Zuider-Apo- theek. Lammenschansweg 4, tel. 23553 en te Oegstgeest: de Apotheek Oegstgeest, Wllhelminapark 8. tel. 26274. Bij geen gehoor bü Uw huisarts of specialist, bel op dokteretelefoon &ZZ2. wensen, een steeds meer gehanteerde vrymoedigiheid van interviewers, die daarbü gans zonder machtiging hande len en daardoor een wat leeg gebaar maken. Interessant was het om kennis te nemen van Van Dalsum's schilde- ryen. tot dat moment slechts in kleine kring bekend, al verdienen ze meer. Dat kregen ze aan ter gelegenheid van het feest. Verder kwam Georgette Hage- doorn voor het voetlicht, die een num mertje reclame voor zichzelf weggaf, maar ze deed het op een aanfcrekkelüke manier. Van Domburg gaat zijn vorm vinden en het juiste gevoel voor het geschikte materiaal. Nu trof hij het wel, met een serie Hitchcocks in het KRO-vooruit- zicht en een nieuwe film van de grote regisseur op de rol in de studio. Ook hü accentueerde de betekenis van het ge luid en dus van het luisteren, ditmaal naar muziek bü stil spel. Het was een machtig stukje filmkunst en „Een virouw, die tweemaal leefde" zal dan ook wel volle zalen trekken. Dr. Paul Julien had de microfoon verruild voor de lenzen en kon dus eens met plaatjes over de brug komen. Het gemanoeuvreer met de vergiftige püleni leek afgesproken werk en dus een beetje kinderachtig. Niet kinderachtig was de onmenselyke wreedheid, waarmee de jonge neushoorn op transport werd ge steld. De film ging onder verantwoor delijkheid van de spreker en dan geeft het naar ons idee geen pas om bü zo'n ergerlüke episode op te merken; „Daar sta ik buiten". Zelfs het in opdracht voor derden filmen, ontheft een man niet van mede-verantwoordelükheid, vooral niet als hü de scène dan nog in honderdduizenden huiskamers brengt. Wim Bary, die zich een rustig vragen steller toonde en een man van smaak is, had dit stellig moeten voorkomen. Amalia Rodirigues zong in Laren, een gebeurtenis van artistieke importantie. Een natuurtalent, dat geen noot lezen kan, met een gevoelige voordracht, op het nerveuze af, maar zü schünt door de lampen erg gehinderd te worden. Ze zong niettemin met grote overgave de noodlotsliederen van haar volk en was in de vertellende passages van een grote innigheid. De bloemen, mede door de consul-generaal van Brazilië aange boden, reciproceerde zü hoffebjk met een guitige Braziliaanse toegift. Tot slot wees pater Verhagen op de moeite, die mensen met goed luisteren hebben, een groot risico voor de geeste lijke sprekers, die immers een t.v.-ge- hoor hebben, dat vaak in andere cate gorieën pleegt te denken dan de spre ker. Hü had nogal dubieus bewüsmate- riaal, dat erg op „fake" leek (bedriege- lüke nabootsing, zegt het woordenboek harder dan wü het bedoelen), maar. verder was hij het aanhoren als gebrui- kehjk waard. Tweemaal per maand Pipo Pipo de Clown, het televisiespel voor de jeugd, dat de VARA totnutoe een maal per maand uitzond, zal het in het vervolg tweemaal per maand uitzenden, zodat na de uitzending van zaterdag middag 3 januari Pipo nu reeds weer op woensdagmiddag 21 januari terugkomt. Vervolgens komt hij telkens tweemaal per maand, afwisselend op zaterdag- en woensdagmiddag. Zoals bekend schrüft Wim Meuldijk dit spel en regisseert Jan Dassen het, in décors van Cor Herme ier. Potten en pelikanen, splinters en balken Annie M. G. Schmidt heeft kortgele den een reis naar Mexico gemaakt. Daarover zal zü vertellen in een gesprek met Theo Eerdmans. in de televisie uitzending van de VARA op donderdag avond 22 januari. Potten en pelikanen heet dit gedeelte van de uitzending. In het programma van deze uitzending zyn voorts Mensen, Dingen, Nu en de Spiegel der Kunsten opgenomen, bene vens een cabaret „Splinters en Balken" uit de Singer Concertzaal te Laren. Het materiaal voor dit cabaret werd samen gebracht door schrijvers, musici en acteurs, onder wie Simon Carmiggelt, Dora Paulsen, Anita Kaptein, Cor Lemaire, Erich Kastner, Jaap v. d. Merwe. Alexander Pola en Jaap Mole naar. Milo Anstadt voert de regie en hij stelde het programma ook samen. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) "3 c i S a O h Helsinki sneeuw ozo 4 -4 8 Stockholm sneeuw nw 8 -5 9 Oslo licht bew. nno 1 -9 0.1 Kopenhagen licht bew. n 6 -4 0 Aberdeen half bew. wnw 4 0 2 Londen onbewolkt windstil -3 0.3 Amsterdam zwaar bew. windstil -1 4 Brussel sneeuwbui wzw 2 0 Luxemburg geh. bew. w 2 1 2 Parijs geh. bew. w 5 2 3 Bordeaux geh. bew. zo 1 -1 0.2 Grenoble zwaar bew. windstil -9 1 Nice onbewolkt n 5 1 0 Berlijn Frankfort sneeuw w 5 -0 5 zwaar bew. wzw 6 0 0.1 Mllnchen drlftsneeuw wzw 12 -2 0.1 Zurich sneeuw wzw 9 -3 2 Genève sneeuw wzw 10 -3 0.1 Locarno onbewolkt O 1 -7 0 Wenen geh. bew. licht bew. z 4 -4 0 Innsbruck w 2 -12 0 Rome regen ono 4 3 1 AJaccio half bew. ono 2 4 0 Madrid half bew. windstil -1 0 Mallorca half bew. n 2 2 0.1 Algiers zwaar bew. ZW 1 10 G

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2