Mikojan heeft zaterdagmiddag een gesprek met president Eisenhower Hoge Raad verklaart voetbaltoto onwettig Minister Luns maakt de Britten bittere verwijten WEERBERICHT Sovjet-Unie weigert storen van buitenlandse zenders te staken Cassatieberoep KNVB verworpen ikwil Bolletje! TELEURSTELLEND EN PLOTSELING Betrekkingen zijn bepaald niet verbeterd door K.L.M.- kwestie 97ste jaargang DINSDAG 13 JANUARI 1959 No. 29643 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte smgel UUm Glro Q0 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer J. 750 per kwartaal: t. 255 per maand; t.059 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Nu straten en wegen door de sneeuwval moeilijk begaanbaar zijn, doen wij een dringend beroep op de automobilisten om vooral binnen de bebouwde kom langzaam te rij den, zowel om der wille van de vei ligheid van het verkeer als om on gerief voor de wielrijders en voet- gangere te vermijden. Illlllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllll Schine. die indertijd voor Senator Mccarthy een onderzoek heeft ingesteld naar eventuele communistische onder mijnende activiteit onder Amerikaanse regeringsambtenaren in het buitenland. Advertentie In Zweden is een Nederlandse muziekweek gehouden. Koning Gustaaf Adolf en Koningin Louise woonden in Stockholm een voor stelling bij van Verdi's /I raviata". waarbij de Nederlandse zangeres Erna Spoorenberg schitterde in de rol van Violetta. Tijdens de pauze onderhielden de Koning en de Ko ningin zich met de zangeres. Terechtstellingen op het eiland Cuba Op Cuba zijn meer dan 1200 mensen gearresteerd op beschuldiging van wreedheden en minder zware misdaden tijdens het bewind van Batista. Naar verluidt zijn er tot dusver niet meer dan 50 geëxecuteerd, maar men verwacht dat in Santiagio alleen al on geveer 70 mensen zullen sterven. Het Cubaanse ministerie van Binnenland se Zaken spreekt inmiddels berichten tegen dat in Santiago 71 aanhangers van de voormalige president zijn te rechtgesteld. Minister van Justitie geeft desondanks toestemming tot voortzetting! De Hoge Raad heeft vandaag, behoudens ten aanzien van de kwalificatie, het cassatieberoep van Lo Brunt (Kon. Ned. Voetbal bond), die wegens overtreding van de Loterij wet door de Rechtbank in Den Haag veroordeeld is, verworpen. Daarmede is de voetbaltoto van de KNVB definitief onwettig verklaard. Door twee arresten, die de Hoge Raad heden heeft gewezen, is komen vast te staan dat zowel de voetbalpool van de KNVB als die van de Caritas als lote rijen in de zin van de Loterijwet moe ten worden aangemerkt. Het aanleggen van deze pools zonder toestemming van het bevoegde gezag is derhalve ver boden. De beperkte doelstelling van het hui dige kabinet brengt mede dat het niet zal overgaan tot het indienen van een wetsontwerp in de geest van het meer- derheidsvoorstel van de loterij commis sie, zoals door het vorige kabinet was aangekondigd, zo vernemen wij van het ministerie van Justitie. (Men zie ook onder sport). Teneinde het komende kabinet en de komende volksvertegenwoordiging ge heel vrij te laten ten aanzien van de oplossing van de met de voetbalpool samenhangende problemen en de daar toe nodige rustige sfeer te verzekeren, acht de minister van Justitie het ge wenst de feitelijke status-quo op dit gebied in afwachting van die oplossing te handhaven. Dit is tevens gewenst om te voorkomen dat de algemene belan gen, die thans mede uit de opbrengst van de KNVB- en Caritaspool worden verzorgd, zouden worden geschaad zon der dat er gelegenheid is daarvoor op korte termijn compensatie te vinden. In verband daarmede heeft de minister van Justitie besloten op grond van de Loterijwet toestem ming tot het houden van de KNVB- en Caritaspool te ver lenen. tjjgenoot dr. Gerstemaier, voorzitter van de Bondsdag te Bonn, die ervoor gepleit heeft, dat men met de Russen zou gaan onderhandelen over een vredesver drag alleen. Volgens Adenauer zou Moskou niet met dit „brutale stuk werk" zijn geko men, als niet talrjjke Westduitse politici steeds maar weer aangedrongen hadden op onderhandelingen met communistisch Oost-Duitsland. Door de bij deze toestemming te stellen voorwaarden zal worden gewaarborgd dat deze pools zullen blijven binnen de grenzen van de in de Loterijwet gegeven voor schriften en dat, wat omvang en deelnemerskring betreft, niet ver der zal worden gegaan dan thans feitelijk het geval is. (Men zie ook elders in dit Blad). 0 Slot op pag. 2 Ertstanker „Steenwijk" voor ondergang behoed Drie sleepboten van de N. V. Wijs muller te IJmuiden hebben vannacht de 6695 ton metende ertstanker „Steenwijk", die omstreeks 2 uur IJmuiden binnenkwam, voor de onder gang in de scheepvaartroute naar Amsterdam, behoed. Zij slaagden erin de tanker, die eigendom is van de firma Erhart en Dekker te Rotter dam, aan de grond te zetten in de Berghaven te IJmuiden, nadat het schip bij het binnenkomen van IJmui den onder stormweer de Zuiderpier had geraakt. De grote betonblokken, die voor de bescherming van de pier zorgen, dron gen in de ruimen één en twee en scheur den de huid van de „Steenwijk" open; de tanker liep ernstige lekkage op. Het schip ging vrij snel voorover hel len, waarop 3 sleepboten, die gereed lagen om de tanker te assisteren naar de buitenhaven van de Hoogovens, de „Steenwijk" onmiddellijk vastmaakten Het 3-tal, de „Junior", de .Nestor" en de „Nestor 2", slaagde erin de „Steen wijk" naar de berghaven te slepen, en buiten het noorder toeleidingskanaal naar de Noordersluis aan de grond te zetten. De „Steenwijk" die uit Norfolk in de V. S. kwam, ligt diep over stuurboord. De ..Steenwijk" is met koien geladen. Het schip heeft grote scheuren opgelo pen in de dieptank van ruim 1. en in het gehele ruim 2. In dit iweede ruim staat bijna 8 meter water. Duikers van het bureau Wijsmuller stellen thans een onderzoek in om de mogelijkheid van het dichten van de scheuren na te gaan. President Eisenhower zal zaterdagmiddag een gesprek hebben met de Russische plaatsvervangende premier Mikojan, zo heeft het Witte Huis meegedeeld. Minister van Buitenlandse Zaken Dulles zal bij het onderhoud aanwezig zijn. Vrijdagochtend heeft Mikojan een bespreking met Dulles. Deze biedt de Rus sische staatsman 's avonds een diner aan. Mikojan zal verder waarschijnlijk ook de minister van Handel, Strauss, ontmoeten. Aan een diner, in Hollywood aangeboden door filmproducenten en zakenlieden, deelde Mikojan gisteravond mee dat de Sovjet-Unie niet van plan is een einde te maken aan het storen van buitenlandse radio-uitzendingen voordat de koude oorlog is beëindigd. Hij gaf toe dat de Sovjet-Unie nog niet het stadium heeft bereikt, waarin alles in volkomen vrijheid gedaan kon worden. De Rus achtte het Westen verantwoor delijk voor de verdeling van Duitsland en wel door de geldhervorming van 1948 in de Bondsrepubliek. Hij beschuldigde de V.S. ervan dat zij de Westduitse strijd krachten bewapend hebben en kernwapens hebben gegeven. Op de conferentie van Jalta is hier echter niet over gerept, aldus Mikojan. Hfj vervolgde: Weet u wat het betekent kernwapens te geven aan de Duitsers, die wraak willen nemen? Deze wapens zullen tegen ons worden gebruikt. Niette min eist u vrije verkiezingen. Het ene is niet verenigbaar met het andere. gedrag ieder tot 100 dollar hoete ver oordeeld, maar de straffen werden op geschort. De rechter zei dat de Ameri kanen geschokt waren door de behan delingen, die vice-president Nixon het vorig jaar tijdens zijn bezoek aan Zuid- Amerika onderging. „Wij kunnen niet toestaan dat dit hier gebeurt", aldus de rechter. Straf voor Hongaren is opgeschort Bij zijn bezoek aan de filmstudio's werd Mikojan voor één dag Hollywoods grootste en nieuwste sensatie in deze wereld van beroemdheden. Zijn blik- semtocht met speeches, die in de afge lopen week zes Amerikaanse steden licht bedwelmde en de adem benam, heeft ook een spoor getrokken door de filmkolonie. Tijdens een rondrit door de stad moest het verkeer op sommige Elaatsen stoppen voor de stoet van Mi- ojan. Mikojan praatte en poseerde bijna twintig minuten met de Italiaanse film actrice Sophia Loren en hij nodigde haar uit de Sovjet-Unie te bezoeken. Zij verklaarde na afloop: „gewoonlijk ben ik verschrikt wanneer ik aan belang rijke mensen wordt voorgesteld. Nu was ik het niet. Hij is zo charmant, zo lief, zo menselijk. Ik was veel banger toen ik met (vice-president) Richard Nixon sprak". De Russische vice-premier maakte grapjes en gekheid met de komiek Jerry Lewis, onder het applaus en gelach van de mensen in de filmstudio. Hij maakte kennis met een aantal film sterren, onder wie Clark Gable, Marlon Brando, Bob Hope en Cornel Wilde. Vier Hongaarse vluchtelingen die vrijdag j.l. waren gearresteerd tijdens betogingen waarbij Mikojan met rotte eieren werd bekogeld, zijn wegens wan- K.L.M. a.s. zomer 31 maal per week naar New York Niet minder dan 31 maal per week zal de KLM gedurende de drukste maan den van het a.s. zomerseizoen een ver binding onderhouden tussen Amsterdam en New York waardoor de frequentie ten opzichte van 1958 met drie wordt ver meerderd. In de laatste jaren zijn de transatlan tische vluchten van de KLM steeds tal rijker geworden. Bedroeg dit aantal, in het zomersei zoen van 1957, 24 vluchten per week naar New York, het vorig jaar steeg dit tot 28 en in de maanden juli tot en met september a.s. zullen wekelijks 31 vluch ten worden uitgevoerd, in beide richtin gen. Van dit aantal zullen 14 verbin dingen door Super Constellations met economy-klasse inrichting worden ge vlogen, de andere met de DC-7C. In het getal van 31 vluchten is ook een zgn. dagverbinding begrepen. Voor de eerste maal zal een toestel van de KLM des morgens van Schiphol vertrekken en met daglicht over de Oceaan naar New York vliegen. Men mag verder verwach ten, dat de KLM dit jaar nog een be langrijk aantal charter- en vrachtvluch ten naar New York en terug zal uitvoe ren. Geschiedenis van Rusland is soms wreed geweest In een rede tot studenten aan de uni versiteit van Californië in Los Angeles, heeft Mikojan gisteren toegegeven dat „de geschiedenis van Rusland in het verleden soms wreed is geweest, maar dat was noodzakelijk". „Wij hebben fouten gemaakt, maar wanneer wij deze ontdekken trachten wij ze te ver beteren". Over politieke vrijheid zei hij „nie mand wordt om politieke redenen ge arresteerd. Ons land is thans zo sterk, dat wij dergelijke krachtige maatrege len niet behoeven te nemen". Verder zei hij dat een Amerikaan Rusland kan bezoeken, maar dat het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken het binnenkomen van communisten in de V.S. weert. De vele aanwezigen barstten in lachen uit toen Mikojan opmerkte: „Zij vragen gewoon lijk of je communist bent, maar mij hebben ze dit niet gevraagd". Mikojan zei voorts, dat Rusland de weg opgaat naar meer decentralisatie op bestuursgebied. Het is onze politiek vele staatsinstellingen onder beheer van sociale organisaties te brengen, zo zei hij. Sovjet-Unie wil tientallen fabrieken kopen Over de verhouding tussen de Sovjet- Unie en Joego-Slavië zei Mikojan: „wij oefenen nooit kritiek op de bin nenlandse aangelegenheden van het Joegoslavische regime, alleen maar op de betrekkingen van Joego-Slavië met andere landen. Wij geloven niet, dat onze betrekkingen met Joego-Slavie slechter worden". De Sovjet-Unie wil graag kunststof fen, verpakkingsmateriaal, buizen voor aardgas, bepaalde staalsoorten en nylon in de Verenigde Staten kopen, aldus Mikojan. Verder zei de Russische vice premier, dat zijn regering ook bereid is tientallen fabrieken te kopen. Mikojan verblijft te Los Angeles in een hotel, dat wordt geleid door David Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en overwe gend droog weer, maar morgen later in het zuiden van het land mogelijk enige sneeuw. Weinig wind. Vannacht en mor genochtend lichte en in het binnenland plaatselijk matige vorst, en hier en daar mist. Morgenmiddag temperatuur om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur). 14 JANUARI. Zon op: 8.43 uur; onder: 16.55 uur. Maan op: 10.51 uur: onder: 23.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.38 en 18.52 uur. Laagwater te 2.18 en 14.40 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Gisteren is bij Verolme op Rozen burg de 33.000 ton metende tan ker Presidente Juscelino' uit het nieuwe mammoet-dok lewaterge- laten. Het enorme schip na het vol- Vrijdag a.s. uitspraak zaak „De Zeven Provinciën" De Marineraad, onder voorzitter schap van mr. L. van Lookeren Cam pagne, zal op vrijdag 16 januari a.s., des morgen om 9 uur, in het gebouw van de Zeekrijgsraad, Johan van Ol- denbameveltlaan 3, te 's-Gravenhage, in openbare zitting uitspraak doen over het aan de grond lopen van nr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" in de havenmonding van Den Helder dd. 26 augustus j.l. De Marineraad zal in hetzelfde gebouw op maandag 19 januari a.s. des mor gens te 9.30 uur een onderzoek instellen naar de aanvaring tussen Hr. Ms. fre gat Van Zijll en een vuilnislichter, op 27 januari 1958 op het afgesloten IJ te Amsterdam. Ook deze zitting zal open baar zijn. „Teleurstellend en plotseling" noemde de minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. H. A. Luns gisteravond in het journaal van de Nederlandse Televisie Stichting de mededeling van de Britse regering, dat de KLM voort aan nog maar eenmaal per week op Singapore zal mogen landen. „Het is," aldus minister Luns, „ook daarom zó teleurstellend en zó plotse ling, omdat de Nederlandse regering in de stellige overtuiging was, dat over deze lijn nog door de twee regeringen nader overleg zou worden gepleegd. „Ik had dan ook op dinsdag 6 januari nog aan de Britse ambassadeur meegedeeld, dat ik van plan was, op het eind van deze maand of begin van februari naar Londen te gaan om onder meer deze aangelegenheid met mijn Britse ambt genoot, de heer Selwyn Lloyd, nogmaals te bespreken." Zieke minister „De heer Sellwyn Lloyd is op het ogenblik ziek. Ik vraag me af, of de bruuske wijze, waarop dit is gebeurd, misschien iets te maken heeft met het feit, dat mijn Britse ambtgenoot niet op zijn ministerie is. Dat weten we natuurlijk niet. Over het algemeen kan de Nederlandse regering niet anders dan met teleurstelling de Britse luchtvaartpolitiek tegenover Ne derland overzien." „De laatste acht jaar heeft Enge land alle verzoeken van de K.L.M., waar ter wereld ook, voor overvliegen, voor commerciële rechten of wat dan ook, steeds afgewezen. En wanneer wij ons realiseren dat in 1939 de K.L.M. nog drie maal in de week op Singapore vloog, dan is het in een tijd van zich uitbreidende luchtvaartrelaties wel heel teleurstellend, dat het Verenigd Koninkrijk thans zo drastisch onze luchtvaartrechten be knot." Slechte ervaringen „Ik moge er op wijzen, dat het de Nederlandse regering bekend is, dat de plaatselijke autoriteiten in Singapore deze Britse stap bepaald niet zullen toe juichen. Kortom, na andere teleurstellende er varingen, ik stip maar even aan: de wapenleveranties aan Indonesië en wat zich direct na de oorlog heeft afge speeld voor wat betreft het Indonesisch vraagstuk, kan ik en de Nederlandse regering niet anders zeggen, dan dat deze Britse houding bepaaldelijk onze betrekkingen niet heeft verbeterd," zo zeide de heer Luns. De televisieverslaggever stelde de mi nister vervolgens de vraag, of hij deze stap definitief acht. „Ik hoop van harte," aldus ant woordde minister Luns", dat dit niet het geval is. Ik heb aan de heer Ben- tinck, onze ambassadeur in Londen, op gedragen nog heden een stap bij het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken te doen. Maar de ervaringen, zoals ik zeg, van de laatste acht jaar, maken me niet op timistisch. En de vorm, waarin de mede deling werd gedaan, was wel vrij defi nitief.., aldus de minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns. Slot pag. 2 lopen van het dok. Rechts var le achtersteven is nog een puntje te zien van de dokdeurdie in het vaarwater van de tanker kwam toen een der scharnieren afknapte. „Hard en duidelijk neen" van Adenauer Het Kremlin presenteert rekening voor zwakheid (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier Ade nauer en zijn minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano hebben gisteren het eerste officiële Westduitse antwoord gegeven op de Russische voorstellen no pens een vredesverdrag voor Duitsland. Zoals Adenauer het zei is dit antwoord „een hard en duidelijk neen". Hij ver klaarde voor het fractiebestuur van de C.D.U. te Bonn: „Wie in Duitsland nu aan het zwemmen raakt, loopt gevaar, dat zijn vrienden van hem zullen weg zwemmen". Daarmee gaf Adenauer dui delijk aan, dat er van enigerlei Duits toegeven aan de Sovjetrussische eisen geen sprake kan zijn, op straffe van het uiteenvallen van de Westelijke eenheid. De Bondskanselier riep de Westduitse partijen op om terug te keren tot de oorspronkelijke Westduitse eis met be trekking tot de eenheid. Een vredes verdrag kan slechts afgesloten worden met een Duitse regering, die via vrije verkiezingen in beide Duitslanden tot stand is gekomen. Hij kantte zich ook tegen de opvatting, dat thans nieuwe Westelijke voorstellen aan de Russen moeten worden gezonden. Adenauer meent, dat het nu vooral noodzakelijk is voor de Westduitsers om de Amerikaanse partner niet het idee te geven van enigerlei Duitse wankelmoe digheid. Hij noemde de Russische nota en het ontwerp-vredesverdrag de reke ning, die Moskou thans West-Duitsland presenteert voor de zwakke houding van bepaalde Westduitse politici. „Nu héb ben zy dan het voorstel voor een vredes verdrag, met uitschakeling van de her eniging", zei hij, waarmee hij ongetwij feld doelde op de mening van zijn par-

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1