HONDERDEN OUD GEDIENDEN ÉÉN DAG IN HUN GARNIZOEN TERUG FOTO-OPRUIMING „Flanelen miljoentjes!' REÜNIE VAN ,,'TOUDE VIERDE VOOR 145 JAAR WERD 4 R.I. OPGERICHT Foto Ciné JAN WOLFSLAG „In 't hartje van de stad Firma wed. P. de Wilde Zonen te Leiden bestaat 150 jaar Atlantische ballonvaarders vertellen avonluren! 97ste jaargang Maandag 12 januari 1959 Tweede blad no. 29642 KLAVERJAS VERENIGING „KLUCHT EN REVUE" In de Kleine Burcht heeft de Klaver- jasvereniging van het Leidse Klucht- en Revuegezelschap vrolijk, feest gevierd. Na een inleidend woord van de voorzit ter, de heer J. Lens, gaf de heer Oos terhout een overzicht van het wedstrijd seizoen, waarbij de winnaar van 1957, de heer Meijer, wederom als kampioen uit de „bus" kwam. De heer H. Boekkooi werd tweede. De dames van de beide winnaars werden deze avond met bloe men verrast. Een gevarieerd programma van muziek, zang en dans, waaraan o.a. medewerkten de heer en mevr. Ooster hout en de heren Siere en Schroef, be zorgde de vele aanwezigen hierna een vrolijke avond. Een bal o.l.v. de heerW. Neuteboom jr., met muzikale medewer king van het dansorkest „Duyvestein", bracht een geanimeerd slot aan een even geamuseerd avond. T.I.G. deed een minder gelukkige keus Geld alleen maakt niet gelukkig. Tot deze conclusie komt men tij dens de opvoering van Koos Beswi- no's klucht „Flanel en mil joentjes". De Leidse Toneelvereni ging Tot Ieders Genoegen" heeft dit stuk enkele maanden geleden in studie genomen en vele malen is er onder leiding van de regisseur, de heer A. Arentsen, gerepeteerd. Laatstgenoemde heeft het niet ge makkelijk gehad: tweemaal achter een moesten de rollen gewijzigd worden. Dit vond zijn oorzaak in het Zandauto opende défilé Ruim zeshonderd oud-gedienden, die in ,,'t Oude Vierde" een hecht bolwerk weten van vriendschap, keerden zaterdagmiddag in hun „garnizoen" terug. Uit alle streken van Nederland waren zij naar Leiden gekomen om daar nog weer eens oude strijdmakkers te ont moeten. De Sleutelstad hoe kan het anders leverde deze dag het belangrijkste contingent oud-R.I.-ers. Het was de dag, waarop zij in feestelijke vreugde het feit herdachten, dat voor 145 jaar het 4e R.I. werd opgericht. Het weerzien van zo veel bekende gezichten, in totaal namen omstreeks vijftig jaarlichtingen aan deze reünie deel, was enthousiast, waarbij sterke verhalen van vroegere wapenfeiten en her inneringen uit die „goede oude tijd" schering en inslag waren. De leeftijd van deze oud-gedienden varieerde van 40 tot 90 jaar. Oudste reünist was de heer H. E. Waltz uit Amsterdam, hij was negentig jaar, gevolgd door de oud-militair, de heer J. Zwaan uit Rijnsburg, die de 86 is gepasseerd. Stram in de pas, het hoofd naar rechts, defileerden de oud-gedien den voorbij de autoriteiten. (Foto L.D./Van Vliet) De Reünie-commissie, onder leiding van de heer J. G. Crabbendam, res. luit.-koionel der Jagers, die dit weerzien voortreffelijk had voorbereid, heeft het de manschappen niet aan de nodige ontspanning laten ontbreken, waarbij vanzelfsprekend een ruime plaats was ingeruimd voor de onderlinge ontmoe ting. Om drie uur moesten velen stoft echter onderwerpen aan de „krijgs tucht". Het signaal voor de mars dooi de stad, met daarin opgenomen défilé voor autoriteiten, klonk over het terrein van de Doelenkazerne. Bijzondere omstandigheden de slechte weersgesteldheid, met gladde «tratee vragen nu eenmaal om bui tengewone maatregelen. En ook daar voor had de reünie-commissie gezorgd. En zo kon het gebeuren, dat een zand auto voor in de stoet, waarin ook de Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" meeliep, was opgenomen. Kubieke me ters zand werden langs de route uitge strooid om er toch vooral maar voor te aorgen, dat bet ped Leiden is wel zuinig op zijn oud-gedien den Voor het Stadhuis, waar W.W. defi- leermuziek speelde, passeerden de oud- R.I.-ers in stramme pas: „hoofden rechts", de autoriteiten, o.w. de burge meester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de luit.-generaal b.d. Baron J. van Voorst tot Voorst, de laatste commandant van 4e R.I., kolonel b.d. H. D. Bum-man, majoor J. Heller, vertegenwoordiger van de commandant van de Koksschool, luit.-kolonel A. Wijtenburg, cmdt van het garde-regiment fuseliers „Prinses Irene", majoor C. W. F. van Hoek en de voorzitter van de Reünie-commissie. Terwijl de commando's werden gegeven defileerde de „oude garde" het her inneringsinsigne op de borst" langs het Stadhuis. Na afloop van deze mars vond men elkander terug in de Doelenkazerne, waar dit verbroederingsfeest op vrolijke wijze werd voortgezet en het „Mobili satielied 1939": „De oude druiven van het vierde" luid weerklonk. Onder de vele herinneringen, welke werden opgehaald, was er één „voor het front van de troep" van de oud-com mandant kolonel b.d. Buurman, die enkele indrukken opdiepte uit een ver verleden en zijn hartelijk contact met de „mannen van het vierde". Een groot voorstander toonde spreker zich van het houden van dergelijke reünies, waarin spreker nog steeds een bewijs zag van de goede geest onder de troep. Hand haven, aldus spreker, deze reünies, al zullen dan ook straks de gelederen sterk zijn gedund AAN DE SNERT. Een soldatenmenu bij uitstek, voor treffelijk klaar gemaakt door de jon gens van de Koksschool, werd deze middag genuttigd: snert. Honderden borden snert werden „bij de kok in de keuken" opgeschept en verdwenen in de hongerige „soldaten "-magenEn daartussen door al de vrolijkheid en ongekend enthousiasme over het nog eens weer bij elkaar zijn In de avonduren verplaatste de feest vreugde zich voor een deel naar de Schouwburg, waar het gezelschap van Frans du Mee zorgde voor een geva rieerd en ook al weer vrolijk program ma, dat menigmaal in de militaire sfeer werd getrokken. Een deel van de oud-gedienden bleef deze avond de kazeme-sfeer trouw en vermaakte zich in de kantine van de Doelenkazerne, waar o.a. een strijkje zorgde voor een geanimeerde stemming. Te vroeg klonk hier voor velen het avond (nacht)-appèl, maar men had dan ook een onvergetelijke reünie mede gemaakt. De banden van kameraad schap waren weer eens sterk aange- i.haald. vertrek van enkele spelers naar el ders. Bovendien werd een van de tonelisten vrijdag j.l. ziek. Een to neelspelend lid van „De Vriend schap" uit Voorschoten was echter zo bereidwillig de rol van Ton Arent sen over te nemen. Alles is dus ge lukkig nog op zijn pootjes terecht gekomen en het feest kon zaterdag avond doorgang vinden. De heer Arentsen. die ook voorzitten is van T.I.G., toonde zich in zijn wel komstwoord terecht verheugd over hel feit, dat ondanks de televisieuitzendin gen en de slechte weersomstandigheden de opkomst goed was. Of de opvoering van het „vrolijke spel" tot ieders genoe gen was weten we niet. De keuze van het stuk was o.i. minder gelukkig. Nu ia het inderdaad wel waar. dat er voor het Nederlandse amateurtoneel niet bijster veel goede verhalen geschreven zun, maar wil men het peil van avon den als deze steeds omhoogbrengen dan dient men toch wel de grootst moge lijke voorzichtigheid te betrachten. Edoch de wijze waarop eergisteren gespeeld werd verdient zeker enige lof. De heer Bodenstaff was een allergrap pigste kleermaker, die na het verkrijgen van een erfenis alles denkt te kunnen doen wat maar in zijn kraam te pas komt en eerst na veel schade en schan de wijzer wordt. Zijn tegenspeelster vas mevrouw E. van Rossen-Pennen- burg, die op de haar geheel eigen wijze de rol van een niet op haar mondje ge vallen maar zorgzame huishoudster ver tolkte. En Jannigje zou Jannigje niet zijn als zij haar doel, een echtverbinte nis met Freek, niet wist te bereiken. Voordat het echter zover is moet zij eerst lijdelijk toezien hoe de gevaarlijke en zeer verleidelijke freule (mevrouw M. Boom-Schild had deze rol voor haar rekening genomen) met veel raffine ment tussenbeide komt, daarbij geassis teerd door haar broer jonkheer van IJ mond (J. J. van Eil). Mevrouw J. Mosselman-Boom was een zenuwach tige schoonzuster van Freek, terwijl de Jeugdige Bep de Tombe als haar doch ter pas na de pauze goed op dreef be gon te komen. Zij speelde later op de avond beter dan in de eerste twee be drijven. Zij tot slot nog de namen ge noemd van de heer L. Schipper als notaris Leeflang en Wout Arentsen als de butler Johan. De regie van de heer Arentsen was op een enkel onderdeel na redelijk. Iets meer vaart zou het spel ongetwijfeld ten goede zijn gekomen. De spelers en speelsters kregen na af loop een attentie aangeboden vanzelf sprekend onder luid applaus van de aanwezigen in de zaal. De avond werd met een gezellig bal onder leiding van de heer J. Alphenaar besloten. Cor Vincent en de zijnen zorgden voor dansmuziek. DONDERDAG 15 JANUARI aanvang 9 uur als nooit tevoren BREESTRAAT 123 HAARLEMMERSTRAAT 102 NOORDEINDE 30 CONFERENTIE OVER KANKER De „Landelijke organisatie voor de kankerbestrijding" zal op 23 en 24 januari in hotel De Bilderberg te Ooster beek een conferentie houden met als on derwerp „Longkanker, een groeiend probleem". Deze bijeenkomst zal worden, ingeleid door prof. dr. J. R. von Ronnen, hoogleraar in de radiologie aan de Leidse Universiteit BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Ast rid Sylvia, dr. van D. M. Kulven- hoven en L. Bon; Andreas Hendrikus Anna zn. van A. M. M. Sohrama en J. M. C. H. Broekhof; Robert, an. van P. van der Heijden en A. P. Ultee; Gerrlt Hendrik Dirk zn. van J. H. Schuurman en M. Met] vogel. OVERLEDEN A. Ouwerkerk, 73 Jr., man: W. J. de BoolJ. 48 Jr., man; H. Lom bert. 73 jr.. K. van K. biedt zilveren legpenning aan Groot en bijzonder hartelijk was zaterdagmiddag de belangstelling, welke zich „In 't hartje van de stad" (Breestraat 93) concentreerde rond de heer en mevr. H. de Wilde, dq vijfde generatie, die het bekende textielbedrijf van de firma wed. P. de Wilde en Zonen naar het 150-jarig bestaan leidde. Honderden hebben dit zeldzame jubileum aangegrepen om van hun waardering jegens de jubile rende firma te getuigen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, zuinig met het uitreiken van een zilveren legpenning, zag daarin aanleiding om d» heer De Wilde met deze onderscheiding te verrassen. ZÓ BOEIEND IS NU PANORAMA! Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Ouderkerk a. d. IJssel P. J. F. Lamens te Kamer ik. Aangenomen naar Veghel en Uden S. Brandsma, vicaris te Uithoorn. GEREF. KERKEN Tweetal te Harmeien R. van den Berg. kand. te Arnhem en W. Haverkamp, kand. te Kampen. Beroepen te Aalten (vac. L. Bij]dorp) G. Morsing te Huizum (Fr.). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te KUumiderrt F. Bakker te Hulzen (N.-H.). (Foto L.D./Van Vliet) De heer C. F. Meer poel biedt de zilveren legpenning van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland aan. Links mevr. A. de Wilde-Molt. Honderden kwamen ter receptie De ondervoorzitter van de Kamer, de heer C. F. Meerpoel, die hiervan mede deling deed, wees er o.a. op, dat het 150- jarig bestaan van een middenstandsbe- drijf tot de zeldzaamheden behoort. Slechts drie procent van eens opgerich te middenstandsbedrijven „haalt" het momenteel, aldus spreker, tot een zilve ren jubileum. Vervolgens schonk spreker aandacht aan de vele veranderingen, welke zich in deze 150 jaar in het zakenleven heb ben voltrokken. Wijzigingen, welke een groot aanpassingsvermogen vergen en waaraan de thans jubilerende firma niet voorbij is gegaan. Met veel initiatief hebben opeenvolgende generaties dit be drijf geleid en het de impuls geschon ken, welke voor „een goed-zaken-doen" noodzakelijk is. Het bestuur van de Kamer, dat het zich tot een eer stelt een 150-jarige in zijn zakenregister in geschreven te hebben, had dan ook una niem tot het beschikoaar stellen van de zilveren legpenning besloten. Met de heer Meerpoel waren ook de heren ir. J. J. G. van Hoek, eveneens ondervoor zitter, en de adj.-secretaris, mr. J. G. van Rooijen, mede naar het hartje van de stad gekomen om hun gelukwensen aan te bieden. De heer De Wilde, zeer ingenomen met dit huldeblijk, dankte voor deze penning van de K. van K., welk lichaam reeds bij het 125-jarig bestaan een bron zen had aangeboden. Onder de velen, die deze middag in de onder een schat van bloemen schuil gaande winkelruimten felicitaties en veelal ook geschenken aanboden, wa ren o.m. de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot en diens echtgenote, de wethouders J. C. van Schaik en S. Men ken, de directeur en een deputatie van het bestuur van K. en O., resp. de heren A. J. v. d. Pompe, M. B. de Jong. H. Stenz en F. G. Kool, de voorzitter en secretaris van de 3 Octobervereeniging, de heren mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt en mr. J. Drijber, van welke vereniging het merendeel der bestuursleden even eens ter receptie verscheen, mr. F. Port- heine, directeur van het bureau van de Kon. Ned. Middenstandsbond, van welke bond de afdeling Leiden vertegenwoor digd was door de heren W. Zwart, J. Th. Balkestein en J. H. van der Kloot, mevr. C. HagemanVerhagen, presidente van de afdeling Leiden van de Ned. Vereni ging van Huisvrouwen, de heren P. Herfst en J. Brouwer namens de Leidse Rotary-club, een afvaardiging van de Stichting Rijnsburgs Bloemencorso, de Damesgymnastiekvereniging „Nw. Brun- hilde" en de Leidse Rij- en Jachtclub, de voorzitter en secretaris, de heren J. G. J. Verhey van Wijk en mr. W. de Clercq, van het departement Leiden van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel, de heer J. Hennes namens de excursie commissie van de Ver. „Oud-Leiden", burgemeester H. L. du Boeuff van Oegstgeest en voorts talrijke zakenrela ties en vrienden van de heer De Wilde, die zeer getroffen was door deze over stelpende belangstelling, waardoor de receptie eerst ver over tijd kon eindigen Vanzelfsprekend was ook het perso neel niet achtergebleven in zijn hulde, welke het de heer en mevr. De Wilde toedraagt. Bij monde van de heer A. Delmeer bood het een door de pottenbakker Meindert Zaalberg ontworpen tegelta bleau aan, waarin dit jubileum en de af beelding van de voornaamste grond stoffen van door de firma verkochte ar tikelen, symbolisch waren verwerkt. Ds. MARTIN NIEMÖLLER KOMT NAAR AMSTERDAM Zondagavond zal ds. Martin Niemöl- lei uit Wiesbaden, in de Westerkerk te Amsterdam komen spreken over „De kerk in de wereld". LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren,; Mattanja, A. E., <±r. vam L. J. A. Straathof en C. A. P. van Elswijk; Jo hanna E., dr. van H. van Bostelen en M. G. Boskeljon. Ondertrouwd: J. B. van den Wijngaard, 30 jr. en D. J. Meijer, 24 jr.; A. de Lange, 26 Jr. en A. Nagtegaal, 24 jr.; J. J. Kok, 23 jr. en J. C. Dekker, 23 jr. Getrouwd; K. de Boer, 24 jr. en S. de Lange, 18 Jr. Overleden: O. J. van der Horst, 49 Jr., echtgenoot van A. van Halewijn; G. van zuilen, 78 Jm, weduwe van A. -wan Wdnltel. De leider van de expeditie, de 51-jarige Arnold Eiloart. weigerde, uitvoerig te vertellen over de reis. ..Het spijt me. jongens. - het verhaal is verkocht," zei hij tegen de nieuwsgierigen. Deze regels stonden in de Nederlandse kranten. Logisch, dat Eiloart niets wilde vertellen want PANORAMA bezit-het alleenrecht tot het publiceren van de adembenemende avonturen der ballonvaarders.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3