NEDERLAND LAG BEDOLVEN ONDER DIKKE SNEEUWVACHT WEERBERICHT Gladde wegen eisen slachtoffers VERRASSEND VOORSTEL VAN MOSKOU INZAKE DUITSLAND 1150 10288 97ste jaargang MAANDAG 12 JANUARI 1959 No. 29642 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Herrny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 NOG ZIJN WE ER NIET AF Helaas.we zijn er nog niet af. Want ook voor de komende uren vergast De Bilt ons op een weers verwachting, dat in het kort neerkomt op „kans op nog meer sneeuw". Dus zullen we ons erop moeten instellen, dat wij in de zeer nabije toekomst opgescheept blijven met het beeld, waaraan we in het voorbije weekeinde een beetje gewend zijn geraakt: ons land bedolven onder een dikke witte sneeuwdeken. Wit tenminste in afgelegen plekjes, waar de rustige wandelaars kunnen genieten van de glanzende schoonheid, welke de natuur ons in deze biedt. Maar daar, waar de sneeuw het verkeer raakt, brengt zij gladheid, vertraging en andere ongemakken. Daar kunnen reeds velen na dit weekeinde over meepraten. Zelfs eiste dit barre winter weekeinde enkele doden. Leiderdorper in de Gouwe gereden Op deze droeve balans komt ook de naam voor van de 57-jarige heer A. Ph. Vermeulen uit Leiderdorp, di recteur van het aardewerkbedrijf J. Vermeulen en zoon te Zoeterwoude- Rijndijk, die zaterdagmiddag om het leven kwam, toen hij met zijn auto onder Waddinxveen in de Gouwe reed. In een flauwe bocht tussen Waddinxveen en Boskoop op de ge vreesde weg langs de Gouwe, even, voorbij de hef brug te Waddinxveen, rtiakte de heer Vermeulen door de gladde iveg de macht over het stuur kwijt. Kinderen zagen de auto gaan glijden, een kwart slag draaien en met matige snelheid de Gouwe inrij den. Even bleef de wagen nog op hel talud balanceren, toen hij van de anderhalve meter hoge oever te wa ter reed. Toesnellende, omwonenden hoorden de bestuurder om hulp roe pen, terwijl de auto snel onder wa ter zakte. De door een van de kinderen ge waarschuwde garagehouder Van der Spek scheurde met een hark de linnen kap van de auto open. De 14-jarige Wim Zuidema en een passerende auto mobilist, de 36-jarige G. Houtman uit Boskoop, begaven zich te water om te trachten de bestuurder te bevrijden. In een poging om uit de auto te komen had de heer Vermeulen de kap van zijn wagen reeds gedeeltelijk geopend, doch hij was helaas in de kleine ruimte be kneld geraakt. Ook de met boten toege snelde helpers konden weinig uitrichten. Toen men eindelijk het slachtoffer had bevrijd, kon dokter Helleman slechts de dood constateren. Met een kraanwagen werd de auto la ter uit de Gouwe gehaald. (Voor een „In memoriam" zie men el ders in dit blad). Bus gekanteld Zaterdagmiddag omstreeks half vier slipte op de rijksweg Bergen op Zoom Goes, nabij Krabbendijke, een uit Bre da komende autobus op het gladde weg dek. De bus draaide een halve slag om en kantelde in een bermsloot. Twee van de passagiers, het echtpaar Sio uit Bre da kwamen hierbij om het leven. Zij waren in de sloot onder de bus bekneld geraakt. Vermoedelijk zijn zij uit het voertuig geslingerd. Vele van de zich in de bus bevindende personen werden licht gewond. De beide slachtoffers kon den eerst vrijgemaakt worden, nadat de bus door twee tractoren was opgelicht. In Drunen kwam zaterdagmiddag de 33-jarige bromfietser P. Kuys door de gladheid van de weg te vallen. Door een juist passerende vrachtwagen werd hij enkele meters meegesleurd, waarbij hij een schedelbasisfractuur opliep. Hij werd onmiddellijk overgebracht naar het ziekenhuis in 's-Hertogenbosch, waar hij enkele uren later overleed. Burgemeester C. G. Matser mag van geluk spreken, dat hij er zaterdagoch tend bij Zutphen zo goed is afgekomen. Zijn door een gemeentechauffeur be stuurde wagen slipte door de gladheid bij het nemen van de draai naar de brug over de IJssel. De wagen ging slingeren en kantelde van het talud in de richting van de rivier. Door wat struikgewas werd de val van de zware wagen echter gebroken, zodat de auto bleef steken op het moment, dat reeds twee wielen in het water stonden. De burgemeester en zijn chauffeur kwamen met wat blauwe plekken en de schrik vrij. Het had heel wat erger kunnen zijn, wanneer de wagen over de kop de rivier was ingeslagen. Gevaarlijk sleeën Tientallen liefhebbers van de sneeuw, die gisteren de sleesport zijn gaan be oefenen op het Bloemendaalse kopje Kijkduin", hebben hiervoor een hoge tol moeten betalen. Er deden zich n.l. bij de afdaling per slee vele ongelukken voor. De EHBO noteerde in totaal 40 ongevallen. Een 15-tal slachtoffers moest met gebroken ledematen, hersen schudding of andere ernstige kwetsuren naar het Marine-hospitaal in Overveen worden overgebracht. Van heinde en ver waren duizenden dit weekeinde naar het kopje getogen om er van het sleeën te genieten, hetzij daadwerkelijk, hetzij alleen als toe schouwer. De politie moest met extra manschappen werken om de enorme toeloop van verkeer en publiek in goede banen te leiden. Barricades De sneeuw heeft in Amsterdam voor een nieuw record gezorgd: in totaal be reikten de politie zaterdag en gisteren bijna 600 telefonische verzoeken tot het verlenen van assistentie, tegen gemid deld 250 meldingen op gewone weekein den. Onafhankelijk van elkaar ontdek ten jeugdige groepen in diverse delen van de stad een nieuw spelletje: het bouwen van sneeuwbarricaden dwars over stille straten, waardoor het auto verkeer gestagneerd werd Op de Baarsjes ontsnapte een automobilist, die zo'n in aanbouw zijnde barrière te laat in het oog kreeg, aan een groot gevaar. Hij wipte met zijn wagen over de ijs- muur heen. verloor de macht over het stuur toen de auto begon te slippen en belandde bijna in het water. Sommige van deze barricaden zijn door agenten zelf afgebroken, in enkele gevallen echter konden de politieman nen de ijverig bouwende jeugd betrap pen, waarop deze bevel kreeg het werk zelf weer snel ongedaan te maken. Heel wat ruiten van trams en huizen, zijn gesneuveld door te stevig geknede sneeuwballen. Zo was het trouwens ook in andere steden, waar de jeugd zich uitbundig - soms te uitbundig - vermaakte met de sneeuw. Vele auto's slipten tegen elkaar aan, maar door de veelal geringe snel heid bleven de gevolgen beperkt tot .blikschade". De spoorwegen zijn de moeilijkheden over het algemeen goed te boven geko men, al was hier en daar wat vertraging niet te vermijden. Alleen tussen Heerlen en Sittard moesten gisterochtend de eerste treinen uitvallen. Ook op andere baanvakken in Limburg waren er kleine vertragingen. Zo vertrok bijv. de D- trein AmsterdamBazel tien minuten te laat uit Maastricht. Prins Bernhard 2 februari naar Zuid-Amerika Z.K.H. Prins Bernhard zal op 2 fe bruari naar Chili vertrekken om in zijn kwaliteit van voorzitter van de FEI Internationale Paardensport Federatie, het internationale kampioenschap Vina del Mar bij te wonen. In aansluiting aan het verblijf Chili zal de Prins officiële bezoeken brengen aan Paraguay en Brazilië. In Brazilië zullen in het bijzonder ook ver scheidene nederzettingen van Neder landse emigranten worden bezocht. Na deze bezoeken zal de Prins nog enkele dagen privé in Mexico doorbrengen. De reis zal in totaal ongeveer 4 weken duren 9 Slot pag. 2 Binnen acht weken een vredesconferentie Grondslag voor Westen onaanvaardbaar (Van onze correspondent in Bonn) Op bijzonder snelle wijze heeft de Sovjet-Unie gereageerd op de Westelijke nota's van 30 december j.l. In nota's met een dikte van twaalf pagina's aan niet minder dan dertig staten stelde Moskou zaterdag voor om binnen twee maanden een vredesconferentie over Duitsland te houden en wel in Warschau of Praag. Tegelijkertijd kregen de diverse staten een Russisch ontwerp-vredes verdrag van 25 pagina's, waarin in 48 artikelen voorgesteld wordt op basis van het bestaan van twee Duitse staten (communistisch Oost-Duitsland en de Bonds republiek) of van een confederatie tussen beide Duitslanden, een dergelijk ver drag tot stand te brengen. Voor Bonn en voor de gehele Westelijke wereld is deze grondslag onaanvaardbaar, omdat de Russen weigeren uit te gaan van een Duitse hereniging, die via vrije verkiezingen en in algehele vrijheid tot stand is gekomen. Wel meent de Sovjet-Unie, dat haar Berlijnse voorstellen „aangevuld" kun nen worden door het Westen. Weigert het Westen over Berlijn te onderhande len, dan zal Moskou zich daardoor niet laten weerhouden verdere stappen ten deze te nemen en haar bevoegdheden over te dragen aan de Oostduitse rege ring Duitse oostelijke gebiedenvolgens het ontwerp-vredesverdrag moet Duitsland afstand doen van zijn gebieden in het oosten te weten ten oosten van de Oder- Neisse-linie. Dit zijn het Oostduitse gebied dat bij Polen is gekomen, Oost- Pruisen, dat thans bij Rusland behoort, Dantzig (Polen). Sudetenland (Tsjecho- Slowakije) Grenzen: Duitsland moet de grenzen, zoals die op 1 januari 1957 bestonden, erkennen. Duitsland mag geen politieke of economische unie met Oostenrijk aan gaan. NAVO en Pact van Warschau: volgens het Sovjetrussische ontwerp zal Duits land met het van kracht worden van het vredesverdrag vrij worden van de ver plichtingen die West-Duitsland thans heeft als lid van de NAVO en Oost- Duitsland heeft als lid van het commu nistische Pact van Warschau. Duitsland, dat dus neuraal moet worden, dient zich te verplichten niet toe te treden tot militaire bondgenootschappen, die tegen een van de ondertekenaars van het vre- desverdrag zijn gericht, of waartoe Rus- Moskou oppert volledige neutralisering De Russische mammoet-nota en het ontwerp - vredesverdrag zijn ondermeer aan Nederland toegezonden. Het ontwerp lijkt bijzonder veel op plannen, die de voormalige minister van Buitenlandse Zaken Molotof in 1954 op de Berlijnse conferentie ter tafel bracht. Ook daarin was sprake van een vredesverdrag op de grondslag van de deling van Duitsland Thans stelt de Sovjet-Unie daarbij voor, dat de onderhandelingen over het ver drag bijgewoond zullen worden door ge volmachtigden van een Duitse staten- confederatie en/of van vertegenwoordi gers van de beide delen van een derge lijke confederatie, dat wil zeggen van Bonn en van de Sovjet-zone. Het ont- werp-vredesverdrag is in de volgende punten samen te vatten: Duitse eenheid: Bonn moet recht streeks onderhandelen met de commu nistische Oostduitse regering over een herstel van de staatkundige een'heid. Berlijn: volgens artikel 25 van het Russische ontwerp moet West-Berlijn tot het bereiken van de Duitse eenheid een gedemilitariseerde vrije stad zijn; van het Westelijk voorstel om de kwes- tie-Berlijn op te lossen in het geheel van de Duitse kwestie en van de problemen betreffende de Europese veiligheid en de ontwapening wil Moskou niets weten. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllll Nu straten en wegen door de sneeuwval moeilijk begaanbaar zijn. doen wij een dringend beroep op de automobilisten om vooral binnen de bebouwde kom langzaam te rij den. zowel om der wille van de vei ligheid van het verkeer als om on gerief voor de wielrijders en voet gangers te vermijden. 'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN Sneeuwbuien De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien, krachtige tot matige, maar aan de kust van Zuid-Holland ep Zee land aanvankelijk nog stormachtige wind tussen west en noord. Tempera tuur om het vriespunt en vannacht in het binnenland plaatselijk lichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) 13 januari Zon op: 8.44 uur; onder: 16.54 uur. Maan op: 10.28 uur; onder: 22.19 uur Hoogwater te Katwijk te 6.01 en 18.15 uur. Laagwater te 1.45 en 14.02 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. 1150 inzenders van ruim 10.000 liersenkronkels Het afgelopen weekeinde heb- a ben wij de brievenbus enige ke- ren moeten leeghalen om te i voorkomen dat de enorme i stroom oplossingen-op-de-val- i reep van de kerstprijsvraag de bus zou verstoppen. Om één uur hedenmiddag hadden wij volgens de voorlopi ge telling inzendingen ontvangen van in totaal niet minder dan puzzeloplossingen, waarvan 377 i inzendingen met de oplossingen van alle tioaalf puzzels. Uit het feit, dat op het nip pertje zoveel oplossingen wer den ontvangen nadat aanvan kelijk het aantal inzendingen teleurstellend was, blijkt dat de opgaven dit jaar wat moeilijker i zijn geweest, zodat men tot het laatste toe gepoogd heeft er van te maken wat er van te maken i viel. Wij zijn benieuwd, of dit ook blijkt uit de fouten die ge maakt zijn. Want dat nazien is de zeer omvangrijke taak waarvoor wij nu staan, na zoveel „hersenge- kronkel" van onze lezers ver- i langd te hebben. Zo spoedig mo- i gelijk zullen wij de oplossingen en de namen van de prijswin- i naars publiceren. U moet ons i echter nog even geduld geven! De voorzitter van de Nederlandse Skiverenigingde heer F. Doni reikt aan Prinses Irene de tweede prijs uit voor de in Val d'Isère ge houden Nederlandse dames-ski kampioenschappen. Eindelijk heeft Koning Winter, I Nederland zijn artistieke gaven ten ten witte tooi te zetten. Dcz, op- die (gelukkig) lange tijd in zijn\toon gespreid door, zoals dat heet, name werd gemaakt in de buurt luie stoel heeft gezeten, ook in met forse streken het landschap in van het Gelderse dorpje Putten. land, Amerika, Engeland en Frankrijk niet behoren; Strijdkrachten: Duitsland mag er eigen strijdkrachten voor zijn verdedi ging op na houden maar niet de be schikking krijgen over atoomwapens, raketten bommenwerpers en duikboten; De geallieerde troepen: alle Russische, Amerikaanse, Franse en Britse troepen, die zich thans in beide Duitslanden be vinden, moeten bij het in werking tre den van het vredesverdrag Duitsland verlaten. Binnen zes maanden na dit van kracht worden, zal reeds een derde van het aantal troepen moeten zijn teruggetrokken. Binnen een jaar zullen alle troepen Duitsland moeten hebben verlaten. De politieke partijen: Duitsland moet zich verplichten op straffe van vervol ging door de ondertekenaars van het verdrag alle partijen en organisaties te verbieden die iets met het nazisme te maken hebben en die eisen, dat de oude Duitse grenzen worden hersteld. En wat dit laatste aangaat: dat zijn in de grond van de zaak alle thans bestaande West- duitse partijen. Alleen de communisti sche Oostduitse partij eist dit niet! Vijf jaar achter De commissie voor ruimtevaart van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft in een rapport als haar oordeel te kennen gegeven, dat de V.S. minstens vijf jaar nodig zullen hebben om de Sovjet-Unie op het gebied van de ruimtevaart in te halen. De geslaag de lancering van de Russische maan- raket wordt een bewijs voor deze stel ling genoemd. De commissie acht het mogelijk, dat de Amerikanen op bepaalde gebieden een voorsprong op de Russen hebben, maar het omgekeerde wordt, gezien de voorrang, die de Russen aan het ruim teonderzoek geven, waarschijnlijker ge acht. Schattingen, dat de Amerikaanse aohterstand slechts een of anderhalf ijaar bedraagt, worden „te welwillend I jegens de VB." genoemd. K.L.M. eenmaal per week naar Singapore Grote teleurstelling Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: „Op zaterdag 10 januari heeft de Britse ambassadeur in Den Haag aan de minister van Buitenlandse Zaken een persoonlijke boodschap van de Britse eerste minister over gebracht. In zijn boodschap deelde de heer Macmillan mede, dat de Britse regering heeft besloten met ingang van 1 februari a.s. het aantal wekelijkse vluchten van de KLM op Singapore te verminderen van twee tot een enkele per week Minister Luns heeft aanstonds de zeer grote teleurstelling van de Nederlandse regering over deze beslissing uitgespro ken. Deze beslissing is te meer teleur stellend. omdat de Britse regering er van op de hoogte was, dat de minister voornemens was in begin van de maand februari a.s. een bezoek aan Londen te brengen om deze aangelegenheid op nieuw te bespreken met zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd. Verwacht had derhalve kunnen worden, dat de Britse regering in deze aangelegenheid geen definitieve beslissing zou nemen al vorens het voortgezette Nederlands- Britse overleg zou zijn beëindigd". Van de zijde der KLM vernemen wij desgevraagd het volgende: De KLM is zeer teleurgesteld over deze beslissing. Zjj kan moeilijk aanne men, dat hiermede het laatste woord is gezegd in deze zaak. Men vestigt er de aandacht op, dat al moge dan de luchtvaart, vooral op tech nisch gebied, een grote ontwikkeling hebben doorgemaakt, de luchtvaartver houding, die sinds jaren tussen Groot- Brittannië en Nederland bestaat maar weinig vooruitgang heeft geboekt. Im mers sedert 1935 vliegt de KLM al via Singapore en sinds 1937 al drie maal per week. Nu de grote vooruitgang van de bur gerluchtvaart het wat betreft de ver houding tussen Groot-Brit tannië en Ne derland op dit gebied niet verder heeft kunnen brengen dan een verbinding van een maal per week tussen Nederland en Singapore, ligt het voor de hand, dat men zich met deze toestand niet kan verenigen. Hoewel deze beslissing in feite de structuur van het bedrijf niet ernstig raakt, is het anderzijds toch zo, dat het principiële karakter ervan, afgezien nog van het dienstbetoon aan het interna tionale reizende publiek, niet hoog ge noeg kan worden geschat. Kabinet bood afgetreden ministers diner aan De ministers van het huidige kabinet hebben zaterdagavond hun afgetreden collega's een diner aangeboden in Den Haag. Minister-president Beel heeft hen met uitzondering van dr. Drees de versierselen overhandigd van de Koninklijke onderscheidingen, die bjj hun aftreden werden verleend. Oud-minister-president dr. Drees had zjjn onderscheiding het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw reeds ontvangen uit handen van H.M. de Koningin. Hij is, na mr. P. W. A. Cort van der Linden, dr. H. Colijn en prof. mr. P. S. Gerbrandy de vierde minister-president, aan wie deze hoge onderscheiding is verleend. Buiten Prin ses Wilhelmina, Prins Bernhard. Prin ses Beatrix en Prinses Irene zijn er slechts drie nog in leven zijnde Neder landers. die het Grootkruis van de Nederlandse Leeuw mogen dragen: mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. oud-gouverneur-generaal van Nederlands-Indië, prof. Gerbrandy en luitenant-admiraal b.d. C. E. L. Helfrioh.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1