Scherpe uitlating van Eisenhower tegen de rode onbetrouwbaarheid WEERBERICHT Mikojan zal bij terugkeer in Washington met daden en niet met ivoorden moeten komen Hoffelijker nota's van Moskou aan Ver. Staten en Frankrijk HONDERD EN VIJFTIG DODEN DOOR DAMBREUK IN SPANJE 97ste jaargang ZATERDAG 10 JANUARI 1959 No. 29641 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1.7.50 per kwartaal; 1.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent te Washington) Op het ogenblik dat Mikojan rondreist in de Verenigde Staten heeft Eisen hower zich bij de opening van het Congres in zijn „State of the Union" (toestand des land, vgl. onze Troonrede) bijzonder scherp uitgelaten over de onbetrouw baarheid der communisten ten aanzien van internationale verplichtingen. De Russen propageren West-Berlijn tot een vrije stad te maken en wensen boven dien, dat de vrijheid alsmede de vrije toegang van en tot de stad zullen worden gegarandeerd alléén door het gegeven woord van de betrokken staten. Dat gaat Washington net iets te ver. Mikojan heeft hier in kringen van handel en industrie een vrij gunstige indruk gemaakt. Enig vertrouwen moet hjj daar wel hebben gewonnen, doch Eisenhower, hoogstwaarschijnlijk afgaande op het oordeel van Dulles, schijnt, wanneer Mikojan in Washington terugkeert, daden en geen woorden van hem te zullen verlangen. „Wij kunnen niet bouwen aan de vrede door slechts te wensen dat er vrede is. Bovendien hebben wij de bittere les geleerd dat internationale overeenkomsten, historisch door ons als heiig be schouwd, in de communistische leer en praktijk als een vod papier worden beschouwd. Het meest recente bewijs van communistische minachting voor inter nationale verplichtingen, die plechtig aanvaard waren, is de bekendmaking van het voornemen om zich van de verplichtingen inzake Berlijn te ontdoen". Nadruk op evenwicht in de begroting Veel nadruk legde Eisenhower weder om op de waarde van het evenwicht in de begroting. De democratische meer derheid in het Congres acht de uitga ven, die de president zal voorstellen, in vele opzichten ontoereikend. Velen van hen zijn beducht, dat het landsbelang wordt opgeofferd aan een sluitende be groting. Het is te verwachten dat de De mocraten zullen aandringen op hogere uitgaven. Zouden hogere belastingen of prijsstijgingen daarvan het gevolg zijn, dan zullen de Republikeinen bij de ver kiezingen in 1960 aan de Democraten ongetwijfeld verspilling verwijten. Tot zover onze correspondent in Washington. Andere punten van de boodschap van Eisenhower waren: de uitgaven voor de defensie, atoom energie en buitenlandse militaire hulp zullen in het belastingjaar 1960 meer dan 178 miljard gulden bedragen; hij zal een evenwichtige begroting in dienen voor het komende jaar, dat naar verwacht wordt de grootste welvaart in de geschiedenis van het land zal bren gen; indien het nationale inkomen en de uitgaven in evenwicht kunnen worden gebracht, zullen de V.S. kunnen uitzien naar een tijdstip in de nabije toekomst, waarop de nodige herzieningen op het gebied der belastingen worden aange bracht; „er kan geen 6prake zijn van een soort vesting Amerika"; „onze vrienden in West-Europa ma ken intern een nieuwe periode van kracht mee en zijn in toenemende mate in staat bedreiging van buiten af te weerstaan; de Westerse bondgenoten hebben op zich genomen de bevolking van „vrij Berlijn" te verdedigen tegen elke po ging om haar vrijheid te vernietigen „Intussen zullen wij voortdurend pogen zinvolle overeenkomsten tot stand te JlllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllHIHIIIIIIIIIIIIH! Wij maken er onze lezers op op merkzaam, dat de prijsvraag ten bate van het Koningin Wilhel- minafonds is verlengd tot 27 ja nuari a.s. In verband daarmede zal de uitslag niet op 20, doch op 31 januari e.k. worden bekend ge maakt. 'Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll^ Sneeuwbuien De Bilt meldde hedenmorgen om tien uur: Gisterochtend bewoog zich een kleine depressie over de Noordzee naar het zui den. Deze trok in de middag over onze westelijke provincies en ligt nu in de omgeving van Frankfort. Vooral in het noorden van het land heeft ze veel sneeuw gebracht. Op Terschelling ligt ongeveer 25 cm sneeuw, op verscheidene plaatsen in Graningen en Friesland bijna 20 cm In de nacht is het boven Nederland vrijwel geheel opgeklaard, met gevolg, dat boven dit sneeuwdek zeer lage temperaturen werden bereikt. Deelen meldde een minimum van -10 graden. Op het vliegveld Belde werd -8 graden gemeten, in Leeuwarden -7 gra den. Een lagedrukgebied boven de Pools- Russische grens diept uit en trekt naar de Oostzee. Het doet de luchtdruk boven Scandinavië weer dalen Over de Noordzee blijven gedurende het weekeinde kleine storingen zich in zuide lijke richting bewegen. Dit heeft tot ge volg, dat in Nederland de wind overwe gend noordwestelijk blijft. De aanvoer van onstabiele lucht houdt daarom aan en er zijn nog meer sneeuwbuien te ver wachten. Overdag zal de temperatuur op de meeste plaatsen om het vriespunt schommelen. Des nachts is, afhankelijk van bewolking en wind in de sneeuwge- bieden matige vorst mogelijk. 11 JANUARI Zon op: 8.45 uur; onder: 16.51 uur. Maan op: 9.35 uur; onder: 20.03 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.37 en 16.52 u. Laagwater te 0.26 en 12.46 uur. (12/1 hoogwater te 5.20 en 17.35 uur, laagwater te 1.09 en 13.25 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel brengen om deze kwestie en andere vraagstukken tot oplossing te bren gen hij wil later maatregelen voorstellen, waaronder een nieuwe bestudering van de positie van de V.S. ten opzichte van het Internationaal Gerechtshof, om te bereiken dat het recht en niet het ge weld in internationale kwesties de door slag geeft. Parate luchtmacht In zijn boodschap tot het Congres, die via radio en televisie werd uitgezonden, zei de president dat de geweldige parate luchtmacht van de V.S. een machtig af schrikwekkend middel tot voorkoming van een algemene oorlog is. Van minuut tot minuut kunnen luchtmacht-eenhe den van hun bases vertrekken. Derge lijke onderdelen zijn ook opgenomen in onze vloot. Landstrijdkrachten en tacti sche formaties kunnen snel en nauw keurig op eventueel verzoek van bevrien de en verantwoordelijke regeringen, in beweging komen om te helpen een drei ging van agressie te beteugelen. Grote vorderingen zijn gemaakt bij de ontwikkeling van ballistische projectie len; nieuwe vliegtuigen, tweemaal zo snel als het geluid worden thans in dienst genomen, vijf Amerikaanse kunstmanen zijn in een baan om de aarde gebracht; het systeem voor waar schuwingen is voortdurend verbeterd; Amerikaanse onderzeeboten, voortge - stuwd door atoomkracht, hebben records gevestigd en historische tochten onder het Noordpoolijs volbracht. Dit is het resultaat van niet meer dan vier jaar intensief werken. „Tezelfdertijd erken nen wij openhartig dat enige van de re cente prestaties van de Sovjet-Unie op dit speciale gebied van de techniek wer kelijk schitterend zijn", aldus president Eisenhower. Hij waarschuwde dat uitgaven voor nieuwe wapens „evenwicht en perspec tief in onze defensieplannen" eisen. „Wij moeten waken tegen het koortsachtige opbouwen van een enorme bewapening methet oog op een overhaast voorspeld tijdstip van een zgn. grootst mogelijke dreiging van gevaar. De dreiging waar tegenover wij gesteld zijn is niet een sporadische of aan een bepaald tijdstip gebonden dreiging, zij is er voortdu rend". Van Goghs' schilderijen naar ons land terug De eerste zending schilderijen van Van Gogh, die in Japan tentoongesteld zijn geweest, is gisteren de terugreis naar Nederland begonnen. De schilde rijen werden onder geleide van politie en museumpersoneel naar het vliegveld gebracht. De tentoongestelde werken worden met vier vliegtuigen verzonden. De vol gende zendingen vertrekken woensdag, vrijdag en woensdag over een week uit Tokio. Laatste kans voor „Hersenkronkels" Dit iveekeinde is het onher roepelijk Uw laatste kans, mee te dingen naar een van de 77 prijzen van in totaal 700 gulden voor de kerstprijsvraaghet do zijn „hersenkronkels"Maandag a.s. te 13 uur sluit de inzen dingstermijn onverbiddelijk. We schijnen het dit jaar onze lezers zoel erg moeilijk gemaakt te hebben, want we hebben aan het nazien van de puzzels tot dusver bepaald nog geen dag taak gehad. Maar de klaarblijkelijke moei lijkheid van de puzzels hoeft geen reden te zijn, dat U niet alsnog althans die oplossingen inzendt, welke door U gevonden zijn. Per slot van rekening dingt U met iedere oplossing mee naar de prijzen, niet alleen met een compleet dozijn. Zorg dat Uw inzending tijdig d.w.z. voor maandag 13 uur, in het bezit is van de redactie Witte Singel 1 te Leiden. lllllillllllllllllllllllllllllllllllllltP Moeilijke ogenblikken voor Mikojan bij felle Hongaarse demonstraties in Chicago Wantrouwen niet dadelijk uit uit de weg te ruimen De Sovjet-Unie heeft de toon van haar voorstellen voor de toekomst van Berlijn gewijzigd in een nieuwe nota aan de Franse regering, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Parijs vrijdag meegedeeld. In deze nota tracht de Sovjet-Unie de indruk van een ultima tum, die was gewekt door haar voorstel len aan de Westelijke mogendheden in november j.l. weg te nemen. Ondanks deze wijziging in de toon bestaat er nog altijd een groot verschil van mening tussen de Russen en de Westelijken over de toekomst van Ber lijn, aldus de Franse woordvoerders. Mikojan heeft maandag Dulles een dergelijke nota overhandigd, aldus werd in diplomatieke kringen te Washington vernomen. Men noemde de toon „hof felijker" dan die in de Russische nota van 27 november. In diplomatieke kringen in Londen meende men te weten, dat de Russische nota aan de Franse regering voorstellen inhoudt in dezelfde geest als die, welke de Russische plaatsvervangende minis ter-president Mikojan aan de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, Dulles, heeft gedaan. De eerste indruk in Londen van deze voorstellen van Mikojan tot het aan elkaar koppe len van de kwestie-Berlyn en het pro bleem van een Duits vredesverdrag is, dat deze het voor het Westen nog moei lijker zullen maken om met de regering te Moskou tot overeenstemming te komen. Illllllllllllilllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Geen verboden goederen naar West-Berlijn De regering van Oost-Duitsland heeft gisteren bekendgemaakt, dat zij niet kan toestaan, dat er pro- pagandamaterieel, ontstekingsap paraten voor springstoffen en an der materiaal voor sabotage en opruiing naar West-Berliijn wordt vervoerd. Er zijn herhaaldelijk pogingen gedaan om ontoelaatbare goederen naar West-Berlijn te ver voeren, aldus de Oostduitse rege ring. Volgens de Oostduitse regering heeft zij het verkeer tussen de Bondsrepubliek en West-Berlijn jarenlang gecontroleerd. Uit het beleid van de Oostduitse autoritei ten blijkt, dat de „Duitse democra tische republiek", dat verkeer geen hinderpalen in de weg legt. De bekendmaking is uitgegeven, aldus het hoofd van de voorlichtings dienst van de Oostduitse regering, Blecha, omdat er vele pogingen zijn gedaan om de houding van Oost-Duitsland ten aanzien van West-Berlijn onjuist voor te stel len. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Mikojan heeft gisteren op een pers conferentie te Detroit naar aanleiding van vragen over het Russische voorstel dat alle troepen uit Berlijn worden teruggetrokken, verklaard: „Een koop man noemt soms een hogere prijs dan hü voor zijn goederen verwacht te krij gen". Hij voegde daaraan toe, dat de Sovjet-Unie zo'n gedachte niet koestert en haar voorstel tot regeling van de kwestie-Berlijn als goed en redelijk be schouwt. In antwoord op een vraag of hij een compromis aangaande de kwestie van terugtrekking der troepen zal voorstel len zei hij: „Wij beschouwen ons voor stel reeds als een compromis". Mikojan sprak zich voorts uit voor meer bezoeken van Amerikanen en Russen aan eikaars landen, ter bevor dering van het wederzijds begrip. De V.S. en de Sovjet-Unie dienen samen te werken om een duurzame vrede te scheppen. Er is veel onderling wan trouwen en wij kunnen dit niet onmid dellijk in zijn geheel uit de weg ruimen, aldus Mikojan, die later naar Chicago vertrok. In Haarlem heeft Prins Bernhard gisteren het nieuwe laboratorium van de N.V. Kon. Pharmaceutische fabrieken Brocades en Stheeman geopend. De Prins tijdens zijn rondgang in de glasblazerij. Dodelijke val uit elf meter hoge dakgoot De 24-jarige ongehuwde bouwvakar beider F. Koopmans uit Leeuwarden is uit de dakgoot van een aan de Wirdu- merdjjk te Leeuwarden gelegen winkel pand gevallen. De man, die onder invloed van sterke drank bleek te verkeren, had zich via een dakvenster op het dak begeven om zich vervolgens in de elf meter boven de straat gelegen dakgoot te laten zakken. Vermoedelijk is hij toen gestruikeld over een antennedraad. Het slachtoffer werd ernstig gewond naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij overleden is. |SREESTP.I73*TEL.233371 Prinses Irene (rechts), die twee de werd bij de slalom voor dames van de Nederlandse skikampioen schappen in Val dl sere en de win nares mej. Maria van de Wal (links) na de strijd. Zweeds Koninklijk Paar ontving Erna Spoorenberg Stormachtig succes in La Traviata De Nederlandse operazangeres Erna Spoorenberg, die in de Stockholmse opera als gast optreedt in „La Tra viata", is gisteravond in de Koninklij ke foyer ontvangen door Koning Gustaaf en Koningin Louise. Zij werd aan het Koninklijke Paar voor gesteld door de Nederlandse ambas sadeur in Zweden, mr. J. Visser. Erna Spoorenberg oogstte gisteravond in Stockholm een stormachtig applaus voor haar vertolking van de rol van Violetta in Verdi's La Traviata. Na elke acte werd zij 5 of 6 keer teruggeroepen. Het was Erna Spoorenberg's eerste optreden in Zweden. De mannelijke hoofdrol in de opera werd vertolkt door de Zweed Arne Hen- Staatslening van ƒ400 miljoen a 41/2 Op 22 januari zal de inschrijving wor den opengesteld op een 4*6% Staatsle ning groot f 400 miljoen tegen een koers van 99%. Aflossing zal geschiedden in 30 jaar lijkse termijnen en wel afwisselend 3%, 4% en 3% per jaar, zodat telkens in drie opeenvolgende jaren 10% van de lening wordt gedelgd, te beginnen op 16 febru ari 1960. Versterkte of algehele delging is de eerste tien jaren niet toegestaan. De rente gaat in op 16 februari 1959, de coupons verschijnen jaarlijks op 16 febiuari. De storting op de toegewe zen schuldbewijzen zal moeten geschie den op maandag 16 februari 1959. Het prospectus zal vermoedelijk op 15 januari a.s. verschijnen. Stroom van helpers naar verwoest dorp Een in aanbouw zijnde stuwdam in het meer van Sanabria in de Spaanse provincie Zamora (vlak bij de Portugese grens) is, zoals wij gisteren reeds meld den, vrijdagochtend vroeg ingestort. De woedende stroom die hierdoor vrij kwam, stortte zich op een kamp van arbeiders, die werkten aan de bouw van een elektrische centrale en op het nog in diepe rust verkerende dorpje Rivadelago, dat circa 600 inwoners telde. Totnutoe heeft men 25 lijken kunnen bergen; 130 mensen worden nog vermist. Hulpploegen onder leiding van de gouverneur van Zamora trachten te redden wat er nog te redden valt. Zij opereren vanaf vlotten en boten. Men kan het verwoeste dorpje niet meer via de normale weg bereiken. De telefoonverbindingen zijn verbroken. Rode Kruispersoneel, militairen en politie zijn naar Rivadelago vertrokken met ambulancewagens en vrachtauto's met voedsel en kleren. Grote hoeveelheden meubels en ander huisraad drijven rond op de stroom, waarin een groot aantal van de bewoners van het dorp de dood vond. Volgens nog onbe vestigde berichten zijn er totnutoe 250 inwoners van Rivadelago gered. Betogingen in Chicago Uitgeweken Hongaren en andere vluchtelingen uit Oosteuropese landen hebben de Russische plaatsvervangende minister-president Mikojan bij diens aankomst te Chicago met eieren beko geld en uitgejouwd. Betogers naderden Mikojan tot op enkele meters en be dreigden hem met hun vuisten. Tien tallen politie-agenten sloegen met gum mistokken op de betogers in om hen terug te drijven. In de verwarring ver den Mikojan en de Russische ambassa deur in de Verenigde Staten, Mensjikof, gescheiden van de rest van hun groep. De politie had ongeveer een minuut nodig om bij de uitgang van het vlieg veld een weg te banen voor Mikojans auto. Op het dak van de wagen spatte een ei uit elkaar. Mensen in de menigte riepen: „Moordenaar, ga naar huis". Voor Mikojans hotel herhaalden zich de ongeregeldheden. Een groepje beto gers brak door het politiekordon en slaagde er ook daar in Mikojan tot op enkele meters te naderen. Mikojan zei later tot journalisten, dat hij de betogingen niet ernstig op neemt. Ze vertegenwoordigen niet de mening van het Amerikaanse volk, zei hij. Hongaren weigeren hun acties te staken Later bracht de Russische vice-pre mier een bezoek aan een woning in een arbeiderswijk van Chicago, waartoe de bewoners, een Amerikaanse oud-militair en zyn vrouw, hem hadden uitgenodigd. De oud-militair behoorde tot de een heid, die in 1945 bij de Elbe het eerst© contact met het Rode leger maakte. Mikojan wenste hem en zijn gezin „vrede, voorspoed en geluk". De vice- premier bezichtigde ook een studio voor kleurentelevisie, waar hij werd gefoto grafeerd met de schoonheidskoningin van Kansas. Op verzoeken om zijn arm om deze dame te slaan ging Mikojan niet in. Intussen hebben de „New York Times" en de „Washington Post" zich geschaard achter president Eisenhowers oproep om tegenover Mikojan de hoffelijkheid te betrachten. Het laatstgenoemde blad noemde de demonstraties te Cleveland en Detroit .stuitend". „Felle gevoelens van vluchtelingen van achter het ijzeren gordijn zijn ge makkelijk te begrijpen. Maar zij zouden moeten inzien, dat het bekogelen van zijn vijanden met eieren en stenen niets van doen heeft met de democratische levenswijze", aldus de „Washington Post". De „New York Times" is van oor deel, dat het op ordelijke wijze uiting geven aan afkeer van wat de Russen hebben gedaan iets anders is dan pogin gen om Mikojan op diens reis als gast van de V.S. te verwonden. Een woordvoerder van de Amerikaan se organisatie van Hongaarse vluchte lingen in New York heeft echter ver klaard, dat de Hongaren Eisenhowers oproep zullen negeren en hun demon straties tegen Mikojan met vergrot© kracht zullen voortzetten.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1