4 Perspectieven zijn op korte voor scheepvaart termijn ongunstig leuiv gevaar: vloten van landen an achter het ijzeren gordijn beroemde geneesmiddelen in f tablet doen wonderen! Chefarine 4 BONNER AMBTENAREN BANG VOOR KLEINE GESCHENKEN Bemanning Sch 135 is gisteren veilig in Nederland aangekomen te jaargang Woensdag 7 januari 1959 Derde blad no. 29638 i de duur groei van het wereldzeeverkeer (Speciale berichtgeving) p korte termijn moeten de perspectieven voor de scheepvaart instig worden genoemd. De scheepvaart is echter ingesteld en t zich, door de aard van het bedrijf, instellen op ontwikkelingen langer termijn dan die van een of twee jaar. De scheepvaart ndt zich in een aanpassingsperiode waarbij door het verminderen bouworders en versnelde sloop van oudere schepen, aan de zijde het aanbod van scheepsruimte correcties kunnen worden aange- ht, terwijl anderzijds de verwachting leeft dat een hervatting van jroei van de wereldhandel niet lang meer zal uitblijven. Ook al aan een dergelijke verwachting niet teveel waarde worden toe- ;nd, toch is het onmiskenbaar dat b.v. de energiebehoefte stijgt tals de wereldbevolking, waardoor ongetwijfeld een groei van het tldzeeverkeer kan worden verwacht. ïorm aanbod van scheepsruimte i deze conclusie komt het bestuur i le Kon. Ned. Reedersvereeniging in tentoonstelling over de ontwikke- van de scheepvaart in 1958 en de j dtzichten gegeven op een vanmid- lan boord van de YVesterdam te raam gehouden persconferentie, louwingen over de vermoedelijke kkeling in de komende jaren geeft iestuur niet, omdat de ervaring geleerd dat de onmiskenbaar vrij Ljn in de groei van het overzeese dverkcer door vele gebeurtenissen politieke of andere aard kan wor- rerstoord. Hoewel in scheepvaart en de indruk bestaat dat de zee- Ie wereldhandel niet in belangrijke is toegenomen, zelfs in bepaalde •en is teruggelopen, zijn thans hier nog geen exacte cijfers voorhanden, lolenvervoer over de Noordatlanti- Oceaan daalde van 45 miljoen ton 57 tot ongeveer 30 miljoen ton in wat op basis van Liberty-schepen 10.000 ton d.w. globaal een ver ering van ongeveer 1500 rondreizen Inar betekent, of een verlies van tnplcoi van ongeveer 150 schepen, den van het graanvervoer was het er van andere ladingen eveneens listig. De vraag naar tonnage voor er van schroot, olie en erts bleef tchter bij het enorme aanbod van psruimte. Het grotere graanver- Kon met tijdelijke opleving van het tenpeil in de laatste maanden van aar geen stijging van enige bete geven. Tonnage-surplus wereldvloot nam in de jaren tot 1958 toe van 74.7 miljoen \n 1952 tot 100.3 miljoen ton in Voor de tankvloot "bedragen cijfers 20.2 miljoen ton en 33.6 *en ton. 1957 en 1958 viel een af leve- golf van nieuwe tonnage te tateren. beschikbare scheepsruimte is ioor zo zeer toegenomen, dat de indering daarvan door sloop 5uipsrampen, en dergelijke vol- t onvoldoende is gebleken om tij het begin van het jaar reeds tezige aanzienlijke tonnage-sur- )inte absorberen. Het einde van afleveringsgolf is nog niet in d 1958 was nog ruim tien miljoen a n aanbouw. De opgelegde tonnage v wereld bedroeg op 1 november '58 drogeladingschepen 5.200.300 brt., natankers 2.448.000 brt.. totaal dus reflOO brt. Het aanzienlijke overschot 3450nnage had voortdurend invloed op achtopbrengsten. Zowel in de lijn- r de trampvaart en de tankvaart is I - I lm! Slagersbedrijf tgen sulfietverbod edkoop gehakt zal moeten verdwijnen (Van onze Haagse redactie) fle gistermiddag gehouden vergade- >44? va" het Bedrijfschap voor het _jersbedrijf heeft de voorzitter, de _r C. Burger, in een uitvoerig be- het beleid van de overheid ge- ^it inzake het verbod tot het toe- I#en van sulfiet aan gehakt, ter ta^ervering van de natuurlijke rode £tpskleur. a spralk er zijn verbazing over uit, dele regering het gebruik van sulfiet Onserveringsmiddel heeft verboden :57üt het bedrijfschap over deze maat- te raadplegen, terwijl het meer Zeventig jaar in de slagerij in ge was, waardoor mede „een gehakt- in' k0Pgebouwd. die uniek is in »a, ja zelfs in de wereld". „Gehakt "vip weg een nationaal produkt te .in," zo zei hij. „Waarom wordt nu - b in een handomdraai deze omzet "'Vaar gebracht?" -Sli duidelijk antwoord had de heer •r op deze vraag nooit gekregen, ^mmissie inzake de warenwet heeft gereerd, dat sulfiet schadelijk voor kondheid zou zijn. „Maar er is geen e geleerde, die zonder meer durft Jllen, dat sulfiet vergift is", aldus K>rzitter. Een vergelijking met an- landen waar de toevoeging van t ook verboden is, ging volgens niet op, omdat daar de omstandig- anders zijn, bijvoorbeeld al ten Jen van de vleeskeuring. I noemde het verbod een ramp voor jSlagerij en een strop voor de con sent. „Nu het niet meer mogelijk i sen voorraad gehakt aan te maken, het goedkope gehakt, dat toch een itekend volksvoedsel was, verdwy- heer Burger zei echter niet ont- dgd te zijn. Hij zag nog een aantal m die het rechtvaardigen de zaak de kruitdamp eenmaal is ongetrok- opnieuw ter tafel te brengen. uundien wordt in opdracht van het jfschap, en koste wat het kost. ht naar een vervangingsmiddel 7* sulfiet. da het jaar 1958 voor de meeste rederijen bepaald onbevredigend geweest. In de lijnvaart werden tengevolge van de hevige concurrentie de tarieven steeds meer gedrukt terwijl door het op treden van talrijke uit de trampvaart afkomstige outsiders de toch al weinig bevredigende situatie nog verder ver slechterde. In de tramp- en tankvaart overheersten in het algemeen dezelfde lage vrachten, welke reeds aan het eina van 1957 tot stand kwamen, terwijl ook hier hoge kosten hun invloed voortdu rend deden gelden. Mocht het zijn dat de verwachtingen omtrent een verbete ring van de algemene economische be drijvigheid in vervulling zouden gaan, dan zou wellicht de overzeese wereld handel wederom een expansie te zien kunnen geven waarvan ook de scheep vaart zou kunnen profiteren. Zolang echter het te grote aanbod van emplooi zoekende scheepsruimte op de markt blijft drukken, kan geen vrachtherstel van enige betekenis worden verwacht. Zo lang de huidige situatie voortduurt treedt een grotere onderlinge afhanke lijkheid op tussen de verschillende sec toren in de scheepvaart, dan tijdens de hoogconjunctuur het geval is geweest. Vele trampschepen worden gebruikt voor lijndiensten, terwijl omgekeerd het ge brek aan emplooi in de lijnvaart vele schepen uit de lijnvaart en de tank vaart in de trampvaart doet opereren. Daarnaast is er een groei in het aantal gespecialiseerde schepen dat thans het vervoer verzorgt, dat vroeger met het traditionele trampschip plaats vond. Verontrusting over communistische concurrentie Verontrusting spreekt het bestuur van de Kon. Ned. Reedersvereeniging uit over een nieuw verschijnsel in de lyn- vaartsector, dat even gevaarlijk is als de concurrentie van de vloten onder de „goedkope vlag". Het betreft hier de op komst van de in lijndiensten geëxploi teerde vloten onder de vlaggen van de landen achter het ijzeren gordijn. Deze schepen zijn staatseigendom, houden geen rekening met afschrijving, worden niet op commerciële basis geëxploiteerd en zijn verzekerd van lading door de toewijzing daarvan door regeringsorga nen en door restrictieve clausules in handelsverdragen. De deelname aan het vervoer naar. van en tussen deze landen is derhalve voor niet-cnmmunistische vlaggen vrij wel uitgesloten. Aan de activiteit van de traditionele maritieme landen worden zo belemmeringen in de weg gelegd. Grote waakzaamheid is geboden, om dat deze vloten reeds een totale tonnage van meer dan 5 miljoen ton hebben be reikt. Ook de vlagdiscriminatie in an dere landen dan die achter het ijzeren gordijn nam eerder toe dan af. De Kon. Ned. Reedersvereeniging zege tot slot dat het uithoudingsvermogen van de Nederlandse koopvaardij in het afgelopen jaar op een zware proef ls gesteld. Dit zal wellicht ook in de ko mende twee jaren het geval zijn. Dit uithoudingsvermogen hangt goeddeels af van de aanwezigheid van in het ver leden opgebouwde reserves en van het kostenpeil. Kan men ten aanzien van de opgebouwde reserves over het alge meen niet ontevreden zijn, het kosten peil is een factor, waarop de rederijen slechts ten dele invloed kunnen uitoefe nen. Advertentie Bij pijn, griep o( „landerig'' gevoel lorgt een enkel Ublet dal U weer mei plezier Uw werk kunt doen! Het ledental van het Italiaanse alge mene vakverbond, dat onder communis tische leiding staat, is ln 1958 met 400.000 gedaald Bij verkiezingen voor fabrleks- raden in 1958 heeft het verbond echter over het algemeen meer stemmen behaald dan in 1957. n.l. 53.84 tegen 51 58 procent. 25 miljoen meer deviezen Aan de weekstaat van de Nederland- sohe Bank ontlenen wij, dat terwijl de goudvoorraad onveranderd bleef, de netto deviezenreserve gestegen is met f. 25 miljoen en daarmee weer boven de f. 1500 miljoen is uitgekomen. Dien tengevolge zijn goud en deviezen samen gestegen tot f. 5493 miljoen. Eind februari eerste D.A.F.-personenauto De eerste DAP-personenauto's zullen tegen het eind van februari van de lopende band komen. Het is de bedoe ling, dat eerst aan de aanvragen uit Nederland voldaan zal worden. Daarna komen de orders uit het buitenland in behandeling. Op het ogenblik wordt nog aan de voorbereidingen van de produk- tde gewerkt. üdvrrtcntlr mmmmmam HM na ook in rollen 19 cent per rol Italiano, de heerlijke versnapering bij hoest en verkoudheid EEN PRODUCT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK Angst voor corruptie Zelfs de kleinste attenties bij Kerstmis en nieuwjaar werden thans terug gezonden (Van onze correspond, te Bonn) Het is in Bonn lang gebruikelijk geweest, dat allerlei firma's en am bassades aan hun goede vrienden in diverse Westduitse departe menten zo omstreeks Kerstmis en nieuwjaar kleine geschenken zon- Sober relaas vau schipper Maarten Korving Terneergeslagen, huiverend in het enkele colbertje dat ze inderhaast in Ierland hadden kunnen kopen, stapte de bemanning van de bij Waterford onder de Ierse kust gezonken treiler „Cornelia Maria" Sch. 135 gisteravond van de „Koningin Emma", de dagboot Enge land—Nederland van de maatschappij „Zeeland". In tegenstelling tot andersluidende berichten waren ze dertien in getal en allen waren dus met de boot gekomen. Een van de heren Vrolijk van Corns Vrolijk's Visserijbedrijf te IJmuiden trad hen met uitgestoken handen tegemoet als een gelukwens met deze gelukkige redding. Auto's stonden reeds klaar, want de diverse gezinnen wachtten vol ongeduld. Toch liet schipper Maarten Korving zich vermurwen eerst nog even „het" ver haal te doen voor de wachtende persmensen. Zijn relaas was sober. Hij antwoordde eigenlijk slechts met een enkel zinnetje op de hem gestelde vragen. Hieruit kon het volgende relaas gereconstrueerd worden. Ze waren vrijdagmiddag om vijf uur uit IJmuiden vertrokken en zetten koers naar de visgronden, ongeveer twintig schepen in totaal, allemaal Scheveciin- gers. Maandagmorgen bevond de vloot zich in de buurt van Waterford. De „Cornelia Maria" lag daar zo goed als stil, met de kop in de stevige bries, die een kracht van 5 tot 6 haalde. De wind scheen bovendien nog te zullen toene men. zodat het verblijf aan dek, ook al door de striemende regenvlagen, alles behalve een pretje genoemd kon wor den Men had al een keer de netten uitgegooid, maar in feite nog niets ge vangen. En nu werd het vissen voorlopig achterwege gelaten. De schipper van de Duitse treiler „Gustav Borgner" scheen er echter an ders over te denken. Hij stoomde op enige afstand en bevond zich aanvan kelijk dwars op de kop van de Sclieve- ningse treiler maar moet een vaart hebben gehad van tien tot elf mijl. Ken nelijk «toomde de Duitser zoals dat heet „zijn lijnen uit". Het hoogste gebouw van Kopen hagen, het 22 verdiepingen tellende hotel van de luchtvaartonderneming SAS. bereikte dezer dagen het hoogste punt. Een suggestieve op name van het moderne gebouw. Mogelijk was hij er achter gekomen dat aohter de Nederlandse vloot zich „een plek haring" bevond. Hij wilde een kansje wagen, ondanks het slechte weer. Onverwachte draai Aanvankelijk dacht schipper Korving, dat de „Gustav Bongner" langs hem heen zou schieten. Onverwacht draaide de Duitser echter een halve slag in het rond, vlak bij de kop van de „Camelia Maria" een rampzalige botsing was niet meer te voorkomen, daarvoor was de vaart van de „Gustav Borgner" te groot. Met een vervaarlijke stoot, gepaard gaande met gekraak en geknars, werd het voorschip van de Scheveninger aan stuurboordzijde geramd. Spoedig werd het duidelijk dat de „Cornelia Maria" gedoemd was ten on der te gaan. Door het. enorme gat, dat „tot aan de kiel" geslagen was, guitste het zeewater met golven naar binnen, zodat het voorschip geheel vol moest lopen. Men kon het niet houden. Behalve de man aan de machine bevond iedereen zich ten tijde van de botsing aan dek, zodat de ramp te overzien was. De hevig geschrokken machinist kwam in aller ijl naar boven rennen, om te zien wat er aan de hand was. Intussen waren er noodsignalen gegeven en ook opgemerkt door de omliggende schepen, maar het was te laat om spoedig genoeg hulp te kunnen bieden. Hoe spoedig de ramp zich voltrok moge blijken uit de notities van de schip per. Om 11.05 uur had de aanvaring plaats en om 11.47 ging de „Cornelia Maria ten onder. Het dient gezegd dat de bemanning van de Duitse treiler alles in het werk stelde om bijstand te verlenen. Eerst wilde de schipper daarvan nog proberen de gewonde treiler op sleeptouw te ne men. maar al spoedig was het zonne klaar, dat dit onbegonnen werk zou zijn. Bemanning gered Inmiddels was de Nederlandse beman ning er met veel moeite in geslaagd een reddingboot en een rubberboot uit te zetten. Tien hunner slaagden erin hier in voorlopig een veilig heenkomen te vinden maar de overige drie waren ge dwongen zich in zee te storten. Gelukkig mochten zij erin slagen die rubberboot te bereiken. Zo mocht het gelukken op de Duitse treiler over te stappen, waar het ge noemde drietal van droge kleding werd voorzien. Maar daar ook moeeten z(j met lede ogen aanzien, hoe hun schip weg zonk in de golven. Een moment om nooit te vergeten. Van zijn elfde jaar af had de nu 44-jarige Maarten Korving op zee gezwalkt, maar dit was de eerste grote ramp die hU meemaakte. Op 52,7 gr. n.b. en 6,59 gr. w.l. rust zijn schip nu in een zeemansgraf. En hiermee is het verhaal èigenlijk uit. De bemanning werd in Waterford veilig aan wal gebracht, maar men stond daar met niets anders dan de werkplun je, zonder geld, zonder papieren zonder verder iets van waarde. Dank zij de rederij heeft men tenminste weer een behoorlijk pak kunnen kopen, dodh van slapen is sinds het gebeurde niet veel meer gekomen. Van Dublin, waarheen men per taxi werd gebracht, is men naar Engeland overgevaren en gisteravond was dan Hoek van Holland bereikt. ,.De hemel beware my ervoor dat ik zoiets nog een keer moet meemaken" liet een van de mannen zich nog ontvallen. den: een fles wisky, een fles wod ka, een fraai vulpotlood en wat niet al. Bij het afgelopen kerstfeest en nieuwjaar werden vele van der gelijke cadeautjes echter door de Westduitse ambtenaren met be denkelijke gezichten bekeken alsof het tijdbommen waren - en terug gestuurd aan de afzender Zo had de Russische ambassadeur het erg druk met het terug ontvangen van door haar verstuurde flessen wodka. Dat de Bonner politici er geen prijs op stelden, omdat het Russische optreden tegenover West-Duitsland nu eenmaal bepaald niet sympathiek aandoet, was begrijpelijk. Zij stuurden de Russische pakjes dan ook zonder een spier op hun gezicht te vertrekken, terug. Voor de ambtenaren lag de zaak anders. De kleine golf van corruptiegevallen, die de laatste tijd over Bonn is gegaan en waarbij vele hoge ambtenaren waren betrokken, had zo vlak voor Kerst mis een soort angstpsychose onder het ambtenarendom van de hoofdstad veroorzaakt. Men wilde op een gegeven ogenblik geen kalender en geen potlood meer accepteren. Weliswaar is een der gelijk .geschenk" bepaald iets anders dan de auto's gelijk Audenauers assis tent Kilb die van Mercedes Benz te leen kreeg. Maar toch, zo heeft men in amb telijke kringen van hoog tot laag ge dacht, is het beter heel radicaal ieder cadeautje maar van de hand te wijzen. Nu vraagt men zich in Bonn af wat de allerhoogste ambtenaren, ministers en Bondsdagleden gedaan hebben met de al of niet dure geschenken, die immers de vriendschap plegen te onderhouden De amgst-voor-het-geschenk is niet beperkt gebleven tot Bonn. Ook in Ba den Württemberg en Beieren waarde zij rond, want de corruptie is nu eenmaal niet een kwestie van Bonn alleen. Een kleine ambetnaar, zo zei men te München en Stuttgart, kan over een ballpoint struikelen zoals een hoge over een auto.... In Beieren was zelfs een complete actie aan de gang om de dure cadeaus op te sporen, hetgeen leidde tot grote onrust onder de ambtenaren, om dat niemand heeft gezegd hoe groot een cadeau mag zijn dat men wel mag ac cepteren Zo bracht de angst voor de passieve omkoperij, zoals die ongetwijfeld overal aan de dag treedt, een zonderlinge span ning in Westduitse ambtenarenkringen teweeg. Terecht, omdat een ambtenaar zich verre heeft te houden van cadeau- tjes-met-een doel. Ten onrechte, omdat er tenslotte zelfs angst bestond voor het accepteren van potloden, zakagenda's eif fraaie kerstkaarten. Het toont alle maal in ieder geval aan met welke me thoden bepaalde ondernemingen en am bassades zekere doeleinden pogen te be reiken. De verborgen verleiders schuilen tegenwoordig zelfs blijkbaar in de vrien delijke, heel kleine attenties van grote staten en grote bedrijven en dat wil er hier beslist niet overal in. Voorlichting bij aankoop van technische apparaten EERSTE ONDERZOEK VAN CONSUMENTENBOND Met de ontwikkeling van de techniek gebruiken steeds meer mensen techni sche apparaten zoals stofzuigers, was machines, naaimachines, bromfietsen enz. In het algemeen hebben de mensen te weinig verstand van de technische constructie om te kunilen beoordelen wat het beste is voor de prys. In Ame rika en Engeland zijn er consumenten organisaties, die door deskundigen een vergelijkend onderzoek laten instellen omtrent kwaliteit en prijs van verschil lende merken en daarover rapport uit brengen. zodat de consument weet wat hU koopt. Die activiteit van de consu menten heeft tenslotte ook invloed op de prijs, want een koper is gauw ge neigd de voorkeur te geven aan een duurder merk. Hij staat wantrouwig tegenover iets, dat goedkoop is. Daar door vervalt bü de fabrikanten een prikkel tot prijzen-concurrentie. Het is voor iedereen van belang, dat hij zijn beschikbare inkomen zo g<oed mogelijk besteedt, maar het is tegenwoordig voor de consument meestal niet meer moge lijk te weten, of hjj zijn geld by een aankoop goed besteedt. Ook de detail handel is niet altijd meer in staat tot een verantwoord advies. Er bestaat een toenemende behoefte aan voorlichting. In ons land heeft dat geleid tot de oprichting op 9 augustus 1957 van het Consumenten Contact Orgaan (CCO), waarin samenwerken de Ned. Consu menten Bond, de Nederlandse Cen trale van de verbruiksorganisaties en de drie vakverenigingen. Thans is voor het eerst een vergelij kend onderzoek ingesteld naar de technische kwaliteiten en de gebruiks waarde van stofzuigers, voor rekening (2500 gulden) en verantwoordelijkheid van het C.C.O. De resultaten van het onderzoek worden gepubliceerd in een brochure. Het C.C.O.dat geen enkel belang heeft bij de onderzochte produkten, overweegt vervolgens een onderzoek naar kwaliteit en prys van de meest gangbare verwarmingsapparaten, was machines, naaimachines, bromfietsen, Nederland helpt Turkije financieel De minister van Buitenlandse Zaken heeft in brieven aan de Tweede en de Eerste Kamer de tekst overgelegd van de op 29 november 1958 te Parijs tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Turkse republiek gesloten overeenkomst inzake financiële hulp. In vert>and met de precaire deviezen- positie van Turkije, zo wordt in de toe lichtende nota meegedeeld, heeft de regering van dit land in de loop van dit jaar een dringend verzoek gericht tot de O.E.E.C., het IMJP. en de Verenigde Staten om financiële hulp en verlich ting van bestaande lasten.. De Turkse regering heeft daarbij een stabilisatie- programma overgelegd, dat gericht is op sanering van de interne en de externe positie van het land. De noodzaak om Turkije te helpen is erkend. Hoewel de besprekingen over de kredieten hebben plaats gehad onder auspiciën van de O.E.E.C., teneinde zo veel mogelijk uniformiteit te verkrijgen in de voorwaarden der afzonderlijke kredieten, betreft het toch ikredieten, die door de verschillende landen recht streeks worden verleend. Het door Nederland te verlenen krediet ten be drage van anderhalf miljoen dollar heeft evenals de door de andere lan den te verlenen kredieten een loop tijd van tien Jaar en draagt een rente van 5 3/4 procent. Moeder van gestolen baby een zenuwinstorting nabij De 26-jarige mevrouw Frances Chion- chio heeft gisteren het Brooklyn-zieken- huis in New York verlaten, waar zij vrijdagavond het leven schonk aan een dochtertje dat twee uur later spoorloos verdwenen bleek. Zy was zeer nerveus en weende. Haar man, een advocaat, zei dat zij een zenuwinstorting nabij is. Van de dader of daderes van de ontvoering is nog geen spoor gevonden. Een luier, die met een briefje eraan in een station van de ondergrondse is gevonden, heeft niets nieuws opgeleverd. De politie on derzoekt de mogelijkheid dat een ner veuze vrouw, wier eigen baby overleden is, de ontvoering gepleegd heeft, maar beschouwt geen van de drie vrouwen, die hiervoor in aanmerking komen, als verdacht. Voor duizenden uit kerk weggenomen In de kerk van Onze Lieve Vrouw in 't Zand te Roermond is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. Een groot aantal geloftegeschenken, vrijwel alle van goud of zilver, werd ontvreemd. In een zijkapel van deze kerk staat overdag een Mariabeeld, dat 's nachts in een kluis wordt bewaard. Toen een der Redemptoristen, aan wie de verzor ging van de kerk is opgedragen, gis termorgen het beeld naar de kapel terugbracht, vond hij daar een chaos. Gouden kettingen, broches met en zonder edelstenen, ringen, kruisen enz., als geschenken in de kapel achtregelaten, bleken verdwenen. Twee van de kasten, waarin de sieraden opgeboren waren, waren door de dieven meegenomen en op een terrein bij de kerk opengebroken. Onder de gestolen voorwerpen, waarvan de gezamenlijke waarde op enige tien duizenden guldens geschat wordt, be vinden zich een kruis en een ketting van wijlen mgr Schrijnen, een der vo rige bisschoppen van Roermond. De politie heeft de indruk, dat meer personen zich aan de diefstal schuldig hebben gemaakt. Zij moeten naar bin nen zijn gekomen door via een ladder naar een glas in loodraam boven de hoofdingang te klimmen en dit te ver breken. Daarna hebben zij de voordeur geforceerd. De politie van Roermond heeft de zaak in onderzoek. Dit is in enkele da gen tijds de vierde inbraak in een kerk in het zuiden des lands. Melk aan de benzinepomp Ter ondersteuning van een cam pagne van de politie om autobe stuurders aan het melkdrinken te brengen, hebben twee Westduitse benzinepompmaatschappijen aange kondigd op hun stations melkbars te zullen inrichten naar Amerikaans model. Dit voorjaar zullen reeds alle 500 tankstations van de twee maat schappijen van dit witte vocht voor zien zijn. In Amerika is het aantal ongeluk ken tengevolge van sterke drank sinds het begin van de melk-drink- campagne met negen procent ge daald. West-Duitsland is het eerste Europese land waar zulk een cam pagne wordt gehouden. Dit jaar zal men er overal goede raadgevingen kunnen lezen als: Zonder melk 's nachts niet rijden", ,J)rink melk op lange autotochten en strijd tegen de vijand alcohol". Vlak voor oudejaar lanceerde de politie de slagzin: „Breng een toost uit op het nieuwe jaar met een auto- reddend. alcoholvrij glas melk". Experts hebben ontdekt, dat melk het reactievermogen vergroot, ter wijl alcohol het doet afnemen. Behalve de melkbars op de grotere tankstations komen er verkooploket ten voor verpakte melk op de kleine. vloerbedekking, zolen en later van televisietoestellen. Men acht het vooral van belang, dat de koper in slaat moet worden gesteld een verantwoorde keuze te maken bij de aankoop van duurzame gebru iksvoorwerpen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7