PROF. MR. F. R. BOHTLINGK BIJ ZURICH VERONGELUKT Laatste Berichten Loop der bevolking te Leiden MAANDAG 5 JANUARI 1959 Sinds maart Amsterdams hoogleraar na wetenschappelijk werk in Leiden Bij een verkeersongeval in het nabij Zürich gelegen Zwitserse dorp Schübelbach is zaterdagochtend om acht uur prof. mr. F. R. Böhtlingk uit Nieuwer Amstel, eerstijds woonachtig in Oegstgeest, omgekomen. Prof. Böhtlingk die 33 jaar was, was sinds maart vorig jaar hoogleraar in de algemene inleiding tot de rechtswetenschap, het Nederlands en vergelijkend staats- en administratief recht aan de Gemeente Univer siteit te Amsterdam en was voordien verbonden aan de Leidse Universiteit als wetenschappelijk hoofdambtenaar voor het staats- en administratief recht. Mevrouw Böhtlingk kreeg bij het ongeval ernstige snijwonden. Zij is in een ziekenhuis opgenomen. De drie kinderen, die met hun ouders in de auto meereisden, bleven ongedeerd. De auto van prof. Böhtlingk kwam Het stoffelijk overschot zal woensdag- kort nadat hij het dorp Schübelbach ochtend a.s. te elf uur in 't crematorium nabij Zurich had verlaten in de rich- te Zürich worden verast. Als vertegen- ting Siebnen, in botsing met een per- woordiger van de Gemeentelijke Univer- sonenauto uit Zürich. Deze was eerst siteit van Amsterdam zal prof. mr. J. in de bocht voor het dorp aan het slin- Th. de Smidt daarbij tegenwoordig zijn. geren geraakt, tegen een hek opgereden en daarna dwars over de straat komen te staan. Prof. Böhtlingk kwam achter zijn stuur klem te zitten. In de Zwit serse auto zaten vyf volwassenen en een kind. Een der volwassenen brak een dij. Prof. Böhtlingk is op 23 september 1925 te Arnhem geboren. Hij studeerde Indisch recht te Leiden en promoveerde daar op een proefschrift „Het leerstuk der vertegenwoordiging". Hij was ge ruime tijd assistent van prof. dr. J. H. A. Logemann te Leiden. Daarna werd hij wetenschappelijk ambtenaar, later hoofdambtenaar aan deze Universiteit, tot hij in maart 1958 als hoogleraar aan de Amsterdamse Gemeente Universiteit werd benoemd. Hij was in Leiden vele jaren secretaris-penningmeester van de Civitas. Uniformen muziekkorps f te Maastricht vernield WRAAKNEMING? Waarschijnlijk in de oudejaarsnacht, hebben vandalen huisgehouden op de bovenverdieping van de St.-Theresia school in Maastricht-oost waar de nieuwe uniformen en andere bezittingen van de R.-K. Harmonie St.-Caecilia, „De gele rijders", zyn ondergebracht. De bestuursledende heren de Graaf en Bremers ontdekten vrijdagavond omstreeks aoht uur een ware ravage. De kasten waren opengebroken met een scherp voorwerp aan flarden gesneden, men en vijftien kepie's zijn met een scherpvoorwerp aan flarden gesneden. Van alle trommen van de drumband, alsmede van de dikke trom van de harmonie werden de vellen doorgesne den Ook de standaard van het korps, waarop een fraaie afbeelding van de stadsengel met het Maastrichtse wapen, ward grotendeels vernield. De totale schade wordt geraamd op ongeveer f. 4000. De vernielers zijn binnengedron gen na het indrukken van een ruiit in het schoolgebouw en het forceren van enkele deuren. Waarschijnlijk heeft men hier met een wraakneming te doen. Het geld voor het aanschaffen van de gele rijders unifor men werd het vorig jaar door de bewo ners van het stadsdeel met kwartjes bij elkaar gebracht. In december 13.6 miljoen bij R.P.S. gespaard Bij de Rijkspostspaarbank werd in de cember 1958 ingelegd f. 66.1 miljoen en terugbetaald f. 52,5 miljoen hetgeen een positief spaarversohil opleverde van f. 13,6 miljoen (vorige maand f. 6.3 miljoen en in december vorig jaar f. 11.0 miljoen). In 1958 is bij de RPS gespaard f. 127,4 miljoen tegen f. 3,0 miljoen in 1957. Het saldo tegoed per ultimo dec. 1958 bedraagt f 2083,4 miljoen (vorige maand f. 2069,8 miljoen en ultimo dec. vorig Jaar f. 1956,0 miljoen). Ir. Maris naar Nigeria Ir. A. G. Maris, directeur-generaal van Rijkswaterstaat, is gistermiddag, verge zeld van zijn echtgenote, met het KLM- vliegfcuig naar Kano vertrokken voor een veertiendaags bezoek aan Nigeria. Twee jaar geleden heeft de huidige minister-president Abubaikar, toenter tijd minister van Verkeer, een bezoek aan ons land gebracht. De Nederlandse autoriteiten hebben de heer Abubakar versoheidene objecten, waarvoor de Nigeriaanse minister belangstelling had, laten zien. Als dank voor de ontvangst heeft minister-president Abubakar thans de heer Maris en echtgenote uitgeno digd om Nigeria te bezoeken en speciaal die objecten, welke 'uit waterstaatkun dig oogpunt van belang zijn. Lijstaanvoerders P. v. d. A. Prof. Samkalden in kieskring Leiden De partijraadsvergadering van de PvdA heeft zaterdagmiddag te Utrecht besloten, dat deze partij bij de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer zal uitkomen met zes lijsten, die'elk voor drie van de 18 kieskringen gelijkluidend zullen zyn. De lijstaanvoerders zijn: mr. J. W. A. Burger voor de kieskringen Dordrecht, Middelburg en Rotterdam, de heer H. J. Hofstra voor de kieskringen Amsterdam, I Haarlem en Den Helder, prof. mr. I. Samkalden voor de kieskringen 's-Gra venhage, Leiden en Utrecht, de heer J. G. Suurhoff voor de kieskringen Arn hem Nijmegen en Zwolle, dr. ir. A. Von deling voor de kieskringen Assen. Gro ningen en Leeuwarden, en de heer J. M. Willems voor de kieskringen 's-Herto- genbosch, Maastricht en Tilburg. JAPANSE SCHEPEN VOOR INDONESIË De eerste twee van de tien schepen die Japan krachtens de herstelbetalings overeenkomst voor Indonesië zal bouwen zijn in Djakarta gearriveerd, aldus PIA. De schepen die „Karangaya" en ,,Ka- rata" zijn gedoopt, zijn bestemd voor de nationale scheepvaartmaatschappij, de Pelin. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 5 Januari. Veemarkt. Aanvoer ln totaal 1778, vette koeien en ossen 1109, varkens 669. Prijs in cents per kg: vette koeien le kwal. 310/840, 2e kwal. 295/310, 3e kwal. 276/285, VOtCSDS (]*V. gOW.) 195, 193, Ml. Sultan Hamid weer naar Indonesië terug Sultan Hamid II is dezer dagen per vliegtuig uit Nederland naar Singa pore vertrokken, vanwaar hij zal doorreizen naar Indonesië. Zijn ge zin is in Den Haag gebleven. Sultan Hamid kwam twee maanden geleden uit Djakarta in ons land aan. Nieuwjaarsrede van Soekarno President Soekarno van Indonesië heeft zaterdagavond op een nieuwjaars receptie in zijn paleis te Djakarta gezegd dat naar zijn mening de spanning in de wereld de laatste jaren is gedaald en dat de toestand vergeleken met enkele maanden geleden zelfs is verbeterd. Over Indonesiës binnenlandse toestand zei de president, dat het afgelopen jaar erg moeilijk voor het volk was geweest: „Het was een jaar van uitdagingen". Men was alle moeilijkheden dit jaar nog niet te boven gekomen ©n met name was men in de kwestie Nieuw-Guinea nog niet geslaagd. „Maar indien men de eenheid bewaart en als instrument ge bruikt zal met Gods hulp West-Irian weer Indonesisch worden zo niet dit jaar dan in de komende jaren", aldus Soekarno. Alarmtoestand in Leopoldstad De burgemeester van Leopoldstad, de hoofdstad van Belgisch Kongo, heeft vandaag de alarmtoestand voor de stad afgekondigd en samenkomsten van meer dan vijf mensen verboden. De aanleiding tot deze maatregel is gelegen in de rel letjes, die zondag in Leopoldstad ont stonden. In de loop van de nacht van zondag op vandaag werden ze onder drukt. De orde is hersteld, zo verklaar de de burgemeester hedenochtend. Een aantal politiemannen en plunderaars is gewond. Voorts is een aantal arrestaties verricht. De burgemeester van de gemeente Kalamoe, waar de onlusten begonnen heeft verklaard dat de incidenten zijn ontstaan door een te overhaast optreden van de politie. Bij deze eerste ernstige relletjes in de geschiedenis van Leo poldstad, zijn vijf blanke politiemannen, verscheidene leden van de inheemse po litie en een aantal inheemse demon- Wilde jacht op Duitse gangsters (Speciale berichtgeving) Kris en kras door Nijmegen hebben gemotoriseerde politieposten gister avond een gestolen Duitse auto nage zet, waarvan de bestuurder, naarmate zyn tocht langer duurde, meer op zijn kerfstok kreeg. Het begon ermee, dat de Duitser en zijn mede-inzittenden bij de Piasmolen onder Mook benzine tankte zonder te betalen. Daarom werd de wagen dooi de Rijkspolitie aangehouden, maar de bestuurder reed zonder meer op de.po litieman in, die zich nog maar juist in veiligheid kon brengen. De auto hield voorts de richting Nijmegen, waar de gemeentepolitie inmiddels was gewaar schuwd en een aantal posten had uit gezet. Er was slechts een vaag signale ment bekend en een groot aantal Duitse auto's werd daarom aangehouden. Ter wijl de post op de St.-Annastraat met een wagen bezig was, passeerde de auto waarom het ging en de achtervolging begon. Op het Keizer Karelplein haalde een politiewagen de gezochte in. De agenten plaatsten een patrouillewagen dwars over de weg om de Duitser het passeren te beletten, maar deze her haalde het stoute stukje, dat hij ook op de Mookseweg te zien had gegeven. Hij reed op de post in, ditmaal met als re sultaat dat de politie-auto flinke schade opliep. Met een boog wipte de auto met de vluchteling over het trottoir en ver der ging het weer met de politie er achteraan in een andere auto. Nochtans wist de bestuurder, die buitengewoon roekeloos te werk ging, te ontkomen om in de loop van de nacht te Utrecht te worden aangehouden. Er zijn nu lang zamerhand heel wat politie-instanties die zich voor de inzittenden interesse ren, ook de Duitse politie, die meege deeld heeft, dat de auto in Moers is gestolen en voor wie de daders geen onbekenden zijn. De auto bleek bij aan houding ook nog geladen te zijn met een aantal tapijten. TERAARDEBESTELLING MEVROUW C. M. VAN HILLE-GAERTHÊ (Van onze Haagse redactie) Onder grote belangstelling van col lega's en vrienden is vanmorgen het stoffelijk overschot van mevrouw C. M. van Hille-Gaerthé naar haar laatste rustplaats op de begraafplaats Oud Eik en Duinen in Den Haag gebracht. Mevrouw van Hille-Gaerthé publi ceerde boeken voor oudere meisjes en la ter ook enkele romans. De plechtigheid in de aula werd geleid door ds. P. D. Tjalsma, remonstrants predikant te Den Haag, waarna ds. J. J. van Hille een zoon van de overledene enkele woorden ten afscheid sprak. Hoge onderscheiding voor ir. den Hollander Bij K.b. is benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, dr. ir.' F. Q. den Hollander- te Maarn, presi dent der N.V. Nederlandsohe Spoor wegen. Vechtpartij in cabaret van Kees Manders In het cabaret 't Uiltje van Kees Manders aan het Thorheckeplein te Amsterdam heeft zich vannacht op nieuw een vechtpartij voorgedaan, waarby de heer Manders om een klant, die hem bedreigde, kwijt te raken een waarschuwingsschot met een pistool heeft gelost. Omstreeks kwart over twee was een 22-jarige Amsterdamse sportleraar met twee van zijn vrienden tot de zaak -toe gelaten. Toen het drietal zioh rumoerig ging gedragen verzocht de heer Manders hun zijn zaak te verlaten.. Aan dit ver zoek gaven zij geen gevolg en er ont stond een vechtpartij tussen de sport leraar en de heer Manders met zijn personeel. Toen de heer Manders de trap opvluchtte werd hij door de sport leraar achtervolgd. De heer Manders voelde zich bedreigd en trok een zwaar pistool, waarmede hy een schot omhoog lostte. De sportleraar werd door enkele agenten uit het cabaret verwijderd. De politie, die van mening is, dat de caba retier terstond haai- hulp had moeten inroepen inplaats van te proberen het zelf te klaren, nam het pistool in be slag; hij had geen vergunning tot het dragen van vuurwapenen. Naar de mening van de heer Manders was de sportleraar „kennelijk met het doel om te vechten" in zyn zaak gekomen. TENNIS Ashley Cooper prof Wimbledon-winnaar Ashley Cooper, sedert enkele dagen gehuwd met Helen Wood, miss Australië 1957, heeft in Melbourne een contract als professional getekend. Cooper heeft zich voor drie jaar ver bonden aan het tenniscü-cus van Jack Kramer, waarvoor hij een bedrag van 44.600 Australische ponden (358.000 gul den) ontvangt- Kramer verklaarde, dat dit een soort „basis-bedrag" is. Wanneer Cooper met wat succes speelt zal hij in die drie jaar meer dan 720.000 gulden kunnen verdienen, aldus Kramer. Cooper heeft het besluit genomen tijdens zijn huwelijksreis.. Dinsdag be gint in Sydney een toernooi ter ere van Jack Crawford, de Australiër, die iin 1933 het Wimibledonboernooi won. Coo per m-aalkt in dat toernooi zijn debuut tegen Pancho Segura. Kramer deelde mede, dat Cooper met Mel Anderson, Pancho Gonzales en Lew Hoad een tournee door de Verenigde Staten zal maken. Toneelprijzen voor Cruys Voorbergh en Hetty Beck (Speciale berichtgeving) In de foyer van de Arnhemse Schouw burg zjjn zaterdagavond de prijzen voor opmerkelijke toneelprestaties in het af gelopen toneel-seizoen uitgereikt aan Hetty Beck en Cruys Voorbergh. Wethouder Bronkhorst wees ten op zichte van de beoordeling op de meester lijke prestatie van de acteur Cruys Voorbergh in de opvoering van „Dundo Mai-oje's dukaten". De commissie is ge troffen door slechts luttele minuten van verbazingwekkend grootmeesterschap in wat in het traditionele kader zou gelden als een uiterst minieme bijrol. Niemand zal Cruys Voorbergh met zijn eervolle staat van dienst als geklasseerd bijrol speler beschouwen. Hy behoort integen deel tot de gevestigde prominenten van het Nederlands toneel. De heer Bronk horst noemde voorts als opmerkelijke prestatie de rol van Hetty Beck als „Smokkel-Emma" in .Mijnheer Puntilla en zijn knecht Mattie", voor welke pres tatie de heer Bronkhorst namens de schouwburg-commissie de lof uitte. Hij memoreerde voorts de rol van Johan Valk als Abram Abramowitsj Wengero- witsj in „Platonof". De heer Voorbergh ontving een polshorloge, mevrouw Hetty Beck een ring met verwisselbare steen. Opgemerkt zij dat de prijs voor Cruys Voorbergh thans is uitgereikt omdat, toen de schouwburg-commissie in 1957 besloot hem te honoreren voor zijn rol in „Dundo Maroje", de heer Voorbergh in Indonesië vertoefde. De prijs voor Johan Valk voor 1958 zal worden uitge reikt in februari. stranten gewond. Volgens onbevestigde berichten hebben tien blanken uit de Europese wijk van de stad verwondin gen opgelopen. De onrust ontstond toen een vergade ring van een inheemse organisatie werd afgelast en de aanwezigen de zaal niet wilden verlaten. Er ontstond een hand gemeen met de politie en misdadige elementen maakten van de protest optocht der inheemsen van Kalamoe naar Leopoldstad gebruik om te plun deren. De betogers hebben verschei dene auto's van blanken met stenen bekogeld. Enige winkels werden geplun derd en beschadigd voordat de politie erin slaagde de rust te herstellen. Minister Staf met auto geslipt (Van onze Haagse redactie) Vanmorgen om ongeveer 10 uur is de auto, waarmede minister Staf naar Den Haag onderweg was, onder Zoetermeer in plotseling vallende natte sneeuw ge slipt en in de berm van de weg terecht gekomen. Het ongeluk gebeurde tijdens het pas seren van een langzaam rijdende auto. Noch de minister, noch de chauffeur werden bij het ongeval gewond. De auto werd licht beschadigd. WARMOND TAFELTENNIS RKTTV Steeds Vooruit Het eerste damesteam verloor van PIT '54 met 91. KERSTBOMEN VERBRAND Ook in Warmond zijn de kerstbomen weer in vlammen opgegaan. Reeds da gen tevoren waren door de jeugd de kerstbomen „besproken" aan de wonin gen van de burgerij, want juist voor de jeugd is dit een evenement. Voorafgegaan door de drumband trok een lange stoet kinderen door het dorp Westduitse nota aan Moskou De Westduitse ambassadeur in Mos kou, dr. Hans Kroll, heeft vandaag op het Sovjetrussische ministerie van Bui tenlandse Zaken het Westduitse ant woord op de Russische voorstellen in zake Berlijn overhandigd, aldus pers berichten uit Moskou. Engeland, Frankrijk en Amerika heb ben hun antwoord op de voorstellen om van West-Berlyn een vrye stad te ma ken reeds op oudejaarsdag aan Moskou gezonden. De Westduitse nota is ver traagd doordat de bondsregering eerst de commissie van buitenlandse zaken van de Bondsdag van de inhoud ervan in kennis wilde stellen. In de nota wordt o.a. verklaard, dat de Sovjet-Unie niet het recht heeft aan Oost-Duitsland rechten over te dragen die betrekking hebben op de vrye toe gang voor het Westen tot Berlyn. De Westduitse regering is het met Engeland, Amerika en Frankrijk eens, dat eenzijdige opzegging van de over eenkomsten inzake Berlijn door Rusland niet kan worden toegestaan. De Westduitse nota verklaart voorts, dat de toestand in Berlyn geen reden geeft tot het gebruik van een woord als „Serajewo" zoals minister Gromyko on langs in een rede te Moskou heeft ge daan. Een dergelijk woord kan een oor logspsychose scheppen en het gebruik ervan zou alleen maar te begrijpen zijn als dat de Russische bedoeling is, aldus de nota. Waar ef niet waar?. Zoals gemeld, heeft de Haagse politie een schilder aangehouden, verdacht van moord op een aan de Nieuwe Haven gewoond hebbende vrouw. De man werd gearresteerd omdat hij sieraden tracht te verkopen, die aan het slachtoffer hadden toebehoord. Hy vertelde op de avond vóór oudjaar deze sieraden in een bar te hebben gekocht van twee mannen en wel voor f. 20. De mannen zouden uit Honselersdyk en Maasdijk afkomstig zijn. De aangehoudene gaf ook een signalement van daze verkopers op. De politie onderzoekt nu wat er van dit verhaal waar is. Voorts werden ten huize van de schil der nog andere voorwerpen gevonden, die eveneens aan de vermoorde hebben toebehoord, zoals een poederdoosje, een bontmanteltje, een hoogtezon en andere gouden sieraden. De verdachte beweert ook deze voorwerpen van de Westlan ders te hebben gekocht, maar dan niet in de bar, doch buiten op straat. Hier voor had hij f. 50 betaald. De 20-jarige militair P. Buis uit Badhoevedorp is gistermorgen in het W ilhelmina gasthuis in Amsterdam overleden aan verwondingen, die hij zaterdagmiddag bij een verkeersongeval heeft opgelopen. Hij reed die middag met zyn bromfiets op de Nieuwe Meer- dijk bij zijn woonplaats. Plotseling zwenkte hy door nog onverklaarbare oorzaak naar links, waardoor hij in aanraking kwam met een personenauto van tegenovergestelde richting. en het aantal kerstbomen werd steeds groter. Eenmaal bij het plein aan de Julia- nastraat aangekomen, werden de bomen onder deskundig toezicht van de plaat selijke brandweer opgestapeld en in brand gestoken. Binnen enkele ogen blikken werd dit een enorme vuurzee, welke op het grote aantal jeugdige toe schouwers, maar ook op de ouderen een enorme indruk maakte. Het fascineren de spel der vlammen duurde geruime tijd. Deze wat triest en verloren kijken- de dames zijn de dochters van ex- president Batista van Cuba, die hun vadec ijlings volgden toen deze de wijk nam. Ze zitten hier in het wachtlokaal van een vliegveld in Florida te overpeinzen, wat de toe komst zal brengen gevestigd In week vcm 25 t.m. 31 december '58 L. H. K. Gerla en fam., auto-monteur, J.P. Coenhof 54, P. van der Horst en fam. woninginrichter, Vijf Melpleln 36, J. K. v. Leeuwen en fam., metallseerder, Ploenstr. 5, A. F. Jllllngs geb. Bennlng en fam., Temminckstr. 8. M. F. Kramers en fam., Hoogl. Kerkgracht 13. F A. Kalmeijer. Hogewoerd 133. T. B. M. Bulten, secreta resse, Rijnsburgerweg 191. V. Rasmussen, worstmaker. Sumatrastraat 44a. A. M. v. Harlnxma thoe Slooten (Baron) geb. Wentholt, van Vollenhovenplein 34, J. R. M. M. G Defauw. Witte Singel 84. J. F. Pletersz. Bernhardkade 28. J. van Egmond verpleegster. Jan van Houtkade 34. G. N. Landschoot, verpleger, Boerhaavelaan 21, D. W. Baad. Witte Singel 49. M. C. Rasker Breestraat 14, J. M. T. Kooien geb. Roh- llng, gem. ambtenaar. Hoge Rijndijk 105b. F. P. van Asselt, Konlnginnelaan 35, J. G. M. van der Valk, Jan van Goijenkade 19, L. E, Engl, verpleegster, Rijnsburgerw. 10, T C. de Lange, h.i.d.h., Frans van Mie risstraat 34a, J. P. van den Berg, chauf feur, Munnikenstraat 36. M. E. Rueb, Rijnsburgerweg 40, W. F. Filippo, mach. bankwerker. Ambonstr. 31, J. K. Bouma, militair. Morsstraat 62—64, C. M. T. Vlas man. Plantage 10, A. M. van Buuren. Waldeck Pyrmontstr. 68, R. M. Jonkman, Boerhaavelaan 21. A. Leupe, aardewerk- bewerker. Scholtenstr. 84. T. van Veen, Kam. Onneslaan 4. H. A. M. Baad geb. Laurans, vertaalster. Witte Singel 49. vertrokken H. C. van Kempen en fam., van V. d. Werfstr. 43a, nr Zoeterwoude, Hoge Rijn dijk 363, W. M. de Greef en fam., van Tesselschadestr. 40, nr Leiderdorp, Fred. Hendriklaan 86. W. G. Braams en fam.. van Boshuizerkade 18, nr Groningen, H. Slccemaslngel 174, B J. Jesse en fam., v. Zoeterw.weg 152. nr Amsterdam, Meer en Vaart 146II, J. W. Belj en fam van Aar- straat 3. nr Voorschoten. Rijndijk 284, A J. van Ee en fam., van Morslaan 32. nr Wassenaar, van Z. v. Nefjeveltstraat 155, J. P. Bol en fam.. van Hoflaan 140, nr Oegstgeest. Assendelftstr. 19. E. van Koo- ten, van Moddermanstr. 7. nr Zuidlaren. Denneoord E 4. S. A. Koolj, van Stille Rijn 8. nr Heemstede. Wagnerkade 95. H. W. E G. G. Hartgrlnk, van A'.oëlaan 47a, nr Vlaardlngen, Hoogstraat 206. A. Kaste- lijn, van Lijsterstr. 30. nr Oegstgeest, Re- gentesselaan 4, P. C. Duininck, van Rijns burgerweg 40, nr 's-Gravenhage, Toma- tenstr. 15, M. G. A. de Graaf, van Rijns burgerweg 10, nr 's-Gravenhage, Valken- boskade 564, E. Gesink, van Rijnsburger weg 10, nr Rotterdam, Persijnstraat 14, F. Erk, van Herenstr. 16, nr Groenlo, Llch- tenvoordseweg 11. J. C. M. Timp, van Croncstelnkade 2. nr Doetlnchem, Markt 10, J. H. van der Zeeuw, van H. de Vries- strant 50. nr Voorschoten. Tolstr. 33, C. W Demmenie. van Rijndilkstr 79, nr Lei derdorp. Jaagpad 45. J. W. G. Blok, van Molensteeg 29. nr Warmond, Oranje Nas- saulaan 3a, E Holterman. van Rijnsbur- weg 10. nr Nleuwer-Amstel. Soerlaan 43. C J. Hoogendijk. van Rijn- en Schiekade 7, nr Arnhem. Dlepenbrocklaan 31a, L. Hobijn. van Witte Rozenstr. 57. nr Laren N-H. Vlnkebaan 8. C. Fransen, van Ker- senstr. 25. nr Rotterdam, van Lennepstr. 74c, K. Delmeer, van Hoge Rijndijk 206, nr Rotterdam. 2e Mlddelandstr. 22, A W. Blanken geb. van de Laar. van Plantage 22. nr Oegstgeest, Hazenboslaan 38, E. Staring geb. Kooien, van Haverstr. 97, nr Hazerswoude, Spekpoort 14s J H. M den Adel geb. de Rijk. van Burgsteeg 7. nr Uithoorn, Mr W. F. Treublaan 9. L. M. E. Hendriks-Fassotte, van Gasstraat 74, nr Venlo. Boekenderstr. 46. P. van Rijsbergen v, Mezenstr, 2, nr Rotterdam, le Schans- straat 22a, M. Schleck geb. van Dam, van J. de Wittstraat 50, nr Utrecht, Kromme Isleuwegracht 40, e. Klosowski, van R. Vlsscherstr. 10, nr Katwijk, Boulevard 7, P. H .M. Zijerveld, van Plantage 10. nr Velsen, de Genestetlaan 34, J Smeitlnk, van Noordeinde 2a, nr Katwijk, Wasse- naarseweg 75, Emigratie-Centrale Nieuw-Guinea Op initiatief van de Bond van Wereldburgers is in Utrecht een lande lijke conferentie gehouden van de sa menwerkende Nieuw Guineagroepen. Besloten werd tot oprichting van de emigratiecentrale „Nieuw Guinea". Het ligt in de bedoeling van de op richters, om de regering te verzoeken aan deze emigratie-centrale, voortge komen uit particulier initiatief, de zelfde faciliteiten te verlenen als gelden voor de reeds bestaande cen trales voor Canada, Australië enz. Uit de door de verschillende groepen verstrekte gegevens blijkt dat ruim 20.000 mensen met tropenervaring wen sen te emigreren. De emigratie-centrale zal in Utrecht gevestigd worden. Als tijdelijk directeur werd aangesteld de heer George Oversteegen te Utrecht. BEURSOVERZICHT Aku zeer vast AMSTERDAM, 5 Januari Met een vrij levendige handel in de internationale waarden, vooral voor AKU en certificaten Unilever, zette de beurs vandaag in met een vaste tot zeer vaste stemming. Hiervoor waren verscheidene factoren aan te wijzen, die de markt gunstig beïnvloed den o.a. de reis van de Russische vice- president Mikojan naar Amerika, waardoor mogelijk enig licht wordt gebracht ten aanzien van de kwestie Berlyn. Hierop waren de Duitse beurzen vast gestemd. Verder de verklaring van de NAVO-opperbevelhebber generaal Nor- stadt, die van mening is, dat de kans op een nieuwe wereldoorlog thans zeer ge ring is. De inhoud van de nieuwjaars rede van de president-directeur ir. A. Engel van het AKU-concern werd als een hausse-factor opgevat. Het bedrijf heeft ten aanzien van nieuwe produk- ten nog vele pijlen op haar boog. De rayon-aandelen werden voor Duitse rekening uit de markt genomen, terwijl daarnaast flinke speculatieve locale vraag aanwezig was. Hiertegenover waren de verkooplimites zeer dun ge zaaid, met als gevolg, dat de opening geschiedde op 281, circa 20 punten hoger vergeleken bij de vorige slotprijs. Even volgde een reactie tot 278, doch bij het scheiden van de markt werd weer tegen de 280 gedaan. Dat certificaten Unilever de hoge prijs van 467 in de niet-officiële ochtendhandel gedurende de officiële beurs niet konden halen, dient op reke ning geschreven te worden van Londen, vanwaar de verkopen kwamen. Hierte genover stond goede vraag voor Duitse rekening met de wetenschap, dat de margarine-papieren zeer binnenkort officieel op de Westduitse beurzen wor den genoteerd. De certificaten bleven op 457 ruim 4 punten boven de vorige slotprijs. Aandelen Philips konden van middag niet goed loskomen. Gezien de koersstijging voor deze aandelen van de vorige week, was de stemming toch vrij vast. Aandelen Kon. Olie werden voor Paryse rekening aangeboden in een be trekkelijk dunne markt. Dit had een koersdaling van circa f. 1.50 tot gevolg. KLM vrijwel onveranderd. De Scheepvaarten voeren in goed vaarwater. De vraag had hier in een kalme marict de overhand waardoor avances werden geboekt van 2 tot 4 punten. De stemming voor de leidende cultuurwaarden was verdeeld. Amster dam Rubbers iets luier, waartegenover HVA's wat hoger. Staatsfondsen ge makkelijk. WISSELKOERSEN Amsterdam, 5 januari Londen 10.57%—10.58%; New York 3.77A—3.77A; Montreal 3.90%—3.90%; Parijs 76.87%—77.97%; Brussel 7.55%— 7.56; Frankfort 90.21—90.26; Stockholm 72.89—72.94; Zürich 87.30%—87.35%; Milaan 60.47%—60.52%Kopenhagen 54.69%54.74% Oslo 52.85%—52.90% Wenen 14.54%—14.55%Ankara 3.76% —3.77%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.24%—13.25%. Beurs van Amsterdam Maandag 5 januari ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99}f 99f* Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obl. 3% 79ys Ned. '47 3% (3) 90A 90% Ned. '51 3% 93% 93% Ned. '53 (3%) 92% 92% Ned. '56 3% 92-A 92% Ned. '48 3% 867'b 87 Ned. '54 3% 87% 88 Ned. '55 I 3% 87% 87% Ned. '55 II 3% 89% 89% Ned. '37 3 88 87% Dollarlng '47 3 90y4 90% Investeringscert. 3 96% 96A Ned. 62-64 3 94fè 95 a Cert. NWS 2% 59% 59% Indië '37 A 3 95%B 96% Grootboek '46 3 87i* 88y4 Ned. W3 6% 110 110 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 35% 34% Nat. Handelsbank 140 143% Ned. HandelmU183% 187% Amst. Rubber 88% 87% H.VA131% 133% Java Cult26 25 Senembah130% 129% Vorstenlanden8y4 8% A.K.U 261% 278% Berkel's Patent (v.) 216 Calvé Delft cert. 425 432 Deli My.en (Ver.) 135.20 135.40 Kon. Pap v Gelder 193 197 Hoogovens cert. 341 341 Müller en Co. N£ 334 334 Ned. Kabelfabr300 304 Philips 492 491% Philips pref191 191% Unilever 451 449i<, Wilton Peyenoord 195% 200'A Biliton 2de r 175 ig3 Dordtse Olie gew 728 728 Kon Petr (f 20.—) 178.60 181 Idem (50 a f 30.-1 18310 18120 H°U Amer lijn 158V, 161% Java China Paket 138 130 K-L-M 104.50 105 Ned Stoomv My. 159 15314 Kon. Paket Mij126 127% Stoomvaart Mij. Ned 162 166% Nievelt Goudr eert 13414 135% Ommeren eert 243% 246 Kon Rott. Lloyd 143 v>b Ned Scheepv Unie 138% 141a/4 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 91 91% Den Haag 1954 3% 85 %L Leiden 1947 3% 93B R'dam *37 I-m 3% 92% 92% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 94% Premieleningen 98%B 99% 88 87% A'dam '56 I 2% 86% 86% A'dam '56 II 2% 96 96% Eindhoven '54 2% 82 82% Enschede '54 2% 83% Den Haag '52 I 2% 95% 83 94 B R'dam '52 I 2% 96 93% Idem II 2% 96 95% 107% 108B Utrecht '52 2% 100L 100 Z.-Holl. 1957 2% 105% 106 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 253% 265 HJ3.U. eert203% Rott. Bank 220 Twentsche Bank 190 Industrie Ondernemingen Albert Heyn272 B Borneo Sum. H. Mij 43 Ned G. en Sp fabr 246% Kon Ned Grofsm 118 Internatio 87 Rott Droogdok Mij 580B Sikkens Lakfabr '53 478 Tieleman en Dros 6 Ned Mij Walv.vrt 82 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 29A Intern Nickel 88% Anaconda 60% Bethlehem Steel 52 Cities Service 63% General Motors 49A Kennecott99 Republic Steel 75% Shell Oil 84% Union Pacific 35A Un. States Steel 96 208% 225 195 46 248 119% 88% 590 485 83 88% 60% 52% 64% 46j» 97% 73 83% 36% 97% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 2/1 Edelmet. Kon. AA 50% 50 Pref. w.a. idem 56 57 Electrolas B 290 Holl Constructie 310 Ing our v Bouwnfjv 159GL ld. y4 div 1958 151 151% Int Kunststoti Ind 42% 44% Leidsche Wolspinn 194 196B Ver Touwtabrieker 194% 195 Wernink's Betonm 102% 103B Van Wijk Textiel 60% 61GL 105GB 104

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5