Zaterdag keren honderden oud gedienden in hun „garnizoen" terug Van 1861 tot 1940 lag 4 R.I. in Leiden in Garnizoen De kerstbomen hebben zaterdag voor de laatste maal gebrand Goede „vlucht" van Bonte Duif Voor Leidse „kidnapper" twee weken gevangenisstraf 97ste jaargang Maandag 5 januari 1959 Tweede blad no. 29636 „'t Vierdebestaat 145 jaren Zaterdag de dag waarop in Leiden het 145-jarig bestaan van het voormalige 4e Regiment Infanterie: het oude Vierde, zal worden herdacht keren honder den oud-4 R.I.-ers nog eens een dag in hun „garnizoen" terug. De oud-militairen vieren deze verjaardag van „Het Vierde" met een reünie, waaraan ook zij zullen deelnemen, die later bij andere eenheden waren ingedeeld, zoals 28 R.I., het 4e Reserve Grensbataljon, de 4e Grenscompagnie, het 4e Depdt Bataljon etc etc. Hoewel in de loop der jaren de gelederen zijn gedund, zijn er nog talloos oud gedienden, die dit weerzien na jaren niet willen missen. Als is het alleen maar en om oude krijgsherinneringen op om „zijn slapie" nog eens te ontmoeten te halen. Opgericht in 1814, heeft het Vierde sinds 1 mei 1861 tot aan de caputulatie in mei 1940 onafgebroken Leiden als garnizoen gehad. Toen in 1859 de oorlog uitbrak tussen Frankrijk en Oostenrijk, werd hier reke ning gehouden met een mogelijke mobi lisatie en werd de veldmaarschalk Prins Frederik der Nederlanden aangewezen als opperbevelhebber. Ditmaal dreef de storm over, doch toen in 1870 de oorlog uitbrak tussen Frankrijk en Duitsland, werd het leger gemobiliseerd en vormde 4e R.I. met 2 R.H., de 8e en 10e Veld-Batterij en de 4e Rijdende Batterij de 2e brigade der le Divisie. Het regiment werd gelegerd in Alkmaar. De aan de dag getreden gebreken in de organisatie waren oorzaak van ver anderingen, die naar mate het gevaar voor een algemene Europese oorlog toe nam, steeds groter werden. Zo werd gebroken met het stelsel leger en schutterijen. Deze laatste werden op geheven en in plaats daarvan kwam een Landweer, bestaande uit de oudere lich tingen der militie. Deze laatste werden vergroot, de diensttijd werd uitgebreid dc oefeningen werden verbeterd. Een en ander had tot gevolg, dat er drie regi menten infanterie werden opgericht n.l. het 9e. het 10e en het 11e. Daardoor ging het 5de bataljon van 4 R.I. over naar 10 R.I. en werd het vijfde bataljon 4 R.I. overgenummerd in het derde. DE SPOORWEGSTAKING VAN 1903 In februari 1903 brak een grote sta king uit onder het personeel der spoorwegen. Teneinde de orde en de rust te verzekeren en de dienst der spoorwegen te beschermen, riep de re gering twee lichtingen buitengewoon onder de wapenen, waarmede het doel volkomen bereikt werd. 4 R.I. be waakte toen dag en nacht de baan vakken bij de garnizoenen Delft, Lei den en Haarlem. De orde werd ge handhaafd en de voedselvoorziening van de bevolking was, dank zij de mi litaire maatregelen, verzekerd. Toen in het jaar 1911 de oorlog dreig de tussen Frankrijk en Duitsland wer den ook bij 4 R.I. maatregelen genomen orr. een spoedige mobilisatie te verzeke ren. Weliswaar betrok het regiment de legerplaats bij Harderwijk, doch er bleef in het garnizoen personeel achter om voorbereidende maatregelen te nemen. Het jaar 1913 bracht de laatste geor- ganisatie voor de eerste wereldoorlog. In dat jaar werden n.l. de voor het ge val van mobilisatie te vormen 5e en 6e bataljons reeds in vredestijd opgericht. De regimenten werden verdubbeld en in brigadeverband verenigd. Aldus vorm de het 4e Regiment Infanterie de 4e infanterie brigade bestaande uit het 4e en het 15e Regiment Infanterie. Het Ie en Ille bataljon vormden de gelijkna mige bataljons van het nieuw opgerichte 15e regiment Infanterie, het IVe werd le en het Ille bataljon van 4 R.I. werd nieuw opgericht. DE EERSTE WERELDOORLOG Toen in 1914 de gTole oorlog, die reeds lang dreigde, uitbrak, werd het BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Carla Marianne, clr van B. van Steén- sel en C. Rijerkerk, Johannes Cornells, zn van J. C. van de Wetering en M. M. Flo rijn, Andreas HencLrlkus Jacobus, zn van M. Sllerlngs en S. Monflls, Jan Bart, zn van J. P. van Rooljen en M. van der Klift Johanna Maria, dr van P. J. van der Poel en C. M. van den Berg. Catharina Anna Allda, dr van J. van der Weerd en M. C. Stals. Tanneke Elizabeth, dr van P van den Broek en E. B. Constant OVERLEDEN G. A. Scheel. 71 Jaar, e.v. van N van Rijt, J. M. Slingerland, 85 Jaar, wed. van J van der Kaai. C. van Uffelen. 80 Jaar. wed van L. F. van Steenbergen, A. L. van der Reijden. 68 Jaar, e.v. van G. J. Span jaard, A. M. Moolenaar, 80 Jaar, man. gehele leger gemobiliseerd. Dank zij de goede voorbereiding was het Ne derlandse leger het eerste, dat op voet van oorlog gebracht was. Uit de na de oorlog beschikbaar gekomen gegevens blijkt, dat het o.m. aan de sedert 1900 plaats gehad hebbende uitbreiding en verbetering van het leger is te danken, dat ons land buiten de oorlog bleef. Gedurende de mobilisatiejaren was 4 R.I. gelegerd in en om Leiden, terwijl de bataljons om beurten ook wel te Bus- sum, Haarlem en Katwijk a. d. Rijn werden gelegerd. Het regiment had n.l. een belangrijke taak ter verdediging van de kust bij «en uitbrekende oorlog. Voorts dient Vermeld, dat het Ie batal jon in 1917 gedurende korte tijd te Am sterdam werd gelegerd in verband met aldaar uitgebroken ongeregeldheden. NA DE DEMOBILISATIE VAN 1918 Nadat in 1918 tot demobilisatie was overgegaan, vonden herhaaldelijk reor ganisaties plaats. Zo werden de batal jons opgeheven en bestond het. regiment aanvankelijk uit de Staf. drie school- compagnieën en de opleidingscompagnie. Daarop werd eerst deze laatste en daar na ook een der schoolcompagnieën op geheven. Later werd weder een derde compagnie opgericht en droegen de drie compagnieën de naam van Tirailleur-, Mitrailleur- en Specialisten-compagnie. In 1933 werd de Mitra-ilileurccmpagnie opgeheven en verenigd met de Specia listen-compagnie. Toen de brigades van 2 regimenten werden gewijzigd in brigades van 3 regimenten, behoorde het 4e R.I. aan vankelijk tot de lie brigade en later tot de brigade Grenadiers en Jagers (Ie Infanteriebrigade) LEGER-REORGANISATIE VÓÓR 1940 Vóór het uitbreken van de tweede wereldoorlog was de regering onder drang der internationale omstandighe den gedurig bedacht geweest op verster king en modernisering onzer weermacht. Voorzover dit „het Vierde" betrof, leidde dit in maart 1938 tot de weder-oprich- ting van een twede bataljon, dat gede tacheerd werd in Weert, terwijl in oktober van dat jaar de sterkte van het eerste bataljon werd gebracht op drie compagnieën, waarbij tea- vervanging van het geschut 6 veld, dat eigenlijk be hoorde tot het wapen der artillerie, tevens het veel lichtere pantser-afweer geschut werd ingedeeld, dat geheel werd bediend door infanteristen. Als gevolg van deze uitbreiding was een aanzienlijke verbouwing der Mors- poort-kazerne noodzakelijk, welke gro tendeels in 1939 gereed kwam. MEI 1940 Zag „Het Vierde" de eerste wereld oorlog „over zich heen gaan", zeer nauw werd het in de strijd van de meidagen van 1940 betrokken. Het regiment, dat in die dagen uiteraard op volledige oorlogssterkte was ge bracht. was mede de verdediging op gedragen van het Vliegveld Valken burg en omgeving, waar deze troepen, ver van de grenzen, voor de zware taak stonden de aanvallen van lucht landingstroepen op de Residentie en het regeringscentrum af te slaan. In verbitterde gevechten slaagden de troepen er in om de duivelse plannen van de aanvallers om de Nederlandse weerstand reeds op de eerste dag vol ledig te ontzenuwen, de bodem in te slaan. De troepen stonden in die spannende dagen onder leiding van kolonel b.d. H. D.. Buurman, aan wie reeds op 14 april 1937, als opvolger van luit. kol. A. W. F. Koningsfeld, het commando over 4 R.I. was overgedragen. Toen op 14 mei ons land capituleerde, kwam uiteraard ook aan de activiteit van 4 R.I. een einde, een einde, dat in de jaren na de bevrijding, toen niet tot heroprichting van het regiment werd besloten, een definitief karakter kreeg. Teneinde het vaandel van het regi ment ndet in handen van de bezetters te doen vallen, is dit by de oapitulati» Een herinnering uit 1896. Een groepje 4 R.I.-ers, gefotografeerd op het excercitieterrein van de Morspoortkazerne. Op de achter grond het voormalig militair hospi taal. Op deze foto, welke ons ter publikatie werd afgestaan door de heer H. W. de Nie, 3 October- straat 9a, komen ook nog enkele Leidenaars voor. Geheel links de heer Jongbloed, die na de vervul ling van zijn dienstplicht, vele jaren werkzaam is geweest als badmees ter aan het voormalige badhuis aan de Oude Singel, op de voorgrond (in witte kiel) de heer Rutgers, die werkzaam is geweest bij Boek handel Kooyker aan de Nieuwe Rijn en geheel rechts de heer Van Es. voordien slagersbediendc te Leiden. op last van de commandant onder de gemeente Noordwijk verbrand. Na de capitulatie zijn sinds 19 jaar verlopen, is het regiment opgeheven, doch wat gebleven is. dat is de ware kameraadschap, die de mannen van „Het Vierde" eens onder hun vaandel vonden. Daarvan zal men ook zeker zaterdag getuigenis afleggen. Komt men in de Doelenkazerne voor de reünie bijeen, 's middags om drie uur wordt een mars door de stad gemaakt. Voor het Stadhuis zullen de oud-gedien- den defileren voor de autoriteiten. Bovendien is er deze dag een snertmaal tijd en vinden er 's avonds feestelijke bijeenkomsten plaats. Ds. Van Houten (Aalsmeer) bij auto-ongeval gewond (Speciale beriohtgeving) Tengevolge van de gladheid is een auto, bestuurd door ds. Van Houten uit Aalsmeer, gistermorgen op Rijksweg 12 onder Zeist geslipt. De predikant ver loor de macht over het stuur, waarna de auto driemaal over de kop sloeg en zwaar gehavend aan de kant van de weg bleef liggen. De dominee werd uit zijn benarde positie bevrijd en naar het Zeister ziekenhuis vervoerd. Het bleek, dat hij wel gewond was, maar er nog vrij goed was afgekomen. De vernielde auto werd per takelwagen naar een Driebergse garage gesleept. Ds. Van Houten zou 's morgens en 's avonds preekbeurten vervullen in de Geref. Kerk te Driebergen-Rijsenburg. Spiegelgladde wegen in het noorden BUSDIENSTEN GEDESORGANISEERD Na sneeuwval in de nacht van zater dag op zondag, en de daarop snel in vallende dooi, is het vannacht in het noorden gaan vriezen. Overal in het noorden, vooral in de provincie, zijn de wegen spiegelglad. Het verkeer onder vindt veel hinder van de gladheid. Alle busdiensten van Groningen naar de diverse plaatsen in de omgeving zijn vol komen gedesorganiseerd. Op sommige lijnen hebben de bussen meer dan een uur vertraging, waardoor vele passagiers hun aansluiting met de spoorwegen missen. Op de stations heerst grote drukte, maar de treinen vertrekken zonder noemenswaardige vertraging. Uraniumlaagjes in Overijssel Het Rotterdams Grondboorbedrijf J. Z. Lierop heeft voor eigen risico grond boringen verricht in Overijssel met een variabele boordiepte van 30 a 40 meter en is gestuit op uraniumlaagjes met een dikte van 3 a 35 cm. Het betreft hier in grondmonsters aangetroffen uranium. Som Swaap 60 jaar violist 60 jaar geleden betrad Sam Swaap als violist voor het eerst het podium. Zijn loopbaan is bekend. 17 januari 's avonds om aoht uur zal hij als solist in Diligen- ■tia te Den Haag van zijn kunnen en kunde doen blijken. Onder ere-voorzitterschap van mr. J. Klaasesz, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland en ondetr voorzitterschap van mr. H. A. M. Th. Kolfschoten, burgemeester van 's-Gra- venhage, heeft zich een ere-comité ge vormd dat dc kunstenaar die avond zal huldigen. Zij. die willen deelnemen aan het bijeenbrengen van een geldbedrag, dat de jubilaris in staat, zal stellen enige wensen voor het West-Nederlands Sym phonic Orkest waarvan Sam Swaap thans dirigent is te verwezenlijken, kunnen hun bijdrage storten op post rekening nr. 622307 ten name van mr. S. van Oven, penningmeester van het comité. Precies op tijd Het concert, dat op 8 januari in de Stadsgehoorzaal door het Radio Filhar monisch Orkest wordt gegeven, zal pre cies op tijd beginnen in verband met een radio-uitzending. Zij, die op het aan- vangsuur hun plaatsen nog niet bezet hebben, zal de toegang tot de concert zaal gedurende de uitvoering van het eerste stuk geweigerd worden. WIELRIJDSTER SLIPTE Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor één kwam de 12-jarige Lenie Vermeer, uit de Magdalena Moonsstraat, die op de fiets reed. op de hoek van de Dief- steeg en de Pieterskerkgracht te vallen. Zij wilde nl. voorrang verlenen aan an der verkeer en kwam bij het afremmen op het gladde wegdek te slippen. Het meisje brak haar rechteronderbeen en moest naar het Academisch Ziekenhuis worden vervoerd. Vuurfeest besloot kerstvreugde Minder belangstelling dan vorige jaren De Leidse kerstbomen hebben za terdagavond voor de laatste maal gebrand. Op twee plaatsen in onze stad: op het schuttersveld en op een terrein aan het verre einde van de Rooseveltstraat. Meters hoog sloe gen daar de vlammen uit de eens zo trotse bomen, die fier de glimmende ballen, het weelderige engelenhaar de kleurige lichtjes en glanzende slingers gedragen hébben. Voor de vierde maal had de Stichting Leidse Jeugd actie zich beijverd om de jeugd als sluitstuk van de intieme kerst vreugde een „pyrotechnisch feest" te bereiden. Maar het is eigenlijk een beetje tegengevallen. Wij hadden de indruk, dat de belangstelling aanzien lijk minder was dan in voorgaande ja ren. Misschien heeft het gure en koude weer daartoe meegewerkt, was de con currentie van televisie en radio te groot. Of heeft wellicht ook de nieuwe werkwijze wat roet in het eten ge gooid. In de loop van vrijdag en zaterdag moesten de bomen namelijk reeds ingeleverd worden op daartoe aangewezen plaatsen. Daar konden de kinderen dan een toegangskaartje krijgen voor de verbranding 's avonds. Vrachtauto's van de gemeente zorgden voor het vervoer van de bomen naar die brandstapels. Maar voor de jeugd was een groot deel van de aantrek kelijkheid verloren gegaan nu zij die bomen niet meer achter zich aan mocht slepen. Maar wat dat toegangskaartje be trof ,dat liep allemaal niet zo'n vaart. Toen wij. gealarmeerd door de ritmi sche klanken, diie Jong K. en G. vrolijk door zuidwest-Leiden strooide, een kijkje gingen nemen aan de Roosevelt straat, bleek dat men weinig belangstel ling had voor de verstrekte kaartjes. Iedereen mocht op het terrein, als men maar buiten de afzetting bleef. Om tien over half acht was iedereen present, ook wethouder J. C. van Schalk. De groe pen kinderen, die onder geleide een wandeling naar deze tochtige hoek van Leiden hadden gemaakt, waren ge arriveerd en dus kon het feest eigenlijk beginnen. Maar het duurde toch om onbegrijpelijke redenen tot vijf voor aoht eer de uitveikoren kinderen de brandende fakkels kregen, dde zij in de stapel bomen mochten werpen. En toen was het snel gebeurd. De felle wind wakkerde de vlammen stevig aan en onder grote rookontwikkeling waren de bomen spoedig in as gelegd. De brand weer, die nauwlettend de gang van za ken in het oog had gehouden, behoefde gelukkig niet in te grijpen. Het vuur feest verliep daar evenals op het Schuttersveld zonder incidenten. Even later trok de muziek af en zoch ten kinderen en ouders de veel war mere en behaaglijker huiskamers op. Het grote vuur had hen eigenlijk let terlijk noch figuurlijk kunnen verwar men. Piket jeugdkampioen van Leidse Schaakbond Het in de afgelopen kerstvakantie ge houden toernooi om het jeugdkampioen schap van de Leidse Schaakbond is ge wonnen door J. J. Piket van Philidor. Aan het toernooi namen 16 spelers deel. Piket is thans gerechtigd uit te komen in de wedstrijd om het nationale jeugdkampioenschap, welke in de paas vakantie te vlissingen wordt gehouden. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Oude-Tonge A. Jonker te Schalkwijk te Dubbeldam J. van der Velden te Rotterdam-Feyenoord te Eist (Utr.) (toez.) J. C. Schuurman te Bles- kensgraaf te Vroomshoop J. Venema te Ee (FT.). Aangenomen naar Koeken- gen H. Zethof, kand. te Putten naar Renkum (toez.) J. C. van Hunnik te Kor- tenhoef. Bedankt voor Goedereede J. van Vliet te ZettenAndelst. Prof. Oud lijstaanvoerder van de V.V.D. Het dagelijks 'bestuur van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie heeft zaterdagochtend in Den Haag verga derd ter bespreking van de voorlopige kandidatenlijst van de VVD voor de komende Tweede Kamerverkiezing. Deze lijsten zullen definitief worden vast gesteld op de buitengewone algemene vergadering van de WD op 10 januari te Hilversum. Zaterdagmiddag heeft het hoofdbestuur van de WD over hetzelf de onderwerp een bespreking gehad. Voorgesteld zal worden de 18 kieskrin gen in vier groepen te verdelen, een ge lijkluidende lijst in iedere groep in te dienen en op alle lijsten als lijstaan voerder te plaatsen de voorzitter van de Tweede Kamerfractie, prof. mr. P. J. Oud Met 134 duiven maakte de Leidse Postduivenvereniging „De Bonte Duif" dit weekeinde een goede „vlucht". Dit maal was het geen lange-afstandsvlucht doch werden de kweekresultaten ge toond tijdens een expositie in „Belle- vue" aan de Steenstraat. Een prachtige collectie rasduiven, w.o. wedstrijdduiven van zeer goede reputatie, waren hier tentoongesteld. Bijzondere vermelding verdient de in zending van de heer L. ten Berge uit Voorburg, dieren van het bekende ras Jos Hermans en Janssen te Arendonk. „Als een soort gangster, als een kid napper heeft hij zich gedragen", zei de officier van Justitie bij de Haagse recht bank en hij vorderde drie weken ge vangenisstraf wegens vernieling, huis vredebreuk en mishandeling tegen een 24-jarige Leidenaar. De eis tegen zijn mededaderes, een 25-jarige ingezetene uit Leiden, was wegens huisvredebreuk veertig gulden boete of acht dagen. Bij deze laatste eis hield de officier van Justitie rekening met de affecties van deze verdachte voor haar kinderen, want daarover was de rel op 27 januari vorig jaar aan de Waardgracht in Lei den begonnen. Hier woonde de echtgenoot van de vrouwelijke verdachte, van wie zij toen nog niet gescheiden was, maar met wie zc toen al niet meer samenwoonde. Op de bewuste morgen togen de verdach ten naar het huis en belden aan. De huishoudster, alleen thuis, deed veilig heidshalve alleen het voordeurraampje open. „Ze sloeg me met een zweep over mijn handen", zei verdachte. „Dat lijkt me een acrobatentoer door een voor deurraampje", zei de politierechter. La ter bracht de huishoudster als getuige de verklaring, dat verdachte zijn hand door het raampje had gestoken om de deur open te maken en dat zij hem toen met een stokje een tik over zyn hand had gegeven. De verdachten, die per taxi waren ge komen om een kind te halen, lieten zich voor één gat echter niet vangen. Zy hadden een met een doek omwikkelde steen bij zich en hiermee werd een ka merraam Ingeslagen. Doch* het gat kon den ze naar binnen. De huishoudster vertelde dat verdachte haar aangevlogen had, haar had geslagen, had geschopt haar achterover op een bed had gegooid en haar een laken over het hoofd had getrokken. „Hij heeft me al eerder een kind ontvreemd op een gemene manier", zei de huishoudster. Verdachte ontkende, dat hij geschopt en geslagen had. Hij zou haar alleen uit zelfverdediging hebben beetgepakt. „Uit zelfverdediging kan nooit, want U drong daar binnen en U had gemakkelijk weg kunnen lopen", merkte de rechter op. ..Maar het was mijn echtelijke woning nog", zei de vrouwelijke verdachte, waar op de rechter haar duidelijk maakte, dat dit nog niet inhield, dat ze op een dergelijke wijze naar binnen had mogen dringen. „Hij stopte ruim elf maanden myn zoon voor mij weg", zei deze ver dachte over haar vroegere echtgenoot „In Nederland is een behoorlijk geor ganiseerde kinderbescherming en is kid napping helemaal niet nodig. Als U wist wat U Uw kinderen aandoet door kid napping dan zou U er niet meer over denken", meende de politierechter. Hy veroordeelde de Leidenaar tot twee we ken onvoorwaardelyke gevangenisstraf er. zyn mede-daderes tot 25 gulden boe te of vijf dagen en een maand voor waardelijke gevangenisstraf met twee jaar proeftyd. „Hebt U beiden soms trouwplannen?", informeerde de rechter nog. „Ik ben al getrouwd", zei de verdachte en zijn partnerin betoogde, dat er tussen hen alleen maar vriendsohap bestemd. Op drie plaatsen in de stad werden dit weekeinde de kweekresultaten van de postduivenliefhebbers ge toond. De jubilerende Postduiven vereniging ..De Bonte Duif" deed dit in ..Bellevue"Onze foto geeft er een beeld van. (Foto L.D./Van Vliet) Speciaal zyn collectie rode vogels trok sterk de aandacht. De dieren en dit geldt ook zyn blauwe duiven zijn hoogst intelligent, terwijl bij de kweek sterk gelet wordt op de ontwikkeling van de spieren en de lichaamsbouw. Naast deze inzending de heer Ten Berge was met zyn collectie als gast op deze jubileumtentoonstelling: De Bonte Duif bestaat 35 jaar, aanwezig had den ook de leden van ..De Bonte Duif" voor interessant tentoonstellingsmate riaal gezorgd. Het was dan ook lang geen gemakkelyke taak voor de Rotter damse keurmeester, de heer André Saers om de prijzen toe te kennen. Hy stond bij zijn beoordeling tegenover een zeld zame collectie postduiven, die hem. zo als hy ons verzekerde, de overtuiging had bijgebracht, dat deze dieren in wedstrijdvluchten nog een belangrijk woordje mee zullen spreken. Sterke vo gels zijn er z.i. vooral onder de jonge doffers. Na een strenge selectie kwam de heer Saers tot de volgende bekro ningen: Klas I. oude doffers van 500 km. en hoger: 1 H. Sterk; 2. G. v. Albarda; 3. P. Schenkevelt; 4. W. Nagtegaal; 5. N. Oudshoorn. Klas 2. oude duivinnen van 500 km. en hoger: 1. G. v. Albada: 2. G. v. Albarda: 3. H. Sterk; 4 W. Nag tegaal: 5. P. Fasel. Klas 3. oude doffers van 300 km en hoger: 1 Jac. Krekelaar; 2. N. Oudshoorn; 3 G. v. Albada; 4. Jac. Krekelaar. Klas 4. oude duivinnen van 300 km. en hoger: 1. W. Nagtegaal; 2. G. v. Albada; 3. G. v. Albada; 4. A. Meys. Klas 5, oude doffers van 100 km. en hoger: 1. Jac. Krekelaar; 2. M. Noor- dervliet. Klas 6 oude duivinnen van 100 km. en hoger: 1. N. Oudshoorn; 2. Jac. Krekelaar. Klas 7, jonge doffers van 100 km. enhoger: 1/2. A. Óudshoorn; 3. Jac. Krekelaar; 4 N Oudshoorn: 5 G v. Albada. Klas 8. jonge duivinnen van 100 km en hoger: 12 N. Oudshoom; 3. Jac. Krekelaar: 4. N Oudshoorn. Beste vogel van het geheel: N. Ouds hoorn; mooiste oude doffer Jac. Kre kelaar; mooiste jonge doffer W. Ouds hoorn; mooiste oude duivin V, Ouds hoorn; mooist» Jonge duivin N. Ouds hoom. Hoktentoonstelling1. N. Oudshoom 36914 pnt2. Jac. Krekelaar 36812 pnt.; 3. G. v. Albada 36814 pnt., na loting; 4. W. Nagtegaal 368 pnt. (plaquette Leidsch Dagblad). De heer Jac. Krekelaar. die meerdere malen „in de prijzen viel", komt boven dien een woord van byzondere waarde ring toe voor de wyze waarop hy deze jubileumexpositie inrichtte. Columba Ook de Postduivenvereniging Colum ba hield dit weekeinde in café-restau rant .Jtoyal" aan de Doezastraat een interessante show. Het was jammer, dat ditmaal één van de kopvliegers, de heer G. Oude Elferink, door pech geen vogels kon inzenden. Ondanks het uitvallen van deze inzending, bleef er toch veel te bewonderen over. De uitslagen van deze expositie zyn als volgt: Klas 1, oude doffers 500 km. en ho ger: 1. J. W. Wolters: 2. K. A. Boekee; 3. H. B. Bonneur; 4 R. P. de Graaf. KI. 2. oude duivinnen 500 km. en hoger: 1. K. A. Boekee. Klas 3, oude doffers 300 500 km.: 1. K. A. Boekee: 2. R. P. de Graaf; 3. M. Nijssen; 4. J. S. A. Bailey. Klas 4, oude duivinnen 300500 km,: 1. R. P. de Graaf; 2. M Nijssen. Klas 5, oude doffers 100300 km.: 1/2. R. P. de Graaf; 3. H. B. Bonneur. Klas 6. oude duivinnen 100300 km.: 1. K. A. Boekee; 2. H. B. Bonneur. Klas 7, onbevlogen oude doffers: 1. K. A. Boekee: 2. J. S. A. Bailey; 3 K. A. Boekee. klas 8. on bevlogen oude duivinnen: 1. H. B Bon neur. Klas 9. jonge doffers 200500 km.: 1. H. v. Kampen: 2/3. R. P de Graaf. Klas 10. jonge duivinnen 200500 km.: 1. J. W. Wolters: 2. K. A Boekee: 3. H. B. Bonneur. Klas 11. jonge doffers 65—200 km 1. K A Boekee: 2 H. v. Kampen; 3. H. B. Bonneur. Klas 12., jonge duivinnen 65200 km.: 1. H. B. Bonneur: 2. K. A. Boekee: 3 R. P. de Graaf Klas 13. late jongen met 3 oude pennen: 1. R. P de Graaf. Hoofdbekroningen: Beste der gehele tentoonstelling: K. A Boekee; beste oude doffer: K. A. Boekee; beste oude duivin: K. A. Boekee: beste jonge dof fer: K. A. Boekee; beste jonge duivin: H. B. Bonneur. Uitslag hoktentoonstelling: 1. K. A. Boekee 3674 pnt.: 2. J W Wolters 3654 pnt3. H B Bonneur 365 pnt.; 4. R. P. de Graaf 3644 pnt. en 5. H. v. Kam pen 362 pnt. De Blauwkras Tenslotte was er voor postduivenlief hebbers dit weekeinde nog een derde mogelijkheid om de kweekresultaten van deze dieren in ogenschouw te nemen. Het was tydens de door de Postduiven vereniging „De Blauwkras" ingerichte expositie in het clubgebouw van de Speeltuinvereniging ..Oosterkwartier" in de Kooi. Ook hier waren prachtige col lecties vogels tentoongesteld. De uitslagen waren: beste oude doffer: P. C. Hansen: beste oude duivin: F. J. Franken: beste jonge vogel: W. Ravens- bergen en beste van het geheel: F J. Franken. Oude vogels: klas 1. doffers: 500 km. en hoger: 1. P C. Hansen; 2. W. v. d. Wel; 3. H. Moenen. Klas 2. duivin nen 500 km. en hoger: 1. F J. Franken; 2. J. Noordermeer; 3. J. Rozier. Klas 3, doffers 200500 km.: 1. F J. Franken; 2. W. v. d. Wel; 3. A. v. Royen. Klas 4, duivinnen 200500 km.: 1/2. K. v. d. Steen; 3. H. Moenen. Klas 5, doffers tot 200 km.: 1. J. Noordermeer; 2 G. Gie bel. Klas 6, duivinnen tot 200 km 1. Chr. v. Weeren: 2. H. Moenen; 3. Gebr. Gysman Klas 7. doffers jonge vogels 100 —300 km.: 1 H Moenen; 2 P C Han sen: 3. J. J. Wervelman. Klas 8. duivin nen 100300 km.: 1. P. C. Hansen: 2. A. v. Royen; 3. H. Moenen. Klas 9 dof fers tot 100 km.: 1 W. Ravensbergen; 2 H. Moenen: 3 Gebr. Gysman en Klas 10. Duivinnen tot 100 km.: 1. W. Ra vensbergen; 2. G, Grebel.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3