Bondskanselier Adenauer viert vandaag zijn 83 ste verjaardag Prof. Zuidema: de P. v. d. A, ontburgerlijken" „mr. Burger wil Bevrijdt U pUvfOMMÜ Met een enkel woord Agenda MAANDAG 5 JANUARI 1959 Hoe liet zonder deze autoritaire man in Bomi moet gaan, is voor velen een raadsel (Van onze correspondent in Bonn) Met een aubade van een muziekkorps van het nieuwe Westduitse leger begon hedenochtend te Bonn de 83ste verjaardag van Bondskanselier dr. Konrad Adenauer. Overigens zal dit feest nauwelijks in de openbaarheid komen: de pers is namelijk door de oude, maar nauwelijks grijze regeringsleider ietwat terzijde geschoven.... Er is vandaag weer een hele optocht langs de Bondskanselier gegaan: van het personel van de Bondskanselarjj tot familieleden, de Bondsdag- president, partijvertegenwoordigers, de Bonner weeskinderen en het diplomatieke korps toe. De pers is slechts tot een klein deel van deze ontvangsten toegelaten. Adenauer zou namelijk nog altijd boos zijn op diverse journalisten, die het vorige jaar berichtten, dat er tijdens de verjaardagsfestiviteiten een vertrouwelijk gesprek had plaats gevonden tussen de Bondskanselier en de Russische ambas sadeur Smirnov. En dat zou volgens Adenauer, die vroeger interviews aan de lopende band verleende, maar tegenwoordig nauwelijks voor een journalist is te benaderen, een indiscretie zijn geweest. of geen sneeuw. „Der Alte", zoals hij ietwat oneerbiedig pleegt te worden ge noemd, is overigens de laatste tyd twee maal ziek geweest en dat heeft enige ongerustheid veroorzaakt. Want ten slotte heeft het autoritaire optreden van de Bondskanselier er en dat ontkent niemand in West-Duitsland in be langrijke mate toe bijgedragen, dat de Bondsrepubliek het in de tien jaar van haar bestaan zo ver heeft gebracht. Hoe het zonder hem moet gaan, is voor velen een raadsel. De man-van-1876 zal van daag te Bonn met zijn bekende ironie en ondoorgrondelijke gezicht de feeste lijkheden over zich heen laten gaan op 25 januari evenwel zal hy met de zelfde ironie een camavalsorde te Aken in ontvangst nemen Populariteit deels gevolg van sobere levenswijze Inmiddels circuleren er juist de laat ste dagen over de Bondskanselier aller lei berichten, die nog eens accentueren, welk een bijzondere positie hy inneemt. Men verwijt hem een zeker autoritair optreden, o.m. tegenover zyn eigen ministers. Zo werd vlak voor Kerstmis de minister van Financiën Etzel naar Parijs gezonden om daar te onderhan delen in het kader van het vry inwis selbaar maken van frank en Duitse mark, zonder dat de minister van Eco nomische Zaken Erhard de man die het nauwst bij deze zaak was betrokken ervan op de hoogte zou zijn gebracht. De minister van Binnenlandse Zaken Schroder zou tot zyn verrassing op een gegeven ogenblik hebben bemerkt, dat zijn wetsontwerp over de mogelijkheid van het uitroepen van een noodtoestand onlangs door Adenauer in de ijskast is gestoptDit alles bevestigt min of meer de anekdote, die het vooraanstaan de CDU-lid van de Bondsdag, thans minister-president van Wurttembcrg Baden, Kiesinger onlangs vertelde. Het ging over een CDU-fractielid, dat tegen Adenauer zei: „U wilt, dat wij op alles wat u doet „ja en amen" zeggen". Daar op antwoordde de Bondskanselier droog: „O nee, voor my is uw „ja" vol doende Geen managerziekte Desondanks kan Adenauer zich ver heugen in een zekere populariteit, zoals dezer dagen weer bleek, toen hy „be noemd" werd tot ridder in de orde te gen de dodelijke ernst door de carna valsvereniging te Aken. Ieder jaar ont vangst een politicus of andere promi nente persoonlijkheid deze orde in de rang van „bijzondere klasse op zilveren schaal". Adenauers populariteit is ongetwyfeld ook een gevolg van zyn zeer sobere levenswijze. Een ieder kent de thans 83-jarige als een man, die er hoogstens als een goede zestiger uitziet; daarvoor spaart hy zich dan ook met eten en drinken, niet met werken evenwel. De managerziekte is een onbekende in zijn huis. Een bril draagt hy niet, zelfs niet tydens het lezen. Niet voor niets pleegt hij iedere dag met zijn rechterhand, staatssecretaris Globke, een uur in de tuinen van zijn ambtspaleis te Bonn te wandelen regen of geen regen, sneeuw Babyroof in New York De politie In New York heeft een be roep gedaan op de „blonde vrouiw", die ervan verdacht wordt een pasgeboren baby uit een ziekenhuis in Brooklyn geroofd te hebben, het kind geregeld te voeden. De baby, een meisje, was nog geen drie uur oud toen zij in de nacht van vrijdag op zaterdag: uit de babyzaal. waar zij en nog acht andere baby's lagen, verdween. De vader, de advocaat Frank Chionchio, had het kind juist voor het eerst gezien en toen de zaal verlaten. Een bewaker vertelde, dat hij een blonde vrouw, die „iets" onder haar zwarte mantel geklemd hield, het ge bouw had zien verlaten. Hij meende ook het geschrei van een baby gehoord te hebben. Ook een der verpleegsters had de vrouw in de buurt van de zaal ge zien, maar geen argwaan gehad. Het wiegje van het geroofde kind stond vlak bij een deur naar een trappenhuis ach ter in het gebouw. De politie denkt, dat de vrouw de eerste de beste baby, waar zij bij kon. heeft meegenomen. Het echtpaar Ohionohio heeft nog een doch tertje van één jaar. Zaterdagavond ontdekten twee jon gens bij hun spel in een leegstaande winkel in Brooklyn enige kinderkleer- tjes en een dekentje, die later door ziekenhuispersoneel met stelligheid her kend werden als gebruikt door het ge roofde kind.. De politie begon onmid dellijk op uitgebreide schaal in de om geving 'huiszoekingen te doen, maar vond tot op heden niets. Vals noodsein of teken van „De kleine wereld" Twee vliegtuigen van de Amerikaanse kustwacht hebben zondag urenlang langs de kust van Californië boven de Stille Oceaan gevlogen op zoek naar een schip in nood, nadat een noodsein was ontvangen, dat luidde „in zinkende toe stand. waarschuw kustwacht, zuidkust Californië',. Het merkwaardige is, dat dit noodsein werd opgevangen op de golflengte, die de Britse ballon „De kleine wereld" ge bruikt, die reeds geruime tijd wordt ver mist op een tocht van de Kanarische eilanden naar West-Indië. Een woord voerder van de Amerikaanse kustwacht geloofde niet, dat het sein van de bal lon afkomstig was. Hij vermoedde dat de seinen door een „grappenmaker" wa ren uitgezonden. Hammarskjöld middelpunt van vluchtelingendemonstratie Dag Hammarskjöld, de secretaris-ge- neraal van de Ver. Naties, heeft zondag een bezoek aan een kamp van Pale stijnse vluchtelingen in Jericho afge broken, nadat de kampbewoners een vreedzame betoging op touw hadden ge zet. Zij riepen: „Wij willen naar ons geliefde land terug. Wij zullen naar Palestina optrekken" Hammerskjöld was 1 zyn bezoek ver gezeld van Jordaansi geringsfunctio- narissen en vier jeeps met politie en militairen. Hij sprak met een 60-tal lei ders van het half miljoen vluchtelingen in Jordanië. Hij had nog méér kampen willen be zoeken, maar na de betoging zag hij daarvan af. Onbemand vliegtuigje twee uur boven bewoond gebied Toen een 33-jarige Amerikaanse sportvlieger gisteren in Chillicothe (Ohio) zijn L-16 ,£eronca" wilde starten door de propeller rond te draaien, reageerde de motor bij wijd openstaande gasmanette zo snel, dat het vliegtuig wegtaxide zonder dat de verraste bestuurder erin kon klimmen. Het steeg zelfs op en vloog ietwat onzeker weg. De luchtmacht werd gealarmeerd en vier straaljagers van de Rational Guard" van de staat Ohio gingen achter de ,^eronca" aan. Ze hadden opdracht het toestel te laten dalen, door het met hun vleugeltips uit de koers te drukken of, als dat niet zou helpen, door het neer te schieten. Nadat de piloten twee uur angst vallig afstand hadden bewaard om dat het vliegtuigje boven bewoond gebied vloog, zagen zij eindelijk hun kans schoon. Een van hen dook scherp voorlangs het vliegtuigje, dat in het „kielzog" van de straalmotor begon te waggelen en tenslotte, in een verlaten streek, neerstortte dichtbij een overigens verlaten ver keersweg. Verplaatsing van de Amsterdamse tabaksmarkt De Indonesische minister van Land bouw, Sadjarwo. heeft zaterdag meege deeld, dat handelsdelegaties uit België en West-Duitsland, die zich op het ogenblik in Indonesië bevinden, bespre kingen voeren met de Indonesische regering over de verplaatsing van hun land van de Amsterdamse tabaksmarkt. De minister voegde hier nog aan toe, dat beide missies reeds aanbiedingen aan Indonesië hebben gedaan. Bijeenkomst Arjos Ruim 500 jongeren waren zaterdagmid dag in het dakpaviljoen van het Groot- handelsgebouw te Rotterdam bijeen op de jaarlijkse algemene vergadering van ht Provinciaal Verband Zuid-Holland van de AR Jongeren-Studieclubs (Arjos), die onder leiding stond van de heer T. Hopman uit Gouda. Op deze vergadering werd het woord gevoerd door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. /van Aartsen, die zijn visie gaf op de jongste politieke gebeur tenissen in ons land. De belastingwetten zijn z.i. aangegre pen om het katoinet ten val ite brengen. Tenslotte bracht hij de komende verkie zingen ter sprake. Niet de belastingwet ten zijn de inzet hiervan, maar de prin cipiële vragen op het gebied van het staatkundig en maatschappelijk leven, aldus minister van Aartsen. Ook prof. dr. J. Zijlstra, minister van Economische Zaken zou het woord voe ren, maar daar zyn aanwezigheid ver eist was op een vergadering van het centraal comité van de AR-Partij' moest hij verstek laten gaan. In zijn plaats sprak prof. dr. S. U. Zuidema uit Am sterdam. die zich o.m. tegen de PvdA Patates frites-auto vloog in brand Twee zwaargewonden (Speciale berichtgeving) Zaterdagmiddag gebeurde er een ern- tig ongeluk toen er brand uitbrak in een patates-frites-auto van iemand uit Nunspeet, die met zijn wagen in Doorn spijk staat. Er ontstond een ontploffing in de auto toen een slang van een gas fles afsprong en het uitstromende gas vlam vatte. Onmiddellijk stond de hele auto in lichter laaie. De eigenaar wierp zijn dochtertje uit de auto. Hijzelf werd gered door omstanders. De wegenwach ter Velthuis, die toevallig in de nabij heid was, en de verkeerspolitie, tracht ten de brand te blussen met schuim- blussers. zand en water, maar konden niet voorkomen dat de auto van binnen geheel uitbrandde Na een eerste behan deling door een plaatselijke arts werden de slachtoffers naar een ziekenhuis in Harderwijk overgebracht De eigenaar van de auto kreeg ernstige brandwon den. Voor het leven van zijn dochtertje wordt gevreesd. keerde, welke partij naar aanleiding van de kabinetscrisis zegt, dat een con flict tussen progressief en conservatief is ontstaan. Volgens prof. Zuidema is er geen conflict tussen het socialisme en het liberalisme uitgebroken. Dit was er al toen prof. Oud de PvdA verliet, merkte hij op. Als er een conflict is dan is dat er een over de vraag wie in de oppositie zal gaan. Sprekende over mr. Burger zeide hy, dat deze bezig is met het „ont burgerlijken" van de PvdA. De PvdA wil terug naar de klassen strijd en zich daardoor onttrekken aan de verantwoordelijkheid. Deze partij wil van Nederland een Frankrijk maken, zo riep hij uit, met alle problemen van dat land van 1946 tot nu toe. Kom tot rede en ga de communisten niet imiteren. Kom tot redelijkheid, de christelijke re delijkheid, aldus prof. dr. Zuidema. (Advertentie) van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpynen. Neemt daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid, dat kan baten, waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onscha- delyk voor hart en maag. By apotheek en drogist f0.95, f2.40, f8.88 Bontdiefstal opgehelderd De Rotterdamse politie heeft vier per sonen aangehouden die in de nacht van 10 op 17 december jJ. betrokken waren bij de inbraak in het pand van de Prijsbreker aan de Westblaak te Rotter dam. Van de 57 verdwenen bontman tels konden een vyftig stuks worden achterhaald. De zaak kwam aan het rollen, toen op de avond voor Kerstmis een politieman die in dienst ging, de auto zag van iemand, die bij de politie niet onbekend was. Toen hy dichterby kwam ging de wagen er vandoor. Men wist de auto te achterhalen. In de wagen lag een stuk beddetijk met erin 14 bontmantels. Men ging verder speuren en ten huize van een der daders, die inmiddels was aan gehouden, vond men nog eens 13 jas sen. De zaak werd verder uitgezocht en de mededaders konden worden aange houden; tevens werden nog tal van bontjassen achterhaald. d c 0 t S i4 VOOR HEDENAVOND Hilversum I (402 m.) AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Regerlngsuitz. De wonlngbouwprysvraag van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, aoor drs. A. R. A. Theunlssen, woningb.specia- list bij de E.G.K.S. en lr. A. O. Schuil. 18.25 Lichte muz. 18.50 Kamerkoor. 19.30 Muz. caus. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 De Radioscoop. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Act. 23.30 24.00 Gram. Hilversum II (298 m.). NCRV.: 18.00 Orgelconc. 18.30 Stemmen van Overzee. 18.45 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Volksliederen. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Gram. 20.30 Een pelgrimstocht naar Beethoven, hoorsp. 21.40 Gram. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Muzikale caus. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.4024.00 Het Evangelie ln Esperanto. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 20 00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Mensen, dingen nu! 20.30 Pension Hommeles, muzikaal blijspel. 21.30 Cabaretprogr. VOOR DINSDAG 6 JANUARI. Hilversum I (402 m.). AVRO.: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO.: 7.50 Dagopening. AVRO.: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 R.V.U.: Naar het land van de kersebloesem, door mej. Tine Tus- veld. Eerste lezing. 11.30 V. d. zieken. 12.00 Liohte muz. 12.20 Regerlngsuitz. Landb.rubriek: Nederl. landbouwkundigen vertelen v. hun ervaringen op Amerikaan se boerenbedrijven (I). 12 30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Metropole-ork. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Mil. Kapel. 13.55 Beursber. 14.00 Alt. bariton en piano. 14.40 V .d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Gram. 16.00 Boekbespr. 16.15 Gram. 16.30 V. d. Jeugd. 17.30 Jazzmuz. AVRO.: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 RVU.: Onze feestdagen, hun oorsprong en hun geschiedenis, door prof. dr. M. A. Beek. Eerste lezing. 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vcus parle. 19.10 Orgelspel. 19.25 Dansmuz. 19.55 Alles op één kaart, caus. 20.00 Nws. 20.05 Vocalisten-festival. 20 55 Gram. 21.45 Act. 22.00 Lawijt ln deze tijd, caus. 22.15 Muz. caus. met gram. 22.40 Orgelconc. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York calling. 23.2124.00 Orgel, zang en trompet. Voor Duifse majoor: drie en een half jaar tuchthuis (Van onze correspondent te Bonn) In het Zuidduitse plaatsje Ansbach is de 47-jarige ex-Luftwaffe-majoor Stent- zel tot 3H jaar tuchthuis veroordeeld in een zogenaamde witte vlaggen-pro- ces. Zyn medebeklaagde, Banholzer, viel onder amnestie-bepalingen en kwam daarmee vrij. Beide luchtmacht-officieren hadden op 12 april 1945 in een Zuidduits dorpje een witte vlag ontdekt aan de gevel van het huis van een boer. Op grond van Hitiers bevel, volgens hetwelk ieder die de witte vlag hees moest worden dood geschoten en zyn huis moest worden in brand gestoken, hebben beide mannen of één van hen de boer doodgeschoten en zijn huis in brand gestoken. Vervol gens begaf het tweetal zich weer op weg om zich enige kilometers verder aan de Amerikanen over te geven, waarbij zy zelf zakdoeken als witte vlaggen ge bruikt Beide beklaagden beschuldigden el kaar tydens het proces van de moord op de boer en de brandstichting. Banholzer werd door Stentzel in het proces een to neelspeler genoemd, omdat hij steeds weer heeft beweerd, dat laatstgenoemde de dodelyke schoten heeft gelost. Stenzei zei o.m., dat hij als jachtvlieger in hon derden vluchten naar Engeland tijdens de oorlog heeft meegewerkt aan bom bardementen van Londen en andere Engelse steden. ..Hoeveel mensen daarbij gedood zijn, weet ik niet", zei hy. „De cheque, die bondspresident Heuss bij zijn reis naar Engeland aan Koningin Elizabeth heeft overhandigd, is nauwe- lyks voldoende om een klein deel van de schade te vergoeden Voor deze mas samoorden in grote stijl heeft men mij de hoogste onderscheiding gegeven, die ik, als ik wilde, heden weer zou mogen dragen. Ik concludeer daaruit, dat ik destijds juist gehandeld heb. Ik kan echter niet begrijpen, waarom ik thans wegens dit enkele geval veroordeeld moet worden. Ik betreur het lot van de doodgeschoten boer, maar schuldig voel ik me niet" De blijkbaar onverbeterlijke ex-offi cier tegen wie vyf jaar en twee maan den was geëist, heeft men als de hoofd dader van de twee beklaagden be schouwd. Hy is ook veroordeeld tot de kosten van het proces te betalen. BINNENLAND Op ons bureau ligt ter Inzage de passagierslijst van het m.s. „Oranje", dat 9 december uit Sydney is vertrokken en 13 Januari te Amsterdam zal aankomen. Na ruim twaalf Jaren het ambt te hebben bekleed van kanselier der Neder landse Orden en voorzitter van het Ka pittel der Militaire Willemsorde, heeft ge- neraal-majoor b.d. H. Koot. ln verband met het bereiken van de vljf-en-zeventig- Jarlge leeftyd. zaterdag van belde Instel lingen afscheid genomen Namens het personeel van de kanselarij sprak de secre taris, de heer J. A. van Zelm van Eldlk, afscheidswoorden. In een vergadering van het Kapittel der Militaire Willemsorde werd generaal Koot achtereenvolgens toegesproken door het oudste lid va nhet Kapittel, kapitein ter zgj b.d. H. W. Hettema en luitenant- generaal H. Schaper, die tot opvolger van generaal Koot is benoemd als kanselier der Nederlandse Orden, tevens voorzitter van het Kapittel der Militaire Willems orde. Bij het laden van gekapte bomen te Ophemert. is de 28-jarige H. ae Rijk uit Dreumel zaterdagmorgen onder een boom bekneld geraakt en ter plaatse overleden. Toen de takel plotseling losschoot kwam het slachtoffer onder een boom terecht. De Nederlandse Protestantse Schip- persbond zal op woensdag 21 januari in het gebouw „Marcanti" in Amsterdam baar algemene vergadering houden. De voorzitter van de bond, de heer F. H. v. d. Wetering, zal een rede houden getiteld: „Na 40 Jaar". De Vereniging „De Nederlandse Bloe misterij" zal morgen in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een voorlichtingsdag houden. De 63ste tentoonstelling van de Kon. Ned. Ver, „Avicultura", welke van 1618 Januari 1959 ln het gebouw "an de Die rentuin te 's-Gravenhage wordt gehou den, zal officieel worden geopend door de Commissaris van de Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. Deze plechtigheid heeft plaats ln het restau rant van de Dierentuin op vrydagavond 16 Januari. De C.H.U. zal op woensdag 14 Jan. in de Buitensocieteit te Zwolle een land bouwcongres houden. Tot president van het Hof van Jus titie in de Nederlandse Antillen is met ingang van 1 Januari benoemd de Antil liaan mr. L. A. L. Weeber. BUITENLAND De vier jaar oude Koe "Fogy" van een boerderij bij Wokingham in het En- felse graafschap Berkshire heeft een vier ing gekregen, hetgeen volgens veefokkers een zeldzaamheid zou zijn. Fogy trekt zich echter niets aan van haar gezonde kroost, dat nu met melk uit de emmer wordt gevoed. In Zweden wordt Jacht gemaakt op een vijftigtal uit India afkomstige pape gaaien nadat zich in het land verschei dene gevallen van longontsteking, met naar men meent, symptomen van de z.g. papegaaienziekte hebben voorgedaan, waarvan twee met dodelijke afloop. De verkoop van 43 uit Brazilië geïmporteerde papegaaien Is verboden. De Russische ingenieur Blinof heeft een motor met inwendige verbranding ge construeerd. die 390 gram weegt en an derhalve pk kan ontwikkelen. Deze motor met een toerental van 6800 per minuut. Is gemonteerd op een scooter die een snel heid van 45 km per uur kan bereiken. De gravin van Clermont heeft te Pa rijs het leven geschonken aan een doch ter. Het meisje krygt de volgende voor namen: Marie Isabelle Marguerite Anne. De graaf van Clermont is de oudste zoon van de graaf van Parijs. Hij dient op het ogenblik als tweede luitenant bij het Franse leger in Algerije. De grootste kaas ter wereld is on langs gekocht door Gardners Supermar ket te Kensington, nadat deze kaas was tentoongesteld op de Dairy Show te Lon den. Het is een Schotse Cheddar kaas. gemaakt door "The Scottish Milk Mar keting Board" ln hun zuivelfabriek te Mauchllne, in het graafschap Ayrshire. De kaas weegt 750 kilo; er is meer dan 6500 liter melk voor nodig geweest om hem te fabriceren. Hij ls groot genoeg om een gezin van vier personen gedurende 37 Jaar van kaas te voorzien wanneer leder lid van het gezin het nationale gemid delde eet van ruim één ons kaas per week per persoon! De leiders van de Griekse Cyprioten hebben zondag ln Nicosia een economi sche raad ln het leven geroepen om de nieuwe belastingmaatregelen van de rege ring van Cyprus te bestrijden. De nieuwe belastingen, die de vorige week zijn be kendgemaakt, zullen de prijzen van ben zine. brood en diverse andere artikelen hoger maken. De Britse regering verwacht dat deze belastingen dit jaar circa 10 mil joen gulden zullen opbrengen Men wil dit geld besteden voor de bestrijding van de EOKA, de Griekse verzetsorganisatie op Cyprus. In een communiqué, dat zondag in Cairo werd uitgegeven, zegt het Algerijn se bevrijdingsleger dat er tussen 28 dec. en 1 januari in Algerije 433 Franse sol daten zijn gesneuveld en 189 gewond. In deze periode werden voorts twee Franse vliegtuigen neergeschoten, zeven treinen opgeblazen en 22 Franse legervoertuigen vernield, aldus het communiqué. Te Leopoldville in Belglsch-Kongo hebben zich zondagavond ongeregeldhe den voorgedaan tussen de politie en deel nemers aan een vergadering van een cul turele vereniging van bewoners uit het gebied der Beneden-Kongo. Vijf hoge po litiefunctionarissen en verscheidene beto gers raakten gewond en twee politieauto's gingen ln vlammen op. Twee winkels van buitenlandse eigenaren werden geplun derd en talrijke Europeanen werden ln hun auto's met stenen bekogeld Het schijnt dat de gemoederen verhit waren door een besluit de vergader'ng af te ge lasten. President Eisenhower heelt zaterdag middag tijdens een korte plechtigheid in het Witte Huis Alaska tot 49ste staat van de Verenigde Staten uitgeroepen. Hij tekende een besluit tot ver andering van de vlag van de Verenigde Staten, die voortaan 49 sterren zal tel len. gerangschikt in zeven rijen van ze ven. De nieuwe vlag zal op 4 Juli 1959, de Amerikaanse nationale feestdag, voor het eerst worden gehesen. Als laatste staat voor Alaska werd Arizona ln 1912 tot de Unie toegelaten. De even sterren- rijen op de nieuwe vlag springen in zodat een trapvormig patroon wordt gevormd. Het ontwerp voor de nieuwe vlag was er een van een kleine tweeduizend die door een speciale commissie zyn beoordeeld. Onvergetelijke herhalingen (Van onze t.v.-medewerker) Wy hopen, dat mevrouw Mies Bouw man niet boos op ons is, maar we heb ben Kan's repetitie de voorrang gege ven, niet uit voonkeur, maar om twee grote praters tegen elkaar af te wegen. Want de herhaling van Kan werd im mers op de voet gevolgd door een her haling van het tweede deel van de 300ste opvoering van de „One Man Show" van Toon Hermans, die in april plaats vond in het Haagse West-end-theater. Achteraf bezien he-bben we er geen spijt van, maar de schrik is ons toch Advertentie Er boeit maar iets verkeerd te vallen en de zuurbrand laait ep. Brandend maagzuur, oprispend soms tot hoog in de keel, kunt U met Ren- nies blussen, in tijd van een „mum". Een wore uitkomst, zo'n paar Rennies bij de hand Een-voor-een hygiënisch verpakt en in te nemen, zonder dat er een haan naar kraait. Gewoon maar laten smelten op de tong. En nog smake- lyk bovendien Hilversum II (298 m.). KRO.: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. hulsvr. 9.40 V. d. kleuters. 9.55 Pontificale hoogmis. 11.15 V. d. vrouw. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte muz. 14.00 Omr.ork. 14.35 V. d. plattelands vrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zlekenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.Ult- wlssellngsprogr. over Japan, ln samen werking met Radio Nederland Wereldom roep. Spr.: Drs. W. Z. Mulder. KRO.: 18.00 Instr. trio en solist. 18.20 Pol. caus. 18.30 Gram. 18.40 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20.30 Ja, met mij, schets. 20.35 Limburgs symfonie-ork. 21.25 Aan de poorten van een nieuwe tyd, klankb. 21.55 Instr. septet. 22.30 Dril Koninghen, rijk ende groot van macht, ikankb. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS.: 19.30 Int. agrarisch nws. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Documentaire film. 20.5022.20 Speelfilm. Engeland, BBC Home Service (330 m.). 12.00 Lichte muz. 12.30 Vragenibeantw. 13.00 Test Match. 13.10 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Discussie. 14.55 Voordr. en miuz. 15.25 Gram. 16.00 Hoor spel. 16.30 Amus.imuz. 17.00 The Brains trust. 17.45 Caus. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South- East. 20.00 Ork.conc. 20.45 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Causerieën. 22.45 Ork.conc. 23.45 Caus. 24.00 Nws. 0.060.36 Plano- recltel. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 m.). 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's Dagb. 12.30 Nws. en orgelspel. 13.00 Gram. 13.30 Nws. en progr. v. d. arb. 14.00 Lichte muz. (Om 14.30 Nws.) 1445 v. d. kind. 15.00 v. d. vtouw (Om 15.30 Nws.) 16.00 Dans muz. (Om 16.30 Nws.) 16.45 Licht ens. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagb. 17.45 Or gelspel. 18.15 Pianospel. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en Have a go! 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en lichte muz. 22.30 Nws. en Klankib. 23.00 Gram. 23.30 Nws. 23.40 Liohte muz. 0.30 Nws. en lich te muz. 0.551.00 Nws. Nordivest-Deutseher Rundfunk (309 m.). 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Amus.- muz. 14.00 Filmmuz. 14.30 Lichte muz. 16.00 Symf.conc. 17.00 Nws. 17.45 Orgel spel. 17.55 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Amus muz. 21.45 Nws. 23.30 Instr .muz. 24.00 Nws. 0.101.00 Dansmuz. Frankrijk 3 (280 en 235 m.). 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.10 Solis- tenconc. 14.35 Koorzang. 16.25 Gewijde muz. 17.00 Kamermuz. 17.25 Gram. 20.00 Kamermuz. 21.50 Pianorecital. 23.13 Ork. conc. 23.5324.00 Nws. Brussel (324 en 484 m.). 324 ni.: 12.00 Graan. 12.15 Piano en stringbas. 12.30 Weerber. 12.35 Tulnb.- kron. 12.40 Piano en stringbas (verv.) (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 Ork. conc. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Ork.conc. (verv.) 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Koorzang. 17.45 Boek)best»r. 18 00 V. d. Jeugd. 18.30 V. d. sold. 19*00 Nws. 19.30 Reisbeschrijving. 19.40 Gram. 19.50 Syndicale kron. 20.00 De zandloper. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.5523.00 Nws. 484 in.: 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12 30 Chansons. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.45 Ork.conc. 15.30 Gram. 16.05 en 16 35 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Dis cografie. 19.30 Nws. 20.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. T. Brandsmaln. 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7i uur nam. Kloksteeg 23: Excursie Leidse Amateur Fotografen ver. 8 uur nam. Prediker: ds. J. A. Smdnk. 8 uur nam. Leiderdorp. „Irene". Film over ge- emigreerde Leiderdorpers ln Californië. 8 uur nam. WOENSDAG Aoad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. De Doelen: Buitengew. alg. ledenverg. Het Nederlandsche Roode Kruis. 8 u. nam. DONDERDAG Breestraat 19: Ledenvergadering A.R.- Kiesver. „Nederland en Oranje". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Radio Filhar monisch Orkest o.l.v. W. van Otterloo. Soliste Lelia Gousseau. 8 uur nam. Stad6zaal (foyer). K. en O. Lezing ir. F. B. Caxbasius Weber over,: .De volke ren van India ontwaken". 8 uur nam Wassenaar: Dorpscentrum. N.V.V.- besturenbond. Filmavond met Lode van Gent. 8 uur nam. Pieterskerkstraat 1: Adventkerk 1011 uur voorm. bijbelstudie; 1112 uur pre diking ds. J. J. Contant. Volkshuis; Poppentheater „Harlekijn" „Het onbekende eiland". 3 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Toneelver. „Tot Ieders Genoegen". „Flanelen mlljoentjes". 8 uur nam. Breestraat 93: Receptie 150-jarig be staan firma P. de Wilde. 35 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem, „Ecclesia" 8 uur nam. St.-Antonius Clubhuis: Personeelsver eniging „De Royalisten". 8 uur nam. Doelenkazerne: Reünie ,'t Oude Vierde'. 2 uur nam. wei om het hart geslagen. Dat kwam zo. Van Kan genoten we nog veel meer dan de eerste keer, hoewel ook zyn tekortkomingen (en wie heeft die niet?) extra werden geaccentueerd. Toen kwamen er een paar minuten, die ons wat kriegel maakten. Twee jaar geleden heeft Kan na zyn oudjaar nog een tijdje doorgebabbeld over de reacties, welke hem hadden bereikt. Dat was toen een voortreffelijk nummer, maar., hy heeft er zelf spijt van gehad, omdat hy vond, dat hy zich daarmee teveel van het eigen vak-vlak in de politieke arena had begeven en dat is niet over een te brengen met zyn eigen karakter structuur. Want hebt U wel eens scherp opgelet? Kan deelt links en rechts hou wen uit, aait zelden, maar kiest eigen- lyk nooit eens echt duidelyk party vóór iets, al is het niet moeilyk hem politiek te classificeren. De VARA wilde toch nog een beetje nakaarten en deed zulks aan de hand van persbeoordelingen. Ze bracht daar mee bepaald geen nieuw element in de discussie, want het is voor een kind duidelijk, dat het oordeel over t.v. net zo gevarieerd is als over politiek en religie in dit brave land van indivi dualisten. Het enig leuke van het geval was (maar dat is bepaald niet de schuld van de VARA), dat een der bladen een kleine enquête had gehouden onder Kan's slachtoffers, waaruit bleek, dat de boosheid van minister Staf op Wim Kan een fabeltje is. Pracht stof voor Kan's repertoire, zo in de geest van: „Wist U, dat die Staf my mag? Nou, het is niet wederkerig. Enfin, daar kom ik ook wel weer overheen, dus maar niet verder over doorzeuren". Toen ons t.v.-toestel aangezet en daar kwam de koude douche. Niet afzetten, dachten we, want Kan had ons immers gewaarschuwd: rustig laten doorsudde ren en kalm wachten of het soms leu ker wordt. De entree van de grote Toon was n.l. afgrijselyk. Na de waterval, die verfrissend over ons was gegaan, was dit een modderbad. Hermans was ken nelijk nerveus by het aanbreken van het lang verbeide en voorbereide t.v.- optreden en de AVRO maakte de blun der deze pijniyk zwakke start als aan loop te gebruiken voor de aankondiging door de omroepster. Direct daarop kwam het beloofde tweede deel „Op de kolder zolder" en ineens was Toon de Grote volledig aanwezig. Weg was de nervosi teit, het hakkelen, het wat onwennig grinneken. Er was vaart en intelligentie. Er was vuur en geest, kortom het was een genot en een genoegen. Achtereen volgens werd het Franse chanson op de hak genomen (maar hoe smaakvol), de goochelaar 'hoe vaardig) en een be kend radio-spreker (zonder diens geest verwanten te kwetsen), het was koste lijk, het was onvergetelijk, zy het dan, dat het een heihaling was, waartegen hier en daar wat gemopperd werd. Daartegenover willen we drie vragen stellen. Mogen de medewerkers aan t.v. misschien even op adem komen na de over-drukke decembermaand, door er een telerecording van een sucoes-num mer tussendoor te gooien? En mogen de vele tienduizenden, die sedert april zich een toestel hebben aangeschaft ook meegenieten? Tenslotte: was het nu zo vervelend Toon nog eens te zien gri massen, ook al ergerde U zich aan de wat erg overbodige feestneus? ZONDAG Station Ned. Spoorwegen: Excursie Kon Ned. Natuurhistorische Ver. naar Artis. 9.52 uur voorm. BIOSCOPEN Luxor „The Hunters" (Vuur boven Azië) 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur Zond- en feestdagen: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo „Vergeet mij nooit". 14 Jaar Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon en feestdagen: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „In de schaduw van de guillo tine". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Rex „De duivels van de rode cirkel". 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon „Helmwelis". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zou- en feestdagen: 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Wat doe Je ln de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoorstelling (tot en met 1 maart 1959) Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25) Tentoonstelling foto's en tekeningen Ralph Prins. Werkdagen 25 uur nam. (t/m 10 januari) Lakenhal: Tentoonstelling „Vorming". Werkdagen: 10 uur voorm. 4 uur nam.; zon- en feestdagen 14 uur nam (tot 18 Januari 1959). Lakenhal: „Schatten uit het Maurlts- huis" Werkd.: 10 uur voorm. 4 uur nam.; zon- en feestd.: 14 uur nam. (tot 16 februari 1959) A\ond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend Apotheek Her- dlngh en Blanken. Hogewoerd 171, telef. 20502 en te Oegstgeest: Apotheek Oegst- geest, Wllhelmlnapark 8, telef. 26274. Bij geen gehoor bij Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). ■o P.5 yS c 03 H3 s £«- CM Helsinki geh. bew. zo i -l 0 Stockholm sneeuw nw 2 -6 1 Oslo onbewolkt windstil -10 0 Kopenhagen zwaar bew. nw 6 1 1 Aberdeen sneeuwbui wnw 5 -1 3 Londen licht bew. windstil -1 0 Amsterdam hagelbui nw 6 3 7 Brussel onbewolkt wzw 5 1 0.6 Luxemburg zwaar bew. w 5 -1 0.2 Parijs onbewolkt windstil -1 2 Bordeaux geh. bew. zo 1 5 4 Grenoble onbewolkt windstil -7 14 Nice onbewolkt n 6 4 0 Berlijn sneeuw wzw 7 2 0.4 Frankfort zwaar bew. zw 5 1 0.5 Müncheai geh. bew. zzw 9 -3 1 Zürich sneeuw zw 7 -3 Genève licht bew. nno 1 -8 3 Locarno onbewolkt ozo 1 -3 1 Wenen onbewolkt nw 9 -0 0 Innsbruck half bew. windstil -4 0.3 Rome licht bew. nno 6 2 10 Ajaccio onbewolkt no 2 0 0.5 Madrid onbewolkt windstil -4 Mallorca zwaar bew. nw 4 9 0 Algiers zwaar bew. wzw 2 2 O

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2