Zowel Moskou als Bonn tonen zicli bereid tot wederzijdse bespreking WEERBERICHT Bezadigde uitlatingen van een commentator van Radio-Moskou en van Bondskanselier Adenauer Bolletje.'" FRANSE VAKBONDEN WEINIG INGENOMEN MET SANERING Dr. Drees: P.v.d.A. waarschijnlijk na verkiezingen in de oppositie 97ste jaargang DINSDAG 30 DECEMBER 1958 No. 29632 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WiUe Slngel l' Lel<len Glr0 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Sovjet-Unie is volstrekt niet ongenegen de opvattingen te bespreken, die de Westelijke mogendheden hebben over de Berlijnse kwestie, aldus gaf een commentator gisteren voor Radio-Moskou te kennen. Hij legde er voorts de nadruk op, dat de verklaring van de Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, („Berlün wordt Serajewo") géén ultimatum is geweest. Uit Gromyko's opmerking van vorige week in de Opperste Sovjet kan niet worden afgeleid, dat Sovjet-Rusland een nieuwe oorlog wil ontketenen als de Russische voorstellen inzake Berlijn niet worden aanvaard, aldus de commentator. Niet alleen in Moskou wordt nu een wat vriendelijker geluid gehoord dan de vorige week het geval was, ook de Westduitse Bondskanselier dr. Adenauer heeft zich op gematigde toon uitgelaten. De Bondskanselier zou over de beledigingen heen willen stappen, die voorkwamen in scherpe uitlatingen van gezaghebbende Russische diplomaten en dagbladen van de laatste tijd, waarin speciaal de Bondsrepubliek en de persoon van Adenauer werden aangevallen. Hiermee wil Adenauer de deur voor een gesprek van het Westen met de Sovjet-Unie open houden. Daarbij is van groot belang, dat de regeringspartijen en de oppositie het eens zijn geworden over de toekomstige politiek voor Berlijn. leurgesteld over de Russische houding met betrekking tot de Duitse ideeën over de hereniging. Adenauer kantte zich verder tegen de ophitsende propa ganda van de Russische pers tegen de Bondsrepubliek. Adenauer zal eind januari naar Lon den gaan voor het gesprek met de Brit se eerste minister Macmillan, dat hy op 12 december j.l. had willen voeren, maar dat moest worden uitgesteld in verband met zijn ziekte. Inmiddels is een van de problemen, die Adenauer met Macmillan had willen bespreken (de vrijhandelszone) dichter bij zijn op lossing gekomen, dan men drie weken geleden had gedacht. In ieder geval blijven voor het informele overleg tus sen beide staatslieden te Londen nog over de kwestie-Berlijn en de algemene verhouding tot de Sovjet-Unie. „Ieder heeft zijn veiligheidsgevoel" Onze correspondent in Bonn telefo neerde ons hedenochtend over de uit spraak van Adenauer het volgende: De Westduitse bondskanselier ver klaarde gisteren, dat een oplossing van het probleem-Berlijn alleen via de her eniging van Duitsland in vrede en vrij heid zal kunnen worden gevonden. Hij rekent erop, dat de Russische regering eindelijk dezelfde bereidheid tot on derhandelen zal tonen, die de NAVO- ministers onlangs te Parijs aan de dag hebben gelegd. Adenauer noemde het voorts juist, dat met het veiligheidsgevoel van de Russen op dezelfde wijze zal worden rekening gehouden als met dergelijke gevoelens van Duitsland en de Westelijke grote Snogendheden. Maar het Russische ver langen naar veiligheid zou slechts zijn te bevredigen, indien de Sovjet-Unie zelf bereid is tot een verstrekkende ont- wapeningspolitiek, verbonden met over eenkomstige veiligheidsmaatregelen. De Bondskanselier toonde zich vastbesloten ook in de toekomst te trachten de West duits-Russische betrekkingen te verbe ren. Overigens toonde hij zich zeer te- Als laaiende fakkel Kerk te Son (N.B.) door brand verwoest Vermoedelijk als gevolg van kortslui ting in de verlichting van de kerststal is gisteravond de parochiekerk van Sint- Petrus Banden in Son bij Eindhoven volledig door brand verwoest. Om tien minuten over zes werd de brand ontdekt door de koster, die de kerk ging filuiten. In een ommezien stond het schip van de kerk in lichter laaie Omstreeks zeven uur sloeg het vuur over op de 72-meter hoge houten gotische toren, die dateert uit de 15e eeuw. Tegen 8 uur kwam de spits als een laaiende fakkel naar bene den. Omstreeks half negen volgden de drie klokken, met donderend geweld. Alle brandiweren uit de omgeving, waaronder die van Eindhoven, stonden machteloos en konden zich slechts beperken tot het nathouden van de omliggende huizen, die door een enorme vonkenregen be dreigd werden. Verder was er geen blus sing mogelijk. Direct na het ontdekken van de brand heeft kapelaan Thuring de waar devolste schatten, de paramenten, het zilverwerk en het Allerheiligste, uit de reeds brandende kerk gered. Wegens de geweldige vonkenregen moest een aantal huizen in de omgeving ontruimd wor den. Omdat men in het begin geen druk op de waterleiding had, moest de brand weer het water halen uit de in de nabij heid stromende Dommel De kerk stond onder de zorg van de Vereniging tot Be houd van Cultuurmonumenten. Er wa ren pas enige vernieuwingen aange bracht. Het blussingswerk stond onder leiding van burgemeester Steinweg uit Son. Aanschrijving voor noodwachtplichtigen Dezer dagen zal aan ongeveer 20.000 jonge mannen, allen militair dienst plichtig, doch zonder mobilisatiebestem ming, bericht worden gestuurd dat zy de „noodwachtplicht" zullen moeten vervullen. In verscheidene gemeenten zijn de oproepen reeds verzonden. Op deze wyze zal voor de bezetting van 14 noodwachtposten, in totaal om vattende 33 grote en kleine gemeenten, gebruik worden gemaakt van de wette lijk ingestelde noodwachtplicht. Meer wind De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige, later mogelijk harde zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 31 DECEMBER Zon op: 8.49 uur; onder: 16.38 uur. Maan op: 23.14 uur; onder: 11.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.31 uur en 18.50 uur. Laagwater te 2.12 uur en 14.35 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Moskou heeft 300 intercontinentale raketten De Sovjet-Unie zal binnen anderhalf jaar over driehonderd intercontinentale raketten beschikken, waarvan de helft een afwijking heeft van niet meer dan vijf kilometer. Dit is meegedeeld door een ambtenaar van het Amerikaanse Congres, Hilsman, in een lezing voor leden van de Amerikaanse Vereniging voor Wetenschappelijke Vooruitgang. Hilsman ontleende de gegevens aan een rapport, dat door de maatschappij „Rand" is uitgebracht aan het Ameri kaanse ministerie van Defensie. Dit kan betekenen, aldus Hilsman, dat de Russen in staat zijn in één klap de gehele Amerikaanse luchtmacht buiten gevecht te stellen. De Amerikanen dienen spoedig over een evengrote macht aan raketten te beschikken. Thans is alleen de lucht macht in staat tot een doeltreffende tegenaanval. Tijdens een receptie in het hoofd gebouw van de Ned. Spoorwegen in Utrecht heeft ir. F. Q. den Hollander gistermiddag afscheid genomen als president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen. Van links naar rechts ir. Den Hol lander, ir. F. J. Philips, prof. dr. J. E. de Quay en ir. Th. P. Tromp In de Nederlandse Staatscourant van gisteren is gepubliceerd de beschikking Intrekking prljsstop gas-, elektriciteit- en waterleldingtairleven 1957, waardoor een einde is gekomen aan deze prijsstop, welke sinds 1 februari 1957 van kracht was. Vooralsnog geen politieke dreiging Ook een blad als „Le Monde", dat je gens de regeringspolitiek zijn onafhan kelijkheid handhaaft, merkt op dat het plan-Pinay een weldoordacht en goed doortimmerd geheel vormt, dat redelijke verwachtingen voor de toekomst recht vaardigt. Echter, al ontmoet het project in technisch opzicht dus tamelijk wei nig kritiek, zijn politieke aspecten worden minder algemeen bewon derd. Het valt inderdaad niet te ont kennen, dat het sociale stempel van Pinay's politiek niet zeer overtui- In Praag wordt een ruimtevaart- tentoonstelling gehouden, waar ook deze hond van hetzelfde soort als de beroemde „Laika" te zien is Technisch goed doortimmerd, maar Zonder ingrijpen zou Parijs voor tekort van 20 miljard gulden hebben gestaan (Van onze correspondent in Parijs) De voornaamste Franse vakverenigingen hebben te kennen gegeven, een actie te willen ontketenen tegen de sociale onrechtvaardigheden, waarvan zij het financiële en economische saneringsplan beschuldigen, dat in het afgelopen week einde in grote lijnen door generaal De Gaulle was toegelicht. Intussen heeft de Franse minister van Financiën, Pinay, vooral de nadruk gelegd op de brede opzet van zijn plan. Wanneer wij niet besloten hadden, aldus verklaarde de minister tegenover journalisten, een algehele financiële, economische en monetaire sane ring door te voeren, zou Frankrijk het volgend jaar voor een tekort van twee duizend miljard francs hebben gestaan. Frankrijk zou dan een zeker bankroet tegemoet zijn gegaan, zoals dertig jaar geleden sommige Centraal-Europese lan den hebben gekend. De voornaamste Franse kranten hebben de regeringsplannen, die niettemin ook voorzien in belastingverhogingen ter waarde van tweehonderd miljard franc, over het algemeen met begrip, zo niet met geestdrift ontvangen. Men erkent de noodzaak van een drastisch ingrijpen en men geeft ook toe, dat het politieke en diplomatieke klimaat voor de regering onmiskenbaar gunstig is. gend aandoet. Tegenover de directe belastingen, die in beginsel door de meer gegoede bevolkingslagen moe ten worden opgebracht, staat een hele serie prijsverhogingen van brood, wijn, tabak, gas, elektriciteit, post- en treintarieven, die uiteraard het zwaarst zullen drukken op de arbeiders en minder bevoorrechte klassen. Bovendien zal het systeem van de sociale verzekeringen en gezinstoelagen op de helling worden geplaatst, terwijl ook de genationaliseerde bedrijven op nieuwe leest zouden worden geschoeid. De socialisten en de communisten hebben tot dusverre nooit gedoogd, dat een regering een vinger uitstak naar deze instellingen, die tot de sociale ver worvenheden der arbeidersklasse werden gerekend en ook dat taboe werd nu door De Gaulle dus overtreden. Bij ontstentenis van een tribune in het gesloten parlement voor de overi gens gedecideerde oppositiepartijen van links, zijn het voorlopig de drie vakver enigingen van socialisten, katholieken en communisten, die de bazuin van hun protest gisteren al tegen de economische plannen van de regering hebben gehe ven. Ze beklagen zich er vooral ook wel over bij de voorbereiding van de nieuwe politiek direct noch zijdelings betrokken te zijn geweest. Een politieke bedreiging voor de re gering vormen deze stemmen vooralsnog niet, en over de strijdlust der arbeiders behoeven, lijkt het. ook de vakvereni gingsleiders zich nog weinig illusies te maken. Mocht het echter later tot so ciale agitatie komen, dan zal het eco nomisch hervormingsplan van De Gaul le en Pinay ongetwijfeld in zijn grond vesten kunnen worden aangetast. De komende weken zullen dus leren in hoeverre de eerste signalen voor een of fensief tegen de regering uit de krin gen der vakcentrales door daden - dwz door stakingen - gevolgd zullen worden. Vergelijking met Churchill Tot zover onze correspondent in Pa rijs, Reuter meldt nog het volgende: De strengheid van de begroting Pi- nay-De Gaulle' voor 1959, waarvan gis teren de bijzonderheiden bekend zijn gemaakt, is gisteren door de avondbla den te Parijs met een bijna religieuze plechtigheid en met algemene goedkeu ring begroet. De onafhankelijke France-Soir verge leek het door generaal De Gaulle aan geboden uitzicht van „waarheid en so berheid, geen gemakkelijk leven, maar inspanning om tot hernieuwing te ko men" met de in 1940 door Churchill ge sproken woorden, waarmede hij het Britse volk vertelde, dat „bloed, zweet en tranen" de prijs van de overwinning zouden zijn. Het enige blad, dat naast loftuitingen twijfel tot uiting bracht, was het r.-k blad „La Croix". dat waarschuwt, dat de regering niet alleen de socialisten, maar ook de volksrepublikeinen in de opposi tie zal vinden, indien de arbeiders tot de slotsom zouden moeten komen, dat Het pond sterling hield zich goed Bonn wil schuldenaars in de EBU tegemoetkomen (Van onze Londense correspondent) Het pond sterling heeft zich in zyn nieuwe gedaante gisteren op de interna tionale beurzen uitstekend gehouden. Het bleek bestand tegen speculaties en bleef boven zijn pariteit van 2.80 dollar. De transacties in ponden waren groter dan zij sinds de oorlog ooit geweest zijn. Tegen het einde van de dag was het pond sterker dan de meeste andere va luta. De omwisselbaarheid van het pond was aanleiding tot een golf van optimis me in de Londense City, altijd nog een financieel wereldcentrum. De meeste ef- tecten-koersen in Londen gaven een stijging te zien als teken van vertrouwen in het pond. In Londen wordt een ver dere verlaging van de rentevoet, welke thans 4% bedraagt, waarschijnlijk ge acht, De regering schijnt vastbesloten om de werkloosheid met kracht te be strijden en kapitaal goedkoper te maken. Onze correspondent in Bonn telefo neerde ons hedenochtend: De Westduitse regering legde gisteren bereidheid aan de dag om enige landen tegemoet te komen, die in het kader van de opgeheven Europese Betalingsunie (EBU). grote schulden aan Bonn heb ben te betalen. In de EBU had de Bonds republiek namelijk een saldo gekweekt van meer dan 450 miljoen dollar (1.2 miljard mark!) Het gaat er hierbij om de diverse landen de overgang van de EBU naar het Europese valutaverdrag (EMO) te vergemakkelijken. In maxi mum zes jaren wil Bonn de schulden vereffend zien. Het gaat hier voor Nederland om een bedrag van 60 miljoen dollar, voor België om 57 mil joen, voor Denemarken om 28 miljoen, voor Noorwegen om 50 miljoen, voor Frankrijk om 145 miljoen, voor Zweden om 53 miljoen en voor Zwitserland om 53 miljoen dollar. Dit alles is. als be kend. een gevolg van de convertibiliteit der diverse Europese valuta's. Tussen de centrale banken der Europese landen Ontevredenheid onder bevolking van Peking In Peking zou grote ontevredenheid heersen onder de bevolking tengevolge van de maatregelen inzake het voedsel pakket, die door de communistische regering zijn aangekondigd, aldus meldt het Franse persbureau A.F.P. Het gaat hier om een vermindering van de rantsoenen meel en kool, die de basis vormen van de voeding in Noord- China. De maatregelen zullen op 1 januari van kracht worden. De ontevredenheid is daarom zo groot omdat de regering voor geen enkele compensatie heeft gezorgd. Het rant soen meel, waarmee de bewoners van Peking het na 1 januari moeten doen, is nog nooit zo klein geweest sinds het begin van de rantsoenering in 1954. zal in de komende weken over de afwik keling van deze oude EBU-saldi worden onderhandeld. Volgens de EBU-bepalin- gen zelf zijn dergelijke saldi binnen drie jaar te verrekenen. Men acnt dat hier in verband met de rustige overgang naar het Europese valuta-verdrag en Frank- rijks interne zorgen een te korte termijn. Men verwacht hier voorts, een verruiming van de invoer uit de Ver enigde Staten en een grotere kans op de oplossing van de moeilijkheden nopens de vrijhandelszone, waarvoor nu nog slechts technische hinderpalen zouden bestaan. De Westduitse handel meent, dat er van de bevrijding van het internationale betalingsverkeer veel is te verwachten, maar eist voor alles, dat de liberalise ring van het goederenverkeer thans wordt voortgezet. In Bonn is overigens thans dezelfde strijd aan de gang tussen voor- en tegenstanders van de monetaire maatregelen van de afgelopen dagen als te Londen en Parijs. Ook hier zeggen de socialisten, dat de regering te ver is ge gaan. Zij menen hier, dat aan Frankrijk een financiële steun ad 250 miljoen mark wordt gegeven, die niet verant woord is. in een model van het verblijf, waar in dit hondje in de tweede Spoetnik om de aarde cirkelde. De oud-minister-president dr. W. Drees heeft gisteravond in een radio toespraak voor de VARA verklaard, het het waarschijnlijkste te achten, dat de Party van de Arbeid na de verkiezingen niet aan de regering zal deelnemen doch in de oppositie zal gaan. „Wij gaan nu verkiezingen tegemoet, waarbij de andere partijen op grondslag van de uitslag van staten- en raadsver kiezingen vertrouwen op verzwakking van de Partij van de Arbeid. Wij zullen daarin elk geval eerst dan nog om strij den. Maar hoe ook precies de uitslag zal wezen en of daar de Partij van de Arbeid toch nog deel van de regering zal kunnen uitmaken dan wel, wat het waarschijnlijkste is, in de oppositie zal zijn, onze beweging heeft gedurende een reeks van jaren getoond tot opbouwen de arbeid in staat te zijn en zij zal zich ook verder haar plaats in ons volks leven waardig tonen". zi| niet langer de eindjes aan elkaar kunnen knopen. Tot zover enkele commentaren. Minister Pinay heeft over de gezins toeslagen medegedeeld, dat deze aan zienlijk zullen worden verhoogd, doch voortaan aan de inkomstenbelasting onderhevig zullen zyn. De bijzonderhe den zijn nog niet vastgesteld. De ouder domspensioenen zullen met 5200 franc per jaar worden verhoogd tot 38.000 fr. (ongeveer 380 gulden) per jaar. Deze maatregel zal 15 miljard franc per jaar kosten. De bydrage van deelnemers aan de sociale verzekeringen zullen worden herzien, hetgeen een extra bedrag van 20 miljard franc moet opbrengen. De bydrage van verzekerden wordt ver- I hoogd met 2% van het loonbedrag en het maximum der lonen, waarvan bij dragen moeten worden betaald, wordt verhoogd. De bydrage zal voor de ho- gere inkomens worden verhoogd en voor de lagere inkomens worden verlaagd. Aldus besloot dr. Drees zijn toespraak, waarin hij een overzicht gaf van het geen de afgelopen dertien jaar door de diverse regeringen, waarbij hij betrok ken was, is gedaan en bereikt en waar in hij de gebeurtenissen besprak die tot de kabinetscrisis hebben geleid. „Mijn gevoelens in verband met deze crisis zijn van gemengde aard. Ik be treur het, dat een samenwerking een einde heeft genomen, die naar mijn mening ondanks alle moeilijkheden waarmee wy te kampen hebben gehad aan ons land goede diensten heeft be wezen", aldus dr. Drees. „Ik betreur het ook dat het kabinet, dat nog veel be langrijk werk op stapel had staan, niet de vier jaar van een normale parlemen taire periode aan de arbeid is kunnen blijven. Dat ls niet een gevolg geweest van conflicten binnen het kabinet. De verhoudingen tussen de partyen in het land en in de Kamer en de houding van een Kamermeerderheid ten opzichte van bepaalde regeringsvoorstellen had den zich echter zo ontwikkeld, dat een verder samengaan steeds moeilijker werd. U zult kunnen begrijpen, dat ik tenslotte ook het gevoel heb gekend, dat het zijn goede kant had te worden ont heven van een verantwoordelijkheid, die onder deze omstandigheden steeds moei lijker werd te dragen. Uiteengaan kan bovendien op een gegeven ogenblik on vermijdelijk zijn om de politieke lucht te zuiveren". De heer J. J. A. Berger, die per 1 januari a.s. politiek-secretaris van de P.v.d.A. wordt heeft zich tijdens een in Marcanti belegde jaarwisselingsbij eenkomst van de federatie Amsterdam in dezelfde geest uitgelaten als dr. Drees. „De Partij van de Arbeid heeft steeds gestreden voor de in sociaal en econo misch opzicht zwakkeren. Ze zal dat in de komende jaren blijven doen, hetzij als regeringspartner, hetzij als oppositie partij. Dikwijls zal het in die strijd gaan om de arbeiders in loondienst, maar vaak ook om andere groepen. Die strijd zal fair zyn, doch hard", aldus de heer I Berger.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1